Chroesjtsjef geeft op persconferentie Amerikanen schuld van alles DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gevoelens van afkeer te Washington Mikojan in ongenade? Japans kind ontvoerd en gedood GEEN OORLOG Olympische Spelen gaan Italië f 384 miljoen kosten Plan van „Ike" voor luchtinspektie Koningin viel stormachtige ontvangst ten te Wemeldinge deel NA MISLUKKING VAN DE TOP KONINGIN JULIANA IN ZEELAND DONDERDAG 19 MEI 1960 116e jaargang No. 18771 ZIERIKZEKSmEWNIEOWSBOM AbON.^bMENIEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 eent. Lo>te nummers 10 cl. - Vers'hijnl maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesje* (max. IS mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmart, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 PARIJS, 18-5. Na mislukking van de topconferentie beeft Chroesjtsjef In het Paleis de Chaillot te Parijs een persconferentie gehouden. De Russische premier heeft gezegd, dat ofschoon men de Russen het mis lukken van de topconferentie in de schoenen wil schuiven, omdat zjj weigerden eraan deel te nemen, de 'mislukking aan de houding van de Amerikanen is te wijten. Voornamelijk uit gevoelens van afkeer weigerden hoge Amerikaan se autoriteiten formeel commen taar te geven op de wijze waarop Chroesjtsjef op zijn persconferen tie de politiek van Eisenhower en de V.S. verwierp. Zij zeiden zich niet te willen verwaardigen een antwoord te geven op de buitenge woon geringschattende zinspeling van Chroesjtsjef op de president. Niettemin bestuderen zij de gehele verklaring van de Russische pre mier aandachtig om te zien of zij daarin een aanwijzing kunnen vin den voor hetgeen na het mislukken der topconferentie zal volgen. De communistische pers De Russische pers heeft eenstem mig de Verenigde Staten verant woordelijk gesteld voor het mis lukken van de topconferentie. Het communistische partijblad „Praw- da" wijdde een hele bladzijde aan brieven en berichten over massa bijeenkomsten ter ondersteuning van de gedragslijn van Chroesj tsjef. De Chinese kranten steunden Rusland eveneens en., noemden Eisenhower een oorlogsophitser. De enige betrouwbare weg naar vrede is een „vastbesloten strijd tegen het Amerikaanse imperialisme". In oost-Berlijn zijn de voorbe reidingen in volle gang voor de aankomst van Chroesjtsjef op don derdag. De kranten schreven dat de V.S. de topconferentie hadden getorpedeerd. Westduits commentaar De Christendemocratische partij in west-Duitsland verklaarde, dat de toestand nu waarschijnlijk ern stiger is dan ooit. „Kalmte, eenheid en vastbeslotenheid in het Westen zijn hoogst noodzakelijk". De onafhankelijke „Die Welt" (Hamburg) schreef, dat de man die verantwoordelijk is voor het mis lukken van de conferentie, Iemand was die niet in Parijs was: Mao Tse Toeng. Hij was de „werkelijke overwinnaar". Vier vooraanstaande leden van de Amerikaanse democratische par tij, Rayburn, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Steven son, kandidaat voor het president schap in 1952 en 1956, Johnson, lei der van de democraten in de Se naat, en Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, zonden dins dag een telegram aan Eisenhower. Daarin drongen zij aan Chroesjtsjef op de hoogte te brengen van het standpunt van de Amerikaanse op positiepartij om de suggestie tot uitstel van de conferentie tot na de verkiezingen, te herzien". „Zeer droevig" Premier Nehroe van India noemde droevig. Hij zei dat er geen goeds het mislukken der conferentie zeer kan voortvloeien uit toornige be naderingen van moeilijke vraag stukken. ofschoon boosheid mis schien gerechtvaardigd is. Premier Menzies van Australië noemde de Russische taktiek een J „smerige Russische manoeuvre". Men zou haast denken, dat er in deze tijd nooit een Russische spion was. „Wij hebben er een paar in Australië gehad. Ik geloof zelfs, dat er hier honderden zijn ge weest". Topconferentie was tocli duur PARIJS, 18-5. De doodgebo ren topconferentie heeft naar schatting ongeveer vier mil joen gulden gekost, zo heb ben Franse functionarissen meegedeeld. De vernieuwing van het Palais de Chaillot om gebruikt te worden als internationaal perscentrum voor een drieduizend jour nalisten van kranten, radio en televisie alleen al kostte 2,5 miljoen gulden. Voor fa ciliteiten voor de bezoekende delegaties werd ongeveer 1,5 miljoen uitgetrokken. De grote vier kwamen met hun ministers in totaal drie uur bijeen op de openingsverga dering van de conferentie, die de Russen niet als een echte topconferentie be schouwden. LONDEN, 19-5. In Londen be staat bij een aantal deskundigen het vermoeden dat de Russische eerste plaatsvervangende minister president Mikojan in ongenade is gevallen. Ambtenaren van de Brit se regering gaan thans na of Miko jan zal vallen als slachtoffer van de strijd die in het Kremlin zou woeden en geleid zou hebben tot Chroesjtsjefs harde houding te Pa rijs Aanwijzingen in die richting zijn dat Mikojan niet is genoemd in het artikel in het blad „Partijleven" ter gelegenheid van het feit dat de communisten veertig jaar geleden In Azerbeidsjan de macht in han den kregen, terwijl de Sow jet-ency clopedie Mikojan de belangrijkste communistische leider van Azer beidsjan noemt. TOKIO, 19-5. De politie van To kio heeft het lijk gevonden van het zevenjarig zoontje van een rijke fabrieksdirecteur, dat maandag is ontvoerd. Het jongetje - Masaki Ozeki geheten - was geworgd. De ontvoerders hadden de ouders herhaaldelijk opgebeld om een los geld van ongeveer 25.000 gulden te krijgen. Pogingen van de politie om hen in de val te laten lopen, mis lukten. Het kind werd ontvoerd terwijl het naar school ging. Nixon: BUFFALO (New York, V.S.), 19-5. Vice-president Richard Nixon heeft woensdagavond jl. in een toespraak te Buffalo, in de Amerikaanse staat New York, verklaard van mening te zijn dat de thans ingetreden ver slechtering in de betrekkingen tus sen Oost en West niet tot een oor log zal leiden. „Chroesjtsjef gelooft dat hij zijn doel, namelijk communistische overheersing van de wereld, zon der oorlog kan bereiken", aldus Nlioo. Alle installaties voor augustns gereed ROME, 18-5. De 17e Olympische zomerspelen en aanverwante werk zaamheden kosten de Italiaanss staat een bedrag van rond 64 mil jard lire (ca. 384 miljoen gulden), waarvan bijna de helft (31 miljard lire) wordt besteed aan de aanleg van de vlnghaven Fiumicino, 25 km. ten oosten van Rome. Dit heeft de Italiaanse minister van openbare werken Giuseppe Togni woensdag naar aanleiding van vragen uit de Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden medege deeld. Togni zei er van overtuigd te zijn, dat alle installaties, die verband houden met de Olympische Spelen nog voor augustus a s. gereed zul len komen. Hij gaf verder een globaal over zicht van de huidige stand van za ken. Het Olympische dorp, dat een accomodatie heeft voor bijna 8.000 personen, is, volgens- de Italiaanse minister, reeds voltooid. Men is momenteel bezig de laatste hand te leggen aan de verbindingswegen en de inrichting van de appartemen ten. Als het werk in het huidige tempo voortgaat, zal 15 juni a s. de Oefengranaat nam foute koers WIERINGERWERF, 18-5. Bij de veehouder J Bre->d aan de Noor- derdijkwerf te Wieringerwerf, gem. Wieringermeer, zijn vanmiddag twee granaten op een grasveld voor zijn woning neergeslagen Een der de granaat kwam terecht in een weiland ongeveer 100 meter achter zijn woning. Het bleek dat deze projectielen afkomstig waren van een stuk ge schut, waarmee op de Breezand- dijk geoefend werd. Een tweetal koeien, die wonden hadden opgelo pen door rondvliegende scherven, moesten door een veearts worden behandeld. De commandant van het geschut en de marechaussee uit Den Helder stellen een onderzoek in naar de toedracht van het on geval. officiële opening van het Olym pisch dorp geschieden. De bouw van het netwerk van interne verbindingswegen, dat is ontworpen om het verkeer tussen de verschillende Olympische centra te vergemakkelijken, vindt gestaag voortgang. Er zijn dagelijks hon derden arbeiders aan werkzaam. Nederland's draaiorgel naar Frankrijk DEN HAAG, 18-5. Het bij draai- orgelvrienden bekende orgel „De Turk" zal gedurende enk-de weken een tournee door Frankrijk maken In de week van 25 tot en met 30 mei zal het orgel in Straatsburg spelen. De terugweg zal via Parijs gaan, waar het orgel enkele dagen zal concerteren bij beroemde be zienswaardigheden, en op de bou levards. De leiding van deze tournee is in handen gesteld van de vice voor zitter van de kring van draaiorgel vrienden, de heer J. P. van der Bel uit Den Haag. NEW YORK, 18-5. Henry Cabot Lodge, de vaste Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Ver Naties, zal komend weekeinde te Washing ton met president Eisenhower en ander? hoge functionarissen confe reren over het plan van de Ame rikaanse president voor luchlin- spectie door de Ver. Naties, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen Dit plan zal, naar verwacht wordt, spoedig bij de V.N. worden ingediend, maar niet voor volgend? week. Gezeten in een jeep maakte H.M. de Koningin als eerste een tocht over de nieuwe dam in de Zandkreek. Uiteenzetting over kunstmatige o»« ter kweek Op een veiling te Marburg in west-Duitsland zijn acht brieven van Albert Einstein voor zevendui zend mark verkocht. Voor een brief van Sigmund Freud werd bijna tweeduizend mark betaald. WEMELDINGE, 18-5. In Wemel dinge, waar H M. de Koningin van morgen in de tuin van de ambts woning van de burgemeester een uiteenzetting heeft gekregen over de kunstmatig? kweek van oesters, viel de koningin ongetwijfeld de stormachtigste ontvangst ten deel die haar tijdens haar tweedaags bezoek aan Zeeland werd bereid. iVoor de woning van de burge meester had zich een 420-tal kin deren van scholen opgesteld, die ^en speciaal gecomponeerd wel komstlied zongen. De tekst van dit .ied, met de hand geschreven, en oloemen werden aangeboden door ?en tweetal kinderen, een jongen ?n een meisje, die beiden in Zuid- 3ev?lands costuum waren gesto ken Behalve de ruim 400 kinderen was praktisch de hele bevolking van Wemeldinge naar d? nauwe hoofdstraat samengestroomd om H.M. langdurig toe te juichen en toe te zingen. Op stoelen en ban ken 'hadden de ouden van dagen sen plaatsj? gevonden om geen glimp van het kleurige en fleurige schouwspel te missen. Wemeldinge was inderdaad een laaiende zee van oranje. De uiteenzetting over d? kunst matige kweek van oesters werd ge geven door de heer Vlasblom. De koningin bracht vervolgens een be zoek aan het oester-laboratorium, waar zij zich op de hoogte steld? van de genomen proeven In zijn toelichting he?ft de heer Vlasblom er op gewezen, dat de aanleiding tot het biologisch onderzoek is of het mogelijk is de oesters kunst matig le kwaken, nadat het Delta plan de zeegaten heeft afgesloten De heer Vlasblom gaf een uiteen zetting over de ontwikkeling van de oestercultuur in de vrije Oos- terschelde en d? kunstmatige lar- vencultuur. Delegaties uit de West in de Ridderzaal DEN HAAG, 18-5, In de Ridder- zaal in Den Haag is hedenmiddag een gemeenschappelijke bijeen komst van de beide Kamers der Staten Generaal en de delegaties uit d? staten van Suriname en de Nederlandse Antillen gehouden. Op het Binnenhof waren aan de gebou wen van de Eerste en Tweede Ka mer de vlaggen van de drie rijksde len aangebracht, in de Ridderzaal was een fraai versiering met bloe men aangebracht. Op het tegenover d? troon ge plaatste voorzitterspodium hadden met de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer plaats genomen de voorzitters van de staten van Su riname en van de Nederlandse An tillen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een goed huwelijk betekent: de kleuren van het leven door i elkanders ogen zien. Adres over verhoging van loongrens DEN HAAG, 18-5. De Nederland- se Vereniging van Ongevallen- en Schadeverzekeraars (N.V.OZ.) heeft in een adres aan de Tweede Kamer een aantal bezwaren kenbaar ge maakt tegen sommige consequen ties en ongemakken die voort vloeien uit in een wetsontwerp voorgestelde verhoging van de loongrens van f 6.900 tot f 7.450. Men werpt de vraag op of een verhoging van deze loongrens wer kelijk nodig is, nu door de sedert jaren bestaande verzekeringsgroep voor bijzondere risico's (poolver- band particuliere verzekeraars) de mogelijkheid bestaat bij overschrij ving van de loongrens zonder wachttijd een goede dekking te krijgen, met inbegrip van bestaande gebreken en kwalen, en tegen een zeer redelijke premie. Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Bewe- weging, beeft koning Boudewjjn van België een telegram gezonden waarin hjj onmiddellijke terug trekking van de naar Kongo ge stuurde Belgische troepen vraagt. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BERLIJN, 18-5. Het offiële Oost- duitse persbureau heeft woensdag alle redaktie3, die z(jn berichten krijgen, verzocht het volgende toe te voegen aan zijn verslag van een persconferentie die Chroesjtsjef in Parijs heeft gegeven: „Chroesjtsjef zei dat het vredesverdrag niet zal getekend worden bij zijn aanstaand bezoek aan Berlün". j h De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag te Washington meegedeeld dat zij dit jaar raket ten tot een. hoogte van 40.000 tot 50.000 kilometer zal zenden voor stralingsmetingen. Voor deze lan ceringen zal gebruik worden ge- j maakt van een nieuwe viert raps vaste-brandstofraket, de „Journey- I man". In Moskou ls bekend .gemaakt, dat de bakende Russische schrijver Boris Pasternak ernstig ziek is. Hij lijdt aan een hartaandoening en een maagbloeding. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft woensdagavond verzocht om een spoedbjjeenkomst van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties, ter bespreking van „aanvais- daden" van do Amerikaanse lucht- maeht. Na de mislukte topconferentie hield de Russische premier Chroesjtsjef een persconferentie, waarin hij de V.S. verantwoordelijk stelde voor de mislukking. Na de conferentie reed hij uit. Er waren toejuichingen, maar ar was ook mbos"-gtroep to horen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1