Boycot van Nederlandse scheepvaart in Indonesië I DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 15 APEIt'1960 116e jaargang Ifo. 18753 ZimmlOTS N1OIWSB0I1E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. lo <e nummers 10 ct. - Vers-hijnt maandag, dinsdag, don.'erdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 ct. per mm. - iuccesjes (max. 15 .nm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwste maatregel kwam niet onverwachts DJAKARTA, 14-4. Met ingang van 13 april Is het Nederlandse schepen verboden Indonesische ha vens aan te doen. Dit heeft het In donesische ministerie van Verbin dingen bekendgemaakt, In de bekendmaking werd uit eengezet, dat de Indonesische rege ring maatregelen heeft getroffen om te voorkomen dat de bepaling nadelige gevolgen zal hebben voor het Indonesische zeevervoer. Volgens de Raad voor de Scheep vaart in Indonesië zal deze discri minatie worden gehandhaafd zo lang er geen oplossing is gevonden voor de kwestie-Nieuw-Guinea, al dus meldt A.F.P. Er zal slechts één uitzondering worden gemaakt voor schepen die met importvracht op weg zijn naar Indonesië of die vóór of op 6 juni aanstaande inladen. Minister Moetalib zei in een overzicht van de Indonesische scheepvaart, dat de republiek nu reeds deelneemt in de internatio nale scheepvaart, door gecharterde schepen te gebruiken. In 1961 zal een aanzienlijke vooruitgang wor den gemaakt, wanneer Indonesië dan waarschijnlijk vijf oceaansche pen zal bezitten van elk 10.000 ton. Drie zijn hesteld in Japan en twee in Polen, zei hij. Deze schepen zullen Indonesië in staat stellen vracht van en naar Europa te transporteren. Niet onverwacht ROTTERDAM, 14-4. Naar aan leiding van de door het Indonesi sche ministerie van Verbindingen bekend gemaakte maatregel, waar bij het met ingang van 13 april aan Nederlandse schepen verboden is Indonesische havens aan te doen, verneemt het A.N.P. van twee daar bij betrokken Nederlandse scheep vaartmaatschappijen het volgende: Een dergelijke maatregel, zo zeg gen zij, hing al jaren in de lucht. De laatste jaren hébben deze maat schappijen al zoveel lijnen verlegd en nieuwe geopend, dat de beteke nis van een dergelijke maatregel veel kleiner is dan vroeger het ge val zou zijn geweest. Met het voe ren van deze politiek gaat men nu vanzelfsprekend door. Passagiersvervoer op Indonesië bestaat in feite al lang niet meer, dus daarvoor is de maatregel van DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Toch wat licht te Genève GENEVE, 14-4. De Russische af gevaardigde op de tienmogendhe- denconferentie te Genève, Zorinn, heeft donderdagochtend in een sa menvatting over de werkzaamhe den van de conferenth in de afgelo pen vier weken gezegd dat de wes telijke landen nog geen concrete voorstellen hebben gedaan voor een algemene en volledigi ontwa pening hoewel die landen eerder een daartoe strekkende resolutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties hadden onder schreven. Er blijken echter wel enige pun ten van toenadering tussen het standpunt van de communistische en de westelijke landen te zijn die hoop geven. Geen V.N.-zitting over Franse kernproeven NEW YORK, 14-4. Er zal geen speciale zitting van de aïgsmene vergadering der V.N over de Fran se kernproeven in de Sahara wor den gehouden, zoals een grote gro"p Afrikaans-Aziatisch'e landen, die de proeven veroordelen, had gewenst. Volgens een officiële mededeling spraken 36 landen zich voor een dergelijke zitting uit, maar er is een eenvoudige meerderheid van 42 der 82 leden nodig om deze te doen doorgaan. Zeven landen antwoordden dat zij g"en voorstander waren van een speciale bijeenkomst en drie ver klaarden zich van oordeel te ont houden. De rest negeerde het ver zoek van de secretaris-generaal dT V.N. om hun mening te geven of stuurden alleen een kennisge ving van ontvangst van zijn tele gram. geen belang. Over de economische gevolgen kon volgens de maat schappijen nog weinig worden ge zegd, mede omdat Indonesië, welk land vroeger van Nederland uit een eindbestemming was van een dienst, nu nog maar een onderdeel Is van een dienst, die vrijwel het gehele Verre Oosten bestrijkt. DEN HAAG, 14-4. Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dagmiddag desgevraagd meege deeld, dat indien de persberichten over een verbod voor Nederlandse schepen Indonesische havens aan te doen juist zijn, de voorlopige in druk bestaat dat deze boycot een ongeoorloofde inbreuk vormt op de vrijheid van de scheepvaart en dat de Nederlandse regering zich in dat geval derhalve alle rechten voorbe houdt. NA OVERLEG IN WASHINGTON Overeenstemming tussen de westelijke ministers WASHINGTON, 14-4. De minis- f gedaan als onderdeel van multila- ters van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. - SIcwyn Lloyd. Maurice Couve de Murville en Christian Herter - die te Washington drie dagen overleg hebben gepleegd over de komende topconferentie met de Russische premier Chroesjtsjef, hebben don derdag in een communiqué ver klaard, dat dc voorbereiding voor het vaststellen van de strategie die op de topconferentie zal worden gevolgd, goed gevorderd zyn. De ministers zullen begin mei opnieuw bijeenkomen, in Istanbul, en vervolgens kort voor de topcon ferentie die op 16 mei te Parijs be gint. Op de laatste dag sprak men over de betrekkingen tussen oost en west. Volgens gezaghebbende krin gen waren de drie voornaamste onderwerpen: de kwestie van vreedzaam samenleven tussen de landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en die van het verdrag van Warschau - de betrek kingen tussen deze twee groepen en derde landen en de wens dat er geen inmenging zal zijn in de aan gelegenheden van neutrale landen - de mogelijkheid om met de Sow- jet-Unie overeenstemming te be reiken over beperking van de wa penleveranties aan Afrika en het midden-Oosten. De wapenleveranties De Amerikanen waren ten aan zien van het Franse voorstel voor beperking der wapenleveranHes van mening dat de economisch minder ontwikkelde landen zelf het initiatief moeten nemen. Het was wapenleveranties aan verscheidene landen in deze gebieden worden Polaris-raket gelanceerd SAN CLEMENTE, 14-4. Bij het eiland San Clemente in Californië is donderdag voor het eerst met goed gevolg een Polaris-raket on der water gelanceerd. Eind vorige maand is een dergelijke poging mislukt door een technische sto ring. De ruim acht meter lange raket maakte een vlucht van 19 seconden, waarbij een hoogte van 548 meter werd bereikt en viel toen in zee. Toen het gevaarte het wa ter raakte, brak het in stukken. De Polaris-raket is ontworpen om door duikboten onder water te worden afgevuurd, moeilijk tot een eensgezinde hou ding te komen, omdat de westelijke Journalist zat gevangen in Zuid-Afrika TORONTO, 14-4 De „Toronto Star" heeft donderdag een relaas van zijn redacteur-buitenland. Nor. man Philips gepubliceerd. Philips zegt, drie dagen in een slecht ge ventileerde cel doorgebracht te hebben waarin hij op een beton nen vloer heeft geslapen. Volgens Phillips, die donderdag in Londen is aangekomen, was zijn hechtenis in Zuid-Afrika in d" eer ste plaats bedoeld als een waar schuwing aan alle buitenlandse correspondenten en een bedreiging van hun bronnen van informatie. Phillips meent voorts, dat hij ge arresteerd werd omdat hij een on derzoek was begonnen om meer te w"ten te komen van een „duistere vereniging", de Broederbond gehe ten, die, naar Phillips z°gt, ..een soort Zuidafrikaanse Ku Klux Klan" ls. terale defensieregelingen. Een an der Frans voorstel - om de econo mische hulp van oost en west aan minder ontwikkelde landen te co- ordineren - werd nog niet diep gaand bestudeerd maar in Ameri kaanse kringen zag men nadelen en was men van mening dat het plan nog uitvoerig moet worden onderzocht De vorige dagen hadden de mi nisters gesproken over ontwape ning en Duitsland, de twee andere voornaamste punten van de top conferentie. Incasseerder verduisterde f 42.000' WINSCHOTEN, 14-4. Bij de Win- schoter gemeentepolitie heeft zich de 54 jarige incasseerder L. S. uit Winschoten gemald. Hij deelde me de sedert 1945 ongeveer f 42.000 te hebben verduisterd van gelden die hij als incasseerder inde. Het geld is grotendeels besteed in de huis houding Er was nog een luttel be drag aan contanten voorhanden. Verwacht wordt dat het totaal aan verduisterde gelden zal oplopen tot ongeveer f 50 000. Een nader on derzoek is nog gaande. S. is inge sloten. Het I.V.V.V. en Zuid-Afrika Brussel, 14-4. De vrije vakvereni gingen zullen de stiijd om een ein de te maken aan de politiek van apartheid en rassenonderdrukking van de Unie van Zuid-Afrika nim mer opgeven, aldus zegt de secre taris-generaal van het Internatio nale Verbond van Vrije Vakver enigingen, Oldenbroek, in een bood schap aan de bevolking van Zuid- Afrika. Alle leden van het Zuidafrikaan se pai toment zullen dezs boodschap ontvangen waarin de redenen wor den uiteengezet die het I V.V.V. er toe bewogen hebben een interna tionale boycot van Zuidafrikaanse produkten voor de duur van twee maanden te propageren. In verband mei Pasen zal de ZIERIKZEESE NIEUWSBODE aanstaande maandag 18 april NIET worden uitgegeven, de directeur Zierikzeese verkeerstafel nuttig voor illustratief verkeersonderwijs Fraai stuk handwerk „ten algemenen nutte" Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Kinderen hebben meer be hoefte aan voorbeelden dan 1 aan kritiek. BELGISCH PRINSJE GEBOREN BRUSSEL, 15-4. - Prinses Paola van België heeft het leven geschon ken aan een zoon. Het prinsje is na zijn vader, prins Albert, de jongere broer van ko ning Boudew\jn, tweede in lijn als opvolger voor het Belgische ko ningschap. Prinses Paola, voor haar huwe lijk op 2 juli van het vorige jaar Donna Paola Ruffo di Calabria, is 22 jaar. Zij is afkomstig uit een oud Siciliaans geslacht en is de jongste uit een gezin van zeven kinderen. ZIERIKZEE, 15-4. De afde ling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft - gelijk gemeld - een nieuwe verkeers- instruktietafel gekregen, vervaar digd door een drietal handige bestuursleden, die de schouders blijkbaar succesvol hebben gèzet onder een omvangrijk werk. Een verkeerstafel toch is een onmis baar instrument bij het verkeers onderwijs. ERIC PEUGEOT TERECHT Door mannen voor een bar achtergelaten PARIJS, 15-4. Eric Peugeot is te recht. De politie heeft verklaard dat de vierjarige Eric gezond en wel is. Hy is door twee mannen achtergelaten voor een bar in de Avenue Raymond Poincaré, in de buurt van de woning van zyn ouders. Zijn vader ging hem onmiddel lijk ophalen, nadat hij bericht had gekregen dat Eric op het politiebu reau van het arrondissement Chail- lot te Parijs vertoefde. Om half 2 vannacht arriveerden vader en zoon in een politieauto bij de woning van de Peugeot's in de Avenue Vic tor Hugo. Onder applaus van de De brand op de Nederlandse tanker AMSTERDAM, 14-4. Het Britse schip „Ocean Monarch" is donder dag in de haven van New York aangekomen met de zeven opvaren den van het Nederlandse tankschip „Astrid Naess" die woensdag ge wond werden bij een brand in de machinekamer van het schip. Am bulance-auto's stonden gereed en hebben hen onmiddellijk naar en kele ziekenhuizen overgebracht. Zij werden op brancards van boord gedragen. De kapitein van de .Astrid Naess' de 45-jarige J Elshout uit De Bilt, heeft zijn rederij donderdag via Scheveningen Radio bericht, dat de twee sleepboten hebben vastge maakt. Vrijdag hoopt men in New York te arriveren. Kapitein Elshout telegrafeerde voorts dat de overige 37 leden van de bsmanning (gro tendeels Nederlanders en voorts enkele Spanjaarden) het goed ma ken. journalisten, die daar stonden te wachten, droeg de dolgelukkige va der zijn zoon naar binnen. Het is nog niet bekend of de los prijs van 500.000 nieuwe franken is betaald. De politie heeft later meegedeeld dat Eric vrijdagochtend te vijf mi nuten voor één door een voorbij ganger huilend op het trottoir bui ten de bar werd aangetroffen. Deze nam hem bij de hand en giiig met hem de bar binnen, waar hij on middellijk door de eigenaar, die voor alle zekerheid eerst nog even de foto in zijn krant raadpleegde, werd herkend. Toen men hem vroeg hoe hij heette, antwoordde hij: „Eric Peugeot". De jongen vertelde daarop hoe hij door twee mannen in een auto op het trottoir voor de bar werd gezet. Toen hem werd gevraagd of hij goed behandeld was, knikte hij. Onmiddellijk nadat de ontvoerde .iongen was gevonden, werd door de politie voor geheel Parijs de toe stand van groot alarm afgekondigd. In vele delen van de stad werden wegversperringen opgericht, met het doel op deze wijze de auto met de ontvoerders tot stoppen te dwin gen. DEN HAAG. Op 1 april bedroeg het aantal aangegeven televisietoe stellen 648 802 tegen 630.800 op 1 maart (t.m. 13 april 655.536). In het zelfde tijdvak steeg het aantal ge registreerde radio-ontvangtoestel len van 2.620.714 tot 2 631.780. Op 1 april waren er 487.707 aangeslo tenen op het draadomroepnet te gen 488.666 op 1 maart. d Acht Koreancn zijn donderdag om het leven gekomen en 24 ge wond, doordat bij Hwasoen in zudi- west Korea een houten brug be zweek onder het gewicht van de vrachtauto waarin zij gezeten wa ren. Met deze twaalf meter lange ver keerstafel kunnen allerlei ver- keerssituaties worden nagebootst. Uit alle „hoeken en gaten" kan men verschillende soorten voertui gen af en aan laten rijden en be ter dan een situatietekening laat de tafel zien hoe in bepaalde - vaak zo gecompliceerde situaties - door handeld Elekri isch bewegende voertuigen en poppetjes heeft de tafel niet. Te maken ware dit wel geweest, maar vooral het kind - en ook wel de volwassene is nu "en- maal zeer gevoelig voor het bewe gende object en hoe gemakkelijk kan de aandacht afgetoid worden van hetgeen de instructeur heeft te vertellen. Een met al betekent de tafel een belangrijke aanwinst en al zal dit nooit precies in cijfers kunnen worden uitgedrukt, vast staat thans al, dat de nieuwe aanwinst een be langrijke rol zal spelen bij de ver meerdering van kennis van het verkeer, een zaak die - met het drukker worden op de weg - van de grootste urgentie is. Wy vestigen er nog de aandacht op dat de verkeerstafel voor be langstellenden op zaterdagmiddag zal zijn te bezichtigen in de mid daguren van 3-5. De toegang tot de „Graanbeurs", waar de tafel staat opgesteld, is gratis. Het project-Mercury DAYTON, 14-4 Een 40-jari- ge Amerikaanse ingenieur, Courtny Metzger, heeft in het ruimtevaart-laboratori um te Dayton (Ohio) een week doorgebracht in een ruimtecabine van drie meter doorsnede ter beproeving van apparaten voor lucht verversing, luchtzuivering en het schoonhouden van de cabine. Het water dat hij in die zeven dagen te drinken kreeg was gedestilleerd uit de lucht die hij uitademde en de vloeistof die zijn li chaam afscheidde. President Eisenhower heeft woensdag een wet onderte kend waarbij extra fondsen tot in totaal 23 miljoen dol lar beschikbaar worden ge steld voor het Amerikaanse ruimte-onderzoek in de pe riode tot 30 juni a.s. Meer dan twaalf miljoen hiervan is bestemd voor het project- Mercury, dat een eerste ruimtereis van een mens tot doel heeft. Met Pasen perebloesem in de Westhoek Naast het eerste groen dat zich, indien het weer wat mee wil wer ken, aan de Paasgasten zal tonen, kunnen ook de eerste perebloesems gezien worden. Daar het sortiment peren in de Westhoek niet zo groot is, kan ook niet van een massaal geheel worden gesproken, maar toch zullen hier en daar de witte kronen van de peer en de pruim, die reeds blorit, de Paasvreugde ze ker vergroten. Er is in de verschil lende hotels en pensions al druk besproken voor de a.s. feestdagen. Vandaar dat iedereen zeer belang stellend de weerberichten beluis tert. Er hangt heel wat van af, want de eerste klap is een daalder waard, ook voor de recreatieve be drijven. VOGELEXCURSIE MET PASEN Vogelwacht gaat zich bezig houden met kwestie van vogelvergiftiging De jaarvergadering van de Vogel- dere onschuldige vogels een harde wacht wordt dit jaar gehouden op dinsdagavond 19 april te 19.45 uur in de grote zaal van hotel K. J. Bakker te Burgh. Op de agenda komt onder meer voor: goedkeu ring jaarverslag, verkiezing be stuur s'eden, excursies en kwestie vergiftiging van vogels. Vooral dit laatste punt heeft enige toelichting nodig. We wezen er al eerder in ons blad op dat tij dens de zaai van de landbouwge wassen veel gebruik wordt ge maakt van zware vergiften. Voor al oorlogsgas in vloeibare of poe- dervorm, onder de naam van Para tion, in de handel verkrijgbaar, werd dit jaar op talrijke plaatsen gemengd met o.a. vogeltjeszaad en uitgestrooid. De gevolgen waren rampzalig. De opzet was duiven te doden, die in de bossen rondom Haamstede een waar paradijs heb ben om er te broeden, doch met enkele duiven gingen talrijke an- dood tegemoet. Ook de natuur lijke bestrijders van de duiven, t.w. 4 buizerds en 6 kuikendieven, waren de eerste slachtoffei's. Ver der gingen reigers, kraaien, grut to's, bergeenden, eenden en ontel bare kleinere zangers dood. Ge lukkig komen er steeds meer knal apparaten, die een zeer goed effect hebben. Het wordt hoog tijd dat er eens een bespreking komt tussen het bestuur van de Vogelwacht, landbouworganisaties en Ned. Ja gersver. afd. Schouwen, om te trachten uitbreiding van deze dui ven tegen te gaan. Voor deze ver gadering wordt zeer veel belang stelling verwacht. De traditionele vogelgeluiden- excursie zal worden gehouden op 2e Paasmorgcn. Aanvang 7 uur. Punt van samenkomst: Begin van dc Adriaan v. d. Weydcwcg (dc weg naar de Uitzichttoren) by do bushalte „Loevesteln".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1