HANNESJE Benelux-congres wenst spoedige liarnionisering landbouwpolitiek STAD EN PROVINCIE beva bevalt u beten BEVA 1 ►3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 3 mei i960 No. i8762 GENT, 1-5. Het de afgelopen da gen in Gent gehouden Benelux- congres heeft een resolutie goedge keurd, waarin uiting wordt gege ven aan de noodzaak voor een spoe dige harmonisering van de land bouwpolitiek tussen Nederland, België en Luxemburg. Het congres, het veertiende dat is georganiseerd door het comité voor Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking, zegt in de resolutie te betreuren, dat niet van het begin af aan met de harmoni satie is begonnen Het congres sprak voorts de het vaststellen, van redelijke prij zen voor landbouwprodukten in die streken, waar de produktie-voor- waarden gunstig zijn en het stich ten van een gemeenschappelijk fonds, waaruit de geringe inkomens Waarschuwing aau Duitsers iu verband inet 4 mei EIten, 29-4. Aan het Duitse grens- kantoor en de grensovergang Elten- Emmerik is gisteren en vandaag aan alle Duitsers, die de grens in Nederlandse richting passeerden een gestencilde mededeling uitge- riekt van de volgende inhoud: „De Duitse grerisautoriteiten van de doorlaatpost welke u zojuist ge passeerd bent veroorloven zich u op het volgende te wijzen. Het Ne derlandse volk herdenkt op woens dag 4 mei de gevallenen uit de ja ren 1940-1945 en op donderdag daaraanvolgend de dag van de be vrijding van het vaderland". Na een uiteenzetting over het tijdstip der algemene dodenherden king, de twee minuten stilte (voor afgegaan door klokgelui en het ont steken van de straatverlichting e d.) adviseert de douane in het pam flet: „Het verdient aanbeveling dat Duitse reizigers zich van elke deel name aan de bovenstaande bijeen komsten onthouden en ook bij op tochten en zo voorts wegblijven. Het reisplan ware zodanig in te richten, dat het do?l van de reis op 4 mei voor 17.30 uur wordt bereikt, terwijl het bezoeken van openbare gelegenheden 's avonds vermeden dient te worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLAMBURG. Op de internatio nale re-unie van weduwen en we- duwnaren, voor het eerst gehouden te Valkenburg, waren ongeveer 200 deelnemers en deelneemsters aan wezig uit Nederland, België, Duits land en Italië. PURMEREND. De 38-jarige heer C. Bruines uit Middenbeemster in het dorp Kwadijk is met zijn bromfiets tegen een auto gereden. De man werd naar het Stadszie kenhuis te Purmerend vervoerd. Aanvankelijk werd aangenomen, dat de man slechts een been had gebroken, maar later traden er complicaties op, waaraan het slachtoffer is bezweken. LAGE VUURSCHE. De voorzitter van het Christelijk Jongeren Ver bond (C.J.V.), ds. H. J. van Heer den, heeft het intern vernieuwde en gemoderniseerde vormingscen trum en conferentieoord van het verbond, de „Ernst Sillem Hoeve" te Lage Vuursche officieel geopend APPINGEDAM. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is te Holwier- de (Gr.) een 65-jarige inwoner van deze plaats, de heer B. Weessies, die te voet de provinciale weg overstak, aangereden door een bromfiets, bestuurd door de heer T. van der B., eveneens uit Hol- wierde. De heer Weessies kreeg een schedelbasisfractuur en werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Groningen. Daar is hij vanmorgen overleden. DEN HAAG. De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, was aanwezig bij een binnenbrand te zijnen departemente. De' brand brak om ongeveer 19.00 uur uit in het enkele eeuwen oude gebouw op de hoek van de Parkstraat en het Lange Voorhout. Een bejaarde voorbij gangster zag de rook en waarschuwde de portier, die on middellijk groot alarm gaf. Het was de derde brand in dit gebouw sinds het einde van de oorlog. BEVERWIJK. De commissaris der Koningin in Noordholland dr. M. J. Prinsen heeft het nieuwe station der Nederlandse Spoorwe gen te Beverwijk in gebruik ge steld, dat van het uit 1867 dateren de houten stationsgebouw ver vangt. De opening van het station betekende tevens voor de gehele IJmond de afsluiting van de be langrijke werkzaamheden, die met de bouw van de Velzertunnel ver band hielden. ROERMOND. De strafcommissie van de afdeling Limburg van de KNVB heeft vrijdag een bijzonde re zware straf uitgesproken over de speler H. van der Beek van de vereniging Roermondia '55, die enkele weken geleden tijdens de wedstrijd Roermondia 3 Swift 4 de scheidsrechter enkele slagen had toegebracht. Van der Beek werd een schorsing van 25 jaar opgelegd. in de minder begunstigde gebieden zouden kunnen worden aangevuld. Het congers sprak voorts de wens uit, dat zal worden gestreefd naar een progressieve vrijmaking van het handelsverkeer tussen de Benelux-landen. 2 Napolitaans liefdesduel NAPELS, 1-5. Twee zestien jarige Napolitaners, die het zelfde meisje beminden, be sloten aan de hellingen van de nabij deze stad gelegen Vesuvius met dolken uit te maken, wie het alleenrecht zou krijgen deze schone het zierikzee Padvinders bij Oranjedefilé De padvinder Piet Vis van de „Mr. Bakkergroep" en de welp Joop Assendorp hebben het défilé voor H.M. de Koningin voor pa leis Soestdijk bijgewoond. Emma-Bloem collekte De opbrengst van de Emma- bloemcollekte was dit jaar f 377,59. Hartelijk dank aan alle medewerk sters en geefsters en gevers. elkerzee „Apollo" bracht serenade aan burgemeester C. Padmos De feestelijkheden rond het 50- jarig huwelijksfeest van burge meester C. Padmos te Eikerzee kreeg zaterdagavond tijdens de re ceptie welke in het verenigings gebouw te Scharendijke voor de - m v X i inwoners der gemeente werd ge- hof te maken. Mario Tnn- ^houden een bijzonder hoogtepunt. e Tijdens de receptie namelijk mar- muziekver. „Apollo" chiello kreeg een steek in de buik, waarop zijn tegenstan der vluchtte. Getrouw aan de „erecode", die dergelijke Napolitaanse tweegevechten beheerst, weigerde Mario in het ziekenhuis mee te delen wie hem had verwond. Doch de politie stelde haar eigen onderzoek in en bevond Aniello Trinchiello - geen familielid van de gewonde, ondanks dezelfde naam - schuldig. Goede zaadvangsten op Waddenzee De schaarse berichten die van de Waddenzee door komen, wijzen op ?en goede mosselzaadvangst, al schijnt er weinig nieuw zaad te zijn. Gevist op mosselzaadbanken, die ook vorig jaar al bekend wa ren, maar waarvan het intussen iets gegroeide zaad, nog uitstekend bruikbaar is, om de percelen te bevolken. Aan de zaadvisserij wordt door plm. 20o vaartuigen deel genomen. Ingezonden mededeling Bevrijdt U van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemend heid, dat kan baten waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0,95, f 2,40, f 8,88. cheerde de uit Brouwershaven onder vrolijke tonen het plein voor het gebouw op, om het jubilerende echtpaar een serenade te brengen. Deze mu zikale hulde werd geopend met het spelen van psalm 68, waarna het corps gedurende enige uren op het podium musiceerde. Ter ge legenheid van Koninginnedag speelde het corps het volkslied, waarna de dirigent de burgemees ter zijn felicitaties overbracht. In een toespraak deelde burgemees ter Padmos mede dat hij dit on verwacht huldebetoon allerminst had verwacht. Ontroerd dankte hij „Apollo" voor deze feestelijke geste waarbij hij zijn waardering uitsprak voor de capaciteiten van het corps, ook onder haar nieuwe dirigent de heer J. v. d. Bos. Dirigent v. d. Bos dankte voor deze loftuigingen en noemde het van de zijde van „Apollo" een ere- plicht de eerste burger dezer ge meente deze hulde te brengen, ge zien „Apollo" nauw verwant is aan Scharendijke met betrekking tot het verzorgen van Straofeesten en festiviteiten. Onder de vrolijke tonen der muziek kwam er een prettige sfeer in de zaal. Een waar dige afsluiting van deze voor de familie Padmos zo waardevolle mijlpaal In hun leven vormde het spelen van „Dankt, dankt nu allen God". brouwershaven Jaarvergadering Coöperatieve Kolenbond Vrijdagavond hield de Coöp. Kolenbond te Brouwershaven haar jaarvergadering in café Centrum onder voorzitterschap van de heer kerknieuws Ned. Hervormde Kerk Ds. H. W. van den Brink nam afscheid van zijn gemeente te Bruinisse Overvol was zondagmiddag de ned. hervormde k?rk toen ds. H. W. van den Brink afscheid nam van de hervormde gemeente van Bruinis se, die hij ruim negen jaar als pre dikant heeft gediend en welke ge meente hij gaat verwisselen voor Den Haag, waar hij op 15 mei zijn intrude zal doen. Als tekst had de predikant gekozen Hebr. 10 35: „Werpt dan Uw vrijmoedigheid niet weg, welke een grote vergelding des loons heeft". In zijn inleiding zeide spreker, dat zijn tijd, doorgebracht te Brui nisse, voor hem zelf wel een bewo gen tijd was geweest, want daarin vielen onder meer de ramp in 1953 en zijn verblijf in Amerika waar voor hij van de gemeente in 1957 een jaar verlof kreeg. Hij wilde deze middag echter niet terugzien, want ieder ervaart tijden en ge beurtenissen weer anders, maar hij wilde liever vooruitzien. Er is voor ieder sprake van een thuiskomst, deze thuiskomst zal voor ieder ge lovige gelijk zijn. In zijn predikatie wees ds. v. d. Brink verder op de toekomende stad, die de gelovige mag verwach ten, daarbij herinnerend aan de talrijke facetten aan het pastorale werk in de afgelopen jaren. De blijde thuiskomst in de eeuwige heerlijkheid kan worden gemist door overmoedigheid, waardoor d? evangelieboodschap niet ernstig wordt genomen, maar ook door kleinmoedigheid, die belet de uit gestoken hand van God te grijpen. De scheidend'? predikant wees ten slotte op de band, die alle gelovi gen bindt. Ds. M. G. Westerhof uit Nieu- werkerk sprak namens classis, ring en hervormd predikanten convent Hij herinnerde aan de intrede in het kerkgebouw der gereformeerde gemeente, omdat de hervormde kerk nog gebouwd moest worden, op een donkere en mistige novem beravond in 1950. In ring en predi kantenconvent groeide een innige vriendschap. Voor het werk buiten de eigen gemeente in breder ver band verricht dankte hij ds. van den Brink, waarbij hij speciaal noemde het lidmaatschap van de Provinciale Kerkvergadering en het voorzitterschap van de Herv. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg op Schouwen- Duiveland. Ds. Chr. Wielemaker, predikant van de Ger. Kerk, sprak eveneens van de vriendschap van h'et echt paar van den Brink ondervonden. Hij trok een parallel tussen Mozes en Jethro, die veel met elkaar ge meen hadden, maar die toch ge scheiden optrokken. Zo trekken ook de Hervormde en de Gereformeer de Kerk tot heden nog gescheiden op. Spreker hoopte dat dit nog eens zou veranderen Maar zoals Jethro en Mozes elkaar met raad en daad konden bijstaan zo was dat op Bruinisse ook tussen de predikan ten der beide kerkformaties. Hij sprak de wens uit, dat ook in Den Haag contacten zouden kunnen worden gelegd tussen hervormden en gereformeerden. Toespraak burgemeester Van de Linde Burgemeester C. H. van de Linde, sprekende namens de burgerlijke gemeente, grwaagde van de eeuw enoude banden tussen burgerlijke en kerkelijke overheid. Naast het traditionele contact, was er een per soonlijk en vriendschappelijk con tact gnveest, dat culmineerde in de samenwerking in 't Comité Jeugd zorg, het comité dat de zaterdagse instuifavonden organiseerde. Ook hij sprak woorden van dank. De laatste woordvoerder was ouderling M. Krijger, die eerst sprak als lid van het Breed Mode- ramen van de Provinciale Kerkver- gad?ring en ds. van. den Brink dankte voor het werk dat hij als lid van het P.K.V. en speciaal als secretaris van de Commissie voor het Opzicht had gedaan Maar bo venal dankte hij hem namens ker- keraad en gemeente voor de pasto rale arbeid in Bruinisse verricht. Op zijn verzoek werd ds. en mevr van den Brink toegezongen Gezang 94 enigszins gewijzigd. Ds. van den Brink dankte de ver schillende sprekers voor hun goede woorden en wensen en de gemeente voor de trouwe opkomst, speciaal in de morgendiensten. Hij spoord-? op volharding aan. Als slot werd gezongen Psalm 79 7. Behalve b. en w. van Bruinisse en afgevaardigden van alle kerkge meenschappen was er ook een de putatie van de k-rkeraad uit Den Haag aanwezig, verschillende pre dikanten uit de ring, uit de classis en kerkelijke functionarissen en be langstellenden uit verschillende ge meenten van het eiland. Ook oud- burgemeester H. K. Michaëlis, thans burgemeester van Goes, gaf van zijn belangstelling blijk, everv- als het voltallige bestuur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinszorg op Schouwen- Duiveland. Ingezonden mededeling Beva, betere vakkleding paft iedere vakman blijft in de maat door krimpvrij Sanfor GED.MERK Verkrijgbaar bij: Fa. A. E. HOLTY - Havenplein 14 - Zlerikzee L. Bos. In zijn openingswoord ver welkomde de heer Bos ln het bij zonder de nieuwe leden. Uit het jaarverslag der secretaris bleek, dat vorig jaar een totaal van 39025 kg brandstoffen door de le den werd afgenomen. De kas sloot met een batig saldo, goedgekeurd door de leden der kascontrolecom missie de heren A. Duinhouwer en J. Duinhouwer. Het aftredende bestuurslid, de heer L. Bos werd m.a.s. herkozen. Met het bepreken van de aankoop brandstoffen, viering van het 30- jarig bestaan en de rondvraag werd deze goed bezochte vergade ring besloten. kerkwerve Ongeluk met bromfietsen Op het fietspad langs de provin ciale weg onder Kerkwerve, ter hoogte van Moriaanshoofd zijn twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. De ene bromfiets werd bestuurd door W. S. te Kerk werve. De andere, door de jeugdige A. d. V. te Zonnemaire. Bij de bot sing kwam de heer S. te vallen en werd gewond. Dokter van Hoorn te Zierikzee verleende de eerste hulp en vervoerde de gewonde naar het Zweedse Rode Kruis-zie- keruhuis. D ejongeman d. V. bleek de leeftijd nog niet te hebben, waarop hij gerechtigd is bromfiet sen te berijden. Bovendien verkeer de hij enigszins onder invloed. Hij bereed een niet vérzekerde brom fiets en is na de botsing doorge reden. NOORDWELLE Vergadering afd. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen vergaderde woensdagavond in café Lokker-v. d. Zande te Noord welle Op deze druk bezochte bij eenkomst, die onder leiding stond van de presidente mevrouw C. J. Elenbaas-Kik, werd evenals voor de andere afdelingen op het eiland, een bak- en braaddemonstratie ver zorgd door de heer G. Rietveld, de mons tra teur van de Vereniging tot bevordering van het Slagersvakon derwijs in Utrecht. Een rij van smakelijke gerechten werd bereid en na afloop door de dames ruim schoots geproefd en besproken. Voor de reis naar Rotterdam op 31 mei a.s. bleek veel belangstel ling te zijn. Enkele plaatsen zijn nog beschikbaar, maar vlug aan melden is wel gewenst. Met een hartelijk dankwoord aan de heer Rietveld werd deze leerza me avond1 door de presidente ge sloten. FEUILLETON OOSTERLAND Programma feestelijkheden op 5 mei Door de Oranjevereniging werd het officieel programma opgesteld voor de feestviering op donderdag 5 mei a.s (bevrijdingsherdenking), dat als volgt luidt: 8 uur: Klokgelui, op welk tijdstip een ieder wordt verzocht de va derlandse driekleur uit te steken 9.45-10.45 uur: Herdenkingsdienst voor alle gezindten in de Ned. Herv. kerk. Het woord zal wor den gevoerd door ds. G. J. Rijks, Herv. pred. te Oosterland en dr. J. H Becker, Ger. pred te Nieu- werkerk. 11-12.30 uur: Rondgang door het dorp van de muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" met op tocht van versierde fietsen, brom mers en autopeds. Vertrek van de Conferentiekamer. Op het Marktplein zal worden gestopt, om deze feestdag officieel te openen. 12.30-1.30 uur: Pauze. 1.30-3 uur: Kinderspelen op het sportveld „De Saële". Sprietlo- pen met hindernissen voor jon gens en meisjes van 12-15 jaar. Zaklopen voor jongens en meis jes van 10 tm. 11 jaar Blokjes rapen voor jongens en meisjes van 6 t.m. 9 jaar. Na afloop trac- tatie der schoolkinderen. 3-3.30 uur: Muzikale rhytmische dansen, verzorgd door de sport vereniging „Duiveland". 3.30-4.45 uur: Ronde van Ooster land. Het parcours bestaat uit 10 ronden langs ds route Sint Joost- dijk-Korte Achterweg-Hofweg. Startpunt en einde bij het ge bouw der kleuterschool Rëdda Barnen. Bromfietsenrace op het sportter rein, waarvan het aantal ronden 2al worden vastgesteld. 5-6 uur: Televisie-uitzending van het nationaal programma uit Am sterdam, waarvoor in de confe rentiekamer gelegenheid zal wor den gegeven aan iedereen dit in ogenschouw te nemen. 6-7 uur: Pauze. 7-7.30 uur: Prijsuitreiking vanaf de muziektent. 7.30-8 uur: Concert te g-wen door de Chr. Gem. Zangvereniging V.Z.O.S. vanaf de muziektent (vocaal). 8-9.30 uur: Concert door de mu ziekvereniging „Oosterlands Fan fare", beide gezelschappen onder leiding van de directeur de heer M. Dorst. Voor de winnaars van optocht en alle spelen worden geldprijzen be schikbaar gesteld De eerste prijs voor de Ronde van Oosterlahd be staat uit f 12,50, de 2e, 3e en 4e prijs resp. f 10, f 7,50 en f 5 Verder hoopt het bestuur der Oranjevereniging dat ieder ingeze tene zoveel mogelijk zal meewer ken om dit herdenkingsfeest te doen slagen, en zodoende blijk van dankbaarheid te tonen voor de be vrijding uit het slavenjuk nu 15 jaar geleden. BRUINI88B Roete van de praalwagens tijdens Bevrijdingsfeest De route waarin de praalwagens te Bruinisse op het Bevrijdings feest van 5 mei zullen rijden is vastgesteld als volgt; opstellen op de voetbalweide aan de Dorpsweg, Dorpsweg, Nieuwstraat, Kerkplein, Oudestraat, Beursstraat, Noorddijk, bij de driesprong Noorddijk-Groe- neweg draaien, via eerste oprit naar kantoor Rijkswaterstaat. Bo ven op de Noorddijk houdt de stoet halt voor het oplaten van duiven. Daarna Beursstraat, Kerk straat, Nieuwstraat, Dreef, Ver lengde Molenstraat, Poststraat, Schoolstraat, Noordstraat, Molen straat, Weststraat, Pr. Bernhard- straat, Noordstraat, Goudzwaard straat, Oudestraat, Korte Ring, Lange Ring, Deestraat, Steinstraat, Dijkstraat, Prinses Wilhelmina- laan, Pr. Beatrixstraat, Steinstraat, Prinses Irenestraat, Prinses Wil- helminalaan, Prines Beatrixstraat, Kon. Julianastraat, Deestraat, Pr. Margrietstraat, Nieuwstraat, Bur gemeester Hagelaan, Pr. Wilhelmi- nalaan, Pr. Marijkestraat, Schip- perslaan, Deestraat, Ds. Waardem- burgstraat, Oudestraat. Geslaagde kinderfeesten op Koninginnedag Georganiseerd door het feestco mité werden zaterdagmiddag 30 april kinderspelen op het sportveld georganiseerd, voor de leerlingen der beide lagere scholen. De uitslag was voor de groep jon geren uit de eerste en tweede klas (I en II): Vlaggetje in stoof steken: 1 H. Leenders, 2. Bert de Boer, 3. Leen Biemond, 4. Jaap van 't Le ven, 5. Dirk van Duivendijk, 6. Kees Hoek, 7. Jan Deurloo. Meisjes I en II, Bal op lepel lo pen: 1 Tannie de Ronde, 2. Tasla Chrochal, 3. Ria Bal, 4. Annemieke van den Berg, 5. Nellie Houkamp, 6. Wiesje Hoogerheijde, 7. Paula van Popering. Jongens III en IV, Hindernislo pen: 1. Koos van Popering, 2. Gil- jam Bil, 3. Hans Ho^k, 4 Jos Lu- teijn, 5. Leo Kostense, 6. Stoffel Jumelet, 7. Geert Jansma. Meisjes III en IV, Hindernislo pen: 1 Corrie Deurloo, 2. Jannie van der Werf, 3. Annemarie van Thiel, 4. J. van den Ouden, 5. Ella Biemond, 6. Ineke Hanzen, 7. Mad- die Stek?tee. Jongens V en VI, Kruiwagenrace: 1 Leen van Sas, 2. Wim Capelle, 3. Kees van Liere, 4. Anton Neder- hand, 5. Adrie Hoek, 6. Rens Dorst. 7. Kees van der Spek. Meisjes V en VI: 1. Lenie van Strien, 2. Corrie van Popering, 3. Nelleke van Duivendijk, 4. Ria van der Have, 5 Adrie van den Houten, 6. Sija van den Berge, 7. Tanny de Ronde. 's Avonds maakte de muziekver eniging „Nu met Hope" een rond gang door de gemeente. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud-Beijerland: L. Roefraan. Wierden. Bedankt voor Brakel: «j. C. Schuurman, Bleskensgraaf. Ger. Kerken Beroepbaar J. W. Broersma, Gro ningen. Aangenomen naar Drachten (4de pred.pl.): C. van der Giessen, Tzum Hef leven van een boerenarbeider uit de eerste helft der 20ste eeuw Als Hannesje die avond thuis komt, zegt hij vader, dat hij zich aangemeld heeft als grindlosser. Vader is er gans van ontdaan; hij smeekt, bezweert Hannesje, er toch van af te zien; hij zal zich. op zijn jonge leeftijd gewoonweg vermoor den. We zullen tóch wel eten, zegt hij Hij heeft driehonderd gulden op zijn spaarbankboekje in de stad. Als de nood zó hoog komt, haalt hij er maar wat af; het is immers voor dagen van tegenspoed. Maar hier van wil Hannesje niet horen. De spaarpot moet de spaarpot blijven. Als vader lang zou moeten lijden, zal er veel geld nodig zijn om de dokter en de geneesmiddelen te be talen. En wat hem - Hannesje - be treft, hij kan dat werk best, gaat wat zijn krachten aangaat, voor geen van zijn makkers uit de weg Hij verdient met grindlossen een driedubbel loon of nog meer Hij mag deze gelegenheid niet laten voorbijgaan. Vader moet maar een beetje scharrelen op zijn eigen ak ker en zich verdere muizenissen uit het hoofd zetten. Zo gaat Han nesje naar bed. Maar vader kan die nacht niet slapen. Als Hannesje om drie uur in de. morgen over de vloer schui felt, ontwaakt hij uit een lichte sluimering en komen weer de tra hen, bittere tranen om eigen mach teloosheid, di? zijn jongen tot het uiterste drijft, maar toch ook ver mengd met tranen van weldadige ontroering om de offervaardigheid van diezelfde jongen en de kinder lijke liefde, die deze zijn vad-r toe draagt. Hannesje gaat, vol goede moed. Vader blijft, ten prooi aan sombere visioenen. Er komt geen werk uit zijn handen Zijn droeve ogen zien slechts Hannesje, daar ginds aan de haven, tengere jon gen, tussen al die stoere kerels door voortdraven, de zware mand op de schouder, over de zwiepende loop plank. Vader wordt bedlegerig en nóg is Hannesje geen twintig jaar, als hij hem missen moet. Was hij sinds lange maanden reeds de enige kost winner, in het gezin, daar de ove rige inkomsten nog geen naam mo gen hebben, nü gevoelt hij, dat hij met modder de verantwoordelijk heid draagt voor de opvoeding van de twee jongeren. Hij moet thans in alles met haar te rade gaan. Dat is geheel nieuw voor hem en vreemd; steeds besprak hij zijn doen en laten met vader en met vader alleen. Modder toch is zo geheel anders; ze heeft niet de minste notie van verantwoordelijkheid, van bereke ning, overleg in geldelijke aange legenheden Vader hield steeds de portemonnaie; alle betalingen van enige betekenis gingen door zijn handen Moeder heeft een gat in haar hand, zeggen de buren. Alle geld valt er doorheen en je wet niet, waar het blijft. Hannesje weet dit al jaren, maar zo lang zijn va der leefde, ging het hem niet zo di rect aan. Doch nu hij al spoedig ervaren moet, dat er van zijn hoge weeklonen g^en cent overblijft, dat er zelfs schuld gemaakt wordt, nu kan hij zijn ergernis kwalijk ver kroppen. Hij komt ook te weten, dat moeder het spaarbankboekje gelicht heeft, wat hem met grote zorg vervult. Er bestond niet de minste behoefte toe, daar de to tale verdiensten van het gezin ruim voldoende waren, om behalve de huishoudelijke behoeften, zelfs nog de kosten van vaders begrafenis te betalen. Moeder ter verantwoording roe pen zou hem niet afgaan. Hij wil, kij kan het niet. 't Zou ruzie geven, huiselijke twisten. En daar heeft hij een schrik voor. Hij herinnert zioh maar al te goed het verdriet, dat zo diep in de kinderziel ingreep, als in vroeger dagen vader en moe der elkaar de grofste verwensingen, vloeken zelfs naar het hoofd slin gerden, tot vader ten slotte moe der de d->ur uitjoeg; hoe zij als kin deren huilend van de een naar de ander liepen, vader trachtten te kalmeren, aan moeders rokken hingen, zich schaamden voor de bu ren! Hij moet nu nog denken aan die maandagavond, jaren geleden. Vader lilt aan het eind1 der week in de tijd van goede verdiensten, een gedeelte van zijn loon bij de baas staan om een potje te maken, waarmee hij zijn steenkolen voor de winter zou betalen. De kolen werden thuisbezorgd, twintig mud. Vad^r bracht de zaterdagavond daarop de spaarpot mee, borg het geld in een doosje in 't kabinet, 's Maandagsavonds zou hij de ko lenboer 'betalen De man kwam, zat een uurtje, vader ging naar de kast, nam het doosjeleeggeen cent meer! fWordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5