Zeeland's commissaris opende middenstandstentoonstelling te Zierikzee Ondanks „zig-zag-politiek" van Kremlin willen V.S. onderhandelen Indonesië forceert alarmstemming VULKAANKETEN IN ZUIDELIJKE ANDES ACTIEF GEWORDEN AARDBEVINGEN HEBBEN UITWERKING ROND GEHELE KUST GROTE OCEAAN Chinezen bereiken top van Mount Everest DE VEILIGHEIDSRAAD De hulp van het speciale fonds der V.N. De Amerikaanse verkiezingscampagne „Monty" nodigt Chinese premier uit Rusland wil vlieg verbinding met V.S. VRIJDAG 27 MEI 1960 116e jaargang No. 18775 ZIERIKZEESOIESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ,,Zimito IV" van start Expositie kwam. tot stand zonder subsidie ZIERIKZEE, 25-5. - „Toen ik enkele maanden geleden van het Stichtingsbestuur de uitnodiging ontving om de vierde Zimito te openen, heb ik zonder veel nadenken „ja" gezegd, zonder al te veel te peinzen over de juiste verdeling van officialiteiten over de provincie Zeeland". Zo sprak woensdagmiddag Zeeland's commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, by gelegenheid van de officiële opening van „Zimito IV", die onderdak heeft gevonden in een gigantische tent op het Haven plein, reikend van „Concordia" tot aan de muziektent. „Wel boekt Zierikzee een record wat betreft het aantal bezoeken. Het moet wel ongeveer negen a tien keer z(jn geweest" ,zo grapte de com missaris, die over dit „gebrek aan neutraliteit" zich overigens geen hoofdzorgen maakte. De commissaris zeide heel graag gekomen te zijn, zich herinnerend de prettige sfeer tijdens de vorige Zimito's. Vorige bezoeken aan Zie rikzee golden o m. het waterlei- ding-opjaagstation, de melkfabriek, Beatrix-school, overdracht B.B.- boten, drie Zimito's en oud-Zierik- zee. Het was vooral het waterorgel dat van de vorige'Zimito de com missaris was bijgebleven. Dat was toer» een provinciale primeur. Zich richtend tot de organisato ren en deelnemers aan deze mid denstandstentoonstelling zeide mr. de Casembroot: „Middenstanders ik bewonder U, dat U dit weer tot stand 'hebt kunnen brengen". Geen subsidie De commissaris herinnerde daarna aan de hulp van het ge meentebestuur, die royaal is verleend, maar daarenboven heeft de stichting geen subsidie aangevraagd. Spr. noemde dit „een weldadige uitzondering" op de gebruikelijke gang van zaken. Hij sprak verder de hoop uit dat „Zimito IV" zal mogen slagen door veel bezoek en door een omzetstij ging in de verschillende zaken en noemde in het kader van Zierik- zeese initiatieven ook nog de Zo meravondfeesten, die naar ook de risiko's opvangen in de „gewone commissaris had vernomen - een succes waren in het verleden. De commissaris besloot met de wens dat de Zimito ook ditmaal zal mogen bijdragen tot groei en bloei van het zakenleven in het mooie Zierikzee en verklaarde de tentoon stelling voor geopend. De commis saris geflankeerd door mevr. Dijck- meester gebr. Jkvr. de Brauw en links door de voorzitter van het DJAKARTA, 26-5. „De Indone sische militaire eenheden van de gebieden Malakoe en West-Irian zijn in staat van alarm gebracht wegens de plannen van de Neder landse regering voor versterking van haar defensieposities in haar overzeese koloniën", zo meldt het Indonesische persbureau „Antara". Kolonel Pieters, de opperbevel hebber van het militaire gebied Maloekoe en West-Irian, heeft ver klaard dat alle verloven zijn inge trokken en dat de militairen in hun kazernes zijn geconsigneerd. Stichtingsbestuur de heer G. C. Anker, drukte hierna burgemeester mr. Dijckmeester en de voorzitter de hand. Een welkomstwoord Tevoren was een welkomstwoord gesproken tot de zeer talrijke ge nodigden, die de openingsplechtig heid bijwoonden, door de voorzit ter, die onderlijnde, dat de Zimito niet voor elkaar zou zijn gekomen zonder de gewaardeerde hulp van het gemeentebestuur. Het stich tingsbestuur immers kan niet te rugvallen op verenigingen of instel lingen,, maar moet de aan een der gelijke tentoonstelling verbonden sfeer". In zijn welkomstwoord be trok hij inzonderheid de commis saris, het gemeentebestuur, de ver tegenwoordigers van de verschil lende gemeenten op het eiland - o.w. diverse burgemeesters - en die van verschillende verenigingen en bonden en instellingen als Z L.M. en Plattelandsvrouwenbonden. Na het nuttigen van een verversing be zichtigde de commissaris en de verdere aanwezigen de stands, waaraan inderhaast vaak nog de laatste 'hand was gelegd. „Zimito IV" opende hierna de poorten voor het publiek. Nieuwe rampen over Chili Vreemd angstwekkend natuurverschijnsel te Santiago SANTIAGO, 25-5. De al zo zwaar door aardschokken en vloedgolven geteisterde bevolking van Chili, is opgeschrikt door een nieuwe ramp. Sinds dinsdagavond is de keten van vulkanen in het zuidelijk deel van de Andes actief. Zevenhonderd km ten zuiden van Santiago zou een nieuwe vulkaan zijn ontstaan. Uit het gebied tussen Orsono en Valdivia ten zuiden van Concep- cion worden duizenden mensen in allerijl geëvacueerd. Zeven vulka nen stoten hier lava en rook uit, de meren zijn in heftige beroering en nieuwe aardschokken brengen nog meer onrust en verwarring. In Santiago deed zich een vreemd natuurverschijnsel voor: een snelle daling van de tempratuur, gepaard gaande met een verkleuring van de lucht, die paars werd. Daarop ont stond een dichte mist, waardoor de reddingsoperaties in gevaar kwa men. Het Chileense ministerie van bin nenlandse zaken heeft inmiddels bekend gemaakt dat er tot nu toe 374 doden geïdentificeerd zijn. 812 mensen worden vermist. Aangeno men wordt dat zij om het leven ge komen zijn. DEN HAAG. De Australische mi nister voor gebiedsdelen,, de heer P. Hasluck, heeft gisteren op een persconferentie nadrukkelijk ge weigerd commentaar te leveren op de defensiemaatregelen die Neder land genomen heeft voor Neder lands Nieuw Guinea. De heer Has luck besprak gisteren uitsluitend kwesties die Australisch Nieuw Guinea betreffen. Vloedgolven van 10 meter hoogte TOKIO, 24-5. De hevige aardbe vingen in Chili hebben hun uitwer king over de gehele Grote oceaan, tot aan de kusten van de Hawaaii- groep.. Nieuw Zeeland, Australië, Australisch Nieuw Guinea, de Phi- lippijnen, Formosa en Japan, doen gevoelen. Vloedgolven van een tien meter hoogte, die met een snelheid van ongeveer 650 kilometer per uur kwamen aangeraasd, beukten in de vroege uren van maandagochtend op de Japanse kust, waarbij voor al het noorden van het land werd getroffen. De eerste vloedgolven sloegen maandag nog voor het aanbreken van de dag op de Japanse kust, en op dezelfde dag, te middernacht rolden zij nog steeds aan. Er zijn tot nu toe meer dan acht honderd doden, honderden vermis ten en minstens 150.000 daklozen. Tokio zelf had niet te lijden van dit elementairte geweld. 'Het aantal doden in de groep der Hawaii-cilanden, ongeveer in hpt midden van de Grote oceaan gele gen, is maandag tot 33 gestegen. Er zijn 27 vermisten, en ongeveer tweehonderd gewonden. De schade wordt op een tweehonderd miljoen gulden geschat. 500 vermisten zouden de dood ge vonden hebben tengevolge van de enorme vloedgolf, die over Caleta Quela, dat tussen Concepcion en Valdivia ligt, sloeg. In de getroffen - gebieden zijn minstens 40.000 mensen dakloos. Bij de aardverschuivingen in Conai- que - in de huurt waarvan de nieu we vulkaan ontstond - zijn 60 men sen om het leven gekomen bij een aardverschuiving. Het reeds twee keer door aard bevingen getroffen Concepcion kreeg dinsdag nog vijf schokken te verduren, die echter niet hevig zijn geweest. Op het verwoeste eiland Chiloe deden zich dinsdag om de tien minuten nieuwe schokken voor. Verbond voor Veilig Verkeer op ZIMITO Een van de nieuwste geluidswagens van het Verbond. ZIERIKZEE. 27-5. - Een up to date-voorlichting over het verkeer wordt gegeven in een permanent bezette stand van het Verbond voor Veilig Verkeer, waarvan - geljjk bekend - ook op Schouwen-Duive- land enkele afdelingen zyn. Met het moderne illustratiema teriaal wordt een overzicht gege ven van de maatregelen die het Verbond treft en propageert om het verkeer in ons land veiliger te maken. Uiteraard wordt in deze stand voorlichting gegeven aan ieder die met het Verbond begrijpt HONGKONG, 27-5. Drie Chinese bergbeklimmers hebben de top van de Mount Eveest, de hoogste berg ter wereld, bereikt. In een mededeling van het com munistische persbureau „Nieuw Chi wordt gezegd dat drie berg beklimmers - Wang Foe-Tsjou,, Tsjos Yin-Hoea en Konboe (van Tibetaanse nationaliteit) - de top van de berg Tsjomo Loengma (de Chinese naam voor de Everest) op 24 mei om 21.20 uur (Ned. tijd) be reikten. NEW YORK, 26-5. De Veilig heidsraad heeft donderdag een Russische motie om Amerika te veroordelen wegens de spionage- vlucht boven Rusland, verworpen met zeven tegen twee stemmen, bij twee onthoudingen (Tunesië en Ceylon). dat het verkeer veiliger moet wor den, wil de lijst van jaarlijkse slachtoffers niet nóg groter wor den. Het is vooral ook deze stand van de Zimito die wij warm in de aan dacht van het bezoekende publiek aanbevelen. NEW YORK, 26-5. Tijdens de halfjaarlijkse bijeenkomst van het bestuur van het speciale fonds der Verenigde Naties, heeft de direc teur van dit fonds, Paul Hoffman, voorgesteld dat in 1961 goedkeu ring zal worden verleend voor min stens zestig projecten van het spe ciale fonds in de minder-ontwik kelde landen en in 1962 voor nog eens negentig projecten. De bruto-kosten van de voor 1961 aanbevolen projecten zullen ongeveer 150 miljoen dollar bedra gen. Eind 1962 zal het fonds naar verwachting 250 of meer projecten in uitvoering hebben, waarvan de bruto-kosten 450 miljoen dollar be dragen. Het fonds zal hierin voor ongeveer 200 miljoen dollar bij dragen. Vorig jaar mei heeft het bestuur van het speciale fonds zijn fiat ver leend voor 13 projecten en in de cember nog eens voor 31. Het bestuur zal 30 nieuwe pro jecten in overweging nemen, waar mede 58 miljoen dollar zijn ge moeid; als bijdrage van het fonds hierin word een bedrag voorge steld van van 22.820.600 dollar. Verklaring van Eisenhower Nieuw voorstel tot inspektie in de lucht WASHINGTON, 25-5. President Eisenhower heeft woensdag in een radio- en televisierede tot het Ame rikaanse volk verslag uitgebracht over de mislukte topconferentie in Parijs en daarbij verklaard, dat de Verenigde Staten ondanks de „zig zag-politiek" van het Kremlin, met de Sowjet-Unic moeten blijven on derhandelen over alle hangende problemen. Hij erkende dat de Sowjet-Unie het westen nog steeds wantrouwt en hij herhaalde daarom zijn voor stel van vijf jaar geleden, dat vroeg om inspectie van het Amerikaanse en Russische grondgebied vanuit de lucht. De Ver. Staten zullen als het ogenblik daarvoor rijp is, bij de Ver. Naties een plan voor een stel sel van luchtinspectie indienen, zo zei hij. De volkerenorganisatie zou zelf die inspectie moeten uiteofe- nen. De Ver. Staten zijn bereid een deel van de daartoe benodigde vliegtuigen en uitrusting te leve ren. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde later, dat de Ver. Stalen dan vliegtuigen van het type U-2, dat door de Russen op 1 mei is neergehaald, beschikbaar zouden stellen. Enkele punten De president, die een half uur sprak, ging diepgaande in op de volgende punten: 1. De reden voor de vlucht van het Amerikaanse spionagevliegtuig boven de Sowjet-Unie op 1 mei; 2. de gebeurtenissen op de topcon ferentie en Chroesjtsjefs weige ring om te onderhandelen; en 3. de doelen die de Ver. Staten zich in de nu komende tijd stel len. In de eerste plaats sprak Eisen hower er zijn verwondering over uit dat de Russen, die reeds enige jaren op de hoogte waren van de Amerikaanse verkenningsvluch ten boven de Sowjet-Unie, zo'n ophef hadden gemaakt van de vlucht op 1 mei. Tegenover de angstvallige geheimhouding van de Russen stel de hij dat premier Chroesjtsjef vo rig jaar 'bij zijn bezoek aan de Ver. Staten met de trein op slechts en kele honderden meters afstand een open en bloot staande internatio nale raket op de luchtbasis Van- denberg was gepasseerd, die hij duidelijk had kunnen zien. WASHINGTON, 26-5. Aanhan gers van vice-president Richard Nixon, die tot op heden de enige republikeinse kandidaat is voor de presidentsverkiezingen van dit jaar zijn van plan te onderzoeken hoe veel geld de democratische senator John Kennedy, de actiefste demo cratische kandidaat tot op heden,, heeft uitgegeven in de campagne bij de voor verkiezingen in west- Virginië, waar hij onlangs een grote overwinning behaalde. Ds perschef van Nixon, Klein, zei donderdag dat hij Kennedy niet van frauduleuze handelingen ver denkt, hij wilde alleen op de hoogte blijven van de mogelijkheden die Kennedy heeft. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft inmiddels wel een on derzoek in west-Virginië gelast, omdat er klachten over 'het kopen van stemmen en fraude in sommige districten zijn binnengekomen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ter gelegenheid van haar 50sle verjaardag werd aan H.M. de Ko ningin een nationaal geschenk aan geboden. Uit dit geschenk stelde Hare Majesteit f 80.000 ter be schikking voor de verzorging van t.b.c.-paticnten in Suriname. Turkije heeft donderdag geant woord op het protest van de Sow jet-Unie naar aanleiding van het incident met het Amerikaanse vliegtuig op 1 mei en verklaard dat de Turkse autoriteiten niet verant woordelijk zijn voor de vlucht van de U-2. i Des levens mei bloeit één maal en niet meer. PEKING, 26-5. Lord Montgome ry, die op het ogenblik een parti- kulier bezoek aan communistisch China brengt, heeft donderdag aan een groot diner dat premier Tsjou En Lai hem in Peking aanbood, de Chinese premier uitgenodigd als zijn gast een bezoek aan Engeland te brengen. Tsjou nam de uitnodiging glim lachend in ontvangst en applaudi- seerde lustig mee met de 170 gas ten die Montgomery's verklaring met instemming begroetten. Montgomery heeft woensdag ge durende vijf uur met Tsjou gespro ken en donderdag twee uur. (Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Za ken in Lorfden verklaarde donder dagavond desgevraagd, dat Mont gomery geen overleg met de Britse regering over een uitnodiging aan Tsjou En Lai had gepleegd). MOSKOU, 26-5. De directeur van de Russische luchtvaartmaatschap pij Aeroflot, Loginof, heeft op een persconferentie in Moskou de hoop uitgesproken, dat er met de Ame rikaanse luchtvaart spoedig over eenstemming zal worden bereikt over een gei-egelde luchtdienst Moskou-New York. De besprekingen stagneren al lange tijd, zei hij, voornamelijk we gens technische problemen. De kwestie was nu evenwel op rege ringsniveau gekomen en hopelijk zouden conferenties in Moskou en New York een akkoord opleveren. Op het nippertje ROTTERDAM. De Nieuw Zeelander Robert James Radger Brown, die geboekt had voor de „Willem Ruys" om naar zijn land terug te keren, wilde woensdag voor het vertrek van het schip nog even Rotterdam bekij ken. Hij lette echter niet op de tijd, met het gevolg dat toen hij op de Lloydkade verscheen de „Willem Ruys", die speciaal voor hem het vertrek nog een half uur had opgeschort, zich reeds op de Nieuwe Waterweg bevond voor zijn zoveelste reis om de wereld. De Nieuw-Zee- lander is daarop per auto naar Hoek van Holland ge reden, waar hij nog juist op tijd kwam om de vereiste douaneformaliteiten te ver vullen en daarna per bootje van Dirkzwager aan boord te worden gebracht. Tegelen zag passiespel TEGELEN, 26-5. Begunstigd door bijzonder fraai weer heeft Tegelen vandaag onder regie van André Thijssen de première gegeven van een reeks van 32 passiespelopvoe ringen, die voor het speelseizoen 1960 op het programma staan. Deze première, in het openluchttheater „Ds Doolhof", werd behalve door enkele honderden genodigden, bij gewoond door ruim 5000 bezoekers, de eerste van de 150 000 die dit sei zoen worden verwacht. Toogdag gereformeerde jeugd BARNEVELD, 26-5. De Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen heeft vandaag in Barnevsld de eer ste toogdag gehouden sinds het be staan van de bond, die tot stand kwam uit de fusie van de Bond van mèisjesverenigingen op gerefor meerde grondslag en de Bond van jongelingsverenigingen op gerefor meerde grondslag. Deze eerste bondsdag, begunstigd door stralend weer, werd door ongeveer 16000 jongeren uit alle delen van ons land bezocht. De massa-meeting in de open lucht vond plaats op de koewei van het landgoed „De Schaffelaar".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1