Topconferentie op eerste dag reeds bijna beëindigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT België zendt troepen naar Kongo Democraten en en republikeinen achter Eisenhower Zwitsers verkeers vliegtuig verongelukt Amerikaans proefalarm enige uren voor begin van de topconferentie Oude munten in Israël gevonden Tweede Russisch protest bij de V.S. DINSDAG 17 MEI 1960 116e jaargang No. 18770 ZIERIKZEE Söffi®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per i maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo-se nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesje* (max. 15 inm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus n*. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 4 Ochfman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eisenhower verwerpt Russisch ultimatum Mac Millan bemiddelaar PARIJS, 16-5. Maandagavond vroeg men zich af of de topconferentie reeds zou eindigen nog voordat ztf werkelijk begonnen is. President Elsenhower verwierp maandagochtend een ultimatum van de Russisohe premier, dat de con ferentie zes tot acht maanden zou worden uitgesteld, tenzy Ajrperika openlijk verklaart dat het afziet van spionagevluchten boven Rusland. Hij onthulde daar bij dat de vluchten na het incident met de U-2 wer den opgeschort en dat zij niet hervat zouden worden. In een dramatische en felle rede vroeg de Russische premier be straffing van degenen die recht streeks schuldig zijn voor het schenden van Russisch luchtgebied. „Als de Amerikaanse regering sa men wenst te werken, moet zij deze daden veroordelen, afzien van der gelijk optreden en de schuldigen ter verantwoording roepen". Hij deed een felle aanval op El senhower persoonlijk, omdat hij de spionagevluchten had toegelaten. „Wij betreuren het dat deze bijeen-^ komst niet de resultaten gebracht heeft die alle landen ter wereld verwachtten. Laat de blaam en "^r- antwoordelijkheid daarvoor rusten op degenen die een bandietenpon- tiek jegens de Sowjet-Unie hebben afgekondigd". De Amerikaanse politiek van het verzamelen van inlichtingen „ver oordeelt de topconferentie bij voor baat". Ook deed hij de suggestie dat Eisenhower zijn bezoek aan Rus land in juni zou uitstellen. Chroesjtsjef's opmerking om de topconferentie zes tot acht maan den uit te stelien, scheen verband te houden met de ambtsperiode van president Eisenhower, die eind '60 afloopt. De Russische leider zei ervan overtuigd te zijn, dat zelfs indien de huidige Amerikaanse regering niet begreep dat er geen alterna tief is voor een vreedzame coëxis tentie tussen kapitalisme en socia lisme, latere regeringen dit wel zouden begrijpen. Eisenhower: „Sabotage" De eerste ontmoeting van de Grote Vier, die om tien uur zou be ginnen en een uur zou duren, werd op verzoek van Chroesjtsjef onver wachts een uur uitgesteld. De Rus sische premier wilde een bijeen komst van alleen de Grote Vier vermijden. Om elf uur kwamen de leiders in aanwezigheid van de adviseurs bijeen. Nadat president De Gaulle de vergadering geopend had, deed Chroesjtsjef zijn aanval. President Eisenhower noemde de rede van Chroesjtsjef fel en on juist Hij beschuldigde de Russi sche leider ervan „alleen naar Pa rijs te zijn gekomen om de bijeen komst te saboteren". In een verklaring, die na de ver gadering werd uitgegeven, zei de Amerikaanse president, dat er aan Russische zijde kennelijk een mis verstand heerste. „De V.S. hebben niet gedreigd de vluchten boven Rusland voort te zetten. Slechts is gezegd, dat de V.S. hun verant woordelijkheid om zich te hoeden tegen verrassingsaanvallen niet op zij zullen schuiven. De vluchten werden na het incident opgeschort en zullen niet hervat worden. Dit kan dus niet de kwestie zijn. Ik zie geen reden dat dit incident ge bruikt wordt om de conferentie te doen stranden. Als het door de Russische houding onmogelijk zou blijken, het vraagstuk van een ver rassingsaanval en andere kwesties die de wereldvrede bedreigen, te behandelen, dan zal ik spoedig bij de V.N. een plan indienen voor het oprichten van een V.N.-organisatie voor luchtinspectie, die voorberei dingen voor een aanval zouden moeten ontdekken". Voorts bood Eisenhower aan bi laterale besprekingen met de Rus sen te houden terwijl de topconfe rentie wordt voortgezet. Deze op merking gaf enige hoop dat het overleg zou worden hervat. De Britse premier, die volgens diplomatieke waarnemers de rol van bemiddelaar tussen Chroesj tsjef en Eisenhower speelde, deed BRUSSEL, 16-5. De benoeming van een nieuwe minister voor Afri kaanse zaken, het zenden van mi litaire versterkingen en uitbreiding van de bevoegdheden van de rijks politie in Belgisch Kongo, behoren tot de maatregelen die de Belgi sche regering heeft getroffen ter verzekering van rust en orde in de zes weken, die het gebied in Afrika nog van de onafhankelijkheid schei den. Koning Boudewijn heeft maan dagmiddag de heer W. Ganshof van der Meersch, advocaat-gene raal bij het hof van cassatie in Brussel, beëdigd als „minister zon der portefeuille, belast met de al gemene zaken in Afrika'". In Brussel is maandag voorts be kend geworden, dat de eerste Bel gische troepenversterkingen per vliegtuig naar Kongo z(jn vertrok ken. Het zyn uit beroepsmilitairen en vrijwilligers bestaande eenhe den van het tot dusverre in Duits land gelegerde bataljon „Bevrij ding", die in Kongo gereed zullen worden gehouden om in geval van een crisis te worden ingezet. Over enkele dagen zullen voorts militairen van het eerste regiment Ardense jagers naar de Belgische militaire bases in Kongo vertrek ken. DRUTEN. Maandagavond is een zwaarbeladen trailer op de Van H^emstraweg te Afferden (gem. Druten) van de weg geraakt. De voetgangster, mevrouw van de G. uit Afferden werd door de wagen meegesleurd Zij was op-slag dood. Het slachtoffer, dat 56 jaar was, laat vijf kinderen achter. WASHINGTON, 16-5. De demo cratische senator Richard Russell, voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft maan dag een bero?p op de Amerikanen gedaan om zich volledig achter Eisenhower te scharen, onverschil lig welke stap de president zal ne men als gevolg van het mislukken van de topconferentie te Parijs. De bekende democraat Adlai Steven son, die twee maal getracht heeft tot president te worden gekozen, noemde het nieuws uit Parijs „zeer droevig". Hij verklaarde tegenover verslag- gev?rs, dat hij - ondanks de botte weigering van Chroesjtsjef in Parijs zou blijven als hij president was. Uit de reactie van congresleden is gebleken dat beide partijen Eisenhower krachtig steunen. De democraat Clarence Cannon, voor zitter van de commissie voor toe wijzingen van het Huis van Afge vaardigden, zei dat Chroesjtsjef er, vóór het incident met de U-2, ge heel op gespitst was om „ons wat de kwestie Berlijn betreft, tot toe geven te dwingen". ALKMAAR. In de Beemster is maandagmorgen het tweejarig jon getje C. P. Vos in een sloot nabij de ouderlijke woning verdronken. Het kindje was op het erf achter gelaten door zijn moeder, die even w?g ging Het wist onder het gaas van de omheining door te kruipen en is te water geraakt. AMSTERDAM. De zevende Da- cova (damesconf^ctle-vakbeurs) zal van 13 tot en met 16 juni as in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam worden gehouden. een beroep op de leiders de werk zaamheden voort te zetten. President De Gaullc vroeg de Russische leider ln te stemmen met een „adempauze" van 24 uur, om de ontstane situatie te kunnen be studeren. Hy zei dat de vluchten van vliegtuigen en satellieten bo ven andere landen een ernstig ele ment zyn in de huidige internatio nale toestand en de spanning zou den kunnen verhogen. Hy verwees naar het Russisceh ruimteschip, dat op dit ogenblik boven Frankrijk vliegt. FORT LAMY, 16-5. Een Zwit sers viermotorig verkeersvliegtuig is in de nacht van zondag op maan dag in Soedan verongelukt, waar- b(j alle twaalf inzittenden om het leven zyn gekomen, aldus wordt maandagavond uit Khartoem ge meld. De bemanning van een Frans vliegtuig zag de wrakstukken van het toestel op een heuveltop liggen. Het Zwitserse vliegtuig, een Dou glas DC-4, was op weg naar Fort Lamy in Tsaad. Jaarverslag Verbond van Ned. Werkgevers AMSTERDAM, 17-5. „Nu, in fe- bruari 1960, schrijvend over de ont wikkeling in 1959, moeten wij con stateren dat onze gunstige ver wachtingen zelfs nog zijn overtrof fen. Thans is er weer een algemene expansiedrang, nationaal en inter nationaal, met slechts uitzonderin gen voor enkele bedrijfstakken die een afwijkende gang van zaken ver tonen. De openbare discussie gaat in hoofdzaak over de vraag wanneer het juiste tijdstip zal zijn aange broken om de dreigende inflatie te breidelen Nog kortgeleden waren wij op. het dieptepunt van de neer gang, thans zijn wij weer een eind gevorderd op de weg omhoog De vraag is alleen maar of wij mogen spreken van een „superhoogcon junctuur", zoals de toenmalige mi nister van economische zaken de situatie in 1956 betitelde". Aldus constateert het Verbond van Nederlandsche Werkgevers in zijn jaarverslag 1959, dat opent met een herdenking van de heer T. J. Twijnstra, die op 22 april 1959 in Amsterdam is overleden. Artsen praten over voorkoming van oorlog AMSTERDAM, 16-5. Ongeveer 75 artsen uit twaalf landen zullen van zó tot 29 mei a.s. in „Huis ter Duin" te Noord wijk deelnemen aan een internationaal congres ter voorko ming van oorlog. De Nederlanders prof. R. H. M. Bergman, prof. dr. G. C Heringa, prof dr. M. Knap, J. Fieyra en A. Rodrigues-Brent zijn de organisatoren. Zij zijn van mening dat de arts een grote*ver- antwoordelijkheid heeft tegenover de mens, een verantwoordelijkheid die voortvloeit uit zijn beroep. Dank zij de ontwikkeling van dë geneeskunde zijn de artsen thans in staat talrijke ziekten te voorkomen of te bestrijden. Desondanks is de revalidatie van oorlogsslachtoffers een groot maatschappelijk pro bleem gebleven. De organisatoren menen dat de artsen bij uitstek in staat moeten worden geacht om de gevolgen van een oorlog - geneti sche schade tengevolge van atoom splitsing, revalidatie g d. - te kun nen vaststellen. Daarom is men van mening dat een gedachtenwisseling op internationaal niveau over het thema „Voorkoming van oorlog" groot nu.t kan hebben. Het stoffelijk overschot van het zestienjarige Venlose meisje Joke van Groenendaal is maandag na een plechtige uitvaartdienst ten grave ge dragen. Het meisje was door wurging om het léven gebracht. - Een overzicht op de begraafplaats in Venlo. VOOR ALLE STRIJDKRACHTEN WASHINGTON, 16-5. Het Ame- van verlof terug te roepen. Zelfs rikaanse departement van Defen- J de voorlichtingsdienst van het de- Ipartement werd aanvankelijk niet sie heeft meegedeeld, dat de ml- an proefaiarm op ^e hoogte aister van Defensie, Thomas Gates, gesteld, die met Eisenhower in Parys is, Een woordvoerder van het leger enkele uren voor het begin van de te Washington heeft gezegd, dat er geen personeel voor sleutelposities topconferentie een paraatheidsoe- op zijn post js geroepen- Het is te- fening voor alle Amerikaanse lefonisch gelast zich ter beschik- ^trijdkrachten, waar ook ter we- king te houden. De strategische reld, heeft gelast „om de verbin- luchtmacht heeft, naar gemeld 1 wordt, op enkele bases extra be dingen te controleren manningen voor bommenwerpers Op het departement wilde men Iaten aanrukken- niet zeggen, waarom het proef alarm juist op dat moment werd gegeven. Het bevel van minister Gates was in algemene termen vervat en het werd aan de stafchefs in Wash ington overgelaten de juiste vorm van de oefening te bepalen. Men had de oefening geheim willen houden, maar zij werd bekend doordat enkele bevelhebbers in de Verenigde Staten televisie, radio en politie inschakelden om militairen TEL AVIV, 16-5. In een dorn on de berg Carmel bij Haifa in Israël zijn duizenden Phoenische en Ro meinse zilveren munten, daterend tot vanaf het begin van de Chris telijke jaartelling, gevonden in een bergplaats van een der inwoners. Volgens oudheidkundigen is dit mogelijk wel de grootste ontdek king van dit soort welke tot nog toe in dit gedeelte van de wereld is gedaan. De meeste der gevonden munten stammen uit Tyrus. Zij hebben een afbeelding van de Phoenische god Melkart (Hercules) aan een kant en aan de andere kant een knots en adelaar. Ook datum van uitgifte en in het Grieks het teken van de betrokken auto riteit. Deze munt is bekend als de tyrussjekel ofwel tetradrachma. Op de gevonden Romeinse mun ten staat het profiel van keizer Augustus Octavianus en van Ju lius Caesar alsmede de Romeinse adelaar. Deze munten zijn van massief zilver en wegen tot veer tien gram per stuk. Japans t.v.-team in Nederland SCHIPHOL, 16-5. Met bijna een dag vertraging is vanmorgen op Schiphol een Japans televisie-team aangekomen, bestaande uit het 16- jarige filmsterretje Haruko Wani- fuchi, een reporter en een camera man. De in Japan.zeer bekende filmster wordt vergezeld door haar vader, haar moeder, die een Oos tenrijkse van geboorte is en haar 12-jarig zusje Akiko. Ons land -is het eerste land dat door hen wordt bezocht tijdens een grote wereldreis, die tot eind juli zal duren. Tijdens deze reis zal het gezelschap o.m. opnamen maken in Wenen, Parijs, Genève, Zürich, Rome, Stockholm, Johannesburg, Bangkok en Manilla. Ook 2al de groep enige tijd op Curagao ver- blijven. MOSKOU, 16-5. De Russen heb ben maandag voor de tweede keer bij de Amerikanen geprotesteerd tegen de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen boven de Sowjet-Unie. De Amerikaanse zaagelastigde Edward Freers werd maandagmor-^ gen op het Russische ministerie van buitenlandse zaken ontboden, waar de protestnota werd overhan- digd. ue Amerikaanse ambassade sein de de t'ekst van de nota direct naar Eisenhower en Herter in Parijs en naar Washington De nota is een antwoord op de Amerikaanse nota van 12 mei. De Russen hebben zoals bekend nog steeds niet gereageerd op het ver zoek van de Amerikanen om Po wers, de piloot van de neergescho ten U-2, te mogen spreken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alle omstandigheden van i het leven zijn geschikt om ons 1 wijsheid te leren. ZOMERRECES TWEEDE KAMER DEN HAAG, 16-5. Naar verno men wordt, ligt het in het voorne men dat de Tweede Kamer zo mo gelijk op donderdag 7 juli op zo merreces gaat. Aan de regering ls verzocht om een urgentielijst van zaken welke nog afgedaan moeten worden. De mogelijkheid is echter geenszins uitgesloten, dat de om standigheden zuljen meebrengen, dat het zomerreces een week later zal ingaan. HET GRATIEBELEID IN NEDERLAND DEN HAAG, 16-5 In de jaren 1943 tot en met 1951 hebben 127 Nederlandse en 14 Duitse politiek? delinquenten, die in Nederland ter dood veroordeel^, een verzoek tot gratie ingediend. In 35 gevallen van Nederlanders en 5 gevallen van Duitsers werd het gratieverzoek af_ gewezen en de executie voltrokken. Van de gegratieerden kregen er 90 levenslang en van 11 werd de dood straf verwisseld voor een tijdelijke gevangenisstraf, variërend van 7% tot 11 jaar. In '54 werd voor het laatst een doodstraf omg?zet in ge vangenisstraf. In de loop van de jaren 1949 tot 1960 zijn nog 79 le venslange gevangenisstraffen van delinquenten, die aanvankelijk ter dood waren veroordeeld, omgezet in tijdelijke gevangenisstraffen. Zeg het met bloemen DEN HAAG, 16-5. De „Flo- riade" te Rotterdam heeft bij het begin van de topcon ferentie in Parijs een bloe- mengroet aan de vier toppo litici gebracht. In de loop van het weekeinde is name lijk'een hoeveelheid geselec teerde voorjaarsbloemen in grote manden naar Parijs verzonden en aldaar officieel aanvaard. President Eisen- hower, premier MacMillan en premier Chroesjtsjef kre gen elk een persoonlijke bloemengroet toegezonden op de respectieve ambassades waar zij logeren en president de Gaulle op het Elysee. De bloemen waren vergezeld van een kaartje waarop in drie talen, Engels, Frans en Russisch, de wens stond: „Mogen deze bloemen van de Floriade in Rotterdam u be geleiden op de weg naar duurzame vrede". Maandag is in Cairo het proces begonnen tegen de Nederlander M. Goudswaard, die terecht moet staan op beschuldiging van spionage voor 1 Israël. Op deze foto zien we de heer Goudswaard (r.) tijdens het proces.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1