Zuid-Chili in angst en vrees voor nieuwe vloedgolf Chroestsjef herhaalt zijn waarschuwing ten aanzien van spionagevluchten DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1960 116e laargang No. 18780 7MIKZEMMNIE18WSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cant. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe zware aardbeving gemeld SANTIAGO, 6-6. Zuid-Chili is maandagochtend opnieuw getroffen door een zware aardbeving, die echter geen slachtoffers heeft ge elst doordat het geteisterde gebied zeer dun bevolkt is. Ook de schade is gering. Men vreest echter voor een vernietgende vloedgolf. Zoals bekend zyn door vloedgolven na de vorige aardbevingen in Chili veel mensenlevens In dit land en op Japan en Hawaii verloren ge gaan. Thans word getroffen het gebied Puerto Natales-Puerto Eden, onge veer 2.200 km ten zuiden van San tiago. Het valt buiten de streken die de vorige malen zijn geteisterd. Het ligt in het uiterste zuiden van Chili, in de provincie Magellan, die een oppervlakte van 135.000 km2 Eisenhower reageert op uitlatingen van Russische premier WEST POINT, 4-6. - President Eisenhower heeft zaterdagavond verklaard, dat de kwaadaardige uit drukkingen van Chroesjtsjef de westelijke bondgenoten dichter tot elkaar hebben gebracht dan ooit sinds h(j in 1953 zijn ambt aan vaardde. De Amerikaanse president zei dit tydens een diner van de republi keinse party. Voorts zei hy": „Geen land ter wereld durft de Verenigde Staten aan te vallen, en zy weten het". Walter Funk overleden Walter Funk, één der leden van de Duitse nazi-regering, die door het tribunaal te Neurenberg in 1946 als oorlogsmisdadiger werd veroor deeld tot levenslange gevangenis straf, is overleden.. In 1957, na zijn invrijheidstelling in verband met zijn gezondheidstoestand, vestigde hij zich in Frankfort. In december 1958 werd hij door een denazifica- tierechtbank in west-Berlijn ver oordeel tot een boete van 10.900 mark wegens zijn actieve steun aan het nazi-regiem. Funk had zich in 1931 bij de Duitse nationaal-socialistische par tij aangesloten. Na het aan het be wind komen van Hitier werd Funk, die een expert was op het gebied van economie en journalistiek, perschef der Hitler-regering en staatssecretaris van Goebbel's mi nisterie van propaganda. In 1937 werd hij minister van economische zaken als opvolger van Schacht, in welke functie hij meehielp aan de financiering van Hitler's oorlogs inspanning. heeft en slechts 67.000 Inwoners telt. De schokken werden te Moskou, Triest, Buenos Aires, Massachu setts en Ohio geregistreerd. Intussen gaat men op grote schaal voort met de evacuatie van het ge bied van Valdivia, centrum van de vorige aardbevingen. Het wordt be dreigd door het stijgende water van het Rinihue-meer, dat door obsta kels als gevolg van de aardschok ken niet meer normaal kan weg vloeien. VELEN SNEUVELEN IN TIBET NIEUW DELHI, 3-6. Het te Nieuw Delhi verschijnende dagblad „The Statesman" meldt dat de Tibetaan se guerillastrijders in de gevechten, die zij in de afgelopen maanden met communlstisch-Chlnese bezet tingstroepen hebben geleverd, „reusachtige verliezen" hebben ge leden. Alleen reeds in één gevecht, dat in maart jl. ten oosten van Lhasa werd geleverd, vielen ongeveer 2.400 Tibetaanse verzetsstijders. BOSBEREN DROGEN UIT DRIEBERGEN., 4-6. Door de aan houdende droogte zijn de vel? bos- beekjes, die men langs de Stichtse heuvelrug in Driebergen en naaste omgeving vindt, vrijwel geheel uit gedroogd. Deze b?ekjes worden ge voed door wat reeds enkele eeuwen geleden werd aangeduid als „bron nen van levend water". Dit zijn wellen, die op verschillende plaat sen in het heuvelachtig bosland schap zijn ontstaan en die water verschaffen voor v?le beekjes van kilometers lengte. De schaarste aan regenwater heeft het grondwater peil echter zo doen zakken, dat al leen de vijvertjes rondom de wel len nog wat water bevatten. De correspondent van de „New York Times" meldt uit Havanna, dat de Cubaanse regering van plan is communistisch China te erken nen en een handelsakkoord met Peking te sluiten. Voorts zouden de Cubaanse autoriteiten de Chinese premier, Tsjou En Lai, hebben uit genodigd Cuba te bezoeken. BERICHTEN UIT MOSKOU Premier Chroesjtsjef in felle strijd om de macht Sterkere Stalinistische invloed in beleid NEW YORK, 5-6. De „New York Times" heeft zondag gemeld dat di plomatieke berichten uit Moskou erop wyzen, dat premier Chroesj tsjef in een felle stryd om de macht is gewikkeld. Harrison Salisbury, voormalig correspondent van het blad in Moskou, schreef dat naar de mening van deskundigen op het gebied van Russische aangelegen heden, een steeds ernstiger wor dende crisis om het leidersohap in het Kremlin, de achtergrond vormt van Chroesjtsjef's jongste uitbar sting. „Een centrale rol in deze strijd zou worden gespeeld door Mikhail A. Soeslof, de oude Stalin-ideoloog, die er kennelijk in is geslaagd zijn invloedssfeer zover uit te breiden, dat hij soms de meerderheid met a President Eisenhower van Ame rika en premier Diefenbaker van Canada hebben aan het einde van hun besprekingen gezameniyk ver klaard dat zy het eens zyn gewor den over de maatregelen die geno men moeten worden om de veilig heid van de vrije wereld te ver zekeren. Zowel in Zuid-Afrika als in Japan hebben studenten op onmiskenbare wijze duidelijk gemaakt hoe zij denken over het beleid van de regering. Op deze foto uit Johannesburg wordt een studente door een politie man naar een politiewagen geleid, nadat zij met een tweehonderd mede studenten had geprotesteerd tegen het feit dat de regering vele ge kleurde arrestanten vasthoudt zonder hen te berechten. zich mee kan krijgen van het hui dige presidium van het centrale comité der communistische partij. Men meent, dat de opvattingen van Soeslof ook de meerderheid van het centrale comité achter zich hebben, althans bij sommige gele genheden in de huidige crisis. De jongste verklaring van Chroesj tsjef zou een weerspiegeling zijn van de hardere lijn van Soeslof, en tevens een poging van de pre mier om zich te wapenen tegen be schuldigingen dat hij „slap" zou zijn tegenover het kapitalisme en zich door president Eisenhower in diens kamp had laten lokken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het aantal de partementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, blijkens het over 1959 uitgebrachte jaarver slag, toegenomen tot 353. Het le dental steeg van 46.543 in april '59 tot 47.088 in april '60, hetgeen in het verslag geenszins indrukwek kend wordt genoemd. De groei is echter gestadig en dat geeft de Maatschappij, die in november van het vorig jaar haar 175-jarig be staan vierde, vertrouwen in de toe komst. LOOSDRECHT. De 68-jarige lui tenant van het Rode Kruis uit Hil versum, de heer W. van der Waay, Is op de Oude Loosdrechtseweg in Loosdrecht op slag gedood, toen hij met zijn bromfiets linksaf wilde slaan bij hotel „De Nieuwe Brug". Hij werd gegrepen door een auto, bestuurd door de Hilversummer J. van der S jr. Op dit gedeelte van de weg is geen maximum snelheid voorgeschreven. AARDENBURG. Bij het instor ten van het dak van een in aan bouw zijnd fabrieksgebouw van de metaalwarenfabriek Dierick aan de Edeweg te Aardenburg, is de 60- jarige gehuwde arbeider A. Blomme uit Aardenburg om het leven ge komen. BRUSSEL. Joseph Kasavoeboe, de leider van de Kongolese partij Abako, heeft koning Boudewijn of ficieel uitgenodigd de plechtighe den in Leopoldstad ter gelegenheid van het onafhankelijk worden van Kongo op 30 juni bij te wonen, zo wordt van de zijde van de Belgische regering vernomen. DEN HAAG. Bij K.B. is de di rigerend officier der Rijkspolitie 3e klasse A. J. vanThiel, commandant van het district Middelburg der Rijkspolitie, met ingang van 1 jan. 1960 bevorderd tot dirigerend offi cier der Rijkspolitie 2e klasse. VOORLICHTINGSCENTRUM „DELTASCHOUW" Kijken hoe ingenieurs de eerste grote zee-arm (Haringvliet) afsluiten Het voorlichtingscentrum „Delta- schouw" dat te Hellevoetsluis werd geopend - men zie ook elders in dit blad - werd gesticht door de Stichting „Hadex", waarin verte genwoordigers van de overheid, de gemeente Hellevoetsluis en parti culieren zitting hebben. Het nieuwe voorlichtingscentrum te Hellevoet sluis is opgericht om Nederlandse en buitenlandse bezoekers te tonen hoe de waterbouwkundig ingenieurs de eerste grote zee-arm, het Ha ringvliet, afsluiten. Als ond?rdeel van het Deltaplan is, zoals bekend, in het Haringvliet een bouwput van 85 hectare ont staan, die 20 miljoen gulden heeft gekost In deze bouwput worden zeventien reusachtige sluizen ge bouwd, die de zeearm over een ki lometer lengte zullen afsluiten. Door deze sluizen zullen zowel het in de winter gevormde ijs als het overtollige water geloosd worden. Naar schatting zullen ze tussen de 60 en 70 procent van het water van de Rijn en de Maas verwerken. Volgens de huidige plannen moet het Haringvliet in 1968 afgesloten zijn. Ir. L. W. Lievense, hoofdingeni eur van Rijkswaterstaat, zei in zijn welkomstwoord, dat een steeds groeiende stroom toeristen uit N'e- Prinses Margriet deed belijdenis des geloofs SOEST, 5-6. Zondagmorgen is prinses Margriet in de oude Her vormde k?rk te Soest in aanwezig heid van H.M. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix, Irene en Marijke door ds. D. M. Jalink be vestigd tot lidmaat der Ned. Herv. Kerk. Tezamen met prinses Mar griet deden Charlotte Bentinck, dochter van de burgemeester van Soest en Christine Berghauser, dochter van de directeur-genees heer van Zonnegloren belijdenis. Ds. Jalink bepaalde zijn gehoor bij de tekst uit Romeinen 8 15: „Want gij hebt niet ontvangen een geest van slavernij om opnieuw te vrezen, maar gij hebt ontvangen de geest van het zoonschap, door wel ke wij roepen: abba, vader". Na de preek, waarin ds. Jalink de betekenis van het Pinksterfeest geschetst had, gaf hij prinses Mar griet, nadat zij met zachte stem „ja" had geantwoord op de vragen uit het belijdenisformulier, de vol gende tekst mede: „Jezus zegt: zie Ik ben met u al de dagen tot aan de voleinding der wereld". derland en het buitenland naar de werkzaamheden komt kijken „Men zegt dat de Nederlandse belasting betaler wil controleren wat wij met zijn geld uitvoeren", zei hij, „maar" voerde hij er aan toe, „ik ben er van overtuigd dat het zuiver pu blieke belangstelling is". Prof. ir. Ph. Jansen zei in zijn rede ter gelegenheid van de ope ning van het voorlichtingscentrum onder meer: „Wij weten dat geen enkele dijk die we bouwen bestand zal zijn tegen bijvoorbeeld een atoombom, die ontploft in de Noordzee. Maar we gaan door met het bouwen van dijken om dit land te beschermen, omdat we niet in vernietiging maar in opbouw gelo ven". UTRECHT. De voorzitter van het Plassenschap Loosdrecht en om streken, de heer J. Hooft Graaf land, heeft het eerste eiland op de Loosdrechtse plassen voor het pu bliek opengesteld. Hij deed dit door een groot „Verboden toegang"-bord te verwisselen voor een naambord waarop „Geitenkaai" te lezen valt, de historische naam voor dit 300 meter lange en 25 meter brede eiland. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Naar alles grijpen is alles verliezen. Prins Bernhard even uit bed UTRECHT, 6-6. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins heeft gisteren gedurende korte tijd het bed mo gen verlaten, ook al is de tempera tuur nog niet geheel normaal. Mor gen zullen de geneesheren beslissen wanneer de prins ter verdere be handeling naar Soestdijk mag te rugkeren. Intussen heeft prins Bernhard een bandopname ontvan gen van de kerkdienst, waarin prinses Margriet gisteren is beves tigd als lidmaat van de Nederlandse Hervormde Kerk. Door deze band opname heeft de prins dus alsnog de gehele kerkdienst kunnen be luisteren. b In west-Duitsland is zaterdag bij het plaatsje Ingelsheim aan de Rijn de exprestrein van Dortmund naar Bazel ontspoord. Volgens de eerste berichten is een passagier om het leven gekomen en zijn er 23 gewond, van wie drie zwaar. Acht wagons ontspoorden en een ervan is omgeslagen. Dijk Zuidelijk Flevoland wordt zomer 1967 gesloten Daaropvolgend jaar valt polder droog DEN HAAG, 4-6. - Volgens het thans geldende werkplan zal de dyk van Zuideiyk Flevoland in de zomer van 19Q7 worden gesloten; het droogvallen van de polder kan in het voorjaar van 1968 verwacht worden. Dit zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, over het ont werp van wet tot vaststelling van de begroting van inkomsten en uit gaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1960. Als deze polder is drooggevallen, zo wordt verder in de Memorie van Antwoord opgemerkt, zal voor wa terbouwkundige werken een be drag van ongeveer 185 miljoen zijn besteed. De daarvoor benodigde jaarlijkse bedragen zullen geleide lijk toenemen van ongeveer 18 mil joen in 1960 tot ongeveer 30 mil joen in 1966. In 1967 kan weer met een lager bedrag worden volstaan. Op grond van de tijd die nog voor de hydrologische studies ter bepaling van de breedte, vorm en inrichting der randmeren nodig Is, is het niet waarschijnlijk dat met een versnelde aanleg van de be dijking de voltooiing daarvan met meer dan één jaar zou kunnen worden vervroegd. Daarvoor zou den in de jaren 1962 t/m 1965 extra bedragen van 6 7 miljoen moe ten worden besteed. De minister zegt ook, dat door de indijking van Zuidelijk Flevo land inderdaad in het zuidweste lijke deel van het IJsselmeer bij stormachtige wind met noordelijke richtingen waterstanden kunnen optreden, die enkele decimeters hoger zijn dan tot dusverre, na de afsluiting, zijn waargenomen. Het middel, waarmede de aan deze verhogingen verbonden be zwaren het meest afdoende zullen worden tegengegaan, zal aanleg van de dijk Enkhuizen-Lelystad zijn. De vraag of voor de zuidelijke IJsselmeerpoldders waterschappen zullen worden opgericht en hoe dit zou moeten geschieden, is nog In overweging. VS. willen opheldering over ontwapeningsvoorstellen MOSKOU, 3-6. De Russische pre mier Chroesjtsjef heeft vrijdag ge zegd, dat als nog meer buitenland se vliegtuigen de Russische gren zen schenden, de orders van maar schalk Mallnofski om ze omlaag te schieten en hun bases te bombar deren, „strikt zullen worden uitge voerd". De waarschuwing in deze geest, die de Russische minister van Defensie vorige week heeft doen horen, moet letteriyk worden op gevat, aldus Chroesjtsjef. De Russische premier zei dit tij dens een persconferentie in het Kremlin, waarin hij zijn nieuwe ontwapeningsvoorstellen toelichtte, die hij oorspronkelijk had willen voorleggen aan de topconferentie in Parijs die, naar hij zeide, door de Amerikanen was getorpedeerd. In Camp David, zo ging Chroesj tsjef verder, had president Eisen hower hem gezegd niet geïnteres seerd te zijn in een Duitse eenheid, omdat Amerika bevreesd is voor een verenigd Duitsland. Eisenho wer heeft deze bewering krachtig van de hand gewezen. Voor een gehoor van vierhonderd Russische en buitenlandse journa listen las Chroesjtsjef een vijf mi nuten-lange verklaring voor; de rest van de twee uren durende con ferentie besteedde hij aan het be antwoorden van vragen. Nota aan regeringshoofden Chroesjtsjef heeft zijn ontwape ningsplan ook toegelicht in een nota aan de hoofden der in Moskou vertegenwoordigende regeringen. Daarin verklaarde hij dat Rus land er ernstig aan twijfelt of de westelijke mogendheden op de ont wapeningsconferentie in Genève wel werkelijk ontwapening wen sen. De door deze landen voorge stelde controle was controle zonder ontwapening, hetgeen niets anders is als spionage, waarmee geen en kele regering die bezorgd is voor haar soevereine rechten, zou kun nen instemmen. In Ruslands' nieuwe voorstellen zijn gedetailleerde contrölevoor- schriften opgenomen, aldus de Rus sische premier in zijn nota, waarin hij dan de vraag stelt of het niet duidelijk is dat het gezonde ver stand zich niet langer kan verzoe nen met de maalstroom van bewa pening, die tot weergaloze catastro fen kan leiden en waarlijk fatale invloed kan hebben op alle aspec ten van het bestaan der gemeen schap. Amerikaanse reactie WASHINGTON, 3-6. In een vrij dagavond door het ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de Verenigde Staten bereid zijn op de tien-mogendhedenconferentie in Genève deel te nemen aan een ge detailleerde beschouwing van de gewijzigde Russische ontwapenings voorstellen, doch dat nog veel op heldering nodig zal zijn. Speciaal over de Russische opvatting om trent contróle zal opheldering no dig zijn. „Wij hebben voortdurend ver klaard geen ontwapeningsverdrag te zullen tekenen, voordat overeen stemming is bereikt over de de tails van de contróle en deze al9 onderdeel van het verdrag daarin worden opgenomen", aldus de ver klaring. Voorts doet het ministerie een beroep op de Sowjet-Unie om in Genève ook het „realistische" ont wapeningsplan der westelijke mo gendheden te onderzoeken. Gezaghebbende kringen verklaar den het nog te vroeg te achten om te zeggen of het Russische voorstel een nieuwe propagandastunt is of de inleiding tot serieuze bespre kingen over ontwapening. Men merkte op, dat het Russische voor stel in feite neerkomt op elimine ring van de Amerikaanse vernieti gingskracht voordat de Russische bedoelingen werkelijk op de proef zouden kunnen worden gesteld. HILVERSUM. Op de verkeers weg tussen Hilversum en Bussum, nabij het zwembad „Crailoo", is de Hilversumse radiotechnicus J. L. J. Luinenburg bij een autobotsing om het leven gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1