beter van met Duyvis GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 APRIL 1960 No. 18755 De zaak-Eric Peugeot Toch aanklacht Ingediend PARUS, 19-4. Volgens het Parij- se blad „France Soir" zal Jean- Pierre Peugeot toch een aanklacht Indienen tegen de onbekende ont voerders van zijn vierjarig zoontje Eric. In een interview met „France Soir" heeft hij verklaard, dat het zijn plicht is. „Het is duidelijk dat iedereen moet medewerken om de arrestatie en veroordeling van de misdadigers tot stand te brengen", zo zei hij. De vorige week had Peugeot, voor hij het losgeld van circa 375 duizend gulden betaalde en zijn zoontje terugkreeg, voor de televi sie verklaard dat hij geen aanklacht zou indienen als zijn kind onge deerd terug kwam. Volgens „Le Figaro" heeft vader Peugeot ook verklaard dat het on derzoek van de politie „veel ver der" is gevorderd dan de politie heeft bekend gemaakt. Later is gemeld dat niet de vader maar de grootvader van het ont voerde jongetje, een officiële klacht heeft ingediend. Denemarken vreest droogte KOPENHAGEN, 19-4. In Dene- marken wordt dit jaar watemood verwacht als gevolg van de droge zomer van vorig jaar. Deskundigen zien de toekomst somber in en men verwacht dat in de komende weken reeds beperkin gen op het waterverbruik, afgekon digd zullen worden, zoals een ver bod om tuinen te besproeien. Volgens deskundigen bevatten de ondergrondse waterbekkens minder water dan ooit tevoren. In vele de len van Denemarken ligt het grond waterpeil anderhalve meter dieper dan normaal, vooral als gevolg van het feit dat men vorig jaar deze re. serves duchtig heeft moeten aan spreken. De Ver. Staten bezitten een voorraad van 100 000 kernbommen en de Sowjet-Unie 50.000, terwijl er slechts 300 van deze bommen nodig zijn om een van deze twee landen volledig te vernietigen, zo heeft dr. Linus Pauling, dse Ame rikaanse Nobelprijswinnaar, ver klaard is een rede te Englewood in Nbw Jersey. Proef hoeveel lekkerder die lekkere sla kan zijn - met Salata. De zachte, licht-gekruide slasaus van Duyvis, die uw sla verfijnt en „afrondt". Eet er beter van, geniet van sla op z'n fijnst - met Duyvis Salata! Nieuw etiket, maar Uexellde vertrouwde Duyvla-kwaliteit GRATIS Bij elke grote fles Bug vis jSalata krijgt u vork of lepel van een al leraardigst kom- kommerbestek. Handigook voor sla en slaatjes hors d"oeuvres visconserven uitjes en augurken. Het nieuwe timmerbedrijf aan de Duinweg te Burgh Geheel nieuw machinepark BURGH, 20-4. Het nieuwe tim merbedrijf van de fa. L. C. Bom aan de Duinweg te Burgh werd in recordtempo gebouwd. Niet min der dan 500 m2. vloeroppervlak werd in zeven weken tijds overdekt en bedrijfsklaar gemaakt Het gebouw bestaat uit twee de len, -t.w. de werkplaats, die onge veer 300 m2. beslaat en de houtop slagplaats, die 200 m2. vergde. Het gebouw is zeer modern van con structie. Het heeft een gebroken vlakke kapconstructie, die bedekt met rubberoid het geheel een fraai aanzien geeft. Ruime deuren geven een gemakkelijke toegang, ook voor het zwaarste materiaal. Een zeer moderne TL-verlichting zorgt voor een zee van licht. Een fraai kan toor is ingebouwd. Moderne machines Het machinepark is gloednieuw en van Italiaanse makelij. Tot de fraai groen geschilderde machines noemen we: freesmachine, ketting frees (een nieuw snufje), lintzaag, cirkelzaag met afkortinrichting, vlakbank, vandiktebank, langgat- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Verbouwing zuivelzaak De verbouwing van de zuivel zaak, eigenaar de heer P. de Oude, aan de Hem, werd uitgevoerd door J. P. van Tiggelhoven (metselwerk), J. Poldermans (timmerwerk van de bouw), terwijl de heer F. van Aken het timmerwerk van het interieur, w.o. kasten, toonbanken e.d. ver zorgde. BROUWERSHAVEN Programma feestelijkheden op 5 mei Door de Oranjevereniging te Brouwershaven is in grote lijnen het programma voor 5 mei a.s. vastgesteld (wijzigingen voorbehou den): 8 uur klokgelui met het hijsen der driekleur. 8.15 uur gewijde muziek door de muziekvereniging „Apollo". 9 uur aubade door de schoolkin deren voor het stadhuis, waarna toespraak door burgemeester J. L. van Leeuwen. 10 uur Herdenkingsdienst. 11 uur tractatie schoolkinderen en ouden van dagen. 2 uur optocht. 3 uur sport en spel door de school kinderen. 5-6 uur pauze i.v.m. televisie-uit zending. 7 uur sport en spel voor ouderen. 8.30 uur stoelendans op het Haven plein. 9 30 uur lampionoptocht. 10 uur uitreiking der prijzen. 10.30 uur sluiting door „Apollo". boren en wat kleinere machines. Alles is van het modernste type. De cirkelzaag is van het aller nieuwste staalsoort'(Widea) en kan 5000 uren mede tegenover het oude materiaal met 50 uren Alle ma chines zijn zeer ruim geplaatst zo dat het langste hout ongehinderd bewerkt kan worden. Voor deze keer versierde een schat van bloe men de nog in rust zijnde machines, die in de toekomst mede zullen werken aan menig groots bouw werk. Een zoon van de heer Bom, de heer A. Bom, sprak een welkomst woord, waarin hij dank bracht aan het personeel voor deze snelle bouw. Hij herinnerde de aanwezi gen er aan, dat zijn vader reeds in 1909 weric vond in dit bedrijf en het in 1930 tot zijn eigendom kon beschouwen. BRUINISSE Aankomst „Henri Dunant' De „Henri J. Dunant", het hospi taalschip van het Rode Kruis, waar ieder jaar boottochten mee worden georganiseerd voor bedlegerige chronische zieken, zal op maandag 9 mei weer aan Zijpe arriveren, om de zieken van Schouwen-Duive- land, St. Philipsland en Tholen voor een week aan boord te nemen. De afdeling Brulnisse van het Rode Kruis zal in de grote optocht, die op 5 mei te Bruinisse gehouden wordt, eveneens met een praalwa gen vertegenwoordigd zijn. Negen cursisten zullen binnenkort examen doen, ter verkrijging van het diplo ma E.H.IO. (Eerste Hulp in Oor logstijd). Komst ds. G. H. J. Marsman uitgesteld Het staat nu wel vast, dat ds. G. H. J. Marsman, de oud-predikant van Bruinisse, die in 1950 naar Zuid-Afrika vertrok, zijn plannen om in april ons land weer te be zoeken heeft laten varen. De oor zaak van deze wijziging van plan nen is gelegen in de studie van zijn oudste dochters. In verband daar mee is het bezoek uitgesteld, zeker niet afgesteld. Ds. Marsman zou nu het voornemen koesteren, in de maanden oktober of november naar Nederland over te komen. DE VAL VAN BARRANCA De Russische republiek telt thans 9.500 personen boven de hon derd jaar op een bevolking van on geveer 117 miljoen, d.w.z. 81 hon derdjarigen op elk miljoen inwo ners, vergeleken met 30 in de V S. Deze cijfers zijn gebaseerd op de resultaten van de jongste volkstel ling. Voorts zouden er in de Rus sische republiek meer dan 100 per sonen zijn in do leeftijd tussen 120 en 156 jaar. 89. Raimond, die met zijn vrouw in een der legertenten be schutting gezocht heeft tegen een nachtelijke regenbui, kijkt ver wonderd op als een van zijn mannen komt melden dat een vreem deling hem wenst te spreken. Loki, die op Raimonds bevel wordt binnengelaten, vertelt voor de zoveelste maal waarom hij gemaskerd is. „Gij hebt u verbrand bij proefnemingen?", vraagt Raimond wan trouwend, „en wat voor proeven zijn dat dan wel?" „Ik experimenteer met ontplofbare stoffen", klinkt het van achter het zwarte masker, „en dat is ook de reden waarom ik u kom storenOok ik heb nog een oude rekening met Aram te vereffenenMet uw stormram kan het dagen duren voor de zware wallen van Barranca bezwijkenIk kom u mijn diensten aanbieden.mijn ontplofbare stof kan een muur van twee meter dikte vermorzelen als was het zand inplaats van steen „Isis dat werkelijk waar?", valt Rosa hem in de rede en haar ogen fonkelen van opwinding. „Gij speldt ons iets op de mouw! Zoiets is toch niet mogelijk?!" „Ziehier het wapen, dat alle stormrammen overtreft!" zegt de gemaskerde met een vreemd lachje en hij houdt een klein zakje in de verminkte hand omhoog BRUINISSE De winkeliers die in Bruinisse spaarzegels verstrekken hebben de jeugd zaterdagmiddag een feest middag aangeboden, waarop film pjes werden vertoond. Snoep en een feestmuts voltooiden de feest vreugde. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 19-4. Aanvoer 5219 stuks vee, t.w.: 875 vette koei en en ossen; 1367 stuks gebruiks- vee; 375 vette kalveren; 327 gras kalveren; 1573 nuchtere kalveren; 481 varkens; 20 lopers; 7 biggen; 57 paarden; 56 schapen en lamme ren; 39 weidelammeren; 42 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,25, f 2,80-2,95, f 2,60- 2,75; vette kalveren f 2,85-3,10, f 2,50-2.85, f 2,30-2,50; slachtpaar- den f 2,50-2,00-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 430-370-270; nuchtere kalveren f 60-49-40; lopers f 80-70-60; big gen f 50-40-36; schapen f 110-95- 65; lammeren f 120-95-70; kalf- en melkkoeien f 1280-1100-900; vare koeien f 900-780-680; vaarzen f 925 1700-600; pinken f 570-500-400. Aardappelen ROTTERDAM, 19-4. Klei-aard- appelen 35 mm. opwaarts: Eigen heimers f 13-18; Bintje f 14-17. Zandaardappelen 35 mm. op waarts: Noorderling f 11,50-13; Libertas f 11,50-13. Voer-aardappelen f 2,50-3. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Jan Kempen maakte 'n reactie, maar Annemarie was nog bij be wustzijn. Een zwak gebaar van haar hand was voor de grenscom- mies voldoende om hem van een achtervolging te weerhouden. „Je moet nu niet meer weg gaan" zei het meisje moeizaam, „en je moet alles vergevenalles zoalsik". ;Jan Kempen kon z'n tranen niet bedwingen. Zijn trots was gebro ken. Hij voelde nog slechts de goed heid van haar, die de laatste mi nuten van haar leven aan hem wil de geven, en de zwaarte van het verlies, dat het noodlot hem had toegebracht. Met zacht gebaar streek hij een haarlok van haar voorhoofd. An nemarie glimlachte en scheen ge lukkig te zijn. Nog nooit had ze hem zo aangekeken. „Ze zal wel erg moe zijn. Zo kan ze niet blijven liggen", meende een van de omstanders te moeten op merken. „Ja", zuchtte Jan Kempen, „ze is erg moe". Maar hij bleef in dezelf de houding bij haar neergeknield. Hij voelde maar al te duidelijk, dat haar polsslag steeds zwakker werd. Het bloed vloeide langzamer uit de wonde en het was alsof ze de doodsslaap reeds was ingegaan. Nog eenmaal opende ze na een i poosje haar ogen. 1 „Vaarwel Jan", fluisterde ze nau welijks hoorbaar, „Gods zegen zij met je". En toen met een laatste krachtsinspanning: „Vaarwel., va dermoeder en ikzullen op je wachten". Maar degene, voor wie deze woorden bestemd waren, hoorde ze niet. Die zwierf als een opgejaagd stuk wild over de hei, kilometers ver. Langzamerhand werd de lucht lichter boven de bossen in het oos ten. Een nieuwe dag brak aan, en een kraai schudde zijn veren ineen boom. Een groep van twaalf man nen trok zwijgend en met gebogen hoofd langs de bosweg naar Wald- kerk. Het waren commiezen, maar zij liepen zo behoedzaam en waren zo zwijgzaam als smokkelaars - ze droegen de droefheid in het hart om de dood van Annemarie, die zij meevoerden. Voorop ging Jan Kempen. Hij had er op gestaan haar te dragen. Aanvankelijk had hij haar alleen getorst, maar de last werd te zwaar. Nu droeg men de dode op 'n baar, die men provisorisch van takken en twijgen had gemaakt. Men bracht haar naar haar eigen huis, waar Jan Kempen een rouw kamer inrichtte. De grensbewakers waren nauwe lijks in het dorp of hun chef kwam hen al tegemoet fietsen. „En?" vroeg hij nieuwsgierig naar het resultaat van de nachtelijke ex peditie. De mannen keken hem somber aan en wezen naar de boswachters woning. „Daar", zei er een, „daar 100 ligt de droevige buit, die we van deze nacht hebben meegebracht, Annemarie is dood De zware doodsklokken galmden drie dagen later over Waldkerk. Het regenachtige weer had plaats gemaakt voor een krachtige herfst storm, die de bombam-klanken ver deed uitwaaien over de heide. De vermanende klaagtoon van de Waldkerkse toren werdi ook ge hoord door de man, die er al dagen lang als een dwaas rond zwierf. Het gehele dorp was tegenwoordig bij de uitvaart van Annemarie van Dorenkamp. Men schreed zodanig onder de indruk en met zoveel eer bied achter de baar alsof er een heilige ten grave gedragen werd. De baar was overdekt met bloemen en vele kransen werden nog ge dragen, Velen waren hun ontroering niet meer meester, toen de kist in het graf daalde. Nadat de pastoor de laatste ze geningen had verricht voerde de vreemdeling, die men de laatste tijd al vaker in Waldkerk had gezien en die zich nu. als Vermeer bekend maakte, het woord. Hij had het over zijn trouwe en bekwame zaak voerder, wiens dochter zo noodlot tig aan haar eind gekomen was, juist nu zij een gelukkig keerpunt in haar leven bereikt scheen te hebben. En toen was hij weer daar heen vertrokken, vanwaar hij gekomen was. Hij behoefde de man niet meer te zoeken, voor welke hij eigenlijk gekomen was; want die kon geen produktievc arbeid meer verrich ten sinds de waanzin hem naar het hoofd gestegen was (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9