Sowjet-leider zou vorderingen wensen op grond van internationale situatie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Heitje mt een karweitje ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per i maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Lo \e nummers 10 ct. - Vers'-hijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - ïuccesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. MAANDAG 25 APRIL 1960 !16ê jaargang: No. 18757 mi™S(JirlSNIEUWSBOI>E WAARIN OPGENOMEN Staatslieden over topconferentie President de Gaulle ziet mogelijkheden 1797-1889 WASHINGTON, 23-4. Vice-pre sident Nixon heeft zaterdag op een bijeenkomst van het Amerikaanse genootschap van hoofdredacteuren verklaard, dat er redenen zjjn om aan te nemen dat premier Chroesj- tsjef wenst dat er op de komende topconferentie vorderingen worden gemaakt in de richting van een re geling van de ontwapeningskwestic en andere vraagstukken. De Sowjet-leider zou dit niet wensen uit idealisme, maar „omdat hij als realist bezorgd is over en kele harde feiten van de interna tionale politiek". Volgens Nixon biedt de topcon ferentie het Westen de kans om ten minste een begin te maken met een praktische contröle op de bewape ning. Voorts zou men gelegenheid kunnen vinden om de crisis om Berlijn „onschadelijk te maken" en de basis te leggen voor onderhan delingen, die leiden tot een defini- nitieve regeling van dit vraagstuk. Tenslotte zou het Westen op de topconferentie het vertrouwen en de eenheid van het westelijke bondgenootschap kunnen demon streren. Sfeer van ontspanning Generaal De Gaulle heeft zater dag op een persconferentie in Washington verklaard, dat er zijns inziens op de komende topconfe rentie tussen Oost en West in de „Doping"-schandaal in Engelse paardesportwereld LONDEN, 22-4. Een geval van doping op zo grote schaal, dat de Britse pers spreekt van de „meest sensationele zaak van de laatste ja ren", is een dezer dagen in de En gelse paardensportwereld aan het licht gekomen. De Engelse politie is volop bezig met het onderzoek en wil nog niet veel loslaten, maar het staat intus sen wel vast, dat in de komende dagen vele arrestaties zullen wor den verricht. Het eerste onderzoek heeft uitge wezen, dat paarden, behorende tot de enkele van de internationaal meest bekende stallen al langer dan 20 jaar wedstrijden hebben gewon nen dank zij de doping, waarom het in dit geval gaat. De ontdekking werd gedaan na dat de politie enkele dagen geleden de 66-jarige vroegere staljongen Bertie Rogers uit Compton bij Newburry, het centrum van het trainingsdistrict van Berkshire, aan de tand had gevoeld. „Monty" wil geen vreemde troepen in Europa OTTAWA, 22-4. Veldmaarschalk Montgomery, die op het ogenblik een bezoek aan Canada brengt, heeft vrijdag een persconferentie in Ottawa gegeven, waarop hij ver klaarde dat de Britse, Amerikaan se en Canadese troepen zijns in ziens van het Europese vasteland teruggetrokken moeten worden. Volgsen hem vindt er bij de hui dige defensie-opbouw in Europa „overlapping op reusachtige schaal" plaats en kan het westen een ver dediging hebben die evengoed als de N.A.V.O. is „voor de helft van het geld". De aanwezigheid van Britse, Canadese en Amerikaanse troepen in Europa is het teken van maar één ding - het gebrek aan vertrouwen van de N.A.V.O.-landen tegenover elkaar. MANILLA, 24-4. Boven het cen trum van de PhlJipplJnen woedt sinds donderdag jl. een wervel storm, die tot nu toe voor een kleine acht miljoen gulden schade heeft aangericht Er zijn 23 perso nen om het leven gekomen, terwijl er 39 worden vermist. eerste plaats gestreefd moet wor den naar het scheppen van een sfeer van ontspanning Als die sfeer er eenmaal is, kan men be ginnen met het zoeken van een oplossing van de vraagstukken, waarvoor op het ogenblik geen praktische oplossing bestaat, zoals de ontwapening, het Duitse vraag stuk en de kwestie van de hulp aan de minder ontwikkelde landen, aldus De Gaulle. Hij was voorts van mening dat de kwestie van de betrekkingen tussen Oost en Wst het kernpun'. uitmaakt van de grote vraagstuk ken, waarvoor de wereld zich op het ogenblik geplaatst ziet. Een tweede Agadir PERZISCHE STAD LAR (40.000 INWONERS) VERWOEST DOOR AARDBEVING TEHERAN, 24-4. De in het zui den van Perzië gelegen stad Lar, met 40.000 inwoners, is zondag door een aardbeving volkomen ver woest, aldus heeft de directeur van het Perzische Rode Kruis bekend gemaakt. Lar is de hoofdstad van de pro vincie Laristan. Hemelsbreed is het een honderdtal kilometers van de Perzische Golf verwijderd. De aardbeving heeft zich zondag middag laat voorgedaan. Reddings ploegen zijn op weg naar de plaats van de ramp. Maandagochtend zou den reddingsploegen uit Teheran vertrekken. Volgens schattingen van het Per zische Rode Kruis zou het aantal slachtoffers verscheidene duizen den kunnen bedragen. In de eerste in Teheran ontvangen berichten wordt gezegd dat er een dichte stofwolk in de stad hangt. Het K.N.M.I. in De Bilt kon zon dagnacht nog geen gegevens ver schaffen over hetgeen men daar Nieuw-Zeelandse premier: Chroesjtsjef wenst oprecht vrede SCHIPHOL, 24-4. De minister president van Nieuw-Zeeland, Wal ter Nash, heeft zijn besprekingen met de Russische premier Chroesj tsjef beëindigd. Zondagmiddag keerde hij op Schiphol uit Moskou terug, waarna hij enige uren later doorreisde naar Londen. De beide staatslieden hebben in Rusland van gedachten gewisseld over ontwapeningsproblemen en vreedzame coëxistentie. Walter Nash, die 78 jaar oud is, noemde Chroesjtsjef een van de grootste staatslieden van deze tijd. „Van alle problemen", zo zei hij, „weet de Russische premier de his torische achtergrond te verklaren. Ondanks onze meningsverschillen heb ik uit mijn besprekingen met hem slechts één conclusie kunnen trekken: deze man wenst de vrede en het stopzetten van het onnodig doden van mensen". Vragen over het huwelijk van Margaret LONDEN, 23-4. Twee leden van het Britse Lagerhuis zullen deze week vragen stellen over de kosten van het huwelijk van prinses Mar garet en de huwelijksreis. Marcus Lipton wil weten wat de totale uitgaven voor het huwelijk zullen zijn, in vergelijking met die voor het huwelijk van koningin Elizabeth in 1947. Emdys Hughes zal vragen hoeveel leden de beman ning van de „Brittania", het ko ninklijke jacht, aan boord waarvan het jonge paar naar het Caribi sche gebied gaat, telt en wat deze verdienen. Tenslotte wil de socialist Tom Driberg de regering vragen, of ds afgevaardigden op de dag van hu welijk vrije toegang zullen hebben tot het parlement dat vlakbij de abdij van Westminster ligt waar de huwelijksplechtigheid op 6 mei plaats vindt. heeft geregistreerd op de seismo- grafen. De apparaten registreren de longituden en transversalen fo tografisch. Om technische redenen worden de opnamen slechts twee maal per dag ontwikkeld. Maandag (in de loop van de ochtend) zou men waarschijnlijk enkele medede. lrngen kunnen doen. Aanrander gearresteerd in Amsterdamse Bos NIEUWER AMSTEL, 23-4. Van-, ochtend heeft de gemeente-politie van Nieuwer Amstel plus een aan tal boswachters met een razzia die in het Amsterdamse bos met radio- wagens en portofoons werd uitge voerd, succes gehad: om half zeven werd de dader gearresteerd van een aanranding op donderdag jl. Hij was de 24-jarige bloemist C. J. B. uit Aalsmeer. Donderdag jl. greep hij de 24-ja- rige onderwijzeres M. M. Geerlings uit Amstelveen, die op een bankje in het bos een brief had zitten schrijven, onverwachts bij de keel en bracht haar met diverse stom pen vele blauwe plekken op haar gelaat toe. De dader, die inmiddels bij een kort verhoor door commissaris J. P. A. J. van den Bosch, chef van de gemeentepolitie van Nieuwer Am- stel, een volledige bekentenis heeft afgelegd, werd om half zeven in bosschages aangetroffen, waar hij zich slapende hield. Men verdenkt hem nog van enkele andere soort gelijke delicten, die kortgeleden in Amstelveen zijn gepleegd. Toneelspeler Jan Musch overleden AMSTERDAM, 24-4. De bekende toneelspeler Jan Musch is van avond op 84-jarige leeftijd in zijn woning te Blaricum overleden. Jan Musch, die op 22 december 1875 in Amsterdam werd geboren, trok zich na zijn 60-jarige toneel jubileum in 1952 uit de toneelwe reld terug. Hij gaf toen een aantal afscheidsvoorstellingen waarbij hij de rol van „Jerolimo" in Bredero- de's „De Spaanse Brabander" ver vulde en werd in vele plaatsen ge huldigd. De laatste jaren leidde hij een rustend leven in zijn huis te Blaricum. Op '4 november jl. werd Jan Musch in het Sint Jan's zie kenhuis te Laren opgenomen na een plotseling optredende hartaan val. Na enige tijd kon hij het zie kenhuis weer verlaten. Op 25 maart jl. werd Jan Musch voor het ondergaan van een ope ratie in het O.L.V.-gasthuis te Am sterdam opgenomen. Na de geslaag de operatie werd Jan Musch op 16 april uit het ziekenhuis ontslagen. De afgelopen dagen werd de toe stand van de toneelspeler echter plotseling weer slechter. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierlkxeo, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01119-2938 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vorige week werd door burgemeester Jhr. van Citters te Burgh het nieuwe timmerbedrijf van de firma L. C. Bom officieel in gebruik ge steld. Men ziet hier de voorzijde van het bedrijfsgebouw door de ro mantische lijn van enkele jonge vruchtbomen in bloei. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). VIJFTIG JAAR VERKENNEN Jubileumuitgave van de Nederlandse padvinders DEN HAAG, 22-4. Ter gelegen heid van het feit dat het vijftig jaar geleden is dat de vereniging „De Nederlandse Padvinders" op gericht werd, is een jubileumuit gave verschenen van het officiële orgaan der vereniging, tevens leid sters- en leidersblad „Weest Pa raat". Deze jubileum-uitgave bevat een schriftelijke felicitatie van ZK.H. de Prins der Nederlanden. De Prins wenst beide Nederlandse padvindersverenigingen, verenigd in de Nationale Padvindersraad, geluk met het jubileum. „Het jeugdwerk dat een halve eeuw ge leden, nog in de kinderschoenen stond, is zonder twijfel door het spel van verkennen in zeer belang rijke mate gestimulerd. Tal van jongens en meisjes hebben in de thans verstreken periode dank zij de padvindersbeweging niet alleen plezierige dagen beleefd, doch te vens iets meegekregen dat hun ka rakter heeft gevormd en hun leven hechtere basis heeft gegeven. Moge na het verstrijken van de thans Zondagavond omstreeks 19 uur zijn op de brug van Artheuville, op de grote weg Basenaken-Marche in België een Belgische en een Ne derlandse auto met elkaar in bot sing geraakt. Het echtpaar Alma, uit Den Haag, kwam hierbij om het leven Mevrouw Alma werd bij het ongeluk op slag gedood. Haar echt genoot overleed in de loop van de avond in het ziekenhuis van Bas tenaken. Weggefloten kunstgebit KOPENHAGEN, 22-4. Door- dat de scheidsrechter op het moment, dat hij het einde van de strijd wilde fluiten zijn kunstgebit verloor, heb ben de Deense vierde-klas- sers Noerager en Ebeltoft enkele minuten te lang ge speeld. Er zou nog weinig aan de hand zijn geweest, als Ebeltoft niet in de laatste minuten de stand op 4-4 ge bracht had. Want toen de spelers juichend naar het middenveld wilden teruglo pen, gebaarde een tandeloze scheidsrechter, dat het doel punt niet gold. Reden: te gelijk met zijn kunstgebit was de fluit van de arbiter op de grond gevallen, zodat deze niet in staat was ge weest het einde van de wed strijd aan te kondigen. Omdat het hier duidelijk een geval van force majeur betrof, heeft Ebeltoft beslo ten niet te protesteren. aanbrekende tweede halve eeuw hetzelfde getuigd kunnen worden", aldus Z K.H. de Prins der Neder landen. De heer E. J. H. Volkmaars, deelt in zijn bijdrage o.a. mede, dat het bestuur van de N.P V. de jubileum uitgave ziet als een presentatie van enkele facetten van het werk dat in de loop van deze vijftig jaar werd verricht. Vooral de grote le venskracht die de stichter van de wereldpadvindersbeweging Baden Powell bij de creatie van het spel van verkennen er in wist te leggen, heeft het voortbestaan m de grote bloei, ook van de Nederlandse ver eniging, ten sterkste bevorderd. De Amerikanen hebben vrijdag een Atlasraket geschoten naar een doel bij het eiland Wake, een af stand van ruim 6 800 km. De raket, die van de luchtmachtbasis Van- denBerg in Californië werd gelan ceerd, werd in horizontale positie afgeschoten, tot nu toe zijn de At las en ook raketten van andere ty pen altijd in verticale positie ge lanceerd. De besprekingen tussen de pre miers van India en China, Nehroe en Tsjou En Lai, zijn zondag nage noeg besloten zonder dat een ak koord is bereikt omtrent de voor naamste kwesties: de Chinees-In dische grens en ontruiming door de Chinezen van gebieden die zij in India bezetten, aldus is uit welin gelichte bron vernomen. Vandaag zullen de twee premiers een laatste onderhoud hebben dat gewijd zal zijn aan de redactie van het slot communiqué. Voor ongeveer 10 der werkers nog geen C.A.O.-wijziging DEN HAAG, 22-4. „Indien men uitgaat van in totaal 3.3 miljoen werknemers, dan is voor minder dan 10 procent nog geen voorstel ingediend tot wijziging van de col lectieve arbeidsovereenkomst of ar beidsregeling. Geen C.A.O. of ar beidsregeling geldt voor ongeveer 565.000 werknemers, zodat niet be kend is in hoeverre zij een loons verhoging hebben ontvangen". Tot deze conclusie komt de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, in een tweede nota aan de Tweede Kamer betreffende de loonontwikeling. De eerste nota, ingediend op 15 februari jl., gaf een overzicht van de loonontwikeling van 1 augustus 1959 tot 8 februari 1960. De tweede nota bestrijkt het tijdvak 1 augus tus 1959 tot 11 april 1960. Begroting Landbouw- Egalisatiefonds DEN HAAG, 22-4. Bij brief van de minister van landbouw en vis serij is aan de Tweede Kamer over gelegd de herziene raming van in komsten en uitgaven van het Land- bouw-Egalisatiefonds voor 1959 en de begroting voor 1960 Uit de her ziene raming voor 1959 blijkt dat het nadelige saldo, dat per 1 okto ber 1959 op f 408.021 200,- werd ge raamd, thans begroot is op een be drag van f 384.093.700,-, een ver mindering dus van bijna 24 mil joen gulden. DE AMSTERDAMSE MOORDZAAK Opgeroepen caféhouder meldde zich bij de politie AMSTERDAM, 23-4. Het beroep van commissaris W. J. Binnendijk op „de caféhouder of barkeeper, die op 1 april j.l. 's avonds een ge sprek heeft gehad met Lina Feen- stra" toen deze met Wim van den Berg (of een zich zo noemende jon geman) diens café bezocht, heeft succes gehad. De opgeroepene heeft zich n.l. met de commissaris in ver binding gesteld. De heer Binnen dijk is nu voornemens een signale ment van „Wim van den Bex-g" te verspreiden, hetgeen naar hij hoopt tot diens opsporing en aanhouding zal lelden. Dankbaarheid is een schuld, die zelden betaald wordt. Er werd voor een heitje Héél graag een karweitje Gedaan met een vrolijk gezicht. Met ruiten te wassen En piepers te jassen Werd menig corveetje verricht. Nu kunnen de welpen Waar nood is gaan helpen, Want dddr is het doel op gericht. Een pluim op het hoedje Van 't jolige goedje, Ze deden weer dapper hun plicht! Suikerzakjesactie voor „Doe Open" DEVENTER. De verzamelaars van suikerzakjes in ons land zul len ten bate van de actie „Doe Open" voor de som van vijf en ne gentig cent in het bezit kunnen ko men van een serie suikerzakjes met als beeld een kindertekening wel ke op het vluchtelingenleed be trekking heeft. Door storting op girorekening nr. 9 01618 „Actie Doe Open" Deventer, komt men in het bezit van de 5 gevulde zakjes die de complete serie uitmaken. Een comité van jongeren heeft tot nu toe met verscheidene activitei ten ruim 6000 gulden voor „Doe Open" bij elkaar kunnen krijgen. Onder meer hield men voor de schooljeugd van 7 tot 18 jaar een tekenwedstrijd en uit de prijswin nende inzendingen koos men de re- produkties die op de suikerzakjes zullen zijn afgebeeld. Wanneer wettelijke financiële regeling voor Zeeland DEN HAAG. In het voorlopig verslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer voor het wetsontwerp tot herziening van de regeling der provinciale fi nanciën, hebben vele leden opge merkt, dat er sedert 1948 een tel kens verlengde tijdelijke regeling bestaat tot toekenning aan de pro vincie Zeeland van een speciale uitkering uit 's rijks kas. Deze tij delijke regeling geldt dan in af wachting van de herziening van de wet van 19 juli 1870, houdende vaststelling der voorwaarden, waarop aan calamiteuze polders in de provincie tegemoetkoming uit 's-rijks schatkist kan worden ver leend. Inmiddels, zo vervolgden deze leden, is nu al verschillende jaren een wetsontwerp in voorbereiding, tot regeling van de toekenning van vergoedingen van rijkswege aan waterschappen in de kosten van waterkering, in welk ontwerp van wet niet alleen een definitieve re geling voor de eerder vermelde ca lamiteuze polders in Zeeland zal voorkomen, maar waarin ook rege lingen zullen worden getroffen, die voor de waterschappen in meer provinciën, o.a. in verband met de Deltawerken, van groot financiëel belang zullen zijn. Dezelfde leden drongen er op aan de spoedige indiening van het ge noemde wetsontwerp te bevorde ren, waarna - zodra het ontwerp tot wet zal zijn verheven - de in cidentele en tijdelijke regeling voor de provincie Zeeland zal kunnen vervallen. De aan het woord zijnde leden zouden het zeer op prijs stel len te vernemen, of de bij de on- derwerpelijke aangelegenheid be trokken bewindslieden de verwach ting hebben dat deze wettelijke re geling nog in 1960 zal tot stand ko men. Indien deze vraag ontken nend wordt beantwoord, waardoor wordt dan, zo vroegen deze leden voorts, de indiening van het be doelde ontwerp van wet vertraagd en waarom voorziet het thans aan de orde zijnde wetsontwerp dan alleen in verlenging voor 1960 van de daarin vervatte tijdelijke rege ling? Kapsalons gesloten op 5 mei UTRECHT, 23-4. - De Vakraad voor het Kappersbedrljf heeft be sloten het bedrijfsleven te advise ren de dames- zowel als de heren salons op de Nationale feestdag 5 mei 1960, de gehele dag te sluiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1