Koningin Juliana en Prinses Beatrix in België Koninklijk bezoek aan België DINSDAG SI MEI I960 116e jaargang No. 18777 7,IFRHtfFFMMFwNIFIIW\B0DF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prij, por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,1 S, per week IS C 7ICDII/7ECC LI P IDAKJT Jannewekken II, Zittrikzft», Postbus na. 1, tsl. 01110*2255 32 cent. Lone nummer» 10 et. - Verjchijnl maandag, UC AltKIMtL JV.1C UUUKMIN I na 18.00 uur lal. 01110-2118, Girorekening nr. 137877 - dinidag, donderdag en vrijdag. - Advortonliepriji Uilgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochlman, 15 cl. per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) 11,- per »tuk. 1797-1689 Zierikiee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Hartelijke ontvangst op Brusselse luchthaven Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De mensdie nooit slagen kr\jgt, wordt niet goed opge voed. De vulkaan Slamet, ongeveer 300 km. ten zuidoosten van Djakar ta, is actief. Volgens „Antara" stoot de vulkaan vuur en rook uit, die op een afstand van 50 km. kun- worden waargenomen. BRUSSEL, 30-5. België heelt van ochtend op bijzonder hartelijke wijze koningin Juliana en prinses Beatrix ontvangen. Het was van ochtend in Brussel nog niet overal bekend, dat Z.K.H. prins Bernhard wegens ziekte dit vierdaagse be zoek aan België niet kon meema ken en vervangen werd door zijn dochter. In verband hiermee zijn enkele bezoeken, die prins Bern hard buiten het officiële program ma om zou maken, zoals de bezich tiging van een luchtbasis, afgelast. Het aanvankelijke voornemen van het koninklijk paar om per trein naar België te reizen, werd enkele dagen geleden al afgelast, waardoor een begroeting in Essen kwam te vervallen, zeer tot de spijt van de bevolking van deze Belgi sche grensplaats, die zich reeds we kenlang op de aankomst van de koninklijke trein had verheugd. De Belgische spoorwegen zouden de Belgische koninklijke trein naar Utrecht sturen om de koninklijke gasten af te halen. Besloten werd echter dat de Nederlandse konink lijke gasten met een regerings-Da- kota van Soesterberg af naar de Brusselse luchthaven zouden rei zen. Daar was het dan ook waar vanochtend 51 saluutschoten ter begroeting weerklonken. De mili taire muziekkapel speelde het Wil helmus, toen de koningin en prin ses Beatrix uit het vliegtuig stap ten. Koning Boudewijn van België begroette zijn gasten, samen met zijn broer, prins Albert, Gast van Brussels gemeentebestuur Koningin Juliana en prinses Bea trix zijn maandagmiddag op de eerste dag van het staatsbezoek aan België de gast geweest van het Brusselse gemeentebestuur. In het beroemde Brusselse stadhuis, oor spronkelijk daterend uit de vijf tiende eeuw en een zestigtal jaren geleden geheel gerestaureerd, wer den de koninklijke gasten ontvan gen door burgemeester L. Coore- mans en de hoofdstedelijke sche penen. Op de schilderachtige Grote Markt, omzoomd door voor een groot deel uit de zeventiende en Argentijnse president naar Nederland BUENOS AIRES, 31-5. President Arturo Frondizi van Argentinië vertrekt op 13 juni voor een rond reis van vier weken naar Europa. -Na bezoricen aan Italië, Zwitser land, Frankrijk,» België en west- Duitsland komt de president op 1 juli in Nederland, waar hij drie da gen blijft. Daarna staan nog be zoeken aan Engeland en Spanje op het programma. achttiende eeuw stammende hui zen met hun vergulde gevels, sloe gen de vorstin en haar oudste dochter op het balkon van het stadhuis een folkloristische mani festatie gade. Daarvoor hadden de koningin, gekleed, in een blauwe robe met zwarte hoed, en prinses Beatrix, die een lichte jurk met een bont stola en een blauwe hoed droeg, in het stadhuis het gulden boek van de stad Brussel getekend. In deze zaal met zijn prachtige wandtapij ten en de verguld-bronzen borst beelden van vroegere magistraten, hield burgemeester Cooremans zijn toespraak. Tijdens het „Ancient re gime" werden in deze zaal de vor sten ingehuldigd. Op 21 september 1815 was dit Willem I, koning der Nederlanden, die daarmee de laat ste vorst was om in deze histori sche omgeving het koningschap te aanvaarden. Zijn toespraak tot de hoge bezoe kers begon burgemeester Coore mans met zijn spijt te betuigen over de ziekte van prins Bernhard. „Met verslagenheid hebben wij kennis genomen van zijn plotse linge ongesteldheid. Wij koesteren de beste wensen voor zijn spoedig herstel". Hij sprak er voorts zijn vreugde over uit prinses Beatrix te kunnen verwelkomen. Tegen vijf uur vertrokken de ko ninklijke gasten in gezelschap van koning Boudewijn, hartelijk toege juicht door de honderden toeschou wers, van het stadhuis naar de kapel van Nassau. De stoet van negen auto's werd begeleid door het uit 25 in zwarte uniformen ge klede rijkswachters bestaande ko ninklijke motorrijdersescorte. 24 UUR-STAKING BEGONNEN BIJ FRANSE SPOORWEGEN PARIJS, 31-5. Te middernacht is by de Franse spoorwegen een 24 uur-staking begonnen, die bedoeld is als middel om aan looneisen kracht bü te zetten. De actie gaat uit van de onder communistische leiding staande C.G.T., de socialis tische Force Ouvrière en de Bond van onafhankelijk spoorwegperso neel. Alleen de r.k.-vakorganisatie heeft zich tegen de staking uitge sproken. Het spoorwegpersoneel omvat ongeveer 360.000 mensen. Bij onderhandelingen hadden de staatsspoorwegen aangeboden de lonen en salarissen in verloop van twee jaar met 16 procent te ver meerderen. De bonden, die tot de staking hebben opgeroepen, zijn echter van mening, dat het loonpeil niet snel genoeg wordt opgetrokken en dat het personeel met de laagste lonen door het voorgestelde stelsel bena deeld wordt. Op de Parijse stations is de sta king volledig. In de provincie lag het verkeer stil, b.v. in Clermont- Ferrand Bordeaux en in het zuid oosten. In steden als Lyon, Dijon en Mulhouse werd nog gewerkt. Grote overwinning voor De Gaulle Algerië ALGIERS, 30-5. Bij de kantonale verkiezingen, die vrijdag, zaterdag en zondag in Algerië zijn gehou den, hebben voorstanders van de Gaulles politiek van uiteindelijke zelfbeschikking voor Algerië een overweldigende meerderheid be haald. Toen de uitslagen van 405 van de in totaal 452 zetels bekend waren bleek dat de Gaullisten er 240 hadden verkregen. De zg. inte- grationisten. die Algerië willen la ten opgaan in Frankrijk, verwier ven 90 zetels, politiek-onafhanke- lijken 64 en socialisten, liberalen en andere linkse kandidaten 11. De in- tegrationisten die tegen de politiek van generaal de Gaulle zijn, waren in de grote steden sterker dan er buiten. De aardbeving in Chili 7- 10.000 doden SANTIAGO, 31-5 Volgens schat tingen van Chileense functionaris sen heeft de aardbeving die vorige week de stad Valdivia in het zui den van het land trof, aan 7.000 tot 10.000 mensen het leven gekost. Door het wegzakken van heuvels bij de vulkaan de Osomo zouden nog duizend mensen het leven heb ben verloren De Westduitse miniser van bin nen landse zaken dr. Gerhard Schroeder, die een bezoek aan Chili brengt, gaat vandaag (dinsdag) naar Valdivda, waar veel mensen van Duitse afkomst wonen. Hij verklaarde te Santiago dat west- Duitsland bereid is, Chili alle mo gelijke steun te verlenen om de ramp te boven te komen. Bouen,; HM. de Koningin en Z.M. Koning Boudewijn rijden in een open auto van het centraal station naar het graf van de onbekende soldaat in Brussel. - OnderPrinses Beatrix en Prins Albert van Luik in de auto, eveneens op weg naar het graf van de onbekende soldaat. Nieuwe uniformen voor gemeentepolitie: eenvoudig en smaakvol Grijs-blauw jasje en donkerblauwe broek DEN HAAG, 30-5. In de aula van het Haagse hoofdbureau van politie heeft de uniformcommissie, waar van de burgemeester van Haarlem, mr O. Cremers voorzitter is van middag de nieuwe uniformen voor de gemeentepolitie aan vele geno digden getoond. De commissie is er van uit gegaan, dat het politie- uniform eenvoudig, smaakvol, praktisch en vriendelijk moet zijn, maar dat tevens de waardigheid en In Zuid-Korea zijn dinsdag nog bet aanzien van de politie als ge- vijf leden van de regering van oud. zagsapparaat van de overheid tot president Syngman Rhee aangehou. den in verband met onregelmatig heden bij d? presidentsverkiezin gen op 15 maart jl In totaal bevin den zich thans negen oud-ministers in arrest. uitdrukking moet komen. Het re sultaat is geworden dat het jasje grijs-blauw van kleur is en de broek donkerblauw met Nassau- blauwe biezen. Het huidigi model pet is eveneens veranderd. De vroe- i Russische schrijver Boris Pasternak overleden gere korte klep en de slap neer hangende rand zijn thans gewijzigd in een vrij grote platte pet met hoge klep, waarop het nieuwe po- litie-embleem is aangebracht. De uit het rijkswapen afkomstige leeuw wordt vervangen door de in ternationaal bekende politiester, •het zwaard, het wetboek en de lau wertak. Het embleem is voorzien van de spreuk: Vigilat ut de quiis- cant", hetgeen vrij vertaald bete kent dat de politie waakt opdat de burgers kunnen rusten Als plaats voor de rangonderscheidingsteke nen acht de commissie voor het la ger personeel di bovenmouw en voor het hoger personeel de schou derbedekking het meest geschikt. De definitieve datum van ingang voor de nieuwe uniformen is nog niet bekend. De streefdatum is 1 januari 1961, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit 1 juni 1961 zal worden. Hfl werd MOSKOU, 30-5. - De Russische schrijver Boris Pasternak is maan dagavond overleden. Hy is 70 jaar geworden. De schrijver bevond zich In zyn landhuis te Peredelkino, in de om geving van Moskou. Drie weken geleden kreeg hy een hartaanval. In de berichten werd toen ook gesproken van een leverkwaal. En kele dagen geleden werd gemeld, dat hy longkanker had. Zijn toe stand was zo ernstig, dat overbren ging naar Moskou voor het onder-- gaan van een operatie te riskant werd geacht Tegen het einde van de eerste wereldoorlog had Pasternak in Rusland naam als dichter. Het eer ste grote succes had hij in 1922 met een gedichtenbundel, getiteld „Ses- tra moya zhizin". Later in de jaren twintig werd hij in het Westen be kend door vertalingen van zijn werk. De tweede wereldoorlog in spireerde hem tot twee kleine bun dels gedichten. Gedurende vele ja ren onder Stalin beperkte hij zich tot het maken van vertalingen, voornamelijk van het werk van Shakespeare. Door zijn bezwaren tegen de ideologie van die dagen kwam hij vrijwel niet tot eigen werk. 70 jaar „Dr. Zjlvago" Na Stalin's dood accepteerde de staatsuitgeverij aanvankelijk zijn eerste grote roman „Dr. Zjivago", maar bij nader inzien werd de pu- blikatie in de Sowjet-Unie verbo den. De schrijver verkocht echter de auteursrechten voor het buiten land in september 1957 aan een Italiaanse uitgever. In het Westen werd de roman een enorm succes en vertalingen in vele talen, waar onder het Nederlands, volgden. Naar aanleiding hiervan kende de Zweedse Academie in 1958 de No belprijs voor letterkunde toe aan Pasternak voor „zijn belangrijke prestaties, zowel op het gebied van de hedendaagse lyrische poëzie als op het terrein van de grote Rus sische traditie op episch gebied". In de Sowjet-Unie, waar „Dr. Zji vago" werd afgewezen als zijnde „van onvoldoende letterkundige waarde", werd de onderscheiding beschouwd als „een vijandige po litieke daad" en de schrijver werd uit de vereniging van Sowjet-let- terkundigen gestoten. Na aanvan kelijk de prijs te hebben aanvaard, wees Pasternak hem daarop af, „met het oog op de betekenis die de gemeenschap waarin ik leef, aan deze eer heaft gegeven". Vlag van „Veronica" door Panama ingetrokken AMSTERDAM, 30-5. De Pana- mese regering heeft de „Veronica" uit het Panamese koopvaardij regis ter doen schrappen, en sedert za terdag jl is daardoor aan het schip het recht ontnomen om de vlag van dit land te voeren. Dit heeft de Panam?se consul-generaal te Rot- teidam, Gilberto Calderon, maan dagmiddag telefonisch medege deeld aan de generaal-agent van de Veronica te Amsterdam, de heer H. Oswald. Op 19 mei jl had de Pana mese regering telegrafisch aan dez*2 consul-generaal medegedeeld, dat de Veronica onmiddellijk haar uit zendingen moest staken omdat deze illegaal zijn. De Panamese regering berhp zich bij het geven van deze order (die door de Veronica niet werd opgevolgd) op de door haar ondertekende radioconventie van Atlantic City van 1947. DEN HAAG. In Den Haag is een ongeluk gebeurd, dat aan de 89-ja- rige mevrouw M. H. per uit Den Haag het leven gekost. Mevr. Jonker stak de Laan van Meerdervoort over en werd toen aangereden door een bestel auto. Prins volgt staatsbezoek op televisie UTRECHT, 30-5. In de ziekenka mer van prins Bomhard in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht is een televisietoestel neer gezet, zodat de prins het staatsbe zoek van zijn vrouw en dochter aan België vanuit zijn bed kan volgen. Talloze bloemen en telegrammen met wensen voor een sporiiig her stel van prins Bernhard werden vanochtend al in het ziekenhuis bezorgd De moeder van prins Bernhard, prinses Armgard heeft vandaag een bezoek aan die prins gebracht in het stads- en academisch zieken huis te Utrecht EVERT VERMEER OVERLEDEN BUSSUM, 30-5 - Omstreeks half acht vanavond is in het Diacones- senhuis ln Naarden overleden de voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer Evert Vermeer. De heer Vermeer is 49 jaar oud gewor.' den. De heer Vermeer onderging, zo als bekend, op 2 mei een maagope ratie. Op 14 mei verslechterde zijn toestand om voorts afwisselend te verbeteren en te verslechteren. In de loop van vanochtend kreeg hij een maagbloeding, welke bloeding zich vanmiddag om vijf uur her haalde. Eind maart 1959 werd hij voor het ondergaan van een rustkuur in een ziekenhuis opgenomen. Op 1 augustus van dat jaar hervatte hij het werk voor de P.v.d.A. Op 10 april 1960 moest hij opnieuw wor den opgenomen, nu voor het onder gaan van een maagoperatie. Op 14 mei trad een verslechtering van zijn gezondheidstoestand in. De heer Vermeer was ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. De heer E. Meester, secretaris van de Partij van 'de Arbeid, verklaarde diep geschokt te zijn door het be richt over het overlijden van de heer Vermeer. „Dit is een ongeloof lijk zwaar verlies voor de Partij van de Arbeid in het bijzonder, maar ook voor de internationale socialistische beweging, waaraan de heer Vermeer zo een actief aan deel had", zo zei hij. Arbeiders vielen: één dode DOETINCHEM, 30-5. Vanmiddag omstreeks drie uur is de 50-jarige arbrider M. den Akker uit G-orin- ch'em, in Doetinchem bij een be drijfsongeval om het leven geko men. De 26-jarige P. A. J. de Klein uit Utrecht werd zwaar gewond en de 36-jarige J. Vink uit Giessen- berg li-'p lichte verwondingen op. De drie arbeiders, in dienst van de firma De Vries Robbé te Gorin- chem, waren in Doetinchem werk zaam bij de bouw van een nieuwe montagehal van Philips. Bij het plaatsen van betonplaten voor de dakconstructie schoot een d?zer platen los en vielen de drie arbei ders van een hoogte van tien meter. Beide gewonden zijn naar het zie kenhuis in Doetinchem overge bracht. De he?r van den Akker was gehuwd en vader van drie kinde ren. Bloembollenexport gestegen HILDEGOM, 31-5. Tijdens de ju- bileumvergadering van de Neder landse bond van bloembollenhan delaren, die vandaag in Hillegom is gehouden, heeft de minister van Economische Zaken, de heer J W. dy Pous, een rede uitgesproken waarin hij met voldoening vaststel de, dat de laatste tien jaar het vo lume van de Nederlandse uitvoer met ongeveer 125 procent is geste gen en sinds 1953, toen wij weer geheel op eigen benen stonden, met bijna 70 procent. Van primaire be tekenis voor deze exportgroei acht te de minister de gunstige afzet mogelijkheden in het buitenland door de algemene economische ex pansie in de wereld. Het Amerikaanse C-47 transportvliegtuig, dat door de Russen boven oost-Duitsland tot landen is gedwongen, is vrijgegeven, de passagiers en bemanning, die waren gearresteerd, zijn in vrijheid gesteld. - Op het vliegveld van Wiesbaden staan hier op de trap van hun vliegtuig: lin ker rij van onder naar bovenkapitein McCash, gezagvoerder Lundy, kapitein Frewen, vlieger Morrison. Rechter rij van onder naar boven: mevrouw McCash, kapitein J ore dan, sergeant Porter, sergeant Sleezer en vlieger Gavin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1