MURGUPA^ Krijgt Nieuwerkerk een toren STAD EN PROVINCIE BOUSSAC STOFFEN Gebr. Wiebols AUTOBUSCHAUFFEUR (Van onze redakteur) NIEUWERKERK, 28-4. De advi seur van het Nationaal Kampen- fonds, de heer W. II. F. van Berkel, deelde vanavond b(j gelegenheid van de officiële overdracht van het nieuwe orgel aan de kerkeraad van de Gereformeerde kerk mede, „dat het dossier van Nieuwerkerk ln de kast was gelegd". Later preciseerde spreker deze uitdrukking op een na de plechtig heid ln het kerkelijk vergaderlo kaal gehouden receptie en deelde mede te hebben willen zeggen: „het dossier van gereformeerd Nieuwerkerk Is in de kast gelegd". „Want", zo vervolgde de heer Van Berkel, „komende over de auto baan die zich vanaf Zijpe over Schouwen-Duiveland uitstrekt, ziet men links Ouwerkerk, met de toren als duidelijk markatiepunt, maar kijkende rechts wordt de oriënte ring wat moeilijker, want de toren van Nieuwerkerk ontbreekt". Aangezien de Nieuwerkerkse to ren ontbreekt, kan het dossier van de gemeente derhalve nog niet in de archiefkast van het Rampen fonds worden opgeborgen. Wij vonden dit een uitermate duidelijke zinspeling op een mede met hulp van het Rampenfonds te bouwen toren, ter vervanging van het cultuurmonument dat in 1944 door oorlogsgeweld verloren ging. Tevens was het de bevestiging van een positieve informatie, die wij met betrekking tot de torenbouw te Nieuwerkerk, reeds enkele maan den geleden ontvingen. BURGH/HAAMSTEDE Schrik door glijvlucht van „Friendship" Een onverwachte glijvlucht van een Fokker „Friendship" heeft dinsdagmiddag bij Brabers en Luchtenburg opschudding en schrik gewekt. Het toestel kwam van nor_ male hoogte in glijvlucht naar be neden en raasde vervolgens op een hoogte van enige tientallen meters over de bouwlanden in de richting van Schelphoek, om vervolgens in noordelijke richting te verdwijnen. De mening, dat het toestel in moei lijkheden verkeerde is overigens niet erg aannemelijk daar de piloot dan toch zeker naar het vliegveld zou zijn afgezwenkt. Er is trouwens geen melding gemaakt van een on. geluk. Hoog boven de Westhoek is het de laatste dagen opmerkelijk druk met passagiersvliegtuigen voor Zes tienhoven met Engelse bezoekers voor de Floriade. De toestellen starten in Southend en maken ge bruik van de Channel Air Bridge, die het alleen niet aankan en bruik maakt van allerlei types charter-vliegtuigen. HAAMSTEDE Geslaagde ontspannings middag Ned. Vereniging van Huisvrouwen De afdeling van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen organiseer de dinsdagmiddag in hotel Bom - grote zaal - een middag welke ge heel door eigen krachten werd ver zorgd en waarvoor grote belang stelling bestond. De presidente, me vrouw de Vlieger-Pino, sprak haar grote vreugde uit over deze op komst. Het programma werd geopend door mevr. Feifer uit Renesse, die op de piano het Allegro van Czerny vertolkte. Mevr. Feifer begeleidde vervolgens mevr. Lysen, die drie liederen zong, o.a. van Schubert en Schumann. Na deze muzikale start vertolkte mevr. Dekker in Wal- chers costuum het gedicht „Wal cheren". Vervolgens hielden de da. mes zich enige tijd bezig met een gezellige quiz, o.l.v. mevr. Fride- richs-Landegent. In Walchers dia Iect droeg mevr. Dekker vervolgens drie vrolijke schetsjes voót, geti teld ,,'d Ouwe Maótje", „De Bode" en „De winkel van Arjaön en Sakke". Na de pauze zong mevr. Lysen. aan de .piano begeleid door mevr. Feifer, drie Franse liederen van Emile Dalcroze: „L'Oiselet", „La chanson du blé" en „Vivons en chantant". Zeer veel hilariteit wek te vervolgens de schets „Een eeuw achter", welke uitstekend werd ge bracht door de dames Knuist en Flohil, bijgestaan door de heren Hack en Hanse. Tot slot van deze geslaagde middag werd door mevr. Kosten-Hartog in Schouws dialect voorgedragen „Jewannes in Leu an 't strand" en „Dieke in de jonge dochter". De presidente bood allen die hadden medegewerkt hierna een herinnering aan. NOORDWELLE De viering van Koninginnedag De feestcommissie verzocht ons er op te willen wijzen dat het avondprogramma van Nico Schoo lenberg slechts toegankelijk is voor de inwoners van Noordwelle, i.v.m de beschikbare plaatsruimte in het café. BRÜINISSE De Paascollecte te Bruinisse in de Herv. kerk gehouden bracht op f 476,04. BROUWERSHAVEN Muzikale rondgang „Apollo" Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin zal de muziekvereniging „Apollo" as. za terdagavond een muzikale rond gang door de gemeente maken. Jaarvergadering Volksonderwijs Woensdagavond hield de afde ling Brouwershaven van Volkson derwijs haar jaarvergadering in café „Centrum". De wnd. voorzitter de heer H. P. de Munck verwel komde de aanwezigen. Uit het jaar verslag van de penningmeester bleek, dat de kas met een batig sal do sloot. Tot nieuwe leden der kas controlecommissie werden benoemd de heren L. Bos en C. J. Bij kerke. De bestuursleden de heren J. A. v. d. Hoek en M. Kroon wensten niet meer voor een funktie in aanmer king te komen. In hun plaats wer den gekozen de heren M. Matthijsse en C. J. Bijkerke. Laatstgenoemde zal tevens de funktie van voorzitter bekleden. Besproken werd de toogdag, wel ke op 28 mei a.s. wordt gehouden te Middelburg, waar als spreker zal optreden de alg. voorzitter njr. A. de Roos. Tevens zal deze middag worden gevuld met toneel, zang, declamatie, tekenwedstrijd en goo chelen. De kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar a f 1,25 per stuk ter wijl de reis naar Middelburg vice versa wordt vergoed. Besloten werd om de contributie dit jaar op te halen in de week van 9-14 mei. Met de gebruikelijke rondvraag werd het officiële ge deelte der vergadering besloten. De heer Bijkerke vertoonde hier na een drietal mooie films over de „Opkomst van een industrie", „De Levensboom" en het „Woud der schemering" (handelend over de bewoners in de donkere binnen landen van Afrika). Burgemeester en wethouders der gemeente Zierikzee maken bekend, dat gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de Bouw verordening der gemeente Zierik zee, vastgesteld b(| raadsbesluit van 27 januari I960,'no. 9. Deze verordening treedt in wer king op 1 mei 1960. Voor de inhoud van meergenoemde verordening wordt verwezen naar het gemeentelijk aanplakbord in de hall van het stadhuis. Zierikzee, 29 april 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgem. R. VAN OMMEREN, secretaris. Ingezonden mededeling Duim in muur vastzetten? van Ceta-Bever PREDIKBEURTEN voor zondag 1 mei 1960 Ned. Herv. kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk; 10 uur dhr. van Pel, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift (H.A.). Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift (H.A.). Burgh: 10 uur vicaris Schoneveld. Haamstede: 10 uur ds. Rijks, 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur dhr. Malipaard. Noordwelle: 7 uur dhr. Malipaard, Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemairc: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur cand. Boogert, Oosterland. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouiverkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds, Westerhof. Oosterland: 10 uur ds, Boer, 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur ds. Bezemer, 6.30 uur ds. Duyvendak. Bruinisse: 10 uur ds. D. Goudzwaard. 2.30 uur ds. v. d. Brink (afscheid). Sint Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Bezemer. Lutherse kerk Zierikzee: 10 uur ds. J. A. Roskam, Beverwijk-Velzen. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Renesse; 7.30 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. G. Adema, Rotterdam/Delfshaven. Zonnemaire 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwer kerk: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. Wielemaker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. C. M. Overdulve, Hemelum. Bruinisse: 10 uur ds. Wielemaker, 5 uur dr. Becker. Anna Jacobapol der: 10 en 2.30 uur ds. A. Koning, Oud-Vossemeer. Gereformeerde kerken (vrygem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. I. v. d. Knijff, em. pred. te Den Helder. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Knijff. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 u. leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst; Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholiekc kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur Heilige Mis. Scheepvaartberichten Lelykerk, 27-4 van Hamburg naar Port Said. Samarinda, 1-5 te Kaapstad ver wacht. Ingezonden mededeling 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, kan ook D verlossen van die rheumatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed, worden steevast ook slachtoffer van Rheu matische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kru schen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking - onzuiverheden in het bloed worden weggevaagd en kunnen zich niet meer vastzetten, Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn! 'n Heerlijke uit komst die Kruschen Salts. De Amerikaanse piloot Allan Lawrence Pope is vrijdag door een tribunaal van de Indonesische luchtmacht ter dood veroordeeld, omdat hij schuldig is bevonden aan deelneming aan luchtaanvallen van Indonesische opstandelingen in 1958 Een klasse a pari! Hierin ontvangen wij nog steeds nieuwe exclusieve dessins! Prijzen vanaf f 4,95 tot f 1 2,50 per meter Alléénverkoop: Zierikzee Havenpark 7-9 Telefoon 2871 Voor de talrijke blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden, in het bijzonder van het personeel van de Mij. „Zeeland", zeggen wij u allen hartelijk dank. J. C. HOGERHEIJDE M. HOGERHEIJDE- KOENDERS Zierikzee, april 1960 BURGERLIJKE STAND Geboren. 22 april: Adriana Pie- ternella, d. van Laurens Willem Dorst en Jannetje Maria van den Berge, wonende te Nieuwerkerk Z.; 22 april: Anton Harm, z. van Eliza Saman en Alyda Hendrika Ymker; 24 april: Jacoba Jenneke, d. van Pieter Arie van der Werf en Jo hanna van de Kreeke; 25 april: Adriaan Marinus, z. van Marinus Bijnagte en Pieternella Johanna Bolier. DRUPPEL VAN „LINTJESREGEN" De heer C. J. van Westen benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Onderscheidene verwierf zich grote verdiensten ZIERIKZEE, vrijdagmorgen. - In de kring van familieleden, vrienden en medewerkers, verzameld in een voor deze speciale gelegenheid vro lijk met bloemen gesierde koffie kamer van het „Huis van Nassau", heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester de heer C. J. van Westen te Zierikzee - bekend fi guur op het terrein van het agra risch organisatieleven op Schou wen-Duiveland - hedenmorgen me dedeling gedaan van het K.B., be helzend de benoeming van betrok kene tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De eerste burger der gemeente spelde de heer v. Westen na deze mededeling de b(j deze hoge onderscheiding beho rende versierselen op de borst. De heer van Westen was - zich van niets bewust zijnde - naar het „Huis van Nassau" gekomen, uit genodigd als hij was voor een „technische bespreking". Hier trof hij het bestuur van de C.A.V. en talrijke andere agrarische autori teiten van het eiland en werd hem - vooral door de inleidende toe spraak van de burgemeester - de verheugende intentie van deze „mise en scène" langzamerhand duidelijk. Grote verdiensten Mr. Dijckmeester stelde dat het „bij de neus nemen" van de heer van Westen ditmaal een goede re den had. Hij herinnerde aan d© traditionele „lintjesregen" in ver band met Koninginnedag, neerda lend op hen, die zich voor de ge meenschap grote verdiensten heb ben verworven. Eén van hen is de heer C. J. van Westen, die zich wel iswaar twee jaar geleden uit alle funkties terugtrok, maar wiens verdiensten voor het agrarisch be stel op het eiland zeer groot zijn geweest. Vanaf de oprichting was hij lid en van 1938 tot 1958 was hij voorzitter van de C.A.V. Onder zijn voortvarende leiding en dank zij zijn doorzettingsvermogen kwam de graansilo aan het Sas tot stand. „Deze silo is zonder twijfel aan Uw energie te danken", zo merkte mr. Dijckmeester op, die het dan ook begrijpelijk vond dat de heer van Westen destijds het ere-voorziterschap van de C.A.V. werd aangebo den. Sinds 1932 tot 1958 maakte de onderscheidene ook deel uit van het Kringbestuur van de Z.L.M. en sinds 1945 van het hoofdbestuur. Veel deed de heer van Westen in het belang van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk. Voorts was hij voorzitter van de Coöp. Boeren leenbank te Nieuwerkerk. Een an dere veeleisende functie was het plaatsvervangend dijkgraafschap van de voormalige polder Groot Bettewaerde. Verder was hij ge zworene van de ex-polder „Vier Bannen" en besturslid van de ja gersvereniging „Nimrod". Mr. Dijckmeester vond het „goed Zeeuws, goed rond" op de heer van Westen van toepassing. Hij prees zijn onverzettelijkheid, zijn gevoel voor humor en zijn grote eenvoud. Spr. was zeer verheugd in de oude vertrouwde sfeer van het „Huis van Nassau" en in de kring van fa milie en medewerkers de nieuwe ridder als eerste te mogen geluk wensen. Andere sprekers Namens de C.A.V. sprak de voor zitter, de heer J. v. d. Stolpe. Be N.V. ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ Sollicitanten worden opgeroepen voor de functie van STANDPLAATS NUMANSDORP Loon f 86,per week, toeslagen inbegrepen, behalve evt. diplomatoeslag; uniform vrij. Bovendien 15 vakantiedagen en 4 extra uitkering per jaar. DIENSTWONING BESCHIKBAAR. Sollicitaties, uitsluitend schriftelijk, aan de Directie, Rosestraat 3a, Rotlerdam-20. stuur en directie zijn over het heu gelijk feit zeer verblijd. Ter meer dere glorie van de dag is ter ere van de heer van Westen vandaag de silo getooid met de driekleur. Spr. schetste de grote verdiensten van de heer van Westen voor de C.A.V. en hoopte dat hij de ver sierselen tot in lengte van jaren zal mogen dragen. Een hartelijk woord sprak verder de kringvoor zitter van de Z.L.M., de heer A. M. Geluk, die de heer van Westen ty peerde als een ware steunpilaar, vooral als het er om ging belang rijke beleidslijnen uit te stippelen en grote beslissingen te nemen. In zijn optreden als jager in het vrije veld had hij de heer van Westen als een ware ridder leren kennen. In zijn hooggestemd felicitatie woord betrok hij ook de familie. Een dankwoord De heer van Westen dankte - niet weinig onder de indruk - H.M. de Koningin voor de ver leende onderscheiding en allen, die tot de verlening ervan het hunne bijdroegen. Hij vroeg zich beschei- denlijk af: „waar heb ik het aan verdiend?" De nieuwe ridder wilde wel zeggen geen spijt te hebben ge had destijds te zijn teruggetreden, maar zonder voorkennis van de toekomst, zou hij hetzelfde weer willen doen, als een mens herha ling van het leven zou zijn gege ven. Geruime tijd bleef men na dien nog gezellig bijeen. SPORT Maandag 2 mei begint de zomeravond competitie op Schouwen-Duiveland De zomeravondcompetitie op Schouwen-Duiveland zal dit sei zoen aanvangen op maandagavond 2 mei a.s. met de wedstrijden: Provinciale Waterstaat-P.Z.E.M., die om kwart voor zeven en de wedstrijden Herverkaveling-C.W.S. die om 7 uur aanvangt. Burgemeester mr. F. Th. Dijck meester heeft zich bereid verklaard deze competitie officiëel te openen door voor eerstgenoemde wedstrijd de aftrap te verrichten. De commissie, die na veel hoofd brekens, het competitieprogramma heeft kunnen samenstellen, vooral doordat alle wedstrijden voor 15 juli a.s. gespeeld moeten zijn, doet een dringend beroep op de deelne mende ploegen, zo weinig mogelijk uitstel te vragen om de competitie vlot te doen verlopen. Voorts dringt zij er bij de besturen op aan de hoogst mogelijke sportiviteit te betrachten en te bedenken, dat het zomeravondvoetbal in de eerste plaats bedoeld is als ontspanning en gezonde lichaamsoefening en dat het er daarna pas om gaat de hoogst mogelijke plaats op de ranglijst te verwerven. Het spreekt dan ook de wens uit dat inciden ten als het vorige jaar helaas voor vielen, achterwege zullen blijven. Als alle deelnemers zich zullen in zetten voor een faire strijd, dan mag ook dit jaar zeker een gezel lige en spannende competitie ver wacht worden, die - indien ook de weersomstandigheden gunstig zul len zijn - zeker weer veel publieke belangsteling zal trekken. Het programma voor de eerste competitieweek luidt verder: Dinsdag 3 mei: Kon. Zeelandia- Neptunus; Zzee-veteranen-Druk kerij L. O. Vrijdag 6 mei: Neptunus-Druk- kerij L. O. Alle wedstrijden van gen om 7 uur aan. DE VAL VAN BARRANCA 94. Haastig trekken Otto en Loki's knecht de lus opn een der vaten. „Niemand te,zien?" vraagt Archibald. Otto kijkt angstig om zich heen. „Neen", fluistert hij, „geen spoor van Raimonds sol daten". Archibald geeft twee ferme rukken aan het ,touw. Ver boven hem begint het wiel van de takel krakend te draaien. Dan, terwijl het vat reeds omhoog gehesen wordt, grijpt Archibald plot seling het hijstouw en springt schrijlings op het vat. „Ik ga om hoog om nieuwe plannen met Aram te bespreken", zegt hij tot de verblufte Otto, "die hem verbijsterd boven zich ziet stijgen. „Wie hebben we daar nu?!" roept Aram stomverbaasd, als Loki's knecht boven de wallen zichtbaar wordt. „Gegroet, beste vrienden", grinnikt de rare man, „vergeef me, dat ik u zo zwaar moet laten trekken, maar de slotpoort schijnt op slot te zijn, dus had ik geen_ andere weg, hèhèhè". Lenig springt hij van de ton op de kasteel-' muur. „En wie ben jij, snaak?" vraagt Aram, het vreemde mannetje verwonderd opnemend. „Een vriend van Otto", ginnegapt Archi bald. „Ik kom u vier vaten wijn brengen, messire. Hier is de eerste al! Laat het louw maar weer gauw zakken!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3