Honderdduizenden buitenlanders vonden hun weg naar kleurig Nederland DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENORME PAASDRUKTE Voor fci rai.v.j«ving aj'iacncsien. MRIKZEESCflESNIEOWSBO DINSDAG 19 APRIL 1960 116e jaarg n^* No. J87^ £,h' ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo.se nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zij kwamen letterlijk van alle kanten DEN HAAG, 18-4. „In het 45- jarig bestaan van de A.N.V.V. z(jn nog nooit zoveel vreemdelingen te gelijk in Nederland geweest als tij dens deze Paasdagen", aldus ver klaarde Paasmaandag een zegsman van deze organisatie. Letterlijk van alle kanten zijn 'Denen, Zweden, Duitsers, Zwitsers, Belgen, Fransen en Engelsen op Nederland afgezwermd, om na een koud begin een tweede Paasdag met heerlijk weer en motregen tot slot in Hollands tuin door te bren gen. Van het hoge noorden tot in het diepe zuiden, doch eveneens langs de Brabantse en Zeeuws® grenzen zijn honderdduizenden Ne derland binnengestroomd. Op alles voorbereid had de A.N. V.V. tienduizenden pamfletjes in vele talen voor de bezoekers gereed gelegd om hen te waarschuwen, dat in het westen des lands vrijwel alle hotel- en pensionbedden reeds voor af waren besproken en dat via de logies-informatiediensten wellicht nog partikuliere adressen beschik baar waren. Op Goede Vrijdag echter waren die pamfletten reeds „uitverkocht". Nadat haastig tienduizenden nieuwe exemplaren waren gedrukt, werden deze met ijlboden naar de grenzen gezonden. Maar zelfs die waarschuwing was niet altijd voldoende, zodat alleen al door de L.I.D.-kantoren Amster dam, Rotterdam en Den Haag een kleine 14.000 logieszoekenden in en kele dagen tijds moesten worden ondergebracht. Dit waren drie van de 19 L.I.D.-kantoren, terwijl in on geveer twintig toeristische gemeen ten de V.V.V.'s de kantoren ook met Pasen openhielden om de stromen bezoekers te kunnen ontvangen en op een behoorlijke manier onder dak te kunnen verschaffen. Totaal: 40.000 boekingen. In het zuiden Het toeristendorp Valkenburg in Limburg zag drie nachten lang 5.000 van de 7.000 beschikbare lo geerbedden bezet. Ook in de andere Limburgse vakantie-oorden was de toeloop bevredigend. Daarnaast hebben zich met Pasen per dag zeker 50.000 buitenlandse dagjes mensen in Limburgs dreven ver meid. Zij krioelden langs de wegen, waarlangs de vroege lentebloesem in juichende boeketten omhoog stak. De Paasdagen 1960 waren drukker dan de record-Pinksterda gen van 1959. Ook Zeeland heeft enorm veel bezoek gehad, waarbij voor het eerst het Duitse element overheer ste. Vlissingen, Middelburg, Dom burg en Veere bleken grote trek pleisters, evenals miniatuurstad Walcheren bij de Zeeuwse hoofd stad. Ook op Schouwen was de drukte aanzienlijk in verband met de zich daar ontwikkelende bloembollen teelt, die zich in prachtige bloei ende velden manifesteerde. De Zuidbevelandse bloeiende bongerds mochten zich ook in druk bezoek verheugen. ERIC PEUGEOT TERECHT Franse politie onderneemt grootscheepse opsporingsactie Tevoren hield politie zich op achtergrond PARIJS, 15-4. VrUdag is de grootste klopjacht in de Franse criminele geschiedenis begonnen, nadat de vier jaar oude Eric Peu geot by zyn ouders was terugge keerd. Aanvankelijk werd een vals bericht verspreid, dat drie perso nen in verband met de ontvoering waren gearresteerd. Later is het bericht officieel tegengesproken. Een gesprek met de kleine Eric heeft volgens de politie geen enke le concrete aanwyzing opgeleverd. De politie bewaakt alle uitgangs wegen van Parijs. De wagen die de ontvoerders gebruikten was een zwarte luxe auto. Ook op vliegvel den en grensposten wordt scherps controle uitgeoefend. Naar schat ting zijn 30.000 man politie bij de klopjacht ingeschakeld. Een van de leiders van de uitge breide opsporing heeft verklaard, dat vóór de vrijlating van Eric niets door de politie is ondernomen wat de ontvoerders er toe zou kunnen brengen het kind uit de weg te rui men. Hoewel de politie alles in het werk zal stellen om de daders van de ontvoering te pakken te krijgen, is het mogelijk dat d? jacht lang durig wordt daar de politie tot nog toe weinig houvast heeft, aldus de politieautoriteit. Eric is het zoontje van Roland Peugeot en kleinzoon van het hoofd van het Peugeotbedrijf, Jean Pierre Peugeot. Bijzonderheden over de onder handelingen die leidden tot de vrij lating van Eric en de juiste grootte van de lossom zijn nog steeds niet bekend. Erics vader heeft gezegd, stipt de voorwaarden nagekomen te zijn die door de ontvoerders waren gesteld om zijn zoon terug te krij gen. „Ik moest hen wel vertrou wen. Zij vroegen mij het losgeld donderdagmiddag naar een bepaal de plaats te brengen en dat deed ik Ik had geen keus", aldus Erics vader. Twee brieven Naar verluidt heeft R. Peugeot twee brieven van de ontvoerders ontvangen,., een dinsdag, op de plaats van de ontvoering, en de tweede donderdag per post Peu geot zou donderdag per telefoon meegedeeld zijn, dat hij in een straat bij de Are de Triomphe een tas met het losgeld moest overhan digen aan een hem beschreven man. Beide partijen hadden woord ge houden, maar de ontvo3rders had den Eric niet op de door hen ge noemde plaats vrijgelaten. De weinige aanwijzingen waar over de politie beschikt zijn o.a. een onvolledig signalement van de ontvoerders, een beschrijving van hun auto, een zakje snoep en en kele kranten, de brief waarin de losprijs is genoemd en enkele in lichtingen van het ontvoerde kind: „Zij hebben mij niet ver meege voerd. Het was in onze buurt, op d? begane grond. Daar stond een televisietoestel. Zij hebben mij geen pijn gedaan". Vorige week is op- Schiphol de nieuwe start- en landingshaan 06-24 in gebruik genomen. De openstelling ging gepaard met een défilé van ma chines welke er voor moeten zorgendat de baan altijd smetteloos blijft: een klein schroefje of steentje is reeds voldoende om ernstige schade aan de straalmotoren van de DC-8 toe te brengen. In de inzet ziet u de reden, waarom de vlucht voor de genodigden met de DC-8 niet door ging: de machtige machine had een lekke band V Deze van rubber vervaardigde tube neemt ledig en opgerold slechts geringe ruimte in. Met deze container is het vervoer van vloeistoffen met een gewone vrachtauto of platte spoorwagon mogelijk. Ze worden door de U.S. Rubber Comp. gemaakt voor het vervoer van maximaal 20 ton vloeistof. GESTOLEN JUWELEN TRUCJE MET LOSPRIJS GING NIET OP DEN HAAG, 16-4. De juwelen ter waarde van f 30.000, die op 9 april werden gestolen uit de wo ning van een Haagse juwelier, zijn weer terecht. De 31-jarige los werkman B. bracht eergisteravond de kostbare sieraden bij de assu radeur, die de verzekering op alle juwelen van deze juwelier had verzorgd. Reeds twee dagen na de Uxdbraak heeft B., toen nog ano niem, de verzekeraar opgebeld met het verhaal, dat hij als gemachtig de van de inbrekers de juwelen aan hem kon terugbezorgen, mits hij daar een losprijs van f 12.000 tegenoverstelde. De assuradeur ging op dit aanbod niet in. Wel had hij direct na de inbraak een belo ning toegezegd van f 5000 aan de gene, die dejuwelen terecht zou kunnen brengen. Het telefoontje was vermoedelijk door dit aanbod geïnspireerd. De volgende dagen werd de verzekeraar nog verschei dene malen door B. opgebeld met een herhaling van het aanbod. Ten slotte is B. toen hij telefonisch geen succes boekte naar de assuradeur toegegaan. Hij wist echter niet, dat de politie hem reeds verscheidene dagen in het oog hield. Vrij kort België zeer gelukkig met nieuwe prinsje BRUSSEL, 15-4. Terwijl uit alle delen van de wereld de gelukwen sen op het Kasteel-Belvedere in Brussel blijven binnenstromen, wordt ook op de voorpagina van het Belgische staatsblad van vrij dag de geboorte van de zoon van prinses Paola en prins Albert aan gekondigd. In een door de hofarts, prof. dr. Straetmans, ondertekende mededeling wordt gezegd, dat „de toestand van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de prinses van Luik en van de jonge prins volko men bevredigend is". In het staats blad worden de voornamen van de prins vermeld als Philippe-Leo- pold-Louis-Marie. De Belgische minister-president, Eyskens, heeft in een radiobood schap gezegd, dat de regering zich natuurlijk met vreugde aansluit bij de warme en geestdriftige ge lukwensen, die door het Belgische volk tot de prins en prinses van Luik worden gericht. „Wij zijn Zijne Koninklijke Hoogheid prins Albert zeer dankbaar, omdat hij ons uit het zonnige Italië de lief tallige prinses Paola heeft gebracht die alle harten heeft veroverd. Vandaag vervult zij ons met vreug de en zij mag er van verzekerd zijn, dat gans het volk en de vele duizenden, die haar zo spontaan hebben toegejuicht, met aandoe ning en diepe genegenheid deelne men aan haar moedervreugde". h De havenarbeiders van de Ver. Arabische Republiek zijn van plan om de gehele Amerikaanse scheep vaart vanaf dinsdagavond te boy cotten als vergelding voor de wei gering van Amerikaanse havenar beiders om het Egyptische schip „Cl?opatra", dat in de haven van New York ligt, te lossen. nadat hij bij de assuradeur naar binnen was gegaan, stapte ook de politie dit huis binnen. B. werd aangehouden. De assuradeur had inmiddels geconstateerd, dat alle juwelen zich in de koffer bevon den, die B. had meegebracht. Naar de politie is B. een van de inbre kers geweest. Hij zelf ontkent dit ten stelligste en zegt slechts als tussenpersoon te zijn opgereden. Tsjou En Lai naar India NIEUW DELHI, 18-4. In Nieuw Delhi is men weinig optimistisch over de vooruitzichten, dat het be zoek van premier Tjou en Lai van communistisch China tot een rege ling van het grensgeschil tussen de twee landen zal leiden. De Chinese regeringsleider wordt dinsdag uit Rangoon in Nieuw Delhi verwacht, waar hij een week zal blijven Er zijn uitgebreide veiligheidsmaatre gelen getroffen. Uit vele delen van het land zijn politiemannen naar de hoofdstad gekomen om de veilig heid van Tsjou te verzekeren. Tanger smokkelparadijs af TANGER, 18-4. Tanger krijgt met ingang van vandaag (dinsdag) be lastingen en douanerechten. De stad, die sinds lang de naam had van het mekka voor belastingont duikers, geldwisselaars, smokke laars en spionnen, wordt dan gelijk aan de andere steden van Marokko. Nadat Marokko onafhankelijk ge worden was, ontwierp de regering voor Tanger - een Brits gebied en later een internationale zone - een handvest dat in feite alles bij het oude liet, echter met de bepaling dat de positie van het gebied met een opzegtermijn van een half jaar zou kunnen worden veranderd. Toen vorig j"aar de Marokkaanse frank devalueerde, zag de Marok kaanse regering zich genoodzaakt van deze bepaling gebruik te ma ken. Bijna de helft van de vijftig banken in Tanger is al gesloten. Miljoenen-cijferdan9 der auto's NEW YORK, 16-4. Het Ameri- kaanse tijdschrift „The American Automobile" schrijft in zijn mei nummer dat het aantal auto's in de wereld in 1959 met 5.641.200 stuks is toegenomen tot 117.788.400. Deze cijfers, slaan op personenauto's, autobussen en vrachtauto's. Als men daar dan nog de 21 400.000 motorrijwielen, 10 600.000 trekkers en enkele miljoenen klei ne motorvoertuigen bijtelt, komt men tot een totaal van meer dan 150 miljoen motorvoertuigen. In de Verenigde Staten zijn 70.234.300 auto's, in Groot-Brittan- nië 6.234.700, in Frankrijk 5.675.000, in Canada 4 941.000, in de commu nistische landen 4.865.000, in west- Duitsland 4.310 800, in Australië 2.655 600, in Italië 2.070.300, in Ja pan 1.498.200 en in Zweden 1.227.400 aldus „The American Automobile". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een mooi figuur doet vaak meer dan een aanbevelings- i brief. Koninklijk gezin in Zwitserland GENEVE, 18-4. Het Koninklijk gezin is vanavond op het vliegveld Sion (Valais) in Zwitserland aan gekomen voor het doorbrengen van een vakantie. DE PAASDRUKTE IN CIJFERS DEN HAAG, 18-4. Hoe druk het met Pasen in Nederland geweest is demonstreren de navolgende afge ronde bezoekcijfers (eerste en twee de Paasdag) Floriade Rotterdam 150.000, Keukenhof Lisse 98.000 (incl. zaterdag 122.000) (20.000 auto's 1000 bussen). Hoge Veluwe 8.000, Artis Amsterdam 15 000, Blijdorp Rotterdam 19.000 (5.000 personen auto's, 87 autobussen per dag) Die renpark Wassenaar 12.000, Dieren park Rhenen 13.000, Rijksmuseum Amsterdam 16.000, Openluchtmuse um Arnhem 5400, Madurodam Den Haag 36.000, Miniatuur Walcheren Middelburg 4.000. De Efteling te Kaatsheuvel 25.000, Schiphol Am sterdam 27.500 (900 rondvluchtpas sagiers). Paasvuren in noorden en oosten des lands GIETHOORN, 18-4. De paasvu- ren hebben met name in het noor den en oosten des lands weer grote belangstelling van de jeugd gehad. In sommige plaatsen, waar men één groot paasvuur had, werd dit een soort dorpsfeest met medewerking van een muziekkorps, dat ook door de burgemeesters werd bijgewoond. Ook de ouderen namen hier aan de feestvreugde deel. In de meeste dorpen zag men echter verschei dene kleinere vuren, die op de tweede paasavond tegen het intre den van de duisternis veel kijkers trokken. Geregeld werken op treiler IJMUIDEN, 18-4. Bij het in de vaart komen van de grootste Ne derlandse treiler, de 52 meter lange vriestreiler „Egmont" van D. J. Gouda te IJmuiden, zal de eerste treiler waarop de arbeidstijden zijn geregeld ter visserij gaan. Op hét schip zal een twaalfurige werkdag bestaan. De bemanning zal wachten lopen van zes uur op en zes uur af. Door dit systeem van wachtlopen zal geen sprake meer zijn van zeven dagen onafgebroken arbeid, zoals men nu nog op de honderden Nederlandse treilers, loggers en kotters kent. Op deze schepen wordt gewerkt zo lang ge vist kan worden. HAARLEM Onmiddellijk na het bekend worden van de terugkeer van Eric Peugeot bij zijn ouders heeft een groep jonge mensen uit Haarlem, die werken voor een nieuw „Ankerclubhuis" een boeket tulpen en narcissen naar mevrouw Peug-^t, een kistje sigaren naar mijnheer Peugeot en een paar pren tenboeken naar de kleine Eric ge stuurd. Zij hebben er een brief met 300 handtekeningen bij gedaan om de familie te feliciteren met de be houden terugkeer van de kleine jongen. President De Gaulle bezoekt Canada OTTAWA, 18-4. President De Gaulle van Frankrijk is maandag avond per vliegtuig in Ottawa aan gekomen voor een officieel bezoek aan Canada, Hy werd welkom ge heten door gouverneur-generaal Vanier en door premier Dicfen- bakcr. In de drie dagen dat De Gaulle in Canada zal blijven, zal hij ver schillende malen in het Frans en het Engels toespraken houden tot de Canadezen. Het Frans is de moedertaal van ruim vijf miljoen Canadezen - een derde van de to tale bevolking - die afstammen van de 60.000 Fransen die in Canada bleven toen deze voormalige Franse kolonie in handen van de Britten kwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1