Goede vorderingen op NAVO-ministerraad in Istanbul DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe demonstraties in zuid-Korea CHESSMAN IN GEVANGENIS VAN ST. QUENTIN TERECHTGESTELD Dam met schutsluis bij Katseveer wordt 4 mei gesloten EISENHOWER OVER DE WEDERZIJDSE BEVEILIGING Goedkoper vliegen naar Amerika ZUID-AFRIKA: Blanken voorkeur DINSDAG 3 MEI I960 116e jaargang No. 18762 ZuranmEDWSBODE ABONNEMENTEN cN ADVERTENTIES: Prijs per J maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo"-se nummers 10 ct. - Vers-hijnf maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Icccesjes (ma*. 15 .nm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zieriktee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Afwijkend Frans standpunt inzake ontwapening ISTANBUL, 3-5. De ministers van buitenlandse zaken van de 15 NAVO-landen hebben maandag, de eerste dag van hun conferentie in Istanbul, goede vorderingen ge maakt en men venvacht dat zij dinsdagochtend met hun beraad slagingen over de komende top conferentie en algemene NAVO- problemen gereed zullen komen. De besprekingen verlopen vlot. Over de westelijke politiek ten aanzien van Duitsland en Berlijn op de topconferentie was men het maandag spoedig eens, doch ten aanzien van de ontwapening en de betrekkingen tussen oost en west namen de Fransen een afwijkend standpunt ln. Wat Duitsland betreft zouden de NAVO-ministers overeen ge komen zijn dat de westelijke gro te drie bij hun komende bespre kingen met Chroesjtsjef zullen be ginnen met te pleiten voor een hereniging op basis van vrije ver kiezingen. Dit oude standpunt heeft op Amerikaans voorstel een nieuw tintje gekregen, n.l. dat ver kiezingen ook kunnen worden ge houden in de vorm van een volks stemming ln oost- en west-Duits- land over de manier waarop de hereniging moet worden bereikt. Als Chroesjtsjef dit onaanvaard baar vindt, zou het westen zich bereid tonen om over een tussen tijdse regeling voor Berlijn te spre ken. Frans en Engels standpunt Bij de bespreking van het ont- wapeningsvraagstuk zou de Fran se minister Couve de Murville maandag hebben vastgehouden dat in een vroeg stadium van de ontwapening controle moet wor den ingesteld op de middelen waarmee kernwapens naar hun doel kunnen worden gebracht, dus raketten en vliegtuigen. De ande ren geloofden echter dat men dit aan het begin van de ontwapening niet kan uitvoeren. SEOEL, 2-5. Maandag hebben in Seoel, Poesan en Taegoe opnieuw studenten gedemonstreerd toen de wrnd president, Hoeh Tsjoeng, de laatste hand legde aan zijn zaken kabinet. De studenten, die zich volgens de berichten ordelijk ge droegen, eisten het ontslag van de huidige nationale vergadering. Volgens een Zuidkoreaans blad droegen 15.000 studenten in Poe san plakkaten met de woorden „een corrupte assemblee mag de grondwet niet wijzigen" en „libe ralen en democraten zijn niet be voegd". In Taegoe demonstreerden ongeveer 1500 studenten en in Se oel eisten 2000 studenten het af treden van de rector die volgens hen in contact stond met de rege ring van Rhee. De Britse ministers van buiten landse zaken Selwyn Lloyd, stelde voor dat de topconferentie aan de ontwapeningsconferentie in Genè- ve richtlijnen verstrekt. Die richt lijnen zouden o.a. moeten omvat ten: vreedzaam gebruik van de ruimte, aankondiging van het lan ceren van raketten, vermindering van de kernwapenproduktie, con trole over raketten en vliegtuigen, waarmee kernwapens naar hun doelen kunnen worden gebracht, beperking van de nationale strijd krachten, voorzorgen tegen ver rassingsaanvallen en oprichting van een Internationale ontwape ningsorganisatie voor handhaving van de vrede. De bespreking van de betrek kingen tussen oost en west, die dinsdag zal worden voortgezet, bracht nog een afwijkend Frans standpunt aan het licht, toen men de mogelijkheid bekeek van Rus sische deelneming aan de hulpver lening aan onderontwikkelde ge bieden. President de Gaulle hecht hier belang aan, doch de andere landen zijn nogal sceptisch ge stemd op dit punt KOEL EN MET EEN GLIMLACH De stapel bevrijdingskaarten op het paleis groeit gestaag: reeds meer dan 400.000 betuigingen heeft de post op het witte paleis afgeleverd en met iedere bestelling komen er meer. Half uur uitstel ging verloren NIEUWE FASE DRIE-EILANDENPLAN SAN FRANCISCO, 2-5. - Caryl Chessman, by genaamd „de Kat" oil de „man met negen levens", omdat h(j reeds achtmaal aan terdoodver oordeling wist te ontkomen, is maandag 2 mei In de gaskamer van de gevangenis van St Quentin, te San Francisco, terechtgesteld. Chessman stierf, zoal9 hU had geleefd, koel en kalm, met een glimlach op zyn lippen en een knipoogje naar twee vrouwelyke journalisten, die op zyn uitnodi ging de terechtstelling zouden bij wonen. „Zouden", want een harer verliet voor de executie het lokaal, waar de verslaggevers Chessman en deze hen kon zien. Ongewoon was zijn leven, onge woon waren zijn laatste minuten, want de federale districtsrechter te San Francisco, op wie vijf minuten voor het tijdstip van de terecht stelling een beroep om uitstel was gedaan, besloot de executie een half uur te doen opschorten, om de argumenten van Chessmans ad vocaat Davis aan te horen. Zijn se cretaresse belde de gevangenis van St. Quentin op, doch zij vergiste zich in het telefoonnummer. Dit maakte dat de terechtstelling reeds aan de gang was, toen Goodmans order tot opschorting met een half uur bekend werd. Nadat Chessman naar de gaska- VEERE, 2-5. Behoudens winden mer was geleid en op een stalen sterker dan windkracht 5" zal Ir stoel was gebonden, werden, na het de komende dagen een nieuwe overhalen van een hefboom, bal- faSe in het drie-eilandenplan als letjes met het zware vergift blauw- 1 onderdeel van de Deltawerken in- zuur of pruisisch zuur in een kuip met zwavelzuur, die zich onder de stoel van Chessman bevond, ge worpen. Dit geschiedde te 10 uur, 3 minuten en 45 seconden plaatse lijke tijd. Chessman glimlacht^ wierp het hoofd achterover en haalde diep adem. Twaalf minuten over 10 was hij dood. Zestig mensen - van wie meer dan de helft Amerikaanse journa listen - zagen Chessman sterven. treden. De Rykswaterstaat is nu 20 ver, dat met vry grote stellig heid de dam met schutsluis in de Zandkreek ter hoogte van Katse veer tussen noord- en zuid-Beve land op 4 mei gesloten zal worden Daartoe zijn maandag zes een heidscaissons gezonken. Op dins dag zal getracht worden opnieuw tweemaal drie eenheidscaissons op hun plaats te brengen, waarna een MAASTRICHT. Maandagmiddag omstreeks half zes is op een in aan leg zijnd sportveld in het Witte- Vrouwenveld te Maastricht het tienjarige meisje A. B. M. D. uit de Isabellastraat om het leven ge komen Het meisje was met vrien dinnetjes aan het spelen en is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in aanraking gekomen met een vrachtauto die zich in beweging zette. De politie onderzoekt of het kind van de wagen is gevallen dan wel tegen de wagen is opgelopen. Een Japanse automobielfabriek in Hiroshima is uitgekomen met de „Mazda", een tweepersoons ultra-licht autootje, dat in Nederlandse koers ongeveer 3100 gulden zal kosten. Het wagentje heeft een vier-tact motor achterin en heeft een topsnelheid van 90 km.-u. Lengte, hoogte en breedte zijn resp. 1J0 m., 2,98 m. en 1,29 m., het gewicht bedraagt 380 kilogram Nota aan het Congres WASHINGTON, 2-5. In een notahower gezegd dat de dreigende be- aan het congres ter begeleidingsnoeiing van zijn program voor van het verslag van de regering i wederzijdse beveiliging een „ver over het programma voor weder-1 pletterende nederlaag" voor de zjjdse beveiliging zegt president niet-communistische landen zou Eisenhower, dat het verschil in betekenen in hun strijd met he* levenspeil van de westelijke de mocratieën en de onderontwikkel de landen de handhaving en ont wikkeling van de politieke en eco nomische instellingen van de vrije wereld steeds moeilijker maakt. Tot 5000 leden van kamers van koophandel, die te Washington bij een waren, heeft de president ge zegd, dat vrede en stabiliteit in de wereld afhangen van de waarde vastheid van de dollar. Hij waar schuwde echter, dat de nationale hulpbronnen niet onuitputtelijk zijn. De minister van handel Frede rick Mueller zei, dat 1960 het voor spoedigste jaar zal worden dat Amerika ooit gekend heeft. Naar zijn mening zal de welvaart tot 1970 aanhouden. Hij waarschuw de tegen een politiek van leningen en uitgaven die een economische recessie zou kunnen veroorzaken. Dreigende besnoeiing In een toespraak tot de commis sie voor internationale economi sche groei heeft president Eisen- PARAMARIBO, mei. De retour- prijzen van New York naar Para maribo resp. Miami naar Parama ribo per K.L.M. zullen met ingang van 1 juni belangrijk worden ver laagd. Voor het traject New York- Paramaribo bedraagt deze verla ging 60 dollar. De biljetten, die 17 dagen geldig zijn, kunnen alleen ge durende enkele maanden van het jaar gekocht worden, en zijn voor lopig ook nog niet te verkrijgen voor de vlucht Paramaribo-New. York Het ligt dus uitsluitend in de bedoeling om voor toeristen en za kenlieden de reis goedkoper te ma ken. De Panam zal, naar vernomen wordt, dezelfde korting op haar re tourbiljetten toepassen. communistische imperialisme". Hij zei dat er groepen in het congres zijn, die zijn program ten bedrage van 4.175 miljoen dollar voor eco nomische en militaire hulp aan het buitenland met meer dan een miljard dollar willen verminderen. Een dergelijke besnoeiing zou spoedig nieuwe internationale spanningen en nieuwe nationale problemen voor elke Amerikaanse burger geven. In zijn nota aan het congres verklaarde de president voorts, dat er een steeds acuter noodzaak van hulp aan de onderontwikkelde landen zal ontstaan. JOHANNESBURG, 3-5. Fabrie ken van elektrische apparaten ln Johannesburg en omgeving hebben maandag opdracht gekregen werk loze blanken het werk te geven dat op het ogenblik door 2450 ne gers en 100 kleurlingen wordt ver richt, zo meldt de „Johannesburg Star". Er zijn niet voldoende speciaal voor blanken voorbehouden be trekkingen beschikbaar. Het ge volg hiervan Is volgens het blad dat vele negers met een lange staat van dienst ontslagen zullen wor den. Te Kimberley in de Kaappro vincie is maandag de plaatselijke voorzitter van het verboden Afri kaanse nationale congres, John Itholeng, veroordeeld tot zes zweepslagen en anderhalf jaar ge vangenisstraf omdat hij negers had aangespoord hun persoonsbewijs te verbranden. Voorts kregen hij en nog een ander een boete van duizend gulden of zes maanden ge vangenisstraf omdat zij hun eigen persoonsbewijzen hadden vernie tigd. Een achttal andere inheemsen kreeg voor soortgelijke vergrijpen gevangenisstraffen van anderhalf jaar of 1500 gulden boete. ■sluitgat van twintig meter lengte over zal zijn. Hierin past het laat ste eenheidscaisson, waarna alleen ioor de reeds gebouwde open- schutkolk het tij water uit het Veersegat en de Oostersehelde zal kunnen stromen. Direct na het zinken van caissons worden steen- bestortingen op het bed van zand en maingrind aangebracht. Daarna wordt het dijkslirhenm "..and opgespoten, waarna tussen vloed en ebpeil bestortingen met mijn- steen worden gedaan. De afwer king van de kop van de dijk zal uit betonblokken bestaan. De dijk zal eens een autoweg plus een pa rallelweg over zijn 36 meter brede kruin dragen. De schutsluis met aanliggende werken is aan de noord-Beveland- se kant op een zandplaat gebouwd. De caissons worden in de diepste geul van de zandkreek gezonken. Broers vochten vete uit VENLO, 2-5. Zondagavond om streeks 11 uur is een oude familie vete opgelaaid tussen de gebroeders K van T. en P. van T uit Venlo. Nadat zij al een woordenwisseling hadden gehad en nadat P. van T. zich reeds in zijn woning had te ruggetrokken, wilde K. van T. de ruzie nog voortzetten. Hij sloeg een ruitje in en stak zijn hand met een geladen pistool door de ontstane opening, waarna hij een schot af vuurde Broer P. werd niet geraakt en deze op zijn beurt pakte een stoel die hij in de richting van de kapotgeslagen ruit wierp. Beide broers zijn elkaar buiten te lijf ge gaan, nadat K. van T. nog enkele schoten in het wild-* weg had ge lost. Zijn broer werd niet getroffen Vanmorgen heeft de politie de 31- jarige K. van T. gearresteerd Hij zal vrijdag naar het huis van be waring te Roermond worden over gebracht. DELFT. De oud-militairen, die in de mei dagen van 1940 waren inge deeld bij het zesde d^pot infanterie te Delft, zullen op zaterdag 14 mei aldaar bijeenkomen ter herdenking van hun gevallen makkers. Zij zul len een krans leggen bij het oor logsmonument op de algemene be graafplaats „Jaffa". Oit nummer bestaat jiUnAcgggiua's Men hoeft niet te hopen om iets te ondernemen, noch te slagen om te volharden. Op DONDERDAG 5 MEI a.s. (Be vrijdingsdag) zal de Zierikzeesche NJeuwbode niet worden uitge- In plaats daarvan zal zij echter op WOENSDAG 4 MEI verschijnen. Op donderdag 5 mei zijn de druk kerij en het bureau van de Zierik zeesche Nieuwsbode de gehele dag GESLOTEN. De directeur. De nieuwe toren Ouwerkerk heeft reeds een toren, Nieuwerkerk nog altijd niet. Als het waar is wat wij horen Komt er tóch een in 't verschiet. Eén ding staat beslist wel vast: Het dossier ligt in de kast. Nieuwerkerkers nu maar hopen. Dat er voortgang wordt gemaakt; Dat de zaak niet zal verlopen En in de archiefdoos raakt, 't Werd U duidelijk gezegd: 't Plan is niet op zij gelegd! l-mei bijeenkomst in Amsterdam AMSTERDAM, 2-5. Op de maan- dgaavond in het geheel volle Con certgebouw gehouden 1-mM bijeen komst van de Amsterdamse be- stuurdersbond (N.V.V.) en de fede ratie Amsterdam van de P.v.d.A., heeft ir H. Vos gesproken over de grote internationale economische en politiek? vraagstukken die wij, al dus de spreker, tezamen moeten oplossen in deze steeds kleiner wor dende wereld. De taak in Europa is tie streven naar economische en politieke eenheid ter wille van onze welvaart, vrijheid en ter wille van de wereldstructuur. Verder noemde spreker het behoud van de vrede tussen oost en west en wel in zulk een vorm en voor een zo lange pe riode, dat in de communistische landen van binnenuit de democra tische levensvorm zich baan kan breken, waardoor de oorlogsdrei ging een einde neemt Voorts de ontwikkeling van dat grote deel der aarde dat achtergebleven wordt ge noemd, tot statenvorming in vrij heid, tot hoger levenspeil en tot groter deelneming in de interna tionale samenwerking. Als laatste noemde ir Vos het vraagstuk van de beslissingen binnen de Ameri kaanse ruimte, van de politiek? (de presidentsverkiezingen) maar mis schien meer nog van sociale en eco_ nomische structuur van de Ver enigde Staten. Man slaat echtgenote neer VLISSINGEN, 2-5. Tijdens een huiselijke twist heeft de opkoper A. W. van den E., in zijn woning in het Havendorp te Vlissingen zijn echtgenote met een breekijzer neergeslagen. De man rende over stuur naar de politie waar hij me dedeelde dat hij zijn vrouw had vermoord. De vrouw bleek zeer ernstig gewond te zijn in het ge laat doch zij verkeert niet in le vensgevaar. Zij is overgebracht naar het St Josephziekenhuis te Vlissingen. De man is Ingesloten en zal voor de officier van justitie worden geleid. In Kopenhagen zijn maatrege len genomen ter beperking van het waterverbruik daar de droge zomer van vorig jaar nog steeds zijn ge volgen doet gevoelen. Zomerzegels 1959 brachten f 218.000,— op Op 23 mei begint nieuwe actie DEN HAAG, 2-5 De Deltazegels, di? in 1959 als zomerpostzegels door de PTT zijn uitgegeven hebben een netto-bedrag opgeleverd van f 218 duizend. Dit bedrag is verdeeld onder landelijke en provinciale in stellingen voor maatschappelijk werk, volksgezondheid en culturele zorg, ten behoeve van gebrekkigen, rheumalijders, t.b.c.-patiënten, oud- verpleegsters, cultuurbevordering en vele andere groeperingen. Door deze uitkeringen konden voorzie ningen worden getroffen-, die niet op andere wijze tot stand hadden kunnen komen. Aldus deelt het co mité voor de zomerpostz?gels mee. Op 23 mei begint de zomerpost- zegelactie 1960 met een bloemen- serie, ontworpen door P. Wetselaar onder het motto „Bloemenzegels - Vreugdezeg-ls". De Tulpenzegel in de waarde van vier cent is voorzien van de spe ciale opdruk „Floriade". De bloe- menserie is op de postkantoren en bij de plaatselijke comité's ver krijgbaar tot en met 9 juli. D? ver koop aan het tijdelijk postkantoor op de Floriade te Rotterdam zal tot de sTuiting van deze expositie wor den voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1