Westelijke Grote Drie bereiken overeenstemming over innemen positie DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT TER SPRAKE KOMT OP DE TOPCONFERENTIE TE PARIJS SCHILDER ZELF MET België en de Congo Haarlemmerhout krijgt waarschijnlijk Hildebrand-monument ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Piij» por 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, por week 32 cent. Lone nummen 10 ct. - Ven-.hijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdog. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (mar. 15 mm.) 11,- per stuk. MAANDAG 16 MEI 1960 116e jaargang e No. 18769 2IERIKZEE«»NrcnwsmnE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Vandaag begint topgesprek Russische premier voerde inleidende besprekingen PARIJS, 15-5. De westelijke Grote Drie hebben zondag - aan de voor avond van de topconferentie in Pa rijs - overeenstemming bereikt over de positie die zij op de besprekin gen met Chroesjtsjef zullen inne men. Twee keer kwamen zij bij een; op hun eerste vergadering confereerden zij - in aanwezigheid van Bondskanselier Adenauer - over de kwesties Duitsland en Ber lijn. De tweede bijeenkomst was gewijd aan de andere vraagstukken die op de topconferentie ter sprake zullen komen. De Russische premier was zater dag reeds in de Franse hoofdstad aangekomen. Hij noemde de top conferentie uiterst belangrijk voor de vrede. „Wij zullen vraagstukken van dringende -aard voor de vrede moeten bestuderen en wij zullen dit voorzichtig en uitvoerig moeten doen. Hij hoopte dat de bespreking van kwesties als algemene en vol ledige ontwapening, beëindiging van de ongunstige gevolgen van de tweede wereldoorlog, het sluiten van een vredesverdrag met Duit land en de betrekkingen tussen Oost en West, nuttige resultaten zal afwerpen, waarmee de vrede gediend is. Geen nutteloze ruzies Zondag arriveerden de Ameri kaanse piesiueut en - mier. Eisenhower zei dat er teveel op het spel staat om toe te geven aan nutteloze ruzies. De hoop van de mensheid doet een beroep op de vier deelnemers om hun gedachten van vooroordeel en hun harten van haat en wrok te zuiveren. Hij waar schuwde voor de „verschrikkelijke en universele gevolgen van een kernoorlog". De mensheid verwacht dat de deelnemers aan de confe rentie eerlijk en verstandig zullen werken voor maatregelen ter be vordering van een werkelijke vrede. Boven Parijs passeerde zondag een „ruimteschip", dat de Russen ^iit weekeinde met goed gevolg ge lanceerd hadden en waarmee zy de laatste gegevens In handen wil len krjjgen die z\j denken nodig te hebben voor een bemande vlucht. In westelijke kringen wees men op het samenvallen van deze lan cering met het begin van de top conferentie. Zo werd de nieuwe sa telliet niet slechts een belangrijk resultaat op het gebied der ruimte vaart genoemd, maar ook een mooi staaltje reclame aan de vooravond van de topconferentie. Chroesjtsjef voerde gesprekken Premier Chroesjtsjef heeft zon dagochtend een bezoek van ruim een uur aan president De Gaulle gebracht. Aanvankelijk zou dit een gesprek zijn, waarbij slechts de tolken aanwezig zouden zijn. „Maai de heer Chroesjtsjef bracht een hele groep mee", aldus de Franse woord* voerder. Derhalve werd te elfder ure een wijziging gebacht in de plannen voor de Frans-Russische bespreking en hebben o.a. enkele Franse ministers daaraan deelge nomen. Zondagmiddag had de Russische premier een onderhoud van ruim vijf kwartier met zijn Britse colle ga, MacMillan. Op de bijeenkomst op de Britse ambassade was Chroesjtsjef o.a. vergezeld van zijn ministers van buitenlandse zaken en defensie. In westelijke kringen werd gezegd dat Chroesjtsjef een „streng standpunt" innam tijdens dit gesprek. Houdt Russische premier been strak REDAKTIE EN ADMINISTRATIE) Jannewekken 11, Zferikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 UiJ* u"r ,el- 01,1 °-2l18, Girorekening nr. 137677 - Uitgave. N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Op het Witte Huis werd In januari 1959 door president Eisen hower een miniatuur krachtcentrale in werking gesteld en deze werkt nu reeds anderhalf jaar onafgebroken achtereen. Het apparaat werd ontwikkeld om te dienen als eventuele hulp- krachtbron voor ruimtevaartuigen. Door het geleidelijk uiteen vallen van ongeveer anderhalve gram polonium-210 komt ener gie vrij, die in elektriciteit kan worden omgevormd.' De „cen trale'! weegt 2,25 kg., meet 12 cm. in doorsnee en is 14 cm. hoog. De werking la onafhankelijk van temperatuurschokken en andere uitwendige invloeden. ROERIG CONGO SPANNING TUSSEN STAMMEN OORZAAK VAN ERNSTIGE TOESTAND Noorwegen protesteert bij de Ver. Staten OSLO, 13-5. Noorwegen heeft bij de Ver. Staten geprotesteerd tegen het voornemen om het in Rusland neergehaalde verkenningsvliegtuig op een Noors gebied te laten land den- Dit is door minister Lange in het parlement meegedeeld. Minister van buitenlandse zaken Lange zei dat Amerikaanse vlieg tuigen toestemming hadden Noor se bases te gebruiken voor verken ningsvluchten boven het noordoos telijke deel van de Atlantische oceaan, maar dat Noorwegen als voorwaarde had gesteld, dat bij dergelijke vluchten het luchtruim van derden niet zou worden ge schonden of ook maar benaderd. Slagtanden van mammoet gevonden DORDRECHT, 14-5 Bij bagger- werkzaamheden bij de in aanleg zijnde Ketelhaven te Papendrecht heeft men gisteren op een diepte van 15 meter beneden N.A.P. twee slagtanden van een mammoet ge vonden Zij hadden een lengte van ongeveer één meter en een door snede van 18 centimeter. Het oud heidkundig museum te Leiden is van de vondst op de hoogte gesteld. Om het Amerikaanse presidentschap WASHINGTON, 14-5. Leiders van de democratische partij ver klaarden zaterdag, dat senator John Kennedy, die zich kandidaat heeft gesteld voor het Amerikaanse pre sidentschap, in dertien staten op krachtige aanhang onder de demo cratische ki3zers kan rekenen De ze staten vaardigen 394 kiesmannen naar de in juli te houden democra tische partij conventie af. De kandidaat der democratische partij voor het presidentschap moet door tenminste 761 kiesman nen worden uitverkoren, zodat Kennedy thans reeds over meer dan de helft van het benodigde aan tal stemmen zou beschikken. PARIJS, 15-5. Op de topconfe rentie zullen, naar verwacht, de ontwapening, Duitsland en Berlijn, de betrekkingen tussen oost en west en een verbod van kernwa penproeven ter sprake komen. Wat de ontwapening ^etreft hoopt het komen ever de algemene beginse len daarvan en richtlijnen te kun nen geven aan de tien-landencon- ferentie in Genève. In Genève bleek het knooppunt tot nu toe de mate, waarin een ontwapening in fazen, gepaard moet gaan met een doelmatige controle. Het westen is bereid te spreken over een interim-regeling in Ber lijn, gebaseerd op de onderhande lingen die de ministers van buiten landse zaken vorig jaar in Genève hebben gevoerd Rusland heeft her haaldelijk verklaard, dat, indien geen overeenstemming wordt be reikt, een afzonderlijk vredesver drag met oost-Duitsland zal wor den gesloten. Chroesjtsjef zeide woensdag nog dat de D.D R. dan het volledig gezag over haar grond gebied zal krijgen en de toegang tot het westen zal controleren. Chroesjtsjef onverzoenlijk? In westelijke conferentiekrihgen vreesde men dat Chroesjtsjef veel onverzoenlijker zal blijken dan ge hoopt was. In sommige westelijke kringen werd gezegd dat scuduuw China over het topoverleg valt" Volgens deze kringen zou zien „strerm«- mening in de leidende kringen van de communistische landen, en vooral China, gerust te stellen dat Rusland nog de hoofdrol speelt in de communistische politieke opvat tingen. De mening van de Gaulle, dat op Chroesjtsjef in zijn land en in com munistische invloedssferen buiten Rusland, aanzienlijke kritiek"wordt uitgeoefend wegens zijn politiek van betere betrekkingen met het westen, werd versterkt tijdens het onderhoud dat hij kort geleden in Parijs met premier Nehroe had. LEOPOLDSTAD, 14-5. Do heer Stenmans, waarnemend gouver neur van de provincie Leopoldstad yan Belgisch Kongo, heeft zater- Hij deelde mede de hoofden van de twistende stammen der Baloeba en Loeloea te hebben medegedeeld dat het Belgische bestuur krachti ger veiligheidsmaatregelen zou ne men, indien de orde donderdag a.s. nog niet hersteld zou zijn. De negerwijken van Leopoldstad staan thans, evenals dorpen in de omgeving, onder militair gezag. Vertegenwoordigers van de Ba loeba en de Loeloea hebben zater dag hun stamleden via de radio tot kaïmte aangemaand. d Buiten het station van Leipzig zijn zondag twee treinen op elkaar gelopen. Verscheidene rijtuigen ontspoorden. Er zijn twaalf doden en 60 gewonden, aldus het oost- Duitse persbureau. HAARLEM. Prins Bernhard heeft in Brussel een kort bezoek ge bracht aan de sjah van Iran, die op hetogenblik een officieel bezoek I aan België brengt. SCHEPPING VAN DUDOK Nieuw Amsterdams havengebouw van dertien verdiepingen AMSTERDAM, 14-5. De echtge note van Amsterdams burgemees ter, mevr. E. van Hall-Nijhoff, heeft vanochtend onder grote belangstel ling een der hoogste gebouwen van^ Amsterdam officieel geopend; het vier en vijftig meter hoge en der tien verdiepingen tellende haven gebouw, dat is verrezen aan de boorden van het IJ even ten wes ten van het Centraal station. Mevr. van Hall ontsloot op de begane grond de deur tot de grote toe gangshall voor genodigden, precies iwee jaar en vier dagen nadat haar echtgenoot mr. G. van Hall de eer ste paal sloeg. In de hall verwelkomde de pre sident-commissaris der N.V. het Havengebouw Amsterdam, mr. R. Th. van den Bergh, de aanwezigen, die zich met de vier snelliften elk voor zestien personen naar h'et ha venrestaurant begaven, dat op de twaalfde en dertiende verdieping is gelegen en dat naar alle zijden een fraai en ver uitzicht biedt over de stad, de haven en de omgeving. Het gebouw is ontworpen door het architectenbureau Dudok. Motor tegen brugleuning Twee doden DANTUMAWOUDE, 15-5. Van morgen omstreeks half vijf werden aan de Trekweg tussen Dokkum en Driesum twee jonge mannen ge vonden, die dodelijk verongelukt waren. Zij waren met een motor tegen een brugleuning gereden. De slachtoffers zijn W. van d3r Kooi en diens duorijder P. Kuitert. Auto tegen boom Drie doden EINDHOVEN,- 15-5. Zaterdag nacht is bij het Poolse kerkhof bij Lommei, op de weg van Hasselt naar Eindhoven een personenauto tegen een boom gereden. Drie per sonen werden ""gedood, een werd zwaar en de vijfde werd licht ge wond. De wagen werd bestuurd door de 29-jarige leider van het tweede elftal van de voetbalclub Eindho ven, Frans Heestakkers. Hij werd op slag gedood. De 40-jarige mevr. A. Frunt en de 31-jarige heer Jean Trommer werden eveneens op slag gedood. Ernstig gewond werd de 35-jarige heer J. Vos en licht ge- Zij waren ongeveer 20 Jaar. Kuitert wond werd de 37-jarige Christina was gehuwd en had een kind. I van de Ven. Ingezonden mededeling Politie in motorvoertuigen heeft de gehele nacht van vrijdag op za terdag in Leopoldstad gepatrouil leerd. Alle openbare gebouwen zend Loeloea en twintigduizend Ba loeba in Leopoldstad. Wij beschuldigen bijna altijd j anderen dat zij de oorzaak zijn i van onze eigen fouten. Russen lanceren een „ruimteschip" MOSKOU, 15-5. Tass heeft zon dagmorgen vroeg gemeld, dat de Russen met goed gevolg een „ruim teschip" hebben gelanceerd. Het ruimteschip is niet bemand, maar heeft wel een cabine, waarin zich „het gewicht van een man" be vindt plus de uitrustingsstukken die een ruimtevaarder nodig heeft, zo meldt Tass. De apparaten aan boord van het schip hebben een totaalgewicht van 1.477 kilo. Het „ruimteschip" is in een bijna cir kelvormige baan om de aarde ge bracht De afstand tot do aardo bedraagt circa 320 km. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST ilKKENS-TJALLEMA PRODUKT Vrouw moest het doen DALLAS, Texas, 15-5. De 39-jarige mevrouw Spencer Black heeft een gebroken arm opgelopen en haar ge zicht verwond toen zij een eenmotorig vliegtuig aan de grond zette, nadat haar man, die het vliegtuig bestuurde, overleed. Zondag vertelde zij in het ziekenhuis, hoe zij ge tracht had het slingerende vliegtuig in haar macht te houden Boven het vliegveld van Dallas riep zij een S.O.S. door de radio-installatie. De brandweer gaf haar daarna instructies. De eerste keer toen zij de landingsbaan na derde, vloog zij te laag. Van de controletoren werd toen gewaarschuwd dat het vlieg tuig moest stijgen en omke ren. Bij de tweede poging dook de neus van het vlieg tuig te stijl. De landingsbaan werd geraakt en het vlieg tuig botste op en neer en kwam twaalf meter verder tot stilstand. UTRECHT. Zondagmorgen Ï9 in de Rooms-katholieke en de Protes tantse kerken hier te lande een schrijven voorgelezen, waarbij de gelovigen aan de vooravond der topconferentie worden opgewekt om te bidden, dat het te houden overleg moge leiden tot herstel en bevestiging van de vrede. BRUSSEL, 15-5. De Belgisch- Kongolese rondetafel-conferentie over economische en financiële vraagstukken is zondag in feite ge ëindigd zonder dat er overeenstem ming is bereikt over de Belgische miltaire bases in Kongo of overside begroting voor 1960. Een studiegroep van 15 leden, die door d3 conferentie is samen gesteld, zal beide kwesties bestu deren. Vandaag wordt de conferentie officieel besloten. HAARLEM. Waarschijnlijk zal binnenkort de Haarlemmerhout, die in het leven van Hildebrand een zo belangrijke rol heeft ge speeld, worden verrijkt met een monument ter nagedachtenis van deze schrijver. In de woensdagmiddag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van b. en w. aan de orde komen een be drag van f 137.000 beschikbaar te stellen voor plaatsing van het mo nument in de zg. „Kleine Hout". Reeds van 1914 af b3staan plannen het monument op te richten en prof. J. Bronner heeft ontwerpen gemaakt, maar het monument is het bedrag van f 137.000 onder de huidige omstandigheden niet min der dan een offer betekent. Mede gelet op de alom, ook bij de rege ring, heersende opvatting, dat het hier een kunstwerk van nationale betekenis betreft, zijn zij van oor deel dat het verwerven van dit kunstwerk een offer van deze om vang rechtvaardigt. Reisigitje voor oorlogsinvaliden ECHT, 13-5. Vanochtend in alle vroegte zijn 28 Nederlandse oor logsinvaliden vanaf kasteel Ver- duynen in het Limburgse Echt ver trokken voor een 14-daagse reis naar Duitsland en Oostenrijk. Het reisdoel is Mayrhofen in Oosten rijks Tirol, waar men zaterdag avond zou arriveren. De reis wordt de oorlogsinvali den mogelijk gemaakt door de stichting meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden, en staat onder leiding van de districtscom missaris voor Noord-Brabant, de heer C. Göderie uit Roosendaal. De deelnemers, die afkomstig zijn uit alle delen van Nederland, worden vervoerd In 11 personen-auto's, waarvan de bezitters belangeloos als „particuliere chauffeur" optre den. DE LANDBOUW EN DE E.E.G. Nederland niet helemaal ontevreden DEN HAAG. „Het resultaat is mager, maar we zijn niet helemaal ontevreden". Zo luidt de eerste, voorlopige reactie op de in Brussel bereikte overeenstemming over de versnelling van de E E.G., di3 uit kringen van de georganiseerde landbouw wordt vernomen. Verheugd was men dat Neder land bij deze zeer moeilijke onder handelingen, waarbij een gezamen lijke Duits-Franse we3rstand over wonnen moest worden en van de zijde van de Benelux-partners geen noemenswaardige steun kwam, toch heeft kunnen bereiken wat nu n In de Turkse havenstad Izmir zijn zondag vele mensen gewond geraakt en 18 gearresteerd bij bot singen tussen aanhangers van de regering en van d3 oppositie tij dens een toespraak van premier Mendere». bereikt Is. Dat de versnelling nu in princip3 ook voor de landbouw zal gelden en dat de achterstand bij de contingentsverhogingen zal worden ingehaald, betekent zeker winst en „een stukje werkelijkheid voor de E.E.G." a De Sowjet-regering heeft vrij dag protest-nota's aan Noorwegen, Paicistan en Turkije gezonden in verband met de Amerikaanse ver kenningsvluchten boven de Sow- jet-Unie. Prins Bernhard maakte „crossers-route' door de Bieschbos DEN HAAG, 14-5. Prins Bern hard heeft vanmorgen in Breda deelgenomen aan een r3Ünie van leden der binnenlandse strijdkrach ten, die optraden onmiddellijk na de bevrijding van Nederland. Ook stafleden waren hierbij tegenwoor dig. Men heeft gezamenlijk de lunch gebruikt Middags tt II uur ««toepte tot gezelschap zich te Drimmelen in voor een tocht door de Brabantse Bi3schbos, waaraan Prins Bern hard ook deelnam. Men voer nog eens langs de route die de verzets lieden tijdens de oorlogsjaren ge bruikten en die in de periode dat Brabant reeds, bevrijd was, doch ov3rig Nederland nog niet, de naam „Crossers-route" kreeg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1