Chroesjtsjef dreigt met vergeldingsmaatregelen Gezelschap van vier en twintig Zwitserse dames verblijft op Schouwen=Duiveland DE Z1ERIKZEESCHE COURANT CM DINSDAG 10 MEI 1960 116e jaargang No. 18766 ZIERBKEmHEHNIEOWSBODE ABON.VÊMÉNTÉN £N AOVÉRfÊNfieS: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo *e nummers 10 ct. - Vers'hijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Tuccesjes (max. 15 .nm.) f 1,« per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenmen 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Tijdens receptie in Moskou MOSKOU, 9-5. „Dc eerste maal, dat zich weer een incident voor doet als dat van de eerste mei, zal de Sowjet-Unie vergeldingsmaat regelen nemen tegen de landen, die toestaan dat van hun vliegvelden vliegtuigen opstijgen en landen, die spionage vluchten boven de Sowjet- Unie maken", aldus heeft de Sow- jetrussischc premier en partijleider Chroesjtsjef maandag op een re ceptie in de Tsjechoslowaakse am bassade te Moskou tegenover een aantal ambassadeurs verklaard. De ontvangst werd gegeven ter gelegenheid van de Tsjechoslo waakse nationale feestdag. Zich met name richtend tot de diplomatieke vertegenwoordigers van Turkije, Perzië, Pakistan en Noorwegen, verklaarde Chroesjtsjef nadrukkelijk dat in geval van een nieuw incident, waarbij bewezen zou worden dat het schendende vliegtuig afkomstig was of zou lan den op gebied van een dezer lan den, de Sowjet-Unie vergeldings maatregelen zou nemen tegen de „buitenlandse bases" in dat land. Chroesjtsjef zei ook dat het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zich thans in een po sitie bevond, waarin het de feiten betreffende het vliegen en omlaag halen van een Amerikaans vlieg tuig boven Russisch grondgebied „niet kan ontkennen, doch evenmin toegeven". Chroesjtsjef vervolgde: „Wij zeg- - Papoea-vrijwilligers korps op Nw.-Guinea DEN HAAG, 9-5. Naar bet oor deel van de regering past in het kader van de ontwikkeling tot zelf standigheid van Nederlands Nieuw- Guinea ook inschakeling van de Papoea bij de verdediging van zijn land, aldus de Memorie van Toe lichting aan de Tweede Kamer, van het wetsontwerp nopens de begroting van Nederlands Nieuw - Guinea voor 1960. By de bevolking leeft daartoe een sterk verlangen. Zowel uit po litieke als uit psychologische over wegingen wordt het wenselijk ge acht aan dit verlangen tegemoet te komen. De Papoea moet de verdediging van het eigen grondgebied leren zien als een zaak, die mede zijn zaak is en niet een zuiver Neder landse, waar hij buiten wordt ge laten of gehouden. Omtrent de vorm waarin de op richting van het vrijwilligerskorps zal geschieden, wordt nog beraad In de begroting is een bedrag van een miljoen voor de eerste aan loopkosten opgenomen, waartegen over voorshands een extra rijks bijdrage is gesteld tot een gelijk bedrag ten laste van de defensie begroting. gen tegen de regeringen van lan den, die Amerikaanse bases in hun land toelaten: u moet goed begrij- j pen, dat wij dit op onze manier i zullen opvatten. Het land, waaraan I u uw gebied verhuurt, ligt veraf, I maar u ligt dichtbij ons. Daarom j zeg ik u: wij houden zowel het oog op de veraf ,als op de dichterbij ge legen doelen. U kunt hier uw eigen conclusies uit trekken". Hij voegde hieraan toe: „Ik wil echter geen hartstochten opwek ken, want zelfs wanneer de oorlog I wordt, verlangen de mensen naar vrede. Zij zien uit naar het einde van de strijd en zij dromen van de tijd, dat het weer vrede zal zijn. Er is nu geen oorlog, maar de Ver enigde Staten proberen er achter te komen hoe sterk of wij zijn. La ten wij daarom geen conclusies trekken, die de betrekkingen tus sen de landen zouden kunnen ver- I slechteren. Ik herhaal dat wij niet. slechts in vrede, doch ook in vriend schap met de Amerikanen willen leven", aldus Chroesjtsjef. Verklaring van Herter: REEDS JARENLANG VERKENNING DER SOW JET-GRENZEN WASHINGTON, 9-5. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft maandag mee gedeeld, dat de Verenigde Staten reeds jaren op uitgebreide schaal de Sowjet-grenzen uit de lucht hebben verkend en „nu en dan" het Russische luchtruim zijn bin nengedrongen. Het verkenningsprogram, dat door ongewapende burgervliegtui gen was uitgevoerd, had ten doel te waken tegen een onverhoedse aanval, krachtens een instructie van president Eisenhower tot het verzamelen van inlichtingen met alle mogelijke middelen. Volgens Herter zijn evenwel be paalde opdrachten van deze onge wapende burgervliegtuigen niet onderhevig geweest aan de presi dentiële goedkeuring. Minister Herter heeft verder ge zegd, dat het blijkbaar geen ge heim was voor de Russische lei ding, dat dergelijke Amerikaanse verkenningen werden uitgevoerd. „De vraag rijst nu, waarom zij (dfe Russische leiders) op dit ogenblik proberen het huidige incident als een propagandaslag, in de koude oorlog uit te buiten", aldus Herter. Volgens de Amerikaanse minis ter zou het vliegtuigincident in plaats van afbreuk te doen aan de topconferentie, die de volgende week in Parijs wordt gehouden, de wereld de betekenis moeten in- Eisenhower naar Zuid-Korea WASHINGTON, 10 5. President Eisenhower en zijn vrouw zullen op 2 juni van Tokio naar Seoel vlie- ten voor "en bezoek van één dag an Zuid-Korea, aldus is dinsdag e Washington bekend gemaakt. De president brengt van 19 tot 23 uni een bezoek aan Japan. Na zijn aankomst op het vlieg- /eld Haneda na zijn reis naar de 'owjet-Unie zal Eisenhower keizer lirohito en keizerin Nagako ont moeten. .7T7?r-±y.''S*';7~r* ■- 1 '7 - V yï'-- Dit is een tekening van het nieuwe Franse passagiersschip „France", het langste schip ter wereld, dat met zijn 1035 voet van boeg tot ach tersteven, nog vier voet langer is dan de Britse „Queen Elizabeth". De „France" zal op 11 mei a.s. in Saint Nazaire worden te water gelaten 'door mevrouw de Gaulle in aanwezigheid van de Franse president. Het schip biedt plaats aan 500 passagiers in de eerste klasse en 1.500 in de toeristenklasse. De „France", die begin 1962 zijn maidentrip gaat ma ken, zal dienst gaan doen op de lijn New York-Le Havre. prenten van een ernstige poging in Parijs om tot doeltreffende waar borgen te komen tegen een onver wachte aanval en agressie. De V.S. - aldus Herter - hopen oprecht dat premier Chroesjtsjef in Parijs be reid zal zijn tot samenwerking bij het bereiken van een overeenkomst tot het nemen van doeltreffende maatregelen, die de vrees voor on- j verwachte massale vernietiging uit de gedachten van de volken in de gehele wereld zullen bannen. Amerikaanse senatoren over het vliestukincident O D WASHINGTON, 9-5. Alexander Whiley, republikeins lid van de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft maandag in de Senaat de Amerikaanse vluchten boven de Sowjet-Unie ten behoeve van het verkrijgen van geheime in lichtingen verdedigd. „Het is nodig dat wü weten wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt". Premier Chroesjtsjef weet wat er in de niet- communistische landen voorvalt, aldus Whiley. De republikeinse leider In de Se naat, Dirksen, zei dat het Congres de geheime dienst in het leven had geroepen. Hij noemde dit een rea listische maatregel. De democraat Robertson zei ech ter dat iemand een „zeer tragische blunder" had begaan met het ge ven van het bevel tot de vlucht. De democratische senator Mike Mansfield aanvaardde de verkla ring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken dat de autoritei ten in Washington geen toestem ming hadden gegeven voor de vlucht en dat president Eisenhower niets ervan wist. De pogingen om de vrede te versterken waren thans ernstig doorkruist en de politiek van de president ondergraven aan de vooravond van een belangrijke internationale conferentie, aldus Mansfield. Boodschap van Chroesjtsjef aan De Gaulle PARIJS, 9-5 Maandag is te Pa rijs van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat president de Gaulle een boodschap van de Rus sische premier Chrossjtsjef heeft ontvangen, waarin deze de wens uitspreekt de goede bs trekkingen te handhaven, die tussen hem en de Franse president werden gevestigd i tijdens het bezoek, dat Chrossjtsjef kortgeleden aan Frankrijk heeft ge bracht. „Het is hierdoor, dat wij kunnen verwachten dat op de komende top conferentie een of ander positief resultaat zal worden bereikt", aldus Chroesjtsjef in zijn boodschap, die door de Sowjet-ambassadeur te Parijs aan de Gaulle werd overhan digd. b Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldt maandag dat de Amerikaanse atoomduikboot „Triton" onder water om de aarde is gevaren. De Belgische politie heeft twee Maastrichtse jongemannen aangehou den, die ervan worden verdacht in de nacht van 3 op 4 mei de Maas trichtse taxichauffeur Marcel Ensynck te hebben verwond en hem van zijn wagen ie hebben beroofd. De overvallers A. Wanten - links - en G. Frijns werden in de geroofde taxi gegrepen in Moeskroen aan de Frans-Belgische grens. Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank Mogelijk zal In de komende jaren op tegoeden worden ingeteerd EINDHOVEN, 9-5. „Door de re cente ontwikkeling inzake de kre diet- en voorschotverlening in de agrarische sector worden wij in onze boerenleenbankorganisatie voor geheel nieuwe verhoudingen geplaatst. De krediet- en voor schotverlening door de boerenleen banken gaat - en wel naar het zich laat aanzien als een structureel verschijnsel - meer en meer be slag leggen op de middelen, die jaarlijks aan de boerenleenbanken worden toegevoerd. Het is niet on waarschijnlijk dat de krediet- en voorschotverlening bij de boeren leenbank zich - tenzij nieuwe spaarbronnen zouden kunnen wor den aangeboord - zodanig zal ont wikkelen, dat in de komende jaren enigermate op de tegoeden van de boerenleenbanken bij de centrale bank zal worden ingeteerd". Met deze woorden signaleerde mr. Ph. van Campen, algemeen di recteur van de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank, tijdens de algemene vergadering van dit in stituut, die maandag in Eindhoven werd gehouden, een nieuwe ont wikkeling in het boerenleenbank wezen, die niet zonder consequen ties zal zijn voor het uitzettings beleid van de boerenleenbanken. Nadat tijdens de jaarvergadering het verslag over de ontwikkeling van het afgelopen jaar en de fi nanciële resultaten daarvan was uitgebracht - een verslag dat van een gunstige ontwikkeling gewaag de - ging mr. van Campen aller eerst in op de ontwikkeling der besparingen in de eerste vier maanden van 1960. Hij wees er op, dat moet worden aangenomen dat in 1960 niet alleen de relatieve toe neming lager zal liggen, maar eveneens het absolute spaarsaldo. De besparingen bij de boerenleen banken worden ongunstig beïn vloed door de toenemende omvang van de investeringen en door het feit, dat de spaarmogelijkheden voor een deel van de spaarders- bevolking bij de boerenleenbanken bepaald ongunstig is. KIND DRONK VERGIF ERMELO, 10-5. Een ongeveer 2Vz jarig zoontje van de heer H. Bouw man te Ermelo heeft gisteravond in een. onbewaakt ogenblik uit een flesje met parathion een zeer zwaar vergif gedronken Het kind werd naar het plaatselijke ziekenhuis vervoerd, waar het in de loop van. de avond is overleden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Gedachten heeft ieder, maar bp weinigen worden ze tot l denkbeelden. Beekbergense arts verongelukt APELDOORN, 9-5. Vanmiddag is bij een verkeersongeval in Apel doorn de Beekbergense huisarts D. Pont verongelukt. Dokter Pont reed met zijn wagen op de Arnhemseweg toen van de andere zijde een personenauto na derde, di" een voor hem rijdende auto wilde passeren Daardoor ont stond tussen de passerende auto en de auto van dokter Pont een fron tale botsingn. Dokter Pont, die 56 jaar oud was, werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij na aankomst in het St. Liduinaziekenhuis is overleden. Zijn echtgenote, mevr. G Pont- Jonker, li"p een hersenschudding, een hoofdwond en een gekneusde schouder op. De bestuurder van de tegenligger kwam er met enkele schaafwonden af. Stijgend bezoek aan „Keukenhof" LISSE, 5-9 „Keukenhof floreert" zo deslde de voorzitter van deze nationale bloemententoonstelling te Lisse mede. Tijdens een persconfe rentie vertelde voorzitter mr. Th. M. J de Graaf, dat het bezoek van buitenlanders aan Keukenhof dit jaar opnieuw "en stijging vertoont. Het aantal Nederlandse bezoekers verminderde ietwat. Toch is verle den zaterdag de 500.000ste bezoeker reeds binnengehaald. Het was me vrouw Cecilia Cha^rton uit Londen, tevens 5000ste passagiere van de charter-vlicgdienst van Engeland op Zestienhoven, die speciale dag tochten naar Keukenhof arran geert Als het weer zo blijft als het nu is, dan zal Keukenhof over een dag of tien de poorten moeten sluiten. Acht en tachtig dagen slep< en IJMUIDEN, 9-5. „Van de 88 da gen, dat wij van huis waren zijn wij 86 dagen slepende geweest", meld de kapitein B. Gatesleben van de IJmuidense zeeslee per „Friesland" met trots, toen hij met een zuiger, een bak en twee sleepbootjes op sleeptouw IJmuiden binnenliep. In die periode van drie maanden heeft d" „Friesland" een afstand van 10.000 mijlen slepende afge legd. Het was de eerste kapiteins- reis van de heer Gatesleben. Op 11 februari wend van Vlaardingen vertrokken met twee lichters naar Schotland, vervolgens met twee lichters van Schotland naar Las Palmas en daarna met drie lichters van Las Palmas naar Nigeria. Twee bakken werden van Lagos naar Port Marcourth (Nigeria) gebracht en vervolgens kwam de sleep van Lagos naar IJmuiden aan de beurt. Hiermee werd vanmorgen vroeg IJmuiden binnengelopen. In kader uitwisselingsprogramma Hartelijk welkom te Z erikzee na vlotte reis ZIERIKZEE, 9-5. Na een lange reis is maandagavond, rond zeven uur, een gezelschap van 24 Zwit serse dames gearriveerd, die tot vrydag de gasten zullen zpn van Z.L.M.-familics op Schouwen-Dui- veland. De Zwitserse dames stam men uit het kanton Bern; zu" maak ten dc reis per bus en werden door de gastvrouwen en gastheren har- teiyk verwelkomd in de bovenzaal van restaurant „Mondragon". Bij zonder spy tig was het, dat de pro motor van deze uitwisselingsreis, de heer J. Koopman, niet persoon lijk aanwezig kon zjjn wegens ziek te. Zijn taak werd overgenomen ioor zyn zoon. Onder dc aanwezi gen merkten wp ook de voorzitter van de Kring Z.L.M. Schouwen- Dui'veland der Z.L.M-, de heer Av M. Geluk, op. Na wat zoeken had ieder zijn plaatsje in de zaal gevonden en werden de eerste ervaringen uit- i gewisseld. Het Duits rolde vlot van de ene en aarzelend van de andere kant, maar aan wederzijds begrij pen mankeerde het niet. De sfeer was tijijens deze ont vangst prettig en ongedwongen en dat betekende al een voorproefje van de heerlijke dagen, die de Zwitserse dames voor de boeg heb ben. Ze hadden een goede reis naar ons land achter de rug en waren (nu al) volop verrukt over de schone gordijnen, de nette straten en in hot algemeen die „niedliche" indruk, die ons land op vreemde lingen nu eenmaal onontkoombaar schijnt te maken. Druk programma Intussen staat wel vast dat er deze weelc voor de dames een druk programma wacht. Morgen zijn zij te gast bij de C.A.V. en zal worden beproefd hoe in de bergen getrain de kuitspieren zich houden bij het bestbgen van de silo aan het Sas. Frau Guggisberg uit Oberburg - te gast bij de familie Zeijler te Oosterland - zeide het klimmen uiteraard gewend te zijn en zij was volmaakt sprakeloos over het vlak ke karakter van het Hollandse landschap. Belangrijke figuur in het gezelschap is Frau M. Zuber- Schöne, presidente van de Kanto nale Zwitserse Plattelandsvrou wenbond, wier twee dochters in opeenvolging de familie Koopman enkele jaren geleden bezochten. Uit deze „agrarische logeerpartij" zijn wederzijdse contacten gegroeid en tenslotte is de heer Koopman met het plan gekomen op groter schaal te komen tot een uitwis seling. Het eerste resultaat kon men maandagavond zien, in dc vorm van het Zwitserse damesge zelschap, dat ook nog gelegenheid zal krijgen iets van overig Neder land te bekijken. O.m. worden de „Florlade" te Rotterdam en Am sterdam en Den Haag bezocht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1