Russische premier denkt aan nieuwe topconferentie over 6 of 8 maanden Zierikzee heeft zijn „Zimito IV" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsjef is geen Stalin Eisenhower naar het Verre Oosten Rust in Turkije weergekeerd Koele ontvangst van Chroesjtsjef's rede Z.K.H. PRINS BERNHARD MET LONGONTSTEKING TERUG IN ONS LAND Morgen (dinsdag) gaat „neuzentellen" beginnen Manilla getroffen door overstromingen Voor f 2 miljoen aan juwelen gestolen MAANDAG SO MEI 1960 USt Jaargan# No. 18776 7.IPmmM»NIEIIWXB0l)F ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Chroesjtsjef hield toespraak China, India cf Indonesië zouderi^moeen deelnemen MOSKOU, 28-5. - De Russische premier Nikita Chroesjtsjef heeft zaterdag in Meskou verklaard dat aan de volgende topconferentie, die naar h;j hoopte over zes tot acht maanden zou worden gehouden, ook China, India, Indonesië en mo- golyk nog andere landen zouden moeten deelnemen. kfy achtte de tycl gekomen dat de westelijke mogendheden besef fen dat de leiders van de grote Aziatische landen moeten worden uitgenodigd. Als overigens over zes maanden de tijd nog niet rijp zou zijn voor een nieuwe conferentie, zou de Sow jet-Unie kunnen wach ten. Wij hebben geduld genoeg, zo verklaarde hij. De Sowjet-Unie zal blijven stre ven naar vermindering van de In ternationale spanning. Chroesjtsjef gaf als zijn overtuiging te kennen, dat Eisenhower niet van de spiona- gevlucht geweten herft Het was echter wat moeilijk voor hem om dit toe te geven. Wat zou de we reld denken van een president die niet weet wat er in 2ijn land ge beurt. Chroesjtsjef vervolgde: „Mis schien ls hij het er niet mee eens, maar de hele wereld weet dat de president twee functies heeft - golf spelen en het uitoefenen van zijn presidentele functies, waarbij de laatste taak de ondergeschikte is". „Geen nederlaag1' Chroesjtsjef zei dat de Sowjet- Unie in de veiligheidsraad geen nederlaag heeft geleden, omdat het de bedoeling was de spionagekwes- tie tor kennis van de wereld te brengen. De zaak zou nu voor de algemene vergadering van de V.N. worden gebracht. Vroeger konden spionag?vliegtui- gen niet worden neergeschoten omdat zij te hoog vlogen. Met de nieuwe Russische raket was het mogelijk geworden. Als de Amerikanen „onder enig WASHINGTON, 29-5. Een hoge functionaris van het „State Depart ment", Andrew Berding, heeft zon dagavond verklaard, dat premier Chroesjtsjef niet „de belangrijkste dictator" van zijn land is. Hij zei in een vraaggesprek voor radio en televisie, dat vele mensen menen dat Chroesjtsjef een soort Stalinistische rol heeft en dat hij de belangrijkste dictator is, maar wij geloven niet dat dit waar is. „Hij is misschien machtiger dan de anderen, maar hij is nog verant woording schuldig". Berding, die tijdens de mislukte topconferentie in Parijs was, zei dat elke keer als de Russische lei der met iemand uit het Westen sprak, een Rus bij hem was die al les aantekende wat Chroesjtsjef zei. GETTYSBURG, 30-5. Naar van de zijde van het Witte Huis is ver nomen, zal president Eisenhower komende maand behalve Japan en Zuid-Korea, wellicht ook de Phi- lippijnen en Formosa bezoeken. De president zou op 14 juni naar Ma nilla gaan en vandaar naar Taipeh. Volgens de huidige plannen komt hij op 19 juni in Tokio aan. Van daar zou hij op 22 juni voor één dag naar Seoel gaan. voorwendsel" de kernproeven zou- ien hervatten, zou Rusland in het be.Iang van zijn veiligheid gedwon gen zijn hetzelfde te doen. De Sowjet-regering is nog sLeeds tot een topgesprek bereid, maar wil niet aan één tafel zitten met een president „die spionage recht vaardigt en bijna zichzelf uitroept tot de eerste spion van zijn land". TWEE ZWEEFVLIEGTUIGEN BOTSTEN Eén piloot gedood ARNHEM, 28-5. Omstreeks half zes zaterdagmiddag heeft zich na bij Teriet, ter hoogte van de Ko ningsweg, een ongeluk voorgedaan bij het zweefvliegen, dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige ge huwde sergeant-radiomonteur Van der W. uit Arnhem van de Konink lijke Luchtmacht. De sergeant-radiomonteur was als lid van de „Stichting zweef vliegen Deelen (Koninklijke Lucht macht)" in de lucht met een „Gru- nan ba by "-zweefvliegtuig van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart. Op dat ogen blik bevonden zich, zoals normaal is onder goede weersomstandighe den» in.de omgeving van het zweef- vliegcentrum Teriet der K.N.V.V.T f meer zweefvliegtuigen. j Aangenomen wordt voorshand 1 dat sergeant Van der W. tijdens de^ vlucht de controle over het door hem bestuurde eenpersoonstoestel ISTANBUL, 28-5. In Istanbul was zaterdag de normale toestand teruggekeerd. Winkels, kantoren en regeringsbureaus waren normaal open, en de mensen gingen gewoon naar hun werk. Wel werd in de straten van de stad gepatrouilleerd door militairen met de bajonet op fret geweer. Het spoorwegverkeer met het buitenland is zaterdagochtend vroeg hersteld. De militaire leiders zetten, de ar restaties van ministers van het ka- binet-Mendere3 voort. Menderes is vrijdag na zijn arrestatie in Ana tolie afgetreden, zo is officieel be kend gemaakt. President Bayar zou geweigerd hebben zijn ontslag te nemen, doch de militaire leiders zouden zich hier weinig zorgen over maken. WASHINGTON, 28-5. In Wash ington is Chroesjtsjef's denkbeeld van uitbreiding der toekomstige topconferentie koel ontvangen. Het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken wilden geen officiële commentaar leveren. Func tionarissen merkten op dat zij zich op dit ogenblik moeilijk een top conferentie konden voorstellen waarop ook Peking vertegenwoor digd zou zijn. DE TOESTAND IN TURKIJE MACHTSOVERDRACHT VAN REGERING NA VRIJE VERKIEZINGEN ATHENE, 27-5. Generaal Dje- mal Gursel, voorzitter van het comité van nationale eenheid, dat vrijdagochtend vroeg na een mili taire staatsgreep de macht in han den heeft genomen, heeft vrijdag ochtend in een radiorede beloofd, dat spoedig verkiezingen zullen worden gehouden. „Ik zal geen dictatuur vestigen", aldus generaal Gursel. „Ik heb de regering van het land overgenomen omdat de situatie van dag tot dag slechter werd. Ik ben ervan over tuigd, dat het gehele land achter mij staat". De president, de premier en an dere vooraanstaande leden van de Turkse regering zijn gearresteerd. Alle verbindingen van Turkije met het buitenland waren vrijdag verbroken Radio-Ankara en radio- Istanboel, die zich „de stem van de Turkse strijdkrachten" noemen, hebben meegedeeld, dat de machts overneming zonder bloedvergieten is geschied en tijdelijk zal zijn. De regering zou overgedragen worden aan de winnende partij na vrije verkiezingen. heeft verloren. Toeschouwers op het vliegveld Teriet en op de we gen in de nabijheid daarvan zagen tot hun ontzetting dat het toestel in botsing kwam met een ander zweefvliegtuig en dat een der vleu gelhelften van het toestel afbrak. Het stortte daarna in een tolvlucht ter aarde. Sergeant Van der W. vond daarbij de dood. Oecumenische hulp voor Chili AMSTERDAM, 28-5, De stichting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" heeft vanochtend uit Genève een telegram ontvangen met een dringend verzoek tot -hulp verlening aan het zwaar geleister- ie gebied in Chili, waar vijf en zes tig procent van de bevolking door aardbevingen werd getroffen. In het telegram wordt g?sproken van vierduizend doden en twee mil joen.daklozen. Genoemde stichting heeft ter stond op deze noodkreet een bedrag van drieduizend dollar toegezegd voor de hulpverlening (Giften wor den ingewacht op gironummer 5261 ten name van de stichting „Oecu menische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Rotterdam). Het Deense koninklijke paar heeft zijn 25-jarig huwelijksfeest gevierd - en heel Denemarken leefde met de koning en koningin mee. De school kinderen hadden een dagje vrij en duizenden van hen benutten de ge legenheid om naar het paleis Amaliënborg in Kopenhagen te trekken om het vorstenpaar toe te juichen. Koning Frederik en koningin Ingrid verschenen toen op het balkon om hun landgenoten te danken voor deze spontane hulde. Prinses Beatrix vervangt haar vader op Belgische reis DEN HAAG, 29-5. - Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft zich na zjjn bezoek aan Argentinië per vliegtuig naar Luzern begeven, waar hij de „Bilderbergconferen- tlc" heeft gepresideerd- In de nacht van zaterdag op zondag heeft de prins vrij hoge koorts gekregen. In verband hiermede is H.M. de Ko ningin, vergezeld van prof. dr. J. F. Nuboer, hoogleraar in de chi rurgie, en prof. dr. F. L. J. Jordan, hoogleraar In de interne genees kunde, beiden verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, per vliegtuig naar Zwitserland ver trokken voor een kort bezoek. Later werd telefonisch medege deeld dat de prins naar Nederland VOOR DE DERTIENDE KEER DEN HAAG, 28-5. Aanstaande dinsdag worden de neuzen geteld. Dat gebeurt dit jaar niet alleen in Nederland, maar in nog 25 andere Europese landen en 75 niet-Euro- pese. Volkstellingen zijn ouder dan de christelijke jaartelling. Toch is het pas voor de dertiende keer dat tal van gegevens van alle bewoners binnen het rijk In Europa geno teerd en vastgelegd zullen worden. Alle persoonlijke gegevens zul len voor buren, huisvesting, belas tingdienst, politiek, justitie, werk gevers enzovoorts, volkomen ge heim gehouden worden. Daarom worden de tellingsformulieren uit sluitend aan door ambtseed gebon den personen toevertrouwd. Deze waarborg dient om zo zuiver mo gelijke gegevens over gans ons volk is verzamelen. Het is weliswaar zo, dat men via de burgerlijke standen en het Cen traal Bevolkingsregister drommels goed weet hoeveel mensen er in ons land wonen, doch tal van ge gevens, die kunnen bijdragen tot een „richtig beleid" van de over heden zijn verouderd. Via de volkstelling komt men zou terugkeren. Kort daarna ver trok prins Bernhard, in dekens ge wikkeld, vergezeld van koningin Juliana en de twee hoogleraren, per auto naar het vliegveld van Zürich, waar het vliegtuig gereed stond. Dit vertrok onmiddellijk met de koningin, de prins en de twee hoogleraren. Het toestel landde de afgelopen nacht om half 1 op Soesterberg. De teruggekeerde hoogleraren Nuboer en Jordan, die in het ver leden meermalen leden van de ko ninklijke familie hebben behan deld, hebben bij hun onderzoek geconstateerd, dat de prins een vi rus-longontsteking heeft, in ver band waarmede opname in het zie kenhuis noodzakelijk werd geacht. De omstandigheden in aanmerking genomen is er geen reden tot ver ontrusting. Z.K.H. de Prins zal op medisch advies niet aan het staatsiebezoek aan België kunnen deelnemen. In zijn plaats zal H.K.H. prinses Bea trix H.M. de Koningin vergezellen. De bestuursraad van het Spe ciale Fonds van de Verenigde Na ties heeft z(jn goedkeuring gehecht aan een begroting van btfna 23 mil joen dollar waaruit 30 economische projecten in 24 landen zullen wor den gefinancierd. binnen enige jaren de leeftijdsop bouw, de samenstelling van gezin nen, de opleiding en samenstelling van de beroepsopleiding enzovoorts aan de weet. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niet één ogenblik van het leven wordt ons ooit weerom gegeven. ACTIE VOOR SPIJTOPTANTEN DEN HAAG, 28-5. De „Nationale actie steun spijtoptanten in Indo nesië" (NASSI) heeft een brochure gepresenteerd waarin een beroep gedaan wordt op het Nederlandse volk tot adhesie aan de zaak van de 12- tot 15.000 spijtoptanten In Indonesië. Deze brochure wordt aangeboden aan Hare Majesteit de Koningin, de regering, het parle ment en alle openbare instellingen. De voorzitter van het comité, prof. m'r. W. L. G. Lemalre, hoog leraar In Leiden, zei op een pers conferentie in Den Haag, dat hot probleem dringender ls geworden door de toestand in Indonesië, die volgens hem de vraag oproept of „de enige arm van Nederland In Indonesië (de vertegenwoordiging) nog als toevluchtsoord kan worden beschouwd voor de spijtoptanten". MANILLA, 28-5. In. Manilla, de hoofdstad van de Phillippijnen, zijn zaterdag 65 mensen om het leven gekomen door overstromingen die het gevolg waren van ongekend zware regenval. Er worden nog 38 mensen vermist en men vreest dat het aantal slachtoffers nog hoger zal blijken te zijn als de gestoorde verbindingen met de omgeving van de stad hersteld zijn. De meeste slachtoffers zijn kin deren van armen, die leven In hut ten aan de oever van de rivier de Paslg die dwars door de stad stroomt. LONDEN, 29-5. Uit de Londense woning van de Italiaanse filmster Sophia Loren zijn zaterdagavond juwelen ter waarde van ruim twee miljoen gulden gestolen. Onbeken den zijn, terwijl zij afwezig was om haar man, Carlo Ponti, van het Londense vliegveld af te halen, de woning binnengedrongen en heb ben een lederen tas met juwelen ontvreemd. Sophia Loren vertoeft op het ogenblik in Londe* voor de verfil ming van Bernard Shaw» „De Miijonairse". Algemene vergadering Z.L.M. Op donderdag 16 juni as. wordt in „De Prins van Oranje" te Goes de algemene vergadering gehouden van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij. Een inleiding zal .worden gehouden door de heer C. Boude- wijn, oud-voorzitter van de Ned. Fruittelers Organisatie over het on derwerp: „Enige beschouwingen over de ontwikkeling van onze land- en tuinbouw". Zeeland?s commissaris Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot opende vorige week de „Zimito IV", de grote middenstandstentoonstelling ondergebracht in een enorme tent op het Ha venplein. Men ziet hier de commissaris in ge zelschap van enkele bestuursleden. V.Un.r. de heer R. P. Hogerheijde, burgemeester mr. F. TK Dijckmeester, mevr. Dijckmeester geb. Jkvr. de Brauw, Jhr. mr. de Casembroot, de heer G. C. Anker, voorzitter van het Zimito- bestuur en de heer M. C. Doeleman. De ten toonstelling duurt tot en met woensdag as. (Paardenmarkt). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1