\wÊÊÊÊÈÊÊÊBm steek de hand in eigen boezem Overdenking GRENSV0LK Margriet ls nog zo héérlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 22 april i960 No. mse „Waar heb jij uitgehangen;?" vraagt Mia's moeder, als het meisje thuis komt. Het vluchtig blosje, dat het zestienjarig dochtertje bij deze vraag naar de wangen stijgt, ver raadt haar al, vóór ze een uitvlucht kan verzinnen. „Je bént ni?t bij Carla geweest! Waarom speld je me dat dan op de mouw?" „Hoe weet u, dat ik er niet was?" daagt Mia uit. „Ik heb erheen gebeld, om te vragen, of je in het naar huis gaan even bij tante Fien langs wou lo pen, om dat patroontje op te halen, dat ze me beloofd heeft Zo zie je maar weer, dat elke leugen achter haald wordt. En nu wil ik weten, waar je dan wél gezeten hebt. Soms weer met die jongen over straat geslingerd?" „Ja, ik heb met Ab gewandeld", geeft Mia, geen uitweg meer zien de, toe. „Is dat zo erg?" ,)Het ergste is, dat je er om liegt. Waarom maak je me wijs, dat je naar je vriendinnetje gaat, als er geen steek van waar ls?" „Omdat ik vooruit weet, dat ik niets mag. En trouwens u jokt zelf ook vaak genoeg", flapt Mia eruit. „Kind, hoe durf je! Je moeder van onwaarheden te betichten; het ls wat moois! Je moest je schamen. Vertel me dan maar eens, wanneer je mij hoort jokken". „O, vorige week nog, toen me vrouw Geerts opbelde, dat ze des middags wou komen. Toen zei u glashard, dat het niet kon, omdat 11 een zieke kennis moest bezoeken. Maar het was, omdat u met tante Fien afgesproken had en mevrouw Geerts er niet bij wou hebben. Ik heb u wel tegen tante Fien horen zeggen, dat u dat mens lekker af gepoeierd had". Mia geniet naar behoren van de triomf, dat ze moeder, die haar van liegen wilde beschuldigen, meteen schaakmat heeft kunnen zetten. Moeder weet er inderdaad niet veel op te antwoorden Om eraf te zijn, stuurt ze Mia naar boven met de woorden: „Dat is heel wat an ders. Iedereen gebruikt wel eens een leugentje om bestwil". En datzelfde betoogt moeder te gen vader, als ze 's avonds met heb alleen is en ze hem het voorgeval len? van die middag in kleuren en geuren afschildert. „Zo'n brutaal nest. Je moet je tegenwoordig door die blagen maar alles laten gszeg- gen. Je zou voor je eigen kinderen op ieder woord, dat over je lippen komt, mo?ten letten. Een leugentje om bestwil gebiuikt iedereen toch zaker wel eens". Peinzend trekt vader aan zijn pijp. „Ja, natuurlijk, een leugentje om bestwil gebruikt hdereen wel eens. En soms is het zelfs niet te vermijden. Maar toch geloof ik, dat we er zelf van zouden schrikken, als we eens gingen optellen, hoe vaak we gedachteloos allerlei on waarheden uitspreken. Leugens, die he'd best vermeden, of althans om zeild hadden kunnen worden. Maar als onze kinderen ons erop betrap> pen en ermee confronteren, worden we nijdig en verontwaardigd en noemen we ze brutaal. Van hèn eisen we stipte waarheidsliefde. Maar waar blijven we, als w? zelf het voorbeeld niet geven? Is het wonder, dat onze kinderen dan de kluts kwijt raken en het al gauw ook zo nauw niet meer nemen?" „O, hou maar op", roept moeder „Je hebt natuurlijk gelijk. Je be doelt, dat we eerst onszelf moeten veranderen, voor we aan de kin deren beginnen, maar „Juist", valt vader haar rustig in de rede, „Dat is, wat ik bedoelde". MARCELLE Ingezonden mededeling Terlenka-vitrage koopt U bij: DEURLOO 3 WIJ OUDERS KJ&PtSO&PiG&PèM DE VAL VAN BARRANCA KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zaandijk (toez.): dr. A. de Wilde, Oude en Nieuwe Nie- dorp. Aangenomen naar Cuyk eru Grave (toez.): W. M. van Rijendam, Den Burg op Texel; de benoeming tot vicaris te Blankenham: mej. M. C. de Wilde, vic. te Ouddorp. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Helpman (Gr E. Th. van der Bom, Amersfoort- Centrum. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Kralin gen: H. van Leeuwen, Arnhem; voor Aalsmeer: R. Slofstra, Har derwijk. Ger. Gemeenten- Beroepen te Boskoop: C. Hege man, Genemuiden. Bedankt voor Borssele: Chr. van Dam, Rotterdam-Zuid. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Zuid-Hollandse eilanden G.A. Afdeling Zierikzee Veiling van 20 april 1960 Andijvie f 65-80; Spinazie I f 40- 47, id. II f 9-13; Stoofsla f 19; Ra barber f 25-26; Uien II f 18-19; Furore f 15-16; Wijnpeen f 41; As perges f 120-206; per 100 kg. Bloemkool A f 68-101, id. B f 25- 69, id. C D f 12-25, id. afw. f 20- 40; Sla I f 10-22, id. II f 5; per 100 stuks. Radijs f 20; Selderij f 10; per 100 bos. DEN HAAG. De verkeerspresta- tie van d? Nederlandse koopvaar dijvloot h'eeft zich in de jaren 1953 tot en met 1958 in toenemende mate gericht op het vaargebied van het westelijk halfrond. Vooral het in terne verkeer der Amerikaanse landen nam toe. Er was in die pe riode een teruggang in het verkeer op Indonesië, Pakistan, Birma en India. Ingezonden mededeling 90. „En met het spul in dat zakje zou u de muren van Bar ranca kunnen doorbreken", smaalt Raimond ongelovig. „O neen", antwoordt de monnik, „dit is daarvoor niet voldoende. Hier kan ik hoogstens een flinke boom mee in de lucht blazen. „Gij liegt!", snauwt de graaf. „Dat zou heksenwerk zijn!" „Misschien", klinkt de. effen stem achter het masker, „maar het zou u toch goed van pas kunnen komen in uw strijd tegen Aram. Kom mee naar buiten en laten uw ogen u overtuigen Nieuwsgierig volgen de graaf en de gravin de monnik naar buiten. „Gelukkig, het regent niet meer", mompelt Loki, „droogte is een vereiste om het poeder te doen ontbrandenBreng me een kaars". Hij legt het zakje geopend tussen de wortels van een forse boom, die op een tiental meters van de tent staat. Dan legt hij het uiteinde van een lange lont in het zakje en rolt de lont af. „Terug allemaal!", beveelt de gemaskerde, terwijl hij neerknielt en de kaarsvlam bij de lont houdt. Een klein vlammetje vreet zich sissend een weg door de lont. „Terug! Verder terug!", schreeuwt de monnik tot een troepje soldaten, die nieuwsgierig naderbij ge komen zijn. Dan doet een daverende explosie de grond trillen en de ont wortelde boom stort luid krakend neer MARGRIET Stadhoud«rik«d* 83. Amitardam Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Bezoek van Engelse voetballers werd sportief succes Zierik zee II raakte tegen Patrijzen uitgebekerd Zondag 1 mei be gint strijd om de KNVB-beker Goede resultaten voor Burgh, DES en Zeemeeuwen te Roosendaal SDKB-competitie draait' deze week op volle toeren VOETBAL. Het bezoek van de Engelse voetballers aan Schouwen- Duiveland is uitgegroeid tot een sportief succes. Alle ontmoetingen werden in een opperbeste verstand houding gespeeld en daar de teams op een enkele uitzondering na, goed aan elkaar waren gewaagd viel er van aardige strijd te genieten. On getwijfeld zullen, wanneer hier volgend jaar weer de gelegenheid toe is, de verenigingen van ons eiland een Eivgelse tegenstander uitnodigen om hier een bezoek te brengen. Zoals verwacht werd Weest niet bevreesd want ik weet dat gij zoekt Jezus de Gekruisigde. Mattheus 28 5. Er is alle reden voor de mensen om te vrezen wanneer de aarde gaat beven. Wij hebben dat nog niet zo lang gereden gehoord van' hen die getuigen waren van de schrikkelijKe aardbeving in de Ma rokkaanse vakantiestad Agadir. Op de dag des Heren is er ook een grote aardbeving Alles onder ons wijkt en wankelt. Een oud? wereld stort ineen. Alsook de men sen die daarbij betrokken zijn De aardbeving van de Paasdagen waar Mattheus over vertelt in zijn op- standingsbericht ,is nog maar een klein vooiproefje van d? alles om ver werpende aardbeving die een maal op de grote en doorluchte dag des Heren te wachten is Dan zal God zijn nieuwe wereld voltooien op de puinhopen van de oud?. Het zal een dag van vrees en schrik, van siddering en ontzetting zijn, niet minder dan dat was op die eerste Paasmorgen waarvan de evangelisten ons verhalen. Argeloze wachters worden als doden. Hun levenstaak op dat ogen blik was een oud? wereld, een graf te bewaken, de dode vast te houden in de doden. Zij zochten niet iets anders dan dat. Van vrees worden zij aan die doden gelijk. Maar een engel zegt tot de vrou wen: Vreest gij niet, want ik weet wat gij zoekt: gij zoekt de Gekrui mde. Naar. Hem gaat uw hart uit. Aan Hem weet ge u verbonden. Hij was uw leven. Omdat ik dat weet zeg ik u: u behoeft ni'et te vrezen. 0 Deze woorden raken ons leven op deze oude aaide die voorbij gaat. D?ze woorden raken ons nu. In de hemel weten zij wat wij hier zoe ken. Waar ons hart naar uitgaat Duizenden zijn van vele dingen vervuld en hun leven gaat daarin op. Aan het eind van hun leven houden zij alleen maar de dingen van deze oude wereld in hun han den. En dat gaat all?maal voorbij. En zij gaan daarmee voorbij. Wat eeuwigheid zouden zij hebben? Zij hebben alle reden om te vrezen. De grote en dooiluchte Dag des Heren is op komst. Wij denken aan jonge mensen en aan hen die volop staan in de druk te en de spanningen van het leven. Wat zoeken zij? De hemel mag het weten. De hemel weet het ook. De engel z^gt :ik weet dat gij zoekt Ja, wat zoeken wij? De Kerk is op deze aarde de ge meenschap van hen die de Gekrui sigde Jezus Christus zoeken. En de Kerk kan u ook vertellen waarom Het woord van Jezus' opstanding is het woord van de jongste dag, die wij allen tegemo?t gaan. Het is een woord dat ons in dit leven tref fen wil en dat inhaakt op datgene wat wij in ons leven hebben ge zocht. Laten wij niet worden als doden, maar laat de vreugde der toekomst ook ons tegemoet klinken in dat woord: gij behoeft niet te vrezen want wij weten dat gij zoekt de Gekruisigde raakte Zierikzee II op 2e Paasdag tegen de Patrijzen uitgebekerd. De kampioenen van de le klas waren verreweg over alle linies de meer dere van de thuisclub en ondanks de gelukkige wijze waarop zij enige doelpunten wisten te scoren kan de 5-0 overwinning volkomen normaal worden genoemd. A.s. zondag moet Brouwershaven voor de 3e ronde op bezoek bij de Patrijzen. Dit wordt wel een bijzonder zware op gaaf voor de Brouwenaren en het zou dan ook wel een heel grote ver rassing wezen als zij er in slaagden de 3e ronde te overleven. Voor de bekercompetitie speelt MEVO II zaterdagmiddag in het sportpark tegen SINOTO. De vereniging Dui- veland gaat een nederlaagtoernool organiseren. Zaterdagmiddag wordt hiervoor de eerste wedstrijd ge speeld tegen Zierikzee III dat wel zal trachten een beter resultaat te bereiken dan op het nederlaag- toernooi van Brouwershaven. Schreven wij dat voor het mede spelen om de KNVB-beker alleen de bovenste zes van iedere afde ling hiervoor in aanmerking kwa men, thans moeten wij mededelen dat dit op een misverstand berust te Oorspronkelijk lag dit inderdaad zo bij de KNVB in de bedoeling, maar later is men hier van afgewe ken, zodat iedere vereniging kon inschrijven. Met Halsteren en Oude Molen zijn Zierikzee en Renesse in dezelfde poule ingedeeld. In iedere poule wordt nu een halve compe titie gespeeld waarvan de winnaar zich plaatst in de volgende ronde. Op zondag 1 mei a.s. wordt hier mee een aanvang gemaakt met de wedstrijden Renesse-Zierikzee en Oude Molen-Halsteren. KORFBAL. Bij de op 2e Paasdag te Roosendaal gehouden serie-wed strijden hebben de 12-tallen van ons eiland zich uitstekend geweerd. Burgh II, DES en Zeemeeuwen II slaagden er in beslag te leggen op een 2e prijs, terwijl Burgh een 3e prijs wist te veroveren. De twee deelnemende junioren 12-tallen van ons eiland deden het nog beter, daar Burgh met een le en Zee meeuwen met een 2e prijs naar huis gingen. De competitie van de SD- KB gaat deze week op volle toeren draaien. In de 3e klas heeft WIK II van avond een goede kans op de puntjes tegen Unitas II, terwijl ook DSS III er wel in zal slagen de winst thuis te houden tegen NOAD 11, Burgh III gaat met goede voor uitzichten op bezoek bij Brouwers haven II, terwijl de uitslag bij de ontmoeting tussen Velo/DOSKO II en Zeemeeuwen II niet ver van een gelijk spel zal liggen. Morgenavond wordt het programma in de le en 2e klas afgewerkt. In de le klas staat de Velo/DOSKO combinatie, die tegen DSS zo uitstekend is ge start, voor een zeer zware taak bij het bezoek aan Burgh. Een kleine zege voor de thuisclub komt ons als het meest waarschijnlijk voor. Kampioen DSS zal tegen Zeemeeu wen zeker alles in het werk stellen om de slechte start zo spoedig mo gelijk te vergeten. Zeemeeuwen daarentegen zal zich daar zeker niet zonder meer bij neerleggen zo dat een spannende strijd te Nieu- werkerk mag worden verwacht waarvan de uitslag bij lange na niet met zekerheid valt te voorspellen. WIK geven wij iets betere kansen dan het bezoekende Brouwersha ven. In de 2e klas noteren wij Burgh II als favoriet by het be zoek aan Velo/DOSKO II. NOAD kan baas in eigen huis blijven te gen SVOWK, terwijl ook MEVO met weinig kans op succes DES met een bezoek gaat vereren. De ontmoeting in de Westhoek tussen Stormvogels en Renesse zou wel eens in een puntenverdeling kun nen eindigen, terwijl wij Unitas in het sportpark in staat achten een kleine zege te behalen op Zwalu wen. Ingezonden mededeling Als wij verkouden worden (maar ook als wij weer beter zijn) FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS H. W. v. d. B. De herfstige heide lag leeg en verlaten onder de grauw? jagende wolken uitgestrekt Geen vogelge zang klonk er en het plantenkleed was doods en bruin. Een koppel kraaien zeilde met rafelige vl?rken over de kale heuvels, waarachtei het gedenkkruis stond. Met het gezicht naar de grond gekeerd had een man zich voor dat kruis op de knieën geworpen. Hij bad en vloekte, hij weende en lachte, dat het bulderde, om daar na weer in een droefgeestig zwij gen te vervallen. Herinneringen en beelden kwa men Dorus van Dorenkamp vooi de geest op een wijze, dat hij niet wist of hij waakte of droomde. Het verleden stond op in het heden en maakte dan weer plaats voor de toekomst. Morgen zou het Allerzielen zijn. Dan zouden ze komen, alle drie: Pe ter Beeren, z'n vrouw en Annema- rie, om hem aan te klagen. Met starre ogen staarde hij in de leegte van zijn waanzin, kroop weg in de hei alsof hij zich verbergen wilde Koorts doorwoeld? z'n li chaam en het koude zweet droop van zijn voorhoofd. Plotseling rees hij weer op en begon een alleenspraak te houden tegen het kruis, waarop in ver weerde letters nog altijd de naam Lena van Dorenkamp te lezen was. „Dorus van Dorenkamp moet je aanklagen. Hij is het geweest, die aan je trouw getwijfeld heeft. Weet je, waar hij is? Misschien wel op de bodem van de zee. Of ln de armen van de rood harige vrouw in de havenkroeg Misschien zit hij op d? veranda van de plantage en laat hij de bruine Leila voor hem dansen. Maar ergens moet hij zijn, ergens moet je hem kunnen vinden. En als je hem gevonden h'ebt, klaag nem aan Mij mo?t je niet hebben, ik Smokkeldorus heb je geen ver driet g?daan". Opgetogen klapte hij in z'n han den over de gelukkige uitweg die z'n gestoorde geest gevonden had. En plotseling verstrakte zijn ge zicht weer en leek het een asgrauw mask?r: „Toch Lena, ik ben wel schuldig, ik heb je kind gedood". Een huiveringwekkende kreet vormde het einde van de zonderlin ge monoloog. Smokkeldorus sprong weg in de heide en kermd? als een geslagen hond. „Dat wilde ik niet, Annemarie En toch is het gebeurd. Wat moet ik doen? Ik ben een moordenaar, een verdoemde!" Met koortsachtig rollende ogen haastte hij zich voort. Nu m?ende hij, dat men hem achterna zat. Niet de grensbewakers ,neen, veel erger, de geesten van de doden Het schuim stond op z'n mond, terwijl hij op de vlucht was voor de pro- dukten van z'n eigen zieke ver beelding. In de volgend? nacht, toen een heldere maan over een eenzame vlakte was opgekomen, bereikte de angstige razernij van Dorus van Dorenkamp haar hoogtepunt, om dat hij de bewegende schaduw van zichzelf niet herkend? en daarvoor in panische vrees op de loop ging Hij kwam eerst weer wat tot rust toen hij het slapende Waldkerk be, reikte, waar men hem vond, de volgende morgen, toen de sterren van de nacht verbleekt waren in het licht van de nieuwe dag, d? dag van Allerzielen. De dood had zich over Dorus van Dorenkamp ontfermd, de waanzin uit zijn geest en de koorts uit zijn 101 lichaam gedreven. Toen hij was neergevallen bij het vers gedolven graf van zijn dochter. Er kwamen na de eerste Aller- zielenmis al vele bezoekers op het keikhof en de mare ging van mond tot mond: „Smokkeldorus". De dramatische sensaties van Waldkerk hadden hun hoogtepunt bereikt. Niemand had het lichaam van de dod? nog durven aanraken, toen de omstanders zich ruw opzij gedrongen voelden. Hijgend van opwinding drong Jan Kempen naar voren en vervloekte de dode, die hij „beest in mensengedaante" noemde. Allen, die het hoorden, krompen ineen onder die ver schrikkelijke woorden. „De maat is vol", voer de grens- commies voort, „drie mensenlevens heb je vernietigd en mijn geluk heb je gedood Vaar ter helle!" Men keek elkaar schuw aan als of men i?der moment de duivel vreesde te zien verschijnen om z'n prooi te komen opeisen. Maar hier en daar klonk ook een afkeurend gemompel. Het paste een christenmens niet om zich in het aanschijn van de dood zo uit te la ten. Tot hun opluchting zagen de getuigen van deze gruwelijke scène d? pastoor verschijnen, die de laat ste woorden had gehoord. „Laat het nu genoeg zijn, Jan Kempen", vermaande hij de ontda ne grenscommies, „ga naar huis en denk er eens over na of jij mis schien hieraan ook niet voor een gedeelte schuld hebt". De op beza digde toon uitgesproken woorden stri?mden nochtans het gemoed van de commies Met gebogen hoofd verliet hij het kerkhof, reeds spijt hebbend over zijn uitval, want se dert de dood van Annemarie was de innerlijke zekerheid de r?chte weg bewandeld te hebben toch al diep bij hem geschokt. Diep ont roerd stelde de herder zich op om zich met een kort woord tot de aanwezigen te richten: (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9