13 KG INHOUD Esso) GAS Aanleg van ontsluitingswegen naar het strand moet worden voorkomen NEDO-MEX De rweuu/e huren van woningen Mooi Er zijn flessen en FLESSEN Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrlidag n april i%» No. uih Causerie voor Vogelwacht Rotterdam lonkt" naar Schouwen-Duiveland BURGH-H AAMSTEDE. Op de Jaarvergadering van de Vogel wacht is het woord gevoerd door dra. J. Mennema over het onder werp: „Recreatieproblemen rond om de grote stad ln vergelding met het platte land". Spr. wilde het woord recreatie vertaald zien met „herschepping". In een grote stad krijgt een mens, die geestelijk vermoeid is te wei nig rust. Er wonen momenteel 700 duizend inwoners in Rotterdam. In hun directe omgeving beschikken zij over 200 ha natuur. Dat bete kent 2 mper persoon. Rotterdam is zeer vooruitstrevend en de twee de havenstad ter wereld. Als het zo doorgaat wordt Rotterdam gauw eerste 'havenstad. De inwoners van Burgh hebben geen behoefte aan natuur. Bij het openen van hun deur staan ze er midden in. Indien een grote stad geen natuur heeft gaat ze het er gens zoeken. Veel bordjes „Verbo den Toegang" beletten niet dat de stedeling er toch in gaat. Spreker hoopt door het houden van lezin gen in de grote stad (hij hield er reeds talloze) de stedeling rijp te maken voor de natuur, op een ma nier die beschadiging van hpt fraaie uitsluit. De Rotterdammer „lonkt" thans naar Schouwen-Duiveland. Na het klaarkomen van de Delta- verbindingen met deze stad, ligt Scharendijke 40 km. weg van het hart van Rotterdam, een afstand die door alle motorisch verkeer overbrugd wordt, al is het maar voor één dag. Aldus gaat de stad zich verplaatsen naar het strand Schouwen bezit een bepaald pu bliek, dat rust zoekt en vindt, en dat geen juke box of danstenten aan het strand wil. Zo houden Laat de Schouwenaar dat zo hou den, maak een parkeerplaats zo groot als een stadion ver van het strand en laat de mensen het laat- Ingezonden mededeling Terlenka-vitrage koopt U bij: DEURLOO ,,'t Is naargens zómooi as op Bru" heeft een inwoner van dit goede dorp eens in het openbaar verkon digd. Het zou best waar kunnen zijn, maar een hanteerbare kreet voor de reisbureaux is het natuur lijk niet, want die willen ons ook dit jaar weer naar alle windstreken verspreiden. De (goede) post sleept de helkleurige foldertjes aan. Ze zijn voorzien van middernachtzon foto's of van ezeltjes in het Spaan se land, van (heel) luie badschonen, die uitrusten aan zuidelijke stran den, in het midden gelaten of ze vermoeid zijn, van onverbeterlijke vissersschuitjes die zee kiezen en van heel oude kerken in heel verre steden. Het „ga daar heen" en „kom hier naar toe" is niet van de lucht en het folder optimisme doet een mens goed. Het is of er ter we reld alleen maar blauwe luchten zijn, feërieke zonsondergangen en paradijselijke maatschappijtjes, die men vanaf het hotelterras of van onder een zonneluifel mag en kan bestuderen. Intussen heeft de man van Bru gelijk. Nergens is het zo mooi, maar het mag ook gezegd van Kerkwer- ve of van „Seroos", van Scharen dijke of het Dijkwater of daarom trent. Wie lief heeft immers ziet de feilen niet en voor de Bruse man is het mosseldorp het mooiste, om dat hij met elke vezel er aan ver bonden is. Wie nu straks op reis gaat kan evenwel toch ook het mooiste vinden, zij het na zoeken en zij het niet altijd precies vol gens de regeltjes van de (heel mooie en heel optimistische) reisfolder- tjes. Alleen moet voldaan aan de Bruse voorwaarde, men moet - reeds van tevoren - een beetje hou den van hetgeen men wil gaan zien. Bij mooi moet ook een element van genegenheid, van herkenning, van liefdevol benaderen komen, anders blijken de papieren te liegen en blijft Bru inderdaad het mooiste wat er ter wereld te zien is. Intus sen blijkt de reisontspanning zo in gewikkeld te worden, dat men er over gaat filosoferen en voordat de stellingen vast liggen, heeft men pijn en onrust hetgeen toch de be doeling van de toekomstige zomer vakantie niet zijn kan. Maar zo schijnt een mens nu eenmaal te moeten zijn. De simpele zaken in gewikkeld maken, een snufje pro blematiek voegen bij een schotel ontspanning, want Rousseau's: „te rug naar de natuuris niet meer puur te hanteren. Daarvoor snorren teveel autc/s over het asfalt, alle maal gevuld met vrouwtjes en mannetjes op zoek naar het aller mooiste! EILANDMAN. ste stuk lopen. Ce enontsluitings- wegen dus tot aan het 9trand, zo ried de heer Mennema aan. De gemeentebesturen zijn voor dergelijke wegen; immers ze ko men in hogere klassen, de lonen gaan omhoog, er komen meer raadsleden. Op een dergelijke ma nier is het vroeger zo fraaie het Gooi ook ten onder gegaan. Schou wen moet zijn natuur behouden zo het is. Hij is dankbaar dat de actieve Vogelwacht hier aan mede werkt. Probeer invloed te krijgen op de gemeentebesturen en het Prov. bestuur. Spreker zag in Rot terdam een schetsje, waarin het re servaat de Hompel voet reeds ver anderd was in een bungalowpark. Hij adviseerde verder om terreinen aan te kopen, om verder fondsen te stichten om hiertoe te komen. Als voorbeeld stelde hij „De Beer", die voor de natuur volledig is af geschreven. Als fraaiste stadje van ons land noemde hij Zierikzee. Na deze kernachtige inleiding vertoon de hij een aantal kleurendia's dat hij van sappig commentaar voor zag Op dezelfde manier waarop hij tot de Rotterdammers spreekt. De voorzitter overhandigde drs. Mennema een aandenken. Natuurterreinen op Schouwen-Duiveland zouden moeten worden ge-isoleerd Naar alle kanten zijn er dreigingen BURGH/HAAMSTEDE. In het jaarverslag van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" wordt ge wassen vogel opgekweekte reiger, echtpaar Moeilijk2r te Schudde- beurs van kaal nestjong tot vol- wass envogel opgekweekte reiger. In de eerste tijd werd de reiger verzorgd door een poes, die het kleine tere vogeltje verwarmde. Later is de vogel met verse vis groot gebracht. De reiger is zeer gesteld op zijn baas. Als deze bui ten zijn stem laat horen en „Riekje" (de naam van de reiger) is in de buurt, dan strijkt zij uit de lucht op zijn schouder neer. Een echtpaar te Haamstede gaf zich veel moei te om stookolieslachtoffers te red den*. Zee-eenden, zeekoeten, rood- keelduikers rekten bij hen hun le ven of werden begraven, want het reinigen van het verenkleed van een dikke olielaag lukt lang niet altijd. Diefstal kluteneieren Helaas werd in het prachtige na tuurgebied rond de toren van Kou- dekerke een diefstal gemeld van 24 kluteneieren. Het is niet moge lijk om hiervoor dag en nacht een waker aan te stellen. Het terrein is niet voldoende rustig en dat geldt ook voor andere broedterreinen. Zijn de terreinen niet volledig rus tig, dan gaat meer dan 80 pet. van het broedsel verloren. De natuur terreinen zouden moeten worden geïsoleerd door er flinke vaarten rond te leggen Vogelbescherming, inzonderheid bescherming van de kluut, is plicht, zo concludeert het jaarverslag. Naar alle kanten is er dreiging, niet alleen door het weghalen van eieren, maar ook door veranderingen van de terrei nen, die meer en meer in cultuur worden gebracht. Daarom is het toe te juichen dat dank zij de samenwerking van het Waterschap, Herver kaveling en Staatsbosbeheer een gedeelte van de oude toe- stand van de Koudekerkse in lagen intact is gelaten. Als men er in slaagt de water stand op peil te houden en de ter reinen volkomen rustig, dan is er een grote kans dat de vogels die elders door de Deltawerken opge jaagd worden en broedterreinen kwijtraken, hier domicilie zoeken. F 10 miljoen voor Herv. Kerkbouwactie DEN HAAG, 20-4. Te zijnen hui- ze is de heer R. R. Bruynen te Rot- terdam-Schiebroek gehuldigd door ds. H. J. F. Wesseldijk, voorzitter van hét werkcomité commissie Hervormde Kerkbouwactie. Door een gift van de heer Bruy nen werd een dezer dagen de tien miljoen gulden voor de Hervormde Kerkbouwactie volgemaakt. Ds. Wesseldijk deelde mee, dat de commissie Hervormde Kerkbouw actie plannen beraamt om de ove rige zes miljoen gulden bijeen te brengen. Het getal kerken dat thans nodig 'blijkt is reeds met en kele tientallen gestegen. Van de nu bijeengebrachte gelden zijn reeds vele kerken gesubsidieerd. Het onderwijzerstekort in Zeeland DEN HAAG, 19-4. De staatsse- cretaris van O., K. en W., de heer Stubenrouch, is van oordeel, dat de toestand in Zeeland ten aanzien van de voorziening in onderwijzers bij het gewoon lager onderwijs ern stig is. Dit heeft hij geantwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Kleijwegt (P. v.d.Aover de leerkrachtvoorzie ning bij het lager onderwijs in Zee land. Hoewel de staatssecretaris het niet onmogelijk acht, dat het tekort aan onderwijzers in Zeeland eni germate wordt beïnvloed door de zogenaamde standplaatsaftrek, is hij van mening, dat aan deze om standigheid geen al te grote bete kenis moet worden gehecht Bij de standplaatsaftrek gaat het immers slechts om betrekkelijk geringe be dragen. Naar de 600 leden Het aantal leden van de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" be droeg per 31 december jl. 559. De eerste Sterna die uitkwam was in feestgewaad gestoken ter ere van het lOjarig bestaan van de Vogel wacht. In de broedtijd waren de bewakingsdiensten orde van de dag. In de zomermaanden werden vogels van vreemde pluimage waargenomen, o.a. een rode kardi naal, papegaai, de rose spreeuw en een veertig kraanvogels. Voorbereidingen zijn getroffen voor een actie gedurende het voor jaar en zomerseizoen om het werk van de Vogelwacht nog meer in de belangstelling te brengen over het gehele eiland. In het verre ver schiet bestaat er een kans dat de duinstreek een vinkenbaan rijk zal worden. Deze baan, die dan de zui delijkste van ons land zal worden en prachtig in de trekroute ligt, zal indien nodig zeer zeker op hulp van de Vogelwacht kunnen rekenen. Ingezonden mededeling Transparante kleur lak van Ceta-Bever Ingezonden mededeling I Esso Gas flessen bevatten gegaran deerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent u beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. ke4- zag £t de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND IJMUIDEN De zes maanden oude baby van de familie T. aan de Vel- serduinweg te IJmuiden Oost is om het leven gekomen door verstik king onder een dekentje in het bedje, waarin het kind lag. WOENSDRECHT. Op de onbe veiligde overweg „Beukendreef" in de gemeente Woensdrecht (nabij Bergen op Zoom) is de tienjarige Lauren de Klerk uit Bergen op Zoom onder een passerende trein geraakt. Het kind werd zeer ern stig gewond. Het is overgebracht naar het Algemeen Burgergasthuis in Bergen op Zoom. Het jongetje was in gezelschap van enkele vriendjes op weg naar het „Zeebad de Duintjes". De fiets waar hij op reed werd volkomen vernield. De trein (een posttrein) had bijna een half uur vertraging. DIEPENVEEN. Op de onbevei ligde overweg te Colmschate (ge meente Diepenveen) in de spoorlijn DeventerHolten, is de 73-jarige heer Th van der Veen onder een passerende trein geraakt. De man overleed ter plaatse. Hij werd ver pleegd in het rusthuis „Salland" dat in de nabijheid van de overweg gelegen is. De trein had ongeveer tien minuten vertraging. DELFT. Bij een in aanbouw zijnd T.N.O.-laboratorium aan de Rotterdamseweg te Delft is een do delijk ongeluk gebeurd, waarvan de 45jarige, gehuwde betonelementen steller G. Oskam uit Capelle a.d. IJssel hét slachtoffer is. De man viel met een betonelement van ruim tien meter hoogte en raakte in zijn val met het hoofd een uit stekend stuk van een vloer. Hij was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het gasthuis te Delft. ROTTERDAM. De 40-jarige ijzer- werker C. J. Verveer te Rotterdam is in de Maashaven verdronken» Hij had van zijn werkgever opdracht gekregen een roeiboot onder een steiger vandaan te halen. Na on geveer een uur werd de roeiboot drijvend in de Maashaven aange troffen, zonder de ijzerwerker. Men ging dreggen en vond zijn stoffelijk overschot. REKKEN. Te Rekken, gemeente Eib?rgen, is het 6-jarig zoontje van de dicht bij de Duitse grens wonen de familie G. D. Meddeler in de Berkel verdronken. Het kind had 's middags tegen vier uur zijn va der willen opzoeken, die op het land aan het werk was Toen de vader zonder het kind thuis kwam ging de moeder zoeken. Omstreeks half zes zag zij het jongetje dood in de Berkel liggen. I In dit artikel zullen wij een kort overzicht geven van de voornaam ste bepalingen betreffende de al gemene huurverhoging. De werkingsfeer van deze huur verhoging is uitgebreider dan die van de vorige algemene huurver hogingen. De laatsten hadden be trekking op woningen, die tot stand waren gekomen vóór 27 de cember 1940, op welke dag het „Huurprijsbesluit 1940" in werking trad. Deze datum is thans vervan gen door 5 mei 1945. Blijkens de Memorie van Toelichting is de re gering van mening, dat het over grote deel van de in de oorlog ge bouwde woningen thans in huur prijs gelijk aan die van vóór de oorlog. De nieuwe huurverhoging geldt dus in de eerste plaats voor alle woningen, die vóór 5 mei 1945 tot stand zijn gekomen. Daarnaast is de huurverhoging van toepassing op diverse in de wet opgesomde categorieën van woningen, die na 5 mei 1945 met overheidssteun tot stand zijn gekomen. De huren van al deze woningen worden van rechtswege verhoogd met 20 pro cent. De huurverhoging geschiedt dus als het ware automatisch met doorbreking van de lopende con tracten. De huurder is derhalve zonder meer verplicht de hogere huur te betalen, ook al heeft hij geen daartoe strekkende aanzeg ging van de verhuurder ontvangen Verwaarloosde of gebrekkige woningen Voor twee soorten van woningen geldt een aparte regeling. De eer ste soort wordt gevormd door wo ningen, die tengevolge van ver waarlozing kennelijk niet voldoen aan de eisen, die daaraan uit een oogpunt van onderhoud redelijker wijs kunnen worden gesteld. De verwaarlozing moet aan de ver huurder te wijten zijn. Als de ver waarlozing door de schuld van de huurder is ontstaan, valt de wo ning dus niet onder bedoelde apar te regeling. De tweede soort heeft betrekking op woningen, die gebreken verto nen, welke de bewoonbaarheid ernstig schaden. Hiermede zijn be doeld gebreken in het woongerief, die niet het gevolg zijn van slecht onderhoud. Men denke b.v. aan een w.c., waarvan de toegang zich be vindt in de keuken of in de woon kamer. Op deze twee soorten van wonin gen is de huurverhoging in begin sel niet van toepassing. Bij de uit werking van dit beginsel is even wel onderscheid gemaakt tussen woningen met zeer lage huurprij zen van niet meer dan f 9,-, f 8,-, f 7,-, f 6,- of f 5,- per week, al naar gelang van de klasse, waarin de woning is gelegen, gerangschikt is. In eerste instantie worden deze zeer lage huren niet verhoogd. De verhuurder kan zich echter tot de Huuradviescommissie wenden met het verzoek een verklaring af te geven, dat de woning geen gebre ken vertoont en tevens voldiet aan redelijke eisen van onderhoud. Als de Huuradviescommissie de ge vraagde verklaring afgeeft, wordt de huur alsnog met 20 procent ver hoogd. Liggen daarentegen de huren van verwaarloosde of gebrekkige wo ningen op 31 maart 1960 boven de zo juist genoemde lage huurnor- men, dan geldt de automatische huurverhoging van 20 procent ook voor deze woningen. De huurders van zodanige woningen kunnen evenwel aan de Huuradviescom missie om een verklaring vragen, waaruit blijkt, dat de woning ver waarloosd is of gebreken vertoont. De afgifte van deze verklaring heeft tengevolge, dat de huurver hoging vervalt. Door een overgangsbepaling blij ven de beslissingen van kracht, welke vóór 1 april 1960 zijn ge nomen door de Huurcommissie of in kleine gemeenten door burge meester en wethouders. Deze be slissingen hebben betrekking op woningen, die door de verhuurder zijn verwaarloosd. De huren van deze woningen zijn teruggebracht tot het peil van 31 augustus 1955. Deze huren blijven ongewijzigd, totdat de verhuurder van de Huur adviescommissie een verklaring zal hebben verkregen, dat de toestand van verwaarloosd onderhoud een einde heeft genomen. De afgifte van zodanige verkla ring heeft in elk geval tengevolge, dat de algemene huurverhogingen van 5 procent d.d. 1 september 1955 en van 25 procent d.d. 1 augustus '57 weer van kracht worden. Wan neer de huur hiermede een hoogte zal bereiken, welke boven de eer der genoemde zeer lage huurnor- men ligt, wordt tegelijkertijd de nieuwe huurverhoging van 20 pro cent van kracht. Indien daarentegen de huur, na dat deze met 5 en 25 procent ver hoogd, is, niet boven de hier be doelde normen zal komen te lig gen, zal de verhuurder de nieuwe huruverhoging van 20 procent slechts kunnen ontvangen, als hij bovendien een verklaring van de Huuradviescommissie heeft ver kregen, waaruit blijkt, dat de wo- iing geen kwaliteitsgebreken ver<r toont. Ingezonden mededeling Terlenka-vitrage koopt U bij: DEURLOO Expositie te Goes „De produktie der Bevelanden" GOES, 21-4. De secretaris-gene raal van het ministerie van Econo mische Zaken, prof G. Brouwer heeft vanmorgen de tentoonstel ling „De produktie der Bevelan den" geopend. Deze driedaagse tentoonstelling in de veilinghallen te Goes wil een beeld geven van hetgeen de middenstand op Zuid en Noord Beveland kan produceren. De opzet van deze expositie is niet zozeer het boeken van flinke orders (wat trouwens ook niet te verwachten is) maar meer de aan dacht te vestigen op de streek en haar problemen. Bovendien beoogt de expositie, die hoofdzakelijk is bestemd voor de zakenrelaties van de 30 standhouders, de aanloop tot meer expansie van de bedrijven en tot verbreiding van de exportbasis. Het publiek krijgt alleen in de avonduren toegang tot de tentoon stelling. Ook bouwstakiug in België BRUSSEL, 21-4. De socialistische, katholieke en liberale vakbonden van bouwvakarbeiders in België hebben besloten een staking voor te bereiden na een laatste mislukte poging om met de werkgevers tot overeenstemming te komen over een loonsverhoging en verbetering van de sociale voorwaarden. Indien de situatie onveranderd blijft wordt verwacht, dat de Belgische bouw vakarbeiders half mei het werk zullen neerleggen. Al meer dan een jaar worden tussen de drie vakbonden enerzijds en de aannemers anderzijds bespre kingen gevoerd over een vernieu wing van de collectieve arbeids overeenkomst, die op 31 maart van het vorige jaar is afgelopen. Zwaar gedenkboek HAARLEM, 21-4. Een ge denkboek, dat ongeveer 6,5 kilo zal wegen wordt thans door Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem vervaardigd. In dit boek zal een overzicht worden gegeven van de Mexicaanse cultuur, in het bijzonder van de talloze Mexicaanse wandschilderin gen die vervaardigd werden tussen 1920 en heden. Aan leiding tot de samenstelling van dit boek is het feit, dat in september van dit jaar *i* twee belangrijke herdenkin- gen gehouden worden. Op 15 september is het 150 jaar ge- X leden dat de Spaanse kolonie Mexico een onafhankelijke staat werd en op 20 septem- ber is het 50 jaar geleden dat de september-revolutie A uitbrak (1910) waardoor een eind werd gemaakt aan het X dictatoriale stelsel. Het ge- y denkboek zal worden samen- X X gesteld onder toezicht van y vier Mexicanen, die daartoe X vier tot vijf maanden in X X Haarlem zullen werken. y i brouwershaven Afd. Ned. Bond Plattelandsvrouwen Op een dinsdagavond a.s te hou den vergadering in het jeugdge- bouw van de Ned. Plattelandsvrou- wen-bondsafdeling wordt een de monstratie gegeven door de Sla gersvakschool te Utrecht. PREDIKBEURTEN voor zondag 24 april Ned. Herv. kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 10 uur dhr. Malipaard. Serooskerke 10 uur cand. Boogert, Oosterland. Burgh: 7 uur ds. Groot. Haamstede 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds van Liere. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. Duvekot. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. v .d. Ban. Noordgouwe: 10 uur vicaris Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Spelt Dinteloord. Bruinisse: 10 uur (H.D.) ds. v. d. Brink, 5 uur ds. Bezemer. Lutherse kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma (H.A.). Renesse: 7.30 u. ds. Kamper. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. W. C. P. den Boer, Uithuizen. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse (bed. H.A.). Nieu werkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, è.30 uur ds. Wieiemaker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wieiemaker. Gereformeerde kerken (vrUgem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur leesd. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. J. H. Carlier, Zutphen. Kerkwerve: 10 en 6 uur student A. J. Otter, Apel doorn. Haamstede: 10 uur lees dienst, 3 uur student Otter. Nieu werkerk: 10 uur godsdienstoefening 3 uur ds. Carlier. Gereformeerde gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 u. leesdienst Nieuwerkerk; 10 en 3 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst; Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst Bruinisse: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Leger des Bells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur Heilige Mis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5