VLIEGENDE SCHOTEL GELAND Kantongerechtsgebouw te Zierikzee onderging zeer stijlvolle vernieuwing hoek]© WAAR KOOPT U UW MEUBELEN STAD EN PROVINCIE Provinciale U.V.V.-vergadering LAATSTE NIEUWS Boodschap van Choesjtsjef aan regeringsleiders Waardige zetel van het Recht Interieur ademt uiterst beschaafde sfeer ZIERIKZEE, 2-6. De plaats waar te Zierikzee Vrouwe Justitia de weegschaal hanteert - in concreto het gebouw van het Kantongerecht aan het Havenpark - is na een ingrijpende restauratie, die een jaar in beslag heeft genomen, gebracht in een styi en een sfeer die in alle opzichten waardig mag worden genoemd voor de hoge zetel van het Recht. WU hebben hier te doen met een restauratie, waarop het woord „verfijnd" onverzwakt van toepassing is, zowel wat betreft de tech nische afwerking van de verschillende kamers als op de aankleding daarvan. Geen dissonanten in dit treffend stijlvol geheel, waarvoor de geciseleerde smaak van de architect ir. H. de Lussanet de la Sablonière en de raadgevingen van de kantonrechter, mr.., \V. E. van Vloten - speciaal wat betreft de meubilering en aankleding van de ruimten - verantwoordelijk zijn. Het geheel ademt een geest een historisch ge bouw als het onderhavige waardig. Tijdens een geanimeerde receptie heeft een groot aantal genodigden donderdagmiddag de gelegenheid gekregen het gerestaureerde gebouw in ogenschouw te nemen. Tijdens de bezichtiging van het gebouw werd de ere wijn rondgediend door enkele charmante Zierikzeese jongedames. Het was reeds enkele jaren dui delijk dat er aan het gebouw in het stadscentrum, staande op de plaats van het beroemde huis van wijlen jhr. van Vrijberghe, iets moest ge beuren. Toen men er tenslotte een maal aan begon, ontstond er een soort sneeuwbaleffekt, dat - na uit werking - tot het boven in enkele lijnen geschetse resultaat heeft ge leid. Men moet om dit resultaat te typeren uitgaan van de opmerking dat er niets lelijks, niets oneven wichtigs, niets geforceerds of schreeuwerigs in dit gebouw is. Al les ademt een waardige sfeer, waardoor deze inwendige restaura tie - zij het niet zichtbaar van bui tenaf - voor Zierikzee een belang rijk winstpunt betekent. De verschillende ruimten De feitelijke parterre voorheen aanwezige ruimten zijn intact ge laten en behoefden niet te worden uitgebreid. Binnenkomend treft men aan de linkerhand de kamer van de kantonrechter, een ruimte die door zijn strenge eenvoud op valt, zonder zich - en dat geldt ook voor de andere ruimten - op te dringen aan de bezoeker Men he^ft een behang gekozen in donkergrijs, dat weldadig contrasteert met de warm groengele vloerbedekking. Een zeer apart schrijfbureau, een eikenhouten kast, een juweel van een ladekastje en enkele stoelen, beklesd met licht imitatieleer, ma. ken deel uit van de meubilering van deze kamer. In de monumentale gang van het gebouw zijn alle kleuren geweerd. Hier overheerst een beschaafd wit, dat plafond en wanden siert. De eikenhouten trap geeft reliëf aan deze gang De griffie werkamer van het Kantongerechtpersoneel - telt enkele moderne stalen bureaux - offer aan de efficiëncy - maar deze onderdelen van het meubilair zijn harmonisch gevoegd bij een antieke inventaris of wat daar ver der bij is aangepast. Een monumen tale eiken kast domineert in deze ruimte, evenals een eikenhouten tafel met vier bijpassende Bied*»r- meierstoelen. Twee spiegels boven een tweetal penantkastjes stempe- NOORDGOUWE Plnksterkermls Ie Schuddebeurs Ter gelegenheid van de jaarlijks te Schuddebeurs in de gemeente Noordgouwe te houden Pinkster- kermis hebben de volgende kermis exploitanten te Schuddebeurs een standplaats ingenomen: een draai molen, een. luchtschommel, een ge bakkraam, een snoepkraam, een viskraam, een schiet-tent en een brieven-post-sport-tent. Indien het weer in gunstige zin mee mag werken zullen - vooral de kinderen - in de thans mooie en lommerrijk? omgeving zich naar hartelust kunnen vermaken. Als bijzondere attractie kunnen de bezoekers een ritje per water fiets maken op het water van de vijver nabij het terrein van de ker mis. len deze kamer op aparte wijz'», evenals de fraai bewerkte afslult- deur, met prachtig reliëfwerk, ko peren knop en. goudgebiesde carré's Uit eerder genoemde kast zijn een drietal Gotische paneeltjes te voorschijn gekomen, die ingelijst als wandversiering dienst doen. Op de paneeltjes treft men de beken de drie gekroonde haringen aan, uit het wapen van de beroemde Zierikzeese zeevaardersfamilie de Huybert. Het behang hetzelfde als in de zittingskamer - is van een voor naam grijs met zilverachtige banen. De zittingskamer De zittingskamer is op dezelfde wijze als eerder genoemde ruimten geheel vernieuwd. Het plafond w?rd zorgvuldig bewerkt, de wan den behangen, terwijl ook aan deze zijde de grote verbindingsdeur met de griffie „in het wit werd gezet" en met goudverf gebiesd Aanpas send daarbij is als meubilair aan geschaft een viertal notenhouten zitbanken voor het publiek, afge wet kt met leer. De zittingstafel is van een voorname - kwaliteit, met ingelegde wortelnoten panelen. Zo wel in de zittingszaal als in de an der? ruimten zijn met moeite ver kregen kroonluchters opgehangen, die belangrijk bijdragen tot het sfeervol gehesl. Bijpassend heeft men - ter wandversiering - histo rische schilderijen doen ophangen, terwijl parketvloeren en bordeaux- kleurige overgordijnen het geheel completeren Tenslotte werd het ge hele gebouw voorzien van een cen trale v?rwarmingsinstallatie. De vernieuwingen in het Kan tongerechtsgebouw werden door de volgende stedelijke bedrijven uit- gevo?rd: Aannemersbedrijf J. Rog geband en Zntimmer- en metsel werk; fa. P. J Beuzenberg, schil der- en behangwerk en stucadoors- werk; fa. Wansink, elektriciteit; Woninginrichting Hage, vloerbe dekking en gordijnen; fa. J. Kor sten,, verlichtingsornament; fa. L. Romijn, tuinaanleg; C. J. Verton, restauratie gipsornamenten. Ingezonden mededeling De beste en grootste fabrieken van Nederland leveren hun kwaliteitsmeubelen alleen aan de erkende meubelhandeL Ook op de toonkamers laat men uitsluitend erkende handelaars met hun cliëntèle toe. De erkende handelaar is kenbaar aan: 1. Het leveren uit voorraad. 2. Ingeschreven bij Kamer van Koophandel en Fabrieken 3. Is vakbekwaam. 4. Levert tegen in geheel Nederland vastgestelde prijzen 5. Verricht zelf reparaties. Het publiek is hiermede gewaarschuwd tegen beunhazerij en geknoei met prijzen. De Erkende Handel i. b. Kamer van Koophandel en Fabrieken. ZIERIKZEE De verkeerstests op de Zimlto Hieronder volgen de laatste uit slagen van de döbr' het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Zie- rikz-'e georganiseerde verkeerstest op de jongste Zimito. Dinsdag 30 mei le pr. A. Kastelijns, Tilburg (0 ftn.); 2. D. J. Volmer, Zierikzee (0 ftn.) De verdelingen waren ver der: 9 m. 1 ft; 20 m. 2 ftn.; 21 m. 3 ftn.; 25 m. 4 ftn 7 m 5 ftn.; 6 m. 6 ftn.; 1 m. 7 ftn. Aantal deel nemers: 91. 5 m. 1 ft.; 4 m. 2 ftn.; 6 m. 3 ftn.; 13 m 4 ftn 8 m. 5 ftn.; 5 m 6 ftn.; 3 m. 7 ftn. (geen prijswinnaars). Aantal deelnemers: 45. Woensdag 1 juni le pr. Joop Verton, Haamstede; 2 D. H. v. d. Veld?, Zierikzee; 3. H. v. d Wekken, Kerkwerve; 4 J. v. d. Wekken, Zierikzee; 5. mevr. de Boer, Amsterdam; 6. mej. M. Kooyman,' Nieuwerkerk; 7. J. Doe- leman, Zierikzee; 8. mevr. mr Keu- nlng-Ista, Zierikzee; 9. C. Berrs- Ingezonden mededeling APELDOORN, 3 juni. G isteravond te plus minus 11 uur naderde uit oostelijke richting met grote snelheid een lichtflits, die ver in de omtrek werd waargenomen. Plotseling verminderde de lichtflits snelheid en stond praktisch stil hoven Apeldoorn. Een zacht gezoem bewees, dat de lichtflits afkomstig moest zijn van een zich in de lucht bevindend voorwerp. Naderhand zou blijken, dat het voorwerp een vliegende schotel was. De schotel bewoog zich in de richting Teriet en deze was nu met het blote oog waarneembaar. Hangend boven de bossen tussen de Arnhemse en de Loenenseweg, boven het bekende Klein Paradijs in Beekbergen, koerste het voorwerp, dat zich nu nog slechts enkele tientallen meters boven de grond voortbewoog, naar de gemeente Loenen. Na even boven het centrum van de gemeente Loenen te hebben stilgestaan, werd het gevaarte (dia meter naar schatting 15 m) nabij het gemeentehuis aan de grond gezet. De klok van de kerktoren bleef stilstaan. Het electrische licht in de gemeente ging uit, motoren van auto's, scooters en bromfietsen sloegen af en het ve? werd onrus tig. In de koepel van de toren werd een klein schuifje verschoven Daaruit slopen twee fluorescerèn- de maanmensen en zij begaven zich naar de Brood- en Banket bakkerij van de heer A. F. Jeths, Eerbeekseweg 13-a. Groot was de verbazing van om wonenden toen één van de twee wezens op de deur van de heer Jeths bonsde en in zuiver Neder lands verzocht: „Laat ons alstu blieft binnen". De heer Jeths in nachtgewaad opende de deur. Na dat de heer Jeths van de schrik, bekomen was, vroegen beide we l zens weer in de Nederlandse taal.' „Zün er reeds „Bystand'Moteu verkrijgbaar?" Eén van de twee maanmensen vertelde de heer Jeths, dat ook op de., maan woningnood heerste en "dat" men vernomen had, dat er wéér vijf woonhuizen met 5.000 ander? prijzen in de „Bijstand 3"-actie waren opgenomen. De heer Jeths, die, evenals alle andere verkopers van loten, juist bevoorraad was met Bijstand-loten, verkocht aan ieder van hen vijf loten. Daarna ging d? schotel, nadat beide wezens waren ingestapt, de hoogte in, om met grote snelheid in westelijke rich ting weg te vliegen Bijstand-loten zijn in 5 series van 460.000 stuks f 1,per stuk verkrijgbaar op tienduizenden adressen, kenbaar aan het raambiljet. Voor deze aktie werd door de Minister van Justiti? dato 26.2.60 nr. L.Q. 570/141/430 vergunning verleend aan het Kon. Juliana Fonds en hèt Pr. Bernhard Fonds Bekendmaking hoofdprijzen 16 juli 1960 via radio en televisie. Inlichtingen: Heemraadssingel 303, Rotterdam. UPPSALA. Dr. Vikin Bjoerk van het academisch ziekenhuis in Upp sala heeft met goed gevolg een ope ratie van acht uur uitgevoerd op een veertienjarige jongen, wiens lichaamstemperatuur tot 12 graden Celsius was teruggebracht terwijl de werking van het hart zevenen zeventig minuten lang werd uitge schakeld. BU IN ER VEEN. Omstreeks twee uur donderdagmiddag is de vijf jarige Wim Hrikens te Buinerveen te water geraakt en verdronken. Het knaapje was voor zijn huis aan het Zuiderdiep aan het vissen Na dat ruim een uur was gedregd kon het kind worden geborgen. Groot gedeelte van snel vorderende Deltahotel onder de kap Openstelling eerste gedeelte op 15 juni? HAAMSTEDE, 2-6. De laatste tijd is de bouw van het Delta-hotel snel gevorderd Het machtige bouwwerk nog geheel in de steigers, beheerst nu reeds de gehele omgeving van de Driesprong aan de Kloosterweg. Het was donderdag een hoogtijdag voor directie, aannemers en perso neel, want een groot gedeelte ging onder „de kap". Het betreft het zui delijk gelegen bouwwerk dat in de toekomst het restaurant, het café en de bar zal omvatten. Ten teken van vreugde wapperde op het hoog ste punt de vaderlandse driekleur, en verd?r was iedereen in een op perbeste stemming Een der direc teuren, de heer Nederkoorn vertel de ons dat hij goede moed had om op 15 Juni het gedeelte dat onder de kap ging te kunnen openen met nog een 20-tal kam'-rs Er zal dan echter nog zeer hard gewerkt moe ten worden. Eveneens zou dan de in het gebouw gebouwde winkel galerij voor een gedeelte klaar kunnen zijn: de souv?nir-shop en het snelbuffet. Er is een zekere stagnatie opgetreden in de bouw, doordat er moeilijkheden kwamen met de kelder. Eerst moesten deze opgriost worden voor verder ge gaan kon worden. Er zal nu ook spoedig begonnen worden met de aanleg van het grote parkeerter rein, met daaraan verbonden het service-station. Wanneer men nu door de verschillende gedeelten loopt, dan komt men onder de in druk van de geweldig? afmetingen van het toekomstige hotel. Omtrent, de andere plannen die de N.V. Scelveringhe had in verband met de bouw van een tweede hotel te Westenschouwen kon de heer Ne derkoorn ons nog niets naders mededelen. ZIERIKZEE Knapen stalen portemonnee Na intensief speurwerk is het de rijkspolitie gelukt klaarheid te brengen in een geval van diefstal van een portemonnee uit het kleed lokaal van het sportpark Bannink. Twee jeugdige knapen werden in verband hiermee ondervraagd en een vlotte bekentenis volgde, waar na zij in vrijheid werden gesteld. Zaterdag jl. tijdens de schoolkorf- baldag, ontvreemdden zijn een por temonnee met een inhoud van ruim tien gulden, welke toebehoorde aan een vijftienjarig Zierikz'-es meisje. Daar in de laatste tijd meer van dergelijke diefstallen hebben plaats gevonden, waarschuwt de politie er voor geen grote bedragen mee te nemen naar sportveld of zwembad. In de m-'este gevallen is het zeer moeilijk de daders te pakken te krijgen. Kind in gracht Het tweejarig zoontje van de fa milie V. alhier geraakte in de Zoutegracht, waarin het geheel ver dween. Juist op tijd kon het kind worden gered. Zierikzeese sportdelegatie vertrokken Hedenmorgen vroeg is de Zierik zeese delegatie bestaande uit sport lieden met echtgenotes en verloof den, tot een totaal van 40 personen, aangevuld met enkele leden van de Sportraad, o.w. dr. J. C. Röhner, naar St. Hilaire vertrokken. De reis - die tot en met dinsdag a.s. duurt - wordt gemaakt per bus. Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester maakt de reis iets later, per trein via Parijs. Op 9 juni a.s. wordt te Zierikzee de provinciale Zeeuwse U.V.V.-ver gadering gehouden. Na aankomst van de deelneemsters vindt in „Mondragon" een ontvangst plaats De lunch zal worden gebruikt in de Bejaardensociëteit Voorzien is verder in een rondgang van h'et ge zelschap door de gemeente, onder leiding van de heer P. van Bevren en in een ontvangst ten stadhuize door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Kind brak been Bij het spelen op het sportpark „Bannink" had het knaapje Bennie Schot het ongeluk een been te bre ken De jongen wejcd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis. Tentoonstelling etsen te Middelburg Op verzoek vestigen wij de spe ciale aandacht op een tentoonstel ling van etsen van Rembrandt en enkele tijdgenoten van de grote Hollandse meester, in de Abdij te Middelburg. Dit werk van noord- Nederlandse meesters is nog tot volgende week te zien. Gaarne wekken wij op tot een bezoek aan deze voor Zeeland volstrekt unieke expositie. SIRJANSLAND Examen machineschrijven 1 Voor het in Bergen op Zoom af genomen examert machineschrijven zijn o.a. geslaagd Adri Kwaak Pd. (met lof) en Jan Neèle, belden af komstig van Sirjansland. voets, Zierikzee; 10. B. Bouman, Nieuwerkerk; 11. mevr. S. v. d. Wekken-Slootmaaker, Kerkwerve; 12. J. de Schepper, Rotterdam; 13. A Hsijboer, Zierikz-'e; 14. H. J. Doeleman, Zierikzee; 15 W. C. Goe- degebuure, Zierikzee; 16. P. T. Vis, Zierikzee. 16 m. 0 ftn.; 34 m. 1 ft38 m. 2 ftn.; 19 m. 3 ftn 18. m. 4 ftn 5 m. 5 ftn.; 3 m. 6 ftn.; 1 m. 7 ftn Aantal deelnemers: 134. In totaal warden uitgegeven plm. 2000 testformulieren, waarvan er 631 terug werden ingeleverd. BRUTNIS8B Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1960. Geboren: Tannetje J., d. van J. van der Wekken en L Flikw-^ert (geb te Zierikzee); 23 Johanna, d. van A. C. van Gilst en M. P. K. de Koning; 23. Leendert Lambertus, z. van A. Vane en C. Zwijnenburg. Overleden: 26. Adriana M J. Ahlermans, 69 jechtg. van J. A. Aarden uit Tilburg. Ingekomen: Pieternella M. de Waal uit Rotterdam; Adriana J Moerman uit Breda; Lourens Bal en echtg. uit Maartensdijk. Vertrokken: Cornelia d? Ronde naar Koudekerke; Carolina Potters naar Rotterdam; Hendrik Willem van den Brink en echtg. naar Den Haag; Jannetje J. Kesteloo naar Rotterdam. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Bruinisse zijn inlichtingen te bekomen over de navolgende gevonden voorwer pen: een hand-f ietspompje, een autoped, een rode bal en een groen emmertje, .^en rood plastic kinder- portemonnaie, een hondenriem. een paar regenpijpen en een boodschap pentas. Grafkist gevonden in kerk Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 3-6. By de uitvoering van opgravingen ten behoeve van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, in de kerk te Brouwershaven is men gestoten op een grafkist, die bleek te zyn gemaakt uit een grote uitgeholde boomstam. Aan het hoofd- en aan het voeteneind was een loden plaat bevestigd. In de kist bevond zich een ske let, dat moet zijn van de op 20- jarige leeftijd in 1846 overleden Paulina Ignatia de Kock-van Leeuwen, echtgenote van Huch Hope Loudon. Zij werd geboren te Batavia op 31 januari 1826 en over leed op zee op 6 maart 1846. De kist had een lengte van 2.75 m. en is tijdelijk overgebracht naar het gemeentemuseum te Zierikzee. Het ligt in de bedoeling het geheel te prepareren, waarna het weer te rugkomt naar Brouwershaven. Veilig Verkeersdagen op Schouwen-Duiveland Op Schouwen-Duiveland worden in de komende dagen enige Veilig Verkeersdagen georganiseerd. De tournee-dienst van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft hiervoor het volgende programma samen gesteld: Dinsdag 7 juni: Bruinisse, Haam stede en Burgh. Donderdag 9 juni: Dreischor en Brouwershaven. Vriidag 10 juni: St. Philipsland en Zierikzee. Scheepvaartberichten Bonita> 31-5 van Puerto Barrios naar New Orleans. Esso Nederland (t.), pass. 2-6 Bi- zerta naar Mena. Kelletia (t.), 1-6 van Rotterdam naar Gothenburg. Kenia (t.), 1-6 te Killingholm. Korenia (t.), 1-6 van Ciudad Tru- jillo naar Amsterdam. Limburg, pass. 1-6 Gibraltar naar Halifax. Samarinda, 2-6 te Djibouti. Wonogiri, 2-6 te Genua. MARKTBERICHTEN Veiling van 1 juni 1960. Rabarber f 19; Waspeen f 40; Asperges f 70-204; Aardappelen f 8- 9; Spinazi? f 35-38; perf 100 kg Bloemkool A f 61 70. id B f 50, id. C f 31, id. afw. f 25-40; Kom kommers f 54-65; Kropsla I f 6-8; per 100 stuks. Bospeen I f 38-48, id. II f 19, per 100 bos. Aardbeien I f 0,79, ld. II t 0,28- 1 0,32, per doosje. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Pinksteren (4 t/m 6 juni): P. W. J. Vogelaar, telef. (01110)2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Pinksteren (4 t/m 6 juni): jhr. H. Hacker, Noordgouwe, telef. (01112) 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Pinksteren (4 t/m 6 juni): W. A. M. Kalkman, Renesse, telef. (01116) 310. De toestand van Prins Bernhard DEN HAAG, 3-6, De behande- lende geneesheren hebben meege deeld, dat Z.K.H. de Prins een re delijke nacht heeft gehad. De al gemene toestand gaat goed voor uit, al is de temperatuur nog niet geheel normaal. In verband hier mede blijft de regel, dat de Prins alleen bezoek van zijn familie ont vangt, nog van kracht MOSKOU, 3-6. De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft de re geringsleiders van alle landen in ?en boodschap gezegd, dat het jntwapeningsvraagstuk het be langrijkste vraagstuk is van deze ';ijd. Volgens het Russische pers bureau Tass zegt de Russische pre- nier voorts, dat de jongste ontwa peningsvoorstellen van de Sowjet- Unie rekening houden met zekere lezichtspunten van Ruslands ge spreksgenoten in de ontwapenings onderhandelingen, in het bijzonder met de denkbeelden die door de Franse regering zijn geopperd en volgens welke in de eerste plaats maatregelen getroffen dienen te worden voor de vernietiging van de middelen om kernwapens naar hun doel te brengen. Voorts is ook rekening gehouden met voorstellen die op de ontwa peningsconferentie te Genève zijn ingediend. volgens twee amerikaanse na- tuurkvnd'óen is he t'jd niet meer ver dat uw au7o op water 2ai kunnen lopen. z'j nemen proeven met het splitsen van water in waterstot en zuurstof in osnabruck werd de politie gealarmeerd voor dl ontvoering van een baby 'n een kinderwagen. later werd baby en wagen terus gevonden-een kle/n jongetje nad net meegenomennu wilde zo graag een zusje ne ogen een scheidsrechter in sydney neemt" voor zeltbescnerm/ng een hond nee als nj eek vvedstrod moet fluiten, als de spelers een drei gende houding aannemen roept h'j 2'n hond te hulp en net heeft nog steeds sccces gehad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3