Vakantiereizen Hier worden mensen verhandeld HANNESJE Zonnig? Balastore dameskleding firma Koevoets Gebr. Lokker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 13 MEI I960 No. 18768 TOT ZIENS in de falóAMVeliceZ zaterdagavond a.s. DANSEN aanvang 19.30 uur Gratis toezending op aanvrage bij de Een keur van deze vindt correspondent u in het A, Ribbens Wzn. ,zomerreizenboekje' Nwe. Haven 103 van Lissone-Lindeman n.v. tel. 2028 ZIERIKZEE Asperge-liefhebbers Nu is het de tjjd Wij hebben eerste klas in voorraad C. LEGEMAATE Groenten- en Fruithandel Melkmarkt 12, Zierikzee Zierikzeese Paardenloten zijn in vele winkels verkrijgbaar Let op het raambiljet Prijs per lot f 1, Premielot f 2,50 BERGMANS levert de goede leesbrillen televisiebrillen en verrekijkers HET WESTEN STAAT MACHTELOOS (Van een verslaggever) DZJIDDA. We weten allen, dat de havenbuurten van de grote ha vensteden waar ook ter wereld een speciale sfeer hebben. We denken hierbij maar aan de buurten van Rotterdam, Amsterdam, Antwer pen, Hamburg, om maar dicht bij huis te blijven. Maar de haven buurt van een oosterse havenstad, zoals hier Dzjidda is toch nog wel iets anders. De sfeer hier is een ty pisch mengsel van die van de ons bekende havenstad, met iets mys terieus, dreigends, oosters, voor ons westerlingen eigenlijk onver klaarbaar. Donkere nauwe straatjes en slop- jes .waarin ondefinieerbare geur tjes en stanken hangen, vormen een labyrinth, waarin de niet in gewijde onherroepelijk verdwaalt. Obscure havenkroegjes en andere etablissementjes vormen de entou rage. Het is in dergelijke gelegenheden, dat we lieden opmerkten, waarvoor de internationale politie belangstel ling heeft, doch die men zo buiten gewoon moeilijk grijpen kan, om dat ze hier hun misdaden onge straft kunnen uitoefenen. Zij zijn slavenhalers en slavenhandelaars. Het klinkt misschien raar in onze verlichte twintigste eeuw, maar het is helaas de waarheid. In weerwil van instellingen als de Verenigde Naties en algemeen aanvaarde ver klaringen van „de rechten van de mens", wordt er hier in het nabije oosten rustig in mensen gehandeld. Onze leidsman in deze Arabische havenplaats is een hooggeplaatst ambtenaar van een der wereldorga nisaties, die een onderzoek instelt naar de omvang van deze mens onterende handel. Hij weet er ons wel het een en ander van te ver tellen. Er is niets veranderd Voor de negers in oost-Afrika is er in de loop der tijden weinig ver anderd. Evenals honderd jaar ge leden bestaat de mogelijkheid, dat in het holst van de nacht groepen zwaar bewapende mannen hun dorpen overvallen en de meisjes en jongens in de leeftijd van drie tot acht jaar roven. Aan tegenstand behoeven de negers niet te denken, want de onverlaten deinzen er niet voor terug het gehele dorp plat te branden en de bewoners te doden. De schrik zit er daarom diep in en dikwijls verdwijnen de slavenja gers, zonder dat er een schot ge lost is, met hun geroofde „waren" in het oerwoud. Met touwen en kettingen aan el kaar geklonken, maken de arme kinderen lange dagmarsen door de oerwouden van oost-Afrika. Op verborgen plaatsen aan de kust zijn speciale opleidingskampen, waar de jongens en meisjes worden gedrild. De jongens blijven er tot 'hun zes tiende jaar en zijn dan „omge schoold" tot gewillige arbeiders, de meisjes blijven er tot hun twaalfde jaar en worden „in huishoudelijke arbeid onderwezen". Aan boord of... overboord Hebben de jongens en meisjes de vereiste leeftijd bereikt en is hun opleiding voltooid, dan komt het gevaarlijkste avontuur, het trans port. Zij worden in natuurlijke havens in de snelle slavenschepen geladen en weer met kettingen aan elkaar verbonden. De overtocht over de Rode Zee vindt meestal 's nachts plaats, in verband met de scherpe controle van Egyptische oorlogs schepen, die onverwijld in actie komen, wanneer zij een verdacht schip signaleren. De gevolgen voor de arme slaven zijn dan ontzettend. Wanneer het slavenschip gesignaleerd wordt en de jac'ht wordt geopend, tracht het eerste te ontkomen, hetgeen nogal eens gelukt, aangezien deze sche pen speciaal voor dit doel zijn ge bouwd en een grote snelheid kun nen bereiken. •Verliezen zij de jacht en naderen de controlerende oorlogsschepen, dan ontzien de slavenjagers zich niet om de geketende slaven snel overboord te gooien. De zware ket tingen zorgen er voor, dat de jon gens en meisjes ogenblikkelijk zin ken en wanneer de controleurs langszij komen, is er niets meer te vinden en gaan de slavenhalers vrijuit. Ear valt niets te bewijzen! Naar de markt Is de overtocht gelukt, dan wor den de slaven in één van de ha vens van het nabije oosten aan land gebracht en vervoerd naar de han delsplaatsen. Dit zijn de steden Mekka, Medina, Sana, Dzjidda, Ho- deira en Taiz. Daar zijn officiële markten, waar de „koopwaar" ten toongesteld wordt, bekeken, betast en verhandeld. De meisjes, die ver handeld worden, worden „musi- mas" genoemd, hetgeen vrij ver taald „dienaressen van Venus" be tekent. De prijzen van menselijke koop waar zijn in de loop der tijden sterk gedaald. Vroeger kostte een knap meisje 900 dollar, nu betaalt men er ongeveer 150 dollar voor. De prijzen van jongens liggen nog veel lager. Veel Arabieren geven de voor keur aan Abessijnse vrouwen. Dit is de reden, dat vroeger in het land van keizer Haillie Selassie de sla venhandel welig tierde. Het land van de negus was toen één van de belangrijkste leveranciers. Het westen was hier wel degelijk van op de hoogte en men heeft steeds getracht, de slavenhandel in Abes- sinië de kop in te drukken. In 1923 werd de afschaffing van deze er gerlijke handel als voorwaarde ge steld voor de toetreding van Abes- sinië tot de Volkenbond. De negus beloofde het, maar zijn maatrege len bleken ten enenmale onvol doende met als gevolg dat alles bij het oude bleef De Italianen hebben de slaven handel in dit land met wortel en tak uitgeroeid. Bij de bevrijding van zijn land viel het de negus niet moeilijk om het westen terwille te zijn en de slavernij buiten de wet te stellen. Wat er nog in ontoegan kelijke gebieden gebeurt, gaat ver scholen achter een ondoordringbare sluier. Gestempeld.... In Saoedi-Arabië en in Yemen vindt de handel legaal plaats. Wan neer de slaven hier zijn aangeko men, is geen redding meer moge lijk. Het eigenaardige is, dat de markten voor een groot deel in handen zijn van Europeanen, lieden meestal met een besmet verleden, fortuinjagers en avonturiers. De markten die bij de kust lig gen, zijn de grootste. Dikwijls wor den groepen slaven hier gekocht door enige handelaren, die ze per kameelkaravaan verder het bin nenland invoeren en de jongens en meisjes daar weer op de markt brengen om hen dan „en detail" te verkopen. Daar is het ook nog ge woonte, dat men do slaven een „stempel" op het hoofd drukt. Ara bische sheiks houden daar duizen den slaven en het leven van deze ongelukkigen is betreurenswaardig. Het houden van slaven is in de ze landen de gewoonste zaak van de wereld, men kan het rekenen tot de zeden van het land en dat is juist het ergste. Zo is bestrijding van dat, wat wij als een kwaad zien, bijna onmogelijk. Prgscontröle Dat het kopen van een vrouw tot rare gevolgen kan leiden, wordt be wezen door het feit dat Moham medanen in Israël zich bij de mi nister beklaagd hebben over het feit, dat arme Mohammedanen lid worden van de communistische partij, omdat de prijzen van de vrouwen in niet-communistische Arabische gezinnen te hoog zijn. Men heeft verzocht om „prijscon trole" op de Mohammedaanse vrouwen! Het gevolg van deze liefdeloze huwelijken is, dat het aantal echt scheidingen duizelingwekkend is. Statistieken wijzen uit, dat slechts 5 pet. der vrouwen éénmaal huwt. Van de 7000 huwelijken in een jaar gesloten, worden er 5000 binnen een jaar weer ontbonden. Het is volkomen normaal wanneer een vrouw ongeveer tienmaal trouwt. Er zijn echter ook veel slavinnen die met Arabische mannen huwen en het verschijnsel doet zich voor, dat ook weer uit statistieken geble ken is, dat deze huwelijken over het algemeen gelukkiger zijn, dan de traditiehuwelijken volgens de Koran. Op de 1000 huwelijken met slavinnen komen slechts gemiddeld 3 echtscheidingen voor. De reden laat zich gemakkelijk raden, de vrije keuze geeft waarschijnlijk de doorslag en bovendien is gebleken, dat een zogenaamde „musima" haar man beter boeit. De bestrijding Het comité „Bestrijding Slaven handel" van de U.N.O. waarbij no ta bene ook Saoedi-Arabië en Ye men zijn aangesloten, tracht deze mensonterende handel met alle middelen te bestrijden, hetgeen door de systematische tegenwer king van deze Arabische landen een zeer zware taak is. Alle maat regelen worden gesaboteerd en men gaat er rustig verder met de legale 'handel in slaven en slavinnen. De bestrijding van het kwaad zal van binnen uit moeten geschieden, want van buiten uit is er geen kans op succes. Dat het nog een langdu rige en zware taak voor de boeg heeft, daar is het comité zich wel van bewust. Het heeft echter be sloten alle middelen te gebruiken en rekent op de volle medewerking van de gehele beschaafde wereld. „Te Parijs zullen wij zien of het al dan niet nodig zal zijn de reis van president Eisenhower naar Rusland uit te stellen", zo heeft Chroesjtsjef woensdag op de „ten toonstelling" te Moskou van de res ten van de neergehaalde U-2 te genover de westelijke journalisten geheel gehuld in zeildok en afgezet verklaard. Woensdagmiddag is van de werf te Saint Nazaire de paketboot „France" te water gelaten, die met haar lengte van 315 en een halve meter de langste ter wereld is. Zij heeft een waterverplaatsing van 55.000 ton en meet in totaal 68.000 ton. De „France" kan met een maximum-snelheid van 34 knopen 2.040 passagiers vervoeren. kruisen, het gevaar voor veldwach ter en jachtopziener braverend, het geweer in de aanslag. Hij schiet of strikt een haas, loopt langs de don kere boskant, turend naar de zwar te silhouetten van in de takken roestende fazanten en legt ze neer. Hij moet nu eenmaal leven, op de ene, of op de andere manier. Maar bij alle durf en onverschrokkenheid is hij toch berekend en voorzichtig, weet uit te knobbelen, waar de jachtopziener nu zal zijn, waar de baan vrij is; hij is nog nooit ge snapt. Evenwel, er hoort veel ge luk toe Of we zien hem gaan, bij 't vallen van de avond, het pad bij de hoge molen langs, naar het bos in de verte. Tussen de tronken van essen en elzen staan enkele berken. Hij weet ze in 't donker te vinden, neemt zijn scherpgeslepen snoeimes en snijdt van de dunste twijgen een vracht, zó groot en zwaar, dat hij hem nauwelijks dragen kan. Gebo gen onder zijn last gaat hij naar huis bij het bleke licht van de maan. Hij hoort voetstappen achter zich, ziet, als hij even omkijkt, twee donkere gestalten. Wie verboden dingen doet 't Kan politie zijn. Hij doet er een stapje bij. Nochtans winnen ze op hem. Hij twijfelt niet meer, werpt zijn vracht neer, zet het op een lo pen duikt wat verder in het be schermende donker van de elzen- manteling, schuifelt in wijde boog voorzichtig tussen de takken door terug. Niet naar huis. Dan wordt hij een te gemakkelijke prooi! (Wordt vervolgd) FEUILLETON Het leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Voorzichtig heft hij het hoofd wat oploert over de randdaèr vlak voor hemenkele me ters maar, twee kanjers van hazen. (Hij wacht zijn tijd afbevend van opwindinghij mag niet missen! Met de verstijfde vinger haalt hij de haan over, onmiddel lijk daarop de andereZe liggen er alle twee bij neerEén leeft nog, schreeuwt gevaarlijk hard gauw er heeneen tik achter de orenstil Als de wind naar huisGinds wordt een deur geopend en weer geslotenDe rijksveldwachter? Hij komt behouden thuis, maakt zijn vrouw wakker, toont haar in elke hand een reuze-haas. Dan lacht ze weer, zegt Hannesje, maar gauw bij haar in bed te komen. Als dan de morgen rijst, vatten ze weer moed. Hannesje krijgt van de verzekering tien gulden voor zijn gestorven varken vergoed. De rijksdaalder, die de twee hazen hem opbrengen> er bij en nog een kleinigheid, en, hij kan op het na burige dorp een loopvarkeni kopen, 't Moét vijftien gulden kosten. Han nesje krijgt het voor veertien, om dat hij zo onfortuinlijk met zijn vorige varken is geweest en, daar hij contant betaalt, komt hij er met dertien en een halve gulden af. De koopman geeft hem van zijn zes rijksdaalders een daalder terug. Hannesje steekt hem in zijn vest zakje, gaat naar huis, welgemoed het varkentje - een touw om een der achterpoten - voor zich uit drij vend. Vol trots toont hij zijn vrouwtje de voordelige koop. Een daalder over!Gevonden geld! Hij voelt in zijn vestzakje.. wel verdwegverloren de zak is kapot. Een hartig woord!Een daal der!!Hij moet er twee dagen hard voor werken!. Er zit niets anders op dan de weg terug te gaan. 't Zal een bof zijn, als hij zijn daalder vindt. Hij weet goed, waar hij gelopen heeft; op het graskantje langs de straatweg, om zijn varkentje niet zijn pootjes te laten stuklopen op de ruwe klin kers. Hij vindt niets. Halverwege staat hij ev enstil, krabt zich achter 't oor, steekt werktuigelijk de hand in de broekzakhaalt hem er met een ruk uit, tussen de vingers een gulden en twee kwartjes, door de scheur in de vestzak in de broekzak - een zg. steekzak er onder gegleden. Een hartgrondige verwensing, ondanks de grote opluchting. Thuisgekomen, onbillijk genoeg, smijt hij met een bruusk gebaar het vest op de tafel. Zijn vrouw had het tijdig moeten nazien. Alsof hij die scheur niet eerst had moeten ontdekken. Dat vraagt hij zich in zijn boze bui niet af. Een week later is hij zonder werk. En, geen werk, geen brood. Hij loopt niet naar de diaconie, dat nooit! Hij zal zichzelf helpen, 't Is wel beroerd, maar bij de boer is hét weekloon 's winters toch ook maar vier en een halve gulden. Als 't hem een beetje meeloopt, verdient hij op andere wijze mogelijk het dubbele. Maar 't is een beetje ge vaarlijker; er is nogal risico aan verbonden. En zo zien we Hannesje in de lange maannachten de polder door- In onze nieuwe zaak brengen wij goed nieuws in In onze collecties hebben wij weer japonnen, rokken en blouses opgenomen In grote maten groot nieuws aan kleine prijs Op een oud bekend adres nu Kleding Havenpark 5, telefoon 2334, Zierikzee r >V 7\ l ■r wh Eerst wordt het warm, dan wordt het smóór, behal ve achter Woninginrichting f Nieuwe Boogerdstr. Zierikzee, tel. 2086

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9