WF GETALAG' capri ijs Nachtvorst richtte lelijke schade aan in Westhoek's fruitgebied STAD EN PROVINCIE STAD EN PROVINCIE WEEK FOTO GRAFIE AFDELING OOSTERLAND GROENE KRUIS Jhr. R. Röell reikte aan twee bestuursleden onderscheidingen uit OOSTERLAND, 3-4. Tijdens een dinsdagavond in het Wijkgebouw gehouden buitengewone bestuurs vergadering van de afdeling Oos- terland van het Groene Kruis heeft de voorzitter jhr. Röell van het provinciaal bestuur twee bestuurs leden van de afdeling namens het hoofdbestuur onderscheiden met de ere-medaille van het Groene Kruis, Tijdens een hartelijk toe spraakje reikte hij het eremetaal uit aan de voorzitter van de afde ling de heer Bakker en de Sir- Janslandse vertegenwoordiger in het bestuur de heer Jac. de Jonge. Jhr. Röell herinnerde er aan dat de heer Bakker sinds 1925 zitting heeft in het bestuur, sedert 1947 is hij voorzitter. Met grote ijver dien de hij het zegenrijke Groene Kruis werk; de totstandkoming van het fraaie wijkgebouw was mede te danken aan zijn werkzaamheid. Jhr. Röell hoopte dat voorzitter Bakker nog lang zal mogen helpen de belangen van de afdeling te be hartigen. De heer Bakker, die reeds in 1919 secretaris was van de Groe ne Kruis-afdeling Sersooskerke, Jhr. Röell reikte hierna de ere medaille met draagpenning uit aan Auto reed vluchtheuvel op ROTTERDAM, 3-5. Een auto mobiliste uit Rotterdam is van middag in de bocht van de Staten- weg-Stadhoudersweg bij het uit wijken voor wielrijders op een vluchtheuvel terecht gekomen. Daar stond de 44-jarige mevr. C. Stollc-Bouwman, uit de van Vloos- wijkstraat te Rotterdam, op een tram te wachten. Zij werd gegre pen en tegen een geparkeerde vrachtwagen gedrukt. Het slacht offer overleed spoedig. De auto mobiliste is met een shock in een ziekenhuis opgenomen, dankte geroerd voor de onderschei ding, waarbij een draagspeldje was toegevoegd. Ingezonden mededeling per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink I GENEVER Wynand Föckink - Anno~l679 ZIERIKZEE Diensten te horen op alle kerktelefoons Wtf vestigen de aandacht er op dat in verband met de dodenher- denkingsdienst op heden (woens dag) avond en de interkerkelijke samenkomst op de bevrijdingsmor gen een centralisatie heeft plaats gevonden van alle kerktelefoons. Genoemde samenkomsten zullen dus ook zijn te beluisteren door de kerktelefoons, waardoor normali ter slechts uitzendingen uit de ge reformeerde en Chr. gereformeer de kerk zijn te horen. Interkerkelijke samenkomst Op donderdag 5 mei a.s. - bevrij dingsdag - wordt in de Grote kerk alhier, aanvangende om 10 uur, een interkerkelijke herdenkings dienst gehouden, waarin zal voor gaan ds. Bezemer, ned. herv. pre dikant. In deze bijzondere bijeen komst zal een herdenkingswoord worden gesproken door burge meester mr. F. Th. Dijckmeester. Vocale medewerking zal worden verleend door het Ned. Herv. kerk koor. Een speciale collecte zal worden gehouden voor de stichting '40-'45. KERKVVERVE Interkerkelijke samenkomst Op verzoek vestigen wij nog de aandacht op de interkerkelijke samenkomst, die op bevrijdings morgen (9 uur) wordt gehouden. Voorgangers zijn de predikanten ds. v. d. Grift en ds. v. d. Klis. de heer Jac. de Jonge, de enige die 40 jaar lief en leed met de afdeling deelde en ijverig haar belangen be hartigde. Ook de heer de Jonge was zeer dankbaar voor de hem ver leende onderscheiding en hoopte nog geruime tijd werkzaam te mo gen zijn in het belang van de af deling. Deze buitengewone vergadering stond onder voorzitterschap van de heer J. M. de Waal, die namens be stuur en leden de heren Bakker en de Jonge feliciteerde met de hen verleende onderscheiding en ook dank bracht aan Jhr. Röell. Ingezonden mededeling Verf met gemak en... van Cefa Bever ZIERIKZEE Speciale voetbalwedstrijd op Bevrijdingsdag Aanvullend op het programma voor Bevrijdingsdag, vernemen wij dat nog een speciale voetbalwed strijd zal worden gespeeld op het sportpark „Bannink". Tijd van aan vang is rond twee uur. Twee elf tallen komen tegen elkaar uit. Het eerste is samengesteld uit het on derwijzend personeel van de vier lagere scholen te Zierikzee, het an dere uit leerlingen van die scho len. Machtige kans voor de jeugd ditmaal de onderwijzers „een lesje" te geven. BROUWERSHAVEN Het 5-mei feestprogramma Er zijn nog enkele wijzigingen gekomen in het feestprogramma voor 5 mei. Het officiële vlaghij- sen zal niet om 8.15, maar om 8.45 plaats hebben. De herdenkings dienst vindt niet plaats in het jeugdgebouw, maar in de gerefor meerde kerk op de haven. NOORDGOUWE Jeugd deed verkeersexamen Maandagmorgen hebben de leer lingen van de hoogste klassen van de o.l.-school te Noordgouwe in de gemeente Kerkwerve praktisch verkeersexamen afgelegd. Reeds hiervoor was een schriftelijk exa men afgenomen. Van de 19 kan didaten zijn er in totaal (dus zowel theoretisch als praktisch) veertien geslaagd, terwijl er vijf zijn afge wezen. NIEUWERKERK De „toen"-foto van het station Met de „toen"-foto van het voor malige station en omgeving, opge nomen in het nummer van vrijdag is er iets eigenaardigs aan de hand, waarop een zeer opmerkzame lezer ons attent heeft gemaakt. Hier is nl. sprake van een spiegelbeeldige foto, hetgeen/ slechts te verklaren is uit het feit dat de fotograaf des tijds de foto verkeerd heeft afge drukt. Deze fout is nooit meer te herstellen, omdat de negatieven van dergelijke archieffoto's uiter aard niet meer bestaan. Bij het ge ven van aanduidingen echter gaat men vergissingen maken. Wie de situatie ter plaatse heeft gekend, zal bv. hebben begrepen dat de bo men die de achtei'grond markeren niet zijn van het kerkhof, maar van de frontaal aan de andere zijde ge legen boerderij van wijlen oud burgemeester Bouman. Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over april 1960. Geboren: 5. Machiel Jan, z. van M. J. de Wit en C. C. Jansens; 29. Janna, d. van J. v. d. Maale en M. Zwaan. Overleden: 3. Kommertje Vaane, 84 j., wed. van L. J. Heijboer. Ingekomen: Cornelia van Meurs van Rotterdam; P. J. Deurloo en echtg. van Rruinisse; A. Kort van Zierikzee. Vertrokken: N. S.. Krabbe en ge zin naar Zonnemaire; A. Brouwer en gezin naar Hei en Boeicop; K. Goudzwaard naar Canada; J. Ne- lisse en echtg. naar Rotterdam; J. Padmos en echtg. naar Warmen- huizen. Bru 62 sloeg lek op de Waddenzee BRUINISSE, 3-5. Bij het vissen van mosselzaad op de Waddenzee is het motorschip Bru 62 van schip per D. de Koning door nog onbe kende oorzaak lek geraakt. Toen men aan het lossen van het mosselzaad was, kwam het De Ko ning voor dat het schip, hoewel het de vracht kwijtraakte omdat die overboord werd geworpen, niet merkbaar rees en toen de zoon in het vooronder ging kijken, waren daar de kooien al aan het drijven. De Bru 11 - die aan dezelfde fir ma toebehoort - en de Bru 5, van de firma J .de Waal-Jumelet, scho ten te hulp en met behulp van de motorpomp van het laatste schip werd de Bru 62 drijvende gehou den, terwijl de andere bemannings leden met verdubbelde ijver het mosselzaad uitzaaiden. Het lek werd met een stuk spek voorlopig gedicht. Op eigen kracht werd Har- lingen bereikt, waar op de scheeps werf aldaar de nodige reparaties werden verricht. Opnieuw cyclus vau raadsvergaderingen te Oosterland OOSTERLAND, 3-5. In Ooster- land is de cyclus van raadsverga deringen opnieuw begonnen. Eerst was een spoedeisende vergadering voor dinsdagavond zeven uur uit geschreven, waarvan de convoca tie de leden slechts enkele uren voor het begin van de vergadering bereikte. De situatie week nu in zoverre van voorgaande maen af, dat thans drie leden, allen van de Staatkundig gereformeerde partij ter vergadering verschenen. Op de agenda stond onder meer de beëdiging van het nieuwe lid, de heer J. J. de Bruine, die in de vakature Bakker, (PvdA) is be noemd. Omdat de wethouderszetel van de heer Bakker nu ook vakant is gekomen, stond tevens een wet houdersverkiezing op de agenda. Het aantal van drie leden was weer niet voldoende om de verga dering te laten doorgaan. Er is nu een tweede vergadering uitge schreven tegen vanavond 9 uur, een uur na de dodenherdenking in het gehele land. Geen alledaagse patiënt BRUINISSE, 3-5. Dokter K. van Leeuwen behandelde een niet alledaagse patiënt. De heer H. L. Kleppe trof na melijk 's morgens een meeuw in zijn tuin aan, die een vis haak in de bek had en met een andere haak in een plantlijn in de tuin was blij ven hangen. De heer Kleppe bevrijdde het dier, maar zag geen kans ook de vishaak die in de bek zat, te verwij deren. Dokter van Leeuwen heeft toen dit karweitje op geknapt, waarna het beest, dat erg verzwakt was en in het begin niet vliegen kon, weer in vrijheid werd ge steld. Na enige vergeefse vliegpogingen ging, nadat hij gedronken had, de meeuw toch op de wieken en ver dween in de richting van het water. Droge april-maand op Schouwen-Duiveland In de maand april 1960 werden op het proefbedrijf „Scheldemon- den" te Bruinisse in totaal 14,2 mm. neerslag geregistreerd. Een geringe hoeveelheid, gezien de normale re genval in april die 47 mm. bedraagt. Ook de maand maart kwam op de normale hoeveelheid ongeveer of ruim 30 mm. tekort. Ale;. S. W. v. d. Panne te Haamstede iverd onderscheiden met de ere medaille in brons, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Zij ont ving de onderscheiding uit handen van burgemeester Jhr. R. J. H. Q. Röell. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vergadering afd. Ouwerkerk Groene Kruis Bescheiden herdenking van 25-jarig bestaan Tijdens de dezer dagen gehou den algemene vergadering van de afdeling Ouwerkerk van het Groe ne Kruis heeft de voorzitter, bur gemeester J. Romeijn medegedeeld dat op 17 juli a.s. doorlichting zal plaats vinden van personen boven 14 jaar. Het 25-jarig bestaan van de afdeling zal op 25 november op bescheiden wjjze worden gevierd. Ingezonden mededeling Van 7 t/m 14 mei van de Z. V. u. Rotterdams Toneel bracht van Hugo Claus .Suiker'' Te Zierikzee is dinsdagavond de opvoering van het toneelspel „Sui ker" van Hugo Claus door het Rot terdams Toneel tot een volstrekt unieke culturele gebeurtenis ge worden. Een zeer geïmponeerd pu bliek heeft met stijgende verbazing kennis genomen van dit rauwe stuk. Die verbazing gold zowel het indringend vermogen van de schrij ver, als het beeldend vermogen van de toneelkunstenaars. Het was dan ook een rij heel grote namen, die van „Suiker" deze bloedwarme en levensechte vertolking hebben ge geven. Door hun superbe spel kreeg het stuk de soms macabere allure, die de schrijver heeft bedoeld, de sfeer waarvan hij met de zoete stank van de Noord-Franse fabriek moet hebben ingeademd. Deze fabriek is het schouwto neel, waar een aantal mannen el kaar treffen, tijdens de jaarlijkse bietencampagne. Fransen, Belgen, Polen en allerlei andere ruwe ke rels vinden elkaar in de bedompte barakken, waar drankzucht en on tucht een aanval doen op de mo raal, die de mannen al of niet van thuis hebben meegekregen. Uiteenlopend zijn de types en uiteenlopend de karakters. Het spel concentreert zich rond de figuur van de Belgische arbeider Kilo, le vend in de schaduw van een fieltige Fransoos, die hem dwarsboomt in de oprechte liefde voor een meisje, dat aan lager wal is geraakt, maar ergens het vurige verlangen naar ware en eerlijke liefde heeft be houden. De typen daarnaast geven verder reliëf aan het stuk, dat ons met een bijna angstaanjagend rea lisme verplaatst naar deze harde samenleving, waarin door het leven murwgebeukte mannen een zuur stuk brood verdienen Geen salonstuk dat „Suiker", maar een facet van het leven, zo als het zijn kan en in sociaal ver krampte milieus ook helaas zo is. In de wellicht iets aangezette figu ren evenwel herkent een mens toch iets van zichzelf. De milieu-theorie behoeft niet het laatste woord te hebben, maar wie zichzelf indenkt in die lugubere morsige Franse hoT len, vraagt zich alleen maar af: „hoe zou ik zelf zijn in die omstant digheden?" Wellicht is dit ook d$ bedoeling geweest van de schrijver, want hij vraagt zelf in een toe*- lichting: „de spelers komen nu op en vertolken dit goor gedoe, waar in ik (alleen ik?) mijn leven heb herkend. Leo de Hartogh maakte van Kilo een beklemmende creatie, geladen met een spanning, waarvan bij de toeschouwers lang iets zal blijven hangen. Ina van Faassen in de rol van Malou, het Franse meisje, be speelde al de snaren van haar vir tuositeit met een moeilijk onderi woorden te brengen gemak en sou plesse. Bijblijven zal ons ook de rol van de jongste Minne, door Jan Le- maire met een eindeloze reeks van trucs en mimische inventies uit de doeken gedaan. Weergaloos knap was ook het spel van Guus Hermus als de intrigerende moraalloze Max. Hier stond geen toneelspeler meer, maar een levende fabrisksbranie met een rode das en glimschoenen, om zijn collega's te frapperen. Kol deriek, maar kostelijk was Ton Lutz als de oudste Minne en Peter Aryans voegde zich als Jager in dit selecte gezelschap met een ook al weer verbluffend gemak. De beide Polen, gebracht door Hans Polman en Rob van der Linden, leken zo ontsnapt uit een kamp in een deel der wereld, waarvan wij slechts iets „ahnen", omdat het oorlog is geweest. Het décor van Nicolaas Wijnberg was in zijn trieste verveloosheid en morsigheid dé achtergrond voor het stuk „Suiker", dat zeker niet zoet smaakte. Uit het jaarverslag van de secre taris de heer C. P. Kuijper bleek o.m. dat door zuster v. d. Berg in 1959 1639 bezoeken voor wijkver pleging aflegde, voor t.b.c. werden 56 bezoeken afgelegd. Drie perso nen werden in een sanatorium op genomen. Bijna alle schoolkinde ren zijn gevaccineerd tegen kink hoest, difterie en tetanus, velen tegen pokken. Het ledental van de vereniging bedroeg op 31 december j.l. 136 en 120 gezinsleden. Het jaaroverzicht van het bad huis toonde aan ontvangsten en uitgaven f 1.581,45. De balans per 31-12 '59 was f 19.400. Aan douchekaartjes werden ver kocht voor een bedrag van f 103,50, aan douche-abonnementen f 305,-, kuipbadkaartjes f 22,50, idem voor abonnementen f 52,-. De rekening van het Groene Kruis toonde aan ontvangsten f 10.300,31, aan uitga ven f 8.739,23, de balans: f 26.779. De periodiek aftredende bestuurs leden mej. J. Slager en de heer M. J. van Damme werden met zo groot mogelijke meerderheid van stemmen herkozen. Besloten werd de nog aanwezige ligtent voor f 220 te verkopen aan de heer J. Ro meijn. Uit een vraag van de heer P. K. v. d. Werf bleek dat op ieder bad een tekort is van f 0,45. De open stelling van het badhuis zal be perkt moeten worden. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 mei 9.53 v.m. 6 mei 11.17 v.m. BROUWERSHAVEN 5 mei 9.28 v.m. 6 mei 10.48 v.m. Doodtij: 6 mei. 22.16 n.m. 23.36 n.m. 22.11 n.m. 23.28 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-5. Het K.N M.I. deelt mede: Er kwam de afgelopen nacht opnieuw nachtvorst voor, maar niet in zo hevige mate als gisternacht. De laagste temperatuurwaarde be droeg dicht bij het aardoppervlak min vier graden. Er bevindt zich een hogedrukgebied boven de Bal kan waarin de luchtdruk tot 1030 mb. is gestegen. Dit hogedrukge bied brengt in vrijwel geheel west Europa fraai lenteweer en een ge leidelijke temperatuurstijging. Op de oceaan bevindt zich 'n omvang rijke depressie ten zuiden van IJs land. Aan zijn flank stuwt een zuidwestelijke stroming vochtige lucht naar de Britse eilanden. De ze lucht vervangt ook in ons land da droge polaire lucht waarin zo veel nachtvorst voorkwam. Voor morgen wordt een aanhouden van het vrij zonnige weer verwacht waarbij de temperaturen opnieuw iets hogere waarden bereiken voor al in het binnenland. De nacht- vorstkansen zijn nu te verwaarlo zen klein. Een langdurig warm applaus be loonde de spelers. Ina van Faassen werd bedacht met een bloemen mand. Een met al een zeer uitzon derlijke toneelavond. B. d. v. Verwachting tot donderdagavond: WARMER Zonnig en droog weer; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen; warmer. 5 mei. Zon op 5.04, onder 20.11. Maan op 13.13, onder 2.34. 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.12. Maan op 14.21, onder 3.01. Volle maan: 11 mei te 11.06. Ingezonden mededeling Collekte voor Kinderbescherming te Zierikzee (Ingezonden). Er is goed nieuws voor U, die de Kinderbescherming in Nederland een goed hart toedraagt. En wie doet dit eigenlijk niet? Was het tot heden zo, dat alle verenigingen op het gebied van de kidnerbescherming, wanneer zij hulp en bijstand vroegen aan de Nederlandse bevolking, dit geschei den pleegden te doen, met ingang van 1960 zullen zij in volkomen eensgezindheid en gezamenlijk een beroep doen op de publieke offer vaardigheid. Nederland telt 550 verenigingen voor kinderbescherming, die totaal 55.000 (vijf en vijftigduizend) kin deren verzorgen, dan wel onder hun toezicht hebben. Het zijn Rooms-katholieke, gere formeerde en Ned. hervormde ver enigingen, Joodse en algemene, vrijzinnig protestantse en neutrale; in voor Nederland wonderbaarlijke eenheid hebben zij zich allen, ver enigd in de Samenwerkende Kinder bescherming Organisaties (SAKOR) Het is ondoenlijk deze 550 ver enigingen alle bij name te noemen, maar als u gaat medewerken aan de voor deze verenigingen te or ganiseren Nationale Kollekte Kinderbescherming die in het gehele land, dus ook in onze gemeente, van 16 tm. 20 mei 1960 zal worden gehouden, kunt u er van verzekerd zijn, dat uw me dewerking of uw bijdrage ten goe de zal komen aan die vereniging, waar u voorheen rechtstreeks aan medewerkte of aan bijdroeg. „Pro Juventute"? Zij ontvangt een aandeel uit de opbrengst van de Nationale Kollekte Kinderbescherming „Tot Steun"? Ook zij deelt mee. De Ned. Hervormde Kinderzorg- bonden? Ook zij hebben aandeel, evenals de Gereformeerde Vereni gingen voor Kinderbescherming. De R.K. Verenigingen, Interna ten en Gezinsvoogdij verenigingen? Ook aan hen zullen zeer aanzien lijke bedragen uitgekeerd worden. En de niet-kerkelijke verenigin gen, de algemene en ds neutrale? En Humanitas? Ook zij zijn lid van de Nationale Federatie voor Kin derbescherming en hebben als zo danig recht op een aandeel in dc landelijke opbrengst van de Nationale Kollekte Kinderbescherming ten bate van 55.000 (vijf en vijftig duizend) kinderen van alle ge zindten. Teleurstelling in kwekerskringen BURGH-HAAMSTEDE, 3-5. Even als vorig jaar op 8 mei, ontstond nu 5 dagen eerder, zware schade aan het klein- en hard fruit. De temperaturen daalden in de vorige nacht plaatselijk tot 5 graden Cel- cius onder nul. Het fruit dat prak tisch in volle bloei slaat, heeft het erg te pakken gekregen. Reeds spoedig na middernacht daalde het kwik onder nul, wat zijn diepte punt bereikte rond 4 uur. Met het aanbreken van de dage raad steeg het kwik weer. De tere bloesems die een temperatuur van ongeveer 2 graden onder nul kun nen verdragen, zijn vooral kort bij de grond zwaar getroffen, evenals de zwarte bessen die bijzonder vorstgevoelig zijn, en de aardbeien die reeds bijna in volle bloei staan. De vroege aardappelen zien over al zwart, doch deze herstellen zich weer. Ook in andere delen van Zee land komen berichten over schade. In Krabbendijke vroor het -7 gra den. Het is te begrijpen dat vele kwe kers diep in ds put zitten. Nu moet men goed voor ogen stellen dat bij het dunnen van het fruit ook 80 a 90 pet. van het fruit verwijderd wordt. Dus er bestaat een kleine hoop dat er misschien nog een matige oogst uitkomt. Wanneer we nu die boomgaarden bekijken die schads opliepen, dan zijn dat juist dezelfde bedrijven, die aan droog- teschade lijden. Vroeger bevroren deze bedrijven nooit. Hieruit kun nen we dus concluderen dat het onttrekken van water aan de bo dem, het bevriezen van de bloe sems rondom eind april, begin mei, bevordert. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick", Zierikzee Wedvlucht uit Tilburg op 28 april; 82 km. In concours 163 dui ven. 1, 2, 10, 21, 38 T. M. Dale bout, Nieuwerkerk. 3 J. Kaaijste- ker. 4, 6, 8, 16, 28, 30, 41 A. J. Stoutjesdijk. 5, 22. 39 M. M. v. d. Wielen. 7, 9, 32, 36, J. Verwijs. 11, 14, 15, 20 A. Timmerman. 12, 17, 27 H. Slagboom. 13, 33, 37 Gebr. Stoutjesdijk. 18, 24, 25, 29. 30 W. Dalebout. 19, 23 C. Seybel. 26, 40 P. Flikweert. 34 J. Folmer, Nieu werkerk. 35 C. Stoutjesdijk. A.s. donderdag van 8.30 tot 9 uur inkorven voor de bevrijdingsvlucht vanuit Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2