Duizenden doden door aardbeving in Perzië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lar nog vollediger verwoest dan Agadir Syngman Rliee bereid af te treden EISENHOWER EN DE GAULLE EENS OVER WESTELIJKE VOORSTELLEN Ex-koning van Afghanistan overleden Minister Luns in Griekenland ECONOMISCHE POSITIE VAN EUROPA WORDT ZEER STERK Dreigende boycot tegen Amerikaanse schepen Zuivering onder Algerijnse opstandelingen Papoea's repatriëren DINSDAG 26 APRIL 1960 116e jaargang No. 18758 j 116e jaargang No. 18758 /IFR1KÜ EFSfflliïNI t'UVVSBODK ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per j maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo <e nummers 10 ct. - Vers-hijnt maandag, dinsdag, don.'erdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - luccesjes (max. 15 .nm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 TEHERAN, 25-4. Volgens de jongste onofficiële schattingen zijn bü de aardbeving in de Zuidperzische steden Lar en Garasj drieduizend mensen omgeko men; er z(jn drieduizend gewonden en zeventiendui zend daklozen. Tot nu toe z(jn 350 lijken uit de puin hopen .geborgen Lar, dat 900 km ten zuiden van Teheran ligt, is nog vollediger verwoest dan de Marokkaanse stad Agadir, waar twee maanden geleden 12.000 mensen omkwamen. Geen muur staat overeind en de be volking leeft in een dorp van tenten die redding vliegtuigen hebben uitgeworpen. Militairen en Rode-Krulsgroepen in enorme stofwolken werkend, hebben 500 lijkan uitgegraven. De aardbeving - twee schokken - trof de bevolking in enkele seconden. De politie van Lar neemt niet deel aan het reddingwerk; slechts één politieman bleef in leven. De overige leden liggen met de bur gemeester en vele regeringsfunc tionarissen onder het puin bedol ven. Vele van de daklozen die in de open lucht kamperen, hebben ver wondingen. Honderden strompel den terug om naar verwanten in het vernielde gebied te zoeken. Ladingen tenten, dekens, voed sel en medicamenten stromen Lar, een tabaks- en katoencentrum met 17.000 inwoners, en Garasj, 12 km verder naar het zuiden, binnen. Men schat dat men drie weken nodig zal hebben om alle slacht offers uit te graven. Bij de ramp kwamen ongeveer 600 kinderen om die in Lar op school bijeen waren gekomen om de „Kinderdag" te vieren. Het ge bouw stortte in en de kinderen werden onder het puin begraven. Schade niet te schatten De gouverneur, Mosrat Gharib, die alles verloor, telegrafeerde naar Teheran dat op het gebied van Lar een nieuwe stad zou moeten wor den gebouwd. In een oproep tot de hoofdstad om allerlei hulp zei hij: „Ieder lijdt en de schade is niet te schatten. Ik zend dit telegram van af een mobiele zendinstallatie in het veld: ik zit hier met blote voe- SEOEL, 26-4. President Syng man Rhee van Zuid-Korea heeft dinsdag verklaard dat hi) bereid is onmiddellijk als president af te treden „indien dat de wil van het volk is". Hij deelde voorts mede dat hij de autoriteiten opdracht had gege ven nieuwe presidentsverkiezingen voor te bereiden op een zo vroeg mogelijk tijdstip, want hij had ver nomen dat de verkiezingen van de vorige maand waren vervalst. Hij zei een nieuw regeringsstel sel te zullen invoeren dat verant woordelijk zal zijn tegenover het parlement. Hij gaf de verzekering dat hij thans bereid is „alles te doen" wat het volk van hem ver langt. Syngman Rhee verklaarde voorts de gekozen vice-president Kee Lee Pong opdracht te hebben gegeven onmiddellijk afstand te doen van alle openbare bevoegdheden die hij thans heeft. ten en in lompen gekleed. Mijn bu reau, het meest soliede gebouw van de stad, en mijn huis zijn met de grond gelijk". Het Rode Kruis gebruikt heli kopters om gewonden naar het door de Amerikanen gebouwde hospitaal te Sjiraz, 270 km van Lar, te vervoeren. Een blad in Teheran heeft ge pleit voor een nationale rouwdag. Perzië heeft gevraagd om „alle mo gelijke hulp: een hemd, een deken of wat geld". Keizerin Farah heeft de verant woordelijkheid op zich genomen voor alle weeskinderen. Ambassadeurs van verschillende landen hebben op het ministerie van Buitenlandse Zaken hun me deleven betuigd en hulp aangebo den. Op 1 juli 1957 kwamen ongeveer 2000 mensen om toen dorpen rond de gedoofde vulkaan Demavand, 80 km ten noordoosten van Teheran, door een aardbeving werden ge troffen. Op 13 december 1957 werden ruim 1.000 mensen gedood bij een aardbeving in west-Perzië. De aanstaande topconferentie WASHINGTON, 25-4. Offloiële woordvoerder* in Washington heb ben maandagavond aan het slot van de besprekingen tussen presi dent Eisenhower en president De Gaulle verklaard, dat beide leiders het eens zijn over de westelijke voorstellen die op de topconferen tie zullen worden gedaan. In een kort communiqué zeggen beide presidenten dat het belang rijkste doel van de topconferentie volgens hen is „een vermindering van de spanningen in de interna tionale toestand te bereiken". De tekst van dit communiqué luidt: „De president van de Verenigde Staten en de president van de Franse republiek hebben van 22 tot 25 april een serie besprekingen ZURICH, 26-4 Ex-koning Aman Ulla van Afghanistan is op 68-ja- rig? leeftijd overleden in een kli niek te Zürich waar hij reeds lang werd verpleegd. Hij kwam in 1919 aan de macht nadat zijn vader was vermoord. In 1929 werd hij door een opstand' ge dwongen afstand te doen van de troon Hij woonde sedert 1958 in Locarno. gevoerd ter gelegenheid van het bezoek van generaal De Gaulle. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken de ambassadeurs van beide landen hebben aan deze besprekingen deel genomen. De uitwisselingen van standpun ten hebben het mogelijk gemaakt nader de posities te bepalen die op de topconferentie zullen worden ingenomen over de kwesties die daar zullen worden besproken". ATHENE, 25-4 De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Luns» is hedenavond voor een officieel bezoek te Athene aange komen. Men m-^ent te weten, dat de besprekingen van minister Luns met leden van de Griekse regering in hoofdzaak op economische vraagstukken betrekking zullen hebben. Nederland Is terughou dend geweest tegenover het Griek se verzoek om associatie met de E.E.G. D? Griekse regering is van plan om minister Luns zo uitvoe rig mogelijk de economische situ atie van Griekenland en. economi sche en politieke voordelen van de voorgestelde associatie uiteen' te zetten. Van 19-27 april warden in Ghana algemene verkiezingen gehouden Tot diep in de binnenlanden houdt Kr ome Eddessai (links), kabinetslid van de regering Nkroemah, zijn toespraken voor de aanvaarding van de nieuwe grondwet en de verkiezing van dr. Nkroemah als president. Waren de dorpelingen in Konongo enige jaren geleden nog gewoon grote danspartijen te aanschouwen, thans moeten zij als staatsburgers beslissen in een ernstige zaak. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Lediggang vermoeit eerder dan arbeid. Maar liefst acht klokkenluiders zullen de klokken van de Westminster laten galmen bij het huwelijk van Prinses Margaret met Anthony Arm strong Jones. Jaaroverzicht van de O.E.E.S. PARIJS, 25-4. Het elfde econo mische jaaroverzicht van de O.E. E.S. vestigt de aandacht op de zeer sterke economisohe positie, die west-Europa thans is gaan inne men. De geïndustrialiseerde O.E.E. S.-landen spelen - volgens de O.E. E.S. - op het ogenblik een over heersende rol in de ontwikkeling van de wereldeconomie. Het over zicht, waaraan alle regeringen hun goedkeuring hebben gehecht, legt de nadruk op de verantwoorde lijkheid die, naar zij erkennen, deze landen dragen bij hun optreden in internationale aangelegenheden. Zo wordt in het bijzonder de ver antwoordelijkheid van west-Euro pa beklemtoond ten aanzien van het liberaliseren van de wereld handel en van het bevorderen van de vergroting van de investerin gen in de onderontwikkelde lan den. De O.E.E.S. meent, dat het nu het geschikte tijdstip is voor de geïndustrialiseerde landen om door een gemeenschappelijk optredende nog besteande handelsbelemmerin gen, te Verminderen en grotere af zetmogelijkheden te bieden voor de produkten uit minder-ontwikkelde landen. Hiermee zou kunnen wor den verzekerd, dat de invloed van de concurrentie van landen met lage kosten gelijkmatiger wordt verdeeld over de importerende lan den en dat de eigen industrieën te gen ernstige benadeling worden beschermd. Gunstige ontwikkeling ln 1959 Het overzicht geeft een toelich ting op de zeer gunstige ontwik kelingen van het afgelopen jaar, die ertoe hebben bijgedragen de economische kracht van Europa te consolideren. 1959 was een jaar van snelle maar evenwichtige groei - ten dele als gevolg van een her stel van de voorafgaande terug gang, maar met een produktie die boven voorgaande hoogtepunten lag. De industriële produktie steeg met 7 procent en het bruto natio nale produkt met 4 procent. De prijzen waren echter over het al- gemeen stabiel, terwijl een sterke 1 betalingsbalans werd gehandhaafd. Voor het tweede achtereenvolgende jaar had west-Europa een beta lingsbalansoverschot op lopende rekening van ongeveer vier mil jard dollar. CAIRO, 25-4. Volgens buiten landse waarnemers in Cairo zou den plannen tot een algehele boy cot tegen Amerikaanse schepen, waarvan maandag in de dagbladen in Cairo melding is gemaakt, kun nen leiden tot de grootste crisis tussen de Verenigde Staten en de Arabische landen sinds de Suez- kanaal-crisis. D-» Egyptische dagbladen hebben maandag gemeld» dat met ingang van vrijdag a.s te middernacht een anti-Amerikaanse boycot zal wor den gevoerd, tenzij de havenwer kers in New York de boycot tegen het Egyptische vrachtschip „Cleo patra" opheffen. ORAN (west-Algerië), 26 4. Vol gens de Franse legerleiding in het gebied van Oran in west-Algerië zijn onlangs op Algerijnse opstan delingen documenten gevonden waaruit blijkt dat in de afgelopen maanden in de genoemds streek meer dan vijftig opstandelingen leiders bij een grote zuivering zijn terechtgesteld. Zij waren beschul digd van een complot tegen het opperbevel der opstandelingen en het aangaan van een geheime over eenkomst met de Franse strijd krachten. Een gevangene had gezegd dat de leiders waren gemarteld, vervol gens door een speciale commissie berecht en onmiddellijk neerge schoten of doodgestoken. HAARLEM. Woensdagmorgen te gen twaalf uur misten de ouders de 2-jarige Franciscus Sparreboom uit de Palamedusstraat in Haar lem-noord. Men trok op onderzoek uit en vond zijn lichaam in een twe? meter diepe sloot langs de Vondelweg. Kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten. VERHOGING BROODPRIJS DEN HAAG, 25-4. Gevolg van de doorwei kingen van de garantieprijs verhoging voor tarwe van d? oogst 1959 en van lagere opbrengstprij- zen van de bijprodukten, die bij de bereiding van bloem vrijkomen, hesft de bloemprijs, na de brood prijs vei hoging van januari jl. een zodanige verhoging ondergaan, dat de kostprijs van het brood met on geveer één cent is gestegen. De minister van Economische Za ken heeft daarom, in overeenstem ming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij en na over leg met de Nederlandse Bakkerij stichting, besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs voor water witbrood, volkswit brood en volksbruinbrood met één cent p-r 800 gram, ingaande woens dag 27 april, voor zover de huidig* prijzen van genoemde broodsoorten in overeenstemming met het ad vies van de N.B.S. niet uitgaan bo ven die, welke op 17 januari 1959 werden berekend. Aubade voor prinses Wilhelmina APELDOORN, 26 4. Op de och- tend van de bevrijdingsdag zullen vijfduizend schoolkinderen van Apeldoorn - die van de hoogste klassen van de lager? scholen - bij h'at paleis „Het Loo" een aubade brengen aan Prinses Wilhelmina. Enkele muziekkoi psen zullen voor de muzikale omlijsting zorgen. Voorts is er deze dag voor de jeugd ^en prijsvraag betrekking hebbende op de bevrijding, van Apeldoorn Een sportvliegtuig zal ongeveer 20 000 prijsvraagformulie ren boven diverse delen van de stad uitweipen. De prijsvraag staat onder auspiciën van de Stichting Jeugdraad Apeldoorn. DEN HAAG, 25-4. Ut Hollandia in Ned Nieuw-Guinea is bericht dat tussen eind maart en midden april 24 prauwen met 188 Papoea's in Ned. Nieuw-Guinea zijn aange komen. Zij zijn uitgeweken van de Indonesische eilanden in d? omge ving. Deze Papoea's zijn vóór de oorlog op de eilanden werkzaam geweest op een cocosonderneming, waar heen zij getrokken waren vanuit Biak, Noemfoor,, Japen en de Rad ja Ampat-eilanden. Zij hebben van d? overheid in Hollandia toestemming gekregen naar hun dorpen in Ned. Nieuw- Guinea terug te keren. MAGAZIJN VAN GROSSIERSBEDRIJF IN AMSTERDAM UITGEBRAND AMSTERDAM, 25-4. Vanavond heeft een felle brand gewoed in het magazijn van een grossiersbe- drfjf in marktartikelen aan het Waterlooplein nr. 14 in Amster dam. De bovenverdiepingen van het ruim 20 meter hoge pand brandden geheel uit. De andere liepen grote waterschade op. Drie kinderen, die in de woning op de eerste étage waren, konden tijdig door hun oppas uit huis worden gebracht. Een jongetje dat omstreeks 6 uur 15 dc brand ontdekte, waarschuwde een brigadier van het politiebureau Jonas Daniël Meyerplein, die de brandweer alarmeerde. Met veer tien stralen en een waterkanon bond de brandweer de strijd tegen het vuur aan. r Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van arbeid hebben de kosten van levensonder houd in de Verenigde Staten in maart de record-hoogte van 125,7 pet. van het gemiddelde van 1947- 1949 bereikt, r Vijf voormalige Britse predikan ten die tot het Rooms-katholicisme zijn overgegaan, zijn door kardinaal Luigi Traglia, pro-vicaris van Rome, tot priester gewijd In het pand was gevestigd Bek kers en Polak en Co. N.V.'s gros- siersbedrijf in galanterieën, huis houdelijke artikelen, plastic speel goed, parfumerieën, textiel en pa pierwaren. Het vuur vond in de grote magazijn voorraad veel brand baar voedsel, zodat pas omstreeks acht uur het sein „brand meester" kon worden gegeven. De nablussingswerkzaamheden leverden voor de brandwachts ex tra moeilijkheden op, omdat in de vloeren van dit zeventien meter diepe pand veel gaten zaten. De eierproduktie in Nederland UTRECHT, 24-4. In 1959 werden in Nederland 5.825 miljoen eieren geproduceerd. Hiervan werden er 3.318 miljoen geëxporteerd. Na af trek van broedeieren en uitval ble ven er voor de binnenlandse con sumptie 2.276 miljoen over, zodat men de consumptie per hoofd van de bevolking kan berekenen op 201 eieren; 15 meer dan in 1958. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1959 van het Produktschap voor Eieren en Pluimvee. De Nederlanders aten samen ln 1959 ruim 32 miljoen eende-eieren, al of niet verwerkt in beschuit Het verbruik van slachtpluimvee steeg van 1.7 kg in 1958 tot 2.25 kg in 1959 (levend gewicht).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1