Staat van beleg in Istanbul en Ankara afgekondigd VRIJDAG 29 APRIL 1960 116e jaargang No. 18760 ZIERlZEESCflEWNIEÏIWSBODE Afc»ON,*£M£NI£N £N ADV£RT£NTI£S: WAARIN OPGENHMFN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per i maanden bi) vooruitbetaling f 4,15, por week OMEN 32 cent. Lo« nummert 10 cl. - Vers hijnl maanoag, f 8- 7|[tdii^7crcf*lic roiidaijt ?r nn tV ftiVIrfïfl n°i nt8, !e dinidag, donderdag en vrijdag Adverlenlieo.ij. DE Z I E R I K L E fc b L H E COURANT na 18.00 eer lel 01110-2118. G.rorekenlng nr. 137677 - 15 at. per mm. - Sr.ccje. (mar. 15 mm.) I v per «luk. ,oon Npv. °'ukke"l t"'h: iOcMman, r 1 »- r~ 1797. 1889 2»enkiee. Redakteur; M. J. Bi/ de Vaate, tel. 01110-2939 Na studentendemonstraties Chinees-Nepalese grens over Mount-Everest KATMANDOE, 28-4. Decommu- nistlsch-Chinese premier Tsjou En Lai heeft donderdagavond op een persconferentie in de Nepalese hoofdstad Katmandoe verklaard, dat de Chinese Volksrepubliek met Nepal overeengekomen is dat de Chinees-Nepalese grens over de Mount Everest, 's werelds grootste berg, loopt. Htf verklaarde deze berg graag by zijn Nepalese naam „Sagarmatha" genoemd te zien. Tsjou en Lal verklaarde dat com munistisch China nimmer de Mount Everest als Chinees gebied had op- g-^ëist Hij gaf wel toe dat op en kele kaarten de Mount Everest bin nen de grenzen der Chinese Volks republiek was afgebeeld. Tsjou en Lal heeft Birma en In dia bezocht, alvorens zich naar Ne pal te begeven. Arabische boycot begint vrijdagnacht LONDEN, 28-4. - Radio-Cairo heeft donderdagavond bekendge maakt dat vr\jdag te middernacht „een miljoen Arabische havenar beiders hun boycot van Ameri kaanse en Canadese schepen In alle Arabische havens zullen beginnen", uit vergelding tegen het posten by schepen van de VAR. In New York en MontreaL Gezegd werd dat de commissies die verantwoordelijk zijn voor het toezicht op de uitvoering van de boycot gereed zijn met het treffen van regelingen. In gezaghebbende kringen in de Federatie van Arabische arbeiders zou verklaard zijn, dat „het besluit om Amerikaanse schepen te boy cotten, zal worden toegepast op de schepen van elke staat waar bij Arabische schepen wordt gepost". NIEUWE AARDSCHOK IN PERZIE LAR, 28-4. De Zuidperzische stad Lar, die maandag door een zware aardbeving werd getroffen, heeft donderdag weer een krachtige aardschok te verduren gehad. De geheld dag werden lichtere schok ken waargenomen Er deden zich echter geen persoonlijke ongeluk ken voor. Wel stortten enkele mu ren in. Inmiddels is de hoop om onder de puinhopen nog overlevenden van de aardbeving van maandag t'e vin den, opgegeven Tot dusver zijn 500 lijken geborgen. De commandant van de troepen die de puinhopen onderzoeken, was van oordeel dat er nog 200 tot 300 lijken onder het puin liggen. ISTANBUL, 28-4. In Istanbul en Ankara is donderdag de staat van beleg afgekondigd na studentende monstraties, waarbü de politie met pistolen het vuur opende. Volgens onbevestigde berichten werden ze ven mensen gedood en vüftien ge wond. Drie leden van de politie liepen verwondingen op. De demonstranten, die „vrijheid" riepen, gooiden stenen naar de be reden politie, die eerst waarschu wingsschoten in de lucht loste en daarna op de menigte schoot. De politie werd gesteund door tanks toen de studenten met Turk se vlaggen en foto's van Ataturk, grondvester van het moderne Tur kije, liepen. De studenten waren verbolgen over de schorsing van Izmet Inonu, de leider van de republikeinse I volkspartij, die kritiek hadden ge leverd op een wet die parlemen taire commissies bevoegdheden ver- i leent tot perscensuur. De bevelhebber tijdens de staat van beleg, generaal Odzilek, heeft later verklaard dat er bij de de monstraties „geen doden zijn ge vallen". Na het afkondigen van de staat van beleg donderdagmiddag, was het weer rustig in Istanbul. De de monstranten verspreidden zich. Bij het ingaan van de avondklok, om 21.00 uur, waren de straten geheel verlaten. Ook in Ankara, waar geen avondklok is ingesteld, is het rus tig. j Volgens niet bevestigde berichten zou de voorzitter van de parlemen taire fractie der democraten, Maz- lum Kajalar, van zi.in functie»; rim ontheven en zou een andere afge vaardigde uit de partij zijn ge stoten. Grensschendingen door Franse troepen TUNESISCHE BRIEF AAN DE VEILIGHEIDSRAAD NEW YORK, 28-4. De Tunesi sche vertegenwoordiger by de Ver. Naties, Mongi Slim, heeft donder dag de voorzitter van de Veilig heidsraad een brief gezonden, waar in de aandacht van de raad wordt gevestigd op de toestand aan de Tunesische-Algerynse grens. In de brief wordt voorts melding gemaakt van schendingen van de Tunesische grens door Franse troe pen. Om een bijeenkomst van de raad wordt evenwel niet verzocht. De Tunesische regering heeft donderdag opnieuw meegedeeld, dat Franse vliegtuigen het Tune sische luchtruim geschonden en Tunesische gebied gebombardeerd en beschoten hebben. Franse artil lerie had gevuurd op een Tunesi sche militaire post. De Tunesische minister van Bui tenlandse Zaken, Sadok Mokka- dem, heeft woensdag en donderdag de ambassadeurs van de V.S., En geland, België, Italië, west-Duits- land en Turkije (alle NAVO-lan- den) ontvangen. Naar van welin gelichte zijde verluidt, heeft hij de ambassadeurs gezegd, dat Tunesië zich zorgen maakt over de situatie aan de grens met Algerië en de mogelijke gevolgen die nieuwe, in cidenten kunnen hebben. Venezolaans vliegtuig O O ontploft CARACAS, 28-4. - Een Venezo laans vliegtuig, een DC-3, is don derdag naby Caracas in de lucht ontploft, nadat een passagier, die een bom bü zich had, de piloot op dracht had gegeven de koers te veranderen. Dertien van de vijf tien inzittenden vonden de dood. Korenmolen wordt hotel GEERVLIET, 29-4. Aange- zien aan de 100 jaar oude stellingkorenmolen in het agrarische gebied van Geer vliet, geen bestemming meer kan worden gegeven als mo len, zal er een hotel-restau rant in gevestigd worden. De gemeenteraad van Geer vliet besloot donderdagavond de molen te verkopen voor 25.000 aan een Rotterdam se bierbrouwerijdie er een hotel-restaurant in wil ves tigen. Voor de plannen van de kopers heeft de gemeente inmiddels toestemming ge geven. OOSTHUIZEN. In de nacht van woensdag op donderdag hebben, tot nu toe onbekenden een inbraak ge pleegd in het kantoor van Koster's Handelsmaatschappij te Oosthui zen Met snijbranders warden safe en brandkast opengemaakt, waarna een bsdrag van enige duizenden guldens is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. ■^*£88 ffigp H.M. de Koningin hoopt zaterdag 30 april haar 51ste verjaardag te vieren. (Foto: Max Koot). Nieuwe „zuiveringsactie" van politie en militairen in Zuid-Afrika Opnieuw dertig naturellen gearresteerd Getuigen verlaten het gerechtsgebouw te Leeuwarden op de eerste dag van het proces tegen de Berkelse arts dr. O. - Links: de reclasseerder van dr. O., de heer K. Gerhartl, hoofd van een Ulo-school in Leeu warden, die langdurig is gehoord. - Midden: Sjoerd R. Post, rijksrechercheur uit Leeuwarden met hoed) en Jacobus J. Ursem, brigadier-rechercheur van po litie te Leeuwarden. - Rechts: Meindert de Jong, ge vangenbewaarder A van „Leeuwarden", de man die de gevangene Lodder dood op zijn bed vond liggen. KAAPSTAD, 28-4. Politie en mi litairen hebben donderdag opnieuw een zuiveringsactie gehouden in het negerwoonoord Njanga bij Kaap stad. Dertig naturellen werden ge arresteerd, waardoor het totaal aantal gearresteerde negers in het gebied van Kaapstad 777 bedraagt. De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Witwatersrand, Walter Essex-Clark, heeft in haven East London gezegd dat enkele plaatselijke industrieën ontwricht zijn door de vele arrestaties in de negerwoonoorden. Tot de arrestan ten behoren enkele negers die sleu telposities in de fabrieken innamen. De rector magnificus van de uni versiteit van Kaapstad, Jacobus Duminy, heeft zich geschaard ach ter een beroep van 116 burgers van Kaapstad op premier Verwoerd, om een eind te maken aan de noodtoe- stad en de oorzaken die tot deze toestand geleid hebben, weg te ne men. Hij drong er op aan onver wijld besprekingen met de neger leiders te houden. De minister van Buitenlandse Za ken, Louw, heeft donderdag de pre mier bezocht. Minister Louw, die in plaats van de zieke premier de Gemenebestconferentie in Londen zal bijwonen, zei na zijn bezoek, dat hij zich op de conferentie ten doel zal stellen „te waken over de belangen van ons land en deze be langen te bevorderen". „Mijn taak zal bijzonder moeilijk zijn, maar ik voel mij bemoedigd door de weten schap dat de goede wensen van de grote meerderheid van mijn mede landgenoten mij vergezellen". Brief over Middens tandsnota DEN HAAG, 28-4. De Nederland- se Katholieke Middenstandsbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin enige ver langens en opmerkingen ten aan zien van de middenstandsnota uit eengezet worden. In het adres wordt gesteld, dat het wenselijk is de maatsiaf, ter be paling welke ondernemingen tot het midden- en kleinbedrijf beho ren, tot ongeveer vijftig werkne mers op te trekken. In de midden standsnota is deze grens van tien tot 25 personen opgetrokken. De bond mist in de nota een uit eenzetting over de betekenis van het loonbeleid voor het midden- en kleinbedrijf. Ten aanzien van het fiscale beleid wordt opgemerkt, dat de f 3000 grens voor toepassing van de investeringsaftrek, di-1 ten na dele werkt van speciaal de kleinere bedrijven, ongewijzigd bleef Men zou deze grens gaarne veranderd zien. Afschaffing vluchtelingenvisa DEN HAAG, 28-4. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de Eerste en Tweede Kamer gevraagd of zij zich al dan niet wensen uit te spreken over de door Nederland te Straatsburg ondertekende Euro- psse overeenkomst tot afschaffing van visa voor vluchtelingen. In de toelichting op deze overeenkomst wordt opgemerkt, dat de regering zich ervan bewust is dat de prak tische betekenis van de overeen komst vooral afhankslijk zal zijn van het aantal staten, dat bereid is haar te bekrachtigen of tot haar toe te treden Tot dusverre heeft nog slechts een klein aantal staten d--* overeenkomst ondertekend. De re gering achtte het nochtans gewenst dat zo spoedig mogelijk de over eenkomst voor Nederland zal wor den bekrachtigd. Diamanten jubileum A.N.A.B. UTRECHT, 28-4, Op 13 mei wordt door de Algemene Nederlandse Agi arische R'diijfsbond in het N.V-huis te Utrecht een bijeen komst gehouden ter herdenking van het zestigjarige bestaan van deze bij het N.V.V. aangesloten bond van agrarische arbeiders De oprichting van deze organisatie vond plaats op 13 mei 1900 te Leeu warden, op een bijeenkomst dia on der leiding stond van de jong ge storven zuivelarbeider Marten Kalsbeek. Aanvankelijk was slechts een aantal zuivelbew-rkers lid van deze bond, die zich in 1906 bij het N V.V. aansloot. In de loop der jaren is de AN.A.B. - mede door fusie - uit gegroeid tot één der grootste vak bonden van ons land, waarbij thans ruim 40.000 arbeiders aangesloten zijn, welke waikzaam zijn in het landbouwbedrijf, tuinbouwb'xJrijf, zuivelbedrijf, veenbedrijf en andere takken v=>" u-' "rarische bedrijfs leven in ons land. j Dit nummer bestaat uit 12 pagina' Arbeiden in het zweet des V aanschijns is geen vloek, maar een zegen. Zaterdag 30 april a.s. (Konlnginneverjaardag) is onze zaak de gehele dag GESLOTEN N.V. Drukkerij v/h LAKENMAN OCHTMAN Uiigeefsler Zierikzeesche Nieuwsbode Jannewekken 11 - Zierikzee Achttien duizend (Volgens een prognose zal Zierikzee in 1980 achttien duizend zielen tellen). Kijk, dat geeft de burger moed, Achttien duizend klinkt wel goed. Zierikzee zal flink gaan groeien En de welvaart zal er bloeien. Iemand die van wanten weet, Gaf prognose, zo dat heet. Bulten onze oude gracht Wordt een dubbelstad gedacht; Doch we hebben niet vernomen Waar die mettertijd zal komen, Oost of west of noord of zuid, Maar dat knobbelt men wel uit. Menig lezer denkt misschien: 'k Moet dat alles eerst nog zien. Mogelijk zal hij ervaren, Na verloop van twintig jaren, Dat de prognostiek beslist Zéér nauwkeurig heeft gegist. Ledenvergadering N.C.L.B. UTRECHT, 28-4 De Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond houdt donderdag en vrijdag in Utrecht zijn jaarlijke ledenraad vergadering. De voorzitter van de N.C L.B., de heer P. Stokman, deelde vanmor gen bij de opening van d** vergade ring mede, dat het ledental van de bond is teruggelopen van 29.003 op 1 januari 1959 tot 28.452 op 1 janu ari 1960. Hij schreef deze vermin dering toe aan het feit, dat ver schillende arbeiders door rationali satie en mechanisatie gedwongen werden, naar een andore bedrijfs tak over te gaan. De agrarische bedrijfstak is, vol gens de heer Stokman, voor twee derde georganiseerd. Moordenaar „Tijger Annie" bekent ROTTERDAM, 28-4. Na maan- denlang ontkend te hebben- heeft de 19-jarige S. R. uit Rotterdam bekend de 28-jarigo juffrouw A. van der S., die afkomstig uit Am sterdam op Katendrecht bekend stond als „Tijger Annie", op 11 fe bruari jl in een hotel te Rotter dam te hebben vermoord. Na een onenigheid heeft hij haar gewurgd. Deze jongeman, zoals destijds ge mald, werd aangehouden, omdat hij ervan verdacht werd geld uit flat gebouwen te hebben gestolen. Daar hij krabbels in het gelaat had acht te men het zeer wel mogelijk, dat hij aan het gebeurde in het hotel debet zou zijn. Moeder bracht kind om het leven LEEUWARDEN, 28-4. - In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de echtgenote van de vee houder L. Veltman te Sondel, gis termiddag omstreeks 2 uur haar 1%-jarig dochtertje door middel van ophanging van het leven be roofd. Alvorens dit drama zich voltrok, had de vrouw verdovende ta bletten ingenomen, waarmee zij zelfmoord trachtte te plegen. De tabletten werkten echter onvol doende. Een plaatselijke dokter heeft nog getracht de levensgeesten bij het kind op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. De vrouw is naar de psychiatri sche inrichting te Franeker ver voerd. waar zij reeds eerder ver pleegd is geweest Twee en twintig Amerikanen, onder wie militairen, en een Au straliër, zijn in Japan aangehouden wegens het onwettig uitvoeren van dollars naar Hongkong.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1