Waardering Wint! Onverwachts verlieten Engelse schepen en manschappen Zierikzee IjoodwiU ZIERIKZEESGIE NIEUWSBODE vrijdag ij mei i96» No. mes UTRECHT: „MEKKA VAN HUISVROUWEN" Vraagstuk van dienstplicht voor meisjes vraagt de aandacht UTRECHT, 11-5. De stad Utrecht was woensdag eeu waar Mekka voor de Nederlandse vrouwen. Des morgens werd in het gebouw „Ti- voil" een vergadering van ruim (jQO plattelandsvrouwen geopend en In de middag verzamelden zich nog eens <100 huisvrouwen in de J aar be ursgebou wen. Dc algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen werd gepresideerd door mevrouw G. H. Keyser-Ahrdick. Zij beschreef in haar welkomst woord het jaar 1959 als het jaar van de groeiende menselijke be trekkingen. Door uitwisselingsrei- zen legde de vereniging vele bui tenlandse contacten. De doelstelling van de vereniging is het geven van bijstand aan de Nederlandse vrouw in haar huis houdelijke en gezinstaak. Mevrouw Keyser sprak als haar overtuiging uit, dat deze bijstand nuttig en noodzakelijk is. Het instituut „Voorlichting bij huishoudelijk? ar beid" verleent de huisvrouwen een De persconferentie van Chroesjtsjef MOSKOU, 12-5. Achttien uur na de opmerkingen van Chroesjtsjef dat hij niet graag in Eisenhowers schoenen zou staan als deze vol gende maand de Sovvjet-Unle be zoekt, had het Russische persagent schap „Tass" nog geen melding van d?ze toespeling gemaakt. De Rus sische kranten gaven wel uittrek sels van de mededelingen van de premier, maar publiceerden niets over zijn opmerkingen over Eisen hower. Buitenlandse correspondenten on dervonden ook moeilijkheden bij het doorgeven van hun verhalen naar het buitenland. D? eerste hoogtepunten van de rede werden uitgeseind, maar veel van hun la tere kopij, die werd ingediend bij de Russische censuur, is nog niet vrijgegeven voor publikatie. Volgens sommigen zou Chroesjt sjef op het tijdstip dat hij zijn op merkingen maakte, nog niet op de hoogte zijn geweest van de verkla ring van Eisenhower dat hij nog steeds verwacht naar de Sowj et- Unie te gaan en niet meent dat het vooruitzicht voor de topconferentie beslissend is gewijzigd. Andere waarnemers in Moskou achtten de toon van Chroesjtsjef een aanduiding dat zijn enthousias me voor de topconferentie en het bezoek van Eisenhower taande. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUGBERBED onmisbare hulp bij de besteding van haar huishoudgeld. Sprekende over de toekomst zei mevrouw Keyser onder raeer, dat het vraagstuk van de dienstplicht voor meisjes steeds meer de aan dacht eist. Het probleem heeft, vol gens haar, vele facetten, die men zorgvuldig tegenover elkaar moet afwegen. Wanneer die dienstplicht zou gaan in de richting van een zich in dienst stellen van de gemeen schap, zo zei zy, geloof ik dat ze voor elk meisje een verrijking kan betekenen, maar dan zal de voor bereiding zeer zorgvuldig moeten geschieden. De huisvrouwen werden vanmid dag ontvangen door het gemeente bestuur van Utrecht. Daarvoor hadden zij langdurig het rapport „Hoe kunnen wij in deze tijd onze kinderen eenvoudig blijven opvoe den?", besproken. Morgen zal de algemene verga dering worden voortgezet. Dan komt onder meer de vraag naar de wenselijkheid van een „woonkeu ken" aan de orde. Het programma vermeldt tevens een inleiding door mevrouw Hamaker-Willink over: „De vrouw in het maatschappelijk leven". Officiële aanklacht tegen piloot Powers MOSKOU, 12-5. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig, dat boven Rusland werd neergehaald, Powers is aangeklaagd Ingevolge een arti kel van het Russische wetboek van strafrecht dat handelt ovr de „misdadige verantwoordelijkheid voor misdaden, die tegen de staat zijn gericht", zo meldt Tass. Volgens het Russische persagent schap zegt de aanklacht, dat Po wers „als piloot in dienst van de Amerikaanse inlichtingen dienst op 1 mei 1960, komend uit Pakistan, in een speciaal uitgerust vliegtuig, de Russische grens schond om strate gische inlichtingen te verkrijgen en dat hij - door middel van de appa ratuur waarover hij beschikte - verscheidene Russische districten, waaronder industriële en militaire doelen, fotografeerde en ander spionagemateriaal verzamelde". Komt er een tweede hospitaal-kerkschip IJMUIDEN, 11-5. In het jaarver slag over 1959 van de vereniging „Hospitaalkerkschip De Hoop" is een belangrijke vraag door het be stuur van de vereniging opgewor pen. Men vraagt zich namelijk af, of er behoefte aan een tweede schip is. Hierdoor zouden vele problemen worden opgelost: de continuïteit van de hulpverlening aan en de verzorging van de vissers op de Noordz?e zou verzekerd zijn en het zich steeds uitbreidende werkter rein, als gevolg van de wijzigingen die zich bij de visserij voordoen zou beier bestreken kunnen worden. Meer en meer gaan de rederijen over van het drijfnet naar de treil- vissery, waardoor minder concen traties voorkomen. De meer ver spreide vloot vist over een veel grotere uitgestrektheid. „Het is zaak, deze ontwikkeling bij te hou den", aldus het besluit van de ver eniging zijn inleiding tot het jaar verslag. Agenten bedreigd door mauuen AMSTERDAM, 11-5. Op het Damrak te Amsterdam werden gisteravond twee mannen, de 30- jarige los werkman J. V. en zijn bro?r de 29-jarige schilder A V., aangehouden die twee agenten op de Nieuwendijk van enige afstand scheldend waren gevolgd. Op 'het moment dat de agenten zich om keerden voegden de mannen zich tussen een groep personen, doch namen bij nadering van de agenten de vlucht. Toen ?en van hen in de Haringpakkerssteeg door een agent werd vastgepakt, nam hij een boks houding aan. De andere man kwam te hulp, doch kreeg van de agent een kaakstomp waardoor hij ach terover in een bloembak viel. Daar na zette hij het op een lopen, doch liep op 'het Damrak tegen een juist passerende tram aan. Beide man nen, die werden gearresteerd ter zake van belediging en openlijke geweldpleging, zijn na verhoor weg gezonden. n De burgemeester van het dorp Kotsjang bij Poesan in Zuid-Korea Is woensdagavond door inwoners van het dorp levend verbrand. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de executie van 600 dorpelin gen in '51, ten tijde van de commu nistische invasie. De terechtgestel- den werden toen voor communisti sche partisanen gehouden. Commissie aan het werk Fundamentele moeilijkheden in de zuivelsector DEN HAAG, 12-5. De door de mi nister van Landbouw en Visserij ingestelde studiecommisie voor de zuivelprobl?men heeft hedenmor gen onder voorzitterschap van oud minister dr. A. Vondeling, een aan vang gemaakt met haar werk. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visserij dr. J. H. Patijn gewaagde in een korte installatierede van de bezorgdheid van de minister van Landbouw en Visserij over de toe nemende moeilijkheden in de zui velsector, die voortkomen uit de stijgende overproduktie. Dat je met een kind, dat als kleu ter en ook zolang het op de lagere school was, nooit veel moeite heeft gegeven, de handen vol kunt krij gen, wanneer het in de puberteits jaren komt, had Ireentjes moeder eigenlijk niet verwacht. Toch had ze beter gedaan zich er op voor te bereiden, want kennissen die zelf al grotere kinderen hadden, hadden haar wel eens voorspellingen in die richting gedaan. „En meisjes geven, over het alge meen meer last dan jongens", werd er bij gezegd. „Op een gegeven ogenblik veranderen ze zo, dat je ze nauwelijks herkent. Ze worden prikkelbaar, lichtgeraakt, laten zich niets meer gezeggen, weten alles beter, lijden aan de meest on berekenbare stemmingen, zodat je het ene moment niet weet, waar je het volgende aan to? bent en je je in wanhoop afvraagt hoe je ze toch aan moet pakken, om de vrede te bewaren en je toch nog een beetje te doen gelden. Kritiek verdragen ze eenvoudig niet; ze geven je door lopend het gevoel, dat je ze het meest grievende onrecht aan doet, als je ergens iets op durft aan te merken .En ik verzeker je, dat er een massa is, waar iets op aan te melken valt „Kijk maar eens naar onze Joke" of „Kijk maar eens naar mijn An niewerd er waarschuwend gezegd. Ireentjes moeder had er haar schouders over opgehaald Zij was zover nog niet met haar kind en het zou ook heus wel meevallen. Maar toen kwam de tijd, dat ze moest erkennen, dat de anderen met hun Jokes en Annies het toch bij het r?chte eind hadden gehad. Ook Ireentje kwam op de leeftijd, dat er geen land met haar te be zeilen was. Ook dit kind toonde zich prikkelbaar, humeurig, onhan delbaar en verschrikkelijk eigen- wijs. En wat het vreemdste was, Ireentje, dl? steeds een heel orde- meisje was geweest, dat zonder tegenpruttelen haar speelgoed op ruimde, legde opeens een onrust barende slordigheid aan de dag. De standjes, die z? van moeder kreeg, als ze haar kamertje weer eens als een stal had achtergelaten, maak ten haar obstinaat. Daarna leek het wel, of ze, juist om moeder te pla gen, haar boel nog meer liet slin geren. Nu was ook Ireentjes moeder zo ver, dat ze zich in wanhoop af vroeg: „Hoe moet ik dat kind aan pakken? Hoe bréék ik die recal- citrantie?" Opeens kwam ze tot de ontdek king, dat ze het verkeerd formu leerde. Zich laten „br?ken" zou Ireentje niet. Zeker niet in de gees tesgesteldheid, waarin ze nu ver keerde. Ze had al zoveel te worste len met haar eigen verwarringen, dat z? elke berisping van buitenaf als een duldeloze inmenging voelde, waartegen ze zich nog eens extra schrap zette. Nee, Ireentje moest genezen, niet gebroken worden. Ze leed aan een soort ziekte. De ziekte van de overgang naar het volwassene. Deze ziekte vroeg om een uiterst tactische behandeling Mo?der's intuïtie wees haar de juiste weg. Als er weer iets op Ireentje aan te merken viel (en dat was bijna dagelijks het geval), be gon moeder niet met het standje. Z? baande de weg tot wat ze Ireen tje te zeggen had, met een prijsje. Ze zocht en ze vond iets, waarvoor haar dochtertje een waarderend woordje verdiende en prees haar daarvoor. In d? milde stemming, waarin het meisje daardoor ge raakte ,kon ze de rustige, goedge meende terechtwijzing, als die vol gen moest, gemakk?lijker aanvaar den. Ze begon zelfs die prijzende woorden zo prettig te vinden, dat ze haar best deed, ze voor alles te verdienen. En zo kwam Ireentje tenslotte bijna ongemerkt weer in haar geestelijk evenwicht. marcelle. Deze Europese ontwikkeling is door de sterk op export ingestelde Nederlandse zuivelsector in het bij zonder nadelig, omdat Nederland te maken heeft met een stijging der eigen produktie. In de laatste drie jaar is de voortbrenging van melk met ongeveer tien procent ^gestegen. Dat is gepaard gegaan met een steeds groter? produktie van onze industriële zuivelprodukten zoals kaas, condens, melkpoeder en bo ter, en steeds lagere prijzen, zowel voor export als bij afzet op de bin nenlandse markt. De stijgende lijn in de produktie duurt bovendien nog steeds voort. Wij staan dan ook voor fundamentele moeilijkheden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MEPPEL D» 50-jarige R. P. Nij- meyer uit Koekange is op de spoor wegovergang in Ruinerwold tussen Meppel en Hoogeveen door een trein gegrepen en op slag gedood. ROTTERDAM. De 55-jarige mw. J. C. de Klerk-Koster in Rhoon is op de Ropsweg in Rotterdam Zuid aangereden door een auto. Zij reed daar op de fiets. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek, dat zij was overleden. VEGHEL. De 47-jarige mevrouw Vervest uit Veghel is bij het over steken van deN.C.B.-Iaan, vóórhaar woning, door een passerende per sonenauto gegrepen. Ze Is enkele uren later aan opgelopen verwon dingen in het ziekenhuis overleden De auto werd bestuurd door de verffabrikant S. uit Amsterdam. Hij reed met grote snelheid door de bebouwde kom. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. HILVERSUM. De 64-jarige F. D. Tak uit Hilversum, die woensdag met zijn bromfiets in Loenen tegen een auto botste en daarbij ernstig werd gewond, is in de R.K. Zie kenverpleging te Hilversum over leden. AMSTERDAM. Op het spoorweg emplacement de Rietlanden in het Amsterdamse havengebied heeft zich een ernstig arbeidsongeval voorgedaan, De 24-jarige schilder A. T. Sips, die, liggend op het via duct over de Cruquiskade aan het werk was, is door een locomotief zijn rechterarm bij de ellboog af gereden. ROTTERDAM. De Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" is in ons land teruggekeerd. Het schip kwam om kwart over twee in Hoek van Holland, waarna het onstoomde naar Rotterdam en in de Waalhaven op stroom ligplaats koos. De „Willem Barendsz" is het vorige jaar op 7 november naar het Zuidpoolgebied vertrokken. De jonge Amerikaanse dirigent Thomas Schippers. Reeds op 25-jarige leeftijd leidde hij uitvoeringen van het New Yorks Philharmonlsch Orkest en van La Scala in Milaan (1955). Schip pers behoort tot de vaste staf van de Metropolitan Opera Com pany in New York en begeleidde het New York Philharmonic op zijn tournee door Europa en het nabije oosten in 1959. TONEEL EN FILM Concertzaal brengt dramatische Franse verzetsfilin: „De Kat" Tweede film: „Alleen op de wereld" Het Concertzaal-weekend-film programma bevat ditmaal de zeer opmerkelijke film „De Kat", ver beeldend het authentieke verhaal van de verzetsspionne Cora in het Parijs van 1943 Haar man komt om in het verzet en Cora - ge bracht door Frangoise Arnoul n?emt zijn gevaarlijke taak over. Haar aanvankelijke successen zijn belangrijk. Zij komt in contact met een Zwitsers journalist, die echter In werkelijkheid Duits officier is, maar zij weet dat niet. De weer machtsofficier vertelt aan een man van de „Abwehr" dat hij een meisje heeft ontmoet dat gelijkenis vertoont met een gezochte verzets strijdster. De man van Abwehr en „De Kat" komen met elkaar in contact en er ontstaat liefde tussen beiden. Dan echter ontdekt de man van de spionnage-afdeling dat „De kat" „De kat" is. Er gaat iets mis met een verzetsactie en de leider geeft opdracht aan „De kat" haar minnaar - en tegenspeler - met een glas vergiftigde wijn om te bren gen. Haar liefde voor hem b?let dit evenwel en Bernhard (haar min naar) poogt haar over te halen naar Zwitserland te vluchten. De man is zelf echter verdacht en zijn superieuren slaan toe. „De kat" wordt aan geestelijke martelingen onderworpen, maar noemt geen namen. Haar minnaar oefent druk op haar uit en belooft dat zij vrij uit zal gaan, als zij namen noemt Hij zelf echter blijkt te beschikken over de gezochte namen en hij doet het voorkomen alsof „De kat" hen heeft verraden. De gehele verzets groep wordt gearresteerd. In hun bijzijn wordt Cora losgelaten. De leider van de verzetsgroep doodt haar ,die tot het laatst toe heldin bleef, ook al was de schijn tegen haar. De geschiedenis van dit af schuwelijk misverstand berust ge- he?l op waarheid, maar deze is eerst na de 'bevrijding aan het licht gekomen. „De kat" werd posthuum onderscheiden. Een zeer boeiende, aangrijpende film, die ons in de be klemmende sfeer van de oorlogs jaren verplaatst. Als tweede film gaat deze week in de Concertzaal het onvergete lijk? klassieke* verhaal „Alleen op de wereld" naar de beroemde ro man van Hector Malot De sympa thieke Rémi is naar het witte doek getransporteerd in een frisse ver filming. Al die figuren uit Malots veelgelezen verhaal zien we voor ons verrijzen en zo maken wij kennis met de trouwhartige moe der Barberin en Vitalis, de zwer vende toneelspeler. Rémi en Vitalis beleven mooie en minder mooie tij den met de gedresseerde honden Capl, Dolce en Zerbino en de aap Joli-Coeur. Totdat dan het ogen blik is aangebroken, dat Rémi de armen van zijn moeder om zich voelt. Zij is net zo lief als hij haar in zijn stoutste dromen had voor gesteld. Het oude verhaal wordt In een uitstekende rolbezetting op het witte doek gebracht. In de eerste plaats zien we Pierre Brasseur als de schurkachtige mr. Driscoll, Vi talis is Gino Cervi. Rémi zelf wordt geportretteerd door de kleine Joel Flateau. Hotel bioscoop „Bom" Bioscoop hotel Bom te Haamste de brengt deze week „Helden van de woestijn" met o.a John Gregson en Michael Craig. De film geeft het verhaal van een kleine patrouille die een aanval zal ondernemen op Rommel's grootste benzine-opslag- plaats in Amara. Het. doel is gele gen achter de vijandelijke linies en (het wordt dan ook een avontuur lijk relaas van een handvol dap peren. Zij slagen er in de opdracht te volvoeren en bovendien komen de mannen op het spoor van een geheime vijandelijke tank-opslag- plaats die uiteindelijk - een dag voor de slag van Alamein - on schadelijk gemaakt kan worden. Een boeiende film. Seizoen en aanvullende werkgelegenheid DEN HAAG, 11-5. Het is niet juist, dat vanwege het departement van Social? Zaken en Volksgezond heid richtlijnen zijn gegeven, aan de G.A.B.'s en P C "W.'s, inhoudend dat er zo weinig mogelijk tijdelijk werkloze arbeiders op de aanvul lende werken mogen worden ge plaatst. Aldus heeft minister mr. dr. Ch. J. M. A van Rooy geant woord op schriftelijke vragen van het Twe°de Kamerlid de heer Kik kert (CHU). Verwijzend naar het geen gesteld is bij de behandeling van de begroting voor het dienst jaar 1960 stelt de minister, dat de aanvullende werkgelegenheid, va riërend naar de omstandigheden in de streek en naar de tijd van het jaar, zal worden gesloten voor die arbeiders of groepen van arbeiders, van wie kan worden aangenomen, dat er voldoende werkgelegenheid in het normale bedrijfsleven Is. Ingezonden mededeling Kom fris op tn van Uw werk! Hoofdstedelijke politie arresteert aanrander In de nacht van maandag op dinsdag ƒ.1. hebben twee taxichauf feurs op Rapenburg in Amsterdam een man gegrepen, die een aldaar fietsende vrouw haar tas uit de hand had gerukt. Gealarmeerd door het gillen van de vrouw zet ten zij een achtervolging in met als resultaat, dat zij de man aan de politie konden overleveren. Het blijkt te zijn de 27-jarige hotel knecht P. de S., die bij zijn ver hoor tegenover de politie heeft be kend op 27 januari 1959 een poging tot wurging te hebben gedaan op de circa 30-jarige prostituée mej. T. van de H. uit de Korte Korsjes- poortsteeg in de Amsterdamse bin nenstad. Deze vrouw heeft de man herkend. Ook heeft hij toegegeven in de nacht van 24 op 25 april in de Ro zenstraat te Amsterdam een 62- jarige vrouw van haar tasje te hebben beroofd. Voorts bekende hij: een beroving in Bergen (N.H.) een aanranding van een jong meisje in de duinen bij Schoorl en enige aanrandingen en pogingen daartoe in deze contreiën en een poging tot aanranding in Eibergen (Gld.) De man is nog niet eerder met de politie in aanraking ge weest. Deze is nu bezig met een om vangrijk onderzoek omdat er in Amsterdam nog steeds twee moor den op prostituée's onopgelost zijn nl. die op „Chinese Annie" in de oudejaarsnacht van 1956 in een pand op de Oudezij ds Achterburg wal en die op „zwarte Judith" in de morgen van de eerste Pinkster dag van het vorig jaar. Voorpaginanieuws voor 150 jaar Na vertrek kregen Fransen het weer voor het zeggen XXVII In de laatste aflevering vermeld den wij hoe talrijke Engelse ma trozen, zich met geweld meester maakten van goederen, in eigen dom van de vendumeester P Boon- ne Sr. Bovendien warden door de ze matrozen ongeregeldheden ge- ple?gd, terwijl zij de boodschap achterlieten 's avonds terug te ko men om de resterende goederen uit de pakhuizen te komen ophalen. De burgemeester vroeg de gemeente raad of het niet wenselijk zou zijn 'de Engelse commandant in te lich ten over deze gang van zaken en hem overigens in verband met zijn vertrek - dank te zeggen voor de orde en discipline, die hij ge durende zijn verblijf te Zierikzee, door zijn manschappen in het al gemeen had doen bewaren Met na druk echter zou dan moeten wor den gem?ld, dat het stadsbestuur over de roofpartijen verontrust was en een tweede komst van het Engelse zeevolk vreesde. Besloten werd dat de burgemeester en de secretaris de commandant zouden verzoeken enkele burgers te mo gen bewapenen, om rust en orde in de stad te kunnen handhaven en excessen tegen te gaan. De com mandant gaf hiervoor toestemming. Gelukkig overigens maar dat de Engelse matrozen zich niet meer lieten zien. Engelsen vertrekken De Engelsen bliezen kort nadien de aftocht. Zij namen hun route door de Hoofdpoortstraat, langs de Westhavendijk naar het Hoofd, waar zij zich inscheepten in aldaar gereed liggende sloepen, die daar na afvoeren naar de op de rede liggende oorlogsschepen. Na het vertrek ging het stadsbestuur aan het werk om een aantal burgers te bewapenen ter b?waring van de stedelijke rust. Als gevolg hiervan bood zich een aantal burgers aan. De namen van deze groep zijn nog bekend. Men komt er om namen in tegen als: van Tigchelhoven, Joppe, Kodde, van Veldhoven en van 't Noordende. Zij kregen wa penen, die nog bij partikuli °ren waren achtergebleven en vormden dus feitelijk de nieuwe Burger wacht. Hollandse vlag op de toren Op de St. Lievensmonstertoren stond een seinwachter, die de b?- wegingen van de Engelse schepen In de gaten hield. Hij berichtte dat Schouwen-Duiveland ook aan de noordwestzijde door de Engelse schepen was verlaten. Bericht werd gezonden aan de Kwartierdrost, die tevens werd verzocht door een ge regelde scheepvaart weer gemeen schap te zoeken met overig Hol land. Nog dezelfde dag arriveerde een officier van de Hollandse ma rine in de stad, die mededeelde dat hij ln het Keeten met een flottille Hollandse schepen voor anker was gegaan, met de opdracht stad en eiland ln naam van de koning van Holland, weer in bezit te nemen en de Hollandse vlag weer op de toren te doen plaatsen. Hij over handigde de burgemeester een mis sive van de maarschalk Verhuëll. De daarop volgende dag arriveerde te Zierikz-^e een detachement gre nadiers, om het eiland te bezetten. De commandant deelde mede dat nog 3000 manschappen zouden aan komen ter verdere bezetting van stad en eilanden. Deze echter zijn nooit gekomen. Onder dankzegging voor de aan de stad bewezen dien sten, moest-de pas benoemde bur gerwacht weer worden ontbonden. De tijdelijke burgemeester mr. A. J. van Dopff trad af en de wethou ders kregen het stadsbestuur ln handen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5