DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 2 MEI 1960 116e jaargang No. 18761 MNKmmwNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo'-<e nummers 10 cl. - Ve/s'hijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - iuccesjes (max. IS inm.) f1,- per stuk. m WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE BESCHERMING VAN NIEUW-GUINEA Functionaris acht genomen verdedigings maatregel voldoende PORT MORESBY (Austr. Nieuw Guinea), 30-4. De Nederlandse ver- bindings-functionaris in de hoofd stad van Australisch Nieuw-Gui- nea, de heer D. Piey, heeft ver klaard. dat de defensiemaatregelen voor Ned. Nieuw-Guinea „voldoen de" afweer zullen bieden tegen elke Invasiebedreiging. In een persgesprek zei de heer Pley, dat het gebied op het ogen blik open staat voor een invasie vanuit Indonesië, doch dat hier tegen thans maatregelen worden getroffen door de opbouw van de verdediging, zoals deze door de Nederlandse regering nu is opgezet Het vliegdekschip „Karei Door man" (15.892 ton) en de twee be geleidende schepen zullen een „hechte buiten-verdedigingsgordel" vormen met de drie destroyers, die thans in de Nieuw Guinese wate ren patrouilleren. Waarschijnlijk zullen ook troepeneenheden wor den gestationeerd op strategische punten rondom het gebied. Het zwakke punt van de verdediging is de luchtverdediging, maar straal jagers zullen de Martin Mariner Amfibievliegtuigen, die op 't ogen blik de enige verdedigingsmiddelen in de lucht zijn, vervangen, aldus de heer Pley. De V.S. en Hongarije WASHINGTON, 29-4. De Ver enigde Staten hebben de beper kingen, die sinds de gebeurtenis sen van oktober 1956 voor Ameri kaanse reizigers in Hongarije gol den, opgeheven, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken te Washington vrijdag bekend ge maakt. Maar een woordvoerder van het State Department ver klaarde, dat de Amerikaanse re gering met deze maatregel geens zins wil te kennen geven, dat zij haar mening omtrent het represen tatieve karakter van de Hongaar se regering heeft gewijzigd. De regering der Verenigde Staten is nog steeds van oordeel, dat het huidige bewind in Hongarije door de Russische strijdkrachten is op gelegd. Nieuwe stad in Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 29-4 Omstreeks half mei zal worden begonnen met de uitvoering van een groot uit breidingsplan van een bestaand klein dorpje in Ned. Nieuw Guinea nl. Wamena in de Baliem-vallei, in de residentie Hollandia. Dit dorpje zal eerlang uitgroeien tot een stad- je van flink formaat, waarbij in ruime mate rekening zal worden gehouden met recreatiemogelijk heden, niet alleen voor de plaatse lijke bevolking doch tevens voor toeristen, zowel ingezetenen van Ned. Nieuw Guinea als buitenlan ders. De Zuidkoreaanse nationale vergadering he?ft vrijdag besloten het ontslag van dr Syngman Rhee als president te aanvaarden. Ook het ontslag van de ambassadeurs in de Ver. Staten en Japan is aan vaard. Rondtocht Het bestuur in Port Moresby heeft vrijdag bekend gemaakt dat de Indonesische ambassadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi, een rondtocht door het door Australië bestuurde Nieuw Guinese gebied Papua, die vandaag zou beginnen, heeft uitgesteld tot 4 mei. Van of ficiële zijde werd in aansluiting hierop vernomen, dat het bezoek van de ambassadeur is bekort van tien tot vijf dagen. Een reden hier voor werd echter niet opgegeven. Bevrijdingsvuur van Maastricht naar Amsterdam MAASTRICHT, 1-5. Dit jaar zal voor het eerst - omdat de estafette loop Caen-Maastricht op 13 sep tember, Maastrichts bevrijdingsda tum, wordt gehouden - het bevrij dingsvuur van Maastricht, de eerst- bevrijde stad van Nederland, naar Amsterdam worden overgebracht. Athleten van „AV '34" in Maas tricht, die al sedert 1951 jaarlijks het bevrijdingsvuur van Caen aan de Normandische kust van Frank rijk naar Maastricht brachten, zul len het bevrijdingsvuur, aan het oorlogsmonument te Maastricht ontstoken, overbrengen naar Am sterdam, waar het aan het natio nale oorlogsmonument op de Dam wordt meegedeeld. De lopers star ten 4 mei des avonds om half negen. Margaret's huwelijk op televisie BUSSUM, 29-4. De televisiere- portage van het huwelijk van prin ses Margaret en Antony Armstrong Jones op 6 mei a s. zal drie kwartier later beginnen. Zulks betekent, dat de Eurovisi'elanden pas om 10.45 uur de BBC-reportage van de hu welijksvoltrekking gaan relay eren. Tot plm 13 uur zal men het televi sie-verslag van de huwelijksplech tigheden in ruim 12 miljoen Euro pese huiskamers kunnen volgen. De verkoop van vluchtelingen-postzegels AMSTERDAM, 1-5. De verkoop van vluchtelingenpostzegels met toeslag is zo snel verlopen, dat nu reeds op tal van plaatsen ln het land de postkantoren het „uitver kocht" moeten laten horen. Van ae zijde van het Nederlands Com té Vluchtelingen jaar wordt ons mede- I gedeeld dat bij het publiek twijfel schijnt te zijn gerezen over het feit of men de bevrijdingskaarten aan de koningin ook met gewone ze gels mag frankeren. Daarom ves tigt dit comité er de aandacht op, dat elke geldige Nederlandse fran keerzegel tot ieder bedrag op de bevi ijdingskaart mag worden ge plakt en dat door de medewerking van de PTT het totaal van dat be drag, zonder enige aftrek, meetelt voor het uiteindelijke totaal, dat door koningin Juliana zal worden ter beschikking gesteld van het Co mité Vluchtelingenjaar. 4 mei 1960 HERDENKING DER GEVALLENEN Elkaar te kijk stellen AMSTERDAM, 29-4. Dat wij Nederlanders er van houden elkaar te kijk te stellen con cludeer de „Philips Koerier" uit enkele cijfers: in 1959 zijn 5.708.000 zwart-wit rol- films geïmporteerd. Het el kaar „d'r gekleurd opzetten" komt minder veelvuldig voor: in dezelfde periode werden ruim 275.000 kleu- renrolfilms ingevoerd. Bejaard echtpaar te Amsterdam verbrand AMSTERDAM, 1-5. Een kleine uitslaande brand in een woonh'. is aan de Buitenbrouwerstraat in - e binnenstad van Amsterdam hec/n in de nacht van zaterdag op zon dag het leven gakost aan een be jaard echtpaar. De 76-jarige heer Brandenburg heeft getracht de vlammen te ont komen en is uit het raam van de ruim tien meter hoge derde verdie ping van het pand op straat ge sprongen. Hij was vrijwel op slag dood. Zijn 70-jarige echtgenote heeft zich niet meer bijtijds uit de voeten kunnen maken Haar ver koold lichaam is later op de zolder verdieping gevonden. ZUID-AFRIKA Wijziging in toepassing apartheidspolitiek NEW YORK, 30-4. De tijdelijke Zuidafrikaanse minister-president, Sauer, heeft in een zaterdag te New York gepubliceerd vraagge sprek gezegd dat zijn regering thans bereid is een stelsel van overleg met vertegenwoordigers van de „zwarte meerderheid" in overweging te nemen. De Zuidafrikaanse regering kan echter niet, zo zei hij, overleg ple gen met het Zuidafriaanse natio nale congres of het Pan-Afrikaan- se congres of „andere communis tische organisaties van dat soort". De regering moet alleen een der gelijk contact hebben met naturel len die de wet eerbiedigen. Minister Sauer heeft dit gezegd Schrijfmachine met afstandbediening Demcxnstratie van 'een schrijfmachine, waarbij geen toetsen worden aangeslagen, maar een lichtstraal het werk van de handen overneemt. Op het rechtopstaande toetsenbord bevin den zich foto-elektrische cellen, die het licht in een elektrische impuls omzetten. Op deze wijze zijn mensen, die hun handen niet kunnen gebruiken, in staat te schrijven in een woensdag te Kaapstad op genomen vraaggesprek dat zater dag door de Amerikaanse televi sie werd uitgezonden. Hij zei dat er geen principiële verandering in de apartheidspolitiek zal komen maar wel een verandering in de toepassing van de politiek. Instellingen krijgen subsidies van Kon. Juliana Fonds DEN HAAG. De Raad van Beheer van het Koningin Juliana Fonds heeft in zijn laatstgehouden verga dering opnieuw aan een groot aan tal instellingen, welke zich alle op het terrein van het maatschappe lijk werk bewegen, subsidies ver leend tot een bedrag van in totaal f ?.17.20n. Voor het algemeen maatschappe lijk werk werd een bedrag van f 41.050 toegewezen; ten behoeve van de justitiële kinderbescher ming f 49.000; voor club- en buurt huiswerk f 15 650; voor algemene jeugdzorg f 21.000; ten behoeve van de sociale zorg voor zieken f22.500; voor de geestelijke volksgezondheid f 15.000; ten behoève van de zorg voor mindervaliden f 16 700; voor opleiding, studie en, voorlichting f 22.800. Voorts kon nog een aantal sub sidies voor diverse doeleinden wor_ den verstrekt tot een totaal van f 13 500. n De deelnemers aan de donder dag jl. begonnen bijeenkomst van de ministerraad van de centrale verdragsorganisatie (Cento) - leden Engeland, Turkije, Perzië en Paki stan, terwijl de Verenigde Staten in de voornaamste commissies ver tegenwoordigd zijn - hebben vrij dag gesproken over de betrekkin gen tussen oost en west, gezien in het licht van de komende topcon- ferentia. Het programma is als volgt: 1. Van 18.00 uur tot zonsonder gang de vlaggen halfstok. 2. Om 18.00 uur sluiting van win kels en openbare gelegenheden; de café's tot 21.00 uur. 3. De gebruikelijke stille tocht be gint om 18.45 uur by de Grote Kerk. Ditmaal zal vanf de R.K. Begraafplaats een an dere route worden gevolgd; via Malta en de nieuwe oprit naar het Sas, Algemene Begraaf plaats en einde bij het monu ment voor de Joodse oorlogs slachtoffers, hoek Grachtweg- Caustraat. Het monument zal worden onthuld door Opper rabbijn E. Berlinger uit Utrecht. „Kunst en Eer" zal de muzikale omlijsting verzorgen. 4. Tussen 19.45 en 19.57 uur luiden de klokken van Gasthuis- en R.K. Kerk. 5. Van 20.00 uur af worden OVER AL en ALGEMEEN twee minu ten volkomen stilte in acht ge nomen. Begin en einde der stilte worden aangegeven door de sirene. 6. In aansluiting op de stille tocht wordt een samenkomst gehou den in de Gasthuiskerk, onder leiding van ds. J. B. Assendorp. Ook Opperrabbijn Berlinger zal het woord voeren. De Zierik- zeese Oratoriumvereniging ver leent haar medewerking. Iedereen, van welke gezindte hij of zij moge zijn, is daar van harte welkom. Mogen ook dit jaar velen van ons er behoefte aan gevoelen deel te nemen aan de stille tocht en de herdenkingsdienst. Temeer aanlei ding is er voor deelneming in grote getale, nu het monument voor onze Joodse stadgenoten, die in de oor log het leven lieten, zal worden onthuld. Onze vrijheid zullen wij op 5 mei niet kunnen vieren, zonder ons diep rekenschap te geven van het leed, dat de oorlog bracht en van de offers, die de gevallenen hebben gebracht. F. TH. DIJCKMEESTER, Burgemeester van Zierikzee. BLOEMENHULDE OP SOESTDIJK Padvinders domineerden in kleurige stoet gs jarige Vorstin langs SOESTDIJK, 29-5. Nederland vierde weer Koninginnedag. Een feest, dat zaterdagochtend reeds vroeg begon in de steden en dor pen waar muziekcorpsen matineu- ze rondgangen maakten, reveille- blazers al voor zeven uur torens en stadhuisbordessen beklommen en Middelharnis, maar ook uit het getroffen Tuindorp-Oostzaan en uit het verre Oslo. De belangstelling voor het in ge organiseerd verband aanbieden van bloemen aan de koningin was dit jaar zelfs zo groot, dat de sa menwerkende oranjeverenigingen en waar het voorai de jeugd was, in üaarh en Soest, die telkenjare die - getooid met oranje sjerpen de organisatie van dit defile in en strikken - de straten bevolkte. Druk was het ook in Soestdijk, waar de feestelijkheden ieder jaar culmineren in een kleurig defile langs de jarige vorstin en haar gezin. Dit defile wordt vandaag ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de vereniging ,.De Nederlandse padvinders" in het bijzonder beheerst door de leden van deze organisaties. Bijna drie duizend padvinders uit alle delen van het land togen vanmorgen in meer dan honderddertig bussen Soestdijkwaarts. De verkenners en welpen uit de verst afgelegen pro vincies hebben vannacht gelogeerd bij padvinders in de omgeving van Baarn en Soest, omdat zij anders in het holst van de nacht zouden moeten hebben vertrekken. Het verzamelpunt was de kazerne van de Koninklijke Marechaussee waar ook de padvindersdrumbands - negen in getal zich opstelden. De wegen tot het paleis waren, zoals gewoonlijk voor het verkeer afge sloten om de defilevorming te ver gemakkelijken. Maar het waren niet alleen de padvinders die vandaag vroeg uit de veren waren. Men kwam uit het zuidelijk Brunsum en Maas tricht, uit Zaandam, Oudenbosch Lager algemeen land bouwprijsindexcijfer maart 1960 AMSTERDAM, 29-4. Volgens mededeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwind^xcijfer op basis 1949/'50-1952/'53 100 in maart 94 tegen 101 in de vooraf gaande maand (maart 1959 eveen- eens 101) Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten be droeg evenals in februari 123 tegen 118 in maart 1959. Voor de vchouderijprodukten liep het groepsindexcijfer terug van 95 tot 86, hoofdzakelijk als gevolg van de lagere melkprijs (-20). Ver geleken met maart 1959 is het met 10 punten gedaald. Het groepsindexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef on gewijzigd. Het bedroeg, evenals in maart van het vorige jaar, 138. handen hebben, de enorme toe vloed van aanvragen moesten af remmen. Moeder en kind te Hilvarenbeek verdronken TILBURG, 29-4. In het Wilhel- minakanaai onder Biest Houthak ker (gem. Hilvarenbeek) hebben schippers vandaag de verdronken lichamen gevonden van de 32-ja rige mevrouw H. uit Tilburg en haar vierjarig zoontje. In het wa ter werden ook ^n plastic zak met speelgoedauto'tjes en een losdrij vend auto'tje gevonden Men ver moed nu, dat een van de speel goedauto'tjes van het kind in het water is geraakt, waarna het kind in het kanaal is gevallen bij een poging het op te vissen. De moeder zou verdronken zijn bij een ver geefse poging haar kind te redden. Er zijn overigens geen getuigen bij het ongeluk geweest. Generaal de Gaulle is zondag per vliegtuig uit Cayenne in Mar tinique aangekomen. Hij begaf zich van het vliegveld per auto naar Ford de Franc. De belang stelling was zo groot, dat de pre sidentiële auto voor de afstand van 14 km bijna een uur nodig had. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Blijf uw vaderland trouw; dan blijft ge U zelf trouw! Op DONDERDAG 5 MEI a.s. (Be vrijdingsdag) zal de Zierikzeesche Nieuwbode niet worden uitge geven. In plaats daarvan zal zjj echter op WOENSDAG 4 Mei verschijnen. Advertentiën voor dat nummer dienen uiterlijk dinsdagmor gen 3 mei te 11 uur 30 in ons bezit te zijn. Op donderdag 5 mei zijn de druk kerij en het bureau van de Zierik zeesche Nieuwsbode de gehele dag GESLOTEN. De directeur. ONGELUKKEN OP DE WEG MUSSELKANAAL. In de School- straat in Musselkanaal is een ver keersongeval met dodelijke afloop gebeurt. Omstreeks half tien reed de heer E. Wiendels uit Stadska naal met bij zich in de auto een heer en een jongetje van zes jaar. Hij moest plotseling uitwijken voor een oude man, die de weg overstak. Op dat moment kwam uit tegenovergestelde richting de 30-jarige bromfietser J. Hoving uit Stadskanaal. De botsing was zo hevig, dat auto en bromfietser in het Stadsknaal verdwenen. De drie inzittenden van de auto konden nog tijdig op het droge gehaald worden, doch de heer Hoving ia verdronken. UTRECHT. Op de Rijksweg Maarssen-Breukelen is een perso nenauto op een voor hem rijdende auto gebotst. De 33-jarige bestuur der J. B. uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. Een passa gier, A. S., eveneens uit Amster dam, werd zwaar gewond. Beide wagens liepen zware materiële schade on. Het ongeluk gebeurde, doordat de heer B. door de dichte mist niet tijdig kon afremmen toen de wagen voor hem snelheid ver minderde. DEN HAAG. Op de grote Markt-* straat in Den Haag is de vierjarige Paultje van der Lans onder een stadsbus van de H.T.M. geraakt en op slag gedood. WEERSELO. In de gemeente Weerselo (bij Hengelo) zijn op de Rijksweg Hengelo-Oldenzaal, twee uit Rheine (D.) afkomstige Duit sers, toen ze achter een autobus langs de verkeersweg wilden over steken, door een passerende auto gegrepen en gedood. b Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag een in krachtige bewoordingen ge stelde verklaring uitgegeven, waar in het de „hardvochtige en harte loze methoden" veroordeelt, waarop in oost Duitsland de boerderijen, tegen de wil van hun eigenaars en zonder schadevergoeding, tot staats eigendom werden gemaakt. OPROEP VAN TURKSE PREMIER Felle demonstraties breidden zich uit van Ankara tot Izmir DEN HAAG. Een studiegroep van twintig deskundigen op het gebied van technische voorlichting afkom stig uit veertien Europese landen en Canada zal van 2 t.m 12 mri een bezoek brengen aan ons land. Het doel is een studie te maken van hetgeen in Nederland wordt gedaan op het terrein van de tech nische voorlichting en in het bij zonder van de opzet en voorlich tende werkzaamheden van de rijks- nijverheidsdlenst en T.N.O. ANKARA, 29-4. Premier Men- dcrcs van Turkye heeft in een radiorede het Turkse volk ge waarschuwd voor „misdadige aan slagen op de veiligheid cn vrede van het land" toen felle demon straties tegen zjjn regering zich van Istanbul uitbreidden tot An kara en Izmir. Menderes deed een beroep op de bevolking om met zijn regering samen te werken, de veiligheids autoriteiten te steunen cn inlich tingen te verstrekken over dege nen die berichten verspreidden die bedoeld zijn om ongeregeldheden te veroorzaken. Volgens onoffici ële berichten zijn vrijdag in An kara drie mensen omgekomen bij botsingen tussen politie en stu denten, die ontstonden toen de studenten hun donderdag omge komen collega's herdachten. De studenten bekogelden de politie met stenen, waarna politiemannen de brandspuit op hen richtten. Militairen openden het vuur waardoor studenten gewond wer den. Een majoor, die door een ver dwaalde kogel geraakt werd, zou in het ziekenhuis zijn overleden. Vrouwen vielen op straat flauw en kinderen huilden. De studenten beschadigden een brandweerauto. Drie brandweermannen zouden verwondingen hebben opgelopen. AMSTERDAM. Bij een frontale autobotsing in de nacht van vrij dag op zaterdag op de Zuiderzee weg bij de Wijkergouw in de buurt van Schellingwoude heeft de 27- jarige mevrouw J. H. J. Nauwens- Janscn uit Amsterdam dermate ernstige verwondingen opgelopen, dat zij tijdens het vervoer naar het O.L.V.-gasthuU is overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1