V.S. maken geheime vluchten om een tweede Pearl Harbour te voorkomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT WERELDREIS ONDER WATER DONDERDAG 12 MEI 1960 116e jaargang No. 18767 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo.;se nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Het U-2-incident Eisenhower toch nog van plan naar Moskou te gaan WASHINGTON, 11-5. President Eisenhower heeft woensdag op zyn persconferentie in Washington mee gedeeld, dat Amerikaanse vliegtui gen „geheime" vluchten boven de Sowjet-Unie maken, omdat de V.S. geen tweede Pearl Harbour wen sen. De geheimhouding, die de Sow- jet-Unie betracht en de maatrege len, nodig om die geheimhouding te doorbreken, zyn een bron van voortdurende spanning, aldus de Amerikaanse president. Ik zal op de topconferentie te Parys Chroesj- tsjef daarom nogmaals vragen in te stemmen met myn voorstel voor een „vry luchtruim", waardoor het gevaar van een onverhoedse aan val uitgeschakeld kan worden. De president zei dat hij nog steeds van plan is om de volgende maand naar Moskou te gaan. Hij geloofde niet dat de vooruit zichten van de topconferentie door het incident met de U-2 en de re actie van Chroesjtsjef hierop, defi nitief gewijzigd zijn. Hij hoopte dat er te Parijs vorderingen geboekt zullen worden bij de behandeling van de belangrijke onderwerpen, zoals de ontwapening, de kwes- tie-Beriijn en het Duitse vraag stuk en de betrekkingen tus sen oost en west. Eisenhower achtte redenen aan wezig om niet zomaar aan te ne men dat de U-2, die op 2 mei boven Rusland vloog, vanaf grote hoogte is neergehaald. De foto's die door de Russen gepubliceerd zijn, zijn waarschijnlijk geen foto's van de wrakstukken van de U-2, zo zei hij. Geen ultimatum Desgevraagd verklaarde de pre sident, dat hij het jongste Russi sche dreigement niet ziet als een ultimatum. Zoals bekend heeft Eisenhower vaak te kennen gegeven dat hij niet naar de topconferentie zal gaan onder bedreiging van een ultima tum. Eisenhower verklaarde met na druk dat de Amerikaanse strijd krachten niet gebruikt worden voor het verkrijgen van geheime gege vens en wei om de kans op geweld uit te schakelen en omdat men de militairen natuurlijk geen richtlij nen kan geven met de nodige speel ruimte, welke wel gegeven worden aan de geheime dienst. Men vroeg Eisenhower of hij nog steeds verwachtingen koesterde van de topconferentie, ondanks Gro- miko's verklaring dat de V.S. en sommige van hun bondgenoten ten gevolge van de spionagevluchten op de rand van een oorlog met de Sowjet-Unie staan. Eisenhower antwoordde: „ja". Ik blijf enige hoop koesteren, omdat dergelijke dingen al zo vaak door de Russen zijn gezegd en de ver klaring van Gromiko dus niets i nieuws is. Weinig succesvolle strijd tegen opstandelingen in Indonesië Tekort aan troepen en uitrusting DJAKARTA, 11-5. De strijd te gen de opstandelingen in Indonesië, meer speciaal in noord- en midden- Sumatra, heeft gedurende de eerste maanden van 1960 niet de resulta ten opgeleverd die men had ver wacht. Volgens een bericht van „Anta- ra" heeft het hoofd van de Indo nesische legervoorlichtingsdienst, overste Meng Soenarjo, dit mede gedeeld op een persconferentie. Dit falen wordt deels toegeschre- Nederland protesteert bij Indonesië DJAKARTA, 10-5. Reuter meldt, dat in Djakarta namens de Neder landse regering een krachtig pro test is ingediend op het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken, waarin om genoegdoening wordt gevraagd voor „beledigingen begaan tegen het koninkrijk" bij de aanval op de Nederlandse mis sie, vorige week vrijdag. Volgens een woordvoerder in Dja karta heeft de Nederlandse rege ring de verwachting uitgesproken, dat er „toereikende maatregelen" zullen worden getroffen teneinde herhaling te voorkomen en dat de beschadigingen, aangericht bij de betoging, zullen worden vergoed. ven aan een tekort aan troepen in de stï'ijd tegen de opstandelingen, en deels aan onvoldoende militaire uitrusting, aldus overste Soenarjo. In een overzicht van de verliezen der opstandelingen deelde hij ver der mee, dat in de eerste drie maanden van I960: 1210 opstande lingen werden gedood, 200 gewond en 438 gevangen genomen, terwijl 580 overliepen naar de regerings troepen. •De verliezen van deze laatste gaf hij op als 166 doden; onder de bur gerbevolking vielen 302 slachtof fers van de strijd. Westduits beroep op topconferentie BONN,, 11-5. Een vijftigtal West- duitse politieke persoonlijkheden, onder wie bondskanselier Aden auer, burgemeester Brandt van west-Berlijn, de voorzitter van de Sociaal-Democratische partij Ollen- hauer en de voorzitter van de Bondsdag Gerstenmaier, heeft een beroep van het „Comité voor het ondeelbare Duitsland" op de ko mende topconferentie getekend. In 'het stuk wordt uit naam van „de 72 miljoen Duitsers" gevraagd om het recht van zelfbeschikking voor het gehele Duitse volk en waar borging van de mensenrechten in geheel Duitsland. Driehonderd mensen zijn gewond, van wie 10 ernstig, en een man wordt vermist, door liet ontploffen van drie ton explosieven in vier kruithuizen aan de Maeda vuurwapen- en springstoffenfabriek te Yokosuka in Japan. Huizen in de omgeving van de fabriek zijn met de grond gelijk gemaakt, in totaal werden 2000 woningen beschadigd. De politie maakt jacht op de De Amerikaanse duikboot „Triton" heeft onder commando van gezag voerder kapitein Edward Beach een wereldreis van 36000 km. gemaakt. Een groot deel van cle tocht werd onder water gemaakt, nl. 58 van de 84 dagen lange reis. Bij de Amerikaanse kust aangekomen werd gezag voerder Beach door een helikopter van boord gehaald om in Washing ton door president Eisenhower ontvangen te worden. Hier verlaat de gezagvoerder zijn schip, op weg naar de president. Het werkbezoek aan Zeeland van H.M. Koningin Juliana Tweede dag bezichtiging bouwput caissons DEN HAAG, 11-5. In aansluiting op hetgeen reeds eerder gepubli ceerd werd over het bezoek van de koningin aan Zeeland, kan nog worden medegedeeld, dat voor de iweede dag van het bezoek (18 mei) het volgende programma is vastge steld: Bezichtiging van een bouwput- bestemd voor de bouw van cais sons ter afsluiting van het Veersche Gat in de Ooster-Nieuwlandpolder. Daarna een bezoek aan Vrouwen polder ter bezichtiging van een model van de afsluiting van het Veersche Gat. Naar Wemeidinge Vervolgens zal de koningin de tocht voortzetten naar Wemeldinge, waar een ontvangst plaats vindt door het gemeentebestuur, ten huize van de burgemeester. Des kundigen van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek zullen hier een inleiding houden over de kunst matige kweek van oesters. Daarna volgt een bezoek aan het oesterla boratorium. De lunch zal gebruikt worden in het dorpshuis te Kruiningen, van waar per auto via Hansweert wordt nachtwaker van de maatschappij, die eens had ge dreigd de springstoffen te zullen ontsteken. Hij is echter onvindbaar en men neemt aan dat hij bij de explosies is omgekomen. - De foto laat zien hoe po litie en brandweer in de ravage naar overlevenden zoeken. doorgereisd naar de Deltadijk on der de gemeente Kapelle. Na dit bezoek wordt via Hoede- kenskerke per provinciale boot naar Terneuzen gevaren. In deze plaats zal door een zeventigtal jongens en meisjes een jeugdspel worden op gevoerd, waarna de terugreis naar Hoedekenskerke wordt .aanvaard. DEN HAAG, 10-5. Hare Majes teit de Koningin heeft het voorne men een gedeelte van de landdag van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers bij te wonen, die te Rot terdam op donderdag 19 mei zal worden gehouden. Wereldconferentie Christelijk Leiderschap' Voor de vijfde maal organiseert de International for Christian Lea dership (ICCL) een wereldconfe rentie in hotel „Huis ter Duin" te Noorwijk aan Zee en wel van 18- 22 mei a.s. Deze organisatie, waar van prinses Wil'helmina ere-presi- dente is, stelt zich ten doel politie ke, culturele en industriële leiders van de gehele wereld bijeen te brengen om zich te bezinnen op de practische vragen die het geloof be treffen. Het thema van deze conferentie, die zal worden bijgewoond dooreen groot aantal vooraanstaande figu ren uit het verre oosten, Afrika, midden oosten, de Verenigde Sta ten en Europa,, zal zijn „Christelijk leiderschap en practisch christen dom". De verschillende onderwerpen zullen onder meer worden ingeleid door mr. Th. Bot, staatssecretaris van binnenlandse zaken, Musa L. Amalem'ba, minister van huisves ting van Kenya, Pierre Harmei, minister van culturele zaken van België en Konrad Grundmann, mi nister van sociale zaken van West- falen. Voorts zullen industriëlen uit de Verenigde Staten, India, Zuid-Rho- desia, Engeland en Duitsland het woord voeren. Bootje te zwaar beladen Jongen verdronken ROTTERDAM, 11-5. Vanmiddag is op de Kralingse plas te Rotter dam de 16-jarige scholier J. M. Tobe uit de Wilde Veenstraat al daar verdronken. Hij was met nog zes jongens en twee meisjes gaan varen in een ijzeren roeiboot. Niet omdat de jongelui geschommeld hebben, maar alleen omdat het vaartuig te zwaar beladen was is het zestig tot zeventig meter uit de kant gezonken. Van de negen jon gelui konden er slechts vijf zwem men. Deze zagen kans drie van hun lotgenoten te redden. Het stoffelijk overschot van de verdronken jongen werd een uur later door de politie opgehaald. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zoek nooit met een branden de lucifer naar een lek in de gaskraan! Schiphol viert 40-jarig jubileum SCHIPHOL, 11-5. Dinsdag 17 mei zal de nationale luchthaven Schip hol haar 40-jarig bestaan vieren. Op 17 mei 1920 vertrok van het toenmalige vliegveld Schiphol voor het eerst een vliegtuig in de gere gelde lijndienst. Het was een kleine „De Havilland" van de K.L.M., die daarmee 's werelds oudste luchtlijn Amsterdam-Londen v.v., opende. Sinds die datum is het net van steden, waarmee Schiphol door een geregelde dienst is verbonden ge stegen tot 120, verspreid over alle vijf de werelddelen. Het spreekt vanzelf, dat de luchthaven die dag geheel in het teken zal staan van deze herdenking. Ook de K.L.M., die sinds haar oprichting Schiphol als thuishaven heeft, zal aan deze feestelijkheden deelnemen. Hierbij zullen vooral de tegenstellingen tussen 1920 en nu aan de dag tre den. EEN NIEUWE KUNSTSTOF Polycarbonaat zeer veel belovend AMSTERDAM, 11-5, Polycarbo- naat is een nieuwe kunststof die vorig jaar is ontwikkeld in een chemische fabriek te Leverkussen (Bayer A.G.), waarvan de deskun digen in de hele wereld grote ver wachtingen hebben. Nog nimmer is volgens dr. G. A. Kohnstamm, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Fabrikanten van Kunststof producten, in de wetenschappelijke wereld de interesse voor een nieu we kunststof zo groot geweest, als voor deze nieuwe aanwinst in de reeds omvangrijke familie van kunststoffen. Dat bleek volgens hem o.m. uit de belangstelling voor de zeventiende kunststoffendag van de „Nederlandsche "Vereeniging van Fabrikanten van Kunststofproduc ten", die vandaag in 'het Instituut voor de Tropen in Amsterdam is gehouden. In de ochtenduren sprak dr. Hugo Streib van de fabriek uit Leverkussen over de ervaringen die men tot nu toe met polycarbo naat heeft opgedaan. Hieruit is ge bleken, dat het aantal toepassings mogelijkheden praktisch onbeperkt is. Vooral voor de elektronische in dustrie biedt de nieuwe kunststof belangrijke voordelen. Polycarbo naat is namelijk een voortreffelij ke isolator. Temperatuurverschil len van 40 graden Celsius onder nul tot 1550 graden Celsius boven nul kan de nieuwe kunststof verdra gen. Vanmiddag sprak dr. H. A. K. Eden van Philips uit Eindhoven over het onderwerp „Kunststoffen in de elektronische industrie". THANS GEEN MOGELIJKHEID OM DE DUITSE GRENZEN TE VERANDEREN WASHINGTON, 11-5. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hy geen mogelijkheid zag om de Duitse grenzen te ver anderen, „behalve door onaan vaardbare methoden". De president zei dit naar aanlei ding' van een vraag ,of hij voor nemens was het vraagstuk der Duitse grenzen op de komende top conferentie aan de orde te stellen. De vragensteler had hierbij gezegd zijn vraag te stellen in verband met een in west-Duitsland geopperd denkbeeld, om de Sudetenduitsers in staat te stellen naar hun voor malige gebied in Tsjecho-Slowakije terug te keren. Eisenhower verklaarde dit pro bleem nu niet aan de orde te zullen stellen. „De Duitsers wonen nu reeds geruime tijd binnen hun hui- In Durban en omgeving zijn in de afgelopen maand meer dan 2.300 negers gearresteerd, zo heeft een Zuidafrikaanse politiefunctionaris meegedeeld. Hij zei dat er nog steeds negers worden gearresteerd en wel zo'n honderd per dag. Het gaat hier - zo vervolgde hij - om „ongewenste elementen, zoals leeg lopers en straatschooiers". „Negers „die de wet gehoorzamen en die kunnen aantonen dat zij werk heb ben" worden met rust gelaten. dige grenzen en ik zie geen kans om deze toestand te veranderen an ders dan door het aanwenden van methoden, die wellicht onaaan- vaardbaar zouden zijn", aldus de president. Hij voegde hieraan toe dat dit vraagstuk mogelijk door een andere deelnemer aan de topconferentie ter sprake zal worden gebracht, doch hij was niet van plan dit te doen. Russische spionage in Zwitserland BERN, 11-5. Twee functionaris sen van de Sowjet-ambassad© te Bern hebben opdracht gekregen Zwitserland onmiddellijk te verla ten omdat zij zich aan spionage hebben schuldig gemaakt. Dit is woensdag in een communiqué van het Zwitserse ministerie van justi tie en politiezaken meegedeeld. De functionarissen werden dins dagavond te Zürich gearresteerd, aldus het communiqué, toen zij op 'het punt stonden zich in verbin ding te stellen met een agent van de Sowjet geheime dienst. Zij zou den van de agent inlichtingen heb ben ontvangen over plannen van militaire radarinstallaties in Zwit serland, gegevens over de organi satie van het Zwitserse leger en in lichtingen over raketbases in west- Duitsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1