Nieuw Russisch plan voor algehele ontwapening in drie stadia BH ZIERIKZEESCHE COURANT ZIER1KZEESCH VRIJDAG 3 JUNI I960 116e jaargang No. 18779 NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsc'jg, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur fel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Benadering van het Westerse standpunt? MOSKOU, 2-6. liet nieuwe Rus sische ontwapeningsplan heeft een algemene en algehele ontwapening ten doel in drie stadia, waarby voorrang wordt gegeven aan de af schaffing van ballistische en klas sieke middelen tot vervoer van kernwapens en de opheffing van militaire steunpunten in andere landen, aldus is donderdag in wes telijke diplomatieke kringen te Moskou vernomen. Dit nieuwe plan, dat aan verte genwoordigers van twaalf landen is overhandigd, houdt een wijzi- rmg in van de voorrang vergeleken x. i het jorstel dat minister-pre side." t C hroesjtsjef op 18 septem ber 1' 39 in de Algemene Vergade ring van clc Verenigde Naties heeft bekendgemaakt. Volgens het pk.:i moeten in het eerste stadium onderhandelingen worden gevoerd over de afschaf fing van middelen tot het vervoe ren van kernwapens en - gelijktij dig - over de opheffing van mili taire steunpunten in het buiten land. Het tweede stadium is dat van het verbod van atoom-, bacterio logische en chemische wapens, de vernietiging van de bestaande voor raden en een verbod van verdere produktie van deze wapens, ter wijl tevens het aantal militairen en conventionele wapenen moet wor den ingekrompen. In het derde en laatste stadium de algehele ontwapening met ont binding van alle strijdkrachten, op leidingscentra en staven. Vorming internationale politiemacht Het nieuwe Russische plan voor ziet in de vorming van interna tionale politiestrijdkrachten, die ter beschikking van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moeten worden gesteld en bestemd zijn voor het handhaven van de vrede tussen de landen, zonder inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van de landen. In de Moskouse diplomatieke kringen wist men niet of die strijdkrachten permanent zouden zijn of alleen zouden worden samengesteld als er behoefte aan is. Wat het toezicht op de naleving van een ontwapeningsovereenkomst betreft, voorziet het plan in bestu dering van passende maatregelen onmiddellijk na ondertekening van een ontwapeningsovereenkomst. De eerste reactie van iemand bü de Verenigde Naties die dicht bij de Geneefse ontwapeningsconfe rentie betrokken is, was dat het Russische plan een duidelijke po ging is het westelijke standpunt te benaderen. Koninklijk bezoek aan België ten einde Hartelijk afscheid na bezoek aan Jaarbeurs te Luik LUIK, 2-6. H.M .de Koningin en _:.K.II. Prinses Beatrix zyn don derdagmiddag om precies half vyf van het militaire vliegveld Bierset naby Luik naar Nederland ver trokken. Zij werden hartelijk uit geleide gedaan door koning Boude- wljn, die bescheiden haar hand wilde kussen, maar door de konin gin omhelsd en gekust werd. Tevoren was nog een bezoek ge bracht aan de Jaarbeurs te Luik, waar men verschillende afdelingen bezichtigde. Op de militaire vlieg basis in Bierset stonden twee re- gerings-Dakota's gereed. Ondanks het feit dat dit vliegveld vrijwel verlaten in de weilanden ligt, wa ren zeker meer dan tweeduizend personen aanwezig om de konin gin een afscheid toe te wuiven. Een twintigtal kinderen bood de konin gin en de prinses bloemen aan. Hiermee is een eind gekomen aan het vierdaags bezoek van de vor stin en haar dochter aan België. Een bezoek dat ondanks zijn over laden programma niet nagelaten Het paard St. Paddy van sir Victor Sassoon heeft woensdag met berijder Lester Piggott de derby van Epsom gewonnen. Foto boven: de winnen de combinatie verlaat de renbaan na de wedstrijd. Op de voorgrond de trainer van St. Paddy, Noel Murlcss. - Foto onder: ruim aan de kop van het veld passeert St. Paddy de finish. heeft de banden tussen België en Nederland nauwer aan te halen, en dat voorts op ondubbelzinnige wijze de Benelux-gedachte gepro pageerd heeft. Koningin Juliana heeft niet nagelaten bij herhaling op de grote betekenis van deze ge dachte te wijzen en heeft daarmee de sympathie en bewondering van geheel het Belgische volk gekre gen. Prinses Beatrix, charmant, zon nig en jeugdig, heeft aan dit be zoek bijzondere luister gegeven. Haar aanwezigheid bracht de Bel gen tot een waar enthousiasme en heeft de belangstelling voor de Ne derlandse koningskinderen warm gemaakt. Het was ook een ver moeiend -programma dat hier door het Belgische hof aan de konink lijke gasten was voorgezet, maar men heeft noch bij de koningin, noch bij prinses Beatrix een spoor van vermoeidheid in het openbaar kunnen zien. Niet spoedig een nieuwe topconferentie WASHINGTON, 3-6 Naar verno men wordt hebben Amerika, En geland en Frankrijk op grond van besprekingen die hun ministers van buitenlandse zaken in Washington hebben gevoerd, besloten dat er niet te spoedig een nieuwe topcon ferentie met de Russen moet wor den belegd. Naar men aanneemt, zijn de drie landen wel voor voort zetting van de onderhandelingen met de Sowjet-Unie langs diploma tieke weg en via discussies in de V.N. Nieuwe protest demonstraties in Japan TOKIO, 2-6. De politie, doktoren ën verplegend personeel hebben opdracht gekregen zich paraat te houden in verband met nieuwe de monstraties in geheel Japan tegen het met de Verenigde Staten ge sloten veiligheids verdrag. Donderdag hebben in Tokio on geveer 1000 aanhangers der socia listische partij en links georiënteer de studenten rustig gedemonstreerd voor de Amerikaanse ambassade en de ambtswoning van premier' Kisji. Dit was een inleiding tot grote demonstraties, die tal van groepe ringen der Japanse gemeenschap voor vrijdag en zaterdag hebben georganiseerd, om premier Kisji te dwingen met zijn kabinet af te tre den en het parlement te ontbinden. Pater Pire wil Nobel prijswinnaars bijeen MAINZ, 2-6. Pater Pire, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft donderdag op een perscon ferentie te Mainz meegedeeld dat hij van plan is alle winaars van de Nobelprijs voor de vrede en die van de Leninprijs voor de vrede uit te nodigen voor een gemeenschappe lijke vergadering. Deze bijeenkomst zou in Noorwe gen of Oostenrijk gehouden kunnen worden. Er zou geen vaste agenda moeten zijn. Pater Pire zei van plan te zijn op deze conferentie zijn prorgam voor verwerkelijking van de wereldvrede uiteen te zetten. Verder deelde hij mee dat op 7 augustus van dit jaar te Tihange- les-Huy het wereldjeugdcentrum zal worden geopend waar de jeugd van de vijf continenten bijeenkomt. H.M. de Koningin, in diepe aandacht voor de inhoud van een vitrine in het Erasmushuis te Brussel, dat woensdagmiddag werd bezocht. UITVAART OVERLEDEN VOORZITTER PARTIJ VAN DE ARBEID Plechtige herdenkingsbijeenkomst voor Evert Venneer in Concertgebouw AMSTERDAM, 3-6. In het Con certgebouw te Amsterdam is van ochtend een herdenkingsbijeen komst gehouden naar aanleiding van het overlyden van de voor- zi&fór van dc Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer. Tydens deze byeenkomst, die be halve door de familieleden, talryke functionarissen van de P.v.d.A. en het N.V.V. en een groot aantal le den van het parlement, onder meer werd bijgewoond door deputaties van alle socialistische organisaties en P.v.d.A.-afdelingen uit het land, werd het woord gevoerd door de vice-voorzitter van de P.v.d.A., ir. H. Vos, de secretaris van de Socia listische Internationale, de Engels man Albert Carthy, en de voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Bur ger. De baar, die gedekt was met de vlag van de P.v.d.A., stond om ringd door tientallen bloemstukken op het toneel. „Hij heeft zichzelve nooit ge spaard", zo zei ir. Vos in zijn toe spraak, die was ingeleid met orgel spel door Meindert Boekei en zang door „De stem des volks" afdeling Amsterdam. „Deze karaktertrek is een van de meest duidelijke voor wie tracht zo kort na de dood dit leven te meten". De heer Vos schetste vervolgens het levenspad van de heer Vermeer, waarop hij hem ruim vijf en twin tig jaar had kunnen volgen. „On vermoeid was Evert Vermeer - on vermoeibaar", zo zei hij. „Naast zijn activiteit stond de trouw - een tweede karaktertrek van zijn we zen. Hij diende de democratie op trouwe wijze, in de donkere uren van de oorlogsbeproevingen, maar ook in de jaren van machtsont plooiing na de bevrijding" aldus de heer Vos. De heer Vermeer was volgens spreker trouw aan zijn vele taken. Zo had de heer Vos de overleden partijvoorzitter in zijn leven zien staan: „Onvermoeid - onvermoei baar in zijn werk, ongebroken - onbreekbaar in zijn trouw, mense lijk zorgend, voor wie hem nodig hadden". Zuster van Hitier overleden BERCHTESGADEN. 2-6. In Berch- tesgaden is woensdag Paula Wolf, een zuster van Hitier, op 64-jarige leeftijd overleden. Zij leefde in be hoeftige omstandigheden. Mevrouw Wolf, die een vage ge lijkenis vertoonde met haar broer, heeft vaak gezegd, dat zij gedwon gen was haar achternaam te ver anderen, „omdat Adolf waarschijn lijk vond dat ik beneden zijn stand was". Drie jaar geleden was gemeld dat zij bezig was haar gedenkschriften te schrijven, teneinde „de vele leu gens te weerleggen die na de oorlog over de familie en in het bijzonder over haar broer waren verteld". Evert Vermeer is volgens de heer Vos van plaats tot plaats, van func tie tot functie gegroeid. Eerst in de S.D.A.P. en daarna in de Partij van de Arbeid. „Zijn bijdragen in de strijd tegen fascisme en com munisme, zijn bijdrage in de pro bleemstellingen-rond de doorbraak, zijn bijdrage in het denken over militaire vraagstukken, waren van bijzondere betekenis", aldus de heer Vos. De rouwstoet Na de herdenkingsbijeenkomst, waaraan medewerking werd ver leend door „De stem des volks" uit Amsterdam onder leiding van An ton Krelage ,de declamatrice Wan da Reumer en de organist Meindert Boekei, werd omstreeks twaalf uur in de Van Baerlestraat de rouw stoet geformeerd. Voorafgegaan door vlaggendragers, trok de stoet waarbij zich enkele honderden mannen en vrouwen hadden aan gesloten, vervolgens door Amster dam. Bij het partijsecretariaat in de Tesselschadestraat werd een ogenblik halt gehouden om mede werkers van de P.v.d.A. gelegen heid te geven een laatste bloemen- groet te brengen. Tussen de Pot gieterstraat en de De Clercqstraat volgde tenslotte een laatste af scheid van Amsterdam, alvorens de stoet zich naar Westerveld begaf. Tijdens de crematieplechtigheid op Westerveld werd in de aula het woord gevoerd door de heren D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., N. J. C. Cramer, burgemeester van Naarden, H. C. Cidor, ambassadeur van Israël, dr. W. Drees, minister van staat, en ds. L. H. Ruitenberg, lid van het partijbestuur van de Partij van de Arbeid. Het orgel werd bespeeld door Johan Jong. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men hoopt oud te worden en toch vreest men de ouderdom. Maandag 6 juni (tweede Pink sterdag) zal de Nieuwsbode niet worden uitgegeven. De directeur Prinses Beatrix bezocht haar vader UTRECHT, 2-6. Anderhalf uur na haar aankomst op Soesterberg arriveerde H.K.H. prinses Beatrix bij het academisch ziekenhuis in Utrecht om haar vader te bezoeken. Het normale bezoekuur was net om zeven uur afgelopen en de bezoe kers hadden zich gevoegd bij de Utrechters die al sinds half zes stonden te wachten, in de hoop een glimp op te vangen van koningin Juliana of prinses Beatrix. Zij werden echter teleurgesteld, want prinses Beatrix, die zelf haar autó bestuurde, reed direkt door naar de achterkant van de kliniek waar prins Bernhard verpleegd wordt en zij vermeed de hoofdingang, waar de toeschouwers zich rijen dik op gesteld hadden. Eerder op de dag heeft prins Bernhard bezoek gehad van zijn drie andere dochters. H.M. de Koningin weer thuis SOESTERBERG, 2-6. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Bea trix zyn vandaag om 17.45 uur op het vliegveld Soesterberg aangeko men uit België. Verkeerstelling 1960 DEN HAAG, 3-6. Dit jaar houdt rijkswaterstaat op rijkswegen, op wegen onder beheer van de pro vincies en op wegen van een aantal belangrijke gemeenten een algeme ne telling van het verkeer. De uit werking van de telgegevens ge schiedt in nauwe samenwerking met het Centraal Bureau voor de Statistiek. De gegevens van het C. B.S., Rijkswaterstaat, provincies en gemeenten zullen zodanig opge nomen en verwerkt worden, dat de resultaten onderling vergelijkbaar zullen zijn. Het C.B.S. zal hierbij vermoedelijk gebruik maken van de elektronische rekenmachines, waarover dit bureau beschikt en waardoor de uitkomsten sneller be kend zullen worden dan voorheen. Het CB.S. is ten aanzien van de tellingen van dit jaar in overleg getreden met enkele grote steden, die in 1955 aan de verkeerstelling hebben deelgenomen. Franse raketproeven PARIJS, 2-6. Met ingang van 10 juni zullen de Fransen op het proefterrein te Colomb Bechar- Ammaquir in Algerië een reeks ra ketten afschieten voor het onder zoek van de bovenste laag van de atmosfeer, zo is in Parijs meege deeld. BARNEVELD. Donderdagmiddag omstreeks half twee is de twaalf jarige Arie van Veen, gewoond hebbende aan het Julianaplein in Barneveld, bij een stuw in de Bar- neveldse beek verdronken. DREIGENDE WOORDEN Loemoemba wil president worden van toekomstige Kongo LEOPOLDSTAD, 2-6. Loemoem- ba, dc leider der Kongolese natio nale beweging, heeft donderdag te kennen gegeven president en ook minister-president van de toekom stige republiek Kongo te willen worden. Tijdens een in zyn woning in Leopoldstad gehouden perscon ferentie waarschuwde hy dat zich moeilijkheden zullen voordoen, als de Belgische regering in gebreke bljjft zyn eisen op dit punt in te willigen. Op de vraag wat hij zal doen als hij niet wordt uitgenodigd een re gering te vormen, antwoordde hij: „Als ik als leider van de oppositie zou optreden, zou de regering geen twee maanden duren". In zijn persconferentie somde Loemoemba vijf eisen op. In de eerste plaats de onmiddellijke te rugtrekking van alle Belgische troepen uit do Kongo. Vervolgens het onmiddelijk vertrek van de Belgische minister voor Algemene Afrikaanse zaken, Gansheff van der Meersch, die naar de Kongo was gezonden ter behandeling van eventuele moeilijkheden bij de soe vereiniteitsoverdracht op 30 juni. Ten derde eiste Loemoemba de verkiezing van een staatshoofd door rechtstreekse verkiezingen en niet door de beide kamers van het toe komstige parlement, zoals op het ogenblik is voorgeschreven. In de vierde plaats verlangt hij intrekking van het ontwerp voor de nationale vlag voor Kongo, be staande uit een gouden ster op een blauwe achtergrond met zes ster ren aan één kant van de vlag, als symbolen van de zes provincies der nieuwe republiek. De partij van Loemoemba ziet in dit ontwerp een koloniaal tintje. Tenslotte verlangt hij dat de re geringsleider zal worden benoemd uit de partij, die bij de verkiezin gen de grootste eenvoudige meer derheid behaalt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1