VELP0 Nieuwe brandweerauto voor Bruinisse is dringend nodig c. F. A. TRANEN OVER JOHANNESBURG" BROODKAART STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 APRIL 19é0 No. 18755 Vergadering gemeenteraad Begin herstel zoutschade Zaterdag JL vond een openbars vergadering plaats van de gemeen teraad van Bruinisse, onder voor zitterschap van burgemeester v. d. Linde. Alle leden waren aanwezig. In antwoord op een vraag n.a.v. de notulen werd de heer Kik mede gedeeld dat aan sloping van ge meentewege van de voormalige werkplaats van de heer Maaskant, eigenaar d? heer D. van Tuyl te Woerden, niet gedacht kan worden, i.v.m. de hoge bedongen prijs. Op aandrang van de raad werd beslo ten opnieuw een onderzoek in te stellen naar de toestand van de mu ren van het betreffende pand Medegedeeld werd dat een over eenkomst is aangegaan met de aannemer M. v. d. Velde voor het opruimen van het zg. „slachtveid". De voorzitter was het niet eens met de heer L. J. Hoogerheijde (AR), die meende dat genoemde aanne mer meermalen is achtergesteld bij andere aannemers. Dat het ge meentelijk onderhoudswerk I960 niet kon worden gegund, lag aan het grote verschil tussen raming en laagste inschrijving. De Boomdijk vanaf Joh. v. d. Berg tot Jac. Wesdorp zal worden opgeknapt. Bezien zal worden of het zin heeft langs de huizen een trottoir aan te brengen Aanschaf brandweerauto Dringend noodzakelijk is de aan schaffing van een nieuwe brand weerauto. De toestand van de hui dige wagen is zeer slecht, waarvoor de basis werd gelegd in de ramp dagen De raad machtigde b. en w. maatregelen te nemen voor aan koop van een nieuw? spuit. Gediscussieerd werd over het aanbrengen van trappen in de nieuwe zeewering. De heer de Ko ning (VVD) meende dat oen trap recht tegenover de Oudostraat niet nodig is, wel bij de nieuwe lig plaatsen voor de vaartuigen. Met algemene stemmen werd aanvaard de regoling 5 pet. salaris verhoging gemeentepersoneel. Min der algemeen enthousiast was men over de spaarregeling voor de ge meente-ambtenaren. De SGP-frac- tie, weth. v. Gilst en d? heer C. Kik, meende dat ieder voor zichzelf dient te sparen. Ook de heren de Koning (VVD) en van Popering (P v.d.A.) opperden aanvankelijk be zwaren, doch na een toelichting door de voorzitter werd het voor stel aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. (Tegen de heren v. Gilst en Kik). Herstel zoutschade Uitvoerig werd hierna gesproken over het voorstel over te gaan tot aanbesteding van herstel zoutscha de aan 34 w.w.-woningen. De be doeling is steeds 10 woningen tege lijk te herstellen, het geheel dient binnen het jaar te worden opgele verd. Begonnen zal worden met de woning van de he?r L. Stoel en vervolgens verder de Prinses Irene- straat. In 5 jaar zullen 150 wonin gen hersteld kunnen zijn. De ergst beschadigde huizen komen het eerst aan de beurt. Een probleem is de tijdelijke huisvesting van de bewo ners Het intrekken bij familie zal zoveel mogelijk worden bevorderd. Verder is gedacht aan leegstaande huizen, noodwoningen en apparte menten in het kamp Stoofpolder. Machtiging werd vervolgens ver eend tot herbestrating van de Oudestraat. Hier zal aan beide zij den een breed trottoir beplant met bomen worden aangelegd. Verder zal de Beursstraat worden verbreed en een aula worden gebouwd op de aig. b?graafplaats alsmede een kantoortje voor de havenmeester annex schuilhuisje voor de schip pers. De heren de Koning en Hooger heijde hadden bezwaren tegen het plan dit kantoortje enz. te plaatsen aan het begin van de haven, onge veer ter hoogte van de Kerkstraat. Daarom werd besloten het beusje, dat nu op de dijk staat, over te brengen naar d? westzijde van de nieuwe haven. Hieronder zal een opbergplaats worden gemaakt voor de ijzeren roeiboot van de ge meente De heer Jumel?t (CH) had verno men dat enige personen alsnog in aanmerking wilden komen voor een verhoogde subsidie voor het aanbrengen van een watercloset. Deze subsidieverhoging werd van kracht toen de verbouwingen be gonnen, maar nog niet beëindigd waren. De raad was echter van mening dat het zaak is vast te hou den aan de datum 4 maart .anders is het hek van de dam en zullen er steeds meer komen die „bijna klaar" waren. Dc viering van 5 mei Ingekomen was een subsidiever zoek van het feestcomité voor 5 mei a.s. tot een bedrag van f 1000. B. en w. waren in hun voorstel hierover niet eenstemmig. Weth v. Gilst vond een bedrag van f 1000 nl. te hoog en stelde voor f 500 subsidie te verlenen. De voorzitter wees er op dat de opbrengst van de huis aan huis-collecte tegenvalt. Enig? leden maakten bezwaar te gen subsidie voor consumpties voor de leden van „Nu met Hope". De voorzitter vond f 500 te weinig en stelde voor - als compromis - f 750 te verlenen. Weth. v. Gilst bleef echter bij zijn mening dat f 500 voldoende is. Het voorstel om f 1000 toe te kennen kreeg alleen de stem men van de heren de Koning (W D) en van Popering (P v.d.A.). Het voorstel om f 500 te geven kreeg de stemmen van de heren Hoogerheijde (AR), Kik en v. Gilst (SGP) en de heer v. d. Berge (P.v. dA.). Het voorstel om f 750 te ge ven kwam niet meer in stemming. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer van Popering op de bouwvalligheid van een muur in de Poststraat en vroeg inlichtingen over de ver branding van de grasmat van het Bij een korte felle brand in de woning Merenstraat 84 te Hoorn zijn eind vorige week de bewoner, de 45-jarige fabrieksarbeider A. B. Sie- mersma, zijn 33-jaHge vrouw en zes van zijn acht kinderen omgekomen. De twee andere kinderen uit dit gezin, een jongen van twaalf en een meisje van zeven, zouden met vakantie in Amsterdam verblijven. - De bovenste foto toont een interieur van de woning na de rampzalige brand. - Foto onder: een buitenaanzicht van de uitgebrande woning met een groep nieuwsgierigen. sportveld, door het strooien van een verkeerd kunstmestmengsel. In de toekomst zal uitsluitend worden gelet op de adviezen van de ter reinconsul, die in bovenstaande niet was gekend en zeer verbolgen was over het feit dat de grasmat was bedorven, daar het zijn taak is voor het gras te zorgen. In verband met de plannen tot opruiming van de tramweghaven te Anna Jacobapolder wees de heer de Koning op het gevaar dat de Stoofpolder loopt als de ebstroom straks niet meer langs de Kram merplaat aan de kant van Oude Tonge zal kunnen lopen. De heer de Koning venvacht te onherroepe lijk een. dijk val op de hoek van het zg. Nieuwlandje, als ?r niet tijdig een strekdam zal worden gelegd op de Krammerplaat. De heer Jumelet wilde de suggestie van de heer de Koning ov?rbrengen aan Water staat Besloten werd uiteindelijk, op voorstel van de heer Kik, een bezoek te brengen aan het water loopkundig laboratorium, waar dit gedeelte van het Deltaplan te zien zal zijn. De heer Jumelet meende dat de zondagsrust in d? nieuwbouw door voetballende jeugd wordt ver stoord, waarop de aandacht van de politie zal worden gevestigd. Tijgerin verlost met keizersnede ARNHEM, 19-4. Voor de tweede keer ls een voor de dierenwereld in ons land nogal zeldzame ope ratie gelukt en wel het toepassen van de zogenaamde keizersnede op de thans 7-jar. Bengaalse konings- tijgerin Mimi in Burgers dieren park in Arnhem. De operatie werd verricht door dr. Dubois van de veeartsenijkundige dienst te Utrecht, die erbij werd geholpen door drie assistenten. Vooraf had men d? tijgerin in een vangkooi ge plaatst en een voorverdoving gege ven. Alvorens men met de operatie begon kreeg het dier nog een twee de narcose Met de operatie was ongeveer twe? uur gemoeid. Een volgroeid doch dood jong werd ver wijderd Het eerste jong dat de tij gerin voor de operatie ter wereld bracht was ook dood. Ingezonden mededeling Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Met ingang van 30 april zal de K.L.M. Amman, de hoofdstad van Jordanië, in haar luchtnet opnemen. De dienst zal een keer per week met een vlieg tuig van het type Lockheed „Elec- tra" worden gevlogen. De route van de nieuwe lijn loopt van Am sterdam via Wenen, Istanboel, An kara en Beiroet naar Amman. De totale reistijd zal ongeveer elf uur bedragen. WORMERVEER. Op'de wandel weg te Wormerveer is de 71-jarige bromfietser A van Diepen uit Wor- mer gegrepen door een trekker met oplegger van een Tilburgse brou werij, die hem passeerde. De be jaarde bromfietser werd daarbij zodanig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het gemeentelijke ziekenhuis te Zaandam overleed. ROTTERDAM. Uit de haven van Rotterdam vertrok het regerings schip „Waterman" met aan boord 415 emigranten voor Australië en Nieuw Zeeland. Onder hen bevin den zich 110 Joegoslaven, Polen, Grieken, Oostenrijkers eri Honga ren. 31 gezinnen vormend, die ja renlang in Kamoen in Salzburg, Rome en Bad Godesberg verbleven en tot dusver voor emigratie niet in aanmerking kwamen. AMSTERDAM. In de Jan van Galenstraat bij de markthallen te Amsterdam is de 21-jarige wiel- rijdster mej. A. A. Kroon door een bus van lijn 14 aangereden. Het meisje viel en kreeg het achterwiel van de bus over haar hoofd Zij overleed ter plaatse. AUSTERLITZ. De 25-jarige M. Koudijs uit Austerlitz is op de Zeis- terweg te Woudenberg om het le ven gekomen, toen hij met zijn auto tegen een boom botste. De auto werd totaal vernield. De man laat vrouw en drie kinderen achter. ROTTERDAM. Dinsdagmorgen in alle vroegte heeft de Floriade- postkoets het Lunapark te Zagreb, waar de karavaan de nacht had doorgebracht, verlaten. Ze is op weg gegaan naar Maribor en de Oostenrijkse grens. De bedoeling, een voorsprong te nemen op het rij- schema in verband met het komen de zwar? Alpen-traject is niet in daden omgezet kunnen worden. Een ijzige regen belette de kleumende koetsiers na zonsondergang door te rijden. De Christelijke Film Actie ver toont vrijdag en zaterdag a.s. in het Herv. Verenigingsgebouw te Zie- rikzee de grootse film „Tranen over Johannesburg", naar het gelijkna mige boek van Alan Paton. De film brengt ons naar Zuid- Afrika, waar de negerbevolking in beroering is en waar de blanken voor de gewetensvraag staan of af- we?r tegen het communisme uit lijfsbehoud het voornaamste is öt de doorwerking van Christus' woord: „Leert van Mij, dat Ik zachtmoedig ben en nederig van hart". Dit probleem is eigenlijk het kernprobleem van deze film Stephan Kumalo, een arm neger predikant, verkondigt het evange- li? in een dorpje ver van de grote stad Jaren geleden werd zijn broer John al door de trekkracht van de goudstad weggezogen naar Johan nesburg en werd daar een gevreesd agitator voor de revolutie. Zijn zuster verdwijnt op zekere dag eveneens, om haar weggelopen man op te zoeken. Zij komt niet terug. Stephan Kumalo staat aarzelend toe dat zijn zoon er op uitgaat om de broer en zuster van zijn vader te zoeken. Deze zal spoedig schrij ven, maar.er komt geen brief. En wanneer er na lange tijd wèl een brief komt, is dat van een anglikaans geestelijke, die de oude Kumalo verzoekt naar Johannes burg te komen om zijn zuster uit de ontucht te redden. De reis al leen al van de oude man, zijn zwerftocht door de slums van Jo hannesburg, de ontdekking van zijn zuster, men zal het nimmer ver gaten. Maar dan komt de grote crisis. Ook de zoon blijkt bezweken te zijn door de armoede en de verlokking van de goudstad en heeft zich bij een roversbende aangesloten. In panische angst zoekt de oud? Ku malo door heel de miljoenenstad tot hij hem terugvindtin de gevangenis ter dood veroor deeld wegens manslag op de blan ke journalist Jarvis, de zoon van een blanke farmer, die zijn grote grondbezit heeft in hetz?lfde dorp als Kumalo woont Niet vader Jar vis, maar zijn zoon heeft zich in gespannen om de rassentegenstel lingen te verzachten door een christendom van de daad. En juist hij moest vallen door de revolver van de jonge Kumalo, die meer uit angst dan uit opzet heeft gescho ten. De geweldige tragiek die achter dit gegeven schuilt, wordt geadeld door het optreden van de zwarte predikant, die bij alle leed over zijn zoon, die met de dood zal moe ten boeten voor zijn daad, het leed van de verbitterde vader Jarvis en de ontroostbare moeder Jarvis niet voorbij zien en met weinig woor den de brug slaat, die alleen het Evangelie kón slaan. „Tranen over Johannesburg" is een film die thans wel bijzonder aanspreekt JSe jonge Kumalo, beschuldigd van moord, viet medeplichtigen voor de rechtbank. Beeld uit de film Tranen over Johannesburg". Jaarvergadering afdeling Renesse Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond Plannen voor viering 15-jarig bestaan Onder voorzitterschap van de vice- voorzitter, de heer Jac. Meganck, hield de afdeling Renesse e.o. van de Algemene Ned. Bouwbedrijfs bond in hotel „Het Wapen van Zee land" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter in het bijzonder een wel komstwoord tot de districtsbestuur der de heer J. v. d. Hout uit Vlis- slngen. De voorzitter sprak woorden van dank tot de secretaris, de heer J. Hendrikse, voor het jaarverslag en de notulen. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. J. Goossens, bleek dat op 1 januari jl. in kas een batig saldo aanwezig was van f 411,60. In het afgelopen jaar werd o.m. uitgekeerd aan vakan tiebonnen f 34.339,18, aan W. en W. f 5.052,36 en het N.V.V.-Gezond- heidsfonds f 131,05. Uit de gehou den controle bleek dat de boeken prima in orde waren bevonden, waarop onder dankzegging door de voorzitter aan de penningmeester décharge werd verleend. Als leden van de kascontrólecom- missie werden benoemd de heren P. Jonker en J. de Feiter. Het pe riodiek aftredende bestuurslid, de heer J. Hendrikse, werd herkozen. In plaats van de heer Jac. Me ganck, die zich niet meer als be stuurslid herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer A. Bodbijl. De bouwstaking Na de pauze gaf de heer J. v. d. Hout een uitvoerige uiteenzetting over het ontstaan en het verloop van de staking in de bouwnijver heid. Spreker noemde dit een van de vreemdste stakingen welke er ooit in ons land hebben plaats ge vonden. De werkgevers onderken den ten volle de aanspraken waar op de werknemers meenden recht te hebben. Alleen de clausule over het al dan niet doorberekenen van de loonsverhogingen in de prijzen - wat speelde tussen de werkgevers en de overheid - stond het aan vaarden van de nieuwe c.a.o. in de weg. Uitvoerig ging de heer v. d. Hout ook in op de gevoerde taktiek om niet alle werken in het land plat te leggen. Veel lof had spreker verder voor de samenwerking met de twee confessionele vakbonden, alsmede de correcte wijze waai op de staking is gevoerd. De nieuwe c.a.o. noemde hij thans aangepast aan de andere bedrijfstakken in ons land. Hopelijk hebben de ongeor ganiseerden uit deze staking een les getrokken, waardoor zij beseffen wat een organisatie betekent. In de eerste veertien dagen na de staking konden bij de A.N.B. ruim twee duizend nieuwe leden worden in geschreven. De voorzitter sprak woorden van dank tot de heer v. d. Hout voor zijn uitvoerige uiteenzetting. Viering 15-jarig bestaan Uitvoerig werd hierna nog van gedachten gewisseld over de wijze waarop het 15-jarig bestaan van de afdeling in december a.s. zal worden herdacht. Het bestuur zal in deze op korte termijn een plan uitwerken. Aan het slot sprak de voorzitter, de heer J. de Wit, die verhinderd was de gehele vergadering bij te wonen, woorden van dank tot het scheidende bestuurslid de heer Me ganck, voor de wijze waarop hij zijn taak als bestuurslid steeds ver vuld heeft. Tweede veerboot heet „Zijpe" De tweede veerboot met kopla- ding van de R.T.M., die maandag avond met zijn grotere broer, de „Krammer", zó goed voor d>? af voer van de toeristen zorgde, dat opstoppingen en wachttijden zoals vorige jaren,, absoluut niet voor kwamen, is „Zijpe" genoemd Voor ouderen een herinnering aan de oude (ex-WilIemsdorp)-veerboot, die bijna 40 jaar lang, de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder onder hield, toen auto's op dit veer nog een bezienswaardigheid waren of zoals in later jaren, de auto's op het dek van de „Zijpe" zodanig door het p?rsoneel werden gestouwd, dat een complete legpuzzle ontstond en het verschillende minuten duurde voordat de wagens weer zodanig voor- en achteruit waren gema noeuvreerd, dat de reis kon worden voortgezet. DE MOSSELVISSERIJ Vorige weelk konden de Zeeuwse mosselvissers praktisch ni?t aan vissen toekomen in verband met de sterke wind, die ook begin deze week nog niet was verdwenen. De vissers konden slechts een dag vis sen en moesten de overige dagen werkloos blijven liggen D? vraag is dus of men gereed zal zijn voor de grote mosselzaad-campagne, die dinsdag 26 april begint. Straks komt jie broodbezorper Met kaartjes aan uw deur; Toe, wil er eentje kopen En stel Item niet te leur. Er wordt zo veel geleden, De honger is zo groot; Men lenigt met een kwartje De allergrootste nood. Als allen toillen helpen. Geen mens verstek laat gaan, Dan komt het voor de bakker, Dan zal het heus wel gaan. Wie schaarste leerde kennen In de bezettingstijd, Die weet toat het betekent Warxneer men honger lijdt. Komt straks dus óók UW bakker Met broodjes in zijn mand, Duwt hem dan voor de bonkaart Een geldstuk in de hand. Hij vraagt geen grote offers Voor de liefdadigheid; Slechts vijf en twintig centen, Dus maar een kleinigheid.' BRUINISSE Personenauto reed op geparkeerde wagen Een personenauto bestuurd door de heer P. uit Delft, reed in de Prinses Wilhelminalaan te Bruinis se op een daar geparkeerd? auto (Volkswagen) van de heer van Driel uit Rotterdam. Beide auto's wer den daarbij beschadigd. De politie maakte proces verbaal op. De ge parkeerde auto stond goed uit de weg, de bestuurder van de auto die de aanrijding veroorzaakte, had echter een onderdeel van een se cond? niet de aandacht op de weg voor hem, maar op een mankement dat hij aan 2ijn eigen wagen meen de te ontdekken. SPORT Jeugdig interlandvoetbal Engelse junioren sterker dan Renesse-jeugd In deze wedstrijd lieten de Lon- dense junioren voetbal zien zoals een junioren-team van ons eiland het nog nimmer op de grasmat heeft kunnen brengen. Zowel in li chaamsconditie, .techniek als spel opvatting waren zij de j?ugd van Renesse verre de baas. De Flomar- jeugd had hierbij nog het voordeel dat zij praktisch zonder uitzonde ring flinker van stuk waren dan de spelers van de thuisclub. De 5-0 overwinning van de gasten was eigenlijk nog maar een geringe weergave van de krachtsverhou ding in het veld. De rust ging in met een 2-0 voorsprong voor de be zoekers, waarna zij er- in de 2de helft nog in slaagden een drietal doelpunten bij te voegen. Voor de aanvang overhandigde de aanvoer der van Renesse aan zijn collega een vaantje. Doordat de Engelse gasten op weg naar Katseveer met buspech te kampen hadden werd de boot waar zij om 12 uur me? te Zierikzee zou den arriveren, gemist, zodat zij pas even voor 3 uur te Renesse aan kwamen. De officiële ontvangst in het Dorpshuis kwam hierdoor te vervallen wegens de tijdnood waar in men dan zou komen te verke ren. Namens de S.V. Renesse weiy den de Engelse gasten door een commissie, bestaande uit Engels sprekende p?rsonen, aan „De Val" verwelkomd. Na afloop der voet balwedstrijden kregen de bezoekers in het Dorpshuis een broodmaaltijd aangeboden waar namens de S.V. Renesse de heer M. L. J. Fokker ds gasten dank bracht voor hun komst en d? twee aangename ont moetingen die deze middag werden gespeeld. De heren S. Probin (Flo- mar), W. Best (Ashley Rovers) spra ken woorden van dank voor het gastvrije onthaal welke hen in Re nesse te beurt was gevallen. DUIVENSPORT Paaseiervlucht „De Bruse Trekker" Door de postduivenhoudersver- eniging „De Bruse Trekker" werd op tweede Paasdag een paaseier vlucht gehouden, met 150 eieren als prijzen. Hieraan namen 84 duiven deel. De uitslag was als volgt: C. S. Capelle 1, 4, 14 en 21, C. Bal, Sir- jansland 2, 8, 10 en 15; A. de Ko ning, Bruinisse 3 en 17; Jan Bal, Bruinisse 5; J. L. Nieuwersteeg 6; W. A: Jumelet 7, 11, 12 en 20; Ph. Steketee, Bruinisse 9, 13 en 16; C. J. Maas, Zijpe 18 en 19. Kampioenschappen zaterdagvliegers De kampioenschappen in rayon A (Schouwen-Duiveland) van de Bond van Zaterdagvliegers voor het jaar 1959 zijn behaald als volgt: Hokkampioenschappen Vitesse: A. J. Stoutjesdijk, Zie rikzee, 853 p.; Midfond: W. Dale bout, Zierikzee, 744 p.; Fond: T. M. Dalebout, Nieuwerkerk, 920 p.; Jonge duiven: A. S. de Koning, Bruinisse, 1287 p. Duifkampioenschappen: Vitesse: W. Dalebout, Zierikzee, 297 p.; C. Seijbel, Zierikzee, 368 p.; Fond: Ph. Steketee, Bruinisse, 445 p.; Jonge duiven: Ph. Steketee, Bruinisse, 302 p. Generaal-kampioen: Ph. Steke tee, Bruinisse, 2803 p. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5