Indonesische versterkingen NieuwGuinea dichtbij DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Stevenson beschuldigt regering-Eisenhower Het Russische ruimteschip Het spionageproces te Cairo RUSSISCHE NOTA AAN VERENIGDE NATIES Berg in Nepal bedwongen Adenauers positie versterkt Franse viertrapsraket gelanceerd VRIJDAG 20 MEI 1960 116e Jaargang No. 18772 mtiimsniEWNiEgwsBOPE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per i maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo:<e nummers 10 ct. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tei. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenmon Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ANTWOORD OP NEDERLANDSE BESLISSING Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Prins Bernhard's reis DJAKARTA, 19-5. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft donderdag bekendgemaakt dat zijn regering versterkingen heeft gezonden naar de Indonesische eilanden dicht by Ne derlands Nieuw-Guinea. HU heeft tegenover journalisten verklaard dat deze maatregel is getroffen in antwoord op de Nederlandse beslissing tot versterking van de militaire verdedi ging van Nederlands Nieuw-Guinea. Dr. Soebandrio legde zijn ver klaring af, nadat hij op het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington gedu rende een uur besprekingen had gevoerd met de waarnemend mi nister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Douglas Dillon. In antwoord op een vraag ont kende hij dat hij de Verenigde Sta ten had gevraagd invloed aan te wenden, teneinde Nederland te weerhouden van de defensiever sterkingen op Nieuw-Guinea. Hij verklaarde hierop aansluitend ech ter: „Ik heb daar juist gezegd dat het in het belang van de Verenigde Staten is iets te doen in deze aan gelegenheid en te helpen de span ning te verminderen". Versterkingen niet aangekondigd Op de vraag of Indonesië nog steeds van mening is dat het zijn aanspraak op Nieuw-Guinea zon- CHICAGO, 19-5. Adlai Steven son, de man die tweemaal vergeefs als democratisch kandidaat naar het presidentschap heeft gedongen, heeft donderdag op een partydiner In Chicago ernstige kritiek geleverd op de regering-Eisenhower. Hij zei dat de Amerikaanse rege ring haar bondgenoten in dringende verlegenheid heeft gebracht, de Amerikaanse bases in gevaar heeft gebracht en er aan heeft meegehol pen om succesvolle onderhandelin gen met de Russen onmogelijk te maken. Stevenson voegde hieraan toe dat enkele van zijn partijgenoten bij de campagne voor de verkiezing van een nieuwe president kritiek zullen uitoefenen op het bewind van Ei senhower. der geweld moet verwezenlijken, antwoordde de minister: „Wij vin den het pijnlijk deze verzekering steeds te herhalen na het zenden van oorlogsschepen door Neder land". Op de vraag of hij bedoelde dat Indonesië zijn politiek van het ge bruik van uitsluitend vreedzame middelen liet varen, zei hij dat In donesië met het oog op het Neder landse ODtreden „uiteraard zijn deel (van het gebied) heeft versterkt". „Als er eenmaal versterkingen aan beide kanten zijn, weet men natuurlijk niet wat er kan gebeu ren". In antwoord op een andere vraag zei de minister dat het zenden van versterkingen niet was aangekon digd. Het was gedaan op instructie van president Soekarno. Verklaring van Djuanda DJAKARTA, 19-5. De waarne- nemend president van Indonesië, dr. Djuanda, heeft donderdag in Djakarta de recente Nederlandse defensiemaatregelen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea een bedreiging van het bestaan van In donesië genoemd. In een radiotoespraak aan de vooravond van de Indonesische BEDFORD, 19-5. Deskundigen, verbonden aan het Amerikaanse ruimtevaartstation te Bedford in Massachusetts hebben meegedeeld dat het Russische ruimteschip, dat zondag werd gelanceerd, op het ogenblik een baan rond de aarde maakt die meT ei-vormig is dan in de eerste dagen Hierdoor, zei den zij, kan de satelliet langer rond de aarde blijven draaien dan voor zien was. De levensduur van het ruimteschip was vastgesteld op drie weken. Een groep van ruim, honderd Canadese militairen heeft donderdag de gesneuvelde Canadezen en Nederlanders herdacht. Des ochtends plaat sten de militairen een krans aan de voet van het bevrijdingsmonument aan de Waalbrug, waar in 1944 zo fel gevochten is. „Dag van nationaal reveil", riep hij het Indonesische volk op de Ne derlandse uitdaging tegemoet te treden met een verenigd standpunt en grotere nationale waakzaamheid en discipline. De Indonesische strijdkrachten staan vastberaden achter de rege ring, zei dr. Djuanda. WASHINGTON, 19-5. Het State Department gaf geen formeel com mentaar op de opmerkingen van Soebandrio. Ter zake kundige amb tenaren van het ministerie ver klaarden echter dat de V.S. een neutrale houding aannemen in het geschil tussen hun twee goede vrienden: Nederland en Indonesië. Zij legden er de nadruk op dat de V.S. niet op het punt staan om tussenbeide te komen en een van beido party en te steunen. CAIRO, 19-5. De Nederlander Meewis Goudswaard, die met an deren in Cairo terechtstaat op be schuldiging van spionage voor Is raël, heeft donderdag erkend dat foto's en geheime rapporten over kustversterkingen, die in zijn huis in beslag waren genomen, van hem waren. De Italiaanse beklaagde Fernan do Pacciolla ontkende te hebben bekend dat overeengekomen was voor 1.000 dollars per maand Egyp tische militaire geheimen te ver strekken. Hij zei, dat zijn verkla ring mogelijk verkeerd was ver taald. De behandeling van de zaak werd tot zaterdag geschorst. De beide Kamers der Staten Generaal hebben woensdagmiddag in de Ridderzaal in Den Hcuag een gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden met de delegaties uit de staten van de Antillen en Suriname, die op uitnodiging van het Nederlandse parlement een bezoek aan Nederland brengen. - De foto toont tijdens deze bijeenkomst op de voorzitters zetels v.l.n.r.: Z.E. J. A. O. Bikker, voorzitter van de staten en van de delegatie van de Antillen, Z.E. J. S. P. Kraag, voorzitter van de staten en de delegatie van Suriname, mr. J. A. Jonkman, president van de Eerste Kamer en dr. L. Kortenhorst, president van de Tweede Kamer. JAARVERSLAG A.N.V.V. 1959 gaf opnieuw enige toeristische groei te zien in ons land DEN HAAG, 20-5. Opnieuw was de geallieerde militairen en de in 1959 enige toeristische groei te zien, zo vermeldt het jaarverslag van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer, A.N.V.V., in het heden ver- ochenen jaarverslag. Het aantal buitenlandse bezoe- Ltws was in het afgelopen Jaar even hoog als in 1958, nameiyk naar schatting dertig miljoen, maar het gemiddelde verbluf van de twee miljoen logeergasten in hotels was langer en gaf volgens C.B.S.-cyfers een sty ging van vüf procent te zien. Ook bestaat de indruk, dat het verblijf van buitenlanders in cam pings, pensions, buitenhuisjes en bij particulieren aanzienlijk groter was dan in voorgaande jaren. Ongeveer een derde van het lo gies kwam voor Duitse rekening. In getalsterkte komen daarna de Engelsen, de Amerikanen, de Scan- dinaviërs, de Belgen, de Fransen, MOSKOU, 19-5. Het Russische persagentschap Tass heeft meege deeld, dat Rusland een toelichtings nota aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad, sir Claude Corea, en de secretaris-generaal der Ver. Na ties, Hammarskjoeld, heeft gezon den. Daarin wordt gezegd, dat de Sow- jet-Unie reeds eerder de aandacht van de V.N. had gevestigd op „het passeren en opzettelijk schenden van de Russische grenzen door Amerikaanse vliegtuigen en ge waarschuwd had voor het gevaar van dergelijke actie". Uit de verklaring van Eisenho wer in Parijs valt op te maken, dat de Amerikaanse regering niet van plan is „haar agressieve" politiek op te geven, maar dat zij door de krachtige veroordeling in de hele wereld gedwongen was slechts een tijdelijke opschorting van de uit dagende vluchten boven Sowjet- gebied bekend te maken. de Amerikaanse politiek die in druist tegen het handvest der V.N., maar slechts een taktische manoeu vre van de Amerikaanse regering, die beoogt de openbare mening te misleiden. De dreiging van binnen dringing door Amerikaanse vlieg tuigen binnen de grenzen van an dere staten is niet weggenomen en het gevaar blijft bestaan dat een dergelijk optreden zou kunnen lei den tot ernstige militaire botsingen TOKIO, 19-5. Een Japanse berg en het beginnen van een kernoor- i beklimmer, de 25-jarige Karsoe- log met ernstige gevolgen voor het 1 Zwitsers aan de beurt. Het aantal logeernachten van Duitsers was bijna 19 procent hoger dan in 1958. De deviezenopbrengst van dit toerisme bereikte het rekordbedrag van 330 miljoen gulden, tegen 34,5 miljoen gulden in 1949. En zulks - zo klaagt het jaarverslag opnieuw - zonder dat de A.N.V.V. voldoende geldmiddelen heeft om de toeris tische propaganda in het buiten land behoorlijk te voeren. Beziet men de veel grotere stijgingen van het toeristische bezoek in andere landen, zoals Engeland en Italië, dan blijkt men daar in verhouding met een zeven keer zo groot budget te werken. Frankrijk en Spanje geven het zesvoudige van het Ne derlandse budget uit, Zwitserland het vijfvoudige en België, Duits land, Griekenland en Ierland on geveer het drievoudige. Desondanks werden 3,5 miljoen propagandageschriften verspreid en werkten de bijkantoren in Brussel, Keulen, Londen, New York, Parijs en Stockholm op volle toeren. Aan tal van tentoonstellingen werd deelgenomen. Vele prominente fi guren uit het internationale reis bureauwezen en zeer vele journa listen uit tal van landen waren ter kennismaking met ons land de gas ten van de A.N.V.V. gehele mensdom". NEW VORK, 20-5. De „New Vork Times" weet te melden dat de wes- teiyke diplomaten in Bonn van me ning zyn dat Adenauer de staats man is die van de débacle in Parys „Dit is dus geen prijsgeven van j persooniyk het minst te ïydcn ge had heeft. Zij, die de kanselier een paar weken geleden nog berispten, ne men nu hun woorden haastig terug, aldus het blad. Adenauer heeft het topoverleg, waarop een hele reeks ingewik kelde problemen maar kort bespro ken worden, altijd gewantrouwd. Hij heeft vaak gezegd, dat de wes telijke Grote Drie op een topcon ferentie gedwongen zouden kunnen worden te kiezen tussen een mis lukking van het overleg of geïm proviseerde en gevaarlijke conces sies, zo schrijft de „New York Ti mes". PARIJS, 19 5. Het Franse minis terie van defensie heeft bekend ge maakt, dat op 5 mei een viertraps raket is gelanceerd van het proef station der Franse marine op het eiland „Ile du Levant" vlak voor de Franse zuidkust ten oosten van Toulon. De raket was ruim 12 meter lang. De lancering verliep volgens plan en de eerste en tweede trap maak ten zich los op respectievelijk 1500 en 23 000 meter. D-» raket bereikte een hoogte van ongeveer 150 km. De derde trap maakte zich bij de daling, op 45 km. hoogte, los De vierde trap kreeg toen een snelheid van 8.000 kilometer per uur op een hoogte van ongeveer 25 000 meter. Van aHe volkeren slaan de Ieren per man en per dag het grootste aantal - nl. 3510 - calorieën naar binnen, zo blijkt uit een statistiek van d^ V.N. over 1958. Daarna vol gen de Denen met 3.420 en de Brit ten met 3.300 calorieën per dag. oiosji Hirabajasji, heeft donderdag naar de Himalajacommissie van de Boesjisja-universiteit te Kiodo ge- i telegrafeerd, dat hy en een sjerpa er als eersten in zfc'n geslaagd de top van de Api in de Nepal te be reiken. De twee mannen waren op 10 mei op de top. De Api is ongeveer 7.800 meter hoog. Een Brits-Indisch-Nepalese ex peditie heeft dinsdag de top be reikt van de 8.100 meter hoge top Annapoerna, die ook nog nooit eer der was bereikt. Dit is donderdag te Katmandoe in Nepal vernomen. De expeditie staat onder leiding van kolonel James Roberts. De top werd bereikt door drie man. De sjerpa Tenzing maakt deel uit van de expeditie van zes Britse, drie Indische en twee Nepalese officie ren. Elf sedert lang gezochte bandie ten hebben zich overgegeven aan een 65-jarlge leerling van Mahal ma Gandhi, Vinoba Bhave, aldus is donderdag te Nieuw Delhi uit Kanera In midden-India vernomen. Vinoba Bhave maakt een voetreis van twee w^ken door een gebied dat door benden wordt geteisterd, om de leden van die benden er toe te bewegen het pad van de misdaad te verlaten. naar Zuid-Amerika DEN HAAG, 19-5. Zoals reeds gemeld zal een delegatie onder leiding van prins Bernhard in Bu enos Aires de plechtigheden bij wonen ter gelegenheid van het feit, dat Argentinië 150 jaar onaf hankelijk is. De Rijksvoorlichtings dienst deelt thans mede dat de prins, die vrijdag 27 mei, uit Ar gentinië terugkeert, daarna twee dagen in Zwitserland zal zijn om in de nabijheid van Luzern een Bilderbergconferentie te preside ren. Zondagavond 29 mei keert de prins naar Nederland terug. Auto raakte te water UTRECHT, 19-5. Omstreeks half twee ls nabij de Utrechtse alumi- niumfabrlek op de weg naar De Meern de wagen van mevr. T. van Bemmel-Hamoen uit Nieuwersluls ten gevolge van de regen geslipt en in het water terecht gekomen. D? op die weg rijdende wielrij ders, de 47-jarige mevr. P M. L. B. en haar 17-jarige zoon G. A. C. L. B., beiden uit De Meern werden door de slippende auto mee het wa ter in gesleurd. De 17-jarige jongen zag kans de beid-'' dames weer op het droge te brengen. Zevende nationale loterij kankerbestrijding DEN HAAG, 19-5. De Nederland se vereniging tot steun aan het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding begint zaterdag 21 mei met de uitgiften van haar zevende nationale loterij. De eerste prijs bestaat uit goederen naar keu ze, ter waarde van f 15.000; de 2e prijs is een personenauto ter waar de van f 7.500 Verder zijn er nog meer fraaie prijzen. In totaal zijn er 300.000 loten. De trekking geschiedt uiterlijk 31 december van dit jaar. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft in de ruim 10 jaar van zijn bestaan meer dan 15 miljoen gul den afgedragen voor research, ap paratuur en gebouwen van de Ne derlandse geneeskundige instituten. Nederland naar landbouwbeurs te Wels DEN HAAG, 19-5. Nederland zal dit jaar voor het eerst met een col lectieve inzending deelnemen aan de tweejaarlijkse „Oesterreichische Zentral-Landwirtschaftsmesse" te Wels in Opper-Oostenrijk, die van 3 tot 11 september gehouden wordt. Deze centrale Oostenrijkse land bouwbeurs, waarvan de geschiede nis teruggaat tot 1878, heeft zich na d2 oorlog sterk ontwikkeld. Het aantal bezoekers steeg van 482 000 in 1948 tot 1.114 000 in '58. Het aan tal exposanten in 1958 was twee duizend Een deel van de Nederlandse in zending zal worden Ingenomen door landbouwmachines. Er zullen o.a. aardappelsorteermachines en aardappelrooimachines, fruitsor- teermachines, nevelspuiten, venti latoren, stalinrichtingen, landbouw- wagens, landbouwweegschalen, ten toongesteld worden. Werkplaats voor vakopleiding te Terneuzen geopend TERNEUZEN, 19-5. Ter gelegen heid van de opening van een nieu we werkplaats voor vakopleiding van volwassenen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mr. dr. Ch. J. M A. van Rooy, vandaag in Terneuzen een ope ningsrede uitgesproken, waarin hij zijn erkentelijkheid uitte voor de vlotte wijze, waarop de gemeente lijke diensten van Terneuzen heb ben meegewerkt aan de spoedige verwerkelijking van het instituut. „Dit is van te meer betekenis, nu het er om gaat d2 man, die om wel ke oorzaak dan ook ongeschoold is gebleven, in een op zijn aanleg en capaciteiten gerichte opleiding niet slechts een zekere mate van vak bekwaamheid bij te brengen, maai bij hem ook het besef te verstevi gen, dat hij hierdoor de mogelijk heid heeft zfch in de maatschappij aan te passen". Wie de mensen overwint is machtigwie zichzelf overwint is sterk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1