HANNESJE Zoute levensgemeenschappen in wateren rond Schouwen gaan teloor BUISMAN Het was echt feest te Zierikzee WM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag is mei i960 No. 18768 Kwade gevo'gen van deltaplan Ingrijpende wijziging te verwachten van flora en fauna ZIERIKZEE, 7-5. Zo veel staat wel vast, dat zich In de levensge meenschappen van de zee, In Zee land en met name ook rond Schou- wen-Duiveland, als gevolg van de 1 soorten en het driedoornig stekel- baarsje. Een emigratie uit zoete meren van dieren valt te verwach ten, evenals van kleine stroompjes uit Brabant na de afsluiting. Een uitvoering van het Deltaplan, be- [mooie visstand van snoekbaars, langrüke veranderingen zullen vol- karper, voorn en meerval behoort trekken. Het gaat van zout water vla brak tenslotte naar zoet en voor het natuurleven zal dit zUn konse- kwenties hebben. Dit bleek wel uit een causerie, die zaterdagavond - tijdens de op- tot de waarschijnlijkheden na ver zoeting van het Zeeuwse binnen meer. Langs de boorden kan men ble zen, dotters, fonteinkruid, katte- staart(en), biezen, zegge en lisdod- richtingsvergadering van een N.J. den verwachten. De plantenwereld N.-afdellng voor Schonwen-Dul- zal zich wijzigen. Er komt lever kruid, zuring, wilgenroosje, e.d. Bij de vogels wordt overgescha keld op meerkoet, zwarte stem, dodaars, e.d. Maar dan zijn wij wel enkele tientallen jaren verder. Vast staat echter dat de typische zoute gemeenschappen teloor zullen gaan en dat betekent een groot verlies. Ter vergadering werd de afde ling Schouwen van de Ned. Jeugd bond voor Natuurstudie opgericht. Een bestuur zal nog deze week worden gekozen. voor veland - werd gehouden door de N.J.N.-er Wlm Wolff, die, na een uitvoerige uiteenzetting over de Zeeuwse wordlngsgescihedenls, in eerste Instantie dieper inging op de thans hier voorkomende zce- flora en fauna, die bijzonder in teressant en natuurhistorisch van de grootste betekenis z(jn- De wateren rond Schouwen-Dui- veland hebben een groot zoutge halte. De Zandkreek - even verder - heeft het zoutste water van ons land. Het waddenlandschap biedt een heterogeen sortiment van le vensgemeenschappen. die belang rijk zijn voor de vogels, welke hier door een kans tot fourageren krij gen. Zo vindt men er kokkels kleine wadslakfes. zagers, zeedui zendpoten, wadpieren, alikruiken, mossels, kleine kreeftjes e.d. en wat de flora betreft o.m. zeesla, zout- melde, enz. Voor de zeevogels is dit alles van groot belang. De scholek ster b.v. steekt de snavel tussen de kokkels en weet zo de vis te be machtigen. Wadslakjes zijn belang rijk voor de kapmeeuw, die achter uitlopend op het wad zijn voedsel vergaart. Steenlopertjes houden het op strandvlooien. Het achteruitlo pend fourageren is ook een eigen schap van bergeenden en rotgan zen. De vloedlijn intussen heeft spe cimen van het zeeleven, b.v. in de vorm van pijlinktvis .grote tuime laar, kwallen en allerlei schelpen soorten als boormossel, goudkam metje, enz. In het „zoute achter land" treft men - om weer maar enkele voorbeelden te noemen - de Sleutelbloem, Pirolla, Parnassia, Hertshoormveegbree, e.d. Veel voorkomende vogels zijn de kapmeeuw, visdiefje, noorse stem, tureluur, scholekster, bontbekple- vier, e.s. „Brakke tijd" In de „brakke tijd" gaat het brak waterkrabbetje een gouden tijd te gemoet, evenals bepaalde slakken- Ingezonden mededeling IfJ p- ~>V( ggfe KOFFIE hoe ook gezet. altijd heter met (ook als 't poederkoffie is) Vis uit grote pan Op het jaarlijks visfestlval in Camogli in noord-Italië kregen duizenden toeristen zondag gratis vis aangebo den, gebakken in ,,'s werelds grootste pan" van vijf bij acht meter. Dit ter gelegen heid van het feest van Sint Forlunato, de patroon van de vissers. TILBURG In het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg is overleden de 12-jarige M. Stakenburg uit Tilburg, die afgelopen woensdag op de Meierijbaan in Tilburg door een personenauto werd aangereden, toen hij met een vriendje onver hoeds de weg overstak. De auto mobilist kon de en? jongen nog juist ontwijken, doch de ander werd door de voorzijde van de auto gegrepen en zodanig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij aan die verwon dingen is bezweken. BROUWERSHAVEN Burgemeester J. L. van Leeuwen opende gemoderniseerd café-restaurant Aanwinst In verband met toenemend toerisme Zaterdagmiddag heeft burgemees ter J. L. van Leeuwen de herope ning verricht van het gemoderni seerde hotel-café-restaurant Jacob Cats te Brouwershaven. Deze ope ning werd by gewoond door een groot aantal afgevaardigden van plaatselijke verenigingen, am bachtslieden en genodigden. Het gezelschap werd in de bovenzaal ontvangen door de voorzitter van de sociëteit, waarna men zich be gaf naar het gerestaureerde ge deelte. De heer v.d. Weele over handigde hier de sleutel aan bur gemeester van Leeuwen, die hier mede de officiële opening verricht te. In zijn toespraak zei de burge meester verrast te zijn over de mo derne en aantrekkelijke inrichting van het pand „Jacob Cats", -dat als pleisterplaats bij velen ook buiten het eiland, grote bekendheid ge niet. Spr. herinnerde aan de naamsverandering van het hotel, dat vroeger hotel Kloet was ge he ten. Vooraanstaande ingezetenen namen destijds het initiatief het hotel te laten voortbestaan en door de familie de Masier kreeg het ho tel de naam „Jacob Cats". Onder hilariteit citeerde de burgemeester enige verzen van Jacob Cats welke betrekking hadden op de „eterij". Eén ding zei spr. nog in het pand te missen: een foto van Jacob Cats. De burgemeester zegde toe deze alsnog aan de familie Zoeter te zullen overhandigen. In ztyn slotwoord wees de bur gemeester op de toekomst en wel op de ontsluiting door de Delta werken en het toenemende toeris me, waardoor btf voor het hotel wezen een goede toekomst zag weggelegd Namens de socoiëteit „Fortuna" bood de heer J. v. d. Weele ver volgens een fraaie krantenbak met inscriptie aan. Voorts werden feli citaties uitgesproken door d? heer W. v. d. Bos namens de muziek vereniging „Apollo", de heer P. de Moor namens de middenstands vereniging en de heer J. H. Leen- dertse namens de ambachtslieden. Uit. naam van de Ned. Herv. ge meente overhandigde ds. C. Groot een bijbel. In zijn toespraak wees hij er op dat men naast de licha melijke rust in een hotel ook gees telijke rust moet kunnen vinden. De heer P. Everwijn sprak na mens de oud-Brouwenaars. Opvallend in het interieur is een zeer modern buffet dat vervaar digd werd door de firma Schilper- oort. Aan de straatzijde werd de zaal uitgebreid door het bijtrekken van een slaapkamer. De wanden zijn in lichte tinten gehouden. Het behang is modem en afwasbaar, waaronder een lambrizering van wirus-board. Het zachtboard pla fond heeft zes fraaie lichtkelken. Het nieuwe meubilair is mooi aan het geheel aangepast. De toiletten werden geheel ver nieuwd en een douchecel werd aangebracht. De achtergelegen ser re is verder uitgebouwd. Het mo derne meubilair komt op de blau we rubbervloer goed uit. Het timmerwerk werd uitgevoerd door de firma Schilperoort, sani tair door de firma gebr.s Con- standse, electrlciteit door C. Slager metselwerk door gebr.s Leendertse en schilderwerk door S. v. d. Velde Een schat van bloemen sierde het pand. „Apollo" zorgde 's avonds voor een muzikale felicitatie. Als sluitstuk van deze herope ning bood de familie Zoeter zater dag een gratis dans-avond aan, waarvoor grote belangstelling be stond. DEN HAAG. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene Is voorne mens op maandag 23 mei de offi ciële opening te verrichten van het Nederlands Nationaal Oorlogsmu seum te Overloon. Dit museum he-Tt een algehele reorganisatie en uitbreiding ondergaan. AMSTERDAM. Aan boord van de „Tabina", liggend? aan de Suma- trakade te Amsterdam, is de 59- jarige classificeerder F. H. C. Out in het ruim gevallen Hij kwam op zijn hoofd terecht en is met ern stige verwondingen naar het Wil- helminagasthuis overgebracht waar hij later Is overleden. ZWEMBAD Als de zomer is in 't land Zoekt de mens de waterkant. Naar wij allen vurig hopen Gaat nu gauw het zwembad open; Gaan we duiken in het nat Van ons eigen mooie bad. Wachten op het hoge tij Is gelukkig nu voorbij; Ebbe kan ons niet meer deren, Iedereen kan profiteren, Daar het bad van vroeg tot laat Voor de zwemmers open staat. Auto tegen lantaarn Eén dode APELDOORN, 9 5. Gisteren is in de Deventerstraat te Apeldoorn een personenauto, bestuurd door de 33- jarige Rotterdammer J. P. S., te gen een lantaarnpaal gebotst, na dat de bestuurder (die teveel alco hol had gedronken) d? macht over het stuur was kwijtgeraakt. Een inzittende, de 23-jarige mej N. Kars uit Rotterdam, werd zodanig gewond, dat zij op weg naar het Juliana-ziekenhuis in de ambulan ce-auto is overleden. De bestuur der brak zijn rechterpols en een andere inzittende, de 22-jarige mej. K. S B. liep een beenfractuur op. De auto werd zeer zwaar bescha digd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TILBURG. Op de Ringbaan west te Tilburg werd de driejarige F. Verhoosel toen hij met een step aan de hand de weg overstak door een vrachtauto gegrepen. Het jongetje kreeg een der achterwielen over zich heen en werd in zorwekkende toestand naar het St Elisabeths- zi-^kenhuis vervoerd. Hier is het in de loop van de avond overleden. DEN HAAG. Op suggestie van de stichting het Nationaal Nieuw-Gui- nea Comité te Den Haag is het ge bergte omsloten door de Baliem- vallei in het noorden, de oost-Ba- liem in het zuiden en de Ibeb-ri- vier in het oosten van Ned. Nieuw- Guinea de naam gegeven van „Meyer Ranneft-gebergte". Men heeft op deze wijz? de nagedach tenis willen eren van wijlen de con troleur le klasse bij het binnen lands bestuur J. R. Meyer Ranneft, die op 16 juli 1957 bij het vliegon geluk van de „Neutron" bij Biak om het leven is gekomen. ALBLASSERDAM. Op de Ver- olme scheepswerf te Alblasserdam zijn twee sleepboten te water gela ten. De eerste sleepboot, die de naam „Paul Benzon" ontving, Is ge noemd naar de thans bijna 77-ja- rige heer Benzon, die algemeen ad viseur is van het V?rolme concern. Dit schip werd gedoopt door de echtgenote van de heer Benzon, mevr. C. Benzon-van Baaien. MONSTER. Een duinbrand is uit gebroken in het waterwlnningsge- bied van de Westlandse drinkwa termaatschappij, ten zuiden van de watertoren in de gemeente Mon ster De brand heeft enig-1 uren ge duurd. Ongeveer 2 hectare duin met begroeiing zijn vernield. DEN HAAG. Van Schiphol zijn mevr. N. A. den Haan-Groen en mevr. E. Oosthoek-Robijns, resp. presidente en lid van het dage lijks bestuur van het Nederlandse Padvindsters Gilde vertrokken naar Athene, waar zij de wereldconfe rentie van de World Association of Girl Guides Scouts zullen bijwonen. D^ze conferentie wordt eens in de drie jaar gehouden. Vertegenwoor digsters van 45 landen zullen ln Athene bijeenkomen. - - - - -~ Vorige week heeft ook Zierikzee het derde lustrum-feest van de na tionale bevrijding op luisterrijke wijze gevierd. Het begon in de morgen, uren met een eclatante aubade van de vrolijke schoolkinderen, die - be geleid door „Kunst en Eer" met vuur de nationale liederen zongen. De foto geeft een beeld van het feestelijk gebeuren op het vrolijk versierd Havenplein. In de middaguren trok een fraaie optocht aller aandacht. Op de foto de „rock 'n rolV'-wagen, waarop de Zierikzeese jeugdbond de vrolijk heid hoog liet oplopen. (Foto's Zhrikzessche Nieuwsbode). BURGH/HAAMSTEDE EERSTE ZOMEREXCURSIE VAN „POMONA" Bezocht bedrijf inmiddels practisch oogst ontnomen door nachtvorst Zaterdagmiddag hield „Pomona" haar eerste zomerexursie en wel naar de boomgaarden van de heren P. Adam en L. Klompe. Na een rustperiode kon de voorzitter, de heer J. C. de Feiter een flink aan tal belangstellenden begroeten. Speciaal wees de voorzitter op de geplande excursie op 14 en 15 juli naar Duitsland, waarvoor nog maar zeer geringe belangstelling bestaat. Spoedige opgave is dan ook zeer gewenst. Zelden heeft „Pomona" een ex cursie gemaakt, waarin de natuur het te bezoeken bedrijf in enkele uren practisch de oogst ontnam. De nachtvorst, die vorige week van maandag op dinsdag ook vele an dere bedrijven in het ganse land een groot gedeelte van de oogst ontnam, was hier zo zwaar, dat enkele rassen (Cox en Jonathan) totaal bevroren zijn. De aanblik van de volkom enbruin en reeds slappe bloesem geeft geen enkele hoop meer, vooral omdat het be drijf van de heer Klompe voorna melijk uit spillen bestaat. Anders kon op de toppen van de hogere struiken nog wel eens een gezond bloempje te vinden zijn. Het is dan ook indroevig te moeten constate ren, dat alle werkzaamheden zoals een zorgvuldige snoei, de grondbe werking, het kunstmest toedienen, de peperdure bestrijdingen die toe gepast moeten worden, practisch geen tegenwaarde zullen geven. Alleen de Golden Delicious kan met zijn 85 procent bevroren bloe sems nog een matige opbrengst ge ven. Bij de heer Adam waren het de peren die bevroren waren. Al leen een enkel ras, dat reeds voor de vorst gezet was, kan misschien nog een oogst geven. Beregening hielp. Met zijn beregeningsinstallatie kon laatstgenoemde, zijn prachtig gewas aardbeien en zijn zwarte bessen behouden. Er wordt dan tij dens de nachtvorst gewoon door beregend, waardoor de bloesem be schermd wordt door een ijsmantel- tje. Een blik op zo'n veld van zwarte bessen die zo zwaar zijn met hun ijskegels van soms 15 cm. lengte, dat ze gewoon uit elkaar dreigen te vallen (soms kraken do takken) doet het ergste vrezen. In werkelijkheid is het juist anders om. want uit die ijsmassa's komen later de onbeschadigde vruchtbe ginsels weer te voorschijn. Er is op deze excursie hevig ge redeneerd over de oorzaak van deze bevriezing, want op andere bedrijven, waar de temperaturen net zo laag waren, bevroor het fruit niet. De excursisten waren het er unaniem over eens dat hier de lage waterstand de oorzaak moet zijn. Het ontbreken of veel dieper zitten van het waterpakket dote de vorst toenemen. Het water geeft als het ware een zekere weerstand tegen de vorst. Vroeger bevroor hier nooit fruit, maar toen was er eerder overlast van water, dan nu een tekort. Voor de kwe kers wordt de toekomst op deze bedrijven minder hoopvol. SIRJANSLAND Geslaagde viering van het Bevrijdingsfeest Opgewekt en op waardige wijze heeft Sirjansland het bevrijdings feest gevi?rd. De dag werd geopend met klokgelui, waarna een kerk dienst werd gehouden, waarin voorging ds. Rijks uit Oosterland, welke zijn gehoor bepaalde bij Ps. 48 10-6. Na afloop van deze dienst werd begonnen met kinderspelen, waarvoor goede belangstelling be stond. Vanwege het prachtige weer bevonden zich velen op het sport veld, waar een consumptietent was opgesteld. Voor het middagprogramma was praktisch het gehele dorp aanwe zig en genoot men van verschillen- d? prestaties en attracties. De avond werd doorgebracht in het verenigingsgebouw en op gezel lige wijze werd hier de feestvreug de vooi tgezet Zo was er een rook- wedstrijd waaraan zowel dames als heren deelnamen en mat men de krachten met touwtrekken. Een prettig muziekje hield er de stem ming goed in. Een verloting werd een groot succes en kwam ten goe de aan de kas van de Oranjever eniging Sirjansland ziet terug op een prachtig geslaagd feest, waar aan het gehele dorp met spontanië- teit deelnam. Een woord van hulde is op zijn plaats voor het Oranje- comité dat het gevarieerde en aan trekkelijke programma had samen gesteld. KERKNIEUWS Ger. Gemeente NIEUWERKERK. Woensdag 11 mei, 7.30 uur n.m.: ds. Hage van Middelburg. FEUILLETON Hef leven van een boerenarbeider uit de eersie hellt der 20ste eeuw De avonden zijn lang - voor vijf uur de lamp op - Hannes je moet ze benutten, om zelf zijn arbeiders gereedschap te maken: een spa, een riek, schrepels voor grof en fijn werk en nogal meer. Waar zijn vakkennis tekort schiet, helpt de baas trouw een handje mee. Een Dude kachel wordt opgelapt tot een bruikbare, een ijzeren pot, uit het md-roest opgediept, van een heng sel en ?en deksel voorzien. Dit alles cost Hannesje geen cent In de morgen van de eerste mei 'comt Hannesje met de wrakke, luid piepende kruiwagen van zijn moe ier zijn spulletjes halen. Er is te veel om het in één keer op te laden. Hij komt terug om de kachel en d? ijzeren pot. Dan legt de smid de zwarte hand op de pot, kijkt Hannesje aan: „Nu heb je wel een pot, maar is er thuis al wat om er in te koken?" Hij wacht het antwoord niet af. Hannesje moet maar eens naar de tuin gaan, waar de baas zijn aard appelen heeft ingekuild en een mud voor zichzelf opmeten. Hannesje is er ontroerd van stamelt „En"., gaat de baas verder, „zo min als de mens bij brood alleen zal leven, zo min eten we de aard appelen ook zonder Iets er bijKlop -daar maar eens aan de kamer deur!". Als Hannesje die deur weer uit komt, heeft hij een zwaar pak on der de arm, in papier gewikkeld. Thuisgekomen speelt hij hocus - pocus tegen zijn vrouwtje en tovert voor haar verbaasde ogen een half baken dik vet spek op tafel en een goedgevulde, malse worst Hannes je krijgt een brok in zijn keel, als hij alles vertelt en haar biggelen grote tranen over de wangen „Wat een liev? mensen toch". Die middag gevoelen ze zich rijk met hun maaltijd van aardappelen, groente en een „kripje" spek, dit laatste dank zij de smidsvrouw. En de groente haalde Hannesje uit de tuin, dis hij vorig jaar al gehuurd heeft. Dan schuiven ze gnuivend en elkaar toelonkend aan hun onbë- taalde tafel. Onbetaalde tafel, ja, want hun popperige meubeltjes, och arme, hebben ze „op de pof" gekocht. Wat de wederzijdse ouders hun meega ven, bepaalt zich tot wat koppen en schotels en wat eetgerei. Als Hannesje zich scheren zal, vindt hij niets om zijn scheerwater in te doen. Achter 't varkenskot diept hij uit het vuilnis een roestig bakken op, zonder oor 't Is niet lek; Han nesje gebruikt het maandenlang. Ze beginnen hun huwelijksleven met honderd gulden schuld. Niet temin zijn ze beiden vol goede moed. Gezondheid, go"de wil en niet te veel werkloze dagen zullen hen er wel bovenop brengen. Ze ztjn heus niet de enigen, die zo be gonnen. Maar Hannesje kan het denkbeeld, schuld te hebben, niet verdragen. Die moet zo gauw mo gelijk gedelgd worden Helaas! Terwijl hun nog dê toe komst tegenlacht, treft hen reeds de eerste tegenslag Hannesje wordt zisk, ernstig, pleui itis. Hij haalt het bij de dood af, kan, als de dokter als controle, hem laat tellen, niet verder komen dan drie. Hij over leeft de crisis, herstelt buitenge woon vlug, dank zij mede het vele en krachtige voedsel, dat medelij dende, beter gesitueerde dorpsge noten aandragen. Nog vóór de oogst is hij weer op volle kracht, heeft goede verdiensten. Half september brengt prompt de ooievaar de zoop, die reeds vóór 't trouwen besteld is. De geldelijke consequenties, ofschoon voorzien, vallen wel niet mee, gezien het ge ringe loon, maar d? hoofdzaak is, dat moeder en kind-welvarend zijn. En het andere, och, daar komen ze ook wel weer overheen. Na een paar weken kan moeder al weer mee naar 't veld. De vijftig roeden akkerland, die Hannesje gelijk met de tuin ge huurd heeft, brengen aan aardap pelen het vijfvoudige op van wat het gezin voor eigen gebruik nodig heeft. D? overige worden voor be hoorlijke prijs verkocht. Als Han nesje van de opbrengst zijn pacht betaalt, houdt hij een lieve cent over, terwijl de poters en het kriel als uitstekend varkensvoer ver scheidene baaltjes gerstemeel uit sparen. Na d? aardappelen komen ie suikerbieten, die „in aangeno men" zijn gewied en gebot. (Wordt vorvolfd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5