VELPON Verschillende kleinere objecten werden vorig jaar aangepakt Jaarvergadering Vogelwacht Schouwen-Duiveland" te Burgh STAD EN PROVINCIE C.H.U. TEGEN DE MAMMOETHWET Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" Last van slot „Moermond" drukt zwaar ZIERIKZEE, 20-4. Het secreta riaat van de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" verwacht - blijkens het jaarverslag - iets van de nieuwe beplanting van het eiland, met name rond de hofsteden. Aardige boomgroepen zullen ontstaan, waardoor de lijn van het nu al te vlakke land zal worden gebroken. Belangrijk zul len de rekreatiegebieden bij Schelp- hoek en Ouwerkerk worden. De be woners zullen zich steeds meer aan passen bij het gewijzigde land schapsbeeld en het jongere geslacht zal van het oude Schouwen-Duive land geen weet meer hebben. In dit futuristisch beeld wordt ook de Westhoek betrokken. In de zomer zal hier veel leven en be drijvigheid zijn te vinden. Hotel na 'hotel wordt gebouwd en de vroe gere eenzame duinhoeven worden ingericht tot kampeerterreinen, hetgeen verontrustend is, vooral wanneer zulks geschiedt bij het Watergat. Het bestuur heeft dan ook aan het college van Ged. Staten de vraag gesteld of met de bestem ming van de „Julianahoeve" te Renesse tot kampeerterrein, ter plaatse geen gevaar ontstaat voor het aangrenzende landschap. Moch ten G.S. inderdaad van een derge lijk gevoelen zijn, dan verdient het volgens het bestuur aanbeveling het streekplan te wijzigen, zodat het natuurreservaat geen schade zal ondervinden. Dorpskerken en torens Jegens Monumentenzorg bestaat dankbaarheid voor hetgeen werd gedaan tot restauratie van de oude dorpskerken en torens op het eiland. De toren te Noordwelle kwam gereed. De kerken te Brou wershaven en Dreischor vorderen goed. Monumentenzorg gaf de be lofte dat de in de kerk te Dreischor te voorschijn gekomen muurschil deringen, zullen worden gerestau reerd. Het bestuur is dankbaar voor de herstelde trapgevel (1636) te Ouwerkerk. Mede door toedoen van de vereniging werd de sokkel van het standbeeld van „Vader Cats" te Brouwershaven opgeknapt. Ook het beeld zelf werd onderhan den genomen. Te Noordgouwe werden oude grensstenen schoon gemaakt, van inscripties voorzien en ge plaatst op de oude grensschei ding, vastgesteld na de indij king van die polder in 1374, waarbij een deel aan Dreischor en een deel aan Noordgouwe toekwam, op de stenen aange duid als bewesten en beoosten Stene. De leeuw - in zijn klauwen het Salomonszegel op de voormalige Joodse synagoge te Zierikzee werd hersteld. Overdracht van de tra- vaille te Dreischor kon nog niet plaats vinden Het te Zierikzee aan gekochte hofje verkeert nog in een bedroevende staat. Toezegging werd gedaan tot herstel van de ge denksteen in de Lutherse kerk. Het poortje in de Sint Domusstraat - Gracht gaf sieraden prijs AMSTERDAM, 20-4. Blijkens het Amsterdamse politierapport van vanmiddag hebben twee mannen die geregeld oud-metaal uit de grachten vissen in de loop van en kele dagen van de vorige week uit de Prinsengracht meer dan 350 zilveren ringen, ruim 70 horloge banden, 6 armbanden, 3 colliers, een aktentas en twee kasboeken boven water gebracht. De politie vermoedt dat deze vondst een deel is van de sieraden die begin janu ari jl. uit een auto aan de Jacob van Lennepkade zijn gestolen. Voor deze diefstal zijn kort daarop zes personen gearresteerd. Speleologen leden (vrijwillig) ontberingen BRUSSEL, 20-4. De drie Belgi- sche speleologen, die vrijdagavond in een 150 meter diepe grot bij Re- mouchamps op 20 km. van Luik waren afgedaald voor wetenschap pelijke doeleinden zijn woensdag avond in goede gezondheid aan de oppervlakte gekomen. Tegen acht uur 's avonds aanschouwden zij, na bijna 120 uur allerlei ontberingen te hebben doorstaan, weer de om geving waarvan zij vijf dagen te voren vrijwillig afscheid hadden genomen. Zij werden door een tal rijke menigte toegejuicht. De uit zes leden bestaande reddingsploeg, die hen naar boven hielp, had voor de grotbewoners warme dranken en glucosepillen bij zich. Het drie tal maakte weinig ophef van de moeilijkheden, die het had door staan en begaf zich onmiddellijk naar de artsen, die gereed stonden om hen aan een serie medische proeven te onderwerpen. reeds eerder gerestaureerd kwam door afbraak van pakhuizen, in een passende omgeving te staan. Slot „Moermond" De woongebouwen van het slot .Moermond" naderen de voltooi ing. Grachtmuren en toegangsbrug komen daarna aan de orde. Het is onwaarschijnlijk dat de algehele restauratie in 1960 gereed komt. Nog slechts enkele jaren zal het duren of het slot gaat weer schuil in het lover, want het door Rotter dam aangeplante park groeit uit stekend. Dalend ledental Herinnerd wordt in het verslag verder aan de opgravingen te Kou- dekerke en Kaaskinderkerke, als mede aan de jaarvergadering van de Bond Heemschut Goede betrek kingen bestaan met de Vogelwacht en het „Zeeuwse Landschap". Mel ding wordt verder gemaakt van de typische verenigingsactiviteiten. Het ledental bedraagt 271. Er is achteruitgang van ledental en de last van het slot „Moermond" drukt zwaar, hetgeen niet moedontne- mend mag en behoeft te zijn. Actie „Heitje voor karweitje" startte met muzikale wandeling Jeugd voorzien van sohoonmaakattributen ZIERIKZEE, 19-4. De bekende actie: „Een heitje voor een kar weitje" is dinsdagavond luisterrijk ingezet met een mars door de stad, waaraan padvindsters, padvinders, welpen en kabouters met hun leid sters en leiders deelnamen. De op tocht werd voorafgegaan door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", compleet met drumband, die - vro lijk pijpend - door een groot deel van de binnenstad marcheerde. Het was op deze niet-onfraaie lente-avond een genoegen de stede lijke harmonie weer eens te beluis teren, maar natuurlijk viel toch het accent op de geüniformeerde pad vindsters en padvinders, die zicht bare propaganda maakten voor hun actie, die inmiddels is gestart. De jongelui waren, voorzien van de no dige attributen, die bij poetsen, borstelen en werken te pas komen, als stoffers, mattenkloppers, em mers, terwijl een enkeling zelfs een stofzuiger over de hobbelige keien van Zierikzee voorttrok. Aan belangstelling van de zijde van het publiek ontbrak het niet en dat was nu juist hetgeen de or ganisatoren beoogden, nl. de men sen herinneren aan de „heitjes"- actie. President de Gaulle van Frank rijk is woensdag van Ottawa naar Quebec gereisd voor een bezoek van 24 uur. De Gaulle brengt een bezoek van vier dagen aan Canada. ZIERIKZEE De Kunstkring Zierikzee Wij vestigen bij herhaling de speciale aandacht op de komst van het toneelgezelschap „De Speelka mer" te Amsterdam, dat - onder auspiciën van de Kunstkring Zie rikzee - morgen (vrijdag) 22 april in de Concertzaal zal opvoeren het toneelstuk „Esmeralda" van Jack Popplewell, onder regie van Guus Hermus. Diploma-uitreiking Ambachtsschool Op woensdag 27 april a.s. vindt in het gebouw van de technische school de diploma-uitreiking plaats van de geslaagde leerlingen der dag- en avondnijverheidscursus. De hervormde jeugdmeeting Men wijst ons er op dat het slot woord, na de middagbijeenkomst van de hervormde jongeren, die op tweede paasdag congresseerden, werd gesproken door de P.C.-voor- zitter uit Brabant, de heer Rebel. De heer D. Groenleer sprak 's mor gens in de kerk. ZIERIKZEE. De inspecteur van 's Rijks belastingen C. P. Brouwer toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Zierik zee is verplaatst naar Gouda en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen aldaar. BURGH/HAAMSTEDE Geslaagde excursie vogelwacht De Vogelwacht Schouwen-Dui veland organiseerde in de vroege morgen van tweede paasdag een vogelgeluiden-excursie, waarvoor niet minder dan 75 dames en heren bij „Loevcstein" bijeenkwamen. Tijdens de tocht kwam het ons voor, dat er in deze buurt toch minder vogels aanwezig waren dan wij op vorige excursies op andere plaatsen te zien en te horen kregen. Er viel echter volop te genieten van de fraaie natuur. De deelnemers(sters) werden wel kom geheten door de heer J. P. C. Boot, waarna drs. J. Mennema de verdere leiding op zich nam en iets vertelde van de betekenis van de vogelzang. Door de wind viel het luisteren niet mee. Een prachtig waarneembare zingende fitis maak te echter zeer veel goed. Zeldzame geluiden werden overigens niet op gemerkt, wel bleek het roodstaart- je te zijn teruggekeerd. Het gezel schap had een koude maar leerza me morgen, welke verliep in een zeer prettige sfeer. Teruggekeerd op het Havenplein speelde „Kunst en Eer" nog enkele vrolijke nummers. Nadien werd een aantal kabouters op een verheven heid geplaatst, waarna zij - zicht baar voor iedereen - een staaltje gaven van hun arbeidzaamheid. Woensdagmorgen zag men de jongelui al overal aan het werk. Hopelijk komen er veel „heitjes" binnen. Het doel is dit jaar extra goed, omdat elke deelneemster en deelnemer tevens één kwartje be tekent voor de vluchtelingenhulp. ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. De woensdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw gehouden vergadering van de afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond stond, wegens ontstentenis van de presidente, mevr. A. van Vloten- van Rijswijk, onder leiding van mevr. J. den Boer-de Ruijter, die nadat gezongen was Ps. 121 1 en 2 voorging in gebed, las Joh. 21 24-einde en naar aanleiding van dit Schriftgedeelte een korte me ditatie hield. Hierna werd gezon gen Lied 66 1 uit de bundel van Joh. de Heer. De vice-presidente heette vervolgens- de - niet talrijke - aanwezigen hartelijk welkom èn deelde mede dat op de mei-bijeen komst een spreker namens het P.I.T. (Protestants Interkerkelijk Thuisfront) hoopt op te treden. Mevr. M. van Dienst-Muller las vervolgens dankbetuigingen voor van enige bewoonsters van Tuin dorp Oostzaan en zuster E. C. de Ruijter deelde een en ander mede over de actie „Door vrouwen aan vrouwen", waarvan a.s. dinsdag avond een cursus voor Instructri- ces in „Mondragon" zal beginnen. Daar de spreekster voor deze avond, mej. C. Nieuwland uit Den Haag, die een lezing zou houden over Israël, om onbekende reden niet aanwezig was, hield mevr. den Boer-de Ruijter eenjnleiding over „De Hernhutters", welke met aan dacht werd gevolgd. Tot slot werd gezongen Ps. 68 10, waarna de vice-presidente met dankzegging eindigde. Een nieuw lid gaf zich op. BUBGH Intrede ds. F. Döh Op 8 mei a.s., des namiddags om half drie, hoopt de nieuwe pre- kant, ds. F. Don, zijn intrede te doen in de gemeente. Hij hoopt dit te doen na des morgens kerkelijk bevestigd te zijn door zijn broer ds. M. C. Don, uit Rotterdam-IJssel- monde. Leerlingen „deden" Schouwen per Rijnaak Dinsdagmiddag arriveerde in de haven een ongewone verschijning in de vorm van een grote Rijnaak, die omgebouwd was tot woonboot. Een krachtige motor brengt het schip, dat eigendom is van de ge meente Rotterdam naar ds mooiste plaatsjes van ons land. Aan boord is plaats voor 60 personen, die in het geheel verbouwde ruim in 2- persoonshutten slapen. Een ruime, veel uitzicht biedende opbouw dient tot eetzaal en bij slecht weer tot zitje. Zij herbergde deze maal 64 leerlingen van de Willem de Zwijger H.B.S. uit Rotterdam (4e klasse). De leiding berust bij ir. Muyser, dra. Hendriks en de heer Knolle. Het doel is het bezichtigen van de Deltawerken en een stukje natuur dat ze op Schouwen von den. De leerlingen bezochten hier nl. de Domeinen en het Sohelphoek- gat. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur vertrok de ^Elizabeth" naai* Veere. Ook hier worden de DeltaU werken bekeken, waarna ze donO derdag als laatste groep de nieuwë dam tussen Walcheren en Noord^ Beveland voor de sluiting bekijken. Via Hellevoetslui^ komen ze zater dag weer ln Rotterdam terug. Te Burgh werd het bekende hotel Bakker, aanzienlek verbeterd, ge moderniseerd en uitgebreid. Bovenstaande tekening geeft een beeld van het vernieuwde hotel, dat bijdraagt de toeristen, die de Westhoek bezoeken, een goed onderdak te verschaffen. RENESSE Duinbrand in de Westhoek Woensdagmiddag noteerde Re- nesse de eerste duinbrand van dit jaar. Door onbekende oorzaak stond plotseling een strook duin- terrein, gelegen ten westen van de duinovergang aan de Moolweg, in brand. In de beginfase laaiden de vlammen hoog op, zodat de brand zich ernstig liet aanzien. Dank zij het kordate optreden van de ge meentewerklieden, de heren Ge- leijnse en de Feijter, kon, met as sistentie vhn enkele jeugdige va kantiegangers, het vuur spoedig worden bedwongen. De brandweer kon zich daarna beperken tot het nablussen. Bij de brand waren te genwoordig de wnd. burgemeester, de heer J. Padmos en wethouder R. Blom. Deze duinbrand maant weer tot voorzichtigheid met vuur. ELKERZEE örandje in kippenhok Woensdagavond brak een brand je uit in een kippenhok, eigendom van de heer E., beheerder van het rijkswerkkamp te Eikerzee. De brandweer was snel ter plaatse en wist het vuur spoedig te onder drukken Een geit evenwel kwam in de vlammen om. Een viertal leden van de vrij willige brandweer is geslaagd voor het diploma brandwacht 2e klas. SCHARENDIJKE Het feestprogramma voor 5 mei Voor de viering van 5 mei is voor Scharendijke, Eikerzee en Duiven- dij'ke gezamenlijk een feestpro gramma opgesteld, dat er uitziet als volgt: 10 uur kerkdienst. 10.30 uur keuring der versierde fietsen (kinderprogramma). Na 11 uur kinderspelen. Na 1.30 uur voortzetting kinder spelen. 4.30 uur volksspelen van diverse aard. 7 uur uitreiking prijzen aan de kinderen. 7.30 uur zangconcert in de muziek tent. 8 uur lampionoptocht. Het feestcomité is van oordeel, dat een grote bijdrage aan de fees telijkheden geleverd zou worden, als versierde wagens met traktoren en enige ambachten waren verte genwoordigd in de optocht. Ge hoopt wordt dat hiervoor voldoen de belangstelling zal blijken te zijn Als het weer wil meewerken kan dit een geslaagd feest worden. DUIVENDIJKE Laatste dragline verdween Het einde van het „dragline-tijd perk" is aangebroken. De laatste grondmachine is verdwenen in de polder Schouwen. De drainage is voltooid. Er resten thans nog slechts enkele kleine karweitjes bij de Klompeheul onder Serooskerke. BRUINI88R Bijzondere Paas-zangdienst In de Gereformeerde kerk te Bruinisse werd zondagavond een Paas-zangdienst gehouden door de leden van de gereformeerde vrou wen- en mannenverenigingen en de jeugdclubs op gereformeerde grondslag. Aan de hand van een li turgie „Van Lijden tot Heerlijk heid" werd op attractieve wijze de Paasboodsdhap vertolkt, door de clamatie, zang en stmmenispeL Or gelmuziek ondersteunde en onder streepte diverse delen van het pro gramma. Ds. Chr. Wielemaker, plaatselijk gereformeerd predikant, zorgde voor het gesproken woord, door een passende Paasmedltatie in te lassen. Insiuif-seizoen gesloten Alhier werd het Instuif-winter- seizoen besloten- Aan het begin van het seizoen werd een indeling gemaakt in een categorie ouderen en jongeren. Dit systeem bleek goed te voldoen, al bleven de jon geren kennelijk in de meerderheid. Gemiddeld bezochten 60 70 jon gelui de instuif-avonden. Verschil lende spelen werden beoefend. Ook was goede lectuur aanwezig. Verwachting tot vrijdagavond: MEER BEWOLKING Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. In het binnen land opnieuw iets lagere tempera turen. £2 april Zon op 5.29, onder J.9.49 Maan op 4.16, onder 16.02 Nieuwe maan: 25 april te 22.45. Hoog wa t ers tanden ZIERIKZEE: 22 april 0.26 v.m. 13.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 april 0.12 v.m. 12.39 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-4. Tussen een krach tig hogedrukgebied ten westen van Ierland en een lagedrukgebied ten noorden van IJsland stroomt koe lere oceaanlucht naar Skandinavië en het Noordzeegebied. Met noordelijke winden begon deze lucht vanmorgen ook ons land binnen te stromen. De komende 24 uur zal met de koelere lucht ook meer bewolking het land gaan bin nendrijven, waardoor morgen over dag de temperatuur nog iets lager zal wordèn. De kans op regen blijft gering omdat ons land aan de rand blijft van het omvangrijke hogedrukgebied op de oceaan dat zich tijdelijk nog iets uitbreidt over west-Europa. Ingezonden mededeling Ueen gepruts! met de nieuwe dop AMSTERDAM, 20-4. Vanochtend is in gebouw Bellevue te Amster dam de algemene vergadering van de Christelijke Historische Unie begonnen. De rede van de unie- voorzitter, mr. H. K. J. Beernink, werd herhaaldelijk door een krach tig applaus onderbroken met name daar waar hij pleitte voor een ver zachting van de bepalingen betref fende de gemeenteclassificatie en waar hij duidelijk stelde, dat de Tweede Kamerfractie der unie er „niet over denkt steun te geven aan de Mammoethwet van minister Cals", gezien de talrijke bezwaren van de fractie tegen dit wetsont werp. Bespreking vogehergiftigingsvraagstuk Voor de dinsdag in hotel Bakker gehouden jaarvergadering van de Vogelwacht, bestond goede belang stelling. In zijn openingswoord 'heette de vice-voorzitter, de heer J. P. C. Boot speciaal welkom de heer drs. J. Mennema, voorzitter van de Commissie voor ds Natuur- recreatie (onderdeel van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding) te Rotterdam; verder het ere-lid, de heer J. Vijvsrberg en de heer M. Enklaar van de Vogelwacht Zeeuws Vlaanderen. Bij de ingekomen stukken was een dankwoord van dr. M. F. Mör- zer Bruins voor de deelname aan het onderzoek naar de olieslacht offers. Verder een bericht dat de Hompelvoet is ondergebracht bij de Beer. Voorts zou een eilandje in h'et inlaag je bij Scharendijke mogelijk vogels aanlokken De heer P. Verbeek adviseerde dit met stro pakken te doen. Het jaarverslag, dat ook dit jaar weer uitnemend verzorgd is, werd goedgekeurd. De voorzitter her dacht in sobere bewoordingen het te vroeg ontslapen actieve lid van de Vogelwacht, opperwachtmeester Schlisker. De heer Vijverberg deel de nog mede dat door het rooien van de meidoorns bij Koudekerke door het Waterschap, de broed plaats van de zeldzame grauwe klauwier weggenomen is. Verdsr werd aandacht gevraagd voor de ijsbaan achter Burgh, waar nu al kluten en enkele paartjes dodaar- sen zijn waargenomen. Dank bracht de voorzitter aan de V.V.V.'s van Zierikzee, Renesse en Burgh- Haamstede voor de subsidie; aan de Technische School te Zierikzee, a#n de Kon. fabrieken Zeelandia N.V., en aan de heer M. Pronk, de beheerder van het vogelasyl. De penningmeester, de heer P. de Haan, kreeg woorden van dank voor zijn accuraat beheer. Namens de kascommissie bracht de heer D. Kosten hulde aan de heer de Haan, en adviseerde de rekening goed te keuren. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren D. Dijk graaf en J. v. d. Berge. De aftredende bestuursleden, de heren Viergever en Zevering wer den bij acclamatie herkozen. De zaterdag voor Pinksteren wordt weer een hoogtijdag. Des middags wordt een autobusrit ge maakt naar de reservaten, o.a. het Dijk water, Ouwerkerk en Koude kerke De avond wordt verzorgd door de Belgische Vogelwacht „De Wielewaal", die een keur van gloednieuwe vogelfilms zal verto nen. In de tweede helft van mei komt de Zuid-Bevelandse Vogel wacht „De Kluut" naar Schouwen voor het maken van enige excur- De vogelvergiftigingen Langdurig werd stilgestaan bij het urgente vogelvergiftigings- vraagstuk. De heer Mennema waar schuwde de Vogelwacht, dat indien er geen maatregelen worden geno men, er in de toekomst verschillen^, de soorten vogels alleen maar in diergaarden te bewonderen zullen zijn. De Vogelwacht is bereid om de landbouwers te helpen een oplos sing te zoeken. Namens de Ned. Ja gersvereniging afd. Schouwen licht te de heer M. L. J. Fokker een en ander tóe, waaruit bleek, dat het wel erg moeilijk is om een oplos sing te vinden. Het schieten is niet afdoende, en door het gemis van wegkruipplaatsjes (pré-verkavelde slootjes) ondoenlijk geworden. Op ruiming door het wegnemen van de eiren op de wijze van de zilver- mesuwen is mogelijk maar moei lijk omdat de nesten hoog liggen. De heer Fokker zei dat in Enge land dit vraagstuk eveneens aan de orde is, en zei behandeling in de jagersvergadering toe. Een en an der zal landelijk moeten worden bezien. De heer Mennema was wei nig optimistisch over de knalappa raten, omdat ze te rhytmisch knal len. De heer v. d. Klooster uit Re- nesse zei dat het met een 6 mm. buks mogelijk is de duiven van de nesten te schieten in de avonduren. Het bestuur zal alle kracht aan wenden om tot een oplossing te ko- mfen. De rondvraag Bij de rondvraag komen de nieu we ontsluitingswegen ter sprake. De heer Mennema vroeg contact op te nemen met het Zeeuwse Land schap en de Contactcommissie voor Natuurschoon, in verband met de ze wegplannen. „Ik ga anders voor Schouwen het ergste vrezen", aldus drs. Mennema. De heer Lysen ant woordde dat genoemde instanties reeds verwittigd zijn. Met de heer en mevr. Zevering als voorbeeld vroeg de voorzitter enkele leiders die wat jeugdexcursies kunnen or ganiseren in de gemeenten Renssse, Ellemeet, Brouwershaven en Se rooskerke. Nadat de voorzitter nog dank had gebracht aan de heren v. d. Poel, voor de vele geredde olievogels en de heer M. J. Bij de Vate voor zijn mussengilde-artikel sloot de voorzitter deze vergade ring. (Bij de rondvraag zegde de heer Boot toe definitief het voor zitterschap to willen aanvaarden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2