toet... De noodtoestand in de Unie van Zuid-Afrika AMSTLEVEN levensverzekering WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Koop nü IVOROL ENGELAND INGENOMEN MET STAATSIEBEZOEK VAN DE GAULLE STAD EN PROVINCIE WESTEN VERWERPT RUSSISCH (ALGEHEEL) ONTWAPENINGSPLAN GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 APRIL 1960 No. 18740 In Britse bladen is de beweging* in Zuid-Afrika vergeleken met de hussische opstand in 1905, die 12 jaar aan de grote omwenteling voorafging, en die werd onder- orukt. Men moet inderdaad het ergste vrezen voor de toekomst, hoewel ditmaal de regering over machtsmiddelen genoeg beschikt om de negers terug te dringen in hun vroegere posities. Door 't pro clameren van de staat van beleg en het mobiliseren van het leger wordt een soort binnenlandse oor logstoestand in het leven geroepen, waarin ruwe wetten gelden. Dat aldus op de duur een compromis tot stand zou kunnen komen, ge looft echter vrijwel niemand. Misschien was het optreden van de politie een reactie op de uit spraak van de Veiligheidsraad van de Ver. Naties. Op verzoek van de Afro-Aziatische leden van de V.N. was deze bijeengekomen om zich uit te spreken over de schending van het Handvest door Zuid-Afri- ka Dit Handvest gebiedt een lid, rechten en vrijheden van alle bur gers te respecteren zonder inacht neming van verschillen in ras of geloof. Een binnenlands probleem Nu zijn er in de gehele wereld gevallen van rassendiscriminatie en geloofsvervolging voorgekomen. Doch de regering van Zuid-Afrika is de enige, die de rassenleer tot officiële politiek heeft verheven. De 'herinnering aan Hitiers theorie is niet vreemd aan het verzet daar tegen, maar meer nog het feit, dat steeds meer naties van gekleurden onafhankelijk zijn geworden en - omdat zij de meerderheid der mensheid vertegenwoordigen - in de V.N. de doorslag geven. De vraag was niet, of Zuid-Afri ka theorieën verwerpt, die o a. de Ingezonden mededeling Wespennest VENLO, 5-4. Spelende kin deren ontdekten gisteren op het veld van de landbouwer P. van Lipzig te Velden (La) een gat van ongeveer 30 cm. doorsnee en een meter diep te. De wanden liepen glad en loodrecht naar beneden, zodat men dacht dat een meteoriet of een projectiel was ingeslagen. De politie werd gewaarschuwd, die de burgemeester van Arcen en Velden verzocht maatregelen te nemen. Deze waarschuwde op zijn beurt de mijn oprui mingsdienst, die ter plaatse voorzichtig aan het graven sloeg. Op anderhalve meter diepte vond meneen wespennest, waarvan de be woners nog hun winterslaap bleken te genieten. Stichting Bevordering Termijnhandel Landbouwprodukten opgericht AMSTERDAM, 5-4. Door de he ren prof. G A. Weyer te Bussum, mr. H. van Riel te Den Haag en J. G. van Marle te Huizen is opge richt de „Algemene stichting ter bevordering van de termijnhandel in produkten van de Nederlandse landbouw", gevestigd te Den Haag. De stichting stelt zich ten doel de bevordering van de handel, spe ciaal de termijnhandel, in produk ten van de Nederlandse landbouw, hetgeen zij o m tracht te bereiken door het organiseren van lichamen, die met een liquidatiekas overeen komsten aangaan tot instelling van een gereglementeerde termijnmarkt in de onderscheidene Nederlandse agrarische produkten. grondslag vormen van de mensen rechten, die in 1948 door de assem blee der V.N. zijn geproclameerd. Dat staat vast. Het hoofdprobleem was of men nochtans hier kon spre ken van een binnenlandse aangele genheid. Dan zijn de V.N. onbe voegd, er kennis van te nemen of aanbevelingen, te doen. Dit was het standpunt van Engeland en Frank rijk, hoewel beide de apartheid af wijzen. Maar de V.S. meenden, dat de V.N. zeer wel de Zuidafrikaan- se regering konden opwekken, de apartheid af te zweren. In die zin werd derhalve een resolutie aange nomen met negen stemmen voor en ae twee onthoudingen van Enge land en Frankrijk. McMillan en de V.S. In dit geval waren de V.S. en En geland het dus niet geheel eens ever de procedure, hoewel zeker over het principe. De federale Ame. rikaanse regering doet alles om in sommige zuidelijke staten een ein de te maken aan de daar nog in feite bestaande „apartheid" en Mac Millan heeft in het begin van dit jaar in Kaapstad zeer duidelijk de rassendiscriminatie veroordeeld. Ook over het staken van kernproe ven bleken ruim een week geleden de Britse premier en Eisenhower het in hoofdzaken eens. Maar ter gelegenheid van hun gesprek in Camp David, het buiten verblijf van Eisenhower, is een on derwerp ter sprake gekomen waar over naar later is gebleken - zij geenszins eenstemmig waren. Het betrof de zogenaamde Euromarkt, de economische gemeenschap van Frankrijk, west-Duitsland, Italië en Benelux, of de E.E.G. De Ameri kanen hebben daar met sympathie tegenover gestaan, omdat de E.E.G. een politieke eenheid vormde, waarin Duitsers en Fransen nauw samenwerkten en voorgoed ver zoend raken. Maar voor de Britten is de Euromarkt een gesloten ge meenschap die straks een eigen buitentarief zal krijgen, een „dou ane-muur" rond de hele groep, wel ke het buitenstaanders frioeilijk maakt, op de gemeenschappelijke markt te concurreren. Nu was dit ook wel in het nadeel van Amerikaanse exporteurs en daarom verlangden de V S. dat het buitentarief zo laag mogelijk zou zijn. Verder vestigden Amerikaan se exporterende ondernemingen eigen filialen binnen de Euromarkt, die dus geen last hadden van de beschermende muur, die de import moest beperken van concurrerende bedrijven daarbuiten. De V.S wa ren in elk geval niet tegen snelle verwerkelijking van de Euromarkt. Britten contra Klein-Europa De Britten dachten er anders over. MacMillan zei in de V.S. - en zijn woorden zijn min of meer uit gelekt - dat Engeland daardoor honderden miljoenen zou verliezen. Het heeft zich met zes andere Euro pese landen verbonden (waaronder drie neutrale: Zweden, Oostenrijk en Zwitserland) om elkaar te be gunstigen, als zij ten dele van de Euromarkt worden geweerd. De V.S. hebben voor deze niet-politie- ke zuivere handelsgroep niet veel sympathie getoond. Ingezonden mededeling Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Banket op Buckingham Palace LONDEN, 5-4. President de Gaulle heeft op de eerste dag van zijn staatsiebezoek aan Londen enige verwarring veroorzaakt toen hij van het protocol afweek om wat met de omstanders te praten na de kranslegging bij het monument van maarschalk Foch. Fotografen, journalisten en an dere toeschouwers omringden hem, maar de politie wist tenslotte de orde te herstellen. Op het Buckinghampaleis wer den dinsdagmiddag cadeaus uitge wisseld. De koningin bood de Fran se gasten een servies aan. Presi dent de Gaulle schonk de koningin een tapijt en prins Philip een ver zanding Franse wijnen en likeu ren. Later reden president en mevr. de Gaulle naar Clarence House waar zij de thee gebruikten met koningin-moeder Elizabeth. In Buckingham Palace is dins- Plannen voor een „wereldloterij" TEL AVIV, 6-4. Op het 3de in ternationale congres van staatslo terijen, dat in Tel Aviv wordt ge houden, worden op het ogenblik voorstellen behandeld om een in ternationale „wereldloterij" te stichten, met prijzen van 250.000 dollar. De voorstellen, die aan de afge vaardigden van 19 landen zijn voor gelegd, beogen hogere inzetten, dan die van de nationale loterijen om te voorkomen, dat de nationale lo terijen concurrentie zouden onder vinden. „Ter preek met droge voet..." IJSSELMUIDEN, 5-4. Het ge- meentebestuur van IJsselmuiden heeft ana de kerkeraad van de Ger. Kerk Vrijgemaakt te Zalk en Vee- caten bericht gezonden dat de leden van deze gemeente, die voor hun kerkgang gebrui kmoeten maken van het Zalker voetveer, kosteloos zullen worden overgezet als zij des zondags ter kerke gaan. dagavond een banket gegeven ter ere van de Gaulle. Tevoren had de Franse bezoeker een 'bespreking gehad met premier MacMillan. ZIERIKZEE Prot. chr. ouderenbond i.o. Begin maart werd alhier een ver gadering gehouden om te komen tot oprichting van een Prot. Chr. Ouderenbond. Met een vergadering op 8 april a.s. ih het hervormd ver enigingsgebouw, zal de eerste bij eenkomst zijn voortzetting vinden De film: „Echo der bergen" zal worden vertoond. Het woord wordt gevoerd door de heer H R. Plomp, secretaris van het CN.V. De ver gadering wordt gehouden in de middaguren. Op de Paasvee-tentoonstelling le Rotterdam, behaalde de heer J. P. Cashoek, veehandelaar alhier, met een os met niet meer dan 4 brede tanden een 3e prijs. HAAMSTEDE Contactavond Chr. Nationale school Voor de vrijdagavond in de lo kalen van de Chr. Nat. school ge houden contactavond bestond grote belangstelling. Vele ouders maak ten van deze gelegenheid gebruik om het werk van hun kinderen te bezichtigen. Tevens konden ze rustig met het onderwijzend' perso neel over hun schoolgaande kinde ren spreken Over het algemeen hebben deze kijkavonden veel meer resultaat, dan het half uurtje dat voor dit werk uitgetrokken wordt op de ouderavonden. Ook op deze school was het een succesvolle avond. DREISCHOR Val van steiger Bij restauratiewerkzaamheden aan de Nederlands Hervormde kerk alhier is de opperman K. R. J. uit Renesse van een der steigers ge vallen. De eerste hulp werd ver leend door dokter J. L. Braber al hier, die opname in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee noodzake lijk achtte. GENEVE, 5-4. Het westen heeft dinsdag te Genève bij de onder handelingen tussen oost en west het Sowjet-plan voor algehele ont wapening binnen vier jaar als ba sis van bespreking verworpen. In conferfentiekringen werd mee gedeeld dat de Franse afgevaardig de Jules Moch namens de vijf wes telijke mogendheden verklaarde dat het westen noch het Sowjet-plan noch een soortgelijke tekst als ba sis van bespreking kan aanvaarden. Als voornaamste bezwaren noemde hij de afwezigheid van plannen voor een internationale politie macht; een onaanvaardbare tijds limiet en het ontbreken van spoe- die ontwapening op het gebied der kernwapens. Het westen kan niet akkoord gaan met kernontwape ning op grond van plechtige verkla ringen, waarbij geen controle is. Hierbij haalde hij het pact Briand- Kellogg van 1928 aan, waarbij oor log onwettig werd verklaard. Wij hebben ervaren dat een dergelijk pact het bloedvergieten niet ver hindert, aldus Moch. OM (BIJNA) DUIZEND GULDEN Padvindsters in de Westhoek hielden bazar voor vluchtelingen BURGH/HAAMSTEDE. Gelijk gemeld is de door de padvindsters gehouden bazar, ten bate van de vluchtelingen een succes geworden, hetgeen zich laat illustreren met de netto-opbrengst, die f 950 bedroeg. De opening van de bazar werd be gunstigd door stralend lenteweer. Ter opening van de bazar werd het v.oord gevoerd door mevr. Röell, echtgenote van de burgemeester, nadat een welkomstwoord was ge sproken door Viva Friderichs, voor afgegaan door vlaghijsen. 'Mevr. Röell wees er op dat de bazar is georganiseerd om het goe de doel te steunen, nl. de hulpver lening aan 23000 mensen, die nog in vluchtelingenkampen wonen. Vele kinderen der vluchtelingen bv. hebben geen normaal thuis. De V.N. hebben besloten deze kampen op te heffen. Met name twee in west- Duitsland gelegen kampen zijn voor hulp aan Nederland toegewezen. Voor het praktische doel de men sen aan woningen te helpen, is een bedrag nodig van f 2 miljoen. Drukte van belang Mevr. Röell, geflankeerd door de padvindsters, padvinders en ka bouters, dankte in de eerste plaats mevr. Friderichs-Landegent, die de „motor" is geweest van de organi satie van deze bazar. Bergen werk heeft ze moeten verzetten tezamen met 'haar man om de bazar voor elkaar te krijgen. Verder dankte mevr. Röell de Boerenkapel, die een gehele zaterdagmiddag offerde om het gulle geven van de burgerij met muziek wat aan te wakkeren. Ook de winkeliers kregen dank woorden en verder niet te vergeten de gehele burgerij, die vele ge schenken gaf. Onmiddellijk namen de verschil lende verkoopstertjes hun stands in beslag en al spoedig was het een drukte van belang. Vele autoritei ten van verschillende gemeenten gaven blijk van hun belangstelling. Jammer was het dat de kabelbaan enkele technische moeilijkheden vertoonde, zodat deze attractie praktisch uitviel. AANBESTEDINGEN Werken polder Burgh-en-Westland Op dinsdag 5 april werd in -s> Landskamer te Zierikzee aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 31 de cember 1960 van de aard?-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkering van de calamiteuze polder Burgh en Westland. De uitslag van de inschrijving was als volgt: J. M. Dekker, Brou wershaven f 60.650; W. Vlot, Slie- drecht f 60.500; P. de Jonge en T. K. de Jonge, Renesse f 60.300; D. Rentier, Noordgouwe f 59.917; Aan nemersbedrijf H Stouten, Brou wershaven f 59.600; A. J. Herweg, Willemstad f 59.250; Fa M. v. d. Velde Zoon, Bruinisse f 58.780; Fa. P. van Dongen M. de Voogd, Haamstede f 58/400. Behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland zijn de werken aan de laagste inscrrij vers (Fa. van Dongen enjie Voogd) gegund. BURGH Algemene vergadering Kolenvereniigng „Eendracht Maakt Macht" In hotel „Het wapen van Burgh" vergaderde de kolenvereniging „E.M.M," onder voorzitterschap van de heer H. J. A. Blom. De voorzitter sprak zijn spijt uit over de geringe opkomst 1959 was een gunstig jaar. De geringe vorst- dagen waren oorzaak van een iets mindere omzet. Prijsverlaging ziet het bestuur nog niet in het ver schiet. De voorzitter memoreerde verder het gouden jubileum. De ouden van dagen ontvangen één dezer dagen een surprise-pakket briketten, als geschenk, toegezegd bij het 50-jarig bestaan. Bij de ingekomen stukken was een dankwoord van de Coöp Boe renleenbank voor de bloemenhulde geschonken bij het 50-jarig bestaan. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer J. C. den Boer, bracht namens deze raad een gun stig verslag uit. Bijzondere dank kreeg de administrateur, de heer L. v. d. Klooster. Hierna werd de rekening vast gesteld met in inkomsten en uitga ven f 104 790,20, met een batig sal do van f 309,45. De balans sluit in inkomsten en uitgaven met een be drag van f 59.200,46. De administrateur bracht zijn jaarverslag uit, waaruit we opma ken dat alle brandstoffen per auto werden aangevoerd. De kwaliteit was zeer goed. De voorraad is nog groot, wat rente kost Momenteel heeft de vereniging 305 leden. Het vermogen nam weer toe. Hij bracht dank aan alle afnemers die in dit jaar de vereniging hun vertrouwen gaven. De voorzitter bracht dank aan de heer L. v. d. Klooster voor zijn uit gebreid jaarverslag. Tevens dankte hij de heren v. d Klooster Sr. en Jr. voor het vele werk dat zij in het afgelopen jaar voor de vereni ging hebben verricht. De aftredende bestuursleden de heren J. C. de Feiter en M. Visser werden herkozen, evenals de heer C. A. Overbeke, die aftredend was in de Commissie van Toezicht. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart 1960. Geboren: 4. Johannes Clemens Cornells, te Zierikzee, z. van C. A Knuist en E. M. Roodakker; 21. Jan Cornells, z. van L. J. de Jager en J. C. Klompe. Overleden: 27. Johanna Cornelia Kouwenberg, 78 j„ wed. van A Smalheer, wonende te Brouwers haven. Vertrokken: 3. Engelmundus W. Damen en gezin naar Winkel. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Eefde: mej. S. R. C. van Kempen, secr.- esse Meisjeswerk N.C S.V. te Eefde. Aangenomen naar Heino: dr. J. D. Pienter, vJh. zendingspred. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Amsterdam (Wil lem de Zwijgerkerkgemeente B) (toez.): M. A. Krop, studentenpred. te Groningen. Ger. Kerken Beroepen te Andijk (vac J. Végh) C. Dijkstra, Asperen; te Vlaardln- gen (8e pred.pl.): dr. A. Wind, zen dingspred met verlof, Hilversum; te Ottoland: kand. G. J. van den Pol, Nijkerk. Bedankt voor Alkmaar (3e pred. pi.): S. van Bekkum, Monster. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 5-4 Aangevoerd 6545 stuks vee (weektotaal 8830), t.w.: 700 vette koeien en ossen; 2329 stuks gebruiksvee; 478 vette kalveren; 395 graskalveren; 1853 nuchtere kalveren; 82 varkens; 40 lopers; 35 biggen; 226 paarden; 268 schapen; 72 weidelammeren; 64 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3,20, f 2,80-2,95, f 2,55. 2,75; vette kalveren f 2,85-3,15, f 2,55-2,85, f 2,25-2,55; slachtpaar- den f 2,40-1,90-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 430-370-270; nuchter? kalveren f 60-48-38; lopers f 80-70-60; big gen f 50-40-36; schapen f 120-95- 65; lammeren f 130-95-70; kalf- en melkkoeien f 1280-1100-900; vare koeien f 920-780-600; vaarzen f925- 760-600; pinken f 570-500-400. SPORT VOETBAL Patrijzeii-Burgh Om plaats in 4e klasse K.N.V.B. Zondag 10 april a.s. zal een begin worden gemaakt met de promotie- strijd om één plaats in de vierde klas van de K.N V.B. tussen de bei de eerste kampioenen van de afde ling Zeeland: Patrijzen en Burgh. Het eerste du?l zal worden gespeeld OP het veld van de Patrijzen te 's-Heerenhoek. Ook de beide twee de klaskampioenen, Hoofdplaat en Kruiningen, gaan de strijd aanbin den met als inzet een plaatsje in de eerste klas van de afdeling Zee land. Voor 10 april is daartoe vast gesteld de wedstrijd Hoofdplaat- Kruiningen. De bekerwedstrijd Zierikzee II- Patrijzen, die aanvankelijk voor 10 april was vastgesteld, gaat niet door en zal op 18 april worden ge speeld. Ingezonden mededeling FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS „Zijn we klaar?" vroeg hij kortaf. „De aap is gezond en de bok is vet", antwoordde Piet van der Staay. „Hoeveel man gaan er mee?" „We zijn met z'n dertienen". Even gleed er een schaduw over het gezicht van de leider. Dat was het ongeluksgetal, maar komaan, hij moest niet toegeven aan flauwe bijgelovigheid. „Anders niets bijzonders?" „Neen. Ja toch.die rondtrek kende muzikant, d'ie de vorige keer met ons meegegaan is over de grens, en die jij niet erg vertrouw de, is 'm zonder iets te zeggen eni ge uren geleden gesmeerd". Opnieuw voelde Dorus van Do renkamp zich ietwat onbehaaglijk. „Ik heb hem vanaf het begin niet erg vertrouwd", zei hij geme lijk, „we hadden voorzichtiger moe ten zijn. Weet ie, welke weg we vannacht nemen?" „Ik weet het niet zeker" ant woordde van d?r Staay, „maar al licht heeft hij er iets over opge vangen". Smokkeldorus voelde een stijgen de ongerustheid in zich opkomen. „Hij is een verkapte groenjas ge weest. Een verrader, die zijn rol goed heeft weten te spelen. Dat is nogal gemakkelijk bij jullie, is 't niet? Heb ik zelf ook niet een rol gespeeld, zonder dat iemand er achter gekomen is, wie en wat ik eigenlijk ben?" Dat voelde Piet van der Staay als een belediging aan. „Dat Is niet v/aar. Dacht je, dat lk je als aan voerder zou hebben durven voor stellen,, als ik je niet had herkend, en niet geweten had, dat je heg en steg hier in de buurt kent?" vroeg hij. „Je hebt gelijk", erkende Smok keldorus, „maar morgen moet je van de daken schreeuwen wie ik was, en ook, dat het testament van Peter Be?ren noch voor mij, noch voor m'n dochter, ook maar een rooie cent waard is. Want weet je, als je met een mand veren op de toren klimt en ze op de wind laat wegdwarrelen, dan is het onmoge lijk om ze later weer bijeen te za melen. En zo kan Peter Beeren op geen enkele manier nog goed ma ken, wat hij aan ellende in mijn fa milie heeft rondgestrooid. Iets zal er altijd 'blijven hangen aan de eer en de nagedachtenis van m'n ge storven vrouw", Pi?t van der Staay begreep wat er in hem omging en drukte hem bewogen de hand. „Ik begrijp het"„ zei hij, „en wil je ons morgen werkelijk verlaten?" „Jawel, m'n besluit staat vast, ofschoon ik hier niets meer te duchten heb, want de straf, die men mij mogelijk zou kunnen geven, is verjaard Maar het heeft geen zin voor mij, om nog langer hier le blij ven. Integendeel, het is veel beter als ik maar weer verdwijn". Piet van der Staay was veruit de meest intelligente van de smokkel bende. Hij kon zich wel enig idee vormen van het leven, dat zijn lei der nu weer tegemoet ging, en een dergelijke grote afwisseling in het 93 bestaan trok ook hem aan. Daaren boven had hij zich gaandeweg steeds meer tot de figuur van Smokkeldorus aangetrokken ge voeld. „Kan ik niet met je mee gaan?" vroeg hij. Dat verzoek verbaasde Smokkel dorus. Maar al zou hij persoonlijk cr geen bezwaar tegen hebben, dan nog waren er te veel andere on overkomelijke bezwaren Misschien dat Vermeer niet het grootste ob stakel zou vormen, maar met Piet van der Staay er nog bij zou het plan om Annemarle en haar ver loofde mee te krijgen - iets waar op hij tegen beter weten in altijd nog hoopte - helemaal onmogelijk worden. „Het gaat niet", antwoordde hij, ,„en ik kan je niet vertellen waar om, het is allemaal veel ingewik kelder dan je denkt. Maar laten we het over wat anders hebben. Heb jij ook iets gehoord van plan nen bij de commiezen om vannacht een grote razzia te houden?" Van der Staay knikte. In het dorp ging het praatje rond, omdat men er verschillende vreemde com miezen gezien had. „Zouden we vannacht liever maar niet gaan?" stelde hij voor. Smokkeldorus schudde het hoofd. Neen, uitstellen ging niet. Het was de laatste nacht, dat hij beschik baar was, en de anderen rekenden er nu eenmaal op, dat hij hun nog een keer voor zou gaan. „Laten we dan tenminste een an dere weg kiezen dan we eerst van plan waren!" Maar ook daarop wilde hij niet ingaan. „We zijn toch geen lafbek ken?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5