SUNIL Ir J. A. M. den Boer (oud=stadgenoot) ziet ook voor oud=Zierikzee nog toekomst Paradijs(je) WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT Engelsen vorderden de wapens van de Zierikzeese Burgerwacht Vereniging „Stad en Lande" Bij uitbreiding moet het gezocht worden in dubbelstad ZIERIKZEE, 25-4. Niet alleen de algemeen gestelde vraag of Zierik zee nog toekomst heeft, maar ook de vraag of oud-Zierikzee nog toe komst heeft, heeft het hoofd van de planologische dienst van Drenthe, ir. J. A. M. den Boer te Assen, op de in „Mondragon" gehouden jaar vergadering van de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duive- land" met een volmondig „ja" beantwoord. Ir. Den Boer - oorspronkelijk uit Zierikzee afkomstig - gaf zijn visie op de stad onzer inwoning, waarbij hy krachtens zyn functie en er varing, teruggrijpen kon op min of meer analoge gevallen, zyn ge spannen betoog afrondend met verschillende adviezen, die geruime tijd het overdenken waard zullen blijken te zyn. Bovenal verried de des kundige spreker zyn grote liefde voor oud-Zierikzee, de indeling en plattegrond waarvan hy typeerde als een landelijk unicum. Zierikzee als schoon geheel is symbool van de eendrachtige sa menwerking van vroegere geslach ten, die het bouwden. Het is een erfdeel, dat ons is toegevallen, maar een stad als kunstwerk mag geen statisch karakter krijgen, want dan ontstaat gevaar voor af sterven, aldus ir. den Boer. Hij zag voor Zierikzee thans nieuwe pers- pektieven. De stad staat op de drempel van een nieuw tijdperk, waarvan de straks aan te leggen dammen de symbolen zijn. Bij d3 uitbreiding zal het er om gaan de bestaande schoonheid te eerbiedi gen, hetgeen alleen bereikt kan worden door innig samenspel van allen, die er bij betrokken zijn. De typische schoonheidselementen on derwierp ir. den Boer aan een na dere bespreking, als de stadsplat tegrond, het stadssilhouet, de mo numenten en de gave beëindiging van het stadsbeeld. De harmonie in het silhouet is vrijwel hersteld na verdwijning van de watertoren Al leen het verdwijnen van het fraaie geboomte rond de stad is een ver lies, dat zich echter na verloop van jaren zal herstellen. Groei buiten de wallen Het Slingerbos als knellende band, waarbinnen de stadsontwik keling voorheen plaats moest vin den, bestaat niet meer, want ook Zierikzee is uitgegroeid buiten de wallen. Expansie immers is onver mijdelijk. De toekomst zal een sterke groei voor Zierikze mee brengen en een prognose voor 1980 van 18000 zielen is niet al te illu soir, gelet op het feit dat de bevol king van de randstad Holland gaat zoeken naar een uitweg. Bij deze uitbreiding nu zal het gaan om het bewaren wat werkelijk waarde heeft. Niet louter gevoels-, maar ook verstandelijke overwegingen mogen hieraan ten grondslag lig gen. De „prachtige inleiding" van Zierikzee als stad moet worden ge conserveerd. Ook de kleurverde- ling van donker voor de dakbedek king van belangrijke en lichter tinten voor minder belangrijke huizen mag niet verloren gaan. Be langrijk ook is het zwaar kozijn hout wat in de echte Zierikzeese huizen is verwerkt. Daartegenover staan (in het algemeen in den lan de) veel moderne bouwsels, die zijn blijven steken in het experiment en slechts een zeer vergankelijke De radijs staat boven. Geen feit van wereldbetekenis en ons aller „Chroes" zal er niet om malen, want in Turkestan groeien vast veel grotere en toch minder voze radijzen dan in de tuin van Eiland, man. Hoe dit zij, daar staat de ra dijs boven. Het enige overigens van een uitgebreid assortiment za den, die in de poeierstof van de tuin zijn neergelegd. Het verdere „groen" wordt daar bepaald door een verdwaald plukje gras, een schamel bebladerde kruisbes en een rabarber plant, die zich kennelijk van de droogte weinig aantrekt. De hoop is dus gevestigd op de radijs. Het is bekend dat velen reeds veel verder zijn gevorderd op het radijzig pad. Maar er zijn nu eenmaal professionele kwekers en amateurs. Of de andere spulletjes ook nog boven zullen komen? Een grote vraag vrienden, want de droogte is een mogelijke rem, maar onderschat de vogelkens niet. Men staat er zo een hele dag niet bij hè, bij de bedden om te kijken wat de gesnavelden doen. Voorlopig dus nog geen tuin om kleurenfoto's te maken, maar wat niet is kan ko men. Meezitten doet het intussen niet en iemands bewondering groeit voor de keien in het vak, die al spinazie van de koude grond snij den. Dat zijn groene toverkunste naars blijkbaar. Intussen is de radijs als de zwa luw, die de lente van de groenende tuin voorspelt. Zolang immers als er zekerheid is dat niet alle erw tjes en spinaziezaad in de vogel magen terecht zijn gekomen, is er hoop. Al slinkt ze met de dag. Dat is de droeve constatering, op een tijdstip dat de zoete mei al bijna in het land is. Gaan overigens ge lukkig de vogels een ei leggen en hebben mitsdien geen tijd meer om zaad weg te pikken. In die tijd moet er ook wel zo ongeveer een buitje zijn geweest en kom dan eens terug. Kom dan gewoon eens kijken in dezelfde kale tuin van toen. Un vrai paradis ,of tewel een echt paradijsje. EILANDMAN. waarde hebben. Nieuwere bouw zal harmonisch moeten aansluiten bij het bestaande oude. Het „niet kun nen" is geen redelijk door een ar chitect aan te voeren argument. Het nieuwe kan praktisch zijn en toch met het oude har moniëren. Alleen komt het daarbij aan op het kiezen van de juiste architect. Spr. zag ook nog wel kansen voor de kleine woonhuisjes in de nauwe straten van Zierikzee. Een huis is weliswaar een utiliteitsob ject, maar een oud huis heeft nu eenmaal charme en dat kan van de confektiebouw van Dollart tot Schelde niet worden gezegd. Ook voor genoemd 3 huisjes komt het aan op architecten, die kundigheid paren aan liefde voor het oude en schone. Spr. noemde een pandje in de Regenboogstraat als bewijs, dat het te Zierikzee toch maar moge lijk is, iets g03ds te voegen bij het bestaande, waarvan de waarde bui ten twijfel staat. Belangrijk is daarbij de eenheid van dakvorm en het handhaven van het typische gevelritme. Nodig is dus behoud van de straatprofielen, waarbij komt het behoud van de voetpaden in het stadscentrum, die ook karakteris tiek zijn. De winkelpanden Een gevaarlijk punt is de moder nisering van winkelpanden, waar bij gemakkelijk een discrepantie ontstaat tussen hetgeen de eigenaar wenst uit een oogpunt van ver kooptechniek en hetgeen nodig is voor het behoud van de stadschar- me. In dit opzicht vond spr. het nieuw gebouwde pand aan de Mol niet geslaagd. Wat de verdere uitleg van de stad betreft, dacht spr. aan een soort „dubbelstad". Een con centrische uitleg vond spr. voor Zierikzee uit den boze, omdat hierdoor de kijk op de stad te loor gaat. Een enkelvoudige verbinding tussen de oude stad en de „dubbelstad" vond hij voldoende. Aansluitend daarbij wijdde spr. aandacht aan het verkeer in de binnenstad. Bij een zeer sterke toe neming van de verkeersfrekwentie in de toekomst, is er slechts één middel, nl. totale afsluiting voor het verkeer van de binnenstad. Mocht de middenstand menen, dat hierdoor grote schade ontstaat, dan heeft hij het mis, want ervaringen elders (ook in de nieuw gebouwde Duitse steden) bewijzen dat de om zetten daardoor juist sterk stijgen. Het rustig zich kunnen bewegen in de binnenstad komt juist de win- kelomzetten ten goede. Centrum van watertoerisme Zierikzee gaat - als centrum van watertoerisme - een goede toekomst tegemoet. Ook deze te verwachten ontwikkeling vordert een behoud van het stadsschoon, want als de kip met de gouden eieren is ge slacht, zijn de kansen verkeken. Uitvoerig stond ir. den Boer hierna stil bij de middelen, waarover het gemeentebestuur beschikt om de ontwikkeling in goede banen te lei den en te houden. Belangrijk is daarbij het werk van een schoon heidscommissie, die niet beslist be hoeft te worden samengesteld uit louter technisch deskundigen. Zelfs leden vah plattelandsvrouwenbon den kunnen hierin zitting hebben Bij het behouden van ds juiste koers zijn uiteraard ook de woning wet en de bouwverordening zaken van eminent belang. Uitgebreide diskussie Het interessante betoog van ir. den Boer lokte heel wat diskussie uit. De heer H. G. C Heringa zag de stadsuitbreiding liever naar d3 westkant, waarmee spr. het niet eens bleek. Dezelfde spr. bracht de toepassing van moderne materialen als beton en staal ter sprake voor en in een stad als Zierikzee. In dit opzicht meende ir. den Boer van een duidelijke kentering te kunnen spreken. Er is in de bouwwereld een duidelijke terugkeer naar de oude beproefde materialen van hout en natuursteen. De heer He ringa wilde tenslotte gaarne zien, dat „Stad en Lande" een vinger in de pap krijgt bij nieuw te bouwen objekten De voorzitter onderlijnde dit scherp. Inderdaad is het zo dat de bemoeiing der vereniging zich nu vaak moet beperken tot kritiek achteraf. Maar dan „is de pap ge stort". Ook het zware verkeer kwam nog ter sprake. Mevr. Hee- ring-Middelberg was van mening dat de oude huizen in het stadscen trum op de duur door het zware verkeer dusdanig worden aangetast dat bewoning onmogelijk wordt. „Ook dit pleit voor afsluiting van de binnenstad in een verdere toe komst", aldus ir. den Boer. Burge meester mr. Dijckmeester zag voor al moeilijkheden bij de verbouw van winkelpanden. De winkeliers willen beslist iets anders dan de bewaarders van oud stedenschoon, zo meends hij. Goed voorbeeld In dit verband kwam het nieuwe pand van Gebrs. Thien ter sprake, dat uitermate werd geprezen om de vormschoonheid. „Maar feitelijk willen de middenstanders het toch zo niet", zo vond de burgemeester. Een moeilijkheid zal straks zijn het pand van Bata naast het Vrij poort je. Dit kan storend gaan W3rken. Mr Dijckmeester wilde de midden stand toch geen beperkingen opleg gen, gelet op de moeilijke concur rentiepositie in de toekomst. „Dat kan wel zijn", aldus ir. den Boer, „maar distinctie van een winkelpui is toch ook wat". Heel laat kwam een einde aan het debat, Dr. J. J. Westendorp Boerma dankte spr. voor zijn eminent betoog, waaruit liefde voor Zierikzee sprak en ken nis van zaken. De executie van Chessman WASHINGTON, 25-4, Het Ame- rikaanse opperste gerechtshof te Washington heeft maandag afwij zend beschikt op een verzoek van de Amerikaanse raad voor de bur gerlijke vrijheden om Caryl Chess man uitstel van executie te verle nen en hem een nieuw proces toe te staan. Het hof gaf geen redenen op voor zijn besluit. De terechtstelling van Chessman is op 2 mei vastgesteld. Hij werd twaalf jaar geleden ter dood ver oordeeld, maar wist acht maal uit stel van executie te krijgen. Nederlandse bloemengroet voor Deense koningin SCHIPHOL, 25-4. De Keukenhot zal woensdag de koningin van De nemarken bij de opening van het Vallo Blomsterlogpark bij Kopen hagen, die de vorstin zelf zal ver richten, een Nederlandse bloemen groet aanbieden, die haar overhan digd zal worden door „Jacoba van Beieren", vergezeld van twee „hof dames". Voor dit bezoek zal Jacoba van Beieren morgenavond in galakos tuum met haar hofdames per vlieg tuig van Schiphol naar de Deense hoofdstad vertrekken. Tijdens de plechtigheid hoopt de Nederlandse delegatie de Deense vorstin tevens een nieuwe tulp aan te bieden, die gekweekt is door de heer D. W. Lefeber uit Lisse en die, na verkregen goedkeuring, de naam „Koningin Ingrid" zal dragen. Vijfjarig jongetje doodgereden DEN HAAG, 25-4. Vanmiddag even na vijf uur is op het Oranje plein in Den Haag het vijfjarige jongetje Freek Hofman om het le ven gekomen toen hij van de trek- stang tussen een vrachtauto en een aanhanger was gevallen. De vracht auto had op het Oranjeplein gepar keerd gestaan toen de chauffeur bij zijn wagen terugkwam vond hij twee jongetjes op de trekstang zit ten. Hij joeg de kinderen weg en zag ze even later bij een koffietent staan Toen hij goed en wel wegge reden was, kwam echter een meisje de vrachtauto achteroprennen en beduidde de chauufeur te stoppen. Eén van de twee jongetjes bleek toch weer kans te hebben gezien op de trekstang te klimmen, waar hij af viel toen d3 auto ging rijden, zo bleek uit de verklaring van het overblijvende, jongetje. Nederlandse steun voor Lar DEN HAAG, 25-4. Als bijdrage aan de hulpverlening aan de slacht- off?rs van de aardbeving in Lar zal het „Nederlandsche Roode Kruis" zijn zusterorganisatie in Perzië, „De Rode Leeuw en Zon- vereniging", 410 sets gedroogd bloedplasma ter waarde van f 18.500 per vliegtuig zenden. WAGENBERG. Op de rijksweg Breda-Moerdijk is een verkeerson geluk gebeurd, waarbij de 23-jarige bcro?pskorporaal-kok, C. A. Da- men uit Breda en gelegerd in de marechausseekazerne te Zundert om het leven is gekomen. Ingezonden mededeling Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der! U en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte wasl Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld r MsrswutAVHTT- v SIM 31 3501 Commentaar op aardbevingsramp LONDEN,, 26-4. De Britse pers heeft dinsdag naar aanleiding van de aardbevingen in het Perzische stadje Lar aangedrongen op het nemen van maatregelen op inter nationale schaal om het lijden bij toekomstige soortgelijke rampen te verlichten. De liberale „Guardian" acht het noodzakelijk dat de spontaan van alle kanten aangeboden hulp via een internationale organisatie ge kanaliseerd wordt. Een dergelijke organisatie zou kunnen beschikken over reddingsploegen, vliegtuigen, voedsel, medicamenten enz. en de ze onmiddellijk naar ds bestemde plaats overbrengen. De eveneens liberale „News Chronicle" schrijft dat meer dan tot dusver kan worden gedaan om de gevolgen van aardbevingen zo klein mogelijk te maken. Hiervoor is internationale samenwerking nodig. De verschillende landen moeten hun isolationisme prijsge ven, aldus het blad. GEERVLIET. Maandagavond om streeks zes uur werd de 43-jarige bromfietser A. de Bruin in Heem- vliet door een passerende vracht auto gegrepen en zodanig gewond dat hij in zorgwekkende toestand naar het Zuiderziekenhuis in Rot terdam moest worden overgebracht. Bij aankomst bleek het slachtoffer te zijn overleden. De heer de Bruin was gehuwd en vader van twee kinderen. Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend koud Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien; zwakke tot matige noordelijke wind; aanhou dend koud met hier en daar nacht vorst. 27 april. Zon op 5.19, onder 19.57. Maan op 6.28, onder 21.34. 28 april. Zon op 5.17, onder 19.59. Maan op 7.02, onder 22.32. Nieuwe maan: 25 april te 22.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 april 28 april 4.21 v.m. 16.47 n.m. 4.54 v.m. 17.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 april 3.52 v.m. 16.10 n.m. 28 april 4.24 v.m. 16.44 n.m. Springtij: 28 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-4. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied bij Ierland handhaaft zich vrijwel onverminderd, maar beweegt daar bij heel langzaam naar het oosten. Om dit hogedrukgebied stroomt over de Britse eilanden tamelijk vochtige oceaanlucht, die van de koude polaire lucht, welke in onze omgeving aanwezig is, wordt ge scheiden door een warmtefront. In dit front ontwikkelde zich een kleine storing, die in de nanacht langs onze kust naar het zuiden trok. Dit veroorzaakte op de meeste plaatsen enige regen. Boven Scandinavië blijft de lucht druk stijgen. De wind zal daarom geleidelijk naar het noordoosten gaan ruimen, waardoor de kans op opklaringen groter wordt. Het blijft koud voor de tijd van het jaar. Scheldebank N.V. - Zierikzee Op de algemene vergadering van aandeelhouders van de Schelde bank N.V. is het dividend over het boekjaar 1959 vastgesteld op 9 pet. In de vakature, ontstaan door over lijden van de heer F. D van Ves- sem werd gekozen de heer J. v. d- Stolpe te Ouwerkerk. Commerciële radio zender zond uit AMSTERDAM, 25-4, De com- merciële radiozender „Veronica" heeft zondagavond zijn eerste ver- zoekplatenprogramma uitgezonden, dat bestemd was voor de officieren en bemanning van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Bemanningsleden van de kruiser hadden vorige week van uit zee aan de „Veronica" een aan tal plat enopgegeven met het ver zoek deze te draaien. Hoewel de zender nog niet op volle capaciteit werkt kon dit verzoek niettemin worden ingewilligd. Sclieepvaartberichten Kenia (t.), 23-4 van Amsterdam naar Stanlow. Korenia (t.), 24-4 te Punta Cardon. Kryptos (t.), 23-4 te Rotterdam. Voorpaginanieuws voor 150 jaar Vertrek der Britse troepen kwam plotseling (XXVI). Begin september 1809 begon nog ,met een kleine veevordering op het Eiland. De leden van de gewapends •burgerwacht hadden - gelijk reeds gemeld - hun geweren en ander schiettuig moeten inleveren, maar nu moest dit oorlogstuig ook nog uit Zierikzee worden verwijderd. Het moest worden opgezonden aan de Engelse admiraal. De Engelse stadscommandant kwam dit ver tellen op een vergadering van de gemeenteraad, maar de goede man wilds bewijzen het niet slecht te menen met de bevolking van Zie rikzee. Hij deelde nl. mede zich te hebben verstaan met de admiraal om dispensatie te verkrijgen van de wapeninleveringsplicht. Zijn ver zoek had in zoverre succes gehad, dat de wapens, die direct eigendom waren van Zierikzeese burgers, hier konden blijven. Maar de ge weren van de Burgerwacht moes ten worden ingeleverd, daar deze werden beschouwd als tos te be horen aan het Hollandse Gouver nement. Initiatief van de raad De raad bedankte de comman dant voor zijn speciale bemoeiingen voor de wapens van particulieren, maar stelde dat de wapens van de burgerwacht toch niet toebehoor den aan het gouvernement. De stad Zierikzee had ze wel van het gou vernement ontvangen, maar had daar eerst andere wapens voor in geleverd, dis de stad zelf had be taald. De commandant werd ver zocht dit pikante wapenfeit be kend te maken aan de admiraal. De commandant evenwel zeide „pressante orders" te hebben er voor te zorgen dat de wapens zou den worden ingeleverd, maar b. en w. besloten op nadrukkelijke wijze te blijven staan op het recht tot bezit van deze wapens, bij het En gelse gouvernement. Het hielp evenwel allemaal niet. De wapens werden weggevoerd en keerden niet meer terug. De volgende dag stelde de Engelse commandant f 275 beschikbaar voor de armen. Zekere A. Harrison vervoegde zich bij de burgemeester met de mede deling dat zijn kotterschip „Mars" door de Engelsen uit de Oude Ha ven was gekaapt. Hij achtte dit wegnemen van zijn schip in strijd met de kapitulatie-artikelen en verzocht het gemeentebestuur om stappen, die zouden kunnen leiden tot teruggave van zijn schip. Schip bleef weg De burgemeester stapte dus maar weer eens naar de Engelse com mandant, maar deze gaf niet thuis, want de inbeslagneming was niet geschied op zijn bevel, maar de zeemacht was er voor verantwoor delijk. De gemeenteraad besloot daarop zich met een protestschrij- ven te wenden tot de admiraal. Hierin werd verzocht om naleving van de kapitulatie-artikelen en te ruggave van het schip „Mars". Het hielp echter allemaal niets. De kot ter was weg en bleef weg Op 7 september 1809 was de gemeente raad reeds om zeven uur 's mor gens bijeen, omdat de Engelse commandant mededeling had ge daan van een order zich nog de zelfde morgen met zijn troepen in te schepen en Zierikzee te verla ten. In de voorafgaande nacht wa ren enkele gewapende Engelse bar kassen de haven binnengedrongen, bemand met talrijke matrozen, die zich met geweld meester maakten van goederen, in eigendom van de vendumeester P. Boone Sr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2