Licht verbeterde N.A.V.O.-defensie geeft nog reden tot bezorgdheid i WOENSDAG 4 MEI 1960 116e jaargang No. 18763 ZÏERIKZEESCHEIINIEÏIWSBODE Mmm ■■■[■«■■iiiiMwrrtni ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: ocnxKTic cw inu.uicm.ric WAAPIKI nprturiMtü REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per i maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo'e nummtr: 10 cl. - Vsrj-hijnl maandag, n P -r r D I V TC C C C LI C ml ID A VIT a nn i V °r- 't*- i lïlï? dimdag, donderdag en vrijdag. - Adverlenli.p.^ DE Z I E R I K.Z E E bC H E COURANT na 18.00 eu, lel 01110-2118, G.ro,kenmg nr. 137677 - 16 Cl nar mm .i«. ,m., IC ..in .,.i Uitgave: NV. Drukkerij vVh. Lakenman Ochlman, 15 cl. per mm. .uccesjes (max. 15 ,nm.) I I,- per ituk, 1797-1889 Zierikiee. Redakleur: M. J. Bij da Vaale, lel. 01110-2938 Kloof tussen het nodige en het betaalbare ISTANBUL, 3-5. De secretaris generaal van de NAVO, Paul-Iïenri Spaak, heeft in zyn jaarlijks rap port over de toestand van het bond genootschap gezegd, dat de defen sie enige verbetering te zien geeft, maar nog steeds „reden tot be zorgdheid" geeft Spaak is van me ning dat de ontspanning tussen Oost en West van het afgelopen jaar een nieuwe poging eist om de politieke eenheid van de NAVO te handhaven. Op economisch gebied heeft de NAVO naar het oordeel van Spaak bepaalde taken te verrichten, welke nieuwe organisatie er ook voor Eu ropa en Noord-Amerika in het le ven wordt geroepen. Zo zou de NAVO de economische activiteit van het communistische blok in politiek verband moeten bestude ren. Wat de verdediging betreft, moet de kloof worden overbrugd tussen wat nodig is en wat de le den kunnen betalen. Spaak zegt dat de NAVO een diepgaande studie maakt van: 1. De invoering van kernwapens in de verdedigingsplannen. 2. Herverdelen van de defensie- last. 3. De integratie van de luchtver dediging. 4. De samenwerking tussen Frank rijk en de marinestrijdkrachten van de NAVO in de Middel- landse Zee. 5. De problemen der logistiek in tijden van vrede en oorlog. DE TOPCONFERENTIE WASHINGTON, 2-5. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag een resolutie aan genomen, waarin op president Eisenhower een beroep wordt ge daan om op de topconferentie krachtig te streven naar herstel van de „fundamentele vrijheden" in de Oosteuropese landen. De resolutie, die met 275 stemmen voor en geen tegen werd aangenomen, was inge diend door de democraat Zablocki. De resolutie is voor goedkeuring naar de Senaat gezonden, doch zij kan niet de kracht van een wet krijgen. Zablocki verklaarde in het Huis, dat hij er alleen Eisenhowers positie op de Parijse conferentie m'ee wil versterken. Haan met vier poten BARNEVELD, 2-5. Een haan met vier poten is zelfs in Barneveld niet elke dag te zien. De heer Hofland aan de Prins Henderikweg te Bar neveld heeft tijdens zijn werkzaamheden in Limburg uoor een Bameveldse pluim vee-slachterij zo'n zeldzaam exemplaar ontdekt. Hij nam de vierpotige haan mee naar Barneveld om het dier daar verder op te fokken. De haan heeft twee normale po ten en twee die iets korter zijn en de grond niet raken. Niettemin heeft de haan geen enkele last van zijn re serve-onderstel en pikt hij zijn graantje nog steeds mee als haantje de voorste Algerijnse regering wil verkiezingen boycotten TUNIS, 3-5. De Algerijnse rege ring in ballingschap heeft de Al gerijnen dinsdag opgeroepen de kantonnale verkiezingen die deze maand in Algerië worden gehou den, te boycotten. „Een volk dat over zijn eigen toekomst moet beslissen, zal weten dat het niet moet deelnemen aan verkiezingen die een onderdeel zijn van een politiek van annexatie", aldus een verklaring van de rege ring die in Tunis is uitgegeven. De opstandelingenregering heeft voorts aan de NAVO-ministerraad in Istanbul een telegram gezonden waarin de hoop wordt uitgespro ken dat de NAVO-landen op Frankrijk druk zullen uitoefenen om „een vreedzame oplossing van het Algerijnse probleem te aan vaarden en te onderhandelen op basis van erkenning van het zelf beschikkingsrecht en de onafhan kelijkheid van het Algerijnse volk" Van gezaghebbende zijde te Je ruzalem verluidt, dat een voorstel van premier Ben Goerion van Is rael aan de Russische premier Chroesjtsjef tot het van een sa menkomst der beide staatslieden door de Russische regering als „ongelegen" komend is verworpen. Relletjes in Stanleystad STANLEYSTAD, 3-5. Kort na de aankomst van de gouverneur-ge neraal van Belgisch Kongo, Henri Cornelis, is het dinsdagmiddag op vele plaatsen In Stanleystad tot relletjes gekomen. De aankomst zelf verliep zonder incidenten. Maar kort daarna vormden zich groepen betogers die door de stad begonnen te trekken. Zij wierpen stenen door de ruiten van de win kels en schreeuwden hun haat uit tegen de Europeanen. Verscheide ne mensen werden gewond en het verkeer kwam tot stilstand. De terechtstelling van Chessman NEW YORK, 3-5. Het lijk van Chessman is dinsdag in alle stilte te San Rafael in Californië gecre meerd. Op verzoek van Chessman is er geen godsdienstige plechtig heid gehouden. De verontwaardiging over de te rechtstelling is vooral in west- Europa groot In verscheidene hoofdsteden zijn de muren van de Amerikaanse ambassades beklad. De ambassades in Stockholm, Pa rijs, Lissabon, Rome en Montreal hadden extra politiebewaking. 500.000 „Bevrijtlings- kaarten" verzonden AMSTERDAM, 3-5. Naar het Comité Vluchtelingenjaar meedeelt zijn tot dusverre op paleis Soest- dijk 500.000 „bevrijdingskaarten" ten behoeve van de vluchtelingen hulp ontvangen. De half miljoen ste kaart was vandaag bij de post. De bevrijdingskaarten blijken een sterke aantrekkingskracht uit te oefenen op de ons land bezoe kende Duitsers. Uit Soestdijk, waar voor het paleis een verkoopstand van bevrijdingskaarten staat, en uit Maastricht wordt onder andere gemeld dat vele Duitsers stoppen bij de stalletjes waar „Post voor Soestdijk" of „Post voor koningin Juliana" aangeplakt staat. Nadat hun is uitgelegd waarom het gaat volgt herhaaldelijk de vraag: „Zou de koningin ons vergeven hebben" en „Wij hebben wat goed te ma ken", gevolgd door het verzoek of zij als Duitsers ook een kaart mo gen sturen, hetgeen uiteraard niet verboden is. „Oranje" vaart rond de wereld AMSTERDAM, 3-5. Het motor- schip „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" zal van daag (woensdag) onder comman do van kapitein J. K. Schulting de Amsterdamse haven verlaten met 250 passagiers aan boord voor -en reis rond de wereld naar Australië. In Southampton zullen de volgende dag nog ruim 400 passagiers in schepen Tijdens de tocht door het Noordzeekanaal van Amsterdam naar IJmuiden zullen 200 zg. micro toeristen, leerlingen, van de hoog ste klasse der lag-re scholen, mee varen bij wijze van schoolreisje. De vrede en de stabiliteit in de wreld hangen af van de soliditeit van de dollar, zo heeft president Eisenhower maandag verklaard in een bijeenkomst van ongeveer vijf duizend leden van de Amerikaanse Kamer van Koophandel te Was hington. MOSKOU STEMT TOE IN ONDERZOEK NAAR ONDERGRONDSE A-EXPLOSIES GENEVE, 3-5. De Sowjet-Unie heeft dinsdag ingestemd met het westelijke voorstel, dat deskundi gen op 11 mei informele bespre kingen zullen beginnen over een program voor verder onderzoek naar ondergrondse kernexplosies. De Russische toestemming werd gegeven op de vergadering van dinsdag te Genève over het staken DE WERKLOOSHEID IN APRIL DEN HAAG, 3-5. Blijkens het overzicht van de stand van de werkloosheid, dat maandelijks door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt gepubli ceerd, bedroeg het aantal werkloze mannen p*?r eind april 37.440, tegen 42 638 aan het eind van de maand ervoor. De geregistreerde arbeids reserve (waarbij ook geteld zijn zij, die op aanvullende werken emplooi hebben) bedro?g respectievelijk 46 839 en 56.708. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind april 3.955 en eind maart 4.596. Het aantal openstaande aanvra gen bedroeg voor mannen 49.190 tegen 44.184 in maart en voor vrou wen 34 659 tegen 32.995 in maart. BLOEMENDAAL. De vereniging van oud-illegale werkers In Bloe- mendaal heeft vanavond volgens traditie aan de vooravond van de nationale dodenherdenking voor de vijftiende maal een herden kingsbijeenkomst gehouden. van proeven met kernwapens. In een communique wordt gezegd, dat de conferentie heeft besloten, dat deskundigen van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland op 11 mei een begin zullen maken met besprekingen om de driemo- gendhedenconferentie bij te staan door een studie te maken van de aard van en het treffen van maat regelen voor een program of pro gramma's van Seismisch onder zoek en experimenten van de drie landen. Bij Ede springen Britse para's omlaag DE NHAAG, 3-5. Op bevrijdings dag, donderdag 5 mei, zal boven de Ginkelse heide bij Ede, des mid dags om drie uur, een veertigtal Engelse parachutisten uit een toe stel van de Engelse Koninklijke Luchtmacht springen Het Comité Nationale Feestdag te Ede heeft de Engelse Koninklijke Luchtmacht berrid gevonden aan dit onderdeel van de viering van de bevrijdings dag te Ede mede te werken. De „Royal Air Force" zal nu, voor de tweede keer in ruim vijftien jaar parachutisten boven de Ginkelse helde bij Ede laten neerkomen; de eerste keer geschiedde dat op die zonnige zondag 17 september 1944 toen daarmede de luchtlandingen begonnen die ten doel hadden de Rijnbrug bij Arnhem in geallieer de handen te brengen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Bij gelegenheid van Koninginnedag werd de heer C. J. van Westen te Zierikzee benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op een speciale bijeenkomst in het „Huis van Nassau" spelde burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester hem de versierselen op de borst. (Foto Feyter). KRITISCH BETOOG VAN HOOFDBESTUURSLID Vergadering Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden De Amerikaanse senaat heeft maandagavond kredieten tot een totaal van 4.125.600.000 dollar voor hulp aan het buitenland in het be lastingjaar 1960—'81 goedgekeurd. ZIERIKZEE, 3-5. Tydens een causerie voor de ledenvergadering van de afdeling Schouwen-Duive- land van de Algemene Ned. Bond van Gepensionneerden, welke dinsdagmiddag gehouden werd in het Ned. Herv. verenigingsgebouw alhier, heeft het hoofdbestuurslid de heer P. J. Bogaert uit Roosen daal het lange uitblijven van de indiening van de nieuwe Pensioen wet een in en In droevige zaak ge noemd. De Bond betreurt dit op de lange baan schuiven in hoge mate, aldus de heer Bogaert, die ook jirltiek oefende op de huidige kor tingsregelingen. Ter vervanging van het huidige noodkortingswet is een nieuw wetsontwerp ingediend. De heer Bogaert citeerde uit het hierover verschenen voorlopige verslag, hetgeen een nogal vernietigend oordeel voor de regering behelst. De Memorie van Antwoord is nog niet verschenen, wel is door de minister gelijktijdige behandeling met de nieuwe Pensioenwet toege zegd, hetgeen de heer Bogaert een winstpunt noemde. Betreffende de activiteiten van de Bond in het afgelopen jaar me moreerde spreker de indiening van een viertal adressen; o.a. is gelijk stelling van huurcompensatie ge vraagd met de actief dienenden. Als eerste wens van de gepension neerden noemde de heer Bogaert afschaffing van de kortingen. Overigens had hij hiervoor voor 1960 zeer hoopvolle verwachtingen. Nu ook een bloemencheque AMSTERDAM, 3-5. De Neder- landse bloemisten hebben naast hun reeds bestaande „Bloemen- expresse" organisatie (voor de uit voering van bestellingen door het gehele land) nu een bloemencheque ingesteld. Deze is verpakt in het hart van een toegevouwen papie ren bloem en kan in een Fleurop- enveloppe met het opschrift „Mij spreekt de blomme een tale" wor den verzonden. Deze cheque zal voorlopig alleen in Nederland gel dig zijn. Het is echter mogelijk dat te zijner tijd de cheques via de internationale zusterorganisaties, Fleurop en Interflora, ook naar het buitenland gestuurd zullen kun nen worden. Kluit geld in fornuis verbrand HAARLEM, 3-5. Een bedrag van f 17.000 aan bankpapier en f 15.000 aan effecten, die een echtpaar in Haarlem-noord verborgen hadden in een gasfornuis, is gistermiddag verbrand toen de dochter des hui zes dit fornuis aanstak. Ze be merkte dat de pit niet brandde en de bovenplaat niet warm werd. Na onderzoek bleek, dat de bankbil jetten en effecten verkoold waren. De Haarlemse politie werd ge waarschuwd en deze nam maatre gelen om de verkoolde papierres- ten bij elkaar te houden. Het for nuis is vanmorgen voorzichtig naar de Nederlandse bank ver voerd. Hier zal men trachten frag menten van het papier te fotogra feren. Wanneer vastgesteld kan worden, welke bankbiljetten zijn v^rand, zullen deze worden ver goed. Deze druk bezochte vergadering stond onder voorzitterschap van de heer M. Haverhoek, die de acht leden die het afgelopen jaar aan de afdeling ontvielen met enige woorden en een minuut stilte her dacht. Aan het hoofdbestuurslid de heer Pasveer besloot de verga dering een telegram met beste wensen voor spoedig herstel te zen den. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden onveranderd vastgesteld. Proces over mosselexport DEN HAAG, 3-5. Voor de een- trale raad van beroep voor het be drijfsleven in Den Haag is vanmid dag een proces gevoerd over mos selexport. Het betrof hier het oes ter- en mosselbedrijf van de firma Verwijs-Jans'e te Yerseke. In op dracht van het Produktschap voor vis-, en visprodukten was op het bedrijf dezer firma beslag gelegd omdat zij geweigerd had het haar opgelegde heffingsgeld f 20 000 te betalen Zoals bekend, is voor elk mossel- bedrijf een exportquotum vastge steld om op d"? buitenlandse - in casu de Belgische - markt prijson- derbieding tegen te gaan. Wordt dit quotum overschreden dan krijgt de exporteur zijn inleggeld in principe niet terug. De firma Verwijs-Janse hesft haar export kunnen verhogen door een uitstekend produkt op de markt te brengen waarvoor zij een tweemaal zo hoge prijs krijgt als in gewone omstandigheden. De firma Verwijs Janse stelt dat zij een be ter produkt levert en in geen geval prijsonderbieder is. Zij concurreert naar haar zeggen niet door lagere prijzen doch door het veel b2ter produkt. De firma werd verdedigd door mr. dr. W Hugenholtz uit Leiden die onder meer op artikel 93 van de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie wees welke zegt dat geen verordening een gezonde concurrentie mag schaden. Uit spraak over zes weken. De kastelen in Gelderland ARNHEM, 3-5. Het tweede van een reeks van drn boeken over Gelderse kastelen zal betrekking hebben op de Veluwe. Het zal wor den geschreven door Evert Zand- stra en worden verzorgd door een Haagse uitgeverij (Nijgh en Dit- mar). Als bijdrage in de kosten zal naar thans wordt voorgesteld door ren provincie een bij drag-? van E 6.000 worden gegeven. Het eerste deel waarvoor Evert Zandstra de tekst ook schreef behandelde kas telen in de Gelderse Achterhoek. DE HAAG. Minister Marijnen heeft een nadere toelichting gege ven op de bedoeling van het K. B. van 29 maart 1960 waarin de grondkamers de bevoegdheid is gegeven, voor bepaalde delen van hun rechtsgebied nadere bijzonde re regelen vast te stellen t.a.v. de hoogst toelaatbare pachtprijs. De minister doet dit in zijn antwoord op de desbetreffende schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heer Egas (PvdA). Grote zielen lijden in stilte. Op DONDERDAG 5 MEI a.s. (Be vrijdingsdag) zal de Zierikzeesehe Nieuwbode niet worden uitge geven. Op donderdag 5 mei zUn de druk kerij en het bureau van de Zierik zeesehe Nieuwsbode de gehele dag GESLOTEN. De directeur. „Het Achterhuis" te Amsterdam officieel geopend AMSTERDAM,3-4. De burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft vanochtend het door het dagboek van Anne Frank wereldvermaard geworden „Ach terhuis" aan de Prinsengracht 263 nabij de Westermarkt officieel ge opend. Hierbij was niet alleen aanwe zig Anne's vader, de heer Otto Frank de enige overlevende van de acht joden die in dit huis tijdens de bezettingsjaren waren onder gedoken. doch ook de uit het dag boek bekend geworden „Miep" en „Elly" de beide verzorgsters en mevr. de wed. Kleiman, echtgeno te van de in het boek genoemde koonhuis. Het Achterhuis zal van nu af aan dagelijks open staan voor belang stellenden. De kamertjes zijn in de oorspronkelijke staat gehouden met hier en daar nog een stuk van het door de bezetter achtergelaten sobere inventaris, zoal9 de nood- kachel in de keuken en de foto- wand in - het vertrek, waarin An ne heeft gewoond. In de voormali ge woonkamer van de heer en me vrouw Frank bevinden zich nog op het behang de aangegeven maten van de lengte van Anne en haar zuster Margot en het landkaartje van de Normandische kust, waarop de vorderingen der geallieerde le gers werden bijgehouden. Ook de grote draaibare dossierkast, die de toegang tot de schuilplaats van de families Frank en van Daan ver borg, is weer aangebracht. Zo'n jongen DEN HAAG, 3-5. Henk Kruyt, een 16-jarige h b.s.- leerling uit Gorinchem zal er geen spijt van hebben gehad, een scriptie over Zwitserland te hebben gemaakt. Een werkstuk, dat dank zij zijn belangstelling voor het on derwerp tot twee omvang rijke boekdelen uitgroeide. De Zwitserse culturele stich ting „Pro Helvetia" nodigde hem bij wijze van extra beloning uit, 14 dagen in Zwitserland door te brengen. Van 19 april tot 3 mei heeft Henk Kruyt bij verschillende families in Bazel, Lausanne, Bern en Zurich gelogeerd. Natuurlijk ontbraken tal van uitstapjes niet op het pro gramma. De NAVO heeft zich op de te Istanbul gehouden conferentie eens verklaard met de politiek van het streven naar een ontspanning in de verhouding met Rusland op de te Par(js te houden topconfe rentie mits deze ontspanning be trekking heeft op alle delen van de wereld. Nog geen metriek stelsel in Engeland LONDEN, 3-5. Een tweetal com missies, die hebben nagegaan, of het aanbeveling verdient in Enge land het metrieke stelsel van ma ten en gewichten in te voeren, zijn tot de slotsom gekomen, dat de tijd nog niet rijp is voor deze stap. Zij bevelen de Engelse regering even wel aan, om de twee jaar de situ atie te bezien in het licht van de wereldgebeurtenissen. De commis sies geven de regeringen „voorts de raad na te gaan, of het publiek het metrieke stelsel wenst. Mocht het publiek er voorstander van zijn, dan zou de regering zo spoe dig mogelijk invoering van het me trieke stelsel dienen voor te berei den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1