BEROERINGEN IN ZUID-AFRIKA NOG ERNSTIG VAN KARAKTER De waterverontreiniging vt MOURER STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag i april iwo No. ïms Politiek van gewel«l jegens negerbevolking KAAPSTAD, 5-4. De Zuidafrt- kaanse politie heeft dinsdagavond in het negerwoonoord Lamontville, vijftien kilometer ten noorden van Durban, het vuur geopend op een duizendtal negers van wie er één werd gedood en twee verwondin gen opliepen. In de vroege ochtenduren zijn bij een schietpartij in het woonoord Njanga bij Kaapstad tenminste vijf negers, onder wie een kind, ge wond, aldus heeft de politie te Kaapstad bekend gemaakt. Onge veer dertig Afrikanen werden voor andere verwondingen behandeld. Een politiechef, Rheeder, heeft meegedeeld dat dinsdagochtend een negerpolitieman in Njanga werd gedood en twee blanke politieman nen verwondingen hebben opgelo pen. De politiemannen waren in Njanga om werkwilligen te be schermen. Volgens de politiechef heeft de negerpolitieman geschoten. Toen men zijn lijk vond, bleek zijn revolver te zijn verdwenen. Verslag van ooggetuige Volgens het blad „Cape Argus" heeft een ooggetuige gezien dat een helikopter boven Njanga een be kendmaking omriep. Er kwamen daarna politiewagens en de politie deed invallen in huizen De oogge tuig? zei schoten te hebben ge hoord en een man te hebben zien vallen. De man werd door vrouwen weggedragen. Andere vrouwen droegen een man die ook een schot- Oplossing vergt f 9, per inwoner per jaar AMSTERDAM, 6-4. De sanering van de verontreinigde openbare wateren in ons land zal volgens een zeer globale schatting een in vestering vergen van 700 miljoen gulden Dit bedrag is nodig om in een niet te verre toekomst een aan tal maatregelen te kunnen uitvoe ren (bouw van zuiveringsinstalla ties e d.), waardoor aan de nog steeds toenemende waterverontrei niging paal en perk kan worden gesteld. Indien men rekent, dat de totale jaarlijkse kosten plm. 12 pro cent van de aanlegkosten bedra gen, dan betekent dit, dat de sane ring van het oppervlakte water in Nederland gemiddeld negen gulden per inwoner per jaar gaat kosten. Dit imponerende rekensommetje maakte de hoofdingenieur-direc teur van het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater, ir. J. J. Hopmans, vanmiddag tijdens e'en m het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam gehouden voorlichtingsbijeenkomst over de problemen van de waterverontrei niging. Actie van middelbare scholen f 28.000,— voor pater Pire AMSTERDAM, 6-4. Woensdag 13 april a.s. zal de Nobelprijswinnaar voor de vrede, de Belgische pater Dominique Pire, de initiatiefnemer tot de bouw van de zg. Europador pen voor het onderbrengen van de zwaarst getroffen vluchtelingen, naar ons land komen om persoon lijk een bedrag van f 28.000 in ont vangst te nemen, dat is bijeenge bracht door scholieren van Neder landse middelbare scholen. Dit geld is bestemd voor de bouw van een „Nederlandhuis" in het in aanbouw zijnde Anne Frankdorp bij Wup- pertal. Pittige wandeling Twee Britse militairen, die van San Francisco naar New York willen lopenzijn woensdagmorgen uit Londen naar de V S. vertrokken. Zij willen het record verbete ren van een Amrikaan, die in 1926 over deze afstand - ruim 4.500 km. - 79 dagen, tien uur en tien minuten ge daan heeft. Hogere steunnormen voor oorlogsslachtoffers DEN HAAG, 6-4. De minister van Maatschappelijk Werk, mejuf frouw dr M A. M. Klompé, heeft in een schrijven van 4 april aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de uitkeringen op grond van de re geling hulpverlening oorlogsslacht offers 1940-'45 (R.H.O.) welke re geling mede van toepassing is voor hulpverlening aan gerepatrieerden uit Indonesië, met ingang van 28 maart 1960 wordt aangepast aan de onder meer voor een aantal be drijfstakken toegestane loonsver hogingen. Tevens is rekening ge houden met compensatie voor de huurverhoging. Deze maatregel houdt onder meer in, dat de maxi male inkomens basis voor de be rekening van een uitkering - met vijf procent zijn verhoogd, alsmede met f 4 per week voor huurcom- pensatie. wond had opgelopen. De bevolking werd uit hun huizen de straat op gedreven. Het blad meldt voorts dat in het gebied van het schiereiland maan- üag minstens dertig gewonden zijn behandeld, van wie zeven met schotwonden. KAAPSTAD, 5-4. De Zuid- Afrikaanse Senaat heeft dins dagavond de regering te Pre toria de bevoegdheid gegeven bepaalde Afrikaanse nationa listische organisaties te ver bieden. De Senaat nam de wet op de illegale organisaties aan, die eerder reeds door de Volks raad was goedgekeurd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In de Leidsestraat ie Amsterdam heeft zich een flinke vechtpartij voorgedaan waarbij twee mannen door tot nog toe on bekend gebleven vechtersbazen werden neergeslagen. DEN HAAG. Naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort meedeelt, zijn bij het zuigen van zand in het ge bied van de Oude Maas onder Ros- sum (Gld.) twee kalkstenen wij altaren uit de Romeinse tijd (ca. 150-250 na Chr) gevonden. HILVERSUM De Nederlandse Televisiestichting heeft haar eerste eigen gebouw in Hilversum gekre gen. Het gebouw, waarin de dekor- werkplaatsen en rekwisieten-maga zijnen zijn ondergebracht, is offi cieel in gebruik gesteld door de voorzitter van de Nederlandse Te levisie Stichting, de heer E. A. Schuttenhelm. AMSTERDAM. Uit de gegevens over de positie van de Nederlandse uitvoer naar de door het C.B.S. als minder ontwikkeld aangemerkte gebieden blijkt, naar de Herstel- bank in haar verslag ov>r 1959 aan stipt, dat de Nederlandse export naar deze gebieden relatief in be tekenis afneemt en dat wij in deze, vergeleken bij andere exportlan den, achterop raken. ROTTERDAM. De vijfjarige G. M, A. Oosterdorp te Rotterdam is voor de deur van het ouderlijk huis tussen twee geparkeerd staande auto's onvoorzichtig de straat over gestoken en overreden door een passerende personenauto Met ern stige hoofdwonden werd het meisje naar het ziekenhuis Bergweg ge bracht, maar bij aankomst bleek dat zij reeds overleden was. DEN HAAG. In april 1959 telde het kweekschoolonderwijs 1.978 le raren tegen 1.152 in september 1950, aldüs blijkt uit een recente publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het opleidings niveau van de leraren is sinds 1950 aanzienlijk gestegen, vooral dat van de leraren in opvoedkunde en Ne derlands. BAZAR EN ONTSPANNINGSAVOND Soroptimistclub „Schouwen-Duiveland" zet zich in voor vluchtelingen ZIERIKZEE, 6-4. Er is een nieuw - en zeer sympathiek initiatief genomen om een flinke duw te ge ven aan de vluchtelingenhulp Ach ter een op touw gezette actie staat de Soroptimistclub „Schouwen- Duiveland", de vereniging die wel de „vrouwelijke Rotary" wordt ge noemd en die charitatieve en soci ale doelstellingen in haar werk programma heeft opgenomen. Er komt - om concreet te worden - een avond ten bate van de vluch telingen op woensdag 13 april, ter wijl op 9 april in de gymnastiek zaal van de chr. ul.o.-school aan het Kerkplein een grote bazar ge organiseerd wordt voor de jeugd. Deze „kinderbazar" belooft een succes te worden, gelet op de gron dige voorbereiding. De jeugd zal er talrijke attrakties vinden, die „des bazars" zijn, als een poppenkast, een grabbelton, een bussentent, een limonadetent enz. Ook volwassenen zijn welkom op deze bazar. Voor een kleinigheid mag men de zaal betreden en dan kan het feest be ginnen. Optreden „De Tondeldoos" Ook de avond van de 13e belooft v/at. Deze speciale vluchtelingen- avond wordt gehouden in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Het gezelschap „De Tondeldoos" zal op treden met het boeiende poppen spel ,„Dr. Cherchez" Op de avond wordt een grote verloting van goe- DE STAND VAN DE WERKLOOSHEID DEN HAAG, 6-4. Aan het eind van de maand maart bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve in Nederland 56.708; er waren toen 4.595 werkloze vrouwen. Eind februari was de geregi streerde arbeidsreserve 75.690 en waren er 5.097 werkloze vrouwen. 1959 WAS EEN GOED JAAR Jaarvergadering Coöp. Verbruiksvereniging „De Dageraad" ZIERIKZEE, 5-4. Voor de Coö- peratieve Verbruiksvereniging „De Dageraad" te Zierikzee was het afgelopen boekjaar 1959 weer een goed jaar. De omzet bedroeg ruim 247.000 gulden en de eindresultaten waren uitstekend. Overigens was het minder gemakkelyk de omzet te handhaven door het sterk terug gelopen inwonertal van de stad, waardoor uiteraard ook leden en verbruikers van de Coöperatie naar elders vertrokken. Dit bleek uit het verslag over 1959 van de administrateur de heer A. v. d. Doe, dat in de dinsdag avond in de Graanbeurs gehouden jaarvergadering werd uitgebracht. Uit dit verslag bleek voorts de gun stige liquiditeitspositie van „De Dageraad". Aan vaste kortingen werd het afgelopen jaar uitbetaald een bedrag van f 11.500. Het over schot dat in het verslagjaar ge boekt kon worden beloopt ruim f 18.000. Eerder op de avond had de voor zitter, de heer C. Jonker, een wel komstwoord gesproken en herin nerd aan de uitbreiding van de winkelinventaris met een fraaie koel-toonbank. Het spaarzegelsys- teem krijgt van de leden goede be langstelling. De voorzitter bracht dank aan de administrateur en de secretaris de heren A. en H. M. v. d. Doe voor de door hen verrichte werkzaamheden. Jaarverslag Coöp. Vrouwenbond Het jaarverslag van de Coöp. Vrouwenbond, opgesteld door de secretaresse mevr. Catshoek-v. d. Velde, werd uitgebracht door mevr. Broekema-Snijders. Uit het verslag bleek duidelijk dat de vereniging terug ziet op een zeer werkzaam jaar, op 'velerlei terrein betoonden do coöperatrices zich weer actief. Dank werd gebracht aan het be stuur van de Coöperatie voor de ondervonden medewerking. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. Broekema, periodiek aftre dend, herkozen. Niet herkiesbaar was mevr. Manni-Timmers. In haar plaats werd benoemd mevr. Vól- mer-Brëas In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer M. Goettsch werd voorzien door de be noeming van de heer H van Dijke. Als lid van de commissie van toe zicht werd herkozen de heer J. J. v. d. Berge. Nadat de voorzitter de leden dank had gebracht voor het in het bestuur gestelde vertrouwen, volg de de opvoering van het toneelspel „Het zwarte schaap van de fami lie" door het toneelgezelschap „Het Gouwse Masker" te Noordgouwe. De vele aanwezigen hadden door het vertoonde uitstekende spel een genotvolle avond, waarvoor de voorzitter spelers en speelsters na afloop hartelijk dank bracht, onder aanbieding van een presentje. deren gehouden. Andere waarde volle artikelen vindt men gerang schikt op een verkooptafel. Tegen lage prijs kan men aan deze tafel eigenaar worden van een of meer der fraaie artikelen. Op deze wijze kan het publiek een steentje bijdra gen tot het welslagen van de avond Welslagen houdt in dat weer meer vluchtelingen kunnen worden ge holpen, een edel streven, dat niet genoeg kan worden ondersteund. Vergadering Zierikzeese gemeenteraad op 12 april ZIERIKZEE, 6-4. Op dinsdag 12 april zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad, ter afwerking van een uit 18 punten bestaande agenda. In een schrijven aan de raad de len b. en w. mede dat zij de eige naars van de grond, waarop de ri oolzuiveringsinstallatie wordt ge bouwd bereid hebben gevonden d"ze grond aan de gemeente te ver kopen. Voorgesteld wordt tot be doelde grondaankopen over te gaan. Een ander voorstel heeft betrek king op grondruil in het bouwplan Malta. De R K -parochiale school vraagt medëwerking tot de aan schaf van leer- en hulpmiddelen. Voorgesteld wordt verder mej. G. J Geluk te ZiTikzee te benoemen in vaste dienst als onderwijzeres aan de debielenafdeling van de Beatrixschool. Verder wordt voor gesteld een vaste geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten tot een be drag van f 148.000, tegen een rente van 4Vz pet. Ingezonden mededeling Voor een goed horloge naar 2 jaar GRATIS verzekerd tegen verlies en diefstal SCHIPHOL. Volgens het officiële blad van de west-Duitse vliegtuig industrie „Fugwelt" heeft de vlieg tuigfabriek „Flugzeugbau" te Ham burg een nieuw verkeersvliegtuig voor de midden-afstand gebouwd, dat voortgestuwd wordt door straalmotoren en dat een snelheid kan ontwikkelen die tegen de ge luidsbarrière aan ligt. a De nieuwe Israëlische perma nente afgevaardigde naar de V.N., Michael Comay, heeft dinsdag na het overhandigen van zijn geloofs brieven aan secretaris-generaal Hammarskjoeld tegenover de pers verklaard, dat het militaire even wicht in het midden-oosten ver stoord is ten voordele van de Ara bieren. ZIERIKZEE Ingebruikstelling instructie-verkeerstafel De afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een instructie-verkeerstafel gereed gekregen, die op woensdag 13 april in de Graanbeurs officieel in ge bruik zal worden gesteld. De han deling der ingebruikstelling zal worden verricht door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Orgelconcert in Geref. kerk Herdenking 70-jarig bestaan Ned- Organisten Vereniging Zoals reeds aangekondigd wordt op vrijdag 8 april op het nieuwe orgel van de Gereformeerde kerk te Zierikzee een concert gegeven, in verband met het 70-jarig be staan van de Ned. Organisten Ver eniging. Dit jubileumconcert zal worden verzorgd door de organist Arie J Keijzer De toegang tot dit concert is vrij. Hieronder volgt het uit te voeren programma: 1. Praeludium et Fuga in A, D. Buxtehude (1637-1707); 2 a Gott der Vater wohn'uns bei, D. Buxte hude, b Erhalt uns Herr bei dienem Wort, D. Buxtehude; 3. Herr Jesu Christ, dich zu uns wend', J. G. Walther (1684-1748); 4. Passacaglia in c, J. S. Bach (1685-1750); 5 Auf meinen lieben Gott, J S. Bach; 6. O Lamm Gottes, unschuldig, J. S. Bach; 7. Partita: Wachet auf, ruft uns die Stimme, H. Distler (1908- 1942). Causerie over Griekenland op laatste Nutsavond De laatste Nutsavond in het sei zoen wordt gehouden op vrijdag 8 april a s. Als spreker hoopt op te treden de heer Willem Enzinck, die het onderwerp: „.Griekenland, Europa's laatste paradijs" zal be handelen. De causerie wordt ge ïllustreerd met fraaie lichtbeelden. De heer M. Berrevoets be haalde op de te Goes gehouden Paasveetentoonstelling met een os en een vaars twee eerste prijzen, en op een tentoonstelling te Rot terdam een tweede en derde prijs. De dieren werden aangekocht door de firma J. G. L. Simmers alhier. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten HAAMSTEDE. Zaterdag 9 april, 7 uur, de heer Schipaanboord uit Leiden. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Klundert: J. C. van Ravenswaaij, 's-Gravenhage-Sche- veningen. BLOEMENDAAL. De combinatie D. Blankenvoort en Zn. N.V. te Bloemendaal en R. Costain Ltd. te Londen, hebben de opdracht gekre gen tot het uitvoeren van belang rijke baggerwerken ten bedrage van ruim 1 miljoen dollar in de ha ven van Monrovia. Het materieel voor deze werken is reeds op weg en eind april zal met de uitvoering ter plaatse'worden begonnen. VERENIGING VAN RECHTZINNIG HEVORMDEN - ZIERIKZEE Groninger predikant sprak over: „Het atoomtijdperk" Op de laatste bijeenkomst van de Ver. van 'Rechtz. Hervormden te Zierikzee sprak dinsdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw ds. G. C. Molenaar uit Groningen over „Het atoomtij dp ark". Na in grote lijnen een overzicht te hebben gegeven van de weten schap van de microcosmos vanaf de oudste tijden, waarbij men lange tijd van gedachten was dat een atoom niet meer deelbaar was, waarna men later tot de ontdek king kwam dat een atoom een wereldje op zich zelf is, met een kern waaromheen zich elektronen in bepaalde banen bewegen, dus a h w. een zonnestelseltje van on eindig kleine afmetingen, merkte as. Molenaar op dat het jaar 1911, door de ontdekking van Ruther- ford, als het geboortejaar van het atoomtijdperk dient te worden aan gemerkt. Spr. ging vervolgens nog dieper in. op de elementen, de samenstel ling van de verschillende atomen, hun lading enz„ waarbij hij o.m. opmerkte dat God als bouwmees ter van het heelal ook hierin iets geschapen heeft en dat de mens tot verwondering en aanbidding moet wekken. Verder deelde hij een en ander mede over de kernphysica, speciaal ook over de radio-activi teit van verschillende stoffen als uranium en de geweldige hoeveel heden kernenergie, die kunnen worden vrijgemaakt. Zo kwam hij ook tot de atoombommen, van welke de eerste in 1945 op Japan werden geworpen, met alle vrese lijke gevolgen van dien en waar door een einde werd gemaakt aan de tweede wereldoorlog. Wedloop in A-wapens Uitvoerig schetste hij vervolgens hoe steeds meer vernietigender bommen werden gemaakt en er een wedloop ontstond tussen verschil lende landen in het vervaardigen er van, er op wijzende dat men echter zomaar niet straffeloos atoombommen kan laten ontplof fen. Mede door de ontwikkeling van de ruimtevaart heeft de mens on gekende machten en krachten in zijn handen gekregen, wat als hij die op verkeerde wijze gaat gebrui ken, zelfmoord voor de wereld zou betekenen. In dit atoomtijdperk is het voor de gelovige mens nog eens te meer zaak zich aan God, die de wereld regeert, vast te klemmen, daar als een derde wereldoorlog zou uitbreken de mens machteloos zal staan tegenover de gevaren van verwoesting en vernietigende stra lingen. God heeft dit alles niet ge geven tot vernietiging, maar om het te gebruiken ten zegen voor zijn schepselen. Van de wereldbe schouwing van de mens zal het dan ook afhangen of hij hierin Gods wil volbrengt Een ieder dient ten deze zijn volle verantwoordelijk heid te beseffen, daar hij reken schap zal moeten geven over wat hij, als beelddrager Gods, met Gods atomen en energie heeft gedaan. Na de pauze vertoonde ds. Mole naar twee filmstroken over de atoomenergie, waarbij hij uitvoe rige toelichting gaf, waarna de voorzitter hem dank bracht voor zijn duidelijke uiteenzetting van het zo belangrijke onderwerp. Tot slot werd gezongen Gez. 217 8, waarna ds. Molenaar met dankzeg ging eindigde DE VAL VAN BARRANCA Maar nauwelijks heeft de wachter zijn alarmroep uitge schreeuwd, of de voorste der indringers heeft zich al over de borst wering gewerkt en werpt zijn strijdbijl! Snel brengt de wachter zijn schild omhoog. De bijl beukt met een luide slag op het schild, maar de ijzeren steel treft de wachter met kracht tegen het gelaat. „Alarm!", schreeuwt hij nog eens, maar zijn stem sterft weg en verdoofd door de slag zakt hij ineen. „Vooruit, makkers, de kust is vrij!", roept de soldaat naar de trans. En onmiddellijk klauteren twee, drie andere indringers via de stormladder op de borstwering. De eerste soldaat, een boom van een man, heeft zijn strijdbijl weer opgeraapt en loopt behoed zaam verder langs de verlaten torentransen. Onder hem, ver weg, klinkt vaag het eentonig dreunen van de stormram. Dan duikt de man plotseling ineen. Om een hoek van de trans is een man verscheneneen ongewapende manHet is nie mand anders dan Aram, die de vreemde soldaat verbijsterd aan staart.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9