Kembewapeningskwestie in Engeland onderwerp van diskussie DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHAOS IN LAR Ideeënbus DONDERDAG 28 APRIL 1960 116e jaargang No. 18759 MRMEESGBEMN1EÏÏWSB0DE Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De ware zedelijkheid bestaat in het worstelend verlangen naar de bereiking van het hoogste goed. AbQN.^tMENlEN EN ADVERTENTIES: Prijs per i maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo *e nummers 10 ct. - Vers-hijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - ïi'ccesjes (max. 15 .nm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, G.rorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Afschrikptogrammatot 1965 Zaterdag 30 april a.s. (Koninginneverjaardag) te doen bouwen voor de Ameri kaanse „Thor"-raket, de oppositie eiop had gewezen dat deze raket te kwets'baar zou zijn. Brown eiste het aftreden van Duncan Sandys, di"> thans minister voor de lucht macht is, omdat diens politiek z.i had gefaald Minister Watkinson antwoordde dat twee Britse afgevaardigden thans in de Verenigde Staten de vraagstukken bestuderen, die sa menhangen met het installeren van de „Skybolt" in de V-bommenwer pers. J „Groot-Brittanniö zal tot om streeks 1965 door middel van d? met de „Blue Steer'-vli gende bom uitgeruste V-bommenwerpers vol ledig bijdragen aan de instandhou ding van de afschrikwekkende westerse strijdmacht", aldus Wat kinson. Hij verklaarde verder het minis terie van marine te hebben ge- v.aagd met spo.d plannen uit te werken voor de bouw van Britse duikboten, die met „Polaris"-ra- ke'.ten zouden kunnen worden uit- I gerust. VERDEDIGING VAN NIEUW-GUINEA WORDT VERSTERKT Dienstplichtig personeel wordt uitgezonden LONDEN, 27-4. Het liberale blad „The Guardian" schrijft dat de stem van Groot-Brittannië in de V.S. niet zwakker zal klinken in dien de Britse kernmacht niet meer volledig op zichzelf staat. Niet bom men, maar verstand en bereidheid tot eensgezindheid bepalen of iemands stem een kans heeft in Washington te worden gehoord, al dus het blad. De socialistische „Daily Herald" is van mening dat de pleidooien van de conservatieve ministers in het parlement er vrijwel op neer kwamen dat zij gefeliciteerd wil den worden voor „het verspillen van 100 miljoen pond sterling aan de „Blue Streak". De woordvoerder der socialisten, George Brown, verklaarde dat toen de gewezen minister van landsver dediging Duncan Sandys had mede gedeeld dat d^ regering had beslo ten in Engeland lanceerinstallaties APRIL HEEFT WITTE HOEDEN Sneeuwbuien boven Europa LONDEN, 27-4. In verschillende delen van Europa is dinsdagnacht sneeuw gevallen. Zelfs de Italiaan se Rivièra had van sneeuwbuien te lijden. In Frankrijk heerst een koude golf. In het oosten is sneeuw ge vallen en sommige wijngaarden in Bourgondië hebben vorstschade opgelopen. In de Belgische Arden nen ligt meer dan 2Vz cm. sneeuw. Uit vrijwel alle delen van west- Duitsland is melding gemaakt van sneeuwval Tenslotte is ook noord- Europa onverwacht door hevige sneeuwbuien getroffen. Texas is dinsdagavond geteisterd door wervelstormen en hevige ha gelbuien. Honderden ruiten sneu velden in San Angslo Men schat de schade op circa 3 miljoen dollar. STRIJD TEGEN SPRINKHANEN Op grond van een via de wapen stilstandsorganisatie van de V.N. tot stand gekomen overeenkomst met Syrië, hebben Israëlische vlieg tuigen negen dagen lang in het grensgebied gevlogen om sprink- hanenzwermen te bestoken. Syri sche boeren droegen met sproeiers op de grond het hunne bij tot de verdeling van de gemeenschappe lijke vijand. DEN HAAG, 27-4. De Rijksvoor lichtingsdienst deelt mede: „De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de Indone sische regering, gepaard aan de versterking van het militaire po tentieel van Indonesië, hebben de regering na diepgaand beraad ge noopt tot de conclusie, dat verster king van de verdediging van Ne derlands Nieuw-Guinea geboden is. Daarom heeft de regering be sloten tot versterking van de lucht verdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en het uitbreiden vna de vliegveldbeveili ging met lichte luchtdoelartillerie van de Koninklijke Landmacht. Voorts tot de vergroting van de mogelijkheden tot luchtverkenning der Koninklijke Marine met mari- b In Munsteras bij Kalmar, aan de Zweedse zuidoost-kust, is een zil- verschat uit de tiende eeuw gevon den, afkomstig - zo denkt men - van de bemanning van een viking schip. Er waren Arabische munten bij en verschillende sieraden of ge deelten daarvan. De zondag door aardbevingen geteisterde Zuidperzische stad Lar is dinsdag opnieuw door een aard schok getroffen. Volgens onbeves tigde berichten zouden leden van reddingsploegen letsel opgelopen hebben. tieme verkenningsvliegtuigen ter vervanging van de Martin Mari ners en tot de versterking van de directe gebiedsverdediging door middel van grondstrijdkrachten van de Koninklijke Landmacht De beoogde versterking van de verdediging zal worden gebaseerd op de uitzending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienstplich tig personeel. De gelegenheid tot vrijwillige aanmelding zal echter openstaan en aan de vrijwilligers zal zo mogelijk voorrang worden gegeven". I Gaatjes vullen STOCKHOLM27-4. Een za kenman uit Gothenburg, Gusta Ericsson, heeft een „plastiek-pasta" uitgebracht om gaten in staalplaat, zo als van autocarosserie, in bootrompen, rioleringsbuizen radiators e.d te repareren. Het bestaat uit vloeibare en poedervormige plastiek die voor het gebruik dooreenge- mengd worden. Na op de te A repareren plek te zijn aan- 4 gebracht wordt de pasta na 4 twintig minuten ineens hard. A Gaten tot de grootte van een 4 mannenvuist kunnen ermee 4 gevuld worden. Het mengsel i wordt ook onder water hard. OP 22 JUNI GAAT EISENHOWER NAAR ZUID-KOREA Amerikaanse president liet zich uit over mogelijke bedoeling van Chroesjtsjef WASHINGTON, 27-4. President! Eisenhower heeft woensdag opzijn persconferentie In Washington ver klaard, dat hij nog steeds van plan is om op 22 juni naar zuid-Korea te gaan. Hij noemde voorts de be schuldiging, dat de V.S. zich in de binnenlandse aangelegenheden van zuid-Korea hadden gemengd, on gerechtvaardigd. Eisenhower zei voorts op zijn persconferentie niet te geloven dat men Chroesjtsjefs jongste waar schuwing over Berlijn al te ernstig moet nemen. Ik geloof niet dat Chroesjtsjefs verklaring een wijziging van de Russische politiek in houdt Ik zie in de rede, die de Russische pre mier in Bakoe heeft gehouden, niets meer dan een herhaling van het oud? thema, aldus Elsenhower. Maar mocht Chroesjtsjef weer een ultimatum hebben willen stel len, dan zal ik op dezelfde wijze moeten antwoorden als voorheen. Ik zal dan zeggen dat ik nooit naar een bijeenkomst, welke dan ook, zal gaan onder bedreiging met geweld. Ik zal naar de topconferentie gaan als de vertegenwoordiger van een vrij land. Eisenhower zei dat men op dit ogenblik van het topoverleg niet veel meer kan verwach'en dan een ontspanning en -?en of ander teken dat oost en west wat dichter tot elkaar komen. Predikantenconferentie over zondagsarbeid DEN HAAG, 27-4. Het convent der christelijk sociale organisaties, waarin samenwerken het Verbond van Protestants-christelijke Werk gevers in Nederland, de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Christelijke Mid denstandsbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Neder land, heeft besloten op 16 en 17 mei een predikantenconferentie te hou den op het conferentieoord „Woud- schoten" te Zeist. Voor d^ze con ferentie worden alle predikanten in Nederland uitgenodigd Gesproken zal worden over het onderwerp „Zondagsarbeid", waar bij het rapport „Zondag en Zon dagsarbeid", dat een commissie van het C.N.V. onlangs heeft uitge bracht. als - documentatiemateriaal de deelnemers worden toegezonden. OM BEVRIJDINGSTROFEE Twaalf ballons de lucht in ROTTERDAM, 27-4 „Vulslurf openalles los", dit is het bevel dat een ballonvaarder geeft voor dat zijn 'ballon het luchtruim kiest. En dit bevel zal op de middag van de vijfde mri, zij het dan in ver schillende talen, twaalf maal te ho ren zijn op het Afrikaanderplein te Rotterdam, waar ter gelegenheid van de herdenking van onze be vrijding twaalf ballons zullen op stijgen om te strijden om de „Tro fee van de bevrijding". Aan dit evenement op ballonge- bted, het belangrijkste van het jaar wordt deelgenomen door ballon- vaarders en -sters uit België, Zuid- Afrika, Zwitserland, Amerika, Frankrijk en Nederland Ons land komt die dag met een nieuwe bal lon aan de start, evenals Zwitser land. REGELING BLIJFT UIT Financiële verhouding Rijk-gemeenten DEN HAAG, 27-4. Tijdens de de batten over de gemeentebegroting heeft de leider van de fractie van de P.v.d.A in de Haagse gemeen teraad, de heer W. A Rensen, van morgen een moti? ingediend, die mede ondertekend is door de lei ders van de andere raadsfracties. In de-'e motie wordt ernstige on gerustheid uitgesproken ov^r het nog steeds uitblijven van een defi nitieve regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten Onder m'eer wordt in de motie d^ regering met klem ver zocht, de totstandkoming van zulk een regeling met alle middelen te bevorderen. Landdag U.V.V. AMSTERDAM, 27-4. On 19 mei zal de Stichting Landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in Rotterdam haar negende landdag houden. Op het programma staat onder meer een toespraak door de minister van Maatschappelijk Werk dr. M A. M. Klompé, over het on derwerp: De waarde van vrijwil lig werken". Wie 't anders had verwacht, Die valt het bitter tegen. Komt, burgers, treedt eens aan En toont belang te stellen In 't wel en wee der stad, De vragen die haar kwellen. En zet eens op papier Wat leeft in uw gedachten; Geef tips en goede raad, Het busje hangt te wachten! Het zenden van „Bevrij dingskaar ten" AMSTERDAM, 26-4. H.M. de Ko- ningin heeft op het paleis Soestdjjk de eerste 25 000 kaarten van de na tionale bevriidingsmanifestatie '60 ontvangen. Dit getal is dinsdag aangebracht op de zestien meter hoge, met een vlag voorziene mas ten, die staan opgesteld op de Dam te Amsterdam en voor het konink lijk paleis te Soestdijk en die de komende dagen dienst zullen doen als een soort thermometer, waar van dageiyks het totaal aantal ont vangen kaarten per 25.000 kan wor den afgelezen. Het zenden van een bevrijdings- kaart aan de koningin is - zoals gemeld - niet alleen een bewijs van de blijdschap over de herwonnen vrijheid, doch ook een bijdrage aan het Vluchtelingen] aar. De op brengst van de op deze kaarten geplakte vluchtelingenpostzegels komt nl. geheel (dus zowel de ge wone frankeerwaarde als de toe slag) ten goede aan de vluchtelin genhulp. Op 5 mei - de vijftiende herden kingsdag van de bevrijding - zal koningin Juliana de opbrengst van deze nationale bevrijdingsmanifes tatie bekend maken. Iedere kaart zal met een dankwoord en een handtekening van de vorstin wor den teruggezonden naar de afzen- i der. DE KWESTIE-NIEUW GUINEA Amerikaanse functionarissen geloven niet aan Indonesische aanval WASHINGTON, 27-4, - Ameri- kaanse functionarissen hebben ge zegd niet te geloven dat Indonesië van plan is zyn toevlucht tot ge weld te nemen om zijn aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea te ver werkelijken. Er Is geen officiële reactie van het „State Department" gegeven op het Nederlandse besluit om de ver dediging van Nederlands-Nieuw Guinea te versterken „met het oog op de agressieve elementen in de Indonesische buitenlandse politiek en de versterking van het militaire potentieel van Indonesië". Maar functionarissen, die niet met name genoemd wilden worden, zeiden dat president Soekarno en dr. Soebandrio kort geleden ver klaard hadden dat Indonesië niet van plan was geweld te gebruiken. „Ik ben van mening dat de Ame rikaanse regering geloof hecht aan die verklaringen", aldus een van de functionarissen. Hij zei dat het zeker waar is dat Indonesië in de afgelopen paar jaar zijn militaire kracht aanzienlijk heeft versterkt met wapens uit ver schillende kringen. Maar aan de andere kant is het vraagstuk van de binnenlandse veiligheid van In donesië zo enorm groot. Hij zei dat het altijd mogelijk is dat Indonesië Nederlands Nieuw-Guinea zou kun nen aanvallen. u In de lokasie West Bank te East London zijn woensdag 312 naturel len aangehouden. Sedert paas maandag zijn in East London al 1.183 arrestaties verricht. Het gaat volgens de overheid om „wetteloze elementen", waaronder mensen die zich niet houden aan de verplich ting tot het dragen van een pas. Wapens zijn niet gevonden. a Over de boycot van Israëls scheepvaart door de Arabische landen merkte Eisenhower op zijn persconferentie op, dat hem niets bekend was over nieuwe stappen ter regeling van d^ze kwestie. Hij zei niet te weten wat er in dit op zicht gedaan kan worden, als men "-K"uik van geweld tenminste uit sluit i I Een onoverzichtelijke chaos, dat is alles wat er is J een ernstige aardbeving is getroffen. Het aantal overgebleven van de stad Lar in Perzië, welke door I doden loopt in de vele honderden. is onze zaak de gehele dag GESLOTEN N.V. Drukkerij v/h LAKENMAN OCHTMAN Uitgeefster Zierikzeesche Nieuwsbode Jannewekken 11 - Zierikzee Het pioces dr. O. Links: de verdediger van dr. Omr. H. Schootstra uit Leeuwarden. Rechts: de parketwacht moest een dikke stapel dossiers torsen. We lopen nog niet hard Met brieven naar het busje, 't Gaat - op zijn Schouws gezegd - Totnogtoe op een drusje. Het druppelt nog maar traag; Er komt geen milde regen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1