„J. Henry Dunant" voer bij Zijpe uit met 35 Zeeuwse patiënten capri ys INRUIL ACTIE Geeft Groenland geheimen prijs? STAD EN PROVINCIE vwr Kor PE bilt Van Schouwen-Duiveland maken 18 personen de tocht meë BRUINISSE, 9-5. Onder de tonen van de J. Henri Dunant-mars; aan de voormast de Rode Kruisvlag en de Zeeuwse vlag, aan de grote mast de Nederlandse driekleur, zo ver trok hedenmorgen half elf het prachtige Rode Kruisschip „J. Hen ri Dunant", het schip dat is inge richt voor het vervoer van chroni sche bedlegerige patiënten, uit de vluchthaven te Zijpe, waar het za terdagmiddag was gemeerd. 's Morgens van 9 uur tot half 11, waren 35 patiënten aan boord ge bracht, waarvan 13 uit Zuid-Beve land en 22 uit onze eigen omgeving, te weten 12 uit Zierikzee, 2 uit Oud Vossemeer, 2 uit St. Philipsland, 1 uit Burgh, 1 uit Kerkwerve, 1 uit Haamstede, 1 uit Scharendijke, 1 uit Nieuwerkerk en 1 uit Dreischor. Vijf en dertig andere patiënten uit Rotterdam en omgeving werden later in Dordrecht ingescheept en met deze zeventig hulpbehoeven den gaat de reis dit keer niet naar Nijmegen, maar naar Alkmaar als verste punt. De eerste dag wordt gestopt in Lekkerkerk, de tweede dag in Maarssen (langs de Vecht zijn de prachtige tuinen van de bui tenplaatsen en kastelen nu op zijn mooist), de derde dag in Alkmaar, de vierde in Jutphaas„ de vijfde dag in Puttershoek, terwijl zaterdag weer de ontscheping plaats vindt te Zijpe en te Vlake, want nu gaat het schip weer wel door het kanaal van Zuid Beveland, omdat volgende week de patiënten uit Walcheren en Zeeuws Vlaanderen aan de beurt zijn. Vorige jaren werd de reis ge- Ingezonden mededeling Nog slechts t/m II juni: CAMERA Uw oude fototoestel is 7.50, 10.- of 15.- waard! Inlichtingen bij uw fotohandelaar KOPENHAGEN, 9-5. Het Deen se nationale museum zal deze zo mer een expeditie naar het ijsge- hied van Groenland zenden om te zoeken naar sporen van de strijd om het bestaan die daar in vroeger eeuwen is gevoerd. De groep van twaalf man zal speciale aandacht besteden aan een veenlaag van verscheidene duizenden jaren oud in het Itivnera-dal, enige jaren ge leden door een rendierfokker, Jens Rosing, ontdekt en waarin zich sporen van alle vier Groenlandse culturen zouden bevinden. Rosing zal aan de expeditie deelnemen, te zamen met vijf andere leden van het museumpersoneel en zes stu denten uit Godthaab, dat bij ge noemd dal is gelegen. Volgens de laatste onderzoekin gen zouden er reeds drie a vier duizend jaar geleden mensen in Groenland hebben geleefd. Drie verschillende Eskimo-volken en een Noorse groep hebben elkaar daar opgevolgd. Het huidige Es kimo-volk heeft, dank zij de hulp van de moderne Europese techniek, de strijd tegen het klimaat kunnen volhouden. De op touw gezette ex peditie hoopt sporen van stenen, benen en houten gereedschappen in het veen te vinden en aanwij zingen te ontdekken over de oor zaken van de ondergang van drie culturen. Het eerste volk in Groenland, de Sarqaq ,kwam drie a vierduizend jaar geleden van Aalska. Zij leef den voornamelijk van de jacht op zeehonden en rendieren. Na hen kwamen de Dorset-Eskimo's, ge noemd naar de plaats in Canada waar de eerste sporen van dit volk werden gevonden. Zij woonden on geveer tweeduizend jaar geleden in Groenland en hadden huizen van grote stenen. Rond duizend voor Christus kwamen de eerste Noorse groepen in Groenland die later met de Eskimo's in contact kwamen. Doordat het klimaat in die tijd warmer werd kon het Noorse volk van vier d vijfduizend mensen, dat in twee grote nederzettingen in zuid-Groenland leefde, vee houden Door een nieuwe omslag van het klimaat en een invasie van vlin ders en rupsen die de vegetatie vernielden kwam hieraan een ein de. De Thule Eskimo's, de voorva deren van de huidige Groenlandse bevolking, moordden de weinige overgebleven „Noorderlingen" uit en maakten zich van hun bezittin gen meester. lijktijdig met de Noord Zeelanders gemaakt en had men een schip met enkel Zeeuwen aan boord, nu was dat om de helft met patiënten uit Rotterdam. De vrouwelijke gasten waren ver in de meerderheid. Er zijn 48 dames aan boord en maar 22 mannen. Zoals bekend, bestaat het schip uit twee verdiepingen en ligt elke patiënt geheel vrij voor een raam, omdat de wanden van de beide ka juiten geheel uit glas bestaan. De burgemeesters van Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk, Zierik zee en Burgh namen afscheid van de patiënten uit hun gemeente of waren aanwezig uit hoofde van hun functie in de Rode Kruis-besturen. Onder de vele Rode Kruis-func- tionarissen zagen wij ook dé heren Constandse uit Middelburg en Uijl uit Zierikzee. Renesse was verte genwoordigd door zijn gemeente secretaris, de heer Haringman. Aanbieding van geschenken Het bestuur van de afdeling Bruinisse van het Rode Kruis bood cake en gebak aan, van St. Philips land waren er blikken biscuits, de afdelingen Schouwen en Duiveland van de Bond van Plattelandsvrou wen, met een flinke deputatie ver tegenwoordigd, boden persoonlijk elke patiënt een fruitbakje aan. Hetzelfde deden de leerlingen van de chr. huishoudschool te Bruinisse, die voor fruit en versnaperingen hadden gezorgd en die als beloning daarvoor het gehele schip van on der tot boven mochten bezichtigen. In de staf van het schip is nogal wat verandering gekomen: het commando heeft thans kapitein M. Poot uit Scheveningen, de plaats van de scheepsmoeder mevr. Boel- kes-Naves uit Enschedé wordt thans ingenomen door mevr. M. S. A. König-Meijer uit Den Haag; scheepsarts is dit keer niet dr. Stumphius uit Vlissingen, maar dokter K. Boor uit Axel. Vele particulieren uit Bruinisse hadden voor bloemen gezorgd en nagewuifd door de leerlingen van de huishoudschool, die daarvoor plaats hadden genomen op de kop 16 personen dakloos door brand BOLSWARD,, 9-5. Vanmiddag zijn zestien personen dakloos ge worden toen in Groenterp door een felle uitslaande brand twee wonin gen, een schuur en een onbewoonde woning werden vernield. Door de straffe wind sloeg het vuur ook op de alleenstaande historische dorps- toren over. Met veel moeite is men er in geslaagd, deze toren te behou den, hoewel in het inwendige veel schade door het vuur is aangericht. Het vuur, dat vermoedelijk is ont staan door het omvallen van een brandend petroleumstel, werd be streden door de brandweer van Wonseradeel, tot welke gemeente Groenterp behoort. Later kwam de brandweer van Blauwhuis te hulp, die zich belastte met het nat hou den van de omliggende huizen. De brandweer van Parrega die daarna op het terrein van de brand ver scheen, behoefde geen dienst meer te doen. De burgemeester van Won seradeel, de heer A. Oosterhoff, was bij het blussingswerk aanwezig. van de vluchthaven, vertrok het schip, dat 1% miljoen gulden heeft gekost (waarvan 1 miljoen werd ontvangen van het Zwitserse Rode Kruis en de rest van het Neder landse bedrijfsleven), voor zijn prachtige reis. Aan boord bewaart een plaquet te in de conversatiezaal de herin nering aan het werk en de verple ging, die het schip heeft gedaan voor de bewoners van Tuindorp Oostzaan. Voorwaarde voor de vor stelijke gift, door Zwitserland was indertijd, dat het schip bij rampen zou worden gebruikt en dat is dan in 1960 (het schip kwam in 1959 ge reed) ook kennelijk gebeurd. Geen kwetsende uitlatingen bedoeld iu televisie-programma DEN HAAG, 9-5. Het heeft geens- zins in de bedoeling van de heer Simon Carmiggelt of van de VARA gelegen in een televisie-uitzending godslasterlijke of voor anderen kwetsende uitdrukkingen te ge bruiken. Dit heeft de VARA aan de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten, doen weten, naar hij aan het Tweede Kamerlid jkvr. Wttwaall van Stoetwegen (C.H.U.) in ant woord op door haar schriftelijk gestelde vragen mededeelt. De vragen van jkvr. Wttewaall van Stoetwegen hadden betrekking op de door de heer Carmiggelt in een televisie-uitzending gedane uit latingen betreffende het schep pingsverhaal. Terug na de winter SIRJANSLAND, 7-5. Het hoofd der school de heer A. Heule bracht vorig jaar uit de dierentuin te Antwerpen een landschildpad mee. Het dier hield zich nadien op op het gazon voor het school huis en trok aller belangstel ling. Na een maand echter bleek het dier verdwenen te zijn, hoewel de ruimte om heind was. De omgeving werd afgezocht, maar zonder resultaat. Zaterdag evenwel^t kwam de buurman van dé" eigenaar, de heer A. B., tot de ontdekking dat de schild pad zich in zijn tuin voort bewoog. Het dekschild was geheel bedekt met een laagje klei. Het dier had zijn win terslaap achter de rug en vond het weer wel tijd te voorschijn te komen. De schildpad heeft nu een vei liger plaatsje gekregen, na een winterse periode van ab sentie. De twee kogels die bij de aan slag van 9 april op de Zuicfafri- kaanse premier Verwoerd zijn af- jeschoten, zijn zaterdag met succes operatief verwijderd. BURGH/HAAMSTEDE DREISCHOR DEED HET GOED MET BOEIEND OPENLUCHTSPEL Spel werd zaterdag herhaald DREISCHOR, 7-5. In afwijking met andere malen en ook andere gemeenten heeft Dreischor het be vrijdingsfeest gevierd met een openluchtspel, dat zaterdag werd herhaald. Het boeiende spel bevat te de delen: mobilisatie, oorlog, be zetting en bevrijding. Het werd op gevoerd op een deel van de dorps- ring, voor het „Plaessenuus". De toeschouwers waren gezeten op het grasveld voor de Ned. herv. kerk. Het spel werd opgevoerd door een 30-tal dilettanten uit het dorp, die verschillende malen voor de to neelverenigingen zijn opgetreden. Zij hebben van deze pantomime iets weten te maken dat door de honderden toeschouwers met in tense belangstelling werd gevolgd. Opnieuw beleefden zij de ver schrikkelijke dagen van de oorlog en de bezetting, doordat geünifor meerde Hollandse, Duitse en geal lieerde militairen, alsmede land- wachters, burgers, N.S.B.-ers en W.A.-mannen de historische feiten opnieuw tot leven brachten, ge steund door het gesproken woord dat op de band was opgenomen en doorspekt van de daarbij behoren de geluiden zoals de stem van Hit- Ier .afweergeschut, kanongebulder, vliegtuigen, beschietingen enz. De bevrijding bracht ook nu nog een zichtbare verademing onder het publiek, dat bijna twee uur on afgebroken in cia grootste stilte aandachtig heeft geluisterd en ge keken. De auteur van dit stuk, de heer M. van Immerzeel, alsmede de spreekster mevr. J. Duijvendak en alle overige medewerkenden heb ben onder de auspiciën van de Oranjevereniging iets bijzonders gebracht, waarover nog lang zal worden gesproken. Gecombineerd avondprogramma Bevrijdingsfeest werd een succes Specimen van originaliteit in gecostumeerde optocht Het gezamenlijk door de gemeen ten Burgh en Haamstede gevierde avondprogramma van het bevrij dingsfeest is een groot succes ge worden. Er is slechts één spijtig heid, nl. dat by daglicht de ver schillende typeringen in de gecos tumeerde optocht nog duidelijker waren geweest. Vele deelnemers hadden hoogst originele creaties geschapen in de vorm van figuren, personen en episodes uit de oor logsgeschiedenis. De jury moest een keus maken uit 35 gepresenteerde typen. Zy bestond uit mevr. Hanse- Passenier en de heer J. Kristelyn voor Haamstede en mevr. Boot- Fokker en mej. A. J. Ilartog voor Burgh. Het was een moeilijke op gave de belangrijke geldprijzen eer lijk toe te wijzen. De eerste prijs was voor de groep Leeuwe-Tangeman met „Evacua tie"; een tweede prijs was voor de heer C. A. van Oord met een land- bouwwagen, waarop het al weer wat vergeten „stikzienken" (uitvoe ring van zinkwerken) werd ver beeld; de derde prijs ging naar de families De Vlieger-Pino en Kos- ten-Hartog, met een groep die de hongerwinter in de grote steden in beeld bracht. De „Vredesboom", een groep in verschillende kleder drachten door verplegend perso neel van het rusthuis, won de 4e prijs; de 5e prijs was voor de wa gen: koolsoep tegenover patates- frites, gebracht door de heer B. Boogerd. Een Canadees in volle wapenuitrusting kreeg de 6e prijs; de groep „Koning Halewijn", ge bracht door de beide burgemees ters en hun familieleden, kreeg de 7e prijs. Ook kleintjes deden het best Bij de kleineren waren ook fraaie groepen te zien. De hoofdprijs was voor Jenny Mooy met haar „ja pon"; twee „Vuurvlindertjes", t.w. Marian Bakker en Greetje v. d. Maas, behaalden de 2e prijs; voor de 3e prijs moeten we ver in de vaderlandse geschiedenis terugzoe ken, om daar omstreeks 1302 „Ot- to van Craijestein" te vinden (deze persoon werd uitgebeeld in origi neel costuum door Matty Haring man en Nelly Verton). De 4e prijs was voor „Raketten", uitgebeeld door Elisabeth van Citters en Cora Bouwman. De uitslag werd op de muziek tent bekendgemaakt, nadat de stoet enkele omgangen over de dorpen had gemaakt, waarbij de toeschou wers tevens konden genieten van de door middel van Bengaals vuur in verschillende kleuren verlichte ned. herv. kerk. Op de tent concer teerde de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" o.l.v. de heer J. A. v. d. Weel, met een speciaal oranje programma. De voorzitter van het Oranjeco mité Burgh, dankte hierna, mede namens de Oranjevereniging te Haamstede, ieder die mede had ge werkt de dag te doen slagen. Spe ciaal de Kon. Harmonie, die het deze dag wel zeer zwaar had, de diverse commissies, het onderwij zend personeel en de juryleden. De Boerenkapel hield daarna in hotel „Het Wapen van Burgh" de aan wezigen nog geruime tijd gezellig bijeen. Een fragment uit het spel: Duitse gelegen Nederlandse soldaten. troepen overrompelen de in stelling (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Komst Engels gezelschap uitgesteld Wy vernemen dat de in het num mer vap maandag jl. aangekondigde komst van de burgemeester van Hatfield en gevolg, is uitgesteld tot nader order, in verband met ern stige ziekte van de echtgenote van Hatfield's secretaris de heer Jago. BURGH Tweede prijs in voetbalpool De heer C. Bouwman alhier had 1 4uitslagen goed in de K.N.V.B.- voetbalpool. Hij deelt de 2e prijs met anderen. NIEUWERKERK Het Bevrijdingsfeest Nieuwerkerk vierde het bevrij dingsfeest eenvoudig, maar daarom nog niet minder opgewekt.De mor gen stond in het teken van een ge meenschappelijke kerkdienst, waar ds. M. G. Westerhof en dr. J. Becker in voorgingen. Tekst voor deze dienst was Ps. 66 10-12. De collekte bij de uitgang - bestemd voor de vluchtelingen - bracht f 148,56 op. In „Ons Dorpshuis" werd de jeugd getracteerd cn kreeg de film „De overwinning in Neder land" te zien, een film gemaakt in opdracht van de Canadese regering. Direct na de middag werd door het fanfarecorps een rondgang door de gemeente gedaan, waarna begonnen werd met een wielerwed strijd voor jongens. De prijzen wer den behaald door: 1. P. van Felius, 2. Jan Gaanderse, 3. H. Flikweert, 4. W. Flikweert en 5. P. Bom. Oude ren boven de 25 jaar: 1. Joh. Tierie, 2. H. Wandel, 3. W. Wandel, 4. L. van Popering. Hardlopen voor jon gens: 1. W. Radewalt, 2. H. Clarisse, 3. Chr. de Braai, 4. F. Pinkster, 5. H. Talen. Hardlopen voor meisjes: I. I. Fierens, 2. J. van Putten, 3. Kr. Vaane, '4. B. van Dijke. Op het sportterrein werden kinderspelen gehouden, waarbij veel publiek te genwoordig was. Onder grote belangstelling werd 's avonds in „Ons Dorpshuis" een concert gegeven door de Chr. Zang vereniging „Eén Naam is onze Ho pe" onder leiding van de directeur, de heer J. Schouls, daarna door de mandolinevereniging .„Hier 's ek weer", onder leiding van de direc teur de heer W. Wandel en daarna door het fanfarecorps onder leiding van de directeur de heer J. Heij- boer. Tot slot werd een lampion optocht gehouden, voorafgegaan door het fanfarecorps, waarvoor grote belangstelling bestond. Uitslagen kinderspelen De uitslagen van de alhier op 5 mei gehouden kinderspelen zijn als volgt. Versierde autopeds cn fietsen: Anke van Bodegom, Arie Quist, Lia Stoutjesdijk. Haastige reiziger: Willy Pcute, Gerda Westerhof, Adri de Bil, Peit van Putten, Willy ten Brinke, Tony Dalebout. Hinderniswedstrijd: R. Matthijs- se, Nella de Valk, M. Kleemans, P. Sijrier, J. Thiery. Blokkenrace: Jan van Bodegom, Inge Folmer, Piet Slootmaaker, Ellie de Wit, Anna van Damme, Eefje Heijboer. Koekhappen: S. Stins, M. Klee mans, K. van Schelven, P. van Put ten, Jan Bom, Willy Peute, N. ten Brinke, Anneke Cats, Adrie Folmer, Coba Mol, S. Brouwer, Adrie Flik weert, Corrie Bom, Ada Papeveld. Zaklopen: Corrie Mol, Anny den Haan, Piet Peute, Elly de Wit,, Leni de Wit, Gerie van Schelven, Rinus Stoutjesdijk, Rini Zwaai, Adrie Folmer, Kees van Putten, Pleun Hofman, Jan Stins. Jopie Mat- thijsse, Lyda Clarisse, Sander Flik weert. De directeur-generaal van de volksgezondheid en hoofd van de Nederlandse delegatie naar de der tiende wereldgezondheidsvergade- ring, prof. dr. P. Muntendam, de Belg dr. J. F. Goosens en de West- duitse dr. Maria Dealen hebben maandag op de vergadering te Ge- nève gezegd dat er grote vorderin gen zijn gemaakt in de strijd tegen de tuberculose sedert men de pa tiënten thuis kan behandelen. De Deen dr. J. Frandsen heeft betoogd dat niemand veilig is voor t.b.c. zo lang deze ziekte nog niet helemaal is uitgeroeid. Verwachting tot woensdagavond: Oostelijke wiud Perioden met zonneschijn maar ook enkele verspreid voorkomende lichte buien; overwegend matige oostelijke wind; dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 11 mei. Zon op 4.53, onder 20.20. Maan op 20.39, onder 5.25. 12 mei. Zon op 4.51, onder 20.22. Maan op 21.53, onder 6.07. Volle maan: 11 mei te 11.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 mei 3,16 v.m. 15.56 n.m. 12 mei 3,58 v.m. 16.34 n.m. BROU WERSH A VEN 11 mei 2.46 v.m. 12 mei 3.28 v.m. Springtij: 13 mei. 15.08 n.m. 15.52 n.m. Ingezonden mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het grote hogedrukge- bicd boven Scandinavië en Noord- Rusland heeft zich gedurende de nacht langzaam verder in weste lijke richting uitgebreid. Ook in ons land is de luchtdruk daarbij weer een paar millibaar gestegen en de storingsgebieden welke gis teren boven Frankrijk waren zijn zo goed als verdwenen. Slechts in zuid-Duitsland viel regen van be tekenis. Het regiem van oostelijke winden langs de zuidflank van het hogedrukgebied strekt zich nu uit van Rusland over midden- en west Europa tot ver op de oceaan, waar een diepe depressie zich verder in zuidoostelijke richting verplaatste en bij de Golf van Biscaye de lucht druk lager doet worden. Het ziet er naar uit, dat de toestand met oos telijke winden over Europa nog verscheidene dagen zal aanhouden. De lucht welke thans over Polen en Duitsland naar ons land stroomt is enigszins onstabiel zodat er in de middag enkele, waarschijnlijk slechts lichte buien tot ontwikke ling kunnen komen. Sclieepvaartberichteii Esso Nederland (t.), pass. 8-5 Ra- salhadd naar Fawley. Kenia (t.), 9-5 te Rouen verwacht. Kelletia (t.), 8-5 van Curagao naar Stanlow. Koratia (t), 8-5 te Curagao. Korenia (t.), 8-5 van Pauillac naar Rouaan. Lemsterkerk, 8-5 te Livorno. Tegelberg, 9-5 te Singapore. Zweedse chemici hebben een middel uitgebracht om vervuiling van zee en stranden door scheeps- olie tegen te gaan; het is een hout derivaat dat de oppervlakte-span ning van het water doet verdwij nen zodat water en olie zich met elkadner kunnen vermengen. VERKEERDE VAKANTIEBESTEDING De gevolgen ziet men op het doktersspreekuur Hoe brengt de mens in west- Europa tegenwoordig zijn vakantie door? Hoe komt het dat steeds meer personen vermoeider van hun vakantie terugkomen dan zij eraan begonnen zijn? We zullen hier een aantal merk waardige en verkeerde manieren van vakantiebesteding bespreken. Bij het ontwerpen van de zomer- plannen hebben sommigen daar misschien nog iets aan! Er zijn mensen die'in de vakan tie vergeten, dat een etmaal maar 24 uren telt. Iedere vakantiedag willen zij eigenlijk voor een volle week genieten. Dagelijks wordt er door zulke personen veel gezonnebaad, lang gefietst, veel gegeten, uitbundig ge danst, geflirt en gedronken. Voor slapen en uitrusten is er bij dit alles nauwelijks tijd, want de activiteiten, zetten zich doorgaans voort tot vrij diep in de nacht. Deze vakantiebezigheden spelen zich doorgaans niet vlak bij huis af. Dat moet allemaal heel ver weg in Spanje, Italië of Joegoslavië ge beuren. Aan het begin en einde vcün de vakantie moeten er daarom trein- of autocarreizen met dag- en nacht ritten worden gemaakt, die men zich door z'n werkgever beslist niet zou laten opdragen. Zelfde sleur Een andere beklagenswaardige groep vakantiegangers zijn de huis vrouwen in de gehuurde bunga low, in het week-endhuisje, in de gehuurde halve villa, in de kamers met kookgelegenheid. Het huishoudelijk werk blijft even inspannend als thuis, ook al wordt er natuurlijk minder stof af genomen en minder gedweild. De boodschappen moeten immers worden gedaan bij onbekende, vaak ver weg wonende leveranciers, soms in een taal die men niet zo goed beheerst. De inkopen moeten dan door een hete dorpsstraat worden gesjouwd, over een mulle zandweg, soms zelfs over een steenachtig bergpad. Thuisgekomen krijgt moeder dan de kookmoeilijkheden op het wei nig komfortabele kolen- of hout fornuis, waarmee vele dames niet zo goed om kunnen gaan. Krantenwijk Een merkwaardige wijze van va kantiebesteding is tegenwoordig ook het geld verdienen. Dat is een treurig, armoedig en verkeerd ver schijnsel in onze huidige samen leving. In een lijd dat iedereen het juist nogal aordig doen kan, heerst er vooral bij de jeugd, in het bijzon der bij scholieren, het verlangen nog meer geld bijeen te brengen voor nog meer luxe. Het is duidelijk dat de vakantie er is om uit te rusten en niet om ysivajels te verkopen, kranten, rond te brengen of telegrammen te bezorgen. Dr. IIW. SCALONGNE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2