„Neergeschoten vliegtuig had geen agressieve bedoeling" DE ZIERIKZEESCHE COURANT De werkloosheid in Frankrijk Somaliland in juni onafhankelijk „DWANGARBEID" IN ZUID-AFRIKA Prins Ali Chan bij auto-ongeval dodelijk verongelukt Internationale dievenbende opgerold VERMISTE JOKE GROENENDAAL UIT VENLO IS VERMOORD PREMIER CHROESJTSJEF DOET HEEL BOOS OP PERSCONFERENTIE Uittocht van Chinezen uit Celebes Verschillende vorsten naar Oostenrijk VRIJDAG IS MEI i860 116e jaargang No. 18768 MIKMMffiWNIEUWiBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per i maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Lo^se nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donJerdog en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Amerikaanse nota aan Rusland: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WASHINGTON, 13-5. - De Ver. Staten hebben In een nota aan de Sowjet-Unie met klem de beschul diging van Moskou tegengespro ken, dat de vlucht van het op 1 mei neergeschoten Amerikaanse splonagevlicgtuig enige agressieve bedoeling heeft gehad of ten doel had afbreuk te doen aan de top conferentie van de volgende week. Volgens de V.S. zou juist de be handeling van deze week door de Russische regering twijfel kunnen doen rijzen over haar bedoelingen ten aanzien van aangelegenheden als deze. De nota, welke in Moskou is overhandigd, is een antwoord op een Russische nota van twee dagen geleden, waarin gedreigd werd met vergeldingsmaatregelen als de ver kenningsvluchten zouden worden voortgezet In de Amerikaanse nota van van daag, die veel korter is dan de Rus sische nota, wordt niet gewaagd van het Russische dreigement. Wel wordt gezegd, dat de Amerikaanse regering aan de Parijse conferentie op 16 mei zal deelnemen met de bereidheid om tot het uiterste sa men te werken bij het zoeken naar overeenkomsten die vermindering van de spanningen beogen, met in begrip van doeltreffende waarbor gen tegen een onverhoedse aanval, die kwesties als de onderhavige on nodig zullen maken. De Verenigde Staten zeggen, dat hun politiek om inlichtingen over de Sowjet-Unie te verzamelen door middel van Amerikaanse vliegtui gen op louter defensieve doelen ge richt is. Het Amerikaanse antwoord be vat overigens geen mededelingen die niet reeds eerder over het vlieg tuigincident van 1 mei zijn gepu bliceerd. Motie Nederlandse Politiebond DEVENTER, 12-5. Op het twee- Jaarlijks congres van de Neder landse Politiebond, dat vandaag in Deventer is voortgezet, is een mo tie aangenomen betreffende de sa lariëring van het politiepersoneel, waarin de bond zegt van oordeel te zijn, dat tbans vóór alles op korte termijn het overleg dient te worden geopend over een salaris- verbetering voor het politieperso neel. In de motie zegt de bond er van overtuigd te zijn, dat de huidige salariëring van het politiepersoneel niet ln overeenstemming is met de aard van het politieambt. Er wordt de verwachting uitgesproken dat uit het rapport van de C.W.P. in de eerste plaats zal zijn te conclu deren dat de politiebezoldiging over de gehele linie te laag is. PARIJS, 12-5. In Frankrijk blijft de werkgelegenheid goed. Het aan tal gesteunde werklozen is er zelfs kleiner geworden en gedaald van 43.700 op 1 april jl. tot 40.500 op 1 mei Dit zijn de hoofdfeiten van de uiteenzetting van de Franse minis ter van arbeid in de Franse minis terraad. Als enige zwarte plek op het ge bied van sociale conflicten noemde de minister de incidenten, die on langs voorkwamen in de fabriek Sambre et Meuse te Saint Brieuc in Bretagne, waar de directie zich tot de politie moest wenden. LONDEN, 12-5. Het protectoraat Somaliland zal op 26 juni onafhan kelijk worden. Dit is donderdag in antwoord aan het parlement mee gedeeld door de Britse minister van koloniën, MacL-^od. De Britse regering is voornemens Somaliland in het eerste jaar van zijn onafhankelijkheid hulp ten be drage van 1.500 000 pond stering (ruim 15.000.000 gulden) te verlenen. BRUSSEL, 12-5. De secretaris generaal van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigin gen, Oldenbroek, heeft het Inter nationale Arbeidsbureau verzocht, een onderzoek in te stellen naar gevallen van „dwangarbeid" ln Zuld-Afrika. Oldenbroek heeft het verzoek vergezeld doen gaan van uitvoerige gegevens, gebaseerd op een rap port, dat door een vertegenwoordi ger van het I.V.V.V., die onlangs Zuid-Afrika heeft bezocht, is op gesteld. Volgens deze gegevens zijn er twee soorten dwangarbeid in Zuid-Afrika: tewerkstelling van tot gevangenisstraf veroordeelde ne gers in landbouwbedrijven en „vrijwillige" arbeid van negers, die kleine overtredingen hebben be gaan, in dezelfde bedrijven. Voorts zouden zich, aldus de gegevens, ge vallen hebben voorgedaan, dat Zuid-Afrikaanse boeren negerar beiders hebben gedood en hiervoor niet vervolgd zijn. PARIJS, 13-5. Donderdagavond Is in de Paryse voorstad Suresncs Prins Ali Chan b(j een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De auto die h(j bestuurde, een gr(jze „Lancia", geraakte ln botsing met een „Simca Aronde" die uit tegen gestelde richting kwam. De prins was op slag dood. De mannequin Bettlna, die naast de prins zat, liep een verwonding aan het voorhoofd op. De chauf feur van de prins, die zich achter in de wagen bevond, zou licht ge wond zijn, evenals de bestuurder van de „Simca". Prins Ali was een van de be roemdste eigenaars van renpaar den. Hij stond bekend als een man van de wereld met een voorliefde voor feesten en mooie vrouwen. De huidige Aga Chan is een zoon uit het eerste huwelijk van prins Ali met de Britse Joan Yarde-Buller Guinness. In 1940 huwde prins Ali met de filmster Rita Hayworth. Zij scheidden in 1953. PARIJS, 22-5. In Parijs is een in ternationale bende ontdekt die zich op het stelen van juwelen en auto's had toegelegd. De politie schat de waarde aan gestolen juwelen op dri^ vierhonderdduizend gulden. Een van de gearresteerden deed zich voor als Belgisch afgevaardig de naar de Verenigde Naties. De organisatie had vertakkingen in België, Duitsland en de Verenigde Staten. Dc sjah van Perzië brengt op het ogenblik een staatsiebezoek aan België De foto toont hem na aankomst in het koninklijk paleis te Brussel met Z.M. koning Boudewijn en Z.K.H. prins Albert. Dader gaf zich uit als persfotograaf VENLO,12-5. De 16-jarlse Jo- hanna Petronella Wilhelmina van Groenendaal uit Venlo, die gisteren door de 24-jarige K, G. W. M., die zich als persfotograaf voordeed, is ontvoerd, is vermoord. De vanmid dag te 14.00 gearresteerde M. heeft vanavond omstreeks zeven uur be kend het meisje om het leven te hebbeh gebracht. Daarbij noemde hij een plaats ln de bossen van Tegelen, waar hij het meisje zou hebben gewurgd. Twee officiers van justitie, mr. Uiterwaal en mr. Bartels, zijn met andere politie-autoriteiten naar de opgegeven plaats vertrokken. Joke van Groenendaal, de oud ste uit een gezin van zeven kinde ren, uit Venlo, blijkt die avond om streeks acht uur te zijn vermoord in een met berken en struikgewas begroeid gebied, behorend tot het Het vliegtuigincident In verband met het vliegtuigin cident boven Sow jet-gebied heef' premier Chroestsjef een persconfe rentie gehouden. Op de vraag of hij nog steeds wil dat Eisenhower naar Rusland komt antwoordde Chroesjtsjef: wat moei ik hierop zeggen? Ga in mijn schoenen staan en spreek voor mij. U moet goed begrijpen, dat wij. Russen, nooit half werk doen. Als De Russische staatsman Gromyko gefotografeerd tij dens een persccmferentie bij de wrakstukken van de XJ-2, het Amerikaanse vliegtuig, dat boven Russisch grondgebied is neergehaald. Het overschot van de machine ligt thans tentoongesteld in het Gorki- amusementspark in Moskou (links). Rechts zien we Francis Powers, de piloot van de U-2, zoals hij in Moskou werd gefotografeerd, gekleed in zijn vlieger- overall. wij spelen, spelen wij en als wij vechten, vechten wij goed. Hoe kan 'k nu mijn volk vragen Eisenhower hartelijk te ontvangen? Men zal zeggen: bent U niet goed snik? Wat Is dat voor een dierbare gast, die een vliegtuig stuurt om ons te bespioneren? Chroesjtsjef zei voorts, dat hij het niet nodig achtte om het vlieg tuigincident op de agenda van de topconferentie te plaatsen, omdat het al in de hele wereld besproken is. Men vroeg hem toen of hij vluch ten van westelijke vliegtuigen naar Berlijn als agressieve daden zou beschouwen na de ondertekening van een vredesverdrag met oost- Duitsland. De Russische premier antwoordde: „Na de ondertekening van het vredesverdrag, is de status van Berlijn gewijzigd. De bezetting van west-Berlijn zal dan een voor bije episode zijn. De Duitse demo cratische republiek krijgt dan het volledige gezag over haar grond gebied en zal de toegang tot west- Berlijn controleren. Sommigen zeggen dat de westelijke mogend heden de toegang tot west-Berlijn rullen forceren. Ik wil U echter één ding duidelijk maken. Als iemand dit mocht proberen, zullen onze militaire eenheden, die in oost-Duitsland zijn om de vrede te waarborgen, de westelijke heet hoofden laten merken wat het re sultaat hiervan is. DELFT. In Delft is de 5-jarige Tonny Braak, wonende aan de Van Berensteynstraat aldaar, spelender wijs in de wetering langs de Kuy- perweg geraakt en verdronken. Nadat het kind op het droge was gebracht heeft men nog geruime tijd, doch tevergeefs, door kunst matige ademhaling en het toedie nen van zuurstof getracht de le vensgeesten op te wekken. natuurreservaat „De snelle sprong" onder de gemeente Tegelen. De plaats van het misdrijf is ongeveer een kilometer van de Duitse grens gelegen. De verdachte, de 24-jarige K. M., heeft na een verhoor van ongeveer twee uur een volledige bekentenis tegenover de Venlose politie afgelegd. Hierbij is komen vast te staan, dat M. met nog een tweede verpleegde uit de psychia trische inrichting te Heilo op 5 mei is ontsnapt. Vlucht naar Maastricht Hij wurgde zijn slachtoffer met een sjaal, die hij kort tevoren in Venlo had gekocht. Na het lijk slechts gebrekkig te hebben ver stopt, is M. naar Tegelen gegaan. Hier verdween hij echer weer snel, omdat hij vroeger in Tegelen ge woond en ook daar gewerkt heeft. Via het pont veer in Steyl is hij de Maas overgestoken naar Baarlo, waar hij een lunchroom en een café heeft bezocht. In een schuur heeft hij geprobeerd een auto te stelen, maar het contactsleuteltje was er niet, zodat deze poging mislukte. M. heeft vervolgens een oude da mesfiets gestolen, waarmee hij naar Kessel reed. Daar wist hij een betere fiets te bemachtigen. Hier mee reed hij naar Weer, na ver moedelijk onderweg in Haelen nog een inbraak te hebben gepleegd. Na de fiets op het station te hebben ge stald, is M. met de trein naar Heer len vertrokken. De nacht heeft hij in Eijeelshoven doorgebracht, van waar hij vanmorgen in Maastricht arriveerde. Hier bestelde hij een hotelkamer. De eigenares van het hotel, die de publicaties en de foto van M. in de ners had gezien, kreeg argwaan, ofschoon M. zich wel van zijn snor had ontdaan. Zij waarschuwde de politie. De man had zich inmiddels in zijn kamer opgesloten en hield de deur aanvankelijk op slot. Toen hem gezegd werd, dat zijn ontbijt gereed was, ontsloot hij de deur. waarna de politie hem kon inre kenen. „EN HET KOKEN MEER MANS" DRIEBERGEN, 12-5. De zestien Driebergse mannen die een cursus van twaalf lessen in het koken ge volgd hebben aan de huishoud school te Driebergen zullen hun culinaire studies voortzetten met een vervolgcursus „fijne keuken". In een afscheidsspeech, die een der cursisten hield na beëindiging van de twaalfde les, zei deze onder meer, dat heren zich nog lang geen „keukenpieten" voelen Zij hebben geleerd bij onverhoopte problemen in het huishouden cor rect te kunnen handelen in de keu ken. maar streven er naar hun be kwaamheden op nog smakelijker plan te brengen onder het motto: „In het koken meer mans". De Abako, een van de belang rijkste politieke partijen in Bel gisch Kongo, heeft donderdag een ultimatum gepubliceerd, dat aan koning Boudewijn is gezonden. Daarin wordt het Belgisch bestuur verweten, Kongolese stammen te gen elkaar op te zetten, hetgeen bloedvergieten, plundering en moord tot gevolg heeft Zoek nooit met een branden de lucifer naar een lek in de gaskraan! Prins Bernhard op „Cast en gastheer" DEN HAAG, 12-5. Z.K.H. Prins 3ernhard heeft vanmiddag te half es een bezoek van ongeveer drie cwartier gebracht aan de Horecaf- entoonstelling „Gast en Gastheer" lie in de Haagse Houtrusthallen is ngericht. Hij werd rondgeleid door voorzitter G. Meijer en andere be- tuursleden van Horecaf. De 1 prins bezocht een aantal tands van algemene allure, onder ndere het jeugdrestaurant, de zul- 'elinzending, het internationale estaurant en de wedstrijdbaan /oor koks „Salon Culinaire". Tegen de apartheidspolitiek DE NHAAG, 12-5. De classis Rot- erdam van de Ger. Kerken heeft :ich tot de generale synode in Jtrecht gewend, met een schrijven .vaarin zij uiting geeft aan haar liepe verontrusting over de groei ende spanning in Zuid-Afrika tus- ;en mensen van verschillende ge- aat^kleur. Zij is tevens verontrust ever het lot dat de blanke mens en ie christelijke beschaving ln dat and bedreigt. Zij overweegt, dat nen voor het apartheidsbeleid bij belse argumenten in sterke mate iebruikte en gebruikt. De classis vil van de synode een uitspraak, iat alle verschil in ras en kleur on- lergeschikt moet worden, aan de jenheid en de gemeenschap in Jhristus Jezus. De classis verzoekt ie synode haar uitspraak ter ken- iis te willen brengen van de beide ;usterkerken in Zuid Afrika, waar- nede de Ger. Kerken correspon- ientle onderhouden. Plafond van hotel stortte in ErNDHOVEN, 12-5. Vanmiddag >m ruim twaalf uur is bij het in isnbouw zijnde hotel aan de West- iijk te Eindhoven het plafond van ie ondergrondse garage door tot ïu toe onopgehelderde oorzaak in- jestort. In de garage waren en- c-ile schilders aan het werk. Toen :ij plotseling een hevig gekraak morden namen zij de vlucht, doch ;en hunner, de ongehuwde, 23-ja- ige G., die in een andere richting jen goed heenkomen zocht, raakte odanig bekneld, dat een van zijn zoeten werd verbrijzeld. Het .•lachtoffer is naar het Binnenzie- cenhuis overgebracht. DJAKARTA, 12-5. Een organisa- ie van Chinezen te Makassar heeft nedegedeeld, dat ongeveer 20.000 .n Zuid-Celebes en de Molukken ^vestigde Chinezen Indonesië .vensen te verlaten. Een woord- /oerder van de organisatie zeide, iat het in hoofdzaak grotere en Aleinere handelaren zijn die in hun bestaansmogelijkheden zijn getrof fen door het verbod van de Indo nesische regering aan buitenlan ders, om op het Indonesische plat teland handel te drijven. De eerste 'roep van ongeveer 650 Chinezen is thans te Makassar bijeengebracht WENEN, 12-5. Oostenrijk heeft de komende maanden druk hoog be zoek te verwachten. Op 16 mei zal de sjah van Perzië op het nieuwe vliegveld Wenen-Schwechat aanko men. Hij zal enige grote industrie ën in Oostenrijk bezoeken en ook enkele dagen als particulier per soon in Wenen verblijven. D? vorstelijke apartementen van hotel Imperial in Wenen zullen verder binnenkort ook koning Gus- taaf VI van Zweden en koning Bou dewijn van België herbergen. Op 30 juni wordt de Russische premier Chroesjtsjef in Wenen verwacht. Hij zal waarschijnlijk een week in Oostenrijk doorbrengen. Na drie dagen in Wenen zal hij enkele bondslanden bezoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1