SNELFIX Qoede Vrijdag Oosterlandse gemeenteraad koos een wethouder WONINGWETWONINGEN VOOR PROBLEEMGEBIEDEN G.S. van Zeeland krijgen nog 75 woningen te verdelen DEN 11AAG. 14-4. Ia januari zijn by de verdeling over de provincies van de dit jaar door het rUk te subsidiëren Woningwetwoningen o.m. 2000 woningen gereserveerd ten behoeve van de industrialisa tie in de z.g. probleemgebieden. Thans heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid in overleg met zijn ambtge noot van economische zaken be sloten, dat deze 2.000 woningen zullen dienen tot leniging van wo ningbehoeften van personeel van industriële bedrijven, voor de ves tiging of uitbreiding waarvan rijkssteun Is of zal worden toege kend op grond van de premie- en prijsreductieregeling „bevordering industrialisatie ontwikkellngsker- nen". Dit houdt in, dat bedoeld contingent woningen in hoofdzaak ten goede zal komen aan gemeen ten, die door de minister van eco nomische zaken als ontwikkelings kernen zijn aangewezen. Aldus deelt het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid mee. Mede op grond van het overleg, dat ter zake met de betrokken col leges van Gedeputeerde Staten ge voerd werd, is voor de verdeling van het contingent de volgende re geling getroffen: 1. Van de 2.000 woningen worden er 1500 bestemd ter tegemoetko ming in de woningbehoefte van In dustriële projecten, waarvoor in principe reeds vaststaat, dat rijks- steun op voet van de genoemde re geling zal worden gegeven. Met in achtneming hiervan zal de verde ling van deze 1500 woningen over de in aanmerking komende ge meenten berusten bij de colleges van Gedeputeerde Staten. 2. De verdeling van dit aantal woningen over de provincies, die heeft plaats gevonden grosso modo in verhouding tot de spreiding van de tot dusver gebleken belangstel ling van industriële ondernemin gen voor vestiging of uitbreiding van hun bedrijven met de genoem de rijkssteun, is als volgt: Groningen 300 woningen, Fries land 300, Drenthe 300, Overijssel 100, Noord-Brabant 275, Limburg DE ZOUTSCHADE DEN HAAG, 14-4. De afkoopsom voor geleden zoutschade-oorlogs- schade bedraagt gemiddeld per wo ning f 1400, die voor zoutschade- watersnoodschade gemiddeldê per woning f 1100, zo deelt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid in zijn m.v.a. inzake de be groting 1960 van zijn departement aan de Eerste Kamer mede. Met betrekking tot de gevallen van zoutschade, waarin de huidige eigenaar van het pand geen aan spraak op een afkoopsom kan ma ken doordat hij eerst na de inun datie of overstroming eigenaar van het pand is geworden, doch niet te vens het recht op een tegemoetko ming wegens zoutschade op hem is overgegaan, kan op korte termijn een beslissing worden verwacht, welks de mogelijkheid zal openen in de meeste van deze gevallen als nog een tegemoetkoming in zout schade te geven. 100, Zeeland 75, Noord-Holland 50 woningen. 3. Het resterende gedeelte van het contingent, derhalve 500 wo ningwetwoningen, zal dienen tot het stimuleren van nieuwe initia tieven tot vestiging of uitbrei ding van industrieën die aanspraak kunnen maken op premlëring vol gens de meergenoemde regeling. 4. De verdeling van de onder 1 bedoelde 1500 Woningwetwoningen over de gemeenten alsmede de ver deling van de onder 3 genoemde 500 Woningwetwoningen, zal vóór 1 juli 1960 moeten geschieden. Ingezonden mededeling Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennles. Ook U vindt er baat bij. Bent U die ene soms, die dat wel dadige blussen nog niet onder vond? Wapen U tegen de eerstvol gend,? aanval - neem een pakje Rennies in huls. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het verleden. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Voetpad tussen Haamstede en Burgh gereed Juist voor Pasen is het fraaie voetpad tussen Haamstede en Burgh gereed gekomen. Daarmede heeft d? fa. v. d Velde uit Bruinisse in opdracht van de Prov. Water staat een mooi stuk werk geleverd. Hiermede zijn de laatste overblijf selen van de oude baan waarop de tramrails lagen, verdwenen. Daar door is ook de verkeersweg tussen beide dorpen 1 meter breder ge worden, hetgeen geen overbodige luxe mag worden genoemd. Het brede voetpad heeft een lengte van 670 meter. Van de zijde der Rijkspolitie werd medegedeeld dat nauwlettend zal worden toegezien op het ge bruik van dit voetpad door de voet gangers. Dus de voetgangers mogen niet meer op de verkeersweg wan delen, evenmin mogen fietsen en motorvoertuigen van het voetpad gebruik maken. Oud-Burghspeler in interlandwedstrijd Het oud-lid van de sportvereni ging Burgh, de heer C. Polderman, werkzaam bij de K.L.M., voetbalt deze week mede in het K.L.M.-elf- tal, dat uitkomt tegen het Ameri kaanse personeel van de K.L.M. van het vliegveld Idle wild te New York. Het elftal maakte een dezer dagen de oversteek over de Atlan tische Oceaan natuurlijk per vlieg tuig van de K.L.M. Voorexamen E.H.B.O.-ploeg Bij het voorexamen, in Zierikzee door dr. van Hoorn afgenomen, slaagden alle 19 dames en heren, tesamen de E.H.B.O.-ploeg uit Haamstede vormend. Instructeur Kloet had hier de leiding. Vergadering afdeling Renesse, Noordwelle en Serooskerke van het Groene Kruis De afdeling Renesse, Noordwelle en Serooskerke van de vereniging „Het Groene Kruis" hield in café Lokker te Noordwelle haar jaar lijkse algemene ledenvergadering, die slechts matig bezocht was. In zijn openingswoord drukte de voor zitter, de heer J. M. de Nooijer, hierover zijn spijt uit. Vervolgens deelde hij mede dat de plaatselijke arts, de heer H. J. Simons, niet ter vergadering kon zijn wegens zijn reis naar de West voor familiebe zoek. Een terugblik werpende op het jaar 1959 constateerde hij, dat in dat jaar geen bijzondere gebeurte nissen in de vereniging voorgeval len waren. Financieel heeft de ver eniging een goed jaar gehad. Mede gedeeld werd dat deze week over gegaan is tot aanschaf van een nieuwe bromfiets voor de wijkver pleegster, omdat de thans in ge bruik zijnde te zwak is gebleken. De rekening over 1959 gaf een goed batig slot te zien, zodat dit reden tot optimisme gaf. Gebleken is dat met de thans geldende con tributieregeling voorlopig volstaan kan worden, indien er zich geen bijzondere voorvallen voordoen. Het jaarverslag Uit het jaarverslag bleek, dat er thans 464 leden zijn en dat van het onderlinge toelagefonds in liquida tie „De Eersteling" te Renesse, een bedrag van f 80,werd ontvangen, waarvoor een kamerscherm is aan geschaft. Uit de cijfers omtrent de afge legde bezoeken door de wijkver pleegster bleek, dat deze ook in 1959 weer veel werk heeft verzet, waarvoor de voorzitter haar dank zei. Ook de plaatsvervangster, me vrouw Priemis-Meijers, werd dank gebracht voor haar werk. Hierna vond de vaststelling plaats van de begroting 1960. De periodiek aftredende be stuursleden, t.w. de heren B. Th. Boot, M. Geluk en G. A. Haring- man, werden alle herkozen. Daarna werd overgegaan tot aan wijzing van een commissie tot het nazien van de rekening 1960, be staande uit een lid van het ge meentebestuur van Renesse en het Burgerlijk Armbestuur of de dia conie der Ned. Herv. Gemeente dier gemeente en een gewoon lid, vwaarvoor was aanbevolen de heer I. Moerland en als plaatsvervanger de heer M. de Hamer. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Jac. de Blonde of ook in de gemeente verblijvende zomergasten geholpen werden, waarop de voor zitter bevestigend antwoordde. Hij deelde daarbij mede, dat dit echter weinig voorkomt en dat deze per sonen een vergoeding moeten beta len voor de werkzaamheden van de zuster. De heer C. Fasol meende dat het aantal leden achteruit was gegaan en sprak hier zijn bezorgdheid over uit. De voorzitter gaf dit toe, doch getracht zal worden zoveel moge lijk het ledental op peil te houden. Tenslotte merkte de heer Fasol op, dat zijns inziens getracht zal moeten worden t.z.t. een auto voor de wijkverpleegster aan te schaf fen, gezien de uitgestrektheid van haar werkgebied. De voorzitter deelde hem mede, dat, zodra de financiën zulks toelaten, dit voor stel door het bestuur in zeer ern stige overweging genomen zal wor den. In aansluiting op bovenstaande verzoekt men ons mede te delen, dat een dezer dagen wederom de jaarlijkse „Emmabloemcollecte" zal worden gehouden, waarvan de ge hele opbrengst ten goede komt aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Deze collecte wordt dan ook langs deze weg warm aan bevolen bij de bevolking. Door met milde hand te geven, steunt men het plaatselijke Groene Kruis, dat daardoor nog beter haar werk kan doen. Opnieuw een raadsvergadering OOSTERLAND, 14-4. Vanmorgen om elf uur is in Oosterland op nieuw een raadsvergadering gehou den. Zoals te verwachten waren slechts de beide aangebleven S.G.P.- leden aanwezig. Niettemin kon vol gens de Gemeentewet de vergade ring doorgang vinden en is de agenda afgewerkt. Voor het onder zoek naar de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid werd een commissie benoemd bestaande uit de beide aanwezige leden. Na schor sing en heropening van de verga dering werd zonder hoofdeiyke stemming tot toelating besloten. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Gede puteerde Staten van Zeeland, waar bij het beroepschrift van oud-wet houder M. J. Zeijler ongegrond werd verklaard. Verder deelde de burgemeester mede, dat van J. A. van den Berge, de laatste kandi daat van de V.V.D.-lijst, binnen de vereiste termijn geen gericht was ingekomen of hij zijn benoeming tot raadslid al of niet aanneemt, zodat aangenomen wordt dat hij de benoeming niet aanneemt. Door het Centraal Stembureau is in een vergadering van 12 april verklaard, dat in de vacature-Zeij- Ingezonden mededeling LQm zonder klemmen met van Ceta-Bever BURGH De S.I.M.A.V.I.-collecte bracht in deze gemeente f 59,89 op. HAAMSTEDE De koekoek is er De koekoek ls weer gearriveerd. Het was de heer J. Pimmelaar, be heerder van de houtgewasryke kampeerboerderq „Duinhoeve", die hem donderdagmiddag 14 april om 11.30 uur voor het eerst hoorde en zag. RENESSE Culturele Vereniging De heer D. Hack toonde natuuropnamen Deze week vertoonde de heer D. Hack in de bovenzaal van het Dorpshuis op uitnodiging van de Culturele Vereniging zijn serie kleurendia's „Een fantastische we reld van kleine levens". In zijn openingswoord sprak de voorzitter van de Culturele Vereniging de heer J. M. de Nooijer er zijn ver heugenis over uit dat op deze avond ook de jeugd.blijk gaf van haar belangstelling. Hij sprak dan ook de wens uit dat zij het niet bij deze ene avond zouden laten maar, dat zij in het vervolg in ruime mate blijk zou geven van haar belang stelling De heer Hack die zijn spo ren in de natuur-fotografie reeds ruimschoots heeft verdiend heeft met het vertonen van deze serie weer alle eer ingelegd. Afgaande op de zeldzame mooie opnamen die werden vertoond blijkt de fotogra fie voor de heer Hack geen gehei men meer te hebben. Met grote be langstelling werd het vertoonde, dat met een gedegen commentaar door de heer Hack werd voorzien, door de aanwezigen gevolgd. Aan het slot sprak de heer de Nooijer hartelijke woorden van dank tot de heer Hack voor het gebodene. Interland voetbalwedstrijd De voor zaterdag a.s. aangekon digde wedstrijd Renesse I-Ashly Rovers zal aanvangen om drie uur en niet - zoals gemeld - om vier uur. NOORDWELLE Vergadering Coöp. Boerenleenbank In café Lokker vond de algemene ledenvergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank „Noord welle", onder voorzitterschap van. de heer P. G Boot. Op deze ver^ gadering komen wij nog nader te7 rug. BRUINISSH Paasverrassing voor bejaarden De kinderen van de kleuterschool bereidden de ouden van dagen al hier donderdagmiddag op de be jaardensociëteit een verrassing, door aan elk der leden een zelfge maakte Paas-surprise uit te reiken, alsmede een zelfvervaardigde Paas- wandtekst. Een en ander ging ge paard met het zingen van een aan tal Paasliederen, die door de fijne kinderstemmetjes voortreffelijk ten gehore werden gebracht. Het was een goede gedachte van de organi satoren om zo oud en jong uit de gemeente samen te brengen. Mevr. v. d. Linde overhandigde aan mevr. Hack-Jumelet het batig saldo van gehouden toneeluitvoe ringen, ten bedrage van f 190, ter versterking van de kas van de bejaardensociëteit Ier geen opvolger kan worden be noemd. De Oosterlandse raad kan dus niet meer voltallig worden en zal voor de rest van de zittings duur uit zes personen bestaan. Deze en nog enkele andere inge komen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Begrotingscommissie De begrotingswijzigingen 1958 werden zonder nadere toelichting en zonder commentaar vastgesteld. Voor het onderzoek naar de begro ting 1960 is weer een commissie vereist van drie personen. De beide leden hebben ook nu weer op el kaar en op zichzelf gestemd, zodat de commissie noodzakelijkerwijze uit twee personen bestaat. Doordat de vacature van de heer Zeijler niet vervuld kan worden, moest tot voorziening in de vaca ture van een wethouder worden overgegaan. Alvorens tot stemming over te gaan werden de beide aan wezige leden tot stemopnemers be noemd. Na de stemming bleek dat de heer Bolle twee stemmen op zich had verzameld. Nadat de bur gemeester de nieuwe wethouder met diens benoeming had gefelici teerd, sloot hij de vergadering. Daar hangt Hij aan het hout der schande doch met een eindeloos geduld heeft Hij de straf voor ons gedragen, de doornenkroon, de geselslagen, en nu, aan 't eind der lijdensdagen, de wil des Vaders trouw vervuld. Geen Kajafas kan Hem meer deren, Pilatus macht schiet hier te kort; Herodes' spot noch schamper vragen, het blinkend kleed, hem ten behage, niets kan de duisternis verjagen waarin de wereld werd gestort. Daar hangt Hij, aan het kruis gestorven dat Simon van Cyrene droeg maar Hij droeg alles, zonder klagen, en mocht Hij een moment versagen, van Godverlatenheid gewagen: nu is 't volbracht, het is genoeg. Het lijnwaad ligt al reeds te wachten waarin Zijn lichaam wordt gehuld; geen satan kan Hem nog behagen, geen engel hoeft Zijn ziel te schragen: Hij hééft de straf voor ons gedragen, Zijn liefde heeft het al vervuld! Jaap Mijderwijk HET BAKKEN VAN CROQUET Burgemeester van Bruinisse opent nieuw cafétaria Door het bruin laten bakken van een croquet heeft burgemeester C. H. van de Linde te Bruinisse don derdagmiddag 14 april de nieuwe cafétaria van de heer W. van den Ouden officieel geopend. Burgemeester van de Linde her innerde er aan hoe veel er te doen was voordat deze zaak kon worden geopend en hoe van den Ouden, die tot heden zijn patat frites verkocht aan de bekende wagen op het Vaa- teplein bij alle tegenslagen zijn gode humeur kon bewaren en met. onverdroten ijver jong en oud van zakjes met zijn appetijtelijke waar kon voorzien. Hij feliciteerde hem met de opening van de nieuwe zaak die straks, wanneer de uitvoering van het Deltaplan weer meer le ven in de gemeente zal brengen, zeker zal blijken in een behoefte te voorzien. De heer van den Ouden dankte op zijn beurt het gemeentebestuur voor de spontane medewerking bij het verwezenlijken van zijn plan nen ondervonden. Als voorzitter van de afd. Brui nisse van de Kon. Ned. Midden standsbond sprak de heer A. de Koning, die met de heer van den Ouden in het verleden zo dikwijls samen er op uit was getrokken om nieuwe zaken te openen. Nu is het van den Ouden zelf die een zaak opent, iets waarop reeds herhaalde lijk door de medebestuurders was aangedrongen. De heer van den Ouden zeide, dat hij er steeds voor had gewaakt niet verder uit te breiden dan hij zelf financieel verantwoord achtte. Felicitaties De heer M. C. Doeleman uit Zie rikzee feliciteerde de nieuwe eige naar als voorzitter van de afdeling Zierikzee van de K.N M B. De heer van den Ouden richtte zich in zijn slotwoord nog in het bijzonder tot de heer S. M. W. de Korte, opzichter bij de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht en tot de hoofdaannemer de heer S. Capelle en de onderaanne mers A. M. Jumelet (timmerwerk) en S. J. P. Jumelet (electra), die in korte tijd een gebouwtje dat als schuur dienst deed, hadden omge toverd in een licht en fleurig zaal tje, in moderne kleuren geschilderd met sfeervolle verlichting. De moderne meubilering waar borgt een gezellig zitje. Het elek trische fornuis is een bak- en braadmachlne op zichzelf, een ba- terij van ovens, die het mogelijk maken in minder dan geen tijd be halve patat frites allerlei andere lekkernijen te bereiden. Ook ijs is in deze zaak verkrijgbaar. Dit heb ben de schoolleerlingen te Bruinisse gemerkt, want bij gelegenheid van de officiële opening kregen allen een ijsje De nieuwe zaak kreeg de toepasselijke naam: „Tast Toe". Het Zuidafrikaanse hoogge rechtshof heeft donderdag aan een negerarbeider een schadeloosstel ling van 1.200 pond (ongeveer 12.500 gulden) toegekend, omdat de arbei der na in juni 1958 te zijn gearres teerd zodanig door een politieman van Pretoria werd mishandeld, dat hij tengevolge van een beschadi ging van de hersenen nooit meer zal kunnen werken. Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig Bewolkt met in het zuiden van het land tijdelijk enige regen, elders opklaringen, maar ook enkele ver spreide buien. Overwegend matige wind tussen zuid en west Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 16 april. Zon op 5.42, onder 19.39. Maan op 0.09, onder 9.10. 17 april. Zon op 5.40, onder 19.40. Maan op 1.09, onder 10.10. 18 april. Zon op 5.38, onder 19.42. Maan op 2.00, onder 11.17. 19 april. Zon op 5.36, onder 19.44. Maan op 2.42, onder 12.28. Laatste kwartier: 18 aprÜ te 13.57. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 april 6.26 v.m. 18.49 n.m. 17 april 7.07 v.m. 19.24 n.m. 18 april 7.55 v.m. 20.13 n.m. 19 april 9.03 v.m. 21.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 april 5.55 v.m. 17 april 6.39 v.m. 18 april 7.31 v.m. 19 april 8.40 v.m. Doodtij: 20 april. 18.21 n.m. 19.06 n.m. 20.06 n.m. 21.22 n.m. Ingezonden mededeling Jaag die ondragelijke Bbeumatiek uit Uur leden. Begin vandaag nog 'n Kruschenkuur. Iedere dag die kleine doosis Kru- schen en U voelt zich al gauw we>er een ander mens. Dat komt omdat Kruschen Uw bloedzuiverende or ganen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt Onzuiverheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weg genomen van het lijden en de pijn, die nu Uw leven vergallen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een langs de Noorse kust wegtrekkende depressie breidde zich over de Britse eilanden een rug van hoge luchtdruk uit, waar door het weer bij ons iets verbe terde. Achter de rug van hogedruk volgt alweer een nieuwe Oceaan storing, deze is klein van omvang, maar gaat van een tamelijk inten sieve regenzone vergezeld. De sto ring volgt een zodanige koers, dat zijn centrum het komende etmaal juist over of dicht langs ons land zal trekken. Verwacht wordt dat de regen vrijdagavond al het wes ten van het land bereikt. Morgen overdag stroomt zachtere lucht binnen met tamelijk veel bewol king en hier en daar nog wat mot regen. De wind krimpt naar zui delijke richtingen, maar draalt daarna weer naar het westen. Vergadering afdeling Kon. Nederlandse Middenstandsbond Bruinisse Jaarverslag in mineur gesteld Woensdagavond 12 april hield de afdeling Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstandsbond, haar jaar vergadering in hotel Storm, onder leiding van de voorzitter, de heer A de Koning. Deze sprak een kort openings woord, waarin hij het betreurde, dat de vergadering slechts matig bezocht was. Het jaarverslag van de secretaris de heer Huibers, was in mineur gesteld. Hij meende namelijk te moeten constateren, dat op Brui nisse de tijd van hoogconjunctuur voorbij is. De Deltawerken zijn af gelopen, althans voorlopig, zodat van vreemde arbeiders voorhands geen sprake meer is. Integendeel, veel dorpsgenoten pendelen dage lijks of wekelijks naar Rotterdam of andere plaatsen. De fiscale lasten zijn nog steeds hoog, de concurrentie van buiten de gemeente wonende leveranciers neemt toe. Toch verliest de middenstand de moed niet. Het openen van twee naar de eisen des tijds ingerichte zaken, van de voorzitter en van de heer Joh. de Waal in 1959, ge tuigt van ondernemingsgeest en werklust. Het ledental van de Midden standsvereniging steeg. Met alge mene stemmen werd besloten, het 25-jarig bestaan van de vereniging op gepaste wijze te vieren. De rekening wijst ieder jaar een nadelig saldo aan. Ook in 1959 was dit het geval, doch besloten werd niet tot, contributieverhoging over te gaan, doch het nadelig saldo af te schrijven van de reserve. Bestuursverkiezing De heer J. Huibers werd met bijna algemene stemmen als voor zitter herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer M. Elenbaas, werd gekozen de heer H. E. Braber. Met algemene stemmen werd be sloten het gemeentebestuur te ver zoeken een verplichte vacantie- week in te voeren, voor alle mid denstandszaken. Verder zal worden verzocht de sluitingstijd op zaterdagavond te stellen op 6 uur voor de gewone zaken en op 7 uur voor kappers- bedrijven en sigarenwinkels. Bij de rondvraag werd uitvoerig gesproken over de verplaatsing van de machinefabrieken. Deze achten zich benadeeld, omdat de Commissie van Nooten een behoor lijk schadebedrag toezegde, omdat hun fabrieken als gevolg van de Deltawerken moesten worden ver plaatst. Hogere instanties in Den Haag hebben echter de cijfers van de Commissie van Nooten niet willen aanvaarden, zodat een zeer minie me uitkering zal worden ontvan gen. De middenstandsconsulent zal worden ingeschakeld, om een en ander nader te onderzoeken en in deze zaak te adviseren. Door verschillende winkelweek commissies werden verslagen uit gebracht over verrichte werkzaam heden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2