Engelsen poogden vruchteloos in deze streek manschappen te werven Oberlander wil een parlementair onderzoek BRAND OP VELPSE HEIDE Terlenka-vitrage DEURLOO STAD EN PROVINCIE Het Schouwen-Duiveland van „toen"... BONN, 21-4. De omstreden west- Duitse minister van vluchtelingen zaken, Oberlander, heeft donder dag onverwacht verzocht om in stelling van een parlementaire commissie voor een onderzoek naar z^n politiek verleden. In een brief aan de voorzitter van de bondsdag, dr. Gerstenmaier schrijft prof. Oberlander, dat deze commissie moet onderzoeken wel ke rol hij direct of indirect heeft gespeeld tijdens en na de bloedige gebeurtenis te Lwow (Lemberg) in de oorlog. Verder moet deze com missie nagaan, aldus prof. Ober- lönder, of hij na de oorlog rassen theorieën en de politiek van de na- Gesprek Tsjoe en Lai- Nehroe NIEUW DELHI, 21-4. Na twee dagen besprekingen tussen premier Nehroe en zyn Chinese ambtgenoot Tsjoe en Lai, over hun grensge schil staan beiden nog even sterk op hun standpunt, zelfs over een benadering van het vraagstuk, zo ls in diplomatieke kringen in Nieuw Delhi meegedeeld. De vele functionarissen in het ge volg van Tsjoe En Lai hebben tot nu toe niet aan de besprekingen deelgenomen en naar verluidt zal er geen sprake zijn van het vormen van commissies voor uitvoerige be sprekingen zolang geen overeen komst kan worden bereikt over de wijze waarop het vraagstuk kan worden aangepakt. Nietemin zei de Chinese premier op een ontvangst op de Chinese ambassade tegen Indiase gasten: „Ik ben optimistisch en de toe komst is altijd goed". Op vragen van journalisten over de vorderin gen tijdens het overleg, antwoord de hij„Wij hebben een openhartig en uitgebreid onderhoud gehad". Hij weigerde nadere bijzonderhe den mee te delen. Bemanning ,Pendrecht' in Nederland SCHIPHOL, 22-4. Vannacht om vier uur zijn op Schiphol 25 be manningsleden aangekomen van het tankschip „Pendrecht", aan boord waarvan zich in de nacht van zondag op maandag bij Gibral tar een ontploffing heeft voorge daan. In hetzelfde toestel bevonden zich de stoffelijke resten van de vijf bij de explosie omgekomen le den van het machinekamer-perso neel, ARNHEM, 21-4. Een paar ha. van de Velpse heide in de omgeving van Arnhem zijn verloren gegaan door brand, die tegen het middag uur ontdekt werd door militairen. Zij zagen een rookwolk opstijgen en even later ook kinderen weghollen. Met groot materieel rukten direct na het alarm de brandweren van Arnhem, Velp en de legerplaats Deelen uit. Met behulp van mili tairen en burgers slaagde men er in het vuur te lokaliseren en na on geveer een half uur de brand te bedwingen. Bij het blussingswerk had men ook de hulp van een vlieg tuigje Pipercub dat over het ter rein cirkelde en van waaruit radio- telefonische aanwijzingen werden gegeven naar de grond. Men ver moedt dat de brand is ontstaan door spelende kinderen. tionaal-socialisten jegens het oos ten heeft bepleit en of hij een ver tegenwoordiger is geweest van de onderdrukkings- en uitroeiingspo- litiek in het oosten. Tenslotte zou de commissie moeten vaststellen of er bewijzen bestaan dat hij per soonlijk verantwoordelijk is voor in oost-Europa gepleegde misdaden Ingezonden mededeling koopt U bij: ZIERIKZEE Nieuwe melodieën op het carillon Er worden weer nieuwe melodie ën, voor de tijdsaanduiding, op het carillon gezet, als gevolg waarvan deze week het klokkenspel buiten werking werd gesteld. BURGH/HAAMSTEDE De winkelsluiting Een winkelsluiting van 12.30-1 uur, waartoe op een middenstands vergadering werd besloten, vindt thans toepassing in de praktijk. Ter verduidelijking zijn aan de winkeldeuren bordjes geplaatst met vermelding van de sluitingstijd. Enkele winkeliers sluiten reeds om 12 uur. Duinen brandgevaarlijk Tengevolge van de snel drogende weersomstandigheden van de laat ste week zijn de duinen en de be groeiingen zeer droog geworden en dus uiterst brandgevaarlijk. In Re- nesse ontstond dezer dagen reeds een duinbrand, zodat niet genoeg kan worden gewaarschuwd de uiterste voorzichtigheid te betrach ten. Wij wijzen hierbij nog op de duinbranden van vorig jaar, die gelukkig snel konden worden be dwongen, doch de kiem bevatten voor groot onheil. HAAMSTEDE Chemische onkruidbestrijding Het gemeentepersoneel heeft een aanvang gemaakt met het bespui ten van die delen van de kom waar onkruid verwacht wordt met natri- umchloraat, een zeer probaat mid del. Door deze bespuiting kan veel kostbare arbeidstijd worden ver meden. Eveneens werden de paden en de met struiken en heesters be plante plaatsen bespoten, deze ech ter met een ingewikkelder middel, met een even ingewikkelde naam, n.l. 2-chloor-4,6 bis (ethylamino)- S-triazine. Dit laatste middel tast het hout niet aan, terwijl het eer ste het hout even radicaal doodt als het onkruid. De gemeentegron den gaan de toekomst schoon tege moet. BBCINI8SB Openluchtsamenkomst van Leger des Heils Wij herinneren aan een open luchtsamenkomst, die - met mede werking van een Hsilsleger-jeugd- groep uit Rotterdam - morgen (za terdag, omstreeks 3.30 uur) in de kom van Bruinisse zal worden ge houden. Iedereen is hierbij harte lijk welkom! Het feestprogramma voor 5 me» Het feestprogramma voor de be vrijdingsfeesten op 5 mei te Brui nisse begint om 8 uur 's morgens met klokgelui; Alle ingezetenen worden dan verzocht de vlaggen uit te steken. Op het gemeentehuis zelf zal om kwart over acht het hijsen van de nationale driekleur met enig ceremonieel gepaard gaan. Het hijsen van de vlag geschiedt namelijk door een padvindsters- groep, die in tegenwoordigheid van b. en w. en van het feestcomité, begeleid door muziek een vlagge- lied zullen zingen. Herauten te paard zullen om half negen van het gemeentehuis vertrekken voor een tocht door het dorp en naar de ha ven, waarbij eveneens weer ver zocht zal worden de vlaggen uit te steken. Van de toren wordt dan koraalmuziek ten gehore gebracht. Van 9-30 tot 10.30 uur wordt in de Herv. kerk een kerkdienst gehou den, waarin zullen voorgaan de plaatselijke predikanten ds. H. W. van den Brink en ds. Chr. Wiele- maker. Na de kerkdienst (van 11 tot 12 uur, brengen de schoolkin deren een aubade voor het gemeen tehuis. De tractaties voor die dag worden daar uitgereikt. Verder verloopt het programma dan als volgt: 1.30-2 uur: opstellen van een histo- nisch-allegorische optocht. 2-4 uur: muzikale rondgang van deze optocht met versierde wa gens, fietsen, auto's en andere versierde eenheden. 4.15-4.30 uur: lintenspel in de mu ziektent. 4.30-5 30 uur: grote zg. zeepkisten race. 7-8 uur: komische volksspelen voor jong en oud. 8-8.30 uur: massale volkszang on der leiding van de heer M. C. van Weele. 8.30-9 uur: opstellen voor lampion- optocht, waarbij lampions gratis ter beschikking worden gesteld. 9-9 30 uur: lampionoptocht met mu zikale rondgang. Na afloop prijs uitreiking. Er zullen te ongeveer 2 uur plm. 1000 duiven worden opgelaten. HEUSDEN. Vanmiddag te half vijf is het supertankschip „Forest Lake" van de Verolme's scheeps werf te Heusden te water gelaten na te zijn gedoopt door mevrouw A. Verolme-Weegink. Niettegen staande lage waterstand verliep de stapelloop vlot. Het schip, dat tien meter langer is dan de breedte van de Maas ter plaatse, kon dank zij een inham aan de tegenoverliggen de oever juist zonder averij op te lopen in het water komen. BOEKELO. 16 Twentse industrie- en bezitten thans gezamenlijk een vliegtuig, waarmee passagiers en goederen vervoerd kunnen worden naar diverse Europese steden. Gevarieerd filmprogramma in de Concertzaal Prachtige Russische film ,ALS DE KRAANVOGELS OVERVLIEGEN" Nieuw avontuur van Eddie Constantino Het Concertzaalprogramma van deze week is zeer gevarieerd en opent met een nieuw avontuur van Eddie Constantine „Lemmy Caution incognito", alweer een verhaal van mooie vrouwen, valse dollars en gevaarlijke elementen. Lemmy Caution treedt op tegen het geboef te met zijn bekende eigenschappen: moedige zorgeloosheid en nimmer aflatende humor. Deze maal gaat het om valse bankbiljetten welke Lemmy dient op te sporen en hij weet na anderhalf uur spanning klaarheid in de zaak te brengen. Simonin schreef voor deze film een uitstekend verhaal, waarin het vrouwelijk schoon goed tot zijn recht komt in de hoofdrolspeelsters Constantine Patisson en Tilda Tha- mar. Verder Gaby André. Als tweede film brengt de Con certzaal deze week „Staatsvijand no. 1", een kolderavontuur van Fernandel. De grote komiek zien we ditmaal door een merkwaardige samenloop van omstandigheden als leider van een gevaarlijke gang sterbende. We zien een kolderieke film waarin vele facetten van de 1000 HA LANDBOUWGROND GEWONNEN Ontginningsplan „De Witrijt" in gebruik genomen BERGEIJK, 21-4. Dc minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft vandaag in Bergeyk het ontginningsplan „De Witrijt" in gebruik gesteld. Hier mee is ongeveer 1.000 hectare land bouwgrond toegevoegd aan het landbouwareaal van Nederland. Deze gronden, die in het uiterste puntje van Brabant tegen de Bel gische grens zijn gelegen, waren voorheen eigendom van Belgische grootgrondbezitters. Tot 1952, toen met de ontginning werd begonnen, bestond dit gebied uit bossen, heide en moeras. In acht jaar tijd werd dit werk voltooid, waarbij 27 nieu we boerenbedrijven werden ge bouwd en door interne ruilverka veling 137 boerenbedrijven konden worden verbeterd. De initiatiefnemer van dit plan, burgemeester J. A. Linders van Bergeijk, werd door talrijke spre kers, onder wie minister Marijnen, gehuldigd voor de wijze waarop hij dit project tot een succesvol einde heeft weten te brengen. De gehele ontginning is voorzien van electriciteit en wordt door- kruisd door een wegennet met een lengte van 17 kilometer. In samen werking met de landbouwhuis- houdvoorlichtingsdlenst is een Agrotype-boerdery gesticht, die gedurende twee jaar zal worden opengesteld als modelboerderij. Amerikaanse „cultuur" genoege- lijk over de hekel worden gehaald. Russisch meesterwerk Een belangrijk evenement belooft te worden de vertoning van de prachtige Russische film „Als de kraanvogels overvliegen" op dins dag 26 april a.s. Dit meesterwerk uit de Russische filmproduktie won in 1958 de grote prijs van het festi val van Cannes en is in de pers al gemeen zeer enthousiast otvangen. „Als de kraanvogels overvliegen" is een geschiedenis van een idylle. De twee gelieven heten Veronika en Boris. Boris gaf zich op als vrij williger bij het uitbreken van de oorlog met de Duitsers en wordt opgeroepen. Noch Boris' familie noch Veronika ontvangen brieven. Veronika trekt later met Boris' va der, die dokter is, en met Boris' jongere broer Mark naar Siberië, waar zij onder leiding van haar a.s. schoonvader in het hospitaal gaat werken. Mark is pianist en al enige tijd verliefd op Veronika. Tijdens een bombardement geeft Veronika zich aan hem en zij trouwen. Mark' blijkt een slechte echtgenoot te zijn. Veronika veracht hem tenslotte en verlaat hem. Inmiddels is Boris ge sneuveld. Veronika hoopt nog al tijd op zijn terugkeer, maar als de overlevenden met veel feestelijk heden worden ontvangen begrijpt zij, dat er geen hoop meer kan zijn. Maar het wordt haar ook duidelijk, dat zij deel uitmaakt van het grote geheel dat de opbouw ter hand gaat nemen. De bloemen, die zij voor Boris had meegenomen, deelt zij uit aan zijn makkers, die gelukki ger "waren dan hij Aan deze simpele maar zo men selijke historie is in deze film op meesterlijke wijze gestalte gegeven. Deze geschiedenis van een grote, liefde is even schoon als ontroe rend. Bioscoop hotel Bom In bioscoop hotel Bom te Haam stede gaat deze week een pittige aktiefilm met Audie Murphy „Schiet.of sterf", een avontuur lijke geschiedenis tegen de achter grond van de trotse bergen van het Wilde Westen. DOLLE KLEPEL BRUINISSE, 21-4. Bij het luiden van de torenklok - te Bruinisse gebeurt dit dage lijks om 8, 12 en 20 uur - schoot de klepel los en kwam met veel geraas door één der galmgaten, via het kerkdak naar beneden. Gelukkig bleef de vele kilo's zware klepel hangen in de kerkgoot, zo dat de schade beperkt bleef tot een 20-tal kapotte dak- pannen. Enige weken gele den kwam de torenklok ook al in het nieuws, want toen stond hij „zo maar" ander halve dag stil. AMSTERDAM, 21-4. Vanochtend tussen elf uur en half twaalf is in het Amsterdamse bos onder de ge meente Nieuwer-Amstel op een van de paden nabij de Bleekers- kade een 24-jarig meisje uit Am stelveen door een jongeman aan gerand. Zij werd ernstig mishan deld. De dader wist te ontkomen Het meisje zat in het bos op een bank. Opeens werd zij van achte ren aangevallen door een ongeveer 25- 30-jarige jongeman. Zij ver zette zich tegen de aanrander, waarbij zij ernstig werd mishan deld. Zij kon na behandeling even wel naar huis terugkeren. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-4. Het KN.M.I. deelt mede: Op de oceaan ten wes ten van Ierland handhaaft zich een krachtig hoge .drukgebied waarom heen koude en vochtige lucht naar onze streken stroomt. Verder van het hoge drukcentrum af circuleert koude en drogere lucht in de rich ting van Scandinavië. De komende 24 uur blijft ons land in de voch tiger luchtstroming met veel be wolking met later hier en daar wat lichte regen in verband met een storing, die van IJsland in de rich ting van de Noordzee koerst, maar deze regen zal van weinig bete kenis zijn. Door de bewolking zullen de temperaturen de komende nacht hoger zijn dan in de afgelopen nacht maar de overdagtemperatuur zal ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. Vooral de Duivelandse dorpen moesten hun tol betalen aan de Tijd, die revolutionair de beelden van vroeger uitwiste. Een tragisch lot trof Ouwerkerk, dat kennismaakte met het oorlogsgeweld. Dit geweld velde de oude vierkante toren en de kerkLater kwam de ramp, die zó veel wat oud en vertrouwd was, uit het beeldvlak van Ouwerkerk tDegra deerde. Op deze „toen-plaat" van Ouwerkerk staat de oude toren nog, onaantastbaar bijna, breed in de schouders en de muren overtogen met het bedaagde grijs, dat een oud gebouw zo innig maken kan. Het sierhek op de voorgrond verraadt iets van Ouwerkerks vroegere grandeur. Kinderen langs de bermkant konden zich spiegelen in het heldere water van de sloot. De bakker staat even stil met zijn fiets - waarop een broodmand - en kijkt naar de fotograaf, die beslist niet elke dag te Ouwerkerk kwam. Schuren verklappen het agrarisch karakter, dat Ouwerkrek ook toen had. Wat zonlicht speelt door het bladergroen, dat licht en schaduwplekken tovert op het welige gras. Als een stolp hangt de rust over het vooroorlogse Ouwerkerk. Zo was het dus, als op dit plaatje, dat herinneringen wekt, die nooit zullen verdwijnen. HOEK VAN HOLLAND. Voor de ingang van de toekomstige Euro poort bij Hoek van Holland is een, vermoedelijk uit de oorlog overge bleven een-mansduikboot gevon den. Aan het vaartuigje was nog een torpedo bevestigd. Het ber gingsvaartuig „Jan van Gent" heeft het geval in de takels geno men. Vanmorgen zijn te Intsjon, ten westen van Seoel, nieuwe betogin gen tegen de regering gehouden. De menigte wierp stenen naar de poli tie en verwondde drie agenten. Mevr. J. van den Brink nam afscheid van hervormde vrouwenvereniging Scheidende presidente ontving geschenk In de vergadering van donder dagavond 21 april van de vrouwen vereniging „Helpt Elkander", te Bruinisse, werd afscheid genomen van mevr. J. van den Brink-Knaap, de hervormde predikantsvrouw, die van deze vereniging negen jaar presidente is geweest. Na afwerking van het gewone programma, nam namens de leden mevr. W. Jumslet-van der Have het woord, die herinnerde aan de opgewekte wijze, waarop mevrouw van den Brink steeds de vergade ringen wist te leiden. Dit leiden is niet altijd even gemakkelijk en de stemming op de vereniging is niet altijd eender, maar mevr. van den Brink wist steeds alle klippen te omzeilen en de vereniging ook door stormachtige tijden, in kalmer vaarwater te loodsen Zij gaf de verzekering, dat uit het oogpunt van promotie alle leden zich ver heugden over het prachtige beroep naar Den Haag dat aan ds. van den Brink ten deel was gevallen. Dit te bedenken vergoedde veel, als te genhanger van de weemoed die een afscheid altijd oproept. Meer in het teken van deze wee moed stond de afscheidsspeech van de vice-presidente mevr. Jumelet- van Ree, die herinnerde aan blijde en droeve dagen. Vooral in droeve dagen werden banden gelegd, die de tijd verduren. Zij herinnerde aan de vreugde toen bij de komst van ds. van den Brink diens jonge echtgenote het presidentschap van de vrouwenvereniging op zich wil de nemen. De deur van de pastorie had voor de leden steeds open ge staan. Als aandenken werd aan mevr. van den Brink een elektrische kof fiemolen aangeboden. Mevr. van den Brink, ds beide spreeksters antwoordende, herin nerde aan haar komst te Bruinisse. De hartelijke ontvangst haar en haar echtgenoot toen door de vrou wenvereniging bereid, leefde nog steeds voort als een blijde herinne ring Wedsrkerig werden daarna de beste wensen uitgewisseld en werd gezongen Gezang 110 4 en 6 en Gezang 130 1. Door ds. van den Brink werd een smalfilm vertoond over de staat Israël. Het overleden lid mevr. Hoek- de Later wsrd met een minuut stil te herdacht. Verwachting tot zaterdagavond. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met later hier en daar enige regen of motregen. Van nacht iets minder koud, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. 23 april Zon op 5.27, onder 19.51 Maan op 4.41, onder 17.12 24 april Zon op 5.25, onder 19.52 Maan op 5.06, onder 18.20 25 april Zon op 5.23, onder 19.54 Maan op 5.32, onder 19.27 Nieuwe maan: 25 april te 22.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 april 24 april 25 april 1.33 v.m. 2.27 v.m. 3.12 v.m. BROUWERSHAVEN: 23 april 1.13 v.m. 24 april 2.00 v.m. 25 april 2.41 v.m. 14.22 n.m. 15.09 n.m. 15.45 n.m. 13.35 n.m. 14.20 n.m. 14.59 n.m. Dogmatiek per telefoon In de kerken in Rome zullen „juke boxes" geplaatst wor den. De kerkgangers zullen als zij een munt in de auto maat werpen en een koptele foon opzetten beschouwingen kunnen horen van kerkge leerden. Voorpaginanieuws voor 150 jaar Opnieuw belangstelling voor slachtbaar vee (XXV). Wat de werving van manschap pen betreft, ditmaal voor de En gelsen, ging de geschiedenis zich herhalen. Op 31 augustus 1959 ar riveerde te Zierikzee baron Vos, kapitein bij het tweede regiment Engelse jagers, die zich bij de bur gemeester vervoegde, met de mede deling dat hij kwam om te werven. In de Stadscourant werd een ad vertentie geplaatst en het desbe treffende numer werd uitgedeeld in de herbergen der stad. Hoge handgelden werden geboden, maai de uitwerking van de campagne was zeer gering. Van Engelse zijde kwam verder een publikatie af, dat goederen of gelden van het Hol landse gouvernement, in bezit van ambtenaren of burgers op Schou- wen-Duiveland, moesten ter be schikking worden gesteld van de commandant. Op 1 september vor derden de Engelsen 150 stuks slachtbaar vee, maar daarbij bleef het verder. Onkosten commandant en garnizoen De onkosten die de Engelse com mandant maakte bleken f 180 we kelijks te bedragen, een 'flink be drag waarover het gemeentebe stuur in zorg zat. Men dunkte het te Zisrikzee billijk te zijn, dat deze onkosten - zo goed als het garni zoen - ponds pondsgewijs over de verschillende gemeenten op het eiland zouden worden verdeeld. Hierover werd toen ook weer con- takt opgenomen met de gemeente besturen. Zesr lang bleef betaling uit van twee leveringen vee aan de Engelsen en een raadscommissie werd er op uitgestuurd naar het commissariaat van de Engelse troe pen te Vlissingen, om de penningen in ontvangst te 'nemen De com mandant vroeg de commissieleden om alle goederen, toebehorend aan het Rijk van Holland, zich bevin dend op de verschillende seinpos ten en ln de wachthuisjes. De com missie vroeg verlof genoemde goe deren in bewaring te mogen nemen en dit voorstel werd ingewilligd. De gemeentebesturen van Westen- schouwen, Haamstede, Renesse en Eikerzee werd verzocht zulks ook te doen. Na vertrek der Engelsen waren genoemde goederen dan ook nog aanwezig. Inventarisatie voorraden Intussen vroeg het gemeentebe stuur opgave te doen van de voor raad gedorst graan in alle gemeen ten. De winkeliers moesten kennis geven van de voorraden boter, kaas en olie. Graan bleek in vol doende mate aanwezig en de win keliers waren niet al te slecht, be voorraad. De commandant werd verzocht geen tosstemming-te ver lenen voor het verschepen van graan en een verbod uit le vaar digen op de uitvoer van boter, kaas en andere winkelwaren, want men begreep wel dat de nog vrij gun stige positie wel eens heel anders zou kunnen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2