Werkgelegenheidsproblematiek op Schouwen=Duiveland in vicieuze cirkel Uittocht van vakantiegangers in Europa eiste slachtoffers STAD EN PROVINCIE NU MET (23^ VOORDEEL capri ys Zierikzeese sportmensen beleefden fantastische dagen te St. Hilaire Nuchtere beschouwing van N.V.V. districtsbestuurder ZIERIKZEE. Tijdens de vrydag- avond gehouden, voortreffelijk be zochte, jaarvergadering van de Be- stuurdersbond Schouwen - Dulve- land van het N.V.V., In de boven zaal van het „Huis van Nassau", heeft de districtsbestuurder C. Hoek op zeer nuchtere en zakelijke wijze een uitvoerige algemene beschou wing gehouden over de „Toekom stige ontwikkeling van Zeeland, met name van Schouwen-Dulve- land". De heer Hoek schetste de econo mische ontwikkeling van het eiland tegenover de landelijke economi sche positie en stelde hierbij de huidige problematiek van de werk gelegenheid op Schouwen-Duive- land aan de orde, waarbij hij tot de pessimistische maar zakelijke conclusie kwam dat men wat de werkgelegenheid betreft op Schou- wen-Duiveland in een vicieuze cir kel verkeert. De landelijke economische positie is momenteel zeer gunstig en er is een zeer laag werkloosheidspercen tage: het landelijk gemiddelde be draagt nnl. slechts 1,7 pet. In de drie noordelijke provincies en in Zeeland ligt het percentage werk lozen echter veel hoger, begin mei bedroeg het percentage in het ray on Zierikzee zelfs 7 pet. Het beeld ten opzichte van de werkgelegen heid is hier dus wel belangrijk la ger dan bv. in de randstad Holland. In 1959 bedroeg het percentage in Zeeland gemiddeld 6 pet., terwijl normaal zou zijn een percentage van 2 pet. Dit betekent dat er in 1959 ruim 2300 te veel werklozen in onze provincie waren,, hetgeen een welvaartsvermindering inhield van f 32.000 per week of 1 Vz mil joen gulden minder koopkracht per jaar, hetgeen vooral ook in de dor pen nadelig was voor de kleine middenstanders. De aflopende werkgelegenheid in landbouw en verkaveling heeft velen gedwongen tot vertrek of tot het afschuwelijke pendelen. Uit de dorpen Ooster- land, Bruinisse, Nieuwerkerk en ook uit Zierikzee zijn er arbeiders door de huidige situatie gedwongen pendelarbeid te verrichten in de randstad Holland, hetgeen funest kan worden geacht voor een nor maal gezinsleven. Met nuchtere cijfers toonde de heer Hoek aan dat er voor Sch.-D. alleen toekomstmogelijkheden lig gen in de bedrijfstak nijverheid en in industrialisatie. Momenteel is er op het eiland echter nog slechts voor 20 pet. der beroepsbevolking werkgelegenheid in de nijverheids sector, het landelijk gemiddelde hiervoor bedraagt 43 pet. Spreker herinnerde er aan dat het N.V.V. er steeds op gewezen heeft dat meer samenwerking en concentratie no dig zijn als men op Sch -D. de bus niet wil missen maar dat het zelf standig gemeenteraadje willen spe len bij velen heeft geleid tot een vals chauvinisme. De heer Hoek noemde het geen voorspelling van achteren af om aan te tonen dat één grote bestuurlijke gemeenschap nodig is om in het land aan te kun nen kloppen en gehoor te vinden. Toch perspectief Overigens meende spr. te kunnen geloven in de toekomst van Zee land om de eenvoudige reden dat de landelijke ontwikkeling er auto matisch toe dwingt dat men zich intensiever zal bezig houden met de probleemgebieden. Door het provinciaal bestuur wordt al zo veel als mogelijk is aan de bel ge trokken. Ingezonden mededeling zie advertentie op pagina b Treurig achtte spr. het echter dat het nog altijd mogelijk is dat een belangstellend industrieel by het veer Zype-Anna Jacoba twee uren op verbinding moet wachten. Het ligt voor de hand dat deze man rechtsomkeer maakt en zich niet meer op het eiland laat zien. Ver betering van de verkeersverbindin gen is dan ook één der eerste pro blemen. Met klem betoogde de heer Hoek dat de Zeeuwse arbeiders - dit ligt in de karakters besloten - niet zul len vertrekken als er goede werk gelegenheid bij huis te vinden is. Dit n.a.v. het feit dat een indu strieel voor vestiging terugge schrokken zou zijn door de ver wachting in de toekomst niet over voldoende mankracht te kunnen beschikken. De heer Hoek meende tenslotte dat er hard voor gevochten zal moeten worden om de eigen Jon geren aan het eiland te binden en ging hierbij nog nader in op het actieplan en de hoofddoelen van het N.V.V. Een speciale commissie van de dr. Wiardi Beckmanstich- ting bestudeert momenteel de toe komstmogelijkheden van Zeeland en zal hierover een wetenschappe lijk gefundeerd rapport het licht doen verschijnen. LONDEN, 6-6. Het mooie weer in Europa en als gevolg daarvan de uittocht van weekeinde-vakan tiegangers zün de oorzaak geweest van verkeersongelukken en -op- stoppingen in verscheidene landen. Ook by het baden lieten verschei dene mensen die de koelte zochten, het leven. In Engeland brak het wegverkeer alle records en vele gezinnen die op weg waren naar badplaatsen, kregen door geweldige opstoppin gen de zee in het geheel niet te zien en kampeerden midden tussen de verstikkende uitlaatgassen der auto's langs de weg. Volgens de Geslaagde Kerkedag op Sckonwen-Duiveland Tweede Pinksterdag werd te Haamstede een Kerkedag gehouden die zeer zeker geslaagd mag heten. Ongeveer twee honderd volwasse nen. en tachtig kinderen hebben in Schouwen's Westhoek een goede dag gehad. Terwijl de volwassenen de dag begonnen met een kerk dienst in de grote kerk van Haam stede onder leiding van ds. Boer, werd voor de kinderen een jeugd dienst gehouden, waarin voorging de heer M. C. Malipaard. De jeugd bracht het verdere deel van de dag door in de open lucht op een daar voor bij uitstek geschikte plaats in de duinen. De wandelkerk van Haamstedes kerk was door hulpvaardige han den omgetoverd in een grote eet zaal, waarin koffie werd geserveerd en later de broodmaaltijd werd ge bruikt. Het onderwerp van deze dag was de geschiedenis van Abraham on der het thema: Wie oren heeft, die hore In gesprekskringen werden een aantal vragen dat tevoren was op gesteld doorgesproken, welke ge sprekken later door een forum sa mengevat werden. Dit forum stond onder leiding van ds. F. Don uit Burgh. Aan dit forum ging vooraf een toespraak door de loco-burge meester van Haamstede, de heer M. den Boer, die er zijn vreugde over uitsprak deze kerkedag in zijn gemeente te mogen ontvangen. De warme belangstelling van H.K.H. Prinses Wilhelmina die zich liet vertegenwoordigen door haar se cretaris en tweede secretaresse de heer en mevr. Thijs Booy-geb. freule v. Randwijk, werd mede aan leiding dat spontaan besloten werd H.K.H. een telegram te sturen. Ook aan de zendingsarbeiders die aan de classis Zierikzee verbonden zijn werd een brief verzonden waarin het medeleven van de clas sis tot uiting kwam. Aan het slot van de dag werd door ds. H. A. C. Hildering van Oegstgeest een bezielend woord ge sproken over „Open vensters naar de wereld", waarin de zendings- taak, voor allen die geloven de deelnemers op het hart werd ge bonden. De dag werd besloten door ds. van den Ban uit Scharendijke. Gesterkt gingen allen huiswaarts. WESTHOEK HIELD „GENERALE REPETITIE" Kop van Schouwen kreeg enorme Pinksterdrukte te verwerken De Westhoek heeft met de beide Pinksterdagen, evenals vele touris- tencentra elders, een drukte be leefd die ongekend was. Alle be schikbare pensionruimte was prak tisch bezet en op de kampeerter reinen waren de beste plekjes vol gezet met tenten. Het kampeerter rein te Westenschouwen geleek een bont kermistafereel, door de tal loze kleurvariaties in het tentma teriaal. Dit terrein was vol, bezet met voornamelijk Duitsers. Waren het vroeger eenvoudige shelter-tentjes, nu ziet men de wonderlijkste creaties, sommige met kinderboxen, keukens, zit- en slaapkamers., alles onder één dak. Er waren ook veel Belgen en Fran sen. Op de Punt te Westenschou wen en aan het parkeerterrein aan de vuurtoren waren zondag zoveel auto's dat diverse wagens volkomen ingebouwd werden en noodgedwon gen moesten wachten tot hun om singelaars op kwamen dagen. De alimmerikken lieten aan de Punt hun wagen beneden op het nieuwe parkeerterrein staan. Hier kwamen geen moeilijkheden voor. Werphengelsport De werphengelsport neemt nog steeds toe, en af en toe was het één mastbos van de Punt tot aan het Schelphoekgat. Een nieuwe vorm van recreatie heeft hiermede zijn intrede gedaan: Pa vist en Ma zon nebaadt. Vooral zondag zijn zeer veel personen verbrand; vooral de buitenlanders geleken af en toe op een rauwe biefstuk. Een malse regenbui bracht zeer veel gasten op maandagnamiddag in zware moeilijkheden daar op deze bui veelal niet gerekend was. Een nat pak was het gevolg. Op zondagmiddag mocht het Westen- schouwse strand zeer blij zijn dat het ebbe was, anders was het één wriemelende mensenmassa geweest. Pinksteren 1960 was een zeer goede generale repetitie voor het voor de deur staand seizoen. eerste berichten kwamen 22 men sen bij verscheidene honderden verkeersongelukken om het leven. In Frankrijk eiste het verkeer 42 doden en 25 personen kwamen om bij het zwemmen en ongelukken met vaartuigen. Op een der toe gangswegen tot Parijs vormde zich een 28 km lange rij van auto's toen vakantiegangers maandagavond te rugkeerden naar huis. In west- Duitsland vormden zich op de auto wegen rijen tot een lengte van zes km. ZIERIKZEE Velligverkeersdag op 10 Juni Vrijdag 10 juni is voor Zierikzee de Veiligverkeersdag, georgani- seerd door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Ver keer. In de morgenuren wordt tus- ten 10 en 12 uur een rondgang door de stad gemaakt met een propagan- dawagen, die afwisselend muziek en verkeerswenken ten gehore zal brengen. In de middag volgen filmvoorstellingen voor de school jeugd. Te circa 7 uur n.m. wordt een rondgang door de stad gemaakt door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", tezamen met de geslaagden voor het schoolverkeersexamen. Om 8 uur wordt een propaganda filmbijeenkomst gehouden in de „Graanbeurs". Tijdens deze bijeen komst vindt de uitreiking piafats van de diploma's aan de geslaagden voor het schoolverkeersexamen 1960. BURGH Vijf en twintig jaar in dienst van de Domeinen In het bUzfjn van de hoofdln- specteur van de Domeinen, mr. J. Tielen, de technisch-ambtenaar C. T. Dieleman, het kantoorpersoneel van de Inspectie te Goes en Mid delburg, hun naaste chef en mede werkers, familie en genodigden, vierden de heren J. Barendse en A. van der Weel hun 25-Jarige ar beidstijd by de Domeinen. Wy komen op deze jubileumvie ring nog nader terug. HAAMSTEDE Het verkeer in een uur tijds Iemand die er maandagmiddag de tijd voor nam telde tussen 4 en 5 uur 425 auto's, 182 motorvoertui gen en 190 fietsen die de Dam In beide richtingen passeerden. RENESSE Grote Pinksterdrukte Nog niet eerder heeft Renesse met de Pinksterdagen zo'n groot aantal vreemdelingen ontvangen als deze maal. Vrijdag reeds begon de grote toeloop van gasten en za terdagavond was er vrijwel geen plaats meer onbezet. Ook de kam- peerbedrijven hebben - anders dan in andere jaren - een niet onaan zienlijk aantal vreemdelingen ver werkt, sommige bedrijven waren bijna geheel bezet. Ook de talrijke zomerhuisjes boden aan zeer velen onderdak. Behalve Belgen en Fran sen waren er veel Duitsers onder de gasten. Er waren vooral meer Belgen dan in andere jaren. Zon dag heerste er op het strand bij het buitengewoon fraaie weer een drukte als anders in de top van het seizoen. Geconstateerd kon weer worden dat de toegangswegen van af het centrum naar het strand niet toereikend zijn een dergelijke drukte te verwerken. Het was in de Loane en in de Moolweg zowel voor het gemotoriseerde verkeer als voor voetgangers een hele toer om zonder kleerscheuren het strand of het dorp te bereiken. BRUINISSE Tot ambtenares ter gemeente secretarie te Bruinisse, in de vaca ture ontstaan wegens huwelijk van mej. A. Jumelet, is met ingang van 1 juli benoemd mej. J. C. Stins te Nieuwerkerk. r.. RHENEN. Voor de twintigste maal zijn de oud-strijders van het achtste regiment infanterie op tweede Pinksterdag op de Grebbe- berg bijeen geweest om de gevalle nen van de ongelijke strijd in de meidagen van 1940 te herdenken. Ingezonden mededeling Spoorwegen kregen het zwaar tijdens overdrukke Pinksterdagen Vele duizenden naar de badplaatsen UTRECHT, 6-6. De Pinkster drukte is voor de Nederlandse spoorwegen vrijdagmiddag al be gonnen. De meeste treinen zaten stampvol. De zaterdag gaf vooral extra drukte op de lijnen Amster- dam-Zandvoort, Bentheim-Henge- lo en Leeuwarden-Groningen. De enige vertraging deed zich die dag van 15 tot 16.45 uur voor bij Amersfoort, waar een gestoorde elektrische wissel de treinen een oponthoud van vijftien twintig minuten bezorgde. Het ongeluk, dat gisteren bij Mainz is gebeurd, was er de oorzaak van dat verschillende D-treinen uit Duitsland te laat ln ons land arriveerden. De drukte in het binnenlands treinverkeer con centreerde zich de eerste Pinkster dag vooral in het kustgebied Acht extra treinen vervoerden vijfdui zend passagiers naar Scheveningen. Zomervergadering „Stad en Lande" De zomervergadering van „Stad en Lande" zal gehouden worden op 11 juni a.s. op slot „Moermond" te Renesse. Een welkomstwoord zal worden gesproken door burgemees ter mr. G. F. Lunsingh Tonckens van Renesse. Als spreker zal optre den de heer J. M. de Nooijer te Renesse, met het onderwerp: „De familie van Renesse en het slot Moermond". Na de vergadering volgt bezichtiging van de beplan ting rond het slot. Verder worden het slot zelf en de fundering der voorafgaande kastelen in ogen schouw genomen. Naar Hoek van Holland reden vijf ektra-treinen. In totaal stapten bij het station Hoek van Holland- strand 8000 mensen uit. Zandvoort was het einddoel van niet minder dan 13.000 passagiers. Op de lijn Amsterdam-Zandvoort v.v. werden tien extra treinen ingelegd Van daag brachten de Nederlandse spoorwegen 10.000 reizigers naar Zandvoort. 8000 hiervan zochten het strand op. Enorme drukte aan Zijpse veer Een onafgebroken stroom van auto's is van vrijdag tot en met zondag naar Westelijk Schouwen getrokken Toen deze allen tegelijk maandag na 5 uur terug wilden liep de zaak hopeloos vast. De auto's stonden in een file van bijna 2 km., die niet scheen te minderen ondanks het feit, dat de R T.M. on afgebroken heen en weer voer, met twee boten met koplading. AMERSFOORT. De 45-jarige mo torrijder B. H. M. uit Weesper- karspel is bij de rotonde van Hoe velaken verongelukt omdat hij de inrit van een pompstation aanzag voor de hoofdverkeersweg. STIPHOUT. Het vijftienjarige dochtertje Annelies van de familie Leenders uit Stiphout werd tijdens een zwaar onweer in de gemeente Lieshout, op de brug van het Wil- helminakanaal door de bliksem ge troffen en gedood. Verwachting tot woensdagavond: Iets warmer overdag Op de meeste plaatsen droog weer met vooral aanvankelijk opklarin gen; matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid; iets ho gere temperaturen overdag. 8 juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 19.28, onder 3.57. 9 juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 20.40, onder 4.42. Volle maan: 9 juni te 14.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 juni 2.00 v.m. 14.41 n.m. 9 juni 2.51 v.m. 15.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 juni 1.33 v.m. 13.59 n.m. 9 juni 2.19 v.m. 14.48 n.m. Springtij: 12 juni. Ingezonden mededeling HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-6. Gedurende de Pinksterdagen hebben zich belang rijke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling voltrokken. Het hogedrukgebied, dat de mooi-weer- periode inleidde, trok via het zui delijk deel van de Oostzee naar Rusland weg. Een depressie bij Ierland trok naar IJsland. Tegelij kertijd breidde een bij de Azoren tot onwikkeling komend hogedruk gebied zich over zuid-Frankrijk uit. Dit had tot gevolg, dat koele oce- aanlucht tweede Pinksterdag ons land begon binnen te stromen, het geen met plaatselijk zeer zware on weersbuien gepaard ging. Vanmorgen bevond geheel Ne derland zich in de koele lucht waar in flinke opklaringen voorkwamen. Over de oceaan koerst intussen een actieve depressie in de richting van Ierland. Onder invloed van deze de pressie zal de wind morgen krim pen naar zuidwest tot zuid en aan wakkeren. De temperaturen zullen daardoor weer iets hoger worden. Of een bij de depressie behorende neerslagzone ons land zal kunnen bereiken is nog onzeker. Scheepvaartberichten Kelletia (t.), 6-6 van Gotenburg. Bonita, 6-6 van Havana naar Laceiba. Zierikzee en Mevo verloren Burgemeester Mr. Dijckmeester onthulde monument (Bewerkt naar telefonische gegevens) ZIERIKZEE, 3-6. De Zierikzeese sportdelegutio heeft vrijdag een uitstekende busreis gemaakt naar de „jumelage"-stad St. Hilaire. Reeds om 9 uur 15 stopte de bus in het centrum van de Normandische stad en dat Is uitzonderiyk vroeg, gelet op voorheen gemaakte reizen. Te Rouaan werd de predikant ds. J. van der Burg „aan boord" genomen. Telefonisch contact werd met hem opgenomen en na tien minuten arri veerde de pastor op de afgesproken plaats. Om vyf uur verliet men Rouaan en in snel tempo ging het hierna op St. Hilaire aan, waar men op de bovenvermelde tyd arriveerde. Die tyd viel wat buiten de bere kening, zodat verschillende gastvrouwen en gastheren nog niet waren gearriveerd. Na aankomst werd de delegatie ten stadhuize ontvangen. Een wel komstwoord werd gesproken door burgemeester Cheval, die op geestige w(jze werd beantwoord door dr. J. C. Röhner. De zaterdag was een „vrije dag", maar verschillende trips stonden op het programma, die gemaakt wer den onder uiterst gunstige weers omstandigheden. Reeds in de mor genuren zag men vele Zierikzeeë- naren in de straten van de stad. Zij wisselden hun ervaringen uit en geraakten niet uitgepraat over de Franse gastvrijheid, waarvan weer prachtige staaltjes vielen te note ren, Mede in gezelschap van ver schillende Franse gastvrouwen en -heren vertrok men 's middags per bus naar een aan de kust gelegen touristenplaatsje. Daar bleek het buitengewoon warm te zijn. Tem peraturen van 32 graden C. kwa men voor, zodat menige Zierikzeese zweetdruppel werd gelaten. Na een verblijf van een uur in dit plaatsje werd de tocht voortgezet naar de - vooral uit de oorlog bekende - vestingstad St. Malo. Hier werd een wandeling gemaakt over de stadsmuren Om 8 uur 's avonds was men weer terug te St. Hilaire. De taf el tennis weds try den Rond half tien begonnen de ta feltenniswedstrijden. De Zierikzee se spelers bleken ook ditmaal niet tegen hun rappe Franse sportvrien den opgewassen. Alleen de ping- ponger Ce«f van Vessem wist een enkele set te winnen, maar ver loor de beslissende set. Onthulling jumelagemonument De zondag begon met een twee tal kerkdiensten. Eén in de R.K. kathedraal en één in het stadhuis, waarin de reeds genoemde predi kant ds. v. d. Burg voorging. Het overgrote deel van de delegatiele den was hierbij tegenwoordig. Na afloop van de diensten begaf men zich naar het Jume- ldge-monument, opgericht op de Place National. De plechtige onthulling vond plaats door burgemeester mr. Dijckmeester. Vooraf werd het woord gevoerd door burgemeester Cheval. Na de onthulling weerklonk eerst het Wilhelmus en daarna de Marseillai se, ten gehore gebracht door een grammofooninstallatie. Het Wilhel mus werd uit volle borst meege zongen door de Zeeuwen. Burge meester mr. Dijckmeester hield hierna een toespraak in vloeiend Frans, dat door de Fransen uiter mate op prijs werd gesteld. De laatste spreker was dr. J. C. Rhöner, die - zich speciaal richtend tot burgemeester Cheval - het ge beurde plaatste in het kader van de sportuitwlsseling en herinnerde aan de tragische dood van de St. Hllaire-speler Henri t-ukas. Na deze plechtigheid werd een tentoonstelling bezichtigd van werk van Franse schilders, waarna in de middaguren de wedstrijd Zierikzee -St. Hilaire werd gespeeld, die door Zierikzee met 5-2 werd verloren. Kranslegging Zierikzee kreeg de leiding door een treffer van Joop Stoel, drie mi nuten na het begin van de wed strijd. Vooral de tweede helft even wel was een débacle. De ruststand was 1-1. Vooral door toedoen van keeper Stoutjesdijk kon worden voorkomen, dat de cijfers nog veel ongunstiger lagen. Maandagmorgen werd een busrit gemaakt naar Parigny, waar een krans werd gelegd bij de grafsteen van de overleden speler van St. Hilaire, Henri Lukas. De krans werd neergelegd door dr. J. C. Röhner en de heer L. Dey. Bij de plechtigheid waren de burgemees ters van beide steden aanwezig, de voorzitter van de Sportclub St. Hilaire en de heer Tlioury en ver schillende familieleden van de overledene. Vooral de laatsten wa ren diep ontroerd door de piëteits volle geste van de Zierikzeese Sportraad. Teruggekeerd in St. Hilaire trad in de middaguren MEVO aan tegen St. Hilaire. De wedstrijd werd ver loren door MEVO met 3-1. De rust stand was 1-1. MEVO nam de lei ding door een treffer van Boy Lup- gens. Tien minuten na het begin van de 2e helft liep een Franse sp?ler een blessure op en moest tij delijk het veld verlaten. De speler Hans de Oude ging daarop een even lange tijd buiten de lijnen. Keeper bij de Vaate verrichtte een serie fraaie safes. De stemming in het algemeen was opperbest. Vanmorgen om 5 uur hebben de sportlieden St Hilaire weer verla ten. Vanavond hopen zij weer veilig thuis te zijn, vol herinneringen aan een kostelijke reis in jumelage- sfeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2