Vliegtuigincident werd aangegrepen om conferentie te doen mislukken DE ZIERIKZEESCHE COURANT NA MISLUKKING VAN „DE TOP" Eisenhower zendt brieven aan regeringsleiders Berlijnse kwestie 8 maanden in ijskast? AMERIKAANSE PARADE TE BERLIJN Vondst op oevers van de Jordaan ZWARE AARDBEVING TEISTERT GROTE DELEN VAN CHILI H.K.H. Prinses Irene opent „Nederlands nationaal oorlogsmuseum" Opnieuw dienstplicht in Engeland Openbare werken in probleemgebieden MAANDAG M AKI I8«» 116e Jaargang No. 18773 ZIERIKZEESOIEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. Of 110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 WASHINGTON. 22-5. Uit offi ciële bron is vernomen, dat presi dent Eisenhower brieven heeft ge zonden aan regeringsleiders van meer dan twintig landen, waarin h\j verklaart, dat de Russische pre mier Chroesjtsjef het Incident met het Amerikaanse vliegtuig ln de Sowjet-Unle heeft aangegrepen om de topconferentie te laten stranden. De tekst van de brieven zal in Washington niet bekend gemaakt worden, maar in officiële kringen is gezegd, dat hun inhoud gelijk is aan die van de boodschappen die de president aan de regeringen van Spanje en Griekenland heeft ge zonden en welke reeds in Madrid en Athene bekend gemaakt zijn. President Eisenhower heeft o.m. brieven gezonden aan premier Nehroe van India en verscheidene Zuidamerikaanse regeringshoofden. Handhaving status quo LONDEN, 21-5. Politieke waar nemers wijzen er op, dat de dood geboren. topconferentie in feite toch een voor het westen welkom resul taat heeft opgeleverd, namelijk een - door Chroesjtsjef vrijdag in oost- Berlijn toegezegde - handhaving van de status quo in Berlijn. De westerse diplomatie streefde im mers naar tussentijdse overeen komst over de Berlijnse kwestie waarbij de huidige toestand aldaar hangende een uiteindelijke oplos sing van het Duitse probleem zou blijven voortduren. Naar het in zicht van o.a. Britse politici zou een poging tot een permanente oplos sing van de Duitse dan wel de Ber lijnse kwestie op het ogenblik niet praktisch zijn. Men merkt verder op dat de klaarblijkelijk van Sowjet-Russf- sche zijde gedane' poging om de Britse en Franse regering haar steun in zekere mate aan de Ver enigde Staten te doen onthouden gefaald heeft. BERLIJN, 21-5. De burgemeester van v^est-Berlijn, Willy Brandt, BERLIJN, 21-5. Premier Chroesj tsjef heeft op een massabijeen komst in oost-Berljjn verklaard dat, nu de topconferentie zes tot acht maanden is uitgesteld, het verstandig zou zjjn nog wat te wachten voordat actie inzake een Duits vredesverdrag wordt onder nomen. Htf zei, dat de huidige toestand in Berlijn zou moeten worden ge handhaafd tot de topconferentie bijeenkomt. Westelijke waarnemers in Parijs toonden zich opgelucht over de rede van Chroestjsjef in oost-Ber- lijn. Maar vele westelijke staatslie den twijfelden of het mogelijk zal zijn de internationale toestand zes tot acht maanden te bevriezen zo als hij kennelijk wil. In Wewak (Australisch Nieuw- Guinea) zijn zestien kannibalen ter dood veroordeeld wegens moord bij een aanval op het dorp Soewana zestien maanden geleden. De open bare aanklager zei, dat de kanni balen drie mannen doodden en de lijken in stukken sneden en dat zij voorts acht vrouwen ontvoerden. Volgens ooggetuigen hadden de aanvallers later hun slachtoffers opgegeten. heeft zaterdag gezegd dat west- Berlijn in de toekomst onderhande lingen tussen de grote vier niet in de weg zal staan. Chroesjtsjef, al dus merkte hij op, schijnt zich ge realiseerd te hebben dat oorlog geen alternatief is. Het alternatief van mislukte onderhandelingen is een nieuwe poging tot onderhande len. Vriendschapsdemonstratie voor de troepen "BERLIJN, 21-5. De Russische mi litaire commandant, generaal-ma- joor Zhakharof, behoorde tot de gasten btf de parade van Ameri kaanse troepen op het Tempelhof vliegveld in west-Berlijn ter vie ring van de Amerikaanse legerdag. Tachtigduizend Berlijners maak ten de parade tot een demonstratie van vriendschap voor Amerikaanse troepen in hun verdeelde stad. Op het tijdstip dat Chroesjtsjef oost- Berlijn verliet, inspecteerden vier hoge Amerikaanse officieren, gene raal Decker, admiraal Brown, ge neraal Eddleman en generaal Smith, het bijna volledige Amerikaanse garnizoen in west-Berlijn. Het officiële Oostduitse pers agentschap A.D.N. noemde de pa rade van de Amerikaanse strijd krachten in west-Berlijn een „de monstratie van de politiek van kracht die door reactionaire Ame rikaanse kringen van het Pentagon was georganiseerd". Steeds meer mo tor voer tuigen in de wereld NEW YORK, 19-5. Het aantel ln gebruik zijnde motorvoertuigen in de wereld (exclusief Sowjet-Unie, communistisch China en de meeste Oosteuropese landen) is in 1958 we derom toegenomen en wel met 4Vz procent voor personenauto's en 3% procent voor bedrijfswagens. Het totale aantal personenauto's in de gezamenlijke landen bedroeg in '58 86 miljoen, waarvan 57 miljoen in de Verenigde Staten en 18 miljoen in west-Europa. Het gemiddelde aantal personen wagens per duizend wereldbewo ners was ongeveer 45. Voor. Canada was het 200, de Verenigde Staten 325, west-Europa 60 en voor de rest van de wereld ongeveer vijf wagens per. duizend inwoners. Jeruzalem, 20-5. Een boer, die zijn velden bij het dorp Afiqin op de westelijke oever van de Jordaan met een bulldozer bewerkte, heeft voorwerpen gevonden, die dateren van de begintijd der mensheid, zo heeft de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem donderdag meege deeld. Een expeditie heeft later vastgesteld, dat de voorwerpen be horen tot het vroegste stenen tijd perk, dat circa een half miljoen jaren geleden gesitueerd wordt. Men heeft onder meer twee stuk ken van een menselijke schedel en een snijtand, de fossiele resten van zoogdieren en stenen gebruiksvoor werpen gevonden. Eén fragment van de schedel was circa 7 millimeter dik. Hetzelfde schedeldéel van de huidige mens is TAk millimeter dik. Het Koningin Wilhelmina Fonds DEN HAAG, 21-5. De resultaten over 1959 van de Nederlandse ver eniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding zijn gunstig geweest, al dus deelde de voorzitter, mr. H. Th. Bonnerman, vanmorgen tijdens de ledenvergadering in het Seheven- ingse Kurhaus mede. Het batig saldo over het tiende jaar bedroeg 2,6 miljoen gulden, of wel tien ton meer dan in 1958. De vereniging telt thans 104.000 leden en 119.000 contribuanten. Ruim 15 duizend nieuwe leden werden in het jubileumjaar geworven. De stad Concepcion zwaar getroffen SANTIAGO. 22-5. - Volgens de laatste berichten zijn er bij een aardbeving, die zaterdagmorgen grote delen van Chili heeft geteis terd, 200 mensen om het leven ge- komen en circa 500 gewond. Het epicentrum bevond zich in Con cepcion, een stad van 150.000 inwo ners, waar 120 mensen zijn omge komen. In alle delen van de stad is de schade groot. Behalve Concepcion hebben de volgende steden van de aardbeving te lijden gehad: Lota, Coronel, Den- tro, Cuenca, Corbonifera, Los An geles - centrum van de suikerindu strie - en Chilian, Ooggetuigen die uit Concepcion in Santiago aankwamen, vertelden dat de bevolking zaterdagochtend om zes uur .(elf-uur Ned. tijd) in paniek naar open'plaatsen vluchtte na een „verschrikkelijk onder gronds geromrrjel". De straten gin gen als „zware zeeën" op en neer terwijl er eent hevige stortregen viel. Huizen stortten in. Het enige licht dat reddingsploegen hadden kwam uit met puin bedekte auto's. Er ontstonden grote branden. Mili tairen hadden order op plunderaars te schieten en dokters waren onaf gebroken bezig gewonden te be handelen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND NEW YORK. De veiligheidsraad bespreekt vandaag de Sowjet-be- schüldiging dat de jongste Ameri kaanse verkenningsvluchten boven, de Sowjet-Unie „agressie" beteke nen en een bedreiging van de we reldvrede vormen. BERLIJN. De Sowjet-Russisché premier Chroesjtsjef is ha een ver blijf van twee dagen, per vliegtuig uit oost-Berlijn naar Moskou ver trokken. CAIRO. De 67-jarige Nederlan der Meewis Goudswaard, die met enkele anderen beschuldigd wordt van spionage voor Israël, heeft voor de rechtbank in Cairo bekend dat hij namens de Israëlische inlich tingendienst geld had gezonden naar een getuige van de openbare aanklager. WARSCHAU. Een orkaan m'et een snelheid van 125 km. per uur heeft 20 minuten lang boven Rzes- zow en omgeving gewoed. Op 20 km. van Rzeszow werd een passa- gierstrein door de storm omver ge smeten. Hierbij kwam een passa gier om het leven. 20 mensen Wer den gewond. In Rzeszow zelf werd een kerkspits afgerukt en aan vele huizen grote schade toegebracht. PRAAG. „Ceteka" meldt, dat zich zondag een mijngasontploffing heeft voorgedaan in de Hlubina- stèenkolenmijn te Ostrava. In Tsje- cho-Slowakije, die 54 mijnwerkers het leven heeft gekost. Het Tsje- choslowaakse persbureau meldt verder dat de oorzaak van de ont ploffing nog niet bekend is. TOKIO. Duizenden Japanners hebben voor de Amerikaanse am bassade, het parlementsgebouw en de woning van premier Kisji tegen de regering en de Amerikanen ge demonstreerd. Er bestaat in Japan een toenemende verontwaardiging over de wijze waarop de regering vrijdag het nieuwe verdrag voor wederzijdse beveiliging met de Verenigde Staten aangenomen ge kregen heeft. Bij vechtpartijen werden zes personen, gewond. Jack Benny, een in de V.S. bekende figuur voor radio en tele- uisie, speelt een duet met vice-president Richard M. Nixon. In 1945 werd Benny als solist geaccompagneerd door de toenmalige president Harry S. Truman. De uitvoering met vice-president Nixon vond enige tijd geleden plaat9 ter gelegenheid van het vyftigjarig bestaan van de Press Club. PLECHTIGE DAG VOOR OVERLOON OVERLOON, 23-5. Aan de In gang van het park, waarin het Ne derlands nationaal oorlogsmuseum te Ovcrloon is gevestigd, bevindt zich een eenvoudige gedenksteen. Men leest er deze tekst op: „Sta een ogenblik stil, bezoeker, en be denk, dat de grond waarop gij nu vertoeft, een van de felst omstre den sectoren was van het slagveld Overloon. Bitter is hier gevochten in man-tegen-man gevechten. Vele jonge levens, aan de slagvelden van Nettuno en Normandië ontkomen, vonden onder deze bomen hun vre selijk einde". Deze historische grond, vol her innering aan de barre oorlogsdagen van 1944, is vandaag betreden door H.K.H. Prinses Irene. Zij is hier gekomen om het geheel gereorga niseerde en belangrijk uitgebreide museum in zijn nieuwe gedaante als „Nederlands nationaal oorlogs museum" offieeMe heropenen. Overloon heeft de laatste jaren bepaald niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Immers het mu seum heeft, nadat er in de zomer van 1946 reeds 40.000 waren ge weest, al een miljoen gehad. Maar geen van dezen zal met zoveel vreugde begroet zijn als de vorste lijke bezoekster van vandaag en wel nimmer zal een bezoeker zo joyeus en onder zo overweldigende belangstelling zijn ontvangen. De komst van de prinses bleek wel op zeer hoge prijs te worden gesteld. Te ruim elf uur arriveerde prin ses Irene met een helikopter van de Koninklijke Marine, welke be stuurd werd door de luitéant-ter- zee der le kl-vlieger J. Schwartz, op het sportveld. HARINGVLOOT UITGEVAREN DEN HAAG, 22-5, Tienduizenden belangstellenden hebben zondag in IJmuiden, Schevenigen en Vlaar- dingen de fraai geschilderde en ge- pavoiseerde haringvloot bezichtigd. In vele kerken d$r vissersplaatsen werd in gebed en predikatie aan dacht besteed aan de komende ha ringteelt. Maandagmorgen om twaalf uur vertrokken de loggers uit IJmui den, waar de Katwijkse vloot lag, en uit Scheveningen en Vlaardin- gen naar de vangstgronden. In de loop van de komende woensdag middag wordt het eerst de vleet ge schoten. Deze wordt in de nacht van woensdag op donderdag ge haald. Engelse soldaat randt meisje aan ROERMOND, 20-5. In het huls van bewaring te Roermond is' een 23-jarige Engelse soldaat ingeslo ten wegens aanranding van een 18- jarig meisje uit Roermond. De man T>ood het meisje (dat hij kende) een lift aan naar haar werk (het meisje had de bus gemist), maar in plaats van rechtstreeks naar haar werk "te rijden, reed hij met haar de bossen van Mellck-Herkenbosch in, waar hij haar aanrandde. Later heeft het meisje, dat zich niet had durven verzetten, zich door de sol daat naar haar werk laten brengen, waar zij aangifte bij de politie deed. De soldaat heeft een bekentenis af gelegd. Prins Bernhard reist naar Argentinië SCHIPHOL, 22-5. Z.K.H. Prins Bernhard is zondagavond van de Amsterdamse luchthaven Schiphol naar Argentinië vertrokken, waar hij de Nederlandse delegatie zal leiden, die aanwezig zal zijn bij de viering van het feit dat Argentinië honderdvijftig jaar onafhankelijk is. De prins vertrok om half zeven met de DC-8 „Frank Whittle" van de K.L.M. naar New York, van waar hij maandag zijn reis naar Buenos Aires met een Boeing- straalvliegtuig zou vervolgen. Onverlaat overvalt wijkzuster in slaapkamer APPINGEDAM, 22-5. De 43-ja- rig-e zuster L. Poortinga, wijkzuster van het Groene Kruis te Appinge- dam is in de nacht van zaterdag op zondag in haar slaapvertrek door een onbekende man overval len en bloedend aan het hoofd ver wond. Op het hulpgeroep van het slachtoffer sloeg de dader op de vlucht. Omtrent de identiteit van de dader en zijn motieven tastte men zondagavond nog volkomen in het duister. Zuster Poortinga, terugkerende van een verjaarsvisite bij haar ouders, begaf zich omstreeks half één naar bed. Om kwart over twee werd zij enigszins versuft wakker door een kjap op haar hoofd. Toen zij enigszins bij haar positieven was gekomen, kreeg ze opnieuw enige klappen, die ze slechts gedeeltelijk wist af te weren. Door luid om hulp te roepen en door op een ruit van de slaapkamer te slaan, wist ze de dader, die ze in het nachtelijk duis ter niet heeft kunnen herkennen, op de vlucht te drijven> LONDEN, 22-5. Vólgens de „Sun day Dispatch" Is de Britse regering voornemens aan het eind van het jaar de militaire dienstplicht, de theoretisch dan niet meer zou be staan opnieuw in te voeren. De re den zou zijn, dat de recrutering on voldoende is en dat de militaire verplichtingen van Engeland door het lidmaatschap van de'Navo niet verminderd zijn. Een vrouw vergeeft eerder haat dan onverschilligheid. Herdenking Franse militairen GOES, 21-5. Op 4 juni zullen voor de twintigste maal de in de meidagen van 1940 in ons land ge sneuvelde Franse soldaten worden herdacht. Deze herdenkingsplech tigheid zal worden gehouden op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle (Zuid-Beveland) en begint om kwart voor elf des morgens. Na afloop van de herdenking zal het gemeentebestuur de Franse gasten op het gemeentehuis ontvangen. In de meidagen van 1940 sneu velden in Zeeland en Noord-Bra- bantbant ruim zeshonderd Franse militairen. Voor zover zij niet naar Frankrijk werden overgebracht, zijn zij ter aarde besteld op de Franse militaire begraafplaats, die Frans grondgebied is geworden. Het overgrote deel van de op deze begraafplaats bijgezette Franse mi litairen is niet geïdentificeerd. De nieuwe inningsregeling van de luisterbijdrage DEN HAAG, 21-5. In verband met de ingaande 1 juli van dit jaar geldende nieuwe regeling van de luisterbijdrage, waarbij het jaar lijkse bedrag van twaalf gulden vooruit ineens moet worden vol daan, is de vraag gerezen, of dit voor velen niet bezwaarlijk zal zijn. Van P.T.T.-zijde heeft men hier op geantwoord, dat men heqft na gegaan, welke aantallen zegels thans, nu men per maand kan be talen, tegelijk worden gekocht. ,Het bleek, dat de verkoop van één of twee zegels tegelijk slechts zelden voorkomt. De gemiddelde aanko pen liggen tussen de zes en twaalf zegels tegelijk, zodat een bedrag ineens van twaalf gulden niet te bezwaarlijk wordt geacht. DEN HAAG, 21-5. Gevolg ge- vend aan de in de Memorie van Toelichting op zijn begroting voor 1960 gedane toezegging, heeft de minister van Economische Zaken aan de besturen van de vier noor delijke provincies en van de pro vincies Noord-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg mede gedeeld, dat hij bereid is fianciële medewerking tot een bedrag van circa 23 miljoen gulden te verlenen aan de uitvoering van een dertigtal openbare werken ter bevordering van de industrialisatie in de pro bleemgebieden. Met de uitvoering dezer werken - in hoofdzaak verkeersverbindin gen - is een totaal investeringsbe drag van ruim f 36 miljoen ge moeid. Waar zulks, in verband met relatief hoge werkloosheidscijfers mogelijk is, wordt de uitvoering der werken tevens dienstbaar ge maakt aan de bestrijding der werk loosheid. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal uit dien hoofde ongeveer f 4,5 miljoen in de totale investeringskosten bij dragen. In enkele gevallen kan ook in verband met het algemeen ver- keersbelang der uit te voeren wer ken een subsidie van de" minister van Verkeer en Waterstaat tege moet worden gezien. De resterende kosten zullen, af gezien van enkele bijdragen van derden, door de betrokken provin cies en gemeenten moeten worden gedragen. Deze laatste organen zijn overigens vrij om de werken al of niet in uitvoering te nemen. De Amerikaanse vertegenwoor diger ln het Veiligheidscentrum der vier bezettende mogendheden in Berlijn, heeft zijn Russische ambt genoot gevraagd of hjj hem iets kan meededclen over het Ameri kaanse legervliegtuig, dat vrijdag j.l. uit Kopenhagen naar Hamburg was vertrokken en dat vermist wordt. Generaal Ailleret, de man die op de knop heeft gedrukt, waardoor de eerste Franse kernbom ontplofte, heeft zondag in Rijssel verklaard dat de bom een veel grotere explo sieve kracht had dan de kernbom die op Hirosjima is neergeworpen. Maar de hoeveelheid plutonium was veel minder, zei hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1