Lagere Landbouwschool wordt uitge breid met vijf lokalen W 1 capri ys Neo-fascistisch congres gaat niet door Russische nota over Nieuw-Guinea Excellent voorhuid en handen „VERBINDINGS-ALARMOEFENINGEN" VOOR AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN Margriet is nog Zo héérlijk jong, Zo echt een blad van déze tijd..! Plannen ter goedkeuring in Den Haag Aantal leerlingen aanmerkelijk gestegen er ej M ÜH ZIERIKZEE, 2 janL De lagere landbouwschool van de Zeeuw: Landbouw Maatschappij aan Grachtweg alhier zal belangrij worden uitgebreid: drie leslokalen, een groot overblijflokaal en een handvaardigheids- tevens vakvaar- digheidslokaal van 10 bjj 20 m ko men er bij. Deze lokalen zullen in het verlengde van het bestaande gebouw worden aangebouwd, d.w.z. twee lokalen (met lerarenkamer) gelijkvloers en het derde lokaal met het overblijflokaal op de ver dieping. Het handvaardigheidslo kaal (met douches en gereed schapsberging) zal schuin achter de nieuwe uitbreiding verrijzen. De schetsplannen bevinden zich mo menteel voor goedkeuring in Den Haag. Deze ingrijpende uitbreidings plannen zijn noodzakelijk vanwege de invoering van het nieuwe on derwijssysteem dat van kracht is geworden voor de land- en tuin bouwscholen en wegens de combi natie van de tuinbouwschool van Haamstede met de landbouwschool in Zierikzee, waardoor deze voort aan de naam „Land- en Tuinbouw school" zal voeren. Momenteel wordt de school be zocht door bijna 70 leerlingen, een aantal dat in de nabije toekomst zeker nog zal stijgen. Door de in voering van het nieuwe onderwijs systeem kunnen n.l. al leerlin gen worden toegelaten vanaf de zesde klasse der lagere scholen, dus nog in de leerplichtige leeftijd. Door het nieuwe onderwijssys teem genieten d? eerste en tweede klas wekelijks elk vijf dagen on derwijs, de derde klas vier dagen en de vierde klas drie dagen. Bin nen het nieuwe systeem zal o.a. on derwezen kunnen worden in de handvaardigheid zoals metselen, timmeren, betonnen en (vakvaar digheid): behandeling en praktisch gebruik van de machines en werk tuigen. Het onderwijs van de toe komstige boeren en tuinders ge schiedt in de eerste twee klassen gezamenlijk. In de derde klas volgt een splitsing zodat voor land- en tuinbouw apart onderwijs zal wor den gegeven. Momenteel zijn de eerste twee klassen van de school al samengesmolten. Lastige spreiding Voor de handvaardigheids- en vakvaardigheidslessen moet thans nog gebruik worden gemaakt van een barak in de Z'elkepolder en van een stedelijke garage, welke sprei ding uiteraard het onderwijs be moeilijkt en niet tón goed-? komt. Momenteel wordt in de eerste klas van de school - als enige school in ons land - een proef genomen met handenarbeidlessen, een onderdeel van het algemeen vormend onder wijs, waarbij d*1 leerlingen met klei, linoleum en andere moderne mate rialen hun fantasie kunnen uitle ven. De eerste aardige resultaten van deze lessen waren te zien op een kleine tentoonstelling op de dez->r dagen gehouden geanimeerde eindles van de vierde klas. Uitbreiding personeel WIESBADEN, 2-6. Het voor Pink steren aangekondigde internatio nale congres van neo-fascistische groeperingen dat te Wiesbaden zou worden gehouden, gaat niet door. „De organisatoren van het con gres, dat bedoeld was om een nood- gemeenschap te vormen van aan het „Reich" getrouwe verenigingen, hebben van hun plan afgezien van wege de tendentieuze berichten met uitdagend karakter die hierover zijn verspreid". Aldus heeft Frie- drich Klein, voormalig leider van de Hitlerjeugd, donderdagochtend te München verklaard. Volgens dr. Fritz Bauer, de open bare aanklager van Hessen, is het mogelijk dat de neo-fascisten nu gaan proberen in het geheim bijeen te komen. MOSKOU, 2-6. De regering van de Sowjet-Unie, aldus het Russi sche Persbureau Tass, heeft een aide memoire aan de Nederlandse regering gezonden, waarin wordt gezégd, dat de recente versterkin gen van Zee-, land- en luchtstrijd krachten op Nieuw Guinea niet anders dan het oorlogsgevaar in zuld-oost-Azië kunnen vergroten. Deze acties laten ook duidelijk zien zo zegt de Sowjet nota, dat $e drei ging in dit gebied niet uitgaat van Indonesië, zoals in de Nederlandse nota van 12 april j.l. werd gesteld. De Sowjetregering spreekt in de nota de hoop uit, zo deelt Tass mee dat de Nederlandse regering niets zal ondernemen wgt de vrede in gevaar zou kunnen brengen of spanningen in zuidoost Azië zou kunnen veroorzaken. Het hoofd der school, de heer D. Eveleens, wordt thans bijgestaan door twee vaste leerkrachten - de heren Smit en Sterkenburg - en twee vakmensen, maar deze staf zal worden uitgebreid met een praktikus voor de veeteeltrichting en twee praktische melkers, ter wijl voor de tuinbouwafdeling ze ker ook twee leerkrachten zullen worden aangesteld, zodat straks een uitgebreide staf gereed zal staan de jonge boeren en tuinders van het eiland voor hun belang rijke taak geschikt te maken. Ook voor de land- en tuinbouwschool zou het wenselijk zijn als in het gymnastiekonderricht zou kunnen worden voorzien door d? aanstel ling van een vierde leerkracht in Zierikzee, terwijl een gymnastiek lokaal uiteraard vooraan op het verlanglijstje staat. Streek- opleidingscentrum Afgezien van dit zal de school zijn belangrijke functie als oplei dingscentrum van Schouwen-Dui- veland voor het gemiddelde- en kleine boeren- en tuinbouwbedrijf zeer zeker op verantwoorde basis en op uitgebreider en vollediger wijze kunnen verrichten, nu de school in alle opzichten aan de eisen van deze tijd zal worden aan gepast Dit is van groot belang voor het gehele eiland, vooral ook nu de toekomst steeds meer mogelijkhe den gaat bieden aan de tuinderij De school zal werkelijk volledig aan haar doel gaan beantwoorden als er ook meer leerlingen komen uit de landarbeidersgezinnen, doch ook wat dit betreft biedt de toe komst hoopvolle perspectieven als men in deze kringen het belang gaat inzien van een agrarische op leiding, al is het alleen maar voor het aankweken van een hoog nodig „vak- en zelfbewustzijn". Ingezonden mededeling Crème Pl.25 Gelei 95ct Het is de Hamamelis die het 'm doet VERBETERING IN DE PENSIOENPOSITIE DER AMBTENAREN 4 DEN HAAG, 2-6. Vandaag kwam de Centrale Commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenaren zaken bjjeen in aanwezigheid van de minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, ter be spreking van de positie der gepen sioneerden. Overeenstemming werd bereikt over de volgende maatregelen ter verbetering van de financiële po sitie der gepensioneerden: "I De korting op de pensioenen in verband met het genot van algemeen ouderdomspensioen of algemeen weduwenpensioen wordt teruggebracht van 2 procent op 1.4 procent per dienstjaar, ingaande 1 april 1960. O Aan de gepensioneerden wordt ingaande 1 april 1960 een toe slag op de pensioenen verleend van 6 procent ter compensatie van de huurverhogingen 1957 en I960, on der aftrek van de tijdelijk ver leende uitkeringen ter compensa tie van de huurverhoging 1957. D Aan de vóór 1 april 1960 ge- pensioneerden, die niet in het genot zijn van algemeen ouder domspensioen of algemeen wedu wenpensioen wordt een toeslag ge geven van 10 procent van het pen sioenbedrag, met een maximum van f 180,— per jaar voor gehuw den en f 108,voor ongehuwden. Zierikzee zag deze week weer de traditionele Paar- demarkt, die heel wat vertier in de stad bracht. Aan de voet van de Monstertoren was daar weer het ge drang van mensen, die kijk. en kooplustig zich schuifelend langs de marktkraampjes voortbewogen. Onder hen bevonden -zich twee Schouwse dames, het hoofd gesierd met „de muts", die kraakhelder uit de kast was gehaald voor het dagje naar de „koekestad". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Moskou op de hoogte van militaire risiko's WASHINGTON, 2-6. De Ameri kaanse minister van defensie, Ga tes, heeft donderdag verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten op het ogenblik „verbindingsalarm oefeningen" houden, gelijk aan die waartoe hij aan de vooravond van de mislukte top-conferentie in Pa rijs opdracht had gegeven. Toen de minister donderdag ge tuigenis aflegde voor de senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen, die een onderzoek instelt naar het incident met de „U-2", zeide de minister vanuit Parijs opdracht voor het eerste alarm te hebben gegeven, nadat hij vernomen had, dat de Russische premier Chroesjtsjef voornemens was de top-conferentie te torpede ren. Hij zei, dat het huidige alarm woensdagavond is begonnen en „enkele dagen" zal duren. „Zij brengt een iets grotere mate van paraatheid mee", aldus minister Gates. Beurs van Berlage staat op het spel AMSTERDAM, 2-6. De, gemeen teraad van Amsterdam zal binnen kort moeten beslissen over het lot van Berlage's Beurs aan het Dam rak: restauratie, verbouwing dan wel vervanging De keuze tussen deze drie mogelijkheden is urgent geworden tengevolge van het steeds voortgaande scheuren der muren door onvoldoende fundering van dit bouwwerk. Bovendien voldoet dit uit 1903 daterende gebouw niet meer aan de eisen vah deze tijd. Uit het oogpunt van doelmatigheid en exploitatie zou het aanbeveling verdienen een geheel nieuw, mo dern pand op te trekken, waarvan de kosten worden geraamd op 15 miljoen gulden. Hiertegen zijn uit de kringen van architecten en heemschutters bezwaren gerezen, die behoud van dit beursgebouw als internationaal kunsthistorisch mo- nument van de eerste orde beplei ten. Algeheel herstel zou een be drag van tien miljoen gulden ver gen, ,te verhogen m'et een som van circa twee miljoen voor noodza kelijke interne vernieuwingen, on der meer aan de installatie der cen- Itrale verwarming. Verder verklaarde de minister voor de commissie het te betwij felen of Rusland een algemene oorlog zal riskeren door het afvu ren van raketten op luchtbases, waarvan naar het vermoedt spion- nagevliegtuigen zijn opgestegen. „Ik meen, dat de Russen abso luut weten dat zij zelfmoord be gaan op het moment waarop zij dit trchten te doen, omdat ik geloof dat zij op alle manieren volkomen op de hoogte zijn van de juiste stand van zaken der Amerikaanse defensie". CALCUTTA. Volgens het Indi sche blad „Statesman" is er on langs in het noorden van Sikkim een zware strijd geleverd tussen het Chinese leger en 5.000 Tibet aanse verzetslieden. Onder deze laatsten zouden 800 doden zijn ge vallen. Er wordt verder gemeld dat 35.000 Tibetanen en 15.000 Chine zen werken aan de spoorweg van China naar Tibet, die men tegen het einde van' het jaar klaar hoopt te hebben. Praktijkschool voor landbouwtechniek in Schoondijke DEN HAAG, 2-6. Op 24 juni zal de directeur van het landbouwon derwijs, ir. N. J. A. van Keulen, te 14.30 uur de officiële opening ver richten van de „Praktijkschool voor landbouwtechniek en arbeidsratio- nalisatie" te Schoondijke, Zeeuws- Vlaanderen. De school staat onder leiding van de Stichting Praktijk school. Door de voortschrijdende mecha nisatie in de landbouw worden steeds hoger eisen gesteld aan boer en arbeider. De oude stelling, dat de praktijk wel op het boerenbe drijf geleerd kan worden - zo wordt in een communiqué van het minis terie van Landbouw en Visserij ge zegd - is niet langer houdbaar. De praktijkscholen zijn daarom van belang geworden voor het onder richt in het gebruik van landbouw machines. DJAKARTA. Woensdag en don derdag zijn meer dan 75 000 betja's niet in de straten van Djakarta verschenen Tallozen van de 3,5 miljoen inwoners wachtten ver geefs, terwijl enkele betja's die zich wel buiten vertoonden, voorbijre den of een bedrag van vijf keer de normale prijs vroegen. OM ERGER TE VOORKOMEN Opzettelijke botsing van Nederlandse bussen in Ibbenbüren BONN, 2-6. Twee Nederlandse buschauffeurs hebben donderdag in Ibbenbüren, in Westfalen, hun autobussen met 94 personen - po- litie-agenten uit Groningen met hun vrouwen - opzettelijk met el kaar In botsing doen komen om een erger ongeluk te voorkomen. Van de inzittenden werden 27 gewond, maar op twee na konden zij het ziekenhuis na een eerste hulpverlening verlaten. Twee pas sagiers, de politie-agenten P. van der Zee en L. van Laarhoven, zijn met een hersenschudding in hét ziekenhuis van Tecklenburg opge nomen. De politie van Ibbenbüren zei dat de chauffeur van de tweede auto bus, die op enige afstand achter de eerste een steile weg afreed, plot seling merkte dat de remmen niet werkten. Hij claxonneerde ver scheidene malen om zijn collega te waarschuwen dat er iets mis was. Toen deze zag dat de tweede bus met steeds grotere snelheid naar beneden kwam, liet hij zijn passa giers naar voren komen, stopte en liet de tweede bus tegen de zijne botsen. Het gezelschap, leden van de christelijke politiebond afdeling Groningen, heeft de reis naar huis voortgezet. Het maakte een dag tocht in twee bussen naar het Teu- toburgerwoud. De toeslag van maximaal f 180 respectievelijk f 108,per jaar wordt voor degenen die in april 1960 worden gepensioneerd, ver minderd met één zes en dertigste van dat bedrag en voorts voor iedere maand, dat de pensionering later ingaat dan in april 1960 met één zes en dertigste van dat be drag, zodat degenen dn gepensio neerd worden in of na april 1963 deze toeslag niet meer zullen ont vangen. Ingezonden mededeling Probeer óók die Rheumatiek van V ai te schudden. Nesm Kruschen om d&t wonder zalf te beleven. Ge zult Uzelf een ander mens voe len, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en af gevoerd, verdwijnen ook die Rheu- matisehe pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. DE WERKLOOSHEID IN MEI DEN HAAG, 3-6. De geregistreer de arbeidsreserve p?r eind mei be droeg volgens een overzicht, dat vandaag door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gepubliceerd werd voor mannen (inclusief de op aanvullende wer ken werkzame): 34.518. Aan het eind van april was dit: 46.839. Eind mei 1959 was het: 53.796. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind mei van dit jaar 3.413. De maand daarvoor was het 3.954 De situatie in de openstaande aanvragen was voor mannen eind mei '60: 54.270. Eind april: 49 191. Eind mei '59: 31.864. Voor vrouwen waren deze cijfers respectievelijk: 37.607, 34 659 en 30.548. FLITSEN UIT HET BUITENLAND ANKARA. In Ankara deden don derdagavond geruchten de ronde als zouden 150 officieren zijn gear resteerd door het revolutionaire re giem van generaal Gursel. De be volking van Ankara heeft opdracht gekregen om binnen vijf dagen alle vuurwapens aan de militaire auto riteiten uit te leveren. Het zoeken naar graven van slachtoffers van het vorige bewind wordt intussen voortgezet. SAIGON. Twee jongens die een troep buffels weidden, hebben het leven gered van negen opvarenden van een boot die in een rivier ten westen van Saigon (Zuid'-Vietnam), omsloeg. De twee jongelieden had den de tegenwoordigheid van geest het vee de rivier in te drijven waardoor de schipbreukelingen zich aan de dieren konden vastklampen en behouden de wal bereikten. Verwachting tot zaterdagavond: Zomerweer Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind, in de middag aan de :ust zeewind. 1 juni. Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 14.23, onder 1.54. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 15.36, onder 2.20. 6 juni. Zon op 4.22, onder 20.55. Maan op 16.53, onder 2.47. 7 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 18.11, onder 3.19. Volle maan: 9 Juni te 14.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 juni 5 juni 6 juni 7 juni 10.29 v.m. 11.44 v.m. 0.00 v.m. 1.03 v.m. BROUWERSHAVEN: 4 juni 5 juni 6 juni 7 juni 9.56 v.m. 11.08 v.m. 12.13 n.m. 0.41 v.m. 22.42 n.m. n.m. 12.54 n.m. 13.50 n.m. 22.30 n.m. 23.42 n.m. n.m. 13.08 n.m. Doodtij: 4 juni. Ineezonien mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-6. - Het K.N.M.I. deelt mede: De veranderingen in de luchtdrukverdeling voltrekken zich slechts langzaam. Bij IJsland ligt een depressie, die zuidelijk minder diep wordt, terwijl een hogedrukgebied over het zuidelijke deel van de oceaan in de richting van de Azoren trekt. Verder hand haaft zich in onze omgeving nog steeds een hogedrukgebied, waar van het centrum nabij Denemarken ligt Het blijft nog steeds het weer west-Europa beheersen. Het warme weer duurt dan ook voort. In de kustgebieden zal in de mid dag zeewind echter voor enige af koeling zorgen. De kans op onweer blijft nog klein. Bij een brand, die woensdag jl. in het Egyptische dorp Kafr Tinah, in het gebied van Mansoera, heeft gewoed, zijn vijftien personen om het leven gekomen en veertig ge wond. 285 huizen werden door het vuur vernield. Klaus Eichmann, de 25-jarige zoon van de door Israël gearres teerde nazi-leider Adolf Eichmann, heeft de politie van zijn woonplaats Buenos Aires gevraagd om be scherming voor zijn 18-jarige vrouw en zijn zoontje. Ingezonden mededeling margriet Stadhoudarikada 09, Amitardam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2