1[ooil\\fill De uren v/oor tu/aalven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DjNSDAG 10 mei i960 No. 18766 DE MILITAIRE FONDSEN Nog veel nood in gezinnen van ex-militairen DEN HAAG, 7-5. Naar aanlei ding van een landelijke collecte, die de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden en de stich ting „De Nederlandse soldaat" van 2 tot 8 mei zuilen houden, hebben de besturen van deze bond en stich ting een brief gezonden aan ir. S H. Visser, minister van Defensie, waarin zij de aandacht vestigen op „de grote nood waarin sommige ex militairen en hun gezinnen blijk baar verkeren". „Wanneer het een nationale ere- piicht is om op deze wijze voor de behoeftigen te zorgen, dan moet dit niet gebeuren langs de vernede rende weg van liefdadigheid. Veel eer is het de taak van de regering en ln het bijzonder van het depar tement van Defensie, voor deze no den regelingen te treffen, waardooi deze inzamelingen niet meer nodig zijn. Hoe lofwaardig het streven van liefdadige instellingen terzake ook mag worden genoemd, het blijft een onwaardige vertoning en ver nederend voor de ex-militair, zijn gezin en verwanten. Bovendien vrezen wij, dat de edel"? bedoelin gen van de initiatiefnemers de staat stijven in het verwaarlozen van zijn plicht", aldus de brief. Twaalf mille gestolen op belastingkantoor ALKMAAR, 9-5 In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in het kantoor van de rijksontvan ger aan de Gasthuisstraat te Alk maar. De daders kwamen via de rijwielstalling van de overdekte zweminrichting en door een kan toor van de huuradviescommissie (waar zij een geldkistje met f 150 bult maakten) en door een verbin dingsdeur in het kantoor van de ontvanger. Daar vonden ze een sleutel, die op de grote brandkast paste Na opening van deze brand kast troffen zij een kleinere brand kast als binnenkast, die zij met een snijbrander hebben opengesneden Daaruit hebben zij f 12.000 wegge nomen. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED m •L- Nog een nagekomen foto van de heer J. v. d. Doe te Dreischor, die tuerd begiftigd met de ere-medallle in goud, behorend by de Orde van Oranje Nassau. Na de uitreiking van de versierselen door burge meester A. Vermeulen, werd de onderscheidene, tezamen met zijn echtgenote gekiektvoor zijn wo ning. V erkenningssa teiliet voor fotograferen van Russisch gebied NEW ORK. 9-5. De „New York Times" meldt dat de Verenigde Staten zullen pogen In de komende herfst hun eerste verkenningssatel liet te lanceren, die elke meter van het Russische gebied zou fotogra- geren. In een artikel van zijn corres pondent Richard Witkin zegt het blad, dat dit de eerste proef zou zijn van een „foto-intelligencepro- gramma", het project Samos, „dat dit land met volkomen openhartig heid heeft voorbereid: elke meter van het Russische gebied te foto graferen als bijdrage om de „in- telligence-gaping", die de Ameri kaanse verdedigingsinspanningen zo zwaar hindert, op te heffen". Witkin schrijft: „Dit is niet min der dan wat de U-2 heimelijk poogde toen het toestel door een Russische raket werd onderschept". Men verwacht niet dat een ge heel netwerk van Samos-satellie- ten voor regelmatige operaties voor 1962 of 1963 gereed zal zijn, aldus Witkin. Gebrek aan nachtrust ondermijnt de gezondheid Hoe laat gaan uw kinderen naar bed? DE VAL VAN BARRANCA Mensen die voortdurend slaap te kort komen, hebben een vermin derd geestelijke en lichamelijke weerstand. Zij zijn geprikkeld en zij worden gemakkelijk ziek. Dat geldt niet alleen voor volwassenen! Bij kinderen die te weinig slaap krijgen, is het precies eender. Dat onuitgeslapen kinderen vervelend zijn, weten eigenlijk alle ouders. Ze spreken dan tegen, ze zijn on- gezeggelijk, kribbig, bazig, hange rig, huilerig en eigenwijs. Minder vaak komen vader en moeder op de gedachte dat ziekte van hun spruit wel eens mede het gevolg zou kunnen zijn van het herhaalde gebrek aan nachtrust. Op het kleuterconsultatiebureau kan men in allerlei toonaarden ver nemen waarom Joke, Wimmetje, Annetje en Keesje geen middag slaapje meer doen. De kinderen kunnen dat niet of ze „willen" dat niet. Volgens moeder gaan ze toch al die tijd maar gillen, of klimmen zo toch maar uit hun ledikantjes. Sommige kinderen, zo kan men vernemen, scheuren uit kwaadheid het behangsel kapot als ze 's mid dags in bed gelegd worden! Het nodige overwicht van moe der op de kleuter is in zulke ge vallen natuurlijk ver te zoeken. De voor het kind nog zeer lange dag wordt niet meer door een ver kwikkende middagrust onderbro ken. En hoe is het met de grote kinderen Mogen wij van de zo mer het schouwspel weer beleven dat zes- en achtjarigen 's avonds om tien uur nog op straat aan het knikkeren, touwtje springen, hin kelen of voetballen zijn En hoe lang kijkt uw kroost naar de tele visie? Addertje De meeste schoolkinderen gaan veel te laat naar bed, tot schade van hun gezondheid, want door die voortdurend te korte nachtrust worden zij nodeloos vatbaar. Na tuurlijk zijn er ook ouders, die er wel de hand aan houden dat hun kinderen op tijd in bed komen. Toch schuilt er ook hier nog dik wijls een addertje onder het gras. Tal van gezinnen met twee kinde ren beschikken namelijk over een driekamerwoning. De gebruikelij ke en meest natuurlijke indeling is dan: woonkamer, slaapvertrek ouders, slaapvertrek kinderen. Over de bezwaren dat twee of meer kinderen een slaapkamer delen, wordt weinig nagedacht. De behuizing ln ons land Is nu een maal nlat zo, dat men op dit ge bied voor zijn gezin de meest gun stige omstandigheden mag op eisen. Ieder kind een eigen kamer tje, dat zou de geestelijke gezond heid van de enkeling zeker ten goede komen Buikpijn Aan de gemeenschappelijke slaap kamer zijn directe bezwaren voor de lijfelijke gezondheid verbonden, ook al is dat vertrek hygiënisch ingericht, ook al wordt het vol doende vaak gelucht. In de ge meenschappelijke slaapkamer ko men de kinderen dikwijls slaap tekort, ook al worden ze nog zo vroeg naar bed gestuurd. Het inslapen op een gemeen schappelijke kamer gaat moeilij ker: altijd houdt de één de ander nog een poosje wakker. Bij het ontwaken zijn er dezelfde moei lijkheden: die het eerst uitgesla pen is, wekt steeds de ander. Mid den in de nacht worden de kinde ren bovendien, behalve door hun eigen buikpijn en hun eigen ang stige dromen, ook nog wakker wanneer de ander op z'n tijd zul ke aardigheidjes krijgt. Inslapen Zo op het eerste gezicht lijkt het of men deze moeilijkheden ge schikt uit de weg kan ruimen, door één van de kinderen geheel en al op de ouderlijke slaapkamer te nemen. Dit is echter beslist ver keerd. De oplossing is, dat men zoveel mogelijk de kinderen apart laat inslapen. De één begint de nacht dan op de kinderkamer, de ander wordt te slapen gelegd ln het bed van vader of moeder, ten zij men er de voorkeur aan geeft, één kinderledikantje in de voor nacht in het ouderlijk slaapver trek neer te zetten. Het inslapen kost zo tenminste al weinig moeite meer. Wanneer de ouders zich ter ruste begeven, kunnen de kinderen nadat zij eventueel nog zijn „opgenomen", beiden in de kinderkamer verder slapen. Met het spoken in de nacht valt het meestal nogal mee. Gordijnen Om beide kinderen 's morgens zo lang mogelijk door te laten sla pen, verdient het juist nu, bij het steeds vroeger licht worden, aan beveling, de kinderkamer 's avonds te verduisteren met voldoende dik ke of gevoerde gordijnen, die goed sluiten. 100. „Uu vergist u, messire", zegt Archibald gejaagd, „ik weet niets van die ontploffing.... ik schrok er even erg van als wie dan ook...." Tevergeefs tracht hij zich uit Arams greep los te rukken. „Wat zat er in die vaten?.'" snauwt Aram driftig. „Was dat wel wijn?" „Laat me los", gilt Loki's knecht en hij schijnt plotseling door een wilde angst te worden aangegrepen, „maak dat je van de hoek torens wegkomt! Straks gaat deze ook de lucht in!" En als om zijn bewering te staven klinkt vlak achter hen opeens een geweldige dreunende slag. Op slechts enkele passen worden de zware stenen van het looppad als door een reuzehand met enorme kracht ln de lucht geslingerd in een wolk van stof Van schrik heeft Aram Archibald losgelaten en onmiddellijk zet deze het op een lopen. „Pas op.' Die muur helt!" schreeuwt Aram hem achterna. Maar het is al te laat. Met een dof geraas stort een deel van de torenmuur ineen, de ongelukkige vluchteling be delvendAls langzaam de stofwolken optrekken, staart Aram verlamd van ontzetting naar de ruïnetussen de stenen is slechts een roerloze hand zichtbaar Schouwen-Dulveland was schouwtoneel van uitgebreide feestelijkheden op bevrijdingsdag. Vooral de nummers „tonnetjekruipen" - en zoals op deze foto - bandenkruipenwaren populair. Men ziet hier een jeugdige Burghse deelnemer worstelen om er door te komen, onder het wakend oog van een jurylid. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Ds. F. Don deed zijn intrede in Hervormde Gemeente van Burgh Met een predikatie n.a.v. 1 Cor. 15 58 werd ds. F: Don, gekomen van Nisse, zondagmorgen door zijn broer, ds, M. C. Don van Rotter dam-I Jsselmonde, in de morgen dienst bevestigd in het ambt te Burgh. In de middagdienst verbond ds. Don zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie over 1 Cor. 15 32, het tweede gedeelte. In zijn pre dikatie wees ds. Don op de inhoud van de gekozen tekst, waarin de opstanding der doden primair ge steld wordt. Zou dit niet zo zijn, dan was elke Evangelieprediking ijdel, aldus de predikant, die stelde dat in de wereld met al zijn stro mingen uiteindelijk slechts twee mogelijkheden overblijven ,nl. ge loven in de opstanding van Chris tus of die opstanding verloochenen. Na de prediking werd eerst het woord gevoerd door ouderling M. Krijger uit Bruinisse, die sprak na mens de Prov. Kerkvergadering. Spr. bad ds. Don toe dat hij steeds de leiding van Christus zou mogen ervaren tot zegen van de ge meente Burgh. Ds. M. G. Westerhof van Nieu- werkerk sprak een hartelijk wel kom namens de Classis. Hij felici teerde ds. Don te mogen werken in de gemeente Burgh, omdat deze ge meente in de zomermaanden veel groter is dan de grenzen der ge meente, door het veelvuldig vreem- delingenbezoek. Ook in het predi kantenconvent, zo verzekerde hij ds. Don, zouden mevr. en ds. Don van harte welkom zijn. Namens de Ring Schouwen sprak ds. F. A. van Liere uit Renesse. Daar ds. Don een dubbeltaak heeft aanvaard, nl. de gemeente Burgh en een opdracht voor vormings werk op ons eiland, zal de Ring het hem niet lastig maken met werkopdrachten, maar wel hoopte men in de Ring op vriendschap. De heer A. de Bruin uit 's-Gra- venhage sprak nemens de Delta- Commissie der Ned. Herv. Kerk. In een gebied dat aan zo snelle ver anderingen onderhevig is, was de commissie dankbaar een voorpost te kunnen vormen in de persoon van ds. Don. Ds. Boerma, sprekend namens de kerkeraden der Geref. en Chr. Ge- ref. kerken, sprak de hoop uit dat zij als collega's samen de loopbaan mochten lopen tot eer van Hem die waarlijk is opgestaan. Toespraak burgemeester Als consulent sprak ds. L. Boer uit Haamstede enkele woorden, waarna burgemeester Jhr. A. 'van Citters sprak namens de burger lijke gemeente, de kerkvoogdij en de Koebel-commissie, waarbij hij ds. Don met gezin hartelijk wel kom heette en dank bracht aan de velen die hadden medegewerkt om in de vacaturetij d het kerke werk te doen voortgaan. Hij verzocht daarna de predikant te willen toe zingen Gezang 263 1, 5. Ds. Don dankte in de eerste plaats de vele bezoekers uit Nisse die naar Burgh waren gekomen en èen steun in de rug voor hem had den betekend. Vervolgens werden alle sprekers toegesproken.. Uit drukkelijk wilde hij doorgeven dat hoewel hij twee taken had, nl. ge meente- en vormingswerk, hij dit werk toch onlosmakelijk met el kaar verbonden achtte. a De Zuidkoreaanse politie heeft maandag meegedeeld dat zij de voormalige lijfwacht van dr. Syng- man Rhee, Kwak Jong Koe, heeft aangehouden voor een ondervra ging over ?en aanval op studenten tijdens de demonstraties van 18 april in Seoel. Jonker en A. Kappers; v. M. Hart, J. Verboom, N. Goossens, J. v. d. Vate en Ant. Jonker. Patrijzen I-Burgh I Zierikzee I-Halsteren I A.s. zondag 15 mei zal te Zierik zee op het sportpark „Bannlnk" de beslissingswedstrijd worden ge speeld voor één plaats ln de K.N. V.B. tussen de kampioenen van de afd. A en B van de afd. Zeeland: Patrijzen en Burgh. Deze wedstrijd zal aanvangen om 4 uur Om 2 uur zal Zierikzee op hetzelfde terrein in h'et veld komen voor de K.N.V. B.-beker tegen Halsteren. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Spanning in de eerste klas der S.D.K.B. WIK zag zich ln eigen huis door DES geklopt Unltas toonde zloh duidelijk de sterkste van MEVO. DSS handhaafde zich aan de leiding in de 3e klas. Zierikzee klopte Oude Molen om de KNVB- beker. tot man waarbij Verboom in vrij? positie wordt gespeeld waarna hij hard en laag inschiet (0-1) Renesse blijft hierna aanvallen en drie min. later weet Goossens met twee man op zijn huid door te breken waarna hij zo hard inschiet dat de doelman totaal geen kans krijgt op zijn schot te reageren (0 2). Invaller rechts buiten M. Kort krijgt zrifs nog een kans om een derde doelpunt te sco ren, maar door te lang aarzelen gaat deze kans verloren, zodat het einde aanbreekt met ongewijzigde stand. Renesse bracht in deze wed strijd het volgende elftal in het veld: d. J. de Vrieze; a. J Geleijn- se en L. Boer; m. C. Dorreman, P. KORFBAL. In de le klas van de SDKB begint de spanning er reeds volop in te komen. De Velo/Dosko combinatie kon het op eigen grond tegen Zeemeeuwen niet bolwerken en verloor met 4-1, wat tevens de eerste verliespuntjes betekenden. Alle verenigingen in de le klas hebben nu na vier competitiedagen verliespunten moeten boeken. WIK zag zich in eigen huis met 4-2 ge klopt' door DES waardoor de Nieu- werkerkers dank zij een beter doel- gemiddelde, de leiding in handen hebben genomen. Te Brouwersha ven, by de ontmoeting tussen Brou wershaven en Burgh vielen de doel punten als rijpe appelen van de boom. Niet minder dan twintig maal werd de korf doorboord waar van dertien maal door de club uit de Westhoek die hiermee zijn eer ste zege kon boeken. DSS Veio/Dosko Zeemeeuwen WIK Burgh Brouwershaven 4 3 0 1 19-11 6 4 3 0 1 10- 8 6 4 2 11 14-11 5 4 112 9-12 3 3 10 2 17-13 2 3 0 0 3 11-25 0 SPORT VOETBAL Halsteren I-Renesse I 0-2 'Ondanks het feit dat Renesse het in deze wedstrijd zonder J. Dale bout, W. Verseput en Jac Dorre man moest stellen is het er in ge slaagd op verdiende wijze de zege te behalen. Technisch speelde de thuisclub wel iets beter dan de gas ten, maar deze wisten door een veel groter enthousiasme aan de dag te leggen dit verschil geheel te nivelleren. De verdediging van de bezoekers speelde weer een uit stekende partij voetbal en slechts zelden slaagde de voorhoede van Halsteren er in het doelman de Vrieze werkelijk moeilijk te maken. Voor de rust had Halsteren een licht veldoverwicht zonder dat de verdediging van Renesse daarbij in ernstige moeilijkheden geraakte. Doelman De Vrieze toonde zich in laatste instantie in uitstekende voim door tijdig uit te lopen enige aanvallen onschadelijk te maken. Een schitterende kopbal van Goos sens weet de doelman op fraaie wijze nog uit zijn heiligdom te wer ken. Invaller v d. Vate valt bij de bezoekers op door zijn verdienste lijk spel als schakelspeler op de linksbinnenplaats. Na de hervat ting zijn de bordjes geheel verhan gen en nu is het Renesse dat bijna volledig de toon aangeeft. De half- spelers Dorreman en Kappers zet ten hun voorhoede steeds weer aan het werk en vaak krijgt de verde diging van Halsteren het hard te verduren. Toch duurt het tot 10 min. voor tijd eer Renesse er In slaagt te scoren. Bij een snel opge zette aanval gaat het leder van man In de 2e klas toonde Unitas zich in de plaatselijke derby tegen ME VO duidelijk de sterkste (7-2). NO- AD behaalde een kleine maar kost bare zege op het bezoekende Re nesse dat hiermee zijn eerste ver lies kreeg te boeken en zijn leiders positie moest afstaan aan Unitas. Burgh II bleef zonder veel moeite baas in eigen huis tegen Stormvo gels (7-1). Het ziet er naar uit dat de Burgh-reserves ook dit seizoen weer een vooraanstaande rol gaan spelen in de 2e klas. Velo/Dosko II behaalde een verdienstelijk gelijk spel bij DSS (4-4), terwijl Zwalu wen weinig moeite had om SVOWK met lege handen naar Ouwerkerk terug te sturen (12-1). Unitas 3 3 0 0 19- 6 Burgh II 3 3 0 0 15- 3 6 NOAD 4 3 0 1 12- 6 Renesse 4 3 0 1 13- 6 6 Zwaluwen 4 2 0 2 18- 9 4 MEVO 4 2 0 2 16-14 4 DES 4 1 1 2 14-12 3 Velo/Dosko 3 0 1 2 6-19 1 Stormvogels 4 0 0 4 4-16 0 SVOWK 4 0 0 3-35 0 In de 3e klas wist DSS zich aan de leiding te handhaven door een 4-1 overwinning op Zeemeeuwen II. WIK II zorgde min of meer voor een verrassing door Burgh III met lege handen naar huis terug te stu ren (2-0). Velo/Dosko II smaakte voor het eerst in deze competitie het zoet van de overwinning door Unitas II met 2-1 te kloppen Dank zij een 4-1 overwinning bij Brou wershaven kon NOAD II zich op de 2e plaats van de ranglijst nestelen. DES II NOAD II WIK II Zeemeeuwen II Velo/Dosko III Burgh III Unitas II Brouwershaven II 3 3 0 0 7-16 3 2 0 15-24 3 1113-23 3 1116-63 3 1114-83 2 10 15-22 3 0 1 2 2-5 1 2 0 0 2 1-70 In de junioren groep A bleef Re nesse in eigen huis met 4-1 aan de winnende hand tegen Velo/Dosko. Zwaluwen moest met 6-1 de vlag strijken voor Burgh A terwijl Burgh B zich met 4-0 zag geklopt door Zeemeeuwen. Renesse 9 2 10 6-2 S Burgh A Zeemeeuwen Burgh B Velo/Dosko Zwaluwen Stormvogels 2 2 0 0 12-1 4 3 2 0 1 8-3 4 3 0 12 1-11 l 10 0 0 1-4 0 2 0 0 0 3-10 0 0 0 0 0 0-0 0 In groep B behaalde Brouwers haven een zwaarbevochten 2-1 overwinning bij NOAD. DSS kwam bij WIK B maar net met de hakken over de sloot (1-2). De ontmoeting tussen SVOWK en WIK A werd uitgesteld tot morgen (woensdag)- avond. Brouwershaven SVOWK WIK A DSS NOAD WIK B 3 3 0 0 12-2 6 2 2 0 0 2 10 1 3 10 2 3 10 2 3 0 0 3 9-1 4 5-5 2 3-7 2 3-9 2 1-6 0 VOETBAL. Bij de wedstrijden om de KNVB-beker klopte Zierik zee niet de niet mis te verstane cij fers 11-1 het bezoekende Oude Mo len. Over alle linies waren de 3e klassers verre de meerdere en al leen het open zetten van de bui- tenspelval behoedde de Brabanders voor een nog zwaardere nederlaag. Renesse leverde een keurige pres tatie door Halsteren in eigen om geving met 2-0 aan het korste eind te laten trekken. Zierikzee Renesse Halsteren Oude Molen 2 110 12-2 3 2 110 3-13 2 10 1 4-4 2 2 0 0 2 3-15 0 Steenbergen zag haar kansen voor een plaatsje in de 2e klas aan- merkelijk stijgen door de 6-2 over winning welke het op RWB wist te behalen. Bladelia klopte Steenber gen met 3-1, zodat Steenbergen en Bladelia zullen promoveren. Steenbergen Bladelia DVS RWB 3 2 10 8-35 3 2 1 0 7- 3 5 3 10 2 4-62 3 0 0 3 5-12 0 Kaaise Boys bleef in de running voor een plaatsje in de 3e klas dank zij een 4-2 overwinning welke het bij Biervliet wist te behalen. Aan spanning ontbreekt het in deze promotie-competitie geenszins want Hilvaria dat de beste papieren had zag zich met 3-0 door Gilze ge klopt, waardoor de strijd weer ge heel open is geworden. Alleen Bier vliet kan als tdtgeschakeld worden beschouwd. Gilze Kaaise Boys Hilvaria Biervliet 3 2 0 1 7-3 4 3 2 0 1 8-5 4 3 1114-63 3 0 12 4-91 Door een vergissing werd in de sportspiegel van vrijdag jl. gepu bliceerd dat Duiveland in haar ne derlaag-toernooi de strijd moest aanbinden tegen Val Aan, maar dit moest zijn Dreischor. Duiveland gaf in deze wedstrijd de zondag voetballers uitstekend partij, waar door het een eervol 3-3 gelijk spel wist te behalen. ATLETIEK. Na de goede resul taten welke verleden week door de leden van Delta Sport te Rotter dam werden behaald, kwam men nu te Delft weer uitstekend voor de dag. Ester Schot slaagde er zelfs ln het Zeeuws record discusioerpen dames met bijna 1 m. te verbete ren, terwijl Catrien Schot een le en Jopxe Stoutjesdijk beslag op een 2e prijs wisten te leggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9