OVERDENKING ROXY HANNESJE Nu verrassend zuiver en koeler roken Beeldbuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrudag s juni i960 No. 1977» FINANCIEN EN ECONOMIE Wereldproduktie en -inkomen op recordhoogte NEW YORK, 1-6. De wereldpro duktie en het wereldinkomen heb ben in 1959 opnieuw een - record hoogte bereikt na het herstel van de recessie in de Verenigde Staten in 1957- 58, aldus blijkt uit een overzicht van do Verenigde Naties over de wereldeconomie In 1959. In 1959 heeft de opleving van de industriële activiteit de markten voor een aantal grondstoffen ver sterkt, waardoor een gunstige ont wikkeling van de handelsbalansen ontstond voor het financieren van de import van kapitaalgoederen, die van groot belang zijn voor de voortgang van de economische ont wikkeling In de minderontwikkelde landen. Het verslag voegt er aan toe, dat In landen met een centrale plan economie de vooruitgang in de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Het tweejarige jongetje Antoon B. Postema te Groningen is in het Winschoterdiep te waier geraakt en verdronken. Het jongetje speelde met zijn zusje en enkel? andere kinderen op de kade langs dit diep en is plotseling in het water getuimeld. Hij werd na een minuut of tien op het droge gebracht, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. UTRECHT. Op de Provinciale weg tussen IJsselstein en Benschop is een tweejarig jongetje, G. A. de H. uit Benschop, door een perso nenauto aangereden en gedood De noordelijke kant van de weg is ter plaatse opgebroken, zodat de rij baan is versmald. Het kind stak plotseling de weg over en de be stuurder van de auto, dr. van R., chirurg te IJsselstein, kon het niet mesr ontwijken. ROTTERDAM. In het Westerzie kenhuis te Rotterdam Is overleden de 17-jarige verkoopster A. A Nieuwendijk uit de De la Reystraat De motor, waarop zij zaterdag avond als duopassaglere meereed, werd op do hoek van d? Katen- drechtse Lagedijk en de Bas Jun- geriusstraat aangereden door een zg. scootmoblel. Hierdoor moest zij ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Pinksteren Er is een gedicht van Muus Ja- cobse (in zijn bundel „Bijbelse Ge dichten", uitg. Callenbach), getiteld „Het Wonder", dat verband legt tussen de Torenbouw van Babel en het Pinkstergebeuren. De dichter ziet in die toienbouwers van Babel de ongelovige mens: de mens die zich groot maakt in de wereld; de mens, die vervuld is van het eigen Ik, van eigenwaan en eigenbelang; de mens die extatisch spreekt „in eigen taal van eigen grootse daad". Dit gedicht is vermoedelijk uit de tijd van vóór de oorlog en de dich ter zal wel vooral een heel bepaal de figuur uit die tijd voor ogen ge had hebben Maar tegelijk herken nen wij hierin óók een beschrijving van de moderne mens in het alge méén: de mens, die natuurweten schappelijk-technisch tot zulke gro te dingen in staat is en die daarom meent God niet meer nodig te heb ben. Wie go?d luistert, hoort in deze dichtregels echter ook het onheil reeds nader-sluipen Het onheil, de ziekte van de moderne mens, is dat niet zijn eenzaamheid? Wij zijn vervreemd van God en daarom ook eenzaam ten opzichte van elkander: „Uit wat vereende, „Het woord van God geleerd, wies een vervreemden, Tot er niets meer restte dan een kreet van pijn". Hiertegenover plaatst de dichter dan het Pinkstergebeuren van de Heilige Geest, die verenigt, wat ge scheiden was: „Uit alle landen kwamen zij Vreemdentezamen, „Maar toen de Pinksterdag hen biddend vond Uit één verlangen kwamen zij tezamen -, „Wat was dat vuur dat zij opeens vernamen? „Wat was dat waaien dat hen plots omstond „Het waren, alle vreemdling- schap ten trots, „Woorden die spraken van de daden Gods: „Hun woorden waren 't, maar opnieuw begonnen „Als uit Gods eigen mond - uit eenzaamheid „Tot eeuwig leven in de Geest bevrijd, „Omdat het Woord de dood had overwonnen" Hoe 6lecht verstaan wij mensen vaak elkaar! Er zijn de grenzen tussen de volken en tussen de ras sen. Maar ook in het persoonlijk leven en - helaas - ook binnen de grenzen van de christelijk? kerk is er vaak zo'n slecht verstaan van elkander. Alleen waar en in zover wij waarlijk in Christus zijn, waar wij. 'gedreven worden door Zijn Gee9t, is er de mogelijkheid van elkaar te verstaan. Mogen wij zo het Pinksterfeest vieren! „Eén naam is onze hope Quwsrkerk 3- landbouw kleiner bleef dan die In de industrie, zodat de verwachtin gen voor de consumptie in 1960 minder gunstig zijn dan die voor de investeringen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kérk Beroepen te Oosterend op Tex"»l (toez.) en te Oostwoud-Midwoud (N.H.) (toez.): kand. J. G. Beerthuis, Hilversum Bedankt voor Zetten-Andelst: J. C. Schuurman, Bleskensgraaf. Ger. Kerken Tweetal te Maastricht: D. Kro- nemeyer, Oppenhulzen en Ph. Stof fels, Rilland-Bath. Aangenomen naar Oude en Nieu we Bildtzijl: kand. W. de Vrie9, Apeldoorn, die bedankte voor An- del (N.Br.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Groningen (vac D. van Dijk): M. J. C. Blok, Utreeht- Noord-west en J. Vérkade, Voor burg. Aangenomen naar Haarlem (voor de zendingsarbeid op West-Borneo) kand. W. L Korpershoek, Rotter dam; naar Middelstum: kand. D. de Jóng, Rotterdam. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Musselkanaal: C. Zijlstra, Franeker. Ingezonden mededeling Nieuw Elfin-papier van ROXYt ragdun en ventilerend! Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het elftn papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't elf in papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kie9 nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. NOBEL ZUIVER - TROUW pakje EINDHOVEN. In de Willemstraat te Eindhoven ls dé 19-jarige wiel- rijdster E. Kemps uit Eindhoven aangereden door een vrachtauto. Het meisje was op slag dood. WAT BIEDT DE U zult wel het meest benieuwd zijn naar de komende Pinksterpro gramma's, want daar hangt het voor velen toch van af of zij korte dagtochten zullen maken ofwel ook de avonden kunnen uitblijven. Wel aan, wij zullen u onmiddellijk een half om half aanbevelenzondag thuis en maandag uit. Zaterdag brengt Simon van Col- lem ons eerst de echte ouderwetse en moderne Charlie Chaplin leuk voor de kinderen) en dan wacht ons als hoogtepunt van de avond een één-vrouw schouw (in de Neder landse programmabladen one-wo man show genaamd) van Maya Bouma. Dat kan een gezellig onder onsje worden, want Maya kan ons niet alleen als een Paula Metz met mimiek en spel duchtig amuseren, zij zingt ook zeer charmant als normale chansonnlère. Een goede greep van de V-P.R.O. De Pinksterdagen Zondag kunnen wij na de kerk diensten tussen 10 en 12, om 5 uur n.m. een prachtig Pinksterspel van het I.K.O.R tegemoet zien. Daar houdt u de kinders mooi mee zoet tot 6.20 uur. Aansluitend willen de heren de voetbalwedstrijd Honga rije-Schotland (rechtstreekse re portage uit Boedapest) waarschijn lijk wel volgen. Als u de maaltijd nu niet in 't gedrang wil laten komen, adviseren wij u vóór vijven te eten! Om 8 uur verschijnt im mers de A.V.R.O. met Télevizier, film en dan de amusementsquiz „Een kwartje per seconde" o.l.v. Lou van Burg, overgenomen door de Vlamingen. Duitsland presen teert 8.10 uur een opera van Giu seppe Verdi „De macht van het noodlot". Tweede Pinksterdag is van be lang voor de operaliefhebbers: dan relayeert Bussum een opera- balletavond van 15 mei jl. te We nen op tele-recording. Waarom toen niet rechtsstreeks overgeno men? Om 9-15 het jaarlijkse lief dadigheidscircus van de Franse artiesten, die iets anders doen dan anders. Tot slot (11 uur) spon in beeld. Duitsland heeft een erg ge zellig programma met o.m. een kijkspel „Een zak vol wisselgeld". Pinkster-drie (in enkele streken des lands nog gevierd met een vrije dag) komt onze reclamezender met een melkmanifestatie (12 tot 14.30) een groots kinderfeest. De film avond vangt aan met het agrarisch journaal. Na de Nat King Cole vertoning als hoofdfilm: „Lach en vergeet", een romantische revue film. Duitsland relayeert een tragi- comedie uit Oostenrijk met o.a. Paula Wessely en Attlla Hörbiger in de hoofdrollen. En de rest van de week? Woensdag kunt u gerust uitgaan. Donderdag een reportage van het Deltaplan en als kijkspel Heeft iemand mijn rakkertjes gezien?" met twee van de gebroeders Lutz. Dit vermakelijke stuk met de on zichtbare handlangers van meneer Mergenthwirker is wel het beste, dat uit 1952 herhaald kan worden, al is het alleen al om de ontelbare trucs die u in verbazing zullen brengen. Kijkt u liever nog eens naar Claudia, dan kunt u het nog eens in Duitse versie aanschouwen. De studenten doen het weer best in Bussum. Deze week vrijdag dan de Nijmeegse cabaretgroep „Ha'k zo gedacht". Zo langzamerhand kan iemand een prijs uitloven voor de beste studentenploegl De gymnastiekvereniging „Olympia" te Zlerikzee gaat het zaterdag 11 juni te Kapelle proberen met enkele afgevaardigde jeugdgroepen, die in verschillende turnnummers zullen uitko komen. Als inleiding hierop werden vorige week op het sport park te Zlerikzee selektie-wedstrijden gehouden, terwijl in de middaguren een demonstratie werd gegeven voor het publiek. De wat oudere garde bleek het vak nog goed onder de knie te hebben. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh won de belangrijke wedstrijd tegen BS8 MEVO heeft een goede kans op winst by het bezoek aan Zwaluwen Unitas krjjgt het op „Bannink" niet gemakkelijk tegen DES Voet ballers van Zierikzee en MEVO brengen sportlef bezoek aan St. Hilaire KORFBAL In de le klas is Burgh er woensdagavond in geslaagd de belangrijke wedstrijd tegen DSS in een 4-3 overwinning om tp zet ten. Door deze uitslag is de span ning voor de bezetting van de bo venste plaats op de ranglijst in niet onbelangrijke mate toegeno men. DSS, Burgh en Zeemeeuwen hebben nu ieder 8 punten, waarbij echter in aanmerking moet wor den genomen dat Zeemeeuwen een wedstrijd meer heeft gespeeld. Van de drie koplopers staat Burgh za terdag bij het bezoek aan WIK wel voor de zwaarste opgaaf. De club uit Kerkwerve heeft in de voor gaande wedstrijden al voldoende bewezen behoorlijk mee te kunnen in de le klas en Burgh zal zich dan ook terdege moeten inspannen als het de puntjes mee naar de West hoek wil nemen. Brouwershaven is in de laatste wedstrijden goed voor de dag gekomen, maar dat zij in staat zullen zijn om DSS in eigen huls de zege te ontnemen geloven wij nog niet. Velo/Dosko dat de competitie op zo'n uitste kende wijze had ingezet is de laat ste weken geheel van slag. Dat zij zich zaterdag op de Brouwerij te gen Zeemeeuwen gaan herstellen, nemen wij zo nog maar niet aan en ook deze maal zien wij de combi natie weer aan het kortste eind trekken. In de 2e klas geven wij Stormvogels bij het bezoek aan Velo/Dosko II te Noordwelle wel een kleine kans zijn eerste puntje te bemachtigen. In de thuiswed strijd tegen Renesse slaan wij de papieren van de Burgh-reserves iets hoger aan dan die van de be zoekers. Unitas zal op het sport park Bannink zeker alle zeilen moeten bijzetten om DES van het lijf te houden. Mevo maakt bij het bezoek aan Zwaluwen een goede kans zijn positie op de ranglijst te verbeteren. In de 3e klas staat de belangrijke ontmoeting tussen de nummers 1 en 2, NO AD II en Burgh III van de ranglijst op het pro- gramma. Burgh III, dat er relatief al iets beter voor staat op de rang lijst, geven wij in deze ontmoeting iets betere kansen dan de thuis club. Brouwershaven II kon tegen DSS II wel eens de helft van de in zet bemachtigen, terwijl WIK II er tegen Velo/Dosko III er wel voor zal zorgen dat de puntjes op Kerk werve blijven Unitas II staat voor een lang niet gemakkelijke opgaaf tegen Zeemeeuwen I, waarbij wij aannemen dat de buit wel met de blauw-witten naar de Westhoek zal verhulzen. In de juniorengroep A zal Burgh A zich wel de meer dere tonen over Burgh B. Zee meeuwen geven wij thuis de beste kansen tegen Renesse, terwijl de ontmoeting tussen Velo/Dosko en Zwaluwen wel eens in een gelijk spel zou kunnen eindigen. In groep B kan de beslissing voor de bezet ting van dé bovenste plaats prac- tisch vallen als Brouwershaven er in slaagt de uitwedstrijd tegen WIK A tot een goed einde te bren gen. De groen-witten zullen zich echter zeker niet zo maar zonder meer gewonnen geven en het zou ons dan ook niets verwonderen als hier een gelijk spel uit de bus zou komen. SVOWK zal zich zonder meer wel de sterkste tonen tegen WIK BJ terwijl DSS baas in eigen huls kan blijven tegen NOAD. VOETBAL. Met de Pinksterda gen gaan Zierikzee en Mevo weer een bezoek brengen aan hun Fran se vrienden in St. Hilaire. Gezien het aantal le elftal-spelers die de ze reis niet zullen meemaken, be twijfelen wij het of men er in zal slagen overwinningen te boeken. Op zich zelf beschouwd is dit bij deze ontmoetingen echter ook maar bijzaak.Het voornaamste is wel dat de banden die tussen Zlerikzee en St. Hilaire zijn gelegd door dit sportieve treffen weer wat nauwer worden aangehaald- Voor de KNVB-beker gaat Zie rikzee op 2e Pinksterdag te Wouw de strijd aanbinden tegen Cluzona. Daar Zlerikzee in deze ontmoeting alles behalve volledig binnen de lijnen kan verschijnen ligt een ne derlaag wel het meest in de. lijn der verwachting. In de belangrij ke ontmoeting tussen Alliance en METO geven wij de Roosendalers wel de beste kans zich in de vol gende ronde te plaatsen. Zaterdag avond speelt Dulveland in haar nederlaagtoemooi de 14 dagen ge leden uitgestelde wedstrijd tegen het Ouwerkerkse SVOWK. SPORT VOETBAL ZOMERAVONDCOMPETITIE Stand per 31 mei gesp. gew. gel. verl. P.Z.E.M6 4 2 0. Prov. Waterstaat 3 4 1 0 Zierikzee veteranen 6 4 1 1 Drukkerij L. 06 3 1 2 C.W.S. 0 l 3 2 Herverkaveling 6 1 2 3 Kon. Zeelandia 5 0 1 4 Neptunus 6 0 1 5 pnt. 10. doelpnt. 23—6 17—2 20—6 9—16 6—0 11—10 3—16 725: FEUILLETON Hei leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Dan wordt de kachel aangemaakt de maaltijd gekookt, het varken gevoederd, alles met spoed. Acht uur, warm eten Daarna weT vaten wassen, poters koken voor 't varken, voor morgen. Ter wijl die staan te borrelen en te stinken, zit moeder kousen te stop pen, voorzover ze de naald nog zien kan. Hannesje krijgt de naai machine, gaat verstellen of zelfs nieuwe kleren naaien, want dat kan hij ook, al zal 't wel geen coupeurs- werk zijn, wat hij l?vert. Af en toe gooit hij zijn vrouw de natte vaat doek in 't gezicht, om haar wakker te houden. De poters gaar, dan gaat hij ze stampen, met meel vermengen Het vakensvoer voor morgen is gereed. Dan naar bed, avond half elf, tot de andere morgen vier uur. Zo rijgen zich d? dagen aaneen, de we ken, ononderbroken, vreugdeloos Gedurende de wintermaanden kan de dodelijk vermoeide vrouw weer wat tot zichzelf komen. Han nesje kent geen rust. Is de werkdag al korter, hij loopt halve nachten met zijn spuit door de polder achter een haas, een fazant aan. Neen, niet helemaal als in zijn jeugdjaren, om de sport; nu zit, zoals hij zelf zegt, de duivel er achter. Hij kam die enkele gulden extra niet missen. Hij wil zijn pis ton niet opgeven, zijn lidmaat schap van de muziekv Ten'ging, zijn enige ontspanning. En de con tributie kan en mag van zijn week loon niet af Dat ls principe. Hannesje houdt er zijn krachten, zijn gezondheid bij. Zijn vrouw geeft het op, wordt op het ziekbed geworpen met een gewrichtsziekte, lijdt onduidbar? pijnen. Er moet vrouwelijke hulp komen. De: dokter gaat zelf naar de dia- coniei, omdat Hannesje die moeilij ke gang niet gaan kan De diaconie zegt ondersteuning toe. Er komt een vrouw, een brav?, zwijgzame vrouw, die zeventien weken lang de zieke verpleegt, de kinderen, thans vier, met liefde verzorgt en zó zuinig en met zóveel overleg met Hannesjes weekloon weet om te springen, dat hij bij haar af scheid na al die bange, zware we ken, voor geen cent in de schuld gekomen is. Hannesj'es vrouw is dus gelukkig weer beter, voor zover ze;, na deze jaren van ontbering en telkens te rugkerende zwangerschap dan ge nezen heten mag. Evenwel is de ziekte toch nog de indirecte oorzaak, dat Hannesje met de kérk en zijdelings met de diaconie in conflict komt. In die weken van ziekte toch heeft hij van zijn geringe inkom sten niet de gulden kunnen afzon deren, om de huur van zijn zit plaats te betalen. Of hij heeft, het hoofd vol zorgen, er niet aan ge dacht. 't Zou te verontschuldigen zijn. Om 't even; de gulden is niet op tijd betaald. En dan staat daar op zekere mor gen onverwacht de deurwaarder voor de verschrikte ogen van de vrouw op 't stoepje. Met een dwangbevel, 't Gaat om die onge lukkige gulden Als ze het Hannesje die avond vertelt, is hij buiten zichzelf van woede, wil hij zó naar de kerkelij ke ontvanger lopen, om met deze af te rekenen. Met de vuisten, wel te verstaan! De deurwaarder aan zijn huis.. Voor 't oog van alle buren te schande gezet!En dat door de kerk!Geen particulier, bij wie Hannesje veel langer en voor veel meer in 't krijt stond, heeft hem ooit gemaand!Waar is die ventik zal 'm Zijn vrouw weet hem te kalme ren. Maar de volgende dag vraagt hij de boer een gulden voorschot op zijn loon. Diezelfde avond, nau welijks de boterham door de keel, spoedt hij zich naar de kerkelijke ontvanger, niet al te vriendelijk gestemd Eerst moet die ellendige gulden betaald! Als de man hem dan toevoegt: „Die mag ik niet aannemen, dat is in deurwaardTshanden", dan breekt weer de duivel los en vliegt, tussen Hannesjes geschreeuw en verwensingen door, onder hels ge- rinklnk tegen dropflessen en blik ken bussen* de gulden het kleine winkeltje rond, tot hij in een bak met grutten zijn graf vindt. Maar Hannesje vaart voort, dat het beestachtig is, dat hij met hun kliek niets meer te maken wil heb ben, dat ze hem maar moeten schrappen en dat hij nooit meer een poot in hun kerk 2etten zal. Inderdaad is Harmesje na die dag nooit meer in de kerk geweest. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5