Seen vuil in een schoon land Vlensen zander stembanden HANNESJE Zimito Het Schouwen-Duiveland van „toen" S1AD PR°VINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 2 mei i960 No. i87si Ere-podium voor HyM. de Koningin EINDHOVEN. In Eindhoven heeft de heer W. R A. van Ekelen, se cretaris van de directie van Van Doome's Automobielfabrieken, in de grote aflwerlngshal van het be drijf het daar vervaardigde, ver rijdbare erepodium voor de konin gin overgedragen aan kolonel W A Feitsema. Kolonel Feitsema is voorzitter van het uit leger, ma rine en luchtmacht gevormde „Co mité aanbieding baldakijn aan H.M. d> Koningin". De voorzitter van het comité deelde mede dat het erepodium op 5 mei in Ede aan de koningin zal worden aangeboden Het 5-mei radio- en televisieprogramma HILVERSUM. Het secretariaat van tie .Nationaal Programma Commissie" van de Nederlandse Radio-Unie deelt het volgende mee: „Voor een nationaal programma, dat op 5 mei ondT de titel „Schou der aan schouder" door radio en televisie zal worden uitgezonden, heeft geruime tijd geleden de „Na tionaal Programma Commissie" van de N.R U. een produktie-opdracht verleend aan de heer Karei Prior De bedoelde producent heeft aan zijn opdrachtgever wVnu -» geleden een drietal cabaretliedjes voorgelegd, welke de „Nationaal Programma Commissie", die uit acht leden bestaat, unaniem als niet geschikt voor dit doel heeft afge wezen. De fungerende programma- commissaris van de N.R U heeft het betreffende besluit bekrachtigd Daar de betrokken producent op grond hiervan de opdracht heeft te ruggegeven, is intussen een ander daarmede belast. De keuze van d" afgewezen liedjes, die van de eer ste producent was, is daarmede ko men te vervallen en de uitgenodig de arti°sten- zal worden verzocht een ander nummer uit hun reper toire te brengen". Standbeeld voor „Nederlandse moeder van 1940-1945"? ZAANDAM. Een Zaanse indus trieel heeft het denkbeeld geopperd alsnog een standbeeld op te richten voor „De Nederlandse moeder van 1940-1945". Er zijn vele monumenten verre zen na d-; bevrijding. Eén figuur is daarbij volgens de fabrikant ver geten. Onder de moeilijkste om standigheden, kou en honger ten spijt, is de Nederlandse moeder met primitieve middelen (denk aan noodkachsltjes) haar gezin blijven verzorgen. Indien iemand uit dank baarheid een standbeeld verdient, dan is het volgens de Zaanse fa brikant de naamloze Nederlandse moeder uit de oorlogstijd. Het monument zou volgens de Initiatiefnemer gemakkelijk te fi nancieren zijn. Een bijdrage van tien cent per Nederlander is toe reikend. Nederlandse leger heeft „Honest John"-raketten DEN HAAG, 28-4. Op 1 april van het vorige jaar is bij het Neder landse leger opgericht d? 109e af deling veldartillerie, die zich zou moeten vooi bereiden op het opbou wen van de organisatie nodig voor het opereren met „Honest John"- raketten en met het opleiden van het voor de b-xüening nodige spe cialistische personeel. Sinds het na jaar van het vorige jaar, nadat reeds enkele groepen beroepsper- soneel in de Duitse Bondsrepubliek geoefend was in het omgaan met dit voor het Nederlandse leger nieuwe wapen, zijn geregeld onder delen van lanceer inrichtingen voor dit type raket en onderdelen van de raketten zelf in ons land aange komen. Geleidelijk aan is derhalve de voor deze nieuwe afdeling der veldartillerie vastgestelde organi satie opgebouwd. De tocht van de „Floriade"-postkoetB ROTTERDAM. 30-4 Nog 60C kilometer scheidden de Floriade- postkoets zaterdag van het eind punt Rotterdam. De paarden schijnen minder met vermoeidheid te kampen te hebben dan de mensen. Zij worden dan ook jm de 25 tot 40 km verwisseld. Dc /ertrektijd voor de bevolking van d> koets varieert van drie tot zes uur in de morgen, al naar gelang de te verwachten moeilijkheden op de route, ende festiviteiten. Men rijdt ongeveer tien kilometer per uur. Door de talrijke ontvang sten onderweg ligt het tijdstip van aankpmst bij de vernachtingsplaats zelden rerder dan acht negen uur 's avonds. Dit geeft wel een beeld van de inspanning die de rit vergt Vrijdagmorgen ia de karavaan uit Stockstadt vertrkken. De climax van deze dag ligt in Frankfort am Main, waar zowel op het stadhuis als in het Holland-Huis festivitei ten gehouden worden. De voorzieningen voor de oude dag ROTTERDAM. Al is veel leed, dat de oude dag vroeger met zich bracht nu wat dragelijker gewor den, toch is het doel van de Neder landse Bond voor Ouden van Da gen, vastgelegd in „Ons Plan" nog niet bereikt. Deze woorden sprak de voorzitter van de bond, de heer P. C. Trouwborst, tijdens de te Rot terdam gehouden jaarvergadering van de bond. De doelstelling van ie bond omvat een gegarandeerd pensioen van tachtig procent van net loon, ingaande op 55-jarige leeftijd, waai na dan ook een abso- .uut verbod om betaalde arbeid te verrichten zou moeten gelden ter bestrijding van de werkloosheid. Op 15 jarige leeftijd zou, zo meent ie bond, voor dit pensioen de ver plichte premiebetaling moeten be ginnen De heer Trouwborst zei in zijn toespraak premieviij staats pensioen in het huidige bestel van onze samenleving niet uitvoerbaar .e achten. Zimito bouwt haar tenten weer Op 't ruime Havenplein let za! er, even als voorheen, Weer bar gezellig zijn. Het allernieuwste wordt getoond; Het beste biedt zich aan. Sn zeer waarschijnlijk zal er ook Een Franse Robot staan. Zo'n Robot is in onze streek Nog nieuw en onbekend; Sn ivle dit wonder eens wil zien, Die trekke naar de tent. Zimito heeft haar jongste stunt Geschoeid op grote leest; Ook ditmaal toont zij moed en durf En ondernemingsgeest. Kerk op vrachtschip ROTTERDAM. Het m.s. „Rotte", dat dezer dagen zijn proeftocht maakte, is het eerste Nederlandse vrachtschip met een kerk aan boord. Tijdens de proef tocht is deze op plechtige wijze in gebruik genomen. De ceremonie geschiedde in volle zee en in tegenwoordig heid van vele genodigden, o w. de koopvaardij predi kanten van de Gereformeer de en Hervormde kerk te Rotterdam en de havenaal- moezenier aldaar. Voor de aanvang was de kerkvlag ge hesen, hetgeen reeds in de zeventiende eeuw het teken was dat er aan boord een kerkdienst gehouden werd. Het eerste gedeelte van de dienst leidde pater P. G. A. Koevoets de havenaalmoeze nier, het tweede gedeelte was voor rekening van de koopvaardijpredikanten ds. J. W. Schokking en ds. K. S. G. Zijlstra, alsmede ds. W Vos, N.H. predikant te Rotterdam. In deze weken zal Nederland zen. Zeg nu niet, dat het de taak weer een grote bloementuin lijken. van de gemeentelijke reinigings- De tulpen en hyacinten komen in dienst is om op te rapen wat een bloei en ook de vruchtbomen ont- ander belieft neer te gooien, want plooien hun feestelijke tooi. Het is daar is geen bijhouden aan. Zo te verwachten, dat weer duizenden slordig en onnadenkend zijn we al buitenlanders deze weken ons land zullen bezoeken. De eerste stoot toeristen uit Amerika en uit Enge landuit Duitsland en uit België zijn reeds op onze wegen en in de steden te ontdekken. Zij treffen Nederland in zijn mooiste gewaad. Maar als zij naar beneden kijken, wandelend langs de straten van stad en dorp, zullen zij dan moeten oppassen niet uit te glijden over achteloos weggeworpen vruchten- schillen, vettige papiertjes, honde- vuil en wat dies meer zij? De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer heeft onlangs de aandacht van de gemeentebesturen gevraagd voor de steeds toenemende verontreini ging van de openbare wegen en parken en wegbermen, alsook van grachten en sloten. Er worden hierover steeds meer klachten van buitenlanders ontvangen, die een bezoek aan ons land brachten. Er zijn ingezonden stukken verschenen in Amerikaanse kranten. En is het niet zo, dat ook wij zelf ons dagelijks kunnen ergeren aan de rommel die we maar al te veel op straat zien liggen? In de centra zijn het de weggeworpen zakjes en papiertjes en wat dies meer zij. Aan de buitenkanten zien we soms hopen huisvuil, afgedankte matras, sen, pannen of ketels zo maar er gens gedeponeerd. Nederland had van ouds de roep een bijzonder helder, zindelijk land te zijn. Maar we moeten zelf con stateren, dat we bezig zijn die re putatie langzamerhand te verlie- Op de heide bij de legerplaats 't Harde in Oldebroek heeft de 109e af deling veldartillerie Honest John" donderdag gedemonstreerd voor de pers met dit nieuwe dodelijke raketwapen van het Nederlandse leger. De foto laat zien hoe een „Honest John" wordt gereedgemaakt voor de afvuring, waartoe het overigens tijdens deze demonstratie niet kwam. geworden, dat geen reinigingsdienst het kan klaren de straten en wegen een schoon aanzien te doen behou den. We zullen daar zelf toe mee moeten werken, want het euvel wordt erger, schaadt onze reputa tie en daarmee ook onze welvaart. Het buitenlandse toerisme be zorgt ons land jaarlijks meer dan 300 miljoen gulden aan vreemde valuta. Wanneer dit zou vermin deren inplaats van vermeerderen, zou dit de economie van ons land ten zeerste schaden. En wanneer buitenlanders over onze vuile stra ten en wegen via brieven en inge zonden stukken klagen, dan is het erg, erger in ieder geval dan in de landen waar de bezoekers vandaan komen. Bovendien is het de wel denkende Nederlanders immers ook een doorn in het oog. Het achteloos wegwerpen van papier of andere tommei op straat, het deponeren van huis- of tuin afval ergens aan de kant van een weg, komt voort uit een onverschil ligheid tegenover medemens en de de gemeenschap waarin men thuis hoort. Het zijn vooral de jongeren, die er zich aan schuldig maken. Zij denken alleen nog maar aan zich zelf, aan hun eigen belangen en hebben nog weinig aandacht voor het algemeen welzijn en de welvoe. gelijkheid tegenover anderen. Maar dat is een fout in hun opvoeding. Het zijn de ouders, de onderwij zers en de leraren, die hun vol doende beleefdheid, gevoel voor orde en welvoegelijkheld moeten bijbrengen. Wij zijn een ontzettend individualistisch ingesteld volk, maar wij leven niet meer alleen op ons zelf. Wij staan ook niet er gens aan de zelfkant van de we reld, maar ons land is een van de drukste verkeersschakels van de aarde geworden. Dat vereist dan ook, dat we meer rekening moeten houden met anderen, dat we ons op ons best voordoen, om de goodwill te behouden en te verbeteren. We moeten daar iets aan doen. Thuis, op school, onder elkaar. Als u in Londen zo maar iets op straat gooit, loopt u de kans, dat iemand u op de schouder tikt en zegt: U hebt iets verloren", waar bij hij u de schil of het zakje be leefd overhandigt. Zo kunnen wij elkaar ook opvoeden. De slordig heid van onze straten en wegen is niets anders dan een kwestie van opvoeding. Wie iets achteloos op straat gooit, toont pas goed „geen opvoeding te hebben genoten". Wie zal zich dat willen laten zeggen, wie zal daar op aan gekeken willen worden? Het wegwerpen van vuil is bovendien overal bij politiever ordening verboden. Maar laten we dat alsjeblieft buiten beschouwing laten. Het is immers alleen maar een kwestie van nadenken en 'n tikkeltje eerbied opbrengen voor onze medeburgers en voor de vreemdelingen, die ons enige hon derden miljoenen van hun valuta komen brengen. Denkt u er nog even aan nu de stroom losbreekt? Een „toen"-plaatje uit Nieuwerkerk als dit blijkt van a tot z historie te zyn. Alle elementen - als onderdelen van deze foto - zijn verdwenen. Men ziet de trambaan, die destijds de Ro'klooisendijk k uiste. Rechts het wachtstation van de R.T.M. De lantaarn op de achtergrond is spe cimen van zijn soort in die tijden. De achtergrond wordt gemarkeerd door het hoog opgaand geboomte van het kerkhof De omheinde ver hevenheid links op de achtergrond werd gebruikt voor het inladen van vee Een gebeurtenis was het maken van deze foto in ieder geval. Alle toeschouwers tonen de hoogste belangstelling, het meisje met het af- gekante jurkje, de jongen met zijn broek over de knieën, een donkere kiel en gemillimeterd hoofd, de man en de vrouw naast de fietsen en de tioee stokoude bejaarden, met hun gezellige zwarte petjes. Alles werd vernieuwd in deze buurt en een ruime op „De Wereld" aanslui tende doorbraak veranderde het beeld totaal. Het werd uiteraard alles modern en efficiënt, maar een dorps stemmingsbeeld als het onderhavige valt niet meer te noteren. ANNA-JACOBArOLDER Comp<tiiie damvereniging D.O.8. te Anna-Jacobapolder Uitslag van de gehouden compe titie van de dam vereniging DO.S. alhier: 1. W. ten Hove; 2. L. v. d. Velde; 3. J. v. d. Velde; 4. I. Bolier; 5. G van Herk; 6 P. v. d. Reest; 7. A. Verhage; 8. J. Quist; 9. M. Nelisse; 10. A. Goudzwaard; 11. C. Overbeek"s 12. R Wesdorp Spel leider in deze competitie, die de ge_ hele winter duurde, was de heer W. ten Hove. BRIJDORFE Leidingaanleg P.Z.E.M. De P.ZE.M. he-Tt een begin ge maakt met de aanleg van een on dergrondse leiding. De nog aanwe zige palen zullen binnen enkele da_ gen verdwenen zijn. De laatste ja ren had men nogal eens le kampen met storingen, vooral bij zware storm. Deze zullen straks niet meer voor kunnen komen. o Het Luxemburgse leger zal uit bezuinigingsovrwegingen van 5.300 tot 3 200 man ingekrompen worden. Het nieuwe leger zal bestaan uit mobiele eenheden en een artillerie- batterij. De minister voor het le ger, Schaus, heeft dinsdag in het parlement meegedeeld, dat de maat-egel is genomen na overleg met de Navo Voorts zal de mili taire dienst'ijd van 1 jaar tot ne gen maanden beperkt worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In Bilthoven is over leden prof. dr. W. Bronkhorst, oud geneesheer-directeur v.h sana torium „Berg en Bosch" te Bilt hoven en oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit le Utrecht. Prof. Bronkhorst was in 1933 een van de stichters van het sanatorium „Berg en Bosch" dat uitgaat van de ka tholieke arbeidersbeweging Hij was tot 1950 geneesheer-directeur van het sanatorium. APELDOORN. In de Apeldoornse gemeenteraad hebben bijna alle fractieleiders hun ongerustheid uit gesproken over het feit dat het commando van de vliegbasis Dee- len heeft besloten met directe in gang de start van straaljagers van dit vliegveld te verleggen in de richting die precies over de ge meente Apeldoorn loopt. „Dat houdt In dat de mogelijkheid van het neerstorten van straalvliegtuig gen in deze gsmeente of de onmid-| dellijke nabijheid ervan sterk ir toegenomen", zo werd gezegd. APELDOORN. Het echtpaar Fop- pema Pruiksma, wonende in de verpleeginrichting „Casa Bonita", heeft zijn 65-jarig huwelijksfeest herdacht. Onder de vele belang stellenden die de krasse oudjes ge luk kwamen wensen bevonden zich ook burgemeester mr. A L. des Tombe, die namens het gemeente bestuur een grote bloemenmand aanbood. De bruid is 89, de bruide gom 90 jaar oud. AMSTERDAM. Uit door het eco nomisch instituut voor de midden stand verzamelde gegevens blijkt dat in vrijwel all*4 branches in 1959 hogere geldomzetten werden be haald dan in 1958. Enerzijds kan hierin een weerspiegeling van de gunstige economische ontwikke ling xvorden gezien anderzijds - doch dit verschilt van branche tot branch's - hebben ook andere fac toren een rol gespeeld, zoals het mooie wesr in mei t.m. september van het verslagjaar. LEREN VERSTAANBAAR SPREKEN Wet hulp van geduldige Logopaedisten Het komt wel voor, dat wegens en ernstige keelaandoening het trottehoofd, samen met de stem banden, moet worden verwijderd. Dezt operatie geeft, wanneer ze ijdig genoeg wordt uitgevoerd, een joede kans op herstel van gezond- ïeid. Toch pakt zulk een ingreep de patiënten sterk aan: het spreken s nu onmogelijk geworden, althans iet spreken met klanken. Voor de meeste mensen is het een lijzond^r grote slag om plotseling iet vermogen te missen zich door niddel van de spraak te uiten. Het betreft hier immers een van le meest menselijke funkties: wie ir ineens niet meer over beschikt melt zich g-heel en al verloien. Daarom is het zeer begrijpelijk lat er gezocht is naar een methode )m het spraakvermogen zo goed nogelijk te vervangen. Fluisteren en kikkeren Vele geopereerden beginnen uit igen beweging met het zich aan rennen van een soort fluister- praak. Dit wordt echter nooit meer lan een suriogaat van geringe be tekenis. Bij die fiuisterspraak wordt ïauwelijks geluid geproduceerd, er worden eigenlijk alleen maar een aantal medeklinkers gevormd. Reeds bij het kleinste gedruis in de omgeving wordt irmand, die zich op deze manier probeert te uiten, volkomen onverstaanbaar. Bij een andere door patiënten zelf-uitgedachte manier die moei lijk aan te leren is wordt wel enig griuid verkregen. Maar dat klinkt dan heel eigenaardig. Deze methode wordt „kikkeren" genoemd, omdat daarbij de wang wordt opgeblazen Ergens tussen wang en kiezen wordt dan een nieuwe stemspleêt gevormd. Normale conversatie Aan de kesl-, neus- en oorheel kundige kliniek van een onzer uni versiteiten heeft men zich sedert een aantal jaren er op toegelegd d"» ongelukkigen op een betere ma nier te helpen. Men heeft daar een methode ont wikkeld waardoor mensen die het natuurlijke spreekvermogen verlo renhebben, een goede vervangings- spiaak kunnen krijgen. Weliswaar zijn een groot doorzettingsvermo gen en een langdurige steun van toegewijde logopaedisten noodzake lijk, maar de resultaten zijn prach tig. Mensen zonder stembanden kunnen daardoor op zodanige wijze woor den en klanken Ieren vormen, dat een vrijwel normale conversatie mogelijk is. Op d"> speciale logopaedische af deling van bovenbedoeld ziekenhuis leea men de patiënten lucht op nemen, hetzij in de slokdarm, het zij in het onderste gedeelte van de keelholte. Als de opgenomen lucht door een vernauwing, een naboot sing van de stemspleet kan strij ken, wordt er een geluid voortge bracht. Slokdarmspraak Bij de zogenaamde „slokdarm- spraak" ligt de namaak stemspleet daar waar de slokdarm uitmondt in de keel. Bij de zogenaamde „keelspraak" kan de vernauwing op verschillen de plaatsen liggen, bijvoorbeeld tussen tong en gehemelte. Het is van het allergrootste be lang, dat de patiënten kort na de operatie al beginnen zich te oefe nen in het inslikken van lucht Verder is gebleken dat het mede leven van lotgenoten, die al eerder deze ongewone manier van spreken hebben aangeleerd, een onschat bare steun is. H. W. SCALONGNE. FEUILLETON Het leven van een boerenarbeider uii de eersie helft der 20ste eeuw De enkele boer, die de tekenen van zijn tijd begrijpt, verstaat, stelt zich veilig, door de voortgang te remmen, 't Zal zijn tijd wel duren en ook di? van zijn kinderen!, Maar staat ook de boerenarbei der, om wiens belangen het toch ook gaat, er vooralsnog het felst tegenover, de beweging zal groeien. Zij, die vrij zijn van vooroordelen en bekrompenheid, weten dit wel Hannesj-", op zijn achtste jaar reeds de koewactersstaf in de hand gedrukt, daarna nog een* blauwe maandag op school, Is niet temin pienter genoeg, om te door voelen, dat er iets anders gaat wor den in de wereld. Hij weet kran ten te bemachtigen, leest en her leest. Vrij, hoe jong ook, van het conservatisme en de vooroordelen, die de ouderen in hun ban gevan gen houden, staat hij als éénling tussen hen in Waar zij, in het duis ter, zonder hoop, voortzwoegen, ontwaazt hij een lichtend ver schiet. Nochtans, hij schudt het hoofd, vraagt zich af, of hij niet zal zijn, om renmaal in het volle licht van de komende dag te kun nen wandelen. Zal h'et hèm wat brengen? Hij kromt zijn rug, zal werken, niet piekeren, werken, zoals zijn brave vader deed en doet. die dap pere, kleine man, die, ten halv* een halve eeuw te vroeg geboren geknakt, nóg zijn dagen aaneen rijgt in ononderbroken zwoegen en slaven. De rollen zijn dra omgekeerd: vader heeft moeite, om mei Han- nesje gelijk op te werken. Zijn krachten n-men èl te snel af. Han- nesje wordt dit spoedig gewaar en vertraagt zijn tempo om vader te ontzien. Maar deze mag daar niet de lucht van krijgen Hij zal zich liever doodwerken dan zichzelf bekennen dat het hem te vlug gaat, of te zwaar is. De oude zuurdesem! De d^mon zoekt en vindt het trefbare orgaan: vader wordt een maaglijder. Na korte tijd kan hij als werkkracht voor de boer niet meer mee en moet hij er in berus ten, dat zijn krachten nauwelijks toereikend zijn voor het bewerken van zijn armzalig perceeltje bouw land. Hannesje is thans de enige, of in ieder geval de voornaamste werkkracht in het gezin, de kost winner. Hij is zich hiervan over dreven bewust, grijpt naar de zwaarste taak, het hoogste loon. Vader ziet het m'et bezorgdheid aan De jongen zal zich nog doodwerken. Meermalen schreit hij, als hij Hannesje zich zo ziet afbeulen. Hij neemt hem apart, waarschuwt hem, zijn krachten toch niet zo te force ren, niet zo doldriftig voort te hol len. Hy is nog jong, zou zich voor zijn hele leven kunnen bederven. Hannesje wimprit het luchtig weg. Hij is gezond en sterk; vader meet zijn - Hannesjes - krachten te veel af naar zijn eigen verzwakt gestel. Op een dag besluit de polderver gadering, de wegen in de polder te doen verharden met grind. Deze moet met schepen worden aange voerd, in de klrine haven, een uur gaans van het dorp gelegen. Werk aan de winkel! Vele weken lang!. Hoge lonen!Maar ook zware arbeid; werkdagen van licht tot donk'er, korte schafttijden! Want het gaat In „aangenomen". De grindlossers nemen op zich het schip voor een vastgesteld bedrag leeg ts dragen. Hoe harder dus werken, hoe meer uren per dag, hoe hoger dagloon. Ook de schip per is er bij gebaat. Het schip een dag eerder leeg, betekent een halve dag havengeld minder, ook een dag vioeger gereed om nhuwe last in te nemen. Hannesje is er als de kippen bij, om zich voor dit werk aan te mel den. Hij maakt een pover figuur bij de anderen van de ploeg, allen gerecruteerd uit de grootst? en sterkste arbeiders van het dorp. Maar ze zijn vrienden, ze weten, hoe h'et bij Hannesje thuis gesteld is, ook, dat hij stericer is, dan men hem zou aanzien, dat hij „taai" is. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5