13 KG INHOUD GAS Goede oogst te wachten op niet bevroren Westhoekse fruitbedrijven Te Valdivia werden 100.000 huizen verwoest wegonderhoud en m de stationsdienst. Snelheidsbeperking op Duitse wegen Kinderen zien scherp! KANTONGERECHT ZIERIKZEE Koe Er zijn flessen FLESSEN he4- 9*4 *1 de rf&of ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 3 juni isw no. iam Voorspelling thans mogelijk Enkele verschillen met andere fruitcentra (Nu de zetting van het fruit reeds ver achter de rug is, en er nog wel eens een natuurlijke rui zal voorkomen kunnen de fruitkwekers zo zoetjes aan hun oogst wel schatten. Net als in het gehele land heeft de vorst plaatselijk zeer veel schade veroorzaakt, doch op de niet be vroren bedrijven mag een goed? oogst verwacht worden. Ook hier ko men plaatselijk weer verschillen voor. Zo laat in enkele boomgaarden de Cox het lelijk zitten. Ook in Zuid-Beveland wordt over dit euvel geklaagd. In het midden van het land is ook de Goudreinette minder, maar daar is in de Westhoek geen sprake van Practisch elk bloempje is een appeltje geworden! Enkele kwekers klagen over de Golden Delicious, doch dit zijn uitzonde ringen. Bij de peren zien we dit jaar de Clapp's, na een bijzonder rijke bloei, bijna geen peertje meer groot brengen. Alle bloesems zijn practisch van de boom gevallen, zodat dit jaar deze fijne peer het wel erg slecht doet De overige ras sen zullen een matige.tot goede oogst te zien geven. Bij de pruimen is ook alles gezet .De jonge vrucht jes zitten aan de takken als „haar op een hond", zoals het spreek woord zegt. Hier 2al dan ook zwaar gekrent moeten worden. De zwarte bessen hebben ook iets van de vorst geleden. Volle trossen zijn dan ook nergens te vinden. De fruitkweker is druk bezig met het bestrijden van allerlei ge spuls dat zijn gave vruchten be laagt. Kilo's zwaar vergif worden het venijn toegeblazen, en dan zijn er nog soorten die het schijn baar lekker vinden, want ze gaan er niet meer van dood. Dit is voor al het geval met het frultspint, dat aan de fosforesters, waaronder pa- rathion behoort, gewoon is geraakt (immuniteit). De meeldauw De meeldauw is nog steeds zeer moeilijk te bestrijden. Vernietigen kan men ze alleen door uitknippen en verbranden. Met wekelijkse be spuitingen zorgt de fruitkweker al leen maar om een voorbehoedend laagje spuitmiddel op de bladeren en knoppen te leggen, waardoor de meeldauwsporen geen kans krij gen vat te krijgen op het blad. Een De echtgenote van de Vlaamse acteur Willem Elsschot, mevrouw Elsschot-Reridder, is woensdag, een dag na haar man, overleden. Zij vergezelde dinsdag haar echtgenoot toen hij op straat onwel werd en kort daarop overleed. Ingezonden mededeling BIN NENVERINGBED SCHUIM RUBBERBED bestrijdingsmiddel dat de meel dauw doodt, is nog niet uitgevon den. Het ware te wensen dat het spoedig komt, want bij velen wordt het een beproeving. In ieder geval doet de Schouwse fruitkweker al les wat hij kan om ook dit jaar weer een gaaf produkt te leveren dat de naam van Schouwen hoog houdt. Of dit fruit al kan concurreren met het andere Zeeuwse fruit ho pen de Schouwse kwekers dit na jaar te laten zien. Dan rijdt er nl. een fraaie praalwagen me? in het reeds In binnen- en buitenland be kend geworden Goesse Fruitcorso. Met man en macht wordt reeds ge werkt aan de voorbereidingen, die niet gering zijn. Welke figuur uit gebeeld zal worden is nog niet be- kend. De wagen zal door geheel Schouwen met bijzondere aandacht in Goes gevolgd worden* dat staat wel vast. de aardbevingen in chili SANTIAGO, 2-6. De Westdultse minister van Binnenlandse Zaken, die zich ten tijde van de aardbe ving in Chili bevond en een bezoek heeft gebracht aan het getroffen gebied, heeft woensdagavond j.L voor zijn terugkeer, per vliegtuig, naar Bonn, verklaard, dat de Bondsrepubliek een bedrag van 'n miljoen mark zal schenken voor de slachtoffers. West-Duitsland zal Chili verder technische hulp verlenen bij de wederopbouw. Zo zullen de havens van Valdivia en Puerto Monti ge heel opnieuw moeten worden aan gelegd, dit als gevolg van de, door de aardbeving, volkomen veran derde geografische gesteldheid van het land. De helft van het inwonertal van Valdivia is van Duitse afkomst. De Chileense senator, Eduardo Frei, voormalig kandidaat voor het Ingezonden mededeling Afwisselend werk is een verlangen, dat vela mensen koesteren. Afwisselend werk, vooral bulten, dat de voldoening geeft van een zinvolle en menswaardige dagtaak. Betere machinerieën, herverkaveling, andere werkmethoden e.d., zullen de arbeid niet alleen lichter, maar vaak ook overbodig maken. Reeds het vaststellen hiervan stemt tot nadenken. Het is nu zaak werk te vinden dat overeenkomt met de arbeid die men gewend is: een afwisselende en veelzijdige taak die bevrediging en waarborgen schenkt: VAST WERK. De N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN biedt dit in velerlei beroepen; verantwoordelijk werk, vooral bulten, zoals bij het U hieromtrent op deze plaats nader in te lichten is helaas niet mogelijk. Wenst U echter nadere inlichtingen, stuur dan onderstaande bon aan de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, Dienst van Personeelzaken, 2e afdeling, Utrecht. Verzoeke mij, geheel vrijblijvend, nader in te lichten omtrent eventuele tewerkstelling bij de N.V. Nederlandsche Spoorwegen. Naam Adres Woonplaats:. Genoten opleiding: Lager Onderwijs /LTS/ Mulo Diploma's Doorhalen hatgaan nlat van toapaislng li.' LeeftijdJaar BONN, 2-6. In west-Duitsland zal gedurende het komende Pink- sterweekeinde (3, 4, 5 en 6 juni) op d? open wegen een snelheidsmaxi mum van tachtig km. per uur gel den en op de vierbaans „autobah nen" van honderd km. per uur. In Oostenrijk is een dergelijke regeling getroffen. WIJ OUDERS I Deze avond is er bezoek gekomen om naar de televisie te kijken. „Maar denk erom, dat jij bijtijds naar boven verdwijnt", heeft moe der van tevoren tegen de dertien jarige dochter des huizes gezegd. En vader waarschuwt nog eens ex tra: „Om half negen dadelijk na het journaal ga je naar bed zonder dat moeder iet3 hoeft te zeggen, wee je gebeente als je 't niet do?t!" Ze kennen Martientje. Ze weten, hoe graag ze het liedje van verlan gen zingt, als de televisie aanstaat. Maar toch, hadden ze zich er maar niet bij voorbaat zo zenuwachtig over gemaakt, dat hun dochter zich behoorlijk zou gedragen, als het bezoek er is. Hadden ze er maar niet zo snauwerig de nadruk op ge legd, wat ze van Martientje ver wachtten. Dit ro?pt in het meisje automatisch een koppig verzet wakker. Een soort boosaardige plaagzucht ook, om haar ouders dwars te zitten, als ze, met het oog op het bezoek, toch niet veel tegen haar zouden durven zeggen. Want in dat opzicht kent ook het kind haar ouders! Ze zijn bijzonder op het decorum en een beschaafde sfeer in huis gesteld. Om die reden, wordt Martientje zo streng gewaarschuwd. Tegen over vreemden moeten ze een on berispelijk gehoorzame dochter kunnen vertonen. Een keurig op gevoed meisj?, dat niet aan haar bedtijd herinnert hoeft te worden, maar uit zich zelf zoet naar boven gaat. Als het weerbericht op het scherm komt, begint moeder al te kenen van nervositeit te vertonen. De wijzers van de klok bewegen zich in de richting van half negen, maar Martientje maakt geen aan- stalte. Er komt een duidelijke spanning in d? atmosfeer, die ech ter alleen voor de ouders en het kind voelbaar is, maar waarvan het bezoek voorlopig onkundig blijft. Als Martientje bij het slaan van half negen nog steeds rustig op haar stoel zit, kan moeder zich niet langer bedwingen. Haar stem klinkt echter heel liefjes als ze zegt: „Het is je tijd kindje". „Ja mam", antwoordt Martientje met net zo'n suikerzoet stemmetje. Maar bewegen doet ze zich niet. Na vijf minuten Iaat vader zich horen: „Naar bed, Martien". Ze hoort hoeveel moeite hij doet, om zich voor de gasten te beheer sen Ze gnuift inwendig. Fijn, nu heeft ze hem op de kast, zonder dat ze durven losbarsten. Ze weet het nog te rekken tot tien voor ne gen. Dan voelt ze feilloos zuiver, dat de grens bereikt is en ze beter doet, nu te verdwijnen voor er on gelukken gebeuren, waar die men sen bij zijn. Treiterig langzaam staat ze op, zegt welterusten en verlaat de kamer. Wat ze echter niet verwacht heeft, is dat vader twee tellen la ter bij haar in haar kamertje staat. De man staat op springen. Hij moet expansie hebben. En zo groot als ze is, wordt Martientje over de knie gelegd en ondergaat ze haar straf van een vader, die zichzelf niet meer meester is. „Daar, daar, ik zal je leren!" Als hij haar eindelijk loslaat, staat het meisje met grote haatogen voor hem. „Bah, wat laf", zegt ze langzaam. „Beneden durfde je niet. Daar moest je je netjes houden voor die mensen". Op hetzelfde ogenblik beseft de vader, dat hij iets verspeeld heeft, wat misschien nooit meer te her winnen is. In zijn drift is hij de zwakste geworden tegenover zijn dertienjarige dochter. Met haar onbarmhartig scherpe kinderogen doorziet ze hem Ondanks de ver nederende afstraffing is zij als overwinnaar uit de strijd gekomen en heeft hij zijn prestige prijs ge geven. MARCELLE. Gezellig praatje op het fietspad had ongezellige gevolgen „Corridorse" heren zochten (verboden) eieren ZIERIKZEE, 1-6. Een gezellig praatje op de fiets met twee meis jes op het rijwielpad van de Hoge- weg van Burgh naar Westenschou- wen heeft voor de jeugdige J. A. D. uit Burgh - en niet alleen voor hem - erg nare gevolgen gehad. Gezellig pratend met de fietsende meisjes had D. geen oog voor het tegemoetkomende verkeer, dat on mogelijk kon passeren daar het drietal naast elkaar rijdend het ge hele rijwielpad voor zich opeiste. Op dit moment naderde uit de rich ting Westenschouwen het echtpaar B. uit Burgh, dat van een fiets tochtje naar huis terugkeerde. De heer en mevrouw B. hadden net een tegemoetkomende brommer ge passeerd en reden achter elkaar toen ze het druk pratende en niets vermoedende drietal naderden De heer B. zag een aanrijding aanko men, hij belde en riep zelfs maar het was al te laat De links rijden de D. ramde met een smak de heer B tegen een boom en botste ver volgens tegen diens vrouw die le lijk ten val kwam. De gevolgen waren ernstig: mevr. B. liep een hersenschudding op en is nog steeds niet geheel hersteld, de rijwielen werden flink beschadigd, terwijl ook de heer B. verwondingen be kwam. Een berouwvolle D. stond woens dagmiddag terecht voor het Zlerik- zeese kantongerecht. Hij bekende ruiterlijk en sportief zeer onvoor zichtig geweest te zijn en schuldig te zijn aan de aanrijding. De offi cier van justitie mr. J. L Andreae zei in zijn requisitoir, dat D. aan sprakelijk is voor een belangrijk deel van de toegebrachte schade en eiste bovendien een geldboete van f .40 subs. 8 dagen hechtenis. De kantonrechter mr W. E. van Vloten beklemtoonde het zeer onbehoorlij ke gedrag waarvan D. als deelne mer aan het verkeer had blijk ge geven en veroordeelde hem tot een boete van f 50 of 10 dagen. Conform de eis werd C. de B uit Haamstede veroordeeld tot f 10 of 2 dagen wegens het feit dat zijn hond loslopend op 'n perceel bouw grond in de Duinpolder was aange troffen. Eveneens conform veroor deelde de kantonrechter J. C D. uit Zierikzee tot f 15 of 3 dagen wegens het negeren van het rode stoplicht bij het opgebroken weg gedeelte van rijksweg 18 onder Nieuwerkerk. Eieren gezocht Een geheel andersoortige wets overtreding bleek op naam te staan van J. D. en A. F. uit Zonnemaire. Deze heren hadden de zondagmor gen van de eerste mei - aldus de tenlastelegging - besteed voor het zoeken van eieren van eenden, pa trijzen of fazanten. In ieder geval had een waakzame wachtmeester der Rijkspolitie D. en F. in zoeken de houding een vele honderden meters lange wegberm zien aflo pen. D. en F. namen hierbij elk een berm voor hun rekening en kwa men later tot de onaangename ont dekking dat de wachtmeester met behulp van een kijker al hun be wegingen had gadegeslagen. Eieren hadden de zoekers overigens niet aangetroffen zodat het een zuur ochtendje is geworden, want de of ficier was over het gedrag van de heren in het geheel niet te spreken; het was ni'et de eerste maal dat ze onder verdachte omstandigheden waren aangetroffen Hij vorderde tegen elk een geldboete van f 25 of 5 dagen. Uitspraak conform. Ove rigens ontkenden verdachten ten enenmale dat ze eieren hadden ge zocht, ze zouden slechts de resul taten van een bermbesproeiing hebben willen controleren, maar de kantonrechter bleek dit verhaal slechts voor kennisgeving te willen aannemen. Geen voorrang verleend De ambtenaar L. V. van de Delta dienst te Duivendijke had een grondregel van het verkeer met voeten getreden toen hij in de Poststraat te Zierikzee op 29 de cember geen voorrang verleende aan de van rechts uit de Manhuis straat komende bestelwagen van D. K., waardoor een aanrijding en schade ontstonden Conform de eis werd V. veroordeeld tot f 30 subs. 6 dagen, alsmede tot betaling van de aangerichte schade groot f 75. Bij verstek veroordeelde de kan tonrechter tenslotte het verloofde paar C. H. B. en L N. uit Breda tot elk f 5 of 1 dag. Het jonge stel had het zich gemakkelijk gemaakt in een duinpannetje, echter op een voor het publiek verboden terrein, hetgeen door een ijverige politie man was geconstateerd. „Tass" meldt, dat donderdag op twintig kilometer van Stalingrad vier aardschokken van gemiddelde kracht zijn gevoeld. presidentschap en leider der chris tendemocratische partij die het door de aardbeving getroffen ge bied eveneens heeft bezocht, ver klaarde dat alleen te Valdivia on geveer honderdduizend huizen zijn vernield. Frei oefende kritiek op de rege ring omdat deze, zijn inziens, een te optimistisch beeld van de ramp had gegeven. Hij zei dat tachtig procent der handelsondernemingen en negentiende van de fabrieken van Valdivia is vernield. „Men heeft te Santiago geen idee van de omvang van de ramp, welke Val divia heeft getroffen", aldus de se nator. Ingezonden mededeling TAPIFLEX vloerbedekking Gegarandeerd onverslijtbaar Geen zomen of naden Geen onderhoud Geen was, dus geen werk Mooie, gezellige kleuren Zie étalage Vraagt folder! Alleenverkoop: DEURLOO Woninginrichting Zierikzee VEEL SPAREN IN MEI AMSTERDAM, 2-0. Mei is voor de Rijkspostspaarbank een gunstige maand geweest. Het spaaroverschot bedroeg bijna 28 min. gulden, het geen 7 min. gld. meer is dan in mei 1959. O.a als gevolg van de uitkerin gen van vakantiegelden, is - aldus de bank - het spaaroverschot in mei altijd tamelijk hoog. Dat het spaarvrerschil dit jaar hoger was dan het vorige jaar hangt o.a. sa men met de omstandigheid dat de Pinksterdagen niet, zoals in 1958 en 1959, in mei vallen, doch in juni. Ook kunnen de plaats gehad heb bende loonsverhogingen hun in vloed hebben gehad. Bij de Rijkspostspaarbank werd In mei 1960 ingelegd f 86,9 min. en terugbetaald f 59,2 min., hetgeen een positief spaarverschil oplever de van f 27,7 min. (vorige maand f +4,2 min. en in mei vorig jaar f +4,2 min.). Zeldzame aapjes in Artis AMSTERDAM, 2-6, Bijzonder verheugd is men in Artis over de geboorte van twee uilekop-apen, een Afrikaanse Makakosoort, die men slechts zelden in dierentuinen aantreft. Enkele jaren geleden kon Artis voor het eerst in zijn geschie denis twee wijfjes en een manne tje in zijn collectie opnemen Bei de dames hebben kort na elkaar voor nageslacht gezorgd, zodat zich thans het unieke feit voor doet, dat een dierentuin over een familie met twee jongen beschikt. KERKNIEUWS Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Grand-Rapids (Michigan, US.A.) (Old. Chr Ref. Church): J. Tamminga, Toronto (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church). Bedankt voor Middelharnis: N. de Jong, Katwijk aan Zee (v.h. te Middelharnis); voor Gorinchem: F. Bijleveld, Noordeloos. Naar kwaliteits verbetering van aardappelen DEN HAAG, 2-6. Het secretarl- aat van het Produktschap voor Aardappelen zal, in opdracht van het bestuur, een plan uitwerken om te komen tot een opinie-onder zoek bij de aardappelconsumenten. Men zal zich daarvoor in verbin ding stellen met ondernemingen in ons land, die zich met dit soort on derzoek bezig houden. Landbouw, groothandel en klein handel hebben zich tijdens onder ling gevoerd overleg uitgesproken voor een opinie-onderzoek, dat ten deel zal moeten hebben de opvat tingen van de consument over de kwaliteit der aardappelen te ver nemen. Algemeen wordt door de genoemde groepen aangenomen dat de kwaliteit onbevredigend is, maar niet bekend is in welke mate. DE LIER. Op de Burgemeester Crezeelaan In De Lier is een tach tigjarige man, de heer A. Herbert uit deze plaats, verongelukt. Bij het oversteken werd hij aangereden door een militaire auto. Koeien minnen de vrijheid en vrezen de injektienadld. Dat is een veeteeltkundige stelling van Pytha. goras. Toen dan ook vriendin koe een prikje moest krijgen tegen mond- en klauwzeer bleef ze zo dartel weg uit de buurt van hoar belagers, dat de „vangmannen" er finaal van ondersteboven waren. De bonte liet zich niet vangen, ook niet toen zeven mannen aan het front verschenen om het beest te verschalken. Wat zeven mannen niet klaren, ga ik alleen proberen", dacht de boer, toen de kruitdamp van boven de weide was opgetrokken. De bonte had een touw rond de kop, dat was tenminste iets. De boer nam toen een „pongertouw" waar aan hij een haak bevestigde en be gon een solo cowboynummer weg te geven, waarbij het vee in wijde omtrek eerste rang stond en toe keek. Alleen de bonte gaf geen krimp, want koeien zijn wel dom, maar soms zeer uitgeslapen. Na een indrukwekkende soloren gelukte het echter de boer toch de haak in het koptouw van de koe te mik ken en toen moest de „ponger" ge vierd, zo ongeveer op de wijze waarop harpoenisten aan boord van een jager doen als er een walvis is geschoten. Intussen bleek de koe veel ster ker dan de boer, gelijk te verwach ten was. De koe was onvermoei baar en de boer rende steeds ge- zwinder, het uiteinde van het touw als een kostbaar kleinood omklem mend. Plotseling ging het té hard en de vanger moest gaan zitten. Er volgde toen een soort kermis - voorstelling, want kris kras werd de arme baas van de bonte op zijn zitvlak door het gehele weiland heen getrokken. Gelukkig waren er voldoende plaggen om de wrij- vingshitte te bestrijden. Aan het eind van de wei nam de koe een zo formidabele zwaai, dat de boer met een parabool in de sloot terecht kwam. Hij liet van schrik het touw vieren en de bonte loopt nu nog te grazen, heel zeker wetend dat hij geen prikje blieft. Vanuit de verte ziet hij er bepaald vastberaden uit. Hij heeft in ieder geval tweemaal gezegevierd. EILANDMAN. Ingezonden mededeling Esso Gas flessen bevatten gegaran deerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent u beter uit; Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9