BUISMAN Verdwenen houtgewas en nieuw gedachte wegen zitten Vogelwacht hoog A.R. en C.H.U. geen voorstanders van een Nederlandse C.D.U. Wel samenwerking met rooms-katholieken in Europees verband AMSTERDAM, 24-4. De voor- j zitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft dient vast te houden. Toch zal men volgens de A.R.-voorzitter in het politieke leven naar binnen en naar buiten iets moeten demonstreren UUHCH icio iiiucicu ucmuiisuerei zaterdagmiddag nog eens nadruk- van verbondenheid als confes- kelijk 'gesteld dat hij tegen een Nederlandse C.D.U. is, doch dat men het fractieverband van Rooms- katholieken en Protestanten in de Europese organen moet handhaven. Dr. Berghuis zei dit op de alge mene vergadering van het Inter nationaal Reformatorisch Verbond, afdeling Nederland, zaterdagmid dag in gebouw „Bellevue" te Am sterdam gehouden. Hij sprak hier als A.R.-woordvoerder over het on derwerp: „Rome en Reformatie in het eenwordend Europa", waarover ook de Chr.-Historïsche staatsse cretaris van Defensie, M. R. H. Calmeyer, enkele opmerkingen maakte. Katholieken en Protestanten Belde sprekers waren het er over eens dat de Rooms-katholieken en Protestanten als Christus-belijders in deze wereld heel sterk op elkaar zijn aangewezen en samen één front moeten vormen, met name (volgens de staatssecretaris) tegen de dreiging van de „pseudo religie, die het communisme is". Dr. Berg huis betoogde, dat men in Neder land duidelijk de eigen reformato rische gestalte ook in de politiek De positie van Syngman Rhee SEOEL, 24-4. President Synghman Rhee van Zuid-Korea heeft zondag medegedeeld te zullen aftreden als leider der liberale partij. Hij blijft echter staatshoofd en leider der re gering. Dit laatste is in strijd met de zaterdag jl door de gekozen, doch nog niet geïstalleerde vice- president Lee Ki Pong gedane me dedeling, dat Syngman Rhee niet langer als regeringsleider zou op treden. Er is melding gemaakt van een verklaring van Lee, dat de Zuid- Koreaanse regeringen in het ver volg verantwoording schuldig zou den zijn aan de national! vergade ring. Dr. Syngman Rhee sprak hier echter niet over. Hij zei evenmin hoe lang hij als regeringsleider zou blijven optreden. Fluorescerende politiejassen HENGELO, 23-4. De ver- keerspolitie te Hengelo zal, als eerste korps in Neder land, bij wijze van proef worden uitgerust met fluo rescerende jassen. Dergelijke jassen worden sinds kort al gebruikt door de politie te Brussel. Vooral bij ongeluk ken op onverlichte wegen, waarbij de politie het ver keer moet regelen, verwach ten deskundigen veel nut van de nieuwe vinding. Een Amsterdamse firma heeft thans de beschikking gekre gen over de stof waarvan deze jassen worden gemaakt. Ook de hoofdstedelijke ver keerspolitie is geïnteresseerd in het gebruik van fluores cerende jassen. Rembrandt ontdekt in Frans plaatsje AGEN (Lot en Garonne), 24-4. Na expertise en contra-expertise met medewerking van Nederlandse spe cialisten is volgens het Franse persbureau A F.P. onomstotelijk komen vast te staan, dat in een dorpje in de buurt van Agen een schilderij van Rembrandt is ont dekt. Het schilderij meet 90 bij 73 cen timeter. Het stelt Christus, ster vend aan het kruis, voor. Het schil derij behoort aan de kerk van Le Mas d'Agenais, een dorp bij Agen, toe. Verleden jaar september werd het voor restauratie naar de ate liers van het Louvre-te Parijs ge zonden omdat het verkleurd en schilferig werd Men schreef het schilderij aan de Hollandse school van de gouden eeuw toe zonder echter de maker te kennen Een studie met behulp van ultra violette stralen bracht de handte kening van Rembrandt aan het licht. Nederlandse experts werden voor een contra-expertise te hulp geroepen. Zij bevestigden de uit slag van het eerste onderzoek. Ben Goerion naar Nederland TEL AVIV, 24-4. Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft zon dag meegedeeld, dat premier Ben Goerion spoedig na de topconferen tie *in Parijs waarschijnlijk Frank rijk, Nederland en België zal be zoeken. Het bezoek zou van „par ticuliere aard" zijn.Er zijn nog geen data vastgesteld, maar waar schijnlijk zou de maand juni voor deze bezoeken worden gekozen. sionele partijen met behoud van eigen organisatorische zelfstandig heid. Wijst men de C.D.U.-gedachte af, dan zal men ook niet moeten komen tot één gemeenschappelijk verkiezingsprogram. Daarentegen zal men volgens dr. Berghuis moe ten trachten in onderling beraad deze programs op elkaar af te stemmen. Grafschennis op Joodse begraafplaats In de nacht van 20 op 21 april zijn graven op het Joodse kerkhof te Fiirth in Beieren geschonden, aldus heeft een woordvoerder van de Joodse gemeenschap van Fürth zondag op een persconferentie mee gedeeld. (20 april is de geboortedag van Hitier). Volgens de woordvoerder zijn on geveer vijftig grafstenen gekan teld. Het kerkhof, dat vierhonderd jaar oud is, is een van de oudste Joodse begraafplaatsen in zuid- Duitsland. Hoeveel vliegtuigen in de wereld SCHIPHOL, 22-4. Volgens een marktonderzoek van de Boeing vliegtuigfabrieken in Amerika zijn over de wereld 7172 passagiers vliegtuigen in gebruik en 614 in bestelling. Het betreft hier toestel len met een bruto gewicht boven negen ton. In Europa bezitten de luchtvaart maatschappijen tezamen 3056 vlieg tuigen voor passagiersvervoer. On der Nederlandse vlag vliegen er daarvan 99 (96 K.L.M. en 3 Mar tin's 'air charter). n Dè eerste ministers van India en communistisch China, Nehroe en Tsjoe En Lai, hebben zondag ochtend voor de zesde maal in vijf dagen tijds beraadslaagd over het Indisch-Chinese grensgeschil. Tunesië waarschuwt Frankrijk TUNIS, 24-4. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft zon dag Frankrijk gewaarschuwd, dat zijn land in staat is met succes1 oorlog te voeren als het daartoe door aanvallen gedwongen wordt. Zinspelend op incidenten die zich de laatste tijd langs de Tunesisch- Algerijnse grens zouden hebben voorgedaan en waarbij Tunesische militairen door Franse mijnen zou den zijn gedood, zei Bourguiba te hopen, dat deze waarschuwing vol doende zou zijn. Vermist jongetje blijft zoek DOETINCHEM, 24-4. Duizend gulden beloning wordt door de fa milie Krabbenborg uit Zieuwent bij Lichtenvoorde aan hem of haar uitgeloofd, die inlichtingen kan ge ven die leiden tot opsporing van het 6-jarige zoontje Tonnie. Het kind is woensdagmorgen om tien uur het laatst gezien in de Raad huisstraat te Lichtenvoorde en on danks zoeken van politi?, militai ren en burgers tot op heden niet teruggevonden. Roofoverval op bejaarde man HOOGEVEEN, 25-4. E"rst nu is bekend geworden, dat vrijdagavond in Hoogeveen een roofoverval is gepleegd, waarbij de dader onder meer een bedrag aan geld van f 685 heeft buitgemaakt D? dader belde om omstreeks negen uur bij de 82- jarige heer R. Krikken (wonende Krakeel 34) en vroeg of diens zoon Hilbert thuis was. De heer Krikken antwoordde ontkennend, waarop de onbekende d.? huiskamer bin nendrong, het elektrische licht uit draaide, een zaklantaarn ontstak en resoluut naar de kast liep, waaruit hij twee kistjes wegnam, waarin zich de f 685 en enkele papieren bevonden. Zowel d? heer Krikken als zijn 78-jarige schoonzuster wa ren te verbouwereerd om in te grij pen. De bedrijver van de overval vluchtte daarop per rijwiel. Nadat de politie was gewaar schuwd werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. Het gelukte de po litie, in de nacht van zaterdag op zondag, de roofovervaller te grij pen. Het bleek te zijn de 38-jarige verzekeringsagent uit Hogeveen J. K. Jongen gedood bij vechtpartij te Sliedrecht SLIEDRECHT, 23-4. De 19-jarige Korstiaan Kraaijeveld uit Slie drecht is bij een vechtpartij tussen groepen jongelui uit Sliedrecht en Gorinch'em door een messteek in de hartstreek gedood. De politie ar resteerde later drie jongens, van wie er een, d? 21-jarige W. G. be kende de dader te zijn Gedurende de laatste dagen was het in de Sliedrechtse Kerkbuurt des avonds erg rumoerig Groepen jongelui dromden in de buurt van de hervormde kerk samen en dat was ook donderdagavond het geval toen een groep „nozems" uit Gor- kum met bromfietsen en veel ka baal de rust in het centrum ver stoorde. Ongeveer 20 jongelui zoch ten ruzi? met Sliedrechtsejonge ren, maar behalve wat plagerijen en vechtpartijen gebeurde er niets. De Gorkummers hadden evenwel gezegd spoedig terug te komen en dat was vrijdagavond het geval. Zij provoceerden een handgemeen en in de buurt van een patat- f rites zaak werden rake klappen uitge deeld. In de loop van de avond be gaf de groep twistende jongelui zich naar de Middeldiepstraat, waar nabij de gereformeerde kerk een vechtpartij ontstond. De Gorkum mers bleken op een eventueel duel goed te zijn voorbereid want zij droegen messen, boksbeugels en fntskettingen bij zich. De jongelui raakten slaags en toen de 19-jarige Korstiaan Kraaijeveld uit de Ruysdaelstraat 9 te Sliedrecht een jongen tegen een aanvallende Gorkummer in be scherming wilde nemen werd hij zrif door een messteek in de hart streek getroffen. Hij was bijna on middellijk dood. Er ontstond grote consternatie. De aanvallers namen de benen maar de politie slaagde er in een aantal belhamels te ar resteren. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Eindles V.O.T.W.C. Op woensdag 27 april a.s. vindt in de landbouwschool aan de Grachtweg alhier, de openbare eindles plaats van de tweejarige tuinbouwwintercursus, georgani seerd door de vereniging van oud leerlingen. Papier-perikelen Onlangs heeft een deel van de Zierikz?ese jeugd door het inzame len van papier zich zeer beijverd voor de bekende radio-actie „Vier maal Z.N.". Enkelingen blijken hier nu mee door te gaan, met dit prin cipiële verschil, dat zij slechts pa pier ophalen voor zichzelf. Dit op gehaald"? papier wordt dan ver kocht aan opkopers en van het geld worden - waarom er doekjes om gewonden - snoep en sigaretten ge kocht. Van de zijde der politie wordt dan ook verzocht aan kinde ren geen papier meer af te geven, tenzij binnen het kader van een legitieme actie. In zo'n geval zou den de organisatoren er b.v aan kunnen denken de ophalers in de gelegenheid te stellen zich to legi timeren. Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwen Op woensdagmiddag 27 april a.s. zal voor de afdeling Schouwen van d? Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" een bak- en braaddemonstratie worden gegeven door de slagersvakschool te Utrecht. Op maandag 2 mei zal in de Graanbeurs 's-avonds een kledingshow worden gehouden, o. 1 v mevr. P. van Westen-Flohil. Op 14 juni zal mej. W. Knottenbelt uit Brummen voor de afdeling een le zing houden over het onderwerp „schilderijen leren zien". De vol gende dag gaan d? leden dan naar Brugge om het geleerde in prak tijk te brengen en daar een schilde rijententoonstelling te bezichtigen en Brugge verder bekijken. Bij vol doende deelname zal op dinsdag 31 mei een tocht gemaakt worden naar de „Floriade" in Rotterdam. Het plantsoen aan het Kraanplein Wij vernemen dat - na nieuwe besprekingen over de breedte van het aan te leggen plantsoen aan het Kraanplein - besloten is de binnenbocht met een meter uit te breiden. Dit is een compromis tus sen de oorspronkelijke voorgestelde breedte en de verlangens die en kele raadsleden op dit punt had den. Sociëteit Landbouw en Handel' Op vrijdag 29 april a.s zal voor de Sociëteit „Landbouw en Han del" te Zierikzee optreden ir. F. B. Carbasius Weber met het onder werp: „Van honger naar welvaart in de Himalayas". Zoals men zich zal herinneren is Ir Weber enkel? weken geleden met groot succes opgetreden voor de Z.V.U., even eens met een onderwerp dat op de Himalaya betrekking had. C.J.V.F. Groep van Schouwen-Dulveland l naar toogdag te Gent Op dinsdag 31 m?i wordt de pro vinciale toogdag 1960 gehouden, vanwege de hervormde vrouwen groepen van de Chr. Jonge Vrou wenfederatie. Plaats van samen komst is dit jaar Gent. Een flinke groep van Schouwen-Duiveland hoopt deze toogdag tt bezoeken. Ingezonden mededeling qk KOFFIE g. hoe ook gezet. altijd beter met (ook ah 't poederkoffie is) KUNSTKRING ZIERIKZEE „De Speelkamer" bracht „Esmeralda'' Uit de spanning tussen het eti- sche en het estetische result?ert in thrillers uiteraard slechts de „pleis ter op de wonde", dat de schuldi gen worden ontmaskerd. Wat daar voor ligt mag doorgaans gelden als specimen van fervente ongerech tigheid en zo was dat ook in het toneelstuk: „Esmeralda", dat onder de oorspronkelijke titel van „Dead on nine" werd geschreven door Jack Popplewell. Het stuk werd vrijdagavond door het toneelgezel schap „De Speelkamer" van het Nederlands Kamertoneel te Am sterdam voor de Kunstkring Zie rikzee onder regi? van Guus Her mus, vlot en indringend op d? planken van de Concertzaal ge bracht. De intrige wordt ditmaal bepaald door een echtpaar, waarvan beide leden zich van iemand willen ont doen. De man - met behulp van zijn maitresse - van zijn vrouw en de vrouw op haar beurt van de man Harerzijds krijgt zij weer hulp van een vriend. Het pakt echter alles anders uit D? maitresse van de man laat het leven en ook het vriendje van de vrouw Gevolg is dat beide echtelieden in hetzelfde schuitje komen te zitten. Ze worden verdacht van moord en een vlijm scherpe inspecteur weet het net rond beiden strak te spannen. Een soort juridische ironie wil "chter dat elk der echtelieden een ver wisseld slachtoffer krijgt toeg(b)e- wezen, maar op de schuldmaat kan dit geen Invloed hebben. John Soer maakte van de schrij ver met zijn duistere plannen, een fascinerende figuur; zijn afgeme ten spel droeg d? sporen van de door de schrijver bedoelde hor reur, die de sfeer in dit lugubere stuk bepaalde. Fien Berghegge als „Esmeralda", speelde haar rol met een koele .Uberlegenheit", wars van goedkope effecten. Manon Al- ving doorreeg de rol van Marion Dale met genoeg geheimzinnigheid, om spanning te wekken. Bert Dijk- KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van de presidente mevr. Francke vergaderd? de plaatselijke N.C V.B.-afdeling Het woord werd gevoerd door de pre dikant ds Veldman, die een inlei ding hield over de Jehova-getuigen. Een collekte ten bate van „Lief en Leed" 'bracht f 6,45 op. De volgende vergadering zal worden gehouden op 18 mei. Er zal dan een boekbe spreking worden gehouden. BCHARENDUKE De Delingsdijk Op het havenplateau Kloosternol heeft de Ned. Beton Maatschappij te Zaandam het materieel opgesteld tot het vervaardigen van een hoe veelheid asfaltbeton, bestemd voor de deklaag van de delingsdijk door Schouwen. Inmiddels vertoont zich al een frisse tint, daar de dijk geheel is ingezaaid met graszaad, dat reeds tevoorschijn hegint te komen. On getwijfeld zal de toerist dankbaar gebruik maken van de door de de lingsdijk ontstane rechtstreekse verbinding Brouwershaven-Seroos- kerke-Haamstede, mits de officiële openstelling vóór de vakantieperi ode zijn beslag krijgt. stra zette de stoere he-man Tom Hammon stevig op de planken. Robert Sobels zorgde voor een aan vaardbare politie-inspecteur. De bijrollen waren in handen van Frans Vasen als fatterige vriend en Maya Bouma, di? een lief dienstbodetje verbeeldde. Na afloop bood de voorzitter van de Kunstkring i.o., de heer L. Broe- kema, de dames van het gezel schap een ruiker bloemen aan. Te voren had hij medegedeeld, dat binnenkort een l?denvergadering van de Kunstkring zal plaats vin den, waarop de interne zaken ver der worden doorgepraat. De zaal was niet geheel gevuld. OOSTERLAND Meisje viel van fiets Het 12-jarig dochtertje van de heer C. Otte, klom vrijdagavond op een tegen de muur staand rijwiel. Het meisje kwam daarbij zo onge lukkig te vallen, dat zij haar pols brak. Dokter de Putter achtte over brenging naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis noodzakelijk. BRUINISSE Een bakende cacao-fabriek verzorgt momenteel een tournee over het eiland met een poppen kastvoorstelling voor de jeugd. De grote wagen trok vrijdagmiddag in Bruinisse veel belangstelling. De gemeenteraadsvergadering Het zoutschadeherstel Wethouder D. van den Berg (P.v. d.A) attendeerd? ons er op, dat in het vorige week in de courant ver schenen raadsverslag niet duidelijk naar voren kwam, dat hij tegen had gestemd, toen de machtiging voor het zoutschadeherstel van de woningwetwoningen werd ge vraagd. Dit was inderdaad niet in het verslag vermeld, waarom wij dit punt gaarne nog rectificeren. Wethouder van den Berg zag voor het zoutschad?herstel een andere mogelijkheid. Jubileumpenning voor iedere padvinder Iedere Nederlandse padvinder van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" krijgt op St. Jorisdag, 23 april, een jubileumpenning uit gereikt, die bij de Rijksmunt te Utrecht is geslagen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de padvindersbeweging. Deze penning heeft een bijzon dere b?tekenls, want na het ver richten van de dagelijkse goede daad verhuist hij van de linker- naar de rechterbroekzak, de twee vaste plaatsen waar dit geheugen steuntje een „onderdak" zal krij gen. Zo zal de goede daad van de dag - overeenkomstig de inscriptie op de achterzijde van de penning: „Goede daad gedaan - laat mij dan van de linker- naar d? rechter zak toe gaan" - nog meer gestimuleerd worden. Verwachting tot dinsdagavond: Noordelijke wind Wisselend bewolkt en enkele ver spreid voorkomende buien; zwakke tot matige noordelijke wind; plaat selijk nachtvorst; overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. 26 april. Zon op 5.21, onder 19.56. Maan op 5.59, onder 20.32. Nieuwe maan: 25 april te 22.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 april 3.49 v.m.. 16.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 april 3.19 v.m. 15.36 n.m. Springtij: 28 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-4 Het K.N.M I. deelt mede: Ten westen van Ier land ligt nog steeds een gebied van hoge luchtdruk, maar het is sinds zaterdag wel in betekenis afgeno men. Van een boven noord-Scan- dinavië gelegen lagedrukgebied trok een deel naar de omgeving van Jan-Maayen, terwijl een ander deel zich in zuidelijke richting verplaat ste en belangrijk opvulde. Tussen beide delen in steeg de baromrter sterk, zodat er nu een verbinding tot stand komt tussen een boven de poolstreken aanwezig gebied van hoge luchtdruk en het maximum bij Ierland. In verband met deze ontwikkeling vult ^n storing, die gisteren IJsland passeerde, op en kan ze onze omgeving niet meer bereiken. Daarom is de kans op neerslag weer klein geworden, maar het koude weer duurt voort, daar nu met geleidelijk naar noord oost ruimende winden polaire lucht zal worden aangevoerd. KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Schildwolde: kand. P. N. Kruyswijk, Amsterdam. Aangenomen naar Almelo (vac.- O. Jager): dr. A. Wind, ass. miss. pred., woonachtig te Hilversum, die bedankte voor Muiden, Vlaardingen en voor Zuidland; naar Andijk (vac. J. Végh): C. Dijkstra, Asperen. Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Gouda: M. Nijkamp, Meppel. MARKTBERICHTEN EIERPRIJZEN V.E.C.E. In de periode van 19 april tot en met 23 april werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eie ren VE.C.E. uitbetaald f 1,62 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren w^rd 1 cent per «tuk minder uitbetaald. Veemarkt ROTTERDAM, 25-4. Aanvoer 2257 stuks vee, t.w 1296 vette koeien en ossen en 961 varkens. Prijzen per kg.: Vette koeien en ossen f 3,00-3,30 f 2,80-3,00 f 2,60- 2,75; varkens (levend gew) f 1,50- 1,48-1,46 Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel redelijk, le kwal. goed prijshoudend, 2e en 3e kwaL als vorige week. Enkele prima's boven notering. Varkens: aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel kalm, prijzen gemiddeld onveranderd, af loop met dalende prijzen. Zware varkens f 1,38-1,40 per kg. Gehoopt wordt op gelegenheid voor nader overleg BURGH/HAAMSTEDE In het vorige week versohenen jaarverslag van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" wordt - be halve het reeds eerder gepubli ceerde - nog gewezen op de 'heuse' bomen langs verschillende gedeel ten van de weg Zierikzee-Haam- stede. Verwacht wordt dat de bo men wel wat van de wind te l(jden zullen hebben, maar - aldus het verslag - „een scheve en een kleine boom is ook van betekenis voor het landschap en de vogels". Minder prettig wordt in het ver slag de afkap van kostbaar hout genoemd, dat ook nog voorkomt op Schouwen-Duiveland. In de zomer van 1959 werden aan de binnen zijde van de buitendijk langs de Koudpkerkse inlagen zorgvuldig alle meidoorns afgehakt Er had den zich hier al mooie boomstrui ken gevormd, grillig, ijzersterk De wind had er zijn typische vorm aan gegeven, langgerekt, een en al wirwar van takken en dorens. Een goede schuilplaats voor kleine vo gels, op de vlucht voor eventuele belagers. De meidoorns werden tot de grond toe afgeslagen Na het verdwijnen van de meidoorns ston den er nog vlieren, wilgen en an der houtgewas, waarin vogels hun nesten vonden. Bovendien werd het landschapsbeeld even onderbroken door dit fraaie houtgewas. Ook dit echter is helaas verdwenen. Het bestuur van de Vogelwacht drukt zijn drpe spijt uit over deze ver nieling van een „kleine oase" bij polderdijk en Schelde. Nieuwe wegen In het jaarverslag wordt dan verder gesproken over de eventuele nieuw aan te leggen weg, die vol gens de plannen de Hogezoom zal kruisen, daarna de nieuwe \vrg naar Renesse en zich dan heel bru taal zal boren in het bijzonder mooi aaneengesloten terrein bij Biestar- veld, dan zal ombuigen in de rich ting vliegveld en ergens in de buurt van de vuurtoren uitmonden bij zee. De plannen staan nog niet vast. Reeds thans ovenwei wordt gesteld, dat de doorbraak van de provin ciale weg naar Renesse landschap pelijk een verlies zal betekenen. Ook voor de rust (speciaal t.b.v. de vogelszai de gedachte weg ni,?t bevorderlijk zijn. De doorsnijding van de weg van het broedgebied van wulp en tapult ten zuidwesten van de vuurtoren, zal het gehele landschapsbeeld bijzonder sterk aantasten. Gehoopt wordt dat in het huidig stadium nog voldoende gelegenheid zal zijn voor nader overleg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2