Kabinet van Syngman Rhee en partijbestuur afgetreden DE ZIERIKZEESCHE COURANT WWBiïHM ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per i maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo;se nummers 10 ct. - Vers-hijnt maandag, dinsdag, don.'erdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - luccesjes (ma*. 15 .nm.) I1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Janna wekken II, Zierikzee, Postbus na. 1, teiTDTf f0"-2755*~ na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 115 doden in Zuid-Korea SEOEL, 21-4. President Syngman I Poeng, de machtigste man in het Khee van Zuid-Korea, die in maarts de - betwiste - presidentsverkie zingen heeft gewonnen, stond don derdag. naar uit berichten uit Se oel bljjkt, bijna helemaal alleen. Zün kabinet en het hoofdbestuur van zijn partij, de regerende libe rale party, 3Ün donderdag afgetre den en hebben de verantwoorde lijkheid aanvaard voor de ongere geldheden van deze week in Zuid- Koreaanse steden, waarbij volgens officiële cijfers 115 mensen het le ven hebben verloren. Zuld-Koreaanse leiders van el kaar bestrijdende partijen, de libe ralen en de democraten, hebben donderdag besloten de nationale vergadering vrijdag in spoedzitting bijeen te laten komen. Het parle ment zal spreken over de manier waarop een einde gemaakt moet worden aan de onrust in het land. Van welingelichte zijde te Seoel werd donderdagavond vernomen, dat vorming van een nieuwe rege ring zeker 24 uur zal vergen. Er zijn tekenen die er op wijzen dat vele politieke figuren thans liever niet betrokken raken bij het lands bestuur. Onbevestigde berichten in Zuid- Koreaanse bladen maken er mel ding van dat de president ook het ontslag zou hebben aanvaard van zijn eerste secretaris, Park Tsjan II, na president Syngman Rhee en de gekozen maar nog niet in func tie getreden vice-president Li Ki DE „POLARIS" VOOR EUROPA WASHINGTON, 21-4. De Ameri kaanse minister van defensie, Tho mas Gates, heeft de hoop uitge sproken, dat de Navo-raad het Amerikaanse aanbod om polaris- raketten aan de west-Europese bondgenoten te verkopen, zal aan vaarden. Hij zei op een persconferentie dat de Navo-opperbevelhebber in Europa, generaal Norstad, deze ra ketten tegen 1963 op het continent wilde hebben. Gates zei, dat de V.S. voorstel len deze raketten aan de Navo als groep te leveren. Volgens de mi nister zal verder overleg met de Navo-raad gepleegd worden. Hij noemde het overleg een „gecom pliceerde zaak", die veel tijd en nadenken zou kosten. Venezolaanse opstand duurde 24 uur CARACAS, 21-4. De opstand van ex-generaal Jesus Maria Castro Leon tegen president Betancourt van Venezuela heeft weinig meer dan 24 uur geduurd. De opstandige strijdkrachten van Castro Leon te San Cristobal in het uiterste wes ten aan de Colombiaanse grens hebben zich donderdagmiddag aan de regeringstroepen overgegeven terwijl de ex-generaal z^lf en vier officieren naar Colombia zouden zijn uitgeweken, maar dit laatste is donderdagavond door Colombiaan se autoriteiten tegengesproken. Bij de gevechten tussen de rege ringstroepen en de opstandelingen zijn volgens officieuze gegevens drie mensen gedood en twee ge wond. land. Rhee's woning wordt omringd door schijnwerpers en prikkel draadversperringen en overal in de omgeving patrouilleren politie- en legereenheden. Volgens schattingen van deskun digen is bij de ongeregeldheden van dinsdag te Seoel een schade aangericht van vijftig miljoen gul den. Het parket van de rechtbank van Masan waar de reeks ongeregeld heden op 11 april zijn begonnen, heeft donderdag 35 mensen be schuldigd van het opstoken tot de wanordelijkheden. Het aantal ar restanten op grond van de krijgs wet bedraagt 104. De Amerikaanse ambassade te Seoel heeft odnderdag meegedeeld dat het symfonieorkest van Boston zijn bezoek aan Seoel heeft afge last. WILDE TONELEN TIJDENS OLIEPROCES IN RABAT verzocht d? mannen, die ervan ver dacht worden wetens en willens deze olie te hebben gemaakt of verkocht, te anesteren, te onder vragen en te veroordelen. Ieder weet dat de koning wetten maakt. Hij hoeft slechts te spreken en zijn woorden zijn w?t. Er hoeft geen publikatie in de Staatscourant te verschijnen De radio vermeldt de feiten, de kranten drukken ze. Dat is voldoende". RABAT, 21-4. Na stormachtige tonelen voor de rechtbank is het proces te Rabat tegen 24 mannen, die ervan beschuldigd worden 10 duizend mensen ziek te hebben ge maakt door het verkopen van slechte spijsolie, tot maandag ver daagd. D? advocaat van Moelau Idriss, een van de hoofdbeklaagden, pro testeerde heftig toen de rechtbank zijn klacht verwierp dat zijn cliënt ten onrechte werd vastgehouden en dat de huiszoekingen onrechtma tig waren. Andere advocaten sloten zich bij dit protest aan Zij ver scheurden hun toga en riepen uit: „De zaak is reeds beslecht. Onze deeld"11 Ver°°r' WASHINGTON, 21-4. De Neder- Het proces volgde op een verkla- landse ambassadeur Washington ring van de rechter, die in ant- J H;-vanRoyen, heeft donder woord op hun klachten zei: „De daS £e Amerikaanseonderminister wet is geschonden De arrestatie I va" buitenlandse zaken Dillon een waren vaak willekeurig. Maar dit I overhandigd, waarin de Ne- j-.i.m. i derlandse regering uitdrukking Nederlandse nota aan de V.S. proces is uitzonderlijk en moet niet gebaseerd zijn op de normale juri dische bepalingen. De koning heeft MEISJE MET TWEE HARTEN PARIJS, 21-4. Het 17-}arige Italiaanse meisje Marmela di Felice, dat met haar ouders in Frankrijk woont en dat in een ziekenhuis hij Parijs is opgenomen omdat zij voort durend klaagde over ver moeidheid en ademnood, blijkt twee harten te hebben. In haar geboortestad Bari in Italië hebben de dokters ja renlang vergeefs naar de oorzaak van haar kwaal ge zocht. De artsen van het zie kenhuis van Saint-Germain- en-Laye, waar zij onlangs werd onderzocht zijn nu tot de verrassende conclusie ge komen dat zij een hart links en een hart rechts in het li chaam heeft Het linkerhart heeft twee hartslagaders en het rechtse drie. De deskun digen geloven dat Carmela zeker drie jaar in observatie zal moeten blijven voor men een operatie kan proberen uit te voeren. Premier Abdoel Mad j id Koebar van Libië heeft donderdag bekend gemaakt, dat zijn regering diplo matieke betrekkingen wil aankno- pen met Nederland, Oostenrijk, Zuid-Slavië en Ghana. Wetsontwerp over stemrecht negers aanvaard WASHINGTON, 21-4. Het Ame rikaanse huis van afgevaardigden heeft donderdag met 288 tegen 95 stemmen het wetsontwerp aan vaard over de bescherming van het stemrecht van negers en het ont werp ter goedkeuring door Eisen hower naar het Witte Huis gezon den. De kern van het wetsontwerp wordt gevormd door de maatregel die federale rechters de bevoegd heid geeft „scheidsrechters" te be noemen, die de negers moeten hel pen b(j de uitoefening van hun stemrecht. Zoals bekend hebben senatoren uit het zuiden van de V.S. bij de behandeling van dit wetsontwerp in de senaat getracht vastlegging van burgerrechten voor de negers door middel van een „filibuster" te voorkomen. De tekst die tenslotte aanvaard werd, wordt als „gema tigd" beschouwd. Het huis van afgevaardigden heeft verscheidene amendementen van de senaat aan vaard. d Vier Sowjet-natuurkundigen hebben een Leninprijs gekregen voor hun ontdekking, dat men van het Noord- en Zuidpoolgebied in de ruimte kan komen zonder last te hebben van gevaarlijke stra lingszones die zich elders om de aarde bevinden. geeft aan haar „diepe teleurstel ling" over het feit, dat de Verenig de Staten de K.L.M. geen landings rechten hebben verleend aan de Amerikaanse westkust. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse "zaken in Den Haag heeft donderdagavond desgevraagd meegedeeld, dat de Nederlandse regering er behoefte Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een beeld van de ongeregeldheden in Seoel, Zuid Korea, waar tijdens botsingen tussen demonstranten en politie en militairen meer dan tach tig mensen werden gedood en meer dan driehonderd werden gewond. De schoten vielen, toen de demonstranten trachtten het huis van pre sident Syngman Rhee te bestormen: de troepen openden toen het vuur. Zorg voor 250 jongens en meisjes Nederlandse hulp voor weeskinderen van Agadir AMSTERDAM, 21-4. Ook de Na tionale Federatie voor Kinderbe scherming in Nederland heeft als een der 60 leden van de „Union Internationale de Protection de aan gevoelde dS Amerikaanse re- ''Enfance", de grote internationale gering andermaal een samenvat- Par'tcuhere organisatie voor kin- ting te geven van het Nederlandse standpunt in deze kwestie en de argumenten van Amerikaanse zijde te weerleggen. Nieuw Frans verkeersvliegtuig PARIJS, 21-4 Twee Franse vlieg tuigfabrieken, de Sud Aviation van d? Franse staat en de particuliere fabriek van Marcel Dassault, heb ben plannen bekend gemaakt voor de bouw van een tweemotorig straalverkeersvliegtuig voor mid delgrote afstanden dat sneller dan 2.000 kilometer per uur zal vliegen Het prototype van dit toestel, de „Sup-r Cara veile", zal over vier jaar zijn eerste vlucht kunnen ma ken. Het is een verdere ontwikke ling van de Sud Aviation „Cara- velle" die thans reeds in dienst is bij een aantal luchtvaartmaat schappijen. derbescherming, gevestigd in Ge* nève, toegezegd medewerking te zullen verlenen aan de zorg voor 250 slachtoffertjes van de aardbe ving in de Marokkaanse stad Aga dir. Deze kinderen zijn ondergebracht in een opvangcentrum nabij Rabat in Marokko. Tot hen behoren 160 weesjongens uit een weeshuis in Agadir. Dit tehuis is tijdens de aardbeving geheel vernield. De an dere kinderen zijn hun ouders bij de verwoesting van de stad kwijt geraakt. Deze ouders zijn vermoe delijk omgekomen. De bovengenoemde „Union" heeft toegezegd voorlopig voor twee maanden de zorg voor deze 250 kinderen op zich te nemen. Boven dien zal men gedeeltelijk de voe ding van baby's en kleuters, die met hun ouders in noodkampen vertoeven, bekostigen. Het Natio naal Bureau voor kinderbescher- FELLE UITSLAANDE BRAND IN EEN BENZINEHANDEL IN HOOFDDORP Bedrijfsruimte ging verloren HOOFDDORP, 21-4. Vanmiddag omstreeks half drie is een felle brand uitgebroken in de benzine en oliehandel van de N.V. Gebr. de Boo aan de hoofdweg in Hoofd dorp. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De brandweren uit om liggende gemeenten bestreden de vuurzee. Omstreeks half vijf waren de brandweerkorpsen van Haarlem mermeer en enkele omliggende ge meenten de brand meester. Men is nog bezig met nablussingswerk- zaamheden. De bedrijfsruimte - een soort garage - is totaal uitgebrand. De omliggende woningen bleven gespaard. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de schade onge veer een half miljoen gulden De N.V. Gebrs de Boo was tegen brandschade verzekerd. De brand is vermoedelijk ont staan tengevolge van het overlopen van een vat, dat men bezig was met benzine te vullen. De overlo pende benzine heeft zich over de grond verspreid. D? politie veron derstelt dat deze benzine of het gas daarvan in contact is gekomen met een brandende petroleumkachel, die in het kantoor stond. Tijdens de brand zijn enkele met benzine en olie gevuld? vaten ontploft. Nie mand liep evenwel letsel op Met man en macht hebben de brandweerkorpsen de laaiende vuurzee bestreden. De opslagruim te bleek reeds spoedig reddeloos verloren. Daarom richtte men ook veri aandacht op de omliggende huizen. De brandweer heeft nog assistentie gekregen van drie jon gens, die zich kort nadat de brand was uitgebroken in de bedrijfs ruimte waagden. Zij slaagden er in zeven auto's, o.m een auto met propaangas uit de garage te rijden Tijdens dez? reddingsactie kwam een van de auto's in een sloot te recht. Enkele particuliere auto's, die ln de garage stonden, werden evenwel een prooi der vlammen. VEENBRAND: 3 MILJOEN TURVEN VERBRAND ENSCHEDE, 21-4. - Meer dan 3.000.000 turven zijn tot nu toe in vlammen opgegaan bij een ernsti ge veenbrand, die aan weerszijden van de Duits-Nederlandse grens ter hoogte van Glanerbrug (ge meente Enschede) woedt. De brand is vorige week vrijdag op Duits ge bied ontstaan. Een groot aantal turfhopen ging daarbij in vlammen op. Deze waren eigendom van de N.V. Twentse Turfindustrie te En schede, die het terrein aan beide zijden van de grens verveent. Gis teren is het vuur overgeslagen naar Nederlands gebied. Daarbij ging nog eens duizend kubieke meter turf van genoemde firma in vlam men op. Grifs haar is een bewijs van ouderdom, niet van wijsheid. ming in Den Haag vraagt giften voor deze weeskinderen van Aga dir te storten op zijn gironummer (426155). Zuid-Rhodesia laat gevangenen vrij SALISBURY, 21-4. De regering van Zuid-Rhodesië heeft bekend gemaakt, dat zij heeft besloten 34 politieke gevangenen vrij te laten. Daarna zullen zich nog 54 politieke gevangenen in arrest bevinden. Het proces van degenen, die op 20 mei nog gevangen zijn, zal door de re gering herzien worden. Het nieuws van de vrijlating viel samen met het vertrek van premier sir Edgar Whitehead naar Londen voor besprekingen met lord Home, de minister van geme nebestbetrekkingen, over de grond wet van Zuid-Rhodesië. Gezegd werd dat de algemene toestand zo is verbeterd, dat de vrijlating de handhaving van recht en orde niet in gevaar zal brengen. AMSTERDAM. In het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam is de 46-jarige metselaar H. F. T. van den Bos overleden. De heer van den Bos liep gisteren zeer ernstige verwondingen op toen hij uit een zeven meter hoog raamkozijn viel. Studie over Benelux- lonen DEN HAAG, 22-4. De speciale Beneluxcommissie, samengesteld uit leden van de Sociaal-Economi sche Raad, de „Conseil de l'Econo- mie Nationale du Luxembourg" en de National? Arbeidsraad en de Centrale Raad voor het Bedrijfsle ven in België, is in een interim rapport over de loonontwikkeling in de Benelux in de jaren 1953 tot 1958 tot de conclusie gekomen „dat de levensstandaard van de werk nemers in de douane-unie een voortdurend stijgende lijn heeft ge volgd en dat de tussen de loonni veaus van de unielanden bestaande verschillen in belangrijke mate zijn geëlimineerd". Dit resultaat is, naar de commissie mededeelt, tot stand gekomen zonder dat er enige formele maatregelen tot harmoni satie van het loonbeleid en van de stelsels van loonvorming werd ge troffen De concrete mogelijkheden om in de toekomst het loonbeleid in de drie landen nog meer op el kaar af te stefnmen zullen nader worden bestudeerd. „Opvoeding tot Europa" AMERSFOORT, 21-4. De drie daagse nationale studieconferentie „Opvoeding tot Europa", in het' Evert Kupersoord te Amersfoort, waartoe de Europese beweging in Nederland het initiatief nam, is vandaag besloten met het uitbren gen van verslagen door de verschei dene vak werkgroepen. Men kwam tot de algemene conclusie, dat er op de scholen meer aandacht moet worden besteed aan de steeds toe nemende Europese integratie. Het vervagen van de grenzen maakt het noodzakelijk, dat een zeker conservatisme in de didactiek van het onderwijs overwonnen zal moe ten worden. VRON WAS IN DE LUCHT DEN HAAG, 21-4. De commer ciële radio-uitzendingen vanaf het schip „Veronica" van de vrije radio omroep Nederland (VRON) werden vanavond omstreeks half acht afgebroken, nadat gedurende verscheidene uren achtereen lichte muziek was uitgezonden, afgewis seld met reclame-teksten. Reeds vroeg in de middag waren de uit zendingen begonnen. Er werd ge durende 15 minuten muziek uitge zonden, waarna ongeveer 30 secon den lang reclame werd gemaakt voor Nederlandse en Engelse pro- dukten en ondernemingen. „Willem Barendsz" in Kaapstad KAAPSTAD, 22-4. De 26.830 ton metende Willem Barendsz is don derdag in Kaapstad aangekomen, op weg naar Nederland na een reis van zeven maanden. Ongeveer duizend mensen stonden op de ka de om de 330 Zuidafrikanen onder de bemanning van 780 koppen te begroeten. Eerste stuurman H. Jansma ver klaarde dat het een goed seizoen was geweest. Ondanks de slechte weersomstandigheden had men meer dan duizend walvissen ge vangen. De Willem Barendsz wordt op 11 mei in Nederland verwacht. Congres van* ballonvaarders ROTTERDAM, 21-4, Vijftig af- ge vaardigden uit verschillende landen komen dinsdag 3 mei voor het eerst bijeen in het ballonclub- hotel te Rotterdam voor het hou den van een tweedaagse ballon- vaarderscongres. Dit congres gaat vooraf aan de internationale bal lonrace om de trophee de La Li beration, die, zoals gemeld, op 5 mei in Rotterdam zal starten. Jaarvergadering plattelandsvrouwen DEN HAAG, 21-4. Op 11 mei wordt in de grote foyer van „Ti- voli" te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen. De bijeenkomst begint te 10.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1