Adverteren doet verkopen Engelse Melange! De Gaulle naar Amerika Douwe Egberts WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Verzilvering 48 bouwvakzegels 25 april: 7.30-8.30 uur: Minnebroerstraat 23 26 april: 7.30-8.00 uur: Romijn, Noordgouwe P.V., W. DE BIL Te koop: Het in uitstekende staat ver kerende ruime woonhuis en erf te Zierikzee, aan de Poststr. 38, binnen enkele maanden geheel ontruimd te aanvaarden, be houdens goedkeuring van b. en w. van Zierikzee. Bezichtiging in overleg met de bewoners. Nadere inlichtingen ten kan tore van notaris P. HEERING te Zierikzee. Hypotheek beschikbaar. Enige Smyrna vloerkleden door groothandel op Jaarbeurs stand gebruikt, f 150,p. st. Grote maten. Evt. thuis te be zichtigen. Brieven onder no. 1247 a/h bureau van dit blad. Aangeboden: Pracht nieuw tafelbiljart 160 X 90, compl., wegens om standigheden, van f 295,voor f 150,Brieven onder no. 1248 a/h bureau van dit blad. „Doe het zelf!" is de leus Met RIPOL1N verf is dat geen kunst Gemakkelijk strijkbaar Grote dekkingskracht Mooie glans Vlug droog Verkrijgbaar bij: L. C. HOOGERHUIS RENESSE Douwe Egberts Pickwick thee voor ieder, die een kernachtige Engelse smaak prefereert. Let ook op de goudkleurige, rijke afschenk Vraag uw winkelier ook eens naar de handige Pickwick Theezakjes Doosje van 20 stuks 98 ct. T 59 Na de Paasdagen, die voorname lijk gewijd waren aan het toerisme en waarin men nog napraatte over de „kidnapping" van het zoontje van de Franse autofabrikant Peu geot is de aandacht weer gevraagd voor de ernstige en „zware" poli tiek. President de Gaulle die pas zijn bezoek aan Engeland achter de rug heeft, zal nu naar Washing ton gaan en men kan er van op aan dat deze reis tot de belangrijkste behoort van de overigens schaarse buitenlandse uitstapjes van de Franse president. Er zijn onderhandelingen gaande over het verstrekken van atoom geheimen door de Amerikanen aan de Fransen. Dat hebben zij ook ge daan aan de Britten. Doch dit be trof toch een ander geval. In de oorlog immers hebben de Engelsen die theoretisch minstens zo ver wa ren als de Amerikanen, al hun ken nis ter beschikking gesteld van de geleerden uit de VS., om een atoombom te kunnen maken. Zelfs zijn toen de Engelse deskundigen naar Amerika gegaan, omdat er in Engeland (midden in de oorlog en zo voortdurend gebombardeerd) ook geen gelegenheid was tot proefne mingen. Het is begrijpelijk dat uit deze periode een lotsgemeenschap is gebleven, waarbij Amerikanen en Britten gelijkgerechtigden zijn. Er is in de V.S. een wet aangeno men (de wet-Macmahon) die de president verbiedt geheimen verder mee te delen, tenzij aan een bond genoot die zelf ver genoeg is ge vorderd, om ook kernwapens te maken. Op die bepaling beroepen zich nu de Fransen. Het is echter zeer de vraag of het Amerikaanse Congres zal menen, dat Frankrijk te vergelijken zal zijn met de Brit ten. Koehandel Daar komt nog iets bij. De wet- Macmahon zegt ook, dat vast moet staan dat een staat die geheimen ontvangt bondgenoot zal blijven, en dat hij zo'n innerlijke stabiliteit heeft dat het zeker is dat de ge heimen niet in verkeerde handen zullen komen. Nu heeft Frankrijk 20 pet. lieden die communistisch stemmen. En de voorzitter van de aanvankelijke atoom-commissie, Joliot-Curie, was een communist. Hij is toentertijd wel ontslagen en sindsdien overleden, maar men Js er niet zeker van, hoe het staat met de geleerden in het algemeen. Bo vendien heeft de Gaulle zich niet als een volgzaam bondgenoot ge dragen. Hij heeft de Franse vloot in de Middellandse Zee onttrokken aan het opperbevel van de N.A.V.O. hij heeft geweigerd de luchtverde diging te „integreren", en ook zijn medewerking onthouden, om Ame rikaanse kernwapens voor bombar dementstoestellen op te slaan op Franse militaire vliegvelden. Daar op hebben die Amerikaanse vlieg tuigen Frankrijk verlaten. Men vraagt zich af, of de Gaulle niet bereid is, inzake die drie pun- nen concessies te doen en zich wel in de N.A.V.O. te integreren, mits zijn land de beschikking krijgt over Amerikaanse atoomgeheimen. Duitse kwestie Verder moeten Eisenhower en de Gaulle spreken over hun houding op de topconferentie met Chroesjt- sjef. Dienaangaande hebben weste lijke ministers van buitenlandse za ken al in Washington vergaderd. Gemeld is dat zij het eens zijn ge worden over de taktiek. Men zal eerst de ontwapening willen aan snijden Op dit terrein zijn enkele akkoorden mogelijk, zoals over het staken van kernproeven, al blijft Frankrijk zich alle vrijheid voorbe houden, zolang de andere landen hun kernwapens niet hebben afge schaft. Verder nadert men elkaar inzake vermindering van de „con ventionele" legers. De regerings leiders zullen echter niet veel meer doen dan 'hun ministers opdracht geven, ernstig naar een vergelijk te streven. Wat de Duitse eenheid be treft kan men geen stap verder ko men. Dan blijft het probleem van de verbindingen met west-Berlijn, dat immers midden in de Oostduit- se republiek ligt. Verleden zomer had men al bijna een overeenkomst bereikt - de Oostduitse politie zou dan alle vervoer controleren, en de Russen zouden daarvoor verant woordelijk blijven - en het ging nog slechts om een schriftelijke Russische bevestiging van de wes telijke rechten in west-Berlijn. Men weet dat Adenauer zich hevig ver zet tegen zulk een „interim-ak koord", omdat dan de invloed van oost-Duitsland groter wordt. Doch op de duur zal het er wel van ko men dat de Oostduitsers - die het burgerlijke verkeer al controleren - ook het militaire vervoer door hun zone inspekteren. In feite bestaan er nu eenmaal twee Duitse repu blieken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Utrecht (wijkgemeente Oudwijk): ds. G. W. K. Hugenholtz, em. pred. te Zeist, die deze benoeming aannam; tot vicaris te Zutphen: J. Visser, vica ris te Middelburg. Beroepen te Houten (U.): P. J. F. Lamens, Kamerik; te Waddinx- veen (toez.): J. van Rootselaar, Delft. Aangenomen naar Voorthuizen (2e pred.pl.): H. A. van Slooten, Onstwedde; naar Uitgeest-Krom- meniedijk (toez.): L. J. Huisman, Finsterwolde; naar Deurne (N.Br.): J. J. Duvekot, vicaris te 's-Graven- hage. Bedankt voor Spijkenisse (2e pr.- pl.): A. P. Nauta, St. Johannesga; voor Drachten als pred. voor bui tengewone werkzaamheden: S. de Roest, IJmuiden. Ger. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk: A. Vei^unst, Rotterdam-Centrum. Dus maar liefst 45 ct. voordeel. Deze aanbieding geldt ook voor dubbele •pakken. Dan zelfs 86 ct. voordeel. Veilig V09r alle was. Veilig voor Uw wasmachine en wasketel. I verrassingen Veilig voor alle rcinigingsdoeleinden, Voor U. ook voor de afwas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 10