L Mijn vrouw is zo lastig beva BEVA bevalt u beter N* ■1 1 1 BELGISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Westduitse politie wil geen mortieren GRENSV01K ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG «5 APRIL I»S« NO. UIH LONDEN, 21-4. De voorzitter wan het Britse imperiale fonds voor kankeronderzoek, sir Cecil Wake- ley, heeft donderdag op een be stuursvergadering van het fonds meegedeeld, dat Britse geleerden erin zijn geslaagd een virus te iso leren dat kanker heeft veroorzaakt bij ratten, muizen en hamsters. Deze geleerden stonden onder lei ding van dr. Harris van een cen trum voor biologische proeven te Londen. Het virus werd geisoleerd in een muizenkolonie. Dr. Harris zei, dat het geisoleer- de kankervirus niet dezelfde schijnt te zijn die de mens treft. Verder zei hij, dat deze proeven een Ame rikaanse ontdekking hebben be vestigd. DE VAL VAN BARRANCA 91. „Ziedaar", zegt Loki kalm, als de kruitdamp opgetrokken is en hij wijst met een trots gebaar naar de versplinterde, verkoolde boomstam. De soldaten zijn angstig bijeengedrongen en tasten naar de gevesten van hun zwaarden. „Een heksenmeester"; „Dat is duivelswerk", klinken een paar gedempte stemmen. Ook Raimond is totaal onthutst en krabt zich onzeker achter de oren. Maar Rosa treedt met een grimmig lachje op Loki toe. „Dat is prachtig", zegt ze opgewonden. „U bent een groot uitvindermet dit poeder kunnen wij zonder moeite een bres slaan in de muren van Barranca „U prijst mij te veel", zegt Loki droog. „Niet ik ben uitvinder van deze stof, maar een Duitse monnik, ene Barthold Schwartz ik was slechts zo fortuinlijk de samenstelling van dit ontplofbare kruit in handen te krijgen Enkele honderden meters buiten het kamp kijkt Loki's knecht verschrikt op, als hij de knal van de explosie hoort. Hij werpt een haastige blik in de koets, waar Otto in diepe slaap ligt. De zeeman snurkt echter rustig verder en Archibald slaakt een zucht van ver lichting Beperkte wegenwacht tijdens feestdagen DEN HAAG, 22-4. Op 30 april - Koninginnedag - en 5 mei - bevrij dingsdag - zullen de wegenwachten van de A N.W.B. gedurende een be perkt aantal uren dienst doen. Op de beide feestdagen zullen zij op hun route's in een twee-ploegen dienst patrouilleren van 10 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, waardoor zij in de gelegenheid zijn een gedeelte van de feestdagen in de huiselijke kring door te bren gen. Ingezonden mededeling KJ h W r* L Beva, betere vakkleding voor alle beroepen blijft in de maat door krimpvrij Sanfor GED.MERK Verkrijgbaar bij: Firma A. E. Holty Havenplein 14, Zlerlkzee 35 mensen omgekomen BRUSSEL, 22-4. Een viermotorig vliegtuig van de particuliere Bel gische Luchtvaartmij. „Sobelair" is vrijdag op een vlucht van Brussel naar Elisabethstad in Kongo neer gestort. De 28 passagiers en de 7 leden van de bemanning, onder wie twee stewardessen, zijn allen om het leven gekomen. Het toestel, een DC-4, werd volkomen vernield. Onder de slachtoffers zijn geen Nederlanders. Aan boord van het vliegtuig wa ren 13 mannelijke en 10 vrouwe lijke passagiers, vier kinderen en een baby. Met uitzondering van een Duitse vrouw en een echtpaar uit Italië of Spanje waren allen Belgen. De plichtnoodwachters DEN HAAG, 22-4. Aan de daar voor in aanmerking komende in stanties heeft de minister van bin nenlandse zaken o.m. geschreven: „Met het oog op de eis van pa raatheid is het noodzakelqk om, indien kan worden voorzien dat over korte termijn een aantal va catures zal ontstaan bij een met plichtnoodwachters bemande B.B.- overheidsdienst, er zorg voor te dragen, dat de open te vallen plaatsen aanstonds kunnen worden ingenomen door zo mogelijk reeds volledig opgeleide vervangers. In het algemeen zal dit alleen mogelijk zijn ten aanzien van va catures, die zullen ontstaan door het ontslag van plichtnoodwachters wegens het bereiken van de leef tijd, waarop voor hen de nood- wachtplicht eindigt of wegens het beëindigen van de duur der dienst verplichting, waarvoor zij bij in deling zijn ingelijfd. Om zodanige parate vervanging te kunnen bereiken, zal een vol doend aantal noodwachtplichtigen, die bestemd zijn de toekomstige vacatures te gaan vervullen, zo tij dig als plichtnoodwachter moeten worden Ingelijfd en in opleiding genomen, dat zij bij het ontstaan van de vacatures aanstonds volle dig de plaatsen kunnen innemen van de ontslagenen. Hierdoor zal eventueel aan een tijdelijke over schrijding van de toegestane for maties niet zijn te ontkomen". Paard sprong op auto PURMEREND, 23-4. - Vrijdag avond omstreeks half 10 is op de Schermerhornerweg te Beemster een loslopend paard plotseling bo venop een langsrijdende personen auto gesprongen. De bestuurder, de 44-jarige heer N. Voorhoeve, tuinarchitect te Was senaar, verloor de macht over het stuur, waarna de wagen over de kop sloeg en in de sloot langs de weg belandde. De heer Voorhoeve was op slag dood. Van de drie ove rige inzittenden, mevrouw Voor hoeve en het dochtertje met haar vriendinnetje, werd alleen laatst genoemde ernstig gewond. Het 12- jarige meisje is met een zware her senschudding en een shock naar het ziekenhuis in Purmerend over gebracht. Op 25 april zal tijdens een bij eenkomst in hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage het 12%-jarig be staan gevierd worden van de Vak- raad voor de kleine metaalnijver heid. De Vakraad omvat thans als samenwerkingsorgaan plm. 32.000 ondernemingen, waarin ongeveer 140.000 mensen werk vinden. Voor de balie Na de verjaardag van zijn zoon stapte de man de arrestanten-wagen van de politie in onder het uiten van de kreet: ,Jk ben staatsvijand nummer één!" Vervolgens wendde hij zich tot de dienstdoende wacht meester en zei: „Nu zal ik je eens een goede mop vertellen makker". Daarna begon hij te huilen. Bij aan komst op het politiebureau bleek hij snikkend in slaap te zijn geval len. „Ik mankeerde niets die datf', zei dezelfde man toen hij voor de po litierechter verscheen omdat hij op zijn fiets had gereden onder zo danige invloed van sterke drank, dat hij niet meer in staat zou zijn geweest behoorlijk te fietsen. „Ik had wel een paar borrels op, maar dat maakt me niks. Ik kon nog best fietsen. Ik was helemaal nor maal". „Dan vraag ik me af zei de rechter, „wat u allemaal zegt als u eens echt abnormaal gaat doen. Want wat u er uitgeflapt hebt is meer dan zot". Tijdens het verhoor op het poli tiebureau had de verdachte een onderhoudende doch niet altijd even logische causerie weggegeven over nozems in het algemeen en de plaatselijke nozems in het bijzon der. De aanleiding daartoe was ge legen in de botsing die hij had ge had. Hij zwalkte zo raar met zijn fiets over de weg dat hij tegen een troepje jongelui botste. Allen vie len eendrachtig ter aarde en en kele fietsen liepen beschadigingen op. ,£n ze hebben er maar nieuwe pedalen aan laten zetten, en nieu we achterlichtjes en weet ik wat nog meer. Het heeft me handen vol geld gekost", aldus vertrouwde BONN, 22-4. Een woordvoerder van de 81.000 leden tellende bond van Westduits politiepersoneel heeft vrijdag op een persconferentie te Bonn medegedeeld, dat de West duitse politie heeft geprotesteerd tegen het uitrusten van speciale afdelingen, die tot taak hebben eventuele relletjes te bedwingen met mortieren. De woordvoerder zei dat deze maatregel geen steun vond in de wet en dat de politie wenst dat er een duidelijk onderscheid tussen haar en het leger bestaat. „Straatgevechten, zoals die plaats vonden in de laatste jaren voor de machtsovername door Hitier, kun nen thans niet worden verwacht en het is evenmin waarschijnlijk dat Oostduitse politie de „Volks militie" de Westduitse grens zul len oversteken, om ons aan te val len", aldus de woordvoerder van de bond van Westduits politieper soneel. Kankeronderzoek in Groot-Brittannië de onfortuinlijke verjaardagsvier- der de rechter toe. Deze echter nam het ambtsedig proces verbaal ter hand. Hij ci teerde daaruit dat de man enkele tientallen malen had gezegd: „Par don, excuseer mijn lompheid". Tot de politie hem het zwijgen oplegde. „En ze hebben me in de arres tantenwagen gestopt!" riep de ver dachte vol afschuw: „Nou", vond de officier, „dat is dan een gewel dige service van de politie. Daar mag u wel zestig gulden boete voor betalen". „Ja, maar die fietsen hebben me ook al zoveel gekost", klaagde de man, „ik had gedacht, dat ik er zonder boete af kwam". „U dacht zeker hier geld toe te krijgen?" vroeg de officier hard vochtig. Genadig maakte de poli tierechter er veertig gulden van. „Mag ik meteen betalen?" vroeg de verdachte. Dat mocht. De rech ter gaf de parketwacht de stukken mee, om de contante verdachte even de weg te wijzen naar de griffie. „Ik zou er graag twee kwitanties voor hebben", vertelde de verdach te, „één van dertig en één van tien gulden". „Waar is dat dan goed voor?" vroeg de rechter. „Ziet u", vertelde de man, „ik heb zoxn las tige vrouw. Dan laat ik thuis die kwitantie van een tientje zien, en dan zeg ik dat ik maar tien gulden boete heb gekregen. Als ze weet dat ik veertig gulden moet betalen heb ik de eerste tijd geen leven". ,,'t Zal wel gaan", meende de rechter, „informeer maar eens bij de ambtenaar". WILLY H. HEITLING. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Communistische rebellen uit noord-Vietnam zijn 200 km ten zuidwesten van Saigon in een door Zuidvietnamese militairen gespan nen hinderlaag gelopen. Er sneu velden 32 opstandelingen. De Zuid vietnamese militaiiren maakten do cumenten en wapens buit. De Franse politie heeft te Mar seille een 39-jarige man gearresl teerd, die probeerde twintig gesto len kostbare moderne schilderijen - waaronder werken van Picasso, Braque, Dufy en Modigliani - ter waarde van ongeveer anderhalf miljoen gulden, te verkopen. De schilderijen zijn uit een voornaam hotel-restaurant te Saint Paul de Vence, nabij Cannes, gestolen. De aangehoudene bekende een der die ven te zijn. Amerikanen hebben op het strand van Sausalito, in de omge ving van San Francisco, een vuur aangestoken, dat zij, als protest, brandende willen houden tot 2 mei a.s., de datum waarop de ter dood veroordeelde Caryl Chessman te recht moet worden gesteld. De po litie doofde het vuur, waarbij zich een botsing met de demonstranten- voordeed. Prinses Margaret van Engeland en haar a.s. echtgenoot Antony Armstrong-Jones zullen hun hu welijksreis maken naar de eilan den in het Caraibische gebied, al dus is heden te Londen bekend ge maakt. Kort na de sluiting van het huwelijk op 8 mei in de Westmin- ster-Abdey zullen zij daartoe aan boord gaan van het 4700 ton me tende koninklijke jacht de „Brit- tannia". Stroper kreeg kogel in zijn long WERKHOVEN. Vorige week ging de knecht W. de B van de landbouwer C. van Dijk te Werk hoven gewapend met een buks op hazenjacht. Hij werd hierbij be trapt door de jachtopziener C. H. H. uit Driebergen. Deze beval hem zijn naam op te geven en ook zijn buks af te geven. De stroper wilde hier niets van weten en zette het op een lopen De jachtopziener zet te de achtervolging in. Tijdens de ze achtervolging loste de jachtop ziener een schot in de lucht om hem te bewegen tot stoppen. W. de B vluchtte bij zijn baas het huis binnen en verborg zich op de hooi zolder. Ook daar wist de jachtop ziener hem te vinden. Er ontstond eerst een woordenwisseling ge volgd door een hevige vechtpartij Tijdens deze vechtpartij viel er een schot en kreeg de stroper een re volverkogel in zijn long. In zorg wekkende toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. De jachtop ziener kon na door een dokter ver bonden te zijn naar zijn woning worden overgebracht. Het is nog niet zeker of de jacht opziener tijdens de vechtpartij ge schoten heeft of dat de revolver toevallig is afgegaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. „Mijn 'beminde gelovigen, die hier vervuld van droefheid en af schuw omwille van de vreselijke gebeurtenissen, die in ons midden hebben plaats gevonden, bijeen zijt, ik bezweer u om niet aan Gods barmhartigheid te twijfelen Zijn raadsbesluiten zijn ondoorgronde lijk en stellen ons voor vele raad selen. Denkt niet aan de vervloe king, die hier is uitgesproken, door iemand, die op dat moment niet be sefte, wat hij deed. De ongelukkige, die hier voor ons ligt uitgestrekt, heeft twintig jaar gei'eden zijn geboortegrond verla ten moeten, omdat hij in een vlaag van drift een manslag heeft begaan aan Peter Beeren, die de eer van zijn vrouw te na gekomen was. Al die jaren heeft hij nadien in de vreemde gezworven, gekweld door heimwee naar 'het geluk, dat hij verloren had en eens nog hoopte terug te vinden Maar toen hij ein delijk de weg naar Waldkerk terug gevonden had, was het te laat. Wij nadden zijn vrouw reeds lang moe ten begraven en haar te ruste ge legd naast Peter Beeren, die nog kort geleden een tip van de gehei men, die er bestonden heeft opge licht door bij testament te beken nen, dat hij de vrouw van zijn vij and belasterd had. Hoe zwaar moet het de boswach ter te moede zijn geweest, toen hij ontdekte, dat hij zich in haar ver gist had, zonder nog in de gelegen heid te zijn het haar gedane on recht te herstellen. Een troost was hem echter gebleven, de hoop om de rest van zijn leven te kunnen doorbrengen in vrede en harmonie met zijn enige dochter. Maar u weet allen, beminde parochianen, welke Bevrijdingskaarten worden geretourneerd AMSTERDAM, 23-4. - Koningin Juliana heeft erin toegestemd dat alle Bevrijdingskaarten die zij op paleis Soestdijk ontvangt, na de vijfde mei aan de afzenders zullen worden teruggezonden. De kaarten zullen worden voorzien van een kort persoonlijk dankwoord van H.M. de Koningin. De Bevrijdingskaarten hebben, zoals bekend is, een tweeledig doel: Koningin Juliana op 5 mei mas saal deelgenoot te maken van onze vreugde over de bevrijding en te gelijkertijd: hulp aan de vluchte lingen. De totale opbrengst van de kaarten en van de frankeerwaarde zal de koningin overdragen aan het Nederlands comité „Vluchtelingen- jaar". Wie zijn kaart reeds heeft verstuurd zonder naam en adres, kan zich alleen verzekeren van te rugzending door nog een kaart in te sturen en dan volledig ingevuld. e Uit de gevangenis van Valen- cienennes, in Frankrijk, zijn tien Noordafrikaanse opstandelingen ontsnapt. Vier hunner zijn weer gevat; de politie maakt jacht op de zes andere. conflicten er toen weer rezen, en wat de noodlottige afloop daarvan is geweest. In bittere vijandschap hebben twee mannen, die allebei m?enden Annemarie het meest na te zijn, elkaar naar het leven ge staan. Zij zijn het werktuig geweest waardoor het offer van Annemarie werd voltrokken. De vader trok het zich het meest aan omdat de ver dwaalde kogel, die haar trof, uit zijn pistool afkomstig moest zijn geweest. Zoiets verdraagt niemand ter wereld, hij ook niet, en wij evenmin. Wellicht is hij door de waanzin getroffen omdat zijn ziel ongeneeslijk was gewond. Zo is hij hier op het kerkhof verdwaald, zoe kend naar zijn kind, om er zelf t'e sterven Laten wij hem naast haar een laatste rustplaats bezorgen". De pastoor zweeg, sterk ontroerd. Geen der omstanders was niet diep onder de indruk gekomen. De parochieherder vouwde z'n handen en riep op tot gebed: „Laat ons bidden voor Dorus van Doren kamp, voor zijn vrouw en voor zijn kind Onze vader Toen de droeve plechtigheid ten einde was verzocht hij iedereen om geen ophef over de droevige ge beurtenissen in Waldkerk te ma ken en hij vermaande een ieder mild in zijn oordeel te zijn, opdat niemand zelf veroordeeld zou wor den. De sombere novemberdagen la gen donker en dreigend over Wald kerk. Men vermeed het spreken over het dramatische noodlot, dat zich aan de familie van de bos wachter voltrokken had. Niemand wilde veroordeeld worden, en alge meen was het besef, dat het dorp mede schuldig stond door de alge- BOOMGAARDEN IN BLOEI DEN HAAG, 23-4. In verschei dene delen van ons land staan de boomgaarden weer in volle bloei en in het rivierenland tussen Rijn en Waal - de Betuwe dus - valt reeds veel bloesem te bewonderen. Hagelwitte bloemen hebben alle soorten pruimen in deze tijd. De peren bloeien rijkelijk, evenals de vroege kersen. Dit alles geldt ook voor het Zeeuwse fruitland: Zuid-Beveland, waar thans steeds meer fruitbomen in bloei geraken. Vooral rond Goes, Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge en ln de Zak van Zuid-Beveland valt er volop te genieten van de pracht van de boomgaarden. In deze stre ken hebben eveneens vroeg bloei ende appels hun bloemknoppen ge opend. Het zal echter nog wel een week duren alvorens de bloei van de appels algemeen wordt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: De heren G, D. Harmsen, vicaris, Rotterdam en D. R. Jonker, vicaris, Berk el en Ro denrijs, zijn beroepbaar. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Valthermond: ds. J. Eike- ma, a.s. emeritus pred. te Hoog woud-Aartswoud. Beroepen te Rijssen(vac. E. F. Vergunst): T. Langerak, Vinkeveen. Aangenomen het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden: W. Dijckmeester, Middelburg; naar Driebergen (vac.-H. J. van Druten) J. J. Moll, Schoonhoven. Ineeznnden mededeling 102 mene praatzucht en lichtgelovig heid, die de familie uiteen had ge rukt. Ook het leven in de smokkelaars hut onderging een jammerlijke te rugslag. Kromme Grades liep som ber rond en dikke Marie kon af en to3 een huilbui niet bedwingen. De smokkelaars lieten zich dagen lang niet zien. Allen hadden nu uit de mond van Piet van der Staay gehoord in welk drama zij mede betrokken waren geweest. De aagen werden weken, en zo als het altijd was geweest, zo was het ook in Waldkerk. Het leven hernam zijn rechten. Allerlei praatjes over allerlei mensen eisten de aandacht gaande weg weer op, en bij Kromme Gra des kwamen voor en na de oude klanten weer opdagen Nog wel niet om inkopen te doen voor smokkel- tochten, maar toch alreeds om een flinke pot bier te drinken en om vrolijk te zijn. Zo moest het gaan, vond de Kromme, des te eerder zouden ze weer om geld verlegen zitten. Een tijd lang werd nog gezongen van: „Smokkeldorus was een groot man, Een leid?r, zoals geen het kan", maar ook dat verveelde op de duur en geraakte in vergetelheid, omdat er nieuwe dingen waren om te be zingen. Het langst bleef Smokkeldorus in herinnering bij dikke Marie, maar tenslotte had ook zij haar eigen zorgen, en die werden groter naar mate haar zeven kinderen opgroei den. Toen na een regenachtige donke re en eindeloos lijkende winter de voorjaarszon nieuw leven bracht op veld en hei leefde Waldk°rk weer op, alsof er niets voorgevallen was, en onderscheidde het grensdorpje zich in niets meer van andere klei ne dorpjes, waar nooit iets gebeurt. EINDE. De Hoover Dam in de Colorade Rivier tussen de staten Nevada en Arizona. Deze stuwdam is met zijn hoogte van 228 meter de op twee na hoogste ter wereld. Het waterreservoir achter de stuwdam - Mead Meer - is een 180 km lang recreatie-oord. De dam is hoofdzakelijk aangelegd voor de bevloeiing van een uit gestrekt gebied en de opwekking van elektrische stroom; boven dien is de recreatie en de vis- en wildstand zeer gebaat bij de regelmatige wateraanvoer. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5